Zazdrość, zawiść i celebrowanie sukcesów | Sznurowadła myśli

Czy da się mieścić w sobie uczucie zazdrości i zachować integralność własnej tożsamości? Jak ma się zawiść do poczucia wadliwości? Czy warto konfrontować własne projekcje i mówić o zazdrości bez wstydu? I co na to wszystko tradycja psychoanalityczna?
W #107 odcinku solowym opowiadam o zazdrości i zawiści, posiłkując się m.in. myśleniem psychoanalityczki Melanie Klein. Jest więc o rozwojowym aspekcie zazdrości i tym, jak uwydatnia to, co dla nas ważne. Poruszam też kwestie integracji afektu i pomieszczania w sobie zawistnych myśli z jednoczesnym byciem dobrym, życzliwym człowiekiem. Nie obeszło się też bez kwestii zazdrości w związku romantycznym i tego, że bazowy poziom zaufania dla wielu z nas jest praktycznie zerowy - nie bez powodu. A między te wątki wkradają się osobiste anegdoty z treningu interpersonalnego i doświadczeń nastoletniej kobiecej zazdrości. Zapraszam Was do odsłuchu!
Wspomniana książka „Yellowface" Rebeki F. Kuang: ⁠www.bookbeat.com/pl/book/yell...
[ współpraca reklamowa ] z ⁠BookBeat⁠
Z kodem ⁠SZNUROWADLA⁠ dostajecie 30 dni darmowego dostępu do aplikacji BookBeat w pakiecie Basic (20 godzin). Wystarczy kliknąć w link poniżej, zarejestrować się na stronie i słuchać dowolnych audiobooków w appce: ⁠bit.ly/44jmOkf - polecam Wam skorzystać z tej opcji!
♫ Odcinek jest dostępny na:
Mojej stronie: bit.ly/SznurowadlaWWW
Spotify: bit.ly/SznurowadlaSpotify
KZread: bit.ly/SznurowadlaKZread
Apple Podcasts: bit.ly/SznurowadlaApple
Google Podcasts: bit.ly/SznurowadlaGoogle
WSPÓŁPRACA
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠kama.wojtkiewicz@gmail.com⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
INSTAGRAM
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ / ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠
PATRONITE
⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠patronite.pl/sznurowadla-mysl...
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto

Пікірлер: 7

  • @marcin2x4
    @marcin2x42 ай бұрын

    14:22 "a co dostali inni". Wróciło jak boomerang, kiedy powiedziałaś to pytanie. Takie pytania od rodziców to kolejne nieświadomie zadane pęknięcie w strukturze i filarze pewności siebie samego. Ten odcinek to najgłębszy i najdojrzalszy podcast jaki słyszałem od dawna. Pozdrawiam!

  • @marcin3136
    @marcin31362 ай бұрын

    Co??? Zawiść, to zazdrość połączona ze złorzeczeniem komuś i ma u podstaw agresję (ukierunkowaną na "obiekt"). Bardzo możliwe, że jej następstwem będzie akcja (werbalna/ niewerbalna/ stricte fizyczna). Sama zazdrość może być dobra (ale rzadko występuje w takiej formie, bo jest możliwa TYLKO u ludzi życzliwych, a takich jest bardzo mało ). Polecam wykłady profesora Bogdana de Barbaro (ten temat też chyba gdzieś poruszał). Ogólnie ogarnięty jest- bzdur nie gada (zapewne sporo przeczytał w życiu i często drapał się po głowie ;)

  • @medicre_eminent
    @medicre_eminent2 ай бұрын

    Trochę szkoda, ze nie poruszyłaś jednak tego, że ludzie w "sukcesie" się zmieniają i nie zawsze porzucenie ich (znajomych) oznacza, że ktoś się nie cieszył z sukcesu. To może również oznaczać, że na początku była radość, ale po czasie jednak znajomość ewoluowała i nie jest już to ten rodzaj reakcji, którą chcę wspierać/podtrzymywać z różnych powodów (przykładowo wzrostu pychy, czego nie raz nie widać, gdy myślisz o własnych osiągnięciach).

  • @sznurowadlamysli

    @sznurowadlamysli

    2 ай бұрын

    45-minutowy podcast to nie kurs - z założenia nie wyczerpie tematu ;)

  • @agasiwiec713

    @agasiwiec713

    2 ай бұрын

    Włączywa sie wam zwyczajna rywalizacja:) zwęszyłaś konkurencję i tyle.

  • @medicre_eminent

    @medicre_eminent

    2 ай бұрын

    @@agasiwiec713 Właśnie tak było. Na szczęście napisałaś ten pełen pogłębionej psychoanalizy komentarz, który pozwolił mi unaocznić zepchnięte głęboko do podświadomości schematy zachowań i wzorce postępowań.

  • @marcin3136

    @marcin3136

    2 ай бұрын

    A czym jest pycha?

Келесі