ADHD - objawy, diagnoza i leczenie | Kajetana Foryciarz | Sznurowadła myśli

Jak wygląda ADHD u dorosłych i czy inaczej manifestuje się u kobiet niż u mężczyzn? Dlaczego Gabor Maté nie ma racji, mówiąc, że ADHD nie ma podłoża genetycznego? Czy ADHD można sprowadzić do problemów z samoregulacją? I dlaczego kontekst kulturowo-społeczny i rola wspierającego lub podtrzymującego objawy środowiska są tak nieocenione w leczeniu?
Porozmawiałam z Kajetaną Foryciarz, psychiatrką, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, doktor nauk medycznych, specjalistką chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej z prawie 30-letnim doświadczeniem w pracy lekarskiej.
Skupiłyśmy się na szeroko komentowanym dziś zaburzeniu neurorozwojowym, jakim jest ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Rozmawiamy o objawach i obrazie klinicznym ADHD u dorosłych, jak i dzieci, roli wspierającego i podtrzymującego objawy środowiska, pokazując, jak zmuszanie dzieci do bycia takimi samymi tylko wzmaga ich trudności. Jest więc krytycznie o systemie edukacji i kulturze, która wpływa na to, jak ADHD rozwija się u kobiet (w stronę zaburzeń internalizacyjnych), a jak u mężczyzn (w stronę zaburzeń eksternalizacyjnych).
Poruszamy też kwestie interdyscyplinarnej diagnozy, sensu jej stawiania, a także leczenia, farmakoterapii i oddziaływań terapeutycznych. Jest to bardzo kompleksowa rozmowa, która mam nadzieję rozjaśni wiele kwestii i mitów na temat ADHD i wesprze zarówno osoby neuroatypowe, jak i te, które chciałyby lepiej zrozumieć swoich bliskich z ADHD. Zapraszam!
Strona Kajetany: ⁠www.foryciarz.com/⁠
00:00:00-00:02:59 - intro
00:03:00 - start rozmowy
♫ Odcinek jest dostępny na:
Mojej stronie: bit.ly/SznurowadlaWWW
Spotify: bit.ly/SznurowadlaSpotify
KZread: bit.ly/SznurowadlaKZread
Apple Podcasts: bit.ly/SznurowadlaApple
Google Podcasts: bit.ly/SznurowadlaGoogle
WSPÓŁPRACA
⁠⁠⁠⁠⁠kama.wojtkiewicz@gmail.com⁠⁠⁠⁠⁠
INSTAGRAM
⁠⁠⁠⁠⁠ / ⁠⁠⁠⁠⁠
PATRONITE
⁠⁠⁠⁠⁠patronite.pl/sznurowadla-mysl...
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto

Пікірлер: 14

  • @ChallengedInGame
    @ChallengedInGame22 сағат бұрын

    Pani Doktor ma mega talent i mega empatię, jestem pełna podziwu za zaangażowanie i wiedzę, wow.

  • @westakus1092
    @westakus10922 ай бұрын

    Bardzo dziękuję Pani Doktor, wspaniała rozmowa :)

  • @iwonasorbian155
    @iwonasorbian1558 күн бұрын

    Bardzo dziękuję za tą bardzo kompleksową wiedzę ❤

  • @TheZlewson
    @TheZlewson2 ай бұрын

    Bardzo dziękuję za ten odcinek. Świetna rozmowa, która pozwoliła mi spojrzeć inaczej na siebie, swoje ograniczenia związane z ADHD oraz zastanowić się, jak ułatwić sobie funkcjonowanie :):)

  • @majakierul888
    @majakierul8883 ай бұрын

    Mam zdiagnozowane ADHD. Kiedyś moja choroba uważana była za lenistwo. Tylko jedna poradnia psychologiczno- pedagogiczna zaobserwowala bardzo niski poziom koncentracji. Dziś czuje się lepiej. To tak jakby wyprowadzić człowieka ze stadionu piłkarskiego w czsie Mistrzostw Świata finał. Na zewnątrz. Świat zwolnił. Przez 50lat pędził jak szalony i nie mogłam go dogonić. Zawsze byłam w niedoczasie.

  • @matyldamagdalena
    @matyldamagdalenaАй бұрын

    Świetna rozmowa i bardzo dużo ciekawej wiedzy. Dziękuję. ❤

  • @d.m.milosniczka.madrosci
    @d.m.milosniczka.madrosci3 ай бұрын

    Bardzo wartościowa, merytoryczna i mądra rozmowa ❤

  • @magorzataniedzielska8842
    @magorzataniedzielska88423 ай бұрын

    Bardzo interesująca rozmowa … miło się tego słuchało i dużo z tej rozmowy mi pomogło zrozumieć dlaczego mam takie a nie inne zachowania … dziękuje ❤

  • @JarKo880
    @JarKo8802 ай бұрын

    Mam koncepcję na temat skuteczności psychologicznego wsparcia dla ADHD szczególnie na początku. Moim zdaniem dużo łatwiej przyswajane przez osoby z ADHD są rozwiązania wprowadzone w zwięzły i dobrze ustrukturyzowany sposób. Uważam, że rozwlekłe i niejasne postępowanie powoduje utratę zainteresowania i motywacji do współpracy. Zdobycie zaufania pacjenta przez skuteczną i szybką pomoc chociaż w małym obszarze jest moim zdaniem niedoceniane. Z tego powodu często psychiatrzy wzbudzają większe zaufanie u osób z ADHD niż psychologowie.

  • @sylwiasztobryn6015
    @sylwiasztobryn60153 ай бұрын

    Super film

  • @arkadikoshuman2416
    @arkadikoshuman2416Ай бұрын

    Moja droga, diagnoza niestety nie jest refundowana w NFZ, do najtańszych również nie należy, nic dziwnego że ludzie się nie diagnozują. Pozdrawiam serdecznie

  • @PsychMed666
    @PsychMed6663 ай бұрын

    Bardzo dziękuję za poruszenie wątku absurdalnych twierdzeń Gabora Mate i podkreślenie, że decyzje kobiet z ADHD dotyczące relacji wcale nie muszą być impulsywne, a służące ich zdrowiu, gdy środowisko jest unieważniające i zaburza ich funkcjonowanie.

  • @dariuszwaniczek1183
    @dariuszwaniczek118311 күн бұрын

    Jak słyszę gościni to wyłączam😢 to takie pseudointeligenckie naśladownictwo obcych mód makaronizmy naszych współczesnych „elit”

Келесі