No video

ZAUTOMATYZUJ SPRZEDAŻ! 8 obszarów, które możesz SKUTECZNIE zautomatyzować w obszarze sprzedaży

Chcesz zautomatyzować proces sprzedaży w swojej firmie? Porozmawiajmy! ►www.letsautomate.pl/darmowa-k...
Skutecznie zaprojektowana i wdrożona automatyzacja procesu sprzedaży może przynieść Twojej firmie szereg korzyści. Jeśli nie masz pomysłu na to co konkretnie można zautomatyzować w Twoim procesie - ten film jest dla Ciebie.
W materiale omawiam 8 obszarów, które można z powodzeniem zautomatyzować odzyskując kilkadziesiąt godzin pracy miesięcznie w przypadku każdego z handlowców. Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj mnóstwo inspiracji!
Szymon Kita
Więcej o Let's automate
► letsautomate.pl/
Więcej o WiseGroup:
► wisegroup.pl/
__________________________________________
Zaobserwuj mnie na LinkedIn!
/ szymonkita
Zaobserwuj Let's automate!
/ letsautomate-io
_________________________________________
#sprzedaż #automatyzacja #biznes #letsautomate #wisegroup #ai

Пікірлер: 7

  • @konradrajca2011
    @konradrajca201129 күн бұрын

    Wszystko brzmi super i słodziutko ale tylko do czasu, gdy ktoś wyśle zapytanie ze swojego służbowego maila. W moim biznesie /usługi b2b/ prezesi czy ceo jakichś fajnych startupów potrafią bez żadnego wstydu wysłać zapytanie z gmaila. Co wtedy? Bo imo kwalifikacja polegająca na tym, że połowa zapytań działa na automacie a nad drugą połową siedzę i dłubię ręcznie to dla mnie żaden biznes. Dodatkowo utrzymanie tych wszystkich appek i pilnowanie dziur, które mogą pojawić się w każdej chwili, tylko po to, żeby pochwalić się kolegom, że odkryłem w 2024 marketing automation brzmi trochę zbyt linkedinowo...

  • @automatyzacjabiznesu

    @automatyzacjabiznesu

    29 күн бұрын

    Są rzeczy, których przeskoczyć się nie da - po prostu. W tej sytuacji można próbować wpłynąć na % zgłoszeń zawierających firmowy adres email (np. na poziomie formularza). Jeśli połowa zgłoszeń zawiera firmowy email to świetnie, bo jesteś o połowę pracy do przodu. Co więcej, nawet jeśli nie masz adresu WWW lub NIPu na etapie zgłoszenia, to wystarczy uzupełnić to pole ręcznie, aby wszystkie dane pobrały się później automatycznie w momencie uzupełnienia tego pola. Zawsze zdarzą się wyjątki, których obsłużyć się nie da lub nie opłaca. Tego typu automatyzacje działają stabilnie i nie są awaryjne - do tej pory nie mieliśmy z nimi żadnych problemów. W naszym przypadku około 70% zgłoszeń odbywa się z wykorzystaniem firmowych maili, w pozostałych przypadkach po prostu ręcznie wprowadzamy adres strony interetowej lub numer NIP po jego ustaleniu. W praktyce automatyzuje to pewnie z 95% pracy w tym obszarze.

  • @konradrajca2011

    @konradrajca2011

    29 күн бұрын

    Dzięki Szymonie za odpowiedz - no to ja poczekam, aż wejdzie to wszystko jeszcze poziom wyżej. Na razie niech się w tym babrają korporacje i niech walą kasą do tych wszystkich appek i firm co się tym teraz trudnią ;p Tyle co mam w Hubspocie na razie wystarczy

  • @robmar12
    @robmar122 ай бұрын

    Jak wyliczyć koszt takiej automatyzacji

  • @automatyzacjabiznesu

    @automatyzacjabiznesu

    2 ай бұрын

    Koszt automatyzacji to bardzo indywidualna sprawa: jest uzależniony od wykorzystywanych narzędzi, złożoności procesów, liczby wyjątków i tak dalej. Najlepszą opcją będzie wypełnienie formularza na naszej stronie -> www.letsautomate.pl/darmowa-konsultacja Skontaktujemy się z Tobą, zbierzemy informacje, których potrzebujemy do wyceny i wszystko będzie jasne ;)

  • @mareklazarski5818
    @mareklazarski58182 ай бұрын

    Jakich narzędzi używacie do automatyzacji?

  • @automatyzacjabiznesu

    @automatyzacjabiznesu

    2 ай бұрын

    Katalog narzędzi z których korzystamy jest bardzo szeroki, dzięki czemu zawsze możemy dobrać najlepiej dopasowane narzędzie. W naszych automatyzacjach najczęściej wykorzystujemy Make.com i n8n.io w przypadku typowych automatyzacji oraz bubble.io i xano.com w przypadku budowy systemów i aplikacji wewnętrznych automatyzujących pracę w pełni kompleksowo. Czasami (głównie jeśli firma klienta opiera się na narzędziach od Microsoftu) wykorzystujemy również Power Automate. To w kontekście narzędzi "głównych", będących sercem automatyzacji - poza tym wykorzystujemy dziesiątki (jeśli nie setki?) innych narzędzi wpinając je w procesy (najczęściej to te narzędzia z których korzysta już klient lub te, które akurat pozwalają osiągnąć konkretny cel automatyzacji). Jeśli jest API, to jesteśmy w domu ;) Ta elastyczność jest nieoceniona, ponieważ przy takim podejściu praktycznie likwidujemy bariery technologiczne.

Келесі