Zaczynamy! Przygotowania do Pracy Inżynierskiej z Proxmox i Ceph

Ғылым және технология

Cześć!
Ten film otwiera serię przygotowań sprzętu i konfiguracji do mojej pracy inżynierskiej! Masz coś ciekawego do podpowiedzenia? Pisz śmiało! Jestem otwarty na podpowiedzi i konstruktywną krytykę :)
-------------
0:00 Wprowadzenie do filmu
0:25 Wieczny student
0:55 O czym będzie inżynierka?
1:05 A co w tym ciekawego?
1:40 Plan ogólny
2:10 Tytuł pracy inżynierskiej
2:23 Planu c.d.
3:24 Co chcę przez to osiągnąć?
3:45 Technologie, które wykorzystam w projekcie
4:20 Część formalna
4:50 Co z obudową?
5:45 Konfiguracja dyskowa
6:15 Co z siecią?
6:40 Outro / Podsumowanie
-------------

Пікірлер: 12

  • @eazymartine110
    @eazymartine11014 күн бұрын

    Gratulacje za wytrwałość w studiowaniu! 👏

  • @Yan005h
    @Yan005h27 күн бұрын

    Z podłaczeniem jednego dysku do RPI jest czasem problem a co dopiero trzech. Najnowszy (chyba) ma dedykowany port sata a starsze modele pozwalają podłaczyć dysk tylko przez USB. Szkoda ładować tyle kasy w wydmuszkę komercyjnej serwerowni. Jak ja chodziłem na studia to wykładowcy mieli nikłe pojęcie o tym co się dzieje w świecie. W pracę licencjacką włożyłem dużo pracy a na końcu nikt nawet nie był zainteresowany programem który napisałem. Najbardziej obchodziła ich teoria bo z praktyką nie mieli za dużo do czynienia. Podsumowują, dużo czasu i kasy poświęcisz na postawienie tego, nikogo za bardzo to nie zainteresuje, w praktyce to będzie lata świetlne od produkcyjnej infrastruktury a na koniec polegniesz z teorii bo za mało poświęcisz na nią czasu.

  • @rafas3314
    @rafas331428 күн бұрын

    Dawaj jak najwięcej, można się czegoś nauczyć 👊

  • @Zycie_Kawalek_po_Kawalku
    @Zycie_Kawalek_po_Kawalku26 күн бұрын

    Mam RPi5 z hat-em dla NVMe i na nim OMV plus dwa ssd "na dane" po usb 3.0 do maliny . Dziala . Na OMV jest postawiony Nextcloud- dostepny przez Cloudflare -a i też dziala. Z tego co się orientuje to z Proxmoxem (PRX) na RPi jest problem, bo PRX nie widzi karty sieciowej RPi5. Widziem instalacje z zewnetrznymi kartami sieciowymi- troche wg mnie bez sensu. Sam pomyslu High Availabylity (HA) z przelączaniem Proxmoxów (urządzeń) - fajny. Ale na chwilę obecną nie zdecydowalbym się na stawianie Proxmoxa na RPi- ARMie. Lepiej jakieś cienkie klienty albo wręcz starsze polisingowe (najczesciej) blaszaki (choć one akurat to od strony zasilania malej elektrowni by pewnie potrzebowaly). Mam wlasnie na takim jednym i3 4tej gen.z 8GB ramu postawionego PRX z kilkoma VMkami (HA- Home Assistant, OMV) i kilkoma kontenarami LXC (DNS-Pihole czy Adguard, Cloudflared)- dziala ale szału wydajnościowo brak. Chyba najlepiej byloby 3 takie zabaweczki (store.minisforum.com/products/minisforum-ms-01) z PRX na pokladzie i.... hulaj dusza... no ale to sie robią już koszty... :( Patrze i obserwuje na co się zdecydujesz... ale RPi z PRX raczej ODRADZAM przez brak zgodności z architekturą PRX z ARM.

  • @jarzynwaleczny4542
    @jarzynwaleczny454229 күн бұрын

    Mnie ta miniaturka przeraziła. Btw kanał śledzę od początku, widać postęp, trochę szkoda, że filmy dość krótkie.

  • @DevOpsPL

    @DevOpsPL

    29 күн бұрын

    Dzięki! Która z dotychczasowych serii najbardziej przypadła Ci do gustu? Co do długości filmów - zależy od tematu. Ostatnio jak chciałem nagrać film o kilku sposobach na rozpoczęcie nauki linuxa to po 40 minutach odpuściłem bo stwierdziłem, że wolę to rozbić na kilka krótszych, bo się bałem, że mało kto obejrzy do końca taki zlepek kilku podejść :D

  • @olokelo
    @olokelo27 күн бұрын

    Jeśli mogę zapytać to gdzie pracujesz, że masz takie fajne doświadczenie z Proxmoxem? ;) A jak mogę coś zasugerować to mimo wszystko zrezygnowałbym z Raspberry Pi na rzecz nieco mocniejszego sprzętu. Mogą być to nawet komputery SFF, ale rzecz w tym że Ceph bardzo nie lubi opóźnień a podłączenie dysków do Raspberry przez USB będzie spore miało. Od jakiegoś czasu próbuję postawić Cepha u siebie i z wstępnych testów widzę, że jest on dość wymagający dlatego też nieco szybszy procesor x86 pewnie by nie zaszkodził. Nie mówiąc już o interfejsach sieciowych 10gbe, które są bardzo wskazane przez Cepha ale tutaj myślę, że akurat dla celów "naukowych" powinien wystarczyć 1gbe. PS. Jestem Twoim 600-nym subskrybentem.

  • @DevOpsPL

    @DevOpsPL

    27 күн бұрын

    Hej. Cały dzień nerwowo odświeżam ilość subskrypcji bo tak czułem, że dziś dotkniemy 600, także mega dzięki! Tak, też się najbardziej obawiam kwestii szybkości interfejsów dyskowych i myślę, czy nie uda się jakoś inaczej ich podłączyć (może jakoś za pośrednictwem tych nóżek?) choć pewnie i tak z ciekawości zweryfikuję realne prędkości osiągane po USB. Jak już odpowiadam w odwrotnej kolejności, to na koniec powiem, że pracuję w małej, polskiej, bardzo ambitnej firmie. Dzięki czemu zyskuję interdyscyplinarność i szybkie tempo wzrostu :)

  • @DevOpsPL

    @DevOpsPL

    27 күн бұрын

    P.S. Twój pomysł z SFF najprawdopodobniej okaże się dużo bardziej przystępny cenowo, więc niewykluczone, że to on wygra :) zobaczymy, porobię testy I/O, może nagram z tego materiał i będziemy myśleć. Dzięki za sugestię!

  • @kajetangrabara1259
    @kajetangrabara125925 күн бұрын

    Dziś na jednym z clustrów wybuchł mi microceph, a teraz po godzinach dostaję tego typu materiał. Przypadek? Nie sądzę.

  • @DevOpsPL

    @DevOpsPL

    25 күн бұрын

    Poradziłeś sobie?

  • @kajetangrabara1259

    @kajetangrabara1259

    25 күн бұрын

    @@DevOpsPL vmki jeszcze leżą.

Келесі