Пікірлер

  • @danielewskidaniel
    @danielewskidaniel5 күн бұрын

    Czy w razie awarii głównego hosta (np. padł procesor lub płyta) można uruchomić wszystko z tego serwera backupowego? Czy nie lepsza w takiej sytuacji jest replikacja na inny host? Wtedy jak Ci pada główny serwer to odpalasz kopię z zapasowego hosta i cała firma pracuje dalej.

  • @krzychukra
    @krzychukra9 күн бұрын

    czemu tu nie ma komentarzy?

  • @MrMurzyn666
    @MrMurzyn66611 күн бұрын

    Hej, lepiej jest tym sposobem zainstalować PBS czy jako osobna maszyna i instalka z ISO? Jak to odinstalować(przedstawiony sposób) jakby co? Pozdr

  • @krzychukra
    @krzychukra8 күн бұрын

    podłączam się

  • @krzychukra
    @krzychukra8 күн бұрын

    apt remove proxmox-backup-server

  • @Qruxat
    @QruxatАй бұрын

    Elegancko wytłumaczone z zabezpieczeniem się przed rozwaleniem dysku.

  • @TZMAndroid
    @TZMAndroidАй бұрын

    No dobrze, pokazałeś najprostszą rzecz jak instalacja, ale jak z tym teraz pracować? Np. że mam na Windowsie zainstalowane jakieś IDE do C++, czyli piszę kod w edytorze na Windowsie, ale kompiluje sobie ten kod pod Linuxa, albo praca w PHP, gdzie środowisko serwerowe czyli PHP, MariaDB, nginx mam na Linuksie, ale kod sobie klepie w Windowsie, przeglądarka też jest w Windowsie. Rozumiem, że da się tak pracować, bo inaczej to po co nam ten WSL?

  • @eazymartine110
    @eazymartine110Ай бұрын

    Gratulacje za wytrwałość w studiowaniu! 👏

  • @kajetangrabara1259
    @kajetangrabara1259Ай бұрын

    Dziś na jednym z clustrów wybuchł mi microceph, a teraz po godzinach dostaję tego typu materiał. Przypadek? Nie sądzę.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPLАй бұрын

    Poradziłeś sobie?

  • @kajetangrabara1259
    @kajetangrabara1259Ай бұрын

    @@DevOpsPL vmki jeszcze leżą.

  • @Zycie_Kawalek_po_Kawalku
    @Zycie_Kawalek_po_KawalkuАй бұрын

    Mam RPi5 z hat-em dla NVMe i na nim OMV plus dwa ssd "na dane" po usb 3.0 do maliny . Dziala . Na OMV jest postawiony Nextcloud- dostepny przez Cloudflare -a i też dziala. Z tego co się orientuje to z Proxmoxem (PRX) na RPi jest problem, bo PRX nie widzi karty sieciowej RPi5. Widziem instalacje z zewnetrznymi kartami sieciowymi- troche wg mnie bez sensu. Sam pomyslu High Availabylity (HA) z przelączaniem Proxmoxów (urządzeń) - fajny. Ale na chwilę obecną nie zdecydowalbym się na stawianie Proxmoxa na RPi- ARMie. Lepiej jakieś cienkie klienty albo wręcz starsze polisingowe (najczesciej) blaszaki (choć one akurat to od strony zasilania malej elektrowni by pewnie potrzebowaly). Mam wlasnie na takim jednym i3 4tej gen.z 8GB ramu postawionego PRX z kilkoma VMkami (HA- Home Assistant, OMV) i kilkoma kontenarami LXC (DNS-Pihole czy Adguard, Cloudflared)- dziala ale szału wydajnościowo brak. Chyba najlepiej byloby 3 takie zabaweczki (store.minisforum.com/products/minisforum-ms-01) z PRX na pokladzie i.... hulaj dusza... no ale to sie robią już koszty... :( Patrze i obserwuje na co się zdecydujesz... ale RPi z PRX raczej ODRADZAM przez brak zgodności z architekturą PRX z ARM.

  • @Yan005h
    @Yan005h2 ай бұрын

    Z podłaczeniem jednego dysku do RPI jest czasem problem a co dopiero trzech. Najnowszy (chyba) ma dedykowany port sata a starsze modele pozwalają podłaczyć dysk tylko przez USB. Szkoda ładować tyle kasy w wydmuszkę komercyjnej serwerowni. Jak ja chodziłem na studia to wykładowcy mieli nikłe pojęcie o tym co się dzieje w świecie. W pracę licencjacką włożyłem dużo pracy a na końcu nikt nawet nie był zainteresowany programem który napisałem. Najbardziej obchodziła ich teoria bo z praktyką nie mieli za dużo do czynienia. Podsumowują, dużo czasu i kasy poświęcisz na postawienie tego, nikogo za bardzo to nie zainteresuje, w praktyce to będzie lata świetlne od produkcyjnej infrastruktury a na koniec polegniesz z teorii bo za mało poświęcisz na nią czasu.

  • @olokelo
    @olokelo2 ай бұрын

    Jeśli mogę zapytać to gdzie pracujesz, że masz takie fajne doświadczenie z Proxmoxem? ;) A jak mogę coś zasugerować to mimo wszystko zrezygnowałbym z Raspberry Pi na rzecz nieco mocniejszego sprzętu. Mogą być to nawet komputery SFF, ale rzecz w tym że Ceph bardzo nie lubi opóźnień a podłączenie dysków do Raspberry przez USB będzie spore miało. Od jakiegoś czasu próbuję postawić Cepha u siebie i z wstępnych testów widzę, że jest on dość wymagający dlatego też nieco szybszy procesor x86 pewnie by nie zaszkodził. Nie mówiąc już o interfejsach sieciowych 10gbe, które są bardzo wskazane przez Cepha ale tutaj myślę, że akurat dla celów "naukowych" powinien wystarczyć 1gbe. PS. Jestem Twoim 600-nym subskrybentem.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL2 ай бұрын

    Hej. Cały dzień nerwowo odświeżam ilość subskrypcji bo tak czułem, że dziś dotkniemy 600, także mega dzięki! Tak, też się najbardziej obawiam kwestii szybkości interfejsów dyskowych i myślę, czy nie uda się jakoś inaczej ich podłączyć (może jakoś za pośrednictwem tych nóżek?) choć pewnie i tak z ciekawości zweryfikuję realne prędkości osiągane po USB. Jak już odpowiadam w odwrotnej kolejności, to na koniec powiem, że pracuję w małej, polskiej, bardzo ambitnej firmie. Dzięki czemu zyskuję interdyscyplinarność i szybkie tempo wzrostu :)

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL2 ай бұрын

    P.S. Twój pomysł z SFF najprawdopodobniej okaże się dużo bardziej przystępny cenowo, więc niewykluczone, że to on wygra :) zobaczymy, porobię testy I/O, może nagram z tego materiał i będziemy myśleć. Dzięki za sugestię!

  • @rafas3314
    @rafas33142 ай бұрын

    Dawaj jak najwięcej, można się czegoś nauczyć 👊

  • @jarzynwaleczny4542
    @jarzynwaleczny45422 ай бұрын

    Mnie ta miniaturka przeraziła. Btw kanał śledzę od początku, widać postęp, trochę szkoda, że filmy dość krótkie.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL2 ай бұрын

    Dzięki! Która z dotychczasowych serii najbardziej przypadła Ci do gustu? Co do długości filmów - zależy od tematu. Ostatnio jak chciałem nagrać film o kilku sposobach na rozpoczęcie nauki linuxa to po 40 minutach odpuściłem bo stwierdziłem, że wolę to rozbić na kilka krótszych, bo się bałem, że mało kto obejrzy do końca taki zlepek kilku podejść :D

  • @KKK-br3ic
    @KKK-br3ic2 ай бұрын

    *Ciekawy poradnik, nie prościej jest to samo zrobić w virtualbox? Przynajmniej nie trzeba ruszać Biosu*

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL2 ай бұрын

    Dzięki za komentarz! O odpalaniu na virtualbox też będzie filmik. Opcja nauki z LiveCD jest bardziej dla osób, którym zasoby sprzętowe nie za bardzo pozwalają na udźwignięcie dwóch systemów jednocześnie. Samo LiveCD może mieć jeszcze inne zastosowania - np.GParted - zachęcam do obejrzenia filmu kzread.info/dash/bejne/la1-k9tylLKXhLw.html :) Pozdro!

  • @KKK-br3ic
    @KKK-br3ic2 ай бұрын

    @@DevOpsPL *To czekam z niecierpliwością, sam mam problem z virtualbox, może u Ciebie znajdę rozwiązanie*

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL2 ай бұрын

    A co tam za problemy Ci się zdarzają? Może uda nam się je rozwiązać przed kolejnym filmem :)

  • @KKK-br3ic
    @KKK-br3ic2 ай бұрын

    Mam zaistalowanego virtualboxa , problem polega na tym ,że nie widzi pendrive. Jak uruchomię virtualboxa z konsoli z poleceniem sudo to wtedy widzi pendrive.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL2 ай бұрын

    Na jakim systemie uruchamiasz VirtualBoxa? W sumie to brzmi dość logicznie, że aby uzyskał dostęp do fizycznych zasobów zewnętrznych to potrzebne są uprawnienia administratorskie. Ale może da się jakoś na stałe zrobić wyjątek :)

  • @grzegorzpiasta7916
    @grzegorzpiasta79163 ай бұрын

    głosniej

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL3 ай бұрын

    Dzięki, staram się poprawiać filmiki pod tym względem :) pozdro

  • @ukaszszafranski3555
    @ukaszszafranski35553 ай бұрын

    Bardzo przydatny film. Dziękuję

  • @tomaszw6449
    @tomaszw64494 ай бұрын

    Jeżeli chcesz się poruszać góra/dół, na przykład po wyświetleniu --help (przykład na filmie "cp --help"), to przytrzymujesz Ctrl + Shift i możesz strzałkami poruszać się góra/dół

  • @michalwojtass1769
    @michalwojtass17694 ай бұрын

    przydała by się info z czego wynika problem z usuwniem starzych snapshotów - w VMWARE nie kojrzę takich problemów więc czy to dotyczy tylko Proxmoxa (oczywiście nie zalecam "kiszenia" ;) pozatym lubie konret wiec duzy +

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Hej! Masz rację, nie rozwinąłem myśli. W moim wypadku gdy znajdowałem stare snapshoty (nawet kilkuletnie) - zwykle problemu nie było. Ale na palcach policzę sytuacje, w których: 1. w międzyczasie od utworzenia snapshota do próby jego usunięcia doszło do zmian w konfiguracji zasobów na HV z których korzysta VM i taki snapshot niestety "wisi" prawidłowo, ale chęć jego usunięcia powoduje błąd "snapshot not findable", który znajdujemy np. w tym wątku forum.proxmox.com/threads/cannot-delete-snapshot-because-not-findable.45456/ 2. w starszych wersjach zdarzało się też, że usunięcie takiego długo leżącego snapshota z poziomu GUI (tak jak pokazuję na filmie) wykonywało de facto prawidłowo polecenie, które go kasowało, ale jakiś bug powodował problem w zakomunikowaniu tego do GUI i trzeba było usuwać ręcznie wpis z konfiguracji VM (snapshot już nie istniał, ale pozostawał po nim wpis), mniej więcej ten sam problem wraz z rozwiązaniem mamy tu forum.proxmox.com/threads/cannot-remove-snapshot-vm-is-locked-snapshot-delete.37567/ 3. JEDEN RAZ zdarzyło mi się, że usuwanie bardzo starego snapshota VMki stojącej na HV, które miało w przeszłości mocno przebudowywane zasoby wprowadził VM w stan "SUSPENDED" i uruchomienie/reset jej był niemożliwy. Tylko z poziomu CLI dało się zrobić polecenie "qm stop vmid" i dopiero wtedy uruchomienie jej było możliwe. Oczywiście zdarzenie miało miejsce w środku dnia na produkcyjnej maszynie żeby było weselej :D Mam kumpla, który kiedyś mi poradził, żeby gasić maszynę, która ma bardzo starego snapshota zanim go usunę lub co najmniej zaplanować to z klientem. Lekceważyłem to, bo myślałem, że przesadza. Aż do sytuacji z punktu trzeciego powyżej. Od tej pory jak widzę bardzo starego, zapomnianego snapshota to dwa razy się zastanawiam czy ewentualna kilkuminutowa niedostępność tej VM będzie miała jakiś wpływ na biznes klienta. Jeśli tak, to co najmniej się na tę pozornie prostą czynność umawiam, żeby nie było głupiej sytuacji :) Dzięki za miłe słowo. Pozdro!

  • @PanBarnaba
    @PanBarnaba4 ай бұрын

    Nareszcie!

  • @PCMagikHomeLab
    @PCMagikHomeLab4 ай бұрын

    pierwszy :D w końcu kolejny odcienek!

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic46574 ай бұрын

    7 binarnie to 111.Użytkownik będzie miał rwx.Będzie mógł czytać,zapisywać plik i wykonywać go.chmod 777.Wszyscy mają uprawnienia do pliku.Same jedynki.To z systemu binarnego.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Dzięki :)

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic46574 ай бұрын

    Jako root możemy usunąć cały system i będzie konieczna reinstalacja.Dlatego trzeba uważać z poleceniem rm.

  • @krzysiekd8764
    @krzysiekd87644 ай бұрын

    Hej. Chciałem tylko napisac , że super robotę robisz ... znam torchę linuxa ale w wielu poleceniach jak juz znałem nie używałem flag jak Ty a one fajnie ułatwia poruszanie się po systemie, plikach itp. Czekam już na kolejny film :) pozdrawiam

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Dzięki za miłe słowo! Cieszę się, że mimo doświadczenia wyniosłeś z filmu coś dla siebie przydatnego :) pozdrawiam

  • @crazy_quintus
    @crazy_quintus4 ай бұрын

    Super materiał. Podoba mi się że komendy pokazujesz od strony praktycznej. Dodatkowo z komentarzem o skrótach i konkretnych przydatnościach gdzie i jak jest to używane. Dziękuję jako fan Linuxa.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Dzięki i pozdrawiam! :)

  • @wilk85
    @wilk854 ай бұрын

    dzięki za chroot :) małe dopowiedzenie do tej komendy, możecie także zamontować dysk z systemem plików linux, chrootem odpowiednio potraktować tego mounta, następnie możecie robić wszystkie operacje które zrobilibyście odpalająć taki dysk np w laptopie czy pc, czyli możecie instalować paczki itd

  • @wilk85
    @wilk854 ай бұрын

    dla wszystkich nowo uczących się linuxa, chciałęm uzupełnić autora, lub inaczej nazwać to co powiedział odnośnie grep -v, grep -v [nazwa] pozwoli wam wykluczyć dany [przedmiot] który podacie po -v

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Dzięki!

  • @PanBarnaba
    @PanBarnaba4 ай бұрын

    Widać, że wkładasz dużo pracy w produkcję. :) Fajnie i jasno wyjaśnione. Liczę na rozwój kanału, nie przestawaj!

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Dzięki za miłe słowo. Pozdro!

  • @mattin79
    @mattin794 ай бұрын

    Bardzo przydatne, dobra robota na polskim yt, masz suba 😄

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Dzięki! Pozdro :)

  • @drakouzdrowiciel9237
    @drakouzdrowiciel92374 ай бұрын

    👌

  • @bambucza001
    @bambucza0014 ай бұрын

    Dobre materiały tworzysz :) Pozdro!

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    Dzięki za miłe słowo. Również pozdrawiam!

  • @Red3miasto
    @Red3miasto5 ай бұрын

    Dzięki za materiał. Czy jest możliwość skontaktowania się z Tobą?

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL4 ай бұрын

    cześć! zapraszam na maila [email protected] :)

  • @sunwire
    @sunwire5 ай бұрын

    25:46 Zamiast tak kombinować wystarczy użyć narzędzia do tego stworzonego, czyli polecenia ssh-copy-id, tak jak w 36:00

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Hej, dzięki za komentarz! Wiesz, zależało mi na tym aby pokazać dokładnie miejsce, w którym przechowywane są autoryzowane klucze. W końcu nie zawsze zależy nam na przekopiowaniu klucza z hosta, a na dodaniu kilku kluczy użytkowników. Stąd wydaje mi się cenne, żeby sobie to uzmysłowić - co tak naprawdę robi ssh-copy-id. Pozdrawiam!

  • @sunwire
    @sunwire5 ай бұрын

    13:17 Nie użytkownika, tylko usługi (unit) sshd

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Racja, przejęzyczyłem się i nie wyłapałem tego na etapie postprodukcji. Wrzucę potem notatkę w tym miejscu. Dzięki!

  • @wilk85
    @wilk855 ай бұрын

    będzie coś z devops? docker, k8s?

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Będzie wkrótce seria o kontenerach, chcę jeszcze troszkę rozbudować serię o podstawach sieci i linuxa bo sporo w kontenerach będzie odwołań do tychże podstaw :)

  • @wilk85
    @wilk855 ай бұрын

    @@DevOpsPL sieci super, ale może nie tylko podstawy? Dodatkowo poruszysz moze komendę chroot? Podejrzewam ze ludziom może sie przydać taka wiedza :)

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    @@wilk85 dzięki za sugestię, poruszę ten temat w następnym filmie :)

  • @wilk85
    @wilk855 ай бұрын

    @@DevOpsPL nie ma problemu, w koncu sam pracuje jako devops

  • @PCMagikHomeLab
    @PCMagikHomeLab5 ай бұрын

    Fajnie, że jest w końcu ktoś kto z sensem mówi o devopsowaniu po polsku. Wpadłem na podobny pomysł tworząc repozytorium na github o nazwie "100_days_to_devops" biorąc udział w konkursie 100commitów :)

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Dzięki za miłe słowo! Powodzenia :)

  • @PCMagikHomeLab
    @PCMagikHomeLab5 ай бұрын

    @@DevOpsPL Tobie również i czekam na nowe filmy!

  • @drakouzdrowiciel9237
    @drakouzdrowiciel92375 ай бұрын

    🙂

  • @bnq2
    @bnq25 ай бұрын

    Zapomniałeś tylko wspomnieć że tworząc w ten sposób partycją dla backupu (na tym samym hoście) ZFS zeżre cały ram bo taką ma naturę i w statystykach hosta zawsze zużycie ramu będzie pod korek, poza tym ZFS dla jednego dysku to chyba lekka przesada.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Hej, dzięki za komentarz. ZFS jeżeli zacznie zżerać cały RAM to można to opanować choćby poprzez ograniczenie parametru zfs_arc_max do powiedzmy 8G. W tym wypadku utworzyłem storage po to, żeby pokazać „gdzie trzeba kliknąć” i rzeźbiłem z tego co miałem pod ręką :) ale jak możesz tu rozwiń proszę dlaczego ZFS dla jednego dysku to przesada? Pozdrawiam

  • @PiotrK2022
    @PiotrK20225 ай бұрын

    @DevOps po polsku Proponuję się podszkolić z fonetyki angielskiej, bo to przypał jak chuj być informatykiem i nie potrafić poprawnie putty wymówić...

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Dzięki za radę ;)

  • @lukewhaskavsky5493
    @lukewhaskavsky54935 ай бұрын

    17:59 W Windows można korzystać z SSH w PowerShell podobnie jak na Linuksie. Nie ma konieczności używania PuTTY.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Racja, dzięki. Jakoś tak się przyjęło, że „każdy zna putty”, że zapomniałem wspomnieć o tej możliwości :)

  • @codx-99
    @codx-995 ай бұрын

    Cześć. Miałem zainstalowany system Windows 11 i działał dobrze. Kilka dni temu usunąłem maszynę wirtualną z Windowsem, a dzisiaj próbowałem zainstalować ją ponownie, ale komunikat informuje mnie, że nie mam System Requirements. Co to może być?

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Hej! Podrzucisz screena z konfiguracją hardware swojej VM i komunikat błędu na [email protected]? Najprawdopodobniej za mało RAM lub zły typ procesora. Spróbuj pokombinować z tymi dwoma ustawieniami

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    pve.proxmox.com/wiki/Windows_2022_guest_best_practices Tutaj masz też link do wiki proxmoxa z dobrymi praktykami. Nie widzę tu dużych różnic względem Win10. Z tego co czytam, to W11 zaleca się minimum 8GB RAM. forum.proxmox.com/threads/change-cpu-win11.127093/ Zobacz też to - w ostatniej wiadomości użytkownik stwierdza że jego problem się rozwiązał dzięki zmianie typu CPU na „Nehalem”

  • @edekedkowski5952
    @edekedkowski59525 ай бұрын

    Trafiłem przypadkiem i oczywiście zasubskrybowałem :). Zapowiada się ciekawy kanał na YT. Życzę powodzenia i wróżę z czasem dużą publikę. Tak trzymać. Pzdr.

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL5 ай бұрын

    Dziękuję za miłe słowa! Ta wróżba oczywiście się spełni, więc gratuluję bycia w gronie pierwszych subskrybentów :)

  • @bartosz_ldz3855
    @bartosz_ldz38556 ай бұрын

    Bardzo dobry materiał :)

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL6 ай бұрын

    Dzięki!

  • @kazimierzwichura7285
    @kazimierzwichura72856 ай бұрын

    Glos lepiej wycisz calkiem szkoda uszu

  • @DevOpsPL
    @DevOpsPL6 ай бұрын

    Dziękuję za pierwszy komentarz pod moim pierwszym filmem! :) Robię co mogę, żeby jakość materiałów pod każdym względem rosła z każdym kolejnym filmem. Pozdrawiam!