Wytrwałość i efektywność w działaniu, czyli jak skutecznie realizować cele - dr Ewa Jarczewska-Gerc

Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
- www.psyche.swps.pl
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
- Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
- iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
- SoundCloud: / swpspl
- Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
„Chcę zmiany” a „Chcę się zmienić” - czy to robi różnicę? Dlaczego dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane? Jaka jest różnica między stawianiem sobie celu, a jego osiąganiem? Czym jest samoregulacja i samokontrola oraz jak je wykorzystać w procesie dążenia do celu? Dlaczego skupienie na wyniku często oddala nas od niego zamiast przybliżać? Czy pozytywne myślenie to przepis na efektywność w działaniu? Czym jest siła woli? Na te i inne pytania odpowiada dr Ewa Jarczewska-Gerc.
O prelegentce:
dr Ewa Jarczewska-Gerc - zajmuje się psychologią motywacji, efektywnością i wytrwałością w działaniu oraz symulacjami mentalnymi. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi seminarium magisterskie oraz zajęcia z zakresu psychologii emocji i motywacji, psychologii różnic indywidualnych, zdrowia behawioralnego, stresu i rozwoju kompetencji społecznych i osobistych. Jest praktykiem łączącym w swojej pracy wiedzę naukową z doświadczeniami wynikającymi z bezpośredniego kontaktu z rzeczywistością biznesową.
Spotkanie Strefy Psyche odbyło się w ramach programu „Sukces to ja” - cyklu bezpłatnych, szkoleniowych spotkań. Wydarzenie, organizowane przez portal Sukces Pisany Szminką, patrona medialnego Strefy Psyche, powstało z myślą o kobietach i dla kobiet. Program, na który składają się warsztaty i wykłady, konferencje, portal wiedzy z elementami e-learningowymi, ma stanowić realne wsparcie dla kobiet wracających po dłuższej przerwie na rynek pracy, a także motywować je do zakładania swoich firm. Dowiedz się więcej o programie "Sukces to ja": sukcestoja.pl
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
#wytrwałość #sukces #efektywność #motywacja #psychologia

Пікірлер: 66

  • @MagorzataS-lp9hx
    @MagorzataS-lp9hx2 ай бұрын

    Fantastyczna naukowczyni i wykladowczyni. Cudownie się słucha. Bardzo merytoryczna treść. Świetnie się słucha. Dziękuję !

  • @Caetherine
    @Caetherine5 жыл бұрын

    Świetny wykład! SWPS robicie dobrą robotę digitalizując wykłady, osobiście bardzo na tym korzystam. Dziękuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Dziękujemy za ciepłe słowa - wiele dla nas znaczą :)

  • @iwamich1027
    @iwamich10272 ай бұрын

    Bardzo dziekuje wartosciowy material pozdrawiam

  • @jarosuik7665
    @jarosuik76655 ай бұрын

    Wielokrotnie słyszałem o dobrym nastawieniu, ale to nastawienie na proces... bardzo ciekawe. Dziękuję - myślę, że skorzystam z Pani toku rozumowania 😊

  • @marcinzbrojnik9766
    @marcinzbrojnik97665 жыл бұрын

    Symulacje mentalne procesu mogą ułatwiać i przyspieszać wykonywanie zadań . Wiem na sobie . Ponieważ bardzo lubię majsterkować to często przed rozpoczęciem i podczas przerw w realizacji projektu wyobrażam sobie jak to będę robił . W efekcie gdy już przystąpię do pracy to robię to szybciej bo w głowie mam gotowy plan jak to mam zrobić .

  • @p2sobczak
    @p2sobczak4 жыл бұрын

    Świetny, bardzo merytoryczny i wartościowy wykład. Konkretne strategie poparte badaniami naukowymi. Oby więcej takich! :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Będzie więcej, obiecujemy :)

  • @montecristo2553
    @montecristo25537 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy i przyjemny wykład :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    7 жыл бұрын

    Cieszymy się, że Ci się spodobał :)

  • @goodhand2279
    @goodhand22796 жыл бұрын

    Super wykład, sama praktyczna wiedza , którą można wykorzystać w życiu. Takie filmy powinny być puszczane w szkole i nie tylko ;)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład oceniasz jako praktyczny :) Oglądanie naszych wykładów na zajęciach szkolnych jest świetnym pomysłem, a następnym krokiem są studia na naszym Uniwersytecie ;)

  • @adax4869
    @adax48696 жыл бұрын

    wspaniały wykład..najlepszy na kanale 😃

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +Ada X dziękujemy ❤

  • @user-di6tj4kf1z
    @user-di6tj4kf1z4 жыл бұрын

    Świetny materiał

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy :)

  • @weronikastaszewska9088
    @weronikastaszewska90886 жыл бұрын

    Świetny wykład

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Dziękujemy! :)

  • @sawickabezlukru2966
    @sawickabezlukru29665 жыл бұрын

    Dziękuję bardzo za ten materiał :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Pozdrawiamy! :)

  • @agatabromboszcz9698
    @agatabromboszcz96987 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład, dla mnie 100% moich błędów w mojej motywacji zostało mi pokazanych!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +agi kitty super! Ciezymy się, że wykład okazał się pomocny :)

  • @andrzejs.710
    @andrzejs.7104 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za ciekawy wykład. Mimo że skierowany do kobiet obecnych na wykładzie, przydatny również dla mężczyzn. Osobiście podoba mi się wszystko co zostało powiedziane o "wyobrażaniu sobie procesu zmierzania do celu, procesu działania" . Ponieważ studiuję Biblię staram sie porównywać ta wiedzę z naukami Jezusa. Jedna z jego wypowiedzi wyraźnie współgra z tym na co zwróciłem uwagę w wykładzie. (Mateusza 7:13, 14) (...)„Wchodźcie przez ciasną bramę, bo szeroka jest brama i przestronna droga prowadząca do zagłady i wielu wchodzi właśnie tą bramą.  Natomiast ciasna jest brama i wąska droga prowadząca do życia i niewielu ją znajduje(...) Bardzo ciekawy wykład, dziękuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za komentarz :)

  • @ZgadywankiTV
    @ZgadywankiTV8 ай бұрын

    Bardzo fajny wykład, za który dziękuję 😍🤩😘

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    8 ай бұрын

    Cieszymy się, że podobają Ci się nasze treści :)

  • @Loulou_et_Effi
    @Loulou_et_Effi6 жыл бұрын

    bardzo inspirujacy i merytoryczny wyklad

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +Agnieszka Anna cieszymy się :)

  • @ikaminska
    @ikaminska7 жыл бұрын

    Problem pojawia się wtedy, gdy nasz cel przestaje być naszym celem, kiedy uświadamiamy sobie, że tak naprawdę robimy coś, czego nie chcemy robić i robimy to, by ktoś inny odniósł sukces... naszym kosztem... i nie mamy możliwości, z takich czy innych powodów, wycofać się z tego...

  • @rAF-jz1yn

    @rAF-jz1yn

    7 жыл бұрын

    Całą odpowiedzialność ponosisz Ty. Przecież dostajesz wynagrodzenie za swoją pracę, podpisałaś umowę z pracodawcą ? Za małe wynagrodzenie, nie czujesz się w tym zawodzie, pracy ? To Twoja wina, niczyja inna. Każdy lubie fantazjować, co by było gdyby i wymyślać mase wymówek. Założ firmę i przejmij odpowiedzialność. Większośc ludzi na to nie stać. Są zbyt komfortowi.

  • @ikaminska

    @ikaminska

    7 жыл бұрын

    I Love July Miałam na myśli inną sytuację, więc krytyka jest nie na miejscu. Myślałam o pewnych zobowiązania wobec innych, które obiecaliśmy spełnić, bo myśleliśmy, że to nasz cel, że powinniśmy to zrobić w imię "większych ideałów". Tylko, że cel przestał być celem i wartością dla nas, a nawet udręką, a zobowiązanie zostało. Wycofać się nie można, bo skrzywdzi się wtedy tych ludzi, którym się obiecało.

  • @rAF-jz1yn

    @rAF-jz1yn

    7 жыл бұрын

    To, że coś obiecało nie znaczy, że masz za to katować przez następne miesiące, lata. Trzeba porozmawiać z daną osobą o swoich wątpliwościach, zmianie w sposobie bycia, myślenia. :) Jesteśmy tylko ludźmi. PS. Co złego jest w krytyce ? Wszystko zależy jak ją odbierasz, sama w sobie jest bez znaczenia. Jednego zaprowadzi do zmiany, drugiego do depresji. Także to, że ktoś Cię krytykuje i czujesz się tym dotknięta to tylko Twoja wina. ,,Nie widzimy rzeczy i ludzi jakimi są, ale widzimy je takimi jacy sami jesteśmy''

  • @spirulinka4532

    @spirulinka4532

    2 жыл бұрын

    oh ! Nie podajesz szczegolow ok niewazne.Powiem JESTES w jakiejs pulapce jak dla mnie?wiec pozwol .ze Ci wspolczuje. Trzecia osoba moze cie uwolnic.

  • @MrX-oj1cq
    @MrX-oj1cq6 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład rozkładający elementy motywacji na mniejsze elementy. W mojej opinii prowadząca wykład mogła się skupić lub podać więcej konkretnych przykładów jakie działania podjąć, żeby podtrzymywać swoje dążenia do celu. To co najbardziej rzucało się w trakcie wykładu to ciągle zwracanie się do pań. Pomimo faktu obecności mężczyzn na sali. Świadczy to o braku profesjonalizmu i kojarzy się z "postępowym" feminizmem, który nie ma wiele wspólnego ze swoją pierwotną ideą.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Ciężko nam stwierdzić jaka była faktyczna różnica pomiędzy płciami na sali, wydaje nam się jednak, że zwracanie się do damskiej części mogło być spowodowane ich znaczą przewagą na sali, a co za tym idzie, mogło być zwyczajnym przejęzyczeniem :) Dziękujemy jednak za komentarz, przekażemy go dalej! :)

  • @maxkol3393
    @maxkol33935 жыл бұрын

    Brakuje wykładów dla panów równiez oni mają problemy podobne :) np poddawanie się

  • @marty_nezz
    @marty_nezz5 жыл бұрын

    Bardzo fajny wykład tylko jedno ale. Jakoś nie przekonuje mnie wyobrażanie sobie procesu, który sam w sobie mnie męczy, irytuje i frustruje. Gdyby było inaczej to nie potrzebne by mi były techniki wytrwałości i efektywności...

  • @niebieskiegalaretki218
    @niebieskiegalaretki2187 жыл бұрын

    Ten wykład jest tylko dla Pan? Czy co bo ciagle sie tylko do kobiet zwraca

  • @lordlogan3308

    @lordlogan3308

    5 жыл бұрын

    Loda chce :)

  • @mackopop1371
    @mackopop13716 жыл бұрын

    Cenie sobie Pani wykłady i sądzę (mogę tylko sadzić bo fachowcem nie jestem - sam sobie studiuję), że są dobre merytorycznie. Może to tylko przejęzyczenie z Pani strony bo na wykładzie były może same kobiety ale w pewnym momencie mówi Pani "Uczcie tego swoje córki". Zajeżdża mi to trochę feminizmem a feminizm zajeżdża z kolei nieelastycznym umysłem. Nieelastyczny umysł z kolei może implikować małe horyzonty a to z kolei brak profesjonalizmu a to zmniejsza wiarygodność.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że nasze wykłady okazały się przydatne :) faktycznie, nam też wydaje się, że było to raczej niedopatrzenie :) Co do samego feminizmu - feminizm z definicji nie jest niczym złym, a wręcz sugeruje otwary umysł - ponieważ była to myśl postępowa, namawiająca do zmian społecznych. Czym innym może być popkulurowy feminizm, który kojarzymy z mediów, które to często celowo tak dobierają komunikaty, aby pokazywać jedynie bardzo zaostrzone i radykalne postawy (to oczywiście nie odnosi się jedynie do feminizmu - w zależności od medium, to mogą być osoby wyznające jakąś religię, posiadające inne preferencje seksualne itd.). Zostawiamy taką myśl pod dyskusję :)

  • @dppl11
    @dppl116 жыл бұрын

    Dużo gadaniny, mało pomocnych konkretów. Do tego zauważam dziwną tendencję, że wiele spotkań, wykładów, warsztatów obecnie jest dedykowanych wyłącznie kobietom. (nie mam na myśli wyłącznie SWPS) Gdzie równouprawnienie w takim razie?

  • @maxkol3393

    @maxkol3393

    5 жыл бұрын

    Dokładnie... Brakuje konkretów o ciągle pomaganie babą jakie to one najgorsze faceci również mają problemy

  • @Kalpapada

    @Kalpapada

    4 жыл бұрын

    Jak dla mnie całkiem fajny i pomocny wykład, ale wypowiedź była kierowana wyłącznie do kobiet. Początkowo myślałem, że na sali wykładowej znajdują się same kobiety, a Pani doktor nie zdaję sobie sprawy, że wypowiedź będzie opublikowana, ale w trakcie rozmowy okazało się, że są też mężczyźni. Trochę to niekulturalne 🤔 Ale jak już się człowiek przebije przez tą ocenę, to można i z takich wypowiedzi co nieco dla siebie wyciągnąć 😁 Dziękuję serdeczne

  • @spirulinka4532
    @spirulinka45322 жыл бұрын

    Moj sukces to TY CZeslaw NIEMEN

  • @paweczachura7098
    @paweczachura70983 жыл бұрын

    Dlaczego prelegentka zwraca się tylko do kobiet na sali?

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Ponieważ materiał pochodzi z wykładu, który odbywał się w ramach spotkania z samymi kobietami 🙂

  • @pucek1517
    @pucek15174 жыл бұрын

    Mimo że wykład jest skierowany do kobiet to myślę że płeć przeciwna może z niego wyciągnąć również wiele pozytywnych informacji. Trzeba tylko słuchając poskromić swoje ego że materiał nie jest skierowany do ciebie 🙂

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Zdecydowanie :)

  • @agataaggi9862
    @agataaggi98626 жыл бұрын

    Chryste! Wykład realizowany jest w ramach warsztatów SUKCES TO JA. Kampania STJ kierowana jest właśnie do kobiet, na sali w ogromnej większości siedzą. kobiety. To wszystko jest z myślą o kobietach więc jak się pani dr ma zwracać do publiczności? "Ludu pracujący miast i wsi"?

  • @panda2634

    @panda2634

    5 жыл бұрын

    Tak :D

  • @LeeFuu
    @LeeFuu4 жыл бұрын

    Nie odslucham z powodu mizoandrii ! :(

  • @panda2634
    @panda26345 жыл бұрын

    Chyba dr Ewa nie słyszała kolokwializmów...

  • @szyderca_wszystkiego
    @szyderca_wszystkiego6 жыл бұрын

    Zastanawiam się, jakby to wyglądało, jeżeli prowadzący byłby facetem i mówił to samo; "Ooo widzę, że jest dużo Panów na sali, bardzo dobrze, bardzo się cieszę, że są Panowie" albo "Dodam jeszcze, że jestem tatą 5-letniej Krysi i 3-letniego Jasia. No dobrze Panowie, zaczynamy...". Kuźwa, to ma być psycholog? Przecież ta Pani, najwyraźniej ma co nie ten tegest z własnym ego, czuję się jako kobieta gorsza, słabsza i ciągle, na każdym kroku to pokazuję. Ten wykład, to jest jakiś jeden wielki paradoks. To tak samo, jakby chory psychicznie psychiatra leczył ludzi z ich zaburzeń. Nic innego mi nie pozostaję, jak tylko pogratulować!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Na wstępie - czy obrażanie innych jest konieczne? Jak jedno zdanie, wypowiedziane na początku wykładu, w celu nawiązania kontaktu z publicznością i przełamania pierwszych lodów ma się do prawie 40-sto minutowego wykładu? I w jaki sposób możesz oceniać, a co gorsza zarzucać komukolwiek problemy psychiczne (!) na tej podstawie? My też Ci gratulujemy. Masz jakiekolwiek uwagi dotyczące dalszej treści?

  • @agataaggi9862

    @agataaggi9862

    6 жыл бұрын

    Artut Pieloch już to pisałam, ale powtórzę. Wykład prowadzony był w ramach warsztatów "Sukces to ja". Sukces... to kampania prowadzona z myślą o kobietach o ich rozwoju, wzroście, dążeniu do sukcesów właśnie. Mowa o tym w początkowych sekundach nagrania (podpis). Uczestniczkami takich warsztatów w ogromnej większości są kobiety,i skoro do kobiet je kierujemy, to nawet gdy na sali jest garsteczka panów to fajnie "uczcić" te kobiety, i ten zwrot "drogie panie" jest na to świetnym sposobem 🙂 Choć wykładowcy pewnie łatwiej mówić "proszę państwa". PS. Czasem, szczególnie gdy coś nas uwiera, warto się zainteresować szerszym kontekstem wykładów.

  • @strawberry_bracelates

    @strawberry_bracelates

    5 жыл бұрын

    A dlaczego tak nie powiedzieć skoro sluchaczki to tylko kobiety.

  • @Caetherine

    @Caetherine

    5 жыл бұрын

    Szanowny Panie, nie wiem czy jest Pan zaznajomiony z twórczością S. Coveya, ale w swoich książkach i na wykładach często podkreślał fakt, iz jest ojcem i przytaczał historie z życia swojej rodziny dla poparcia swoich argumentów. Pan byc może żyje w próżni, ale większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jakie powiązania ma sytuacja rodzinna z naszymi prywatnymi i zawodowymi sukcesami. Osobiście podejrzewam, że mogło to byc nawiązanie do tematu poprzedniego wykładu, ale to juz tylko moje własne domniemania. Przykre, że umniejsza to w czyichś oczach merytoryczność wykładu. Zwłaszcza kogoś piszącego komentarz w wielkich emocjach i, o ironio, wyzywającego psychologa od chorych, psychicznie, gdy sam nie zainteresował się wszystkimi okolicznościami wykładu - o których notabene, pani dr wspomina.

  • @Anna-ii2cz

    @Anna-ii2cz

    Жыл бұрын

    Pracuje w Skandynawii, tu ilekroć pojawia się nowy pracownik to robimy rundkę parę słów o sobie w tym o życiu prywatnym. Tak samo to wygląda gdy pracownikom przedstawia się nowy dyrektor czy CEO. To w Polsce takie nawiązanie jest faux pas?

  • @SPYDER00007
    @SPYDER00007 Жыл бұрын

    Szkoda że taka Pani psycholog a cały wykład kieruje do kobiet.

  • @Jebzikus
    @Jebzikus7 жыл бұрын

    Feminazi.... Czemu zwracasz się tylko do kobiet? Ta pani ma szczęście, że nie mam motywacji bo pozwałbym ją do sądu.......

  • @Lizawieta

    @Lizawieta

    6 жыл бұрын

    Niektórych osobników, zwłaszcza tych mniej rozgarniętych bardzo denerwuje zabieganie o równość. Nie rozumieją czym jest feminizm a nie chce im się czytać, zasięgać informacji u źródła więc powtarzają cudze głupoty. Nie zliczę ile razy słyszałam chwytliwe acz nieprzemyślane i niepoparte niczym hasło feminazizm. A gdy słyszę po raz setny kacze opowieści o targaniu szafy na 6 piętro powtarzane bezmyślnie za JKM to mnie pusty śmiech ogarnia. Przykro to powiedzieć ale z JKM zgadzam się na pewno co do jednego, większość ludzi to gamonie. Jest niezliczona ilość tępych spauperyzowanych intelektualnie ludzi.

  • @Lizawieta

    @Lizawieta

    6 жыл бұрын

    Skoro się Pan nie domyślił to odpowiem. Pani doktor prowadzi wykład w auli. Tam zwykle grmadzą się słuchacze/słuchaczki. Jeśli wykładowczyni widzi, że zebrały się tylko panie to zwraca się do nich odpowiednio. Proszę powiedzieć jak Pan zachowałby się w takim przypadku?

  • @agataaggi9862

    @agataaggi9862

    6 жыл бұрын

    "Sukces to ja" to kampania prowadzona z myślą o kobietach o ich rozwoju, wzroście, dążeniu do sukcesów. Skoro do kobiet, to nawet gdy na sali jest garsteczka panów to fajnie "uczcić" te kobiety, i ten zwrot "drogie panie" jest na to świetnym sposobem Drogi Panie 🙂

  • @januszkowalski2619
    @januszkowalski26194 жыл бұрын

    Nudy

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Janusz, każdy lubi co innego :)

Келесі