Pamięć i uwaga. Trening zdolności poznawczych - dr hab. Przemysław Bąbel (audio)

Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
- www.psyche.swps.pl
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
- Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
- iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
- SoundCloud: / swpspl
- Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
Pamięć jest podstawą sukcesu w wielu dziedzinach życia. To ona koduje informacje, potem je magazynuje i odtwarza. Skutecznie rejestrujemy te informacje z kolei, które się wyróżniają i zwrócą naszą uwagę. Gdy trenujemy i powtarzamy przenosimy określone informacje do pamięci długotrwałej. Wraz z upływem lat nasza pamięć jest jednak coraz słabsza. Czy są zatem metody wspomagania pamięci? Jak ją skutecznie trenować? O tym w jaki sposób wspomagać pamięć z uwzględnieniem koncentracji uwagi mówi dr hab. Przemysław Bąbel.
Wykład stanowi wprowadzenie do psychologicznych metod wspomagania pamięci. Punktem wyjścia jest krótkie omówienie podstawowych rodzajów pamięci oraz drogi informacji od jej spostrzeżenia przez zapamiętanie do przypomnienia. Na tej podstawie prelegent szczegółowo prezentuje 10 zasad wspomagania pamięci, ze szczególnym uwzględnieniem koncentracji uwagi, która jest niezbędna do doskonalenia pamięci. Następnie omawia, oparte na tych zasadach, metody wspomagania pamięci: poradniki pamięciowe, programy komputerowe, aplikacje online oraz trening pamięci. Szczególnie wiele uwagi prelegent poświęca treningowi pamięci jako specyficznej formie grupowego wspomagania pamięci. Choć od wielu lat treningi te cieszą się niezmiennie dużym powodzeniem, to paradoksalnie nie ma wielu ofert kursów, szkoleń czy studiów, które przygotowują do zawodu trenera pamięci czy też pozwalają na doskonalenie już posiadanych kwalifikacji. Niewielka jest też liczba publikacji z tego obszaru, które mają charakter praktyczny. W ramach wykładu wskazane zostały więc możliwości zdobycia praktycznych umiejętności trenowania pamięci i uwagi oraz uzyskania kwalifikacji trenera pamięci.
O prelegencie:
dr hab. Przemysław Bąbel - psycholog, zastępca dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownik Zespołu Badania Bólu. Prowadzi badania nad mechanizmami działania placebo, stosowaniem placebo w praktyce lekarskiej oraz pamięcią bólu. Zajmuje się także zastosowaniami analizy zachowania i psychologii pamięci w edukacji. Współautor wielu książek m.in: “Interpersonal and intrapersonal expectancies”, „Analiza zachowania. Vademecum”, “12 zasad skutecznej edukacji. Czyli jak uczyć, żeby nauczyć?”, “Trening pamięci. Projektowanie, realizacja, techniki i ćwiczenia”, “Terapia behawioralna dzieci z autyzmem. Teoria, badania i praktyka stosowanej analizy zachowania”, “Analiza zachowania od A do Z”, “Współczesna psychologia behawioralna. Wybrane zagadnienia”, “Jak uczyć, żeby nauczyć” i licznych artykułów naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach m.in: „Pain”, „Memory”, „European Journal of Pain”, „Pain Medicine”, “PLoS ONE”, „Evaluation & the Health Professions”, „Medical Principles and Practice”,„International Dental Journal”, „Japanese Psychological Research”. Opublikował przeszło 100 prac popularnonaukowych. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej, którego w latach 2004-2011 był prezesem. W latach 2007-2010 był redaktorem naukowym magazynu psychologicznego „Charaktery”. Laureat Nagrody Prezesa PAN „Złoty Umysł - Mistrz Popularyzacji Wiedzy” 2008.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
#pamięć #treningpamięci #uwaga #psychologia

Пікірлер: 48

  • @RafalGp
    @RafalGp3 жыл бұрын

    Świetny materiał, 😇

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy!

  • @anetazych7074
    @anetazych7074 Жыл бұрын

    Świetny wykład, dziękuję.

  • @PR-fs9os
    @PR-fs9os3 жыл бұрын

    Wypas mega super informacje. Od jutra biorę sie tylko zebym nie zapomniał jutro co miałem zrobić 😴

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Trzymamy kciuki :)

  • @PR-fs9os

    @PR-fs9os

    3 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Dziekuje :-)

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski6 жыл бұрын

    Same sprawdzone informacje. Łapka w górę! :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Dziękujemy! ❤

  • @01wesolek
    @01wesolek6 жыл бұрын

    Super

  • @szalonamrowka
    @szalonamrowka4 жыл бұрын

    To powinien usłyszeć chyba każdy student :) kzread.info/dash/bejne/dpqOq7xsh8acfdo.html Jak się uczysz po pijaku to powinien zdawać po pijaku :)

  • @arnoldpiotrwatruch4983
    @arnoldpiotrwatruch49835 жыл бұрын

    Dziękuję . Wysłuchałem z uwagą , cenne dla mnie .

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy i zapraszamy na nasz kanał, gdzie znajdziesz więcej cennych wykładów :)

  • @koliber_cb
    @koliber_cb5 жыл бұрын

    Dziękuję 😉

  • @dzikuskask8831
    @dzikuskask88314 жыл бұрын

    Seniorzy mają dobrą pamięć, bo mają ją wyćwiczoną przez uczenie pamięciowe (wierszy, definicji, ogólnie wiedzy) i konieczność zapamiętywania przez powtarzanie czynności, z których dziś nie korzystamy, np. zapamiętywanie i wybieranie nr telefonów na tarczy.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Na pewno coś w tym jest, dziś więc musimy szczególnie dbać o pamięć.

  • @24ambas

    @24ambas

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS q

  • @IPointiak
    @IPointiak5 жыл бұрын

    Ja chciałbym zapytać dlaczego zapamiętywanie, przypominanie i powtarzanie jednego zakresu materiału, nawet niewielkiego, powoduje uczucie dyskomfortu, niechęci, wręcz fizycznego bólu który skutecznie odrzuca od jego utrwalania. A przeglądanie internetu i wciąż nowych informacji przez kilka godzin sprawia przyjemność i zachęca do kontynuowania tego. Czy zapamiętywanie powoduje ból w jakimś sensie psychologicznym albo nawet fizjologicznym?

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z prelegentem - np. podczas jednego z naszych wydarzeń, które znajdziesz na naszym Facebooku :)

  • @Caetherine

    @Caetherine

    5 жыл бұрын

    Myślę, że może chodzic o dostarczanie sobie dopaminy podczas przegladania coraz to nowych treści(gdzies kiedyś przeczytalam, że to wiąże się z mechanizmem znajdywania nowych sposobów przetrwania, co oczywiście nasz mózg tak traktuje, a to jakie są faktyczne korzyści z takiej wiedzy nieprzyswojonej to inn sprawa) , jednocześnie z nawykiem niechęci kiedy musimy się na czyms skupić, rozwiązać problem/nauczyć się czegoś.

  • @jagodaaa757
    @jagodaaa757 Жыл бұрын

    Zaczynam biegac😅😅

  • @przemekl3299
    @przemekl32995 жыл бұрын

    Praktycznie to samo co na wykładzie dr Anny Ziółkowskiej, ale mam wrażenie, że lepiej.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Dziękujemy w imieniu prowadzącego! :)

  • @adrianadrian3348
    @adrianadrian33482 жыл бұрын

    Zapomniałem co mam napisać🙃

  • @OlaTalacha
    @OlaTalacha4 жыл бұрын

    Moja przyjaciółka, wiele lat temu kupiła sobie lecytynę, na poprawę pamięci. Tak przed maturą, żeby jej lepiej poszło. No i pytam się tej koleżanki, czy pomaga jej ta lecytyna? Odpowiedziała: "nie wiem, bo zawsze zapominam wziąć." XD

  • @vic017593

    @vic017593

    4 жыл бұрын

    ja miałem podobnie. Kupiłem opakowanie lecytyny, wziąłem wszystkie i zapomniałem kupić kolejnego, do dzisiaj żona się ze mnie śmieje i wypomina przy każdej okazji ;)

  • @dorotakondrat6327
    @dorotakondrat6327 Жыл бұрын

    Dlaczego wielu wykładowców powiela tę archaiczną teorię magazynów pamięci Atkinsona i Schiffrina? Tak, magazynów, a nie rodzajów pamięci. Jest całe mnóstwo współczesnych badań nad pamięcią, z czego jest ciekawa teoria ogniska uwagi, która dekonstruuje stare mity i magazynów, i pojemności. Wszyscy mówią, że to Atkins wymyślił 7+/-2, a był to Miller, choć ta koncepcja ma już ponad 100 lat. Dlaczego powielamy tyle starych przekonań, a nie korzystamy z tego, co robi dla nas psychologia poznawcza?

  • @Kafarek77
    @Kafarek775 жыл бұрын

    Dzień dobry, czy zgodzi się Pan/Pani z takim stwierdzeniem (tezą), iż jednym z filarów dobrej koncentracji jest wnikliwa, dogłębna i nazwijmy to "silna" OBSERWACJA?

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Konradzie, zalecamy do bezpośredniego kontaktu z prelegentem. Oczywiście obserwacja pomaga nam w przetwarzaniu procesie poznawczych :)

  • @russelldavidovsky3028
    @russelldavidovsky30284 жыл бұрын

    a dlaczego pamięć i uwaga ? Czemu akurat to ? Jest tyle innych zdolności poznawczych jak np myślenie, postrzeganie.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Ponieważ w tym akurat wystąpieniu poruszany był temat pamięci i uwagi, jak sam tytuł materiału wskazuje 🙂

  • @jeanpablotwice6058

    @jeanpablotwice6058

    4 жыл бұрын

    Ależ ty durny jesteś typie

  • @michpaw2196
    @michpaw21964 жыл бұрын

    Super wykład. Mała uwaga co do emocji. Być może będzie to kontrowersyjne, ale w podejściu chrześcijańskim nie ma emocji pozytywnych i negatywnych. Samo odczuwanie emocji nie ma oceny moralnej. Wszystkie emocje są dobre i potrzebne i umożliwiają nam kontakt z samym sobą i ze światem. Ocenie moralnej podlega to, co robimy pod wpływem danej emocji. Zilustruję to przykładem. Powiedzmy miłość. Powiedzielibyśmy, że to uczucie pozytywne. Ale czy można je tak nazwać? Np. Miłość mężczyzny do kobiety. To piękne, jednak ona ma męża i trójkę dzieci a on jest księdzem.. Już nasza miłość przestaje być taka pozytywna. Albo radość. Pozytywna. Jednak narkoman biorący kolejną dawkę również odczuwa radość. I cała pozytywna moc radości kończy się na tym przykładzie. Więcej w książce Moniki i Marcina Gajdów: Rozwój jak współpracować z łaską. www.gajdy.pl Pozdrawiam serdecznie Michał

  • @jeanpablotwice6058

    @jeanpablotwice6058

    4 жыл бұрын

    W podejściu chrześcijańskim nie ma emocji pozytywnych i negatywnych? A Ty niby teologu skąd się urwałeś? W sensie rozumiem przekaz, ale po co już musisz tu wpierdalac religie? Toż to Itak wszyskto wywodzi się z praw naturalnych, sama religia jest wtórna.

  • @bozenachrzazcz2475

    @bozenachrzazcz2475

    2 жыл бұрын

    Chore dywagacje. Jak mozna dogmatyzowac swoje uczucia, postrzeganie dobra, milosci, ..

  • @robuspasjonat5205
    @robuspasjonat52055 жыл бұрын

    Wykład ciekawy, ale rozróżnianie witamin że pokarmów i rzekomo niewchłaniających się w tabletkach jest bzdurą.

  • @jeanpablotwice6058

    @jeanpablotwice6058

    4 жыл бұрын

    Nie zgodzę się. Tabletki mają swoją przyswajalność, jest ona zazwyczaj dużo niższa niż to samo w naturze. Oczywiście nie ma tak, że 0% tabletki się przyswoi, ale często jest tak, że jedynie np 20%. Te gowna z reklam w radiu to najczęściej właśnie takie scierwo

  • @enigmakejtorion9713
    @enigmakejtorion97133 жыл бұрын

    wachanie rozmarynu zbadano i pomaga w przywracaniu polaczen neuronowych wspoera poprawe pamieci udowodniono

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Każdy z naszych zmysłów ma dużą rolę w naszym funkcjonowaniu :)

  • @nolimit5669
    @nolimit56693 жыл бұрын

    Trochę jak morawiecki 😅

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Skąd to porównanie? 🤔

  • @nolimit5669

    @nolimit5669

    3 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS to samo spojrzenie pozatym po premierze widać że jest z nim coś nie tak. Tutaj całe szczęście aż takiej oczywistości nie widać.

  • @papawwwel
    @papawwwel3 жыл бұрын

    Ogólnie ok,ale panie soł a nie som,bo kłuje w uszy :-)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Tego typu wymowa to swego rodzaju naleciałość regionalna. Mamy nadzieję, że udało Ci się mimo wszystko wysłuchać do końca? Jak wrażenia z części merytorycznej? 😊

  • @martaz-b9176

    @martaz-b9176

    Жыл бұрын

    Gwoli jasności - w wymowie (tak, jak w pisowni) to słowo brzmi "są " a nie "soł" W kwestii regionalizmu - 👍( pod warunkiem, że pochodzi się z okolic Krakowa 😉) Pozdrawiam 🙂

  • @oiillbeback
    @oiillbeback2 жыл бұрын

    Czy od wiary w przyjmowane suple poprawiaja się wyniki badan laboratoryjnych? Ciężko słuchać takie bzdury mając na papierze potwierdzenie ze pana słowa nie są prawdziwe

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Przykro nam, że nasz materiał nie znalazł uznania w Twoich oczach. Jeżeli natomiast chciałbyś zapytać o coś naszego prelegenta to zachęcamy do kontaktu bezpośredniego 😉.