Tuboly Ádám: Min alapszik a tudomány, ha nem tényeken? | Útikalauz a tényekhez...

Ғылым және технология

Hogyan kapcsolódik a ruhaválasztásunk a hideg racionalitáshoz? Mit jelent valójában a tudomány? Melyek az erősségei és a hibái? Mit nevezünk tényeknek? Hogyan segítenek a dinoszauruszok a tények megértésében? Mennyire tekinthető befejezettnek a tudomány? A borról vagy az anyatejről tudunk többet? Mi a szerepe velük kapcsolatban az értékeknek? El tudunk „botlani” a tudományban az utcán?
***
Tuboly Ádám Tamás tudományfilozófus előadásában bemutatja azt a meglepő szempontot, hogy a tudomány nem csak tényeken alapszik, hanem társas és viselkedési szabályokon is.
A tények és igazság utáni, alternatív tények világában kimondottan fontos a tényekkel foglalkoznunk. A tudomány tényeken alapszik, ezt mindenki tudja. De mi van akkor, ha a tények sokfélék, és ha nem állnak azonnal rendelkezésünkre? Mi történik akkor, amikor nem ismerjük a tényeket, esetleg nem tudunk dönteni a versengő tények között?
Útikalauz a tényekhez egy tények utáni világban. Készült a Középiskolai MTA Alumni Program keretében. Az előadók felkészítésében és a program lebonyolításában a TEDxDanubia csapatával dolgozott együtt az MTA. Az előadás 2023. november 29-én hangzott el Budapesten.
Oktatási célra szabadon felhasználható CC BY-NC-SA 2.5 HU
#MTA #MTAalumni #AlumniProgram #okosnaklennimeno #criticalthinking #kritikaigondolkodas #tudomanyosmodszer #tudomany #tenyek #posttruth #sciencecommunication #scicomm #TEDxDanubia

Пікірлер: 4

  • @ivangaborige8623
    @ivangaborige8623Ай бұрын

    A netes fórumos társalgásokban is rátapintanak a lényegre: "Szemléletes példája annak, hogy minden krétai matematikus hazudik. De mit kezdjünk vele, ha ezt egy krétai matematikus (Gödel) mondja? Ha a tétel teljes, akkor önmagáról bizonyítja, hogy nem teljes."

  • @krisztianferenczi7202
    @krisztianferenczi7202Ай бұрын

    Tamás sokszor nevez az előadásban egyértelmű véleményeket is tényeknek. Tény az, ami vizsgálható és bizonyítható. Az, hogy találtak dínó fészket, az lehet egy tény például. Az, hogy az milyen tojásnak volt tippelve első körben, az sosem volt tény, mert semmiféle vizsgálat nem előzte meg ennek a következtetésnek a levonását. Ez egy elmélet volt, amit SEMMI nem igazolt valójában. Ez mitől lenne tény? Nem volt az. Az, hogy ezt bárki is "tényként" kezelte, és beleírta egy tankönyvbe, az óriási hiba volt. Az, hogy közben a technológia fejlődésével aztán vizsgálhatóvá vált a tojás, azzal a vizsgálati eredmények lettek tények, az abból levont következtetés a tojás fajtájára attól függ, hogy az adott módszerek milyen pontossággal bírnak. Az, hogy egy cipő drága-e vagy sem, az egyértelműen vélemény. Vizsgálható tény akkor lesz, ha definiáljuk, hogy mit nevezünk "drágának". A tények nem változnak, max a tényekből levont következtetések. Azok is leginkább akkor változnak, ha valójában az eredeti következtetés a semmire - lásd tojások - vagy nagyon kevés tényre épült. Ha tudom, hogy Béla megcsalta a feleségét, ezért a feleségének volt indítéka megölni Bélát, ennyi alapján az nem lesz tény hogy a feleség ölte meg Bélát. Pláne, ha közben kiderül, hogy a feleség a gyilkosság időpontjában egy másik helyszínen tartózkodott nagy nyilvánosság előtt, a fegyver valójában a szerető volt barátjáé, aki betegesen féltékeny volt a szakítás után is, megtalálták a DNS-ét Béla körmei alatt és a mobil cellainformációk szerint is a helyszín zónájában tartózkodott. Ettől nem a tény változott meg, hanem a tények tárháza bővült, és az ebből levont következtetések pontosodtak.

  • @nna7yk

    @nna7yk

    Ай бұрын

    Nagyon idevág, és mondandójában sok helyen átfed a következő rádióbeszélgetést, amiben rávilágítást nyerhetünk arra is, hogy még a bizonyíthatóság sem egyszerű dolog, még egy olyan egzakt területen sem, mint amilyen a matematika, vagy akár a filozófia terén sem, sajnos... ezért kilinkelem az egyik témához kapcsolódó gyögyszememet, amit még 2005-ben menetettem le, az egykori oktatónkkal készült interjút, jó szórakozást hozzá... ;-)

  • @nna7yk
    @nna7ykАй бұрын

    Témához passzoló más: nagyon idevág, és mondandójában sok helyen átfed a következő rádióbeszélgetést, amiben rávilágítást nyerhetünk arra is, hogy még a bizonyíthatóság sem egyszerű dolog, még egy olyan egzakt területen sem, mint amilyen a matematika, vagy akár a filozófia terén sem, sajnos... ezért kilinkelem az egyik témához kapcsolódó gyögyszememet, amit még 2005-ben menetettem le, az egykori oktatónkkal készült interjút, jó szórakozást hozzá... ;- kzread.info/dash/bejne/pIV1o9OzmLq0fpM.html

Келесі