Pogátsa Zoltán, egyetemi docens és közgazdász a FutureTalks Krizsó Szilviával podcastban - III./12.

Milyen az a 15 perces város és a vele járó stresszmentesség? Hogyan lehet egy minőségi élet vonzóbb a pénznél? Többek között erre keresi a választ Pogátsa Zoltán, a Soproni Egyetem habilitált egyetemi docense, közgazdász új könyvében, amelynek címe: Fenntartható gazdaság vagy globális összeomlás. A kiadvány kapcsán az új podcastban érintik a fenntarthatóság témakörét, az ígéretes elképzeléseket, azt, hogy mennyire kiegyenlítetlen a fogyasztás a bolygón. Kiderül az is, hogy 7 évünk maradt arra, hogy a kapitalizmus helyett valami mást kipróbáljunk a bolygón.
Ha a következő beszélgetésünkről sem szeretnél lemaradni, iratkozz fel! Future Talks Krizsó Szilviával - a Trade magazin business podcastja, minden második hétfőn 20 órakor. Beszélgetés víziókról, trendekről, gazdasági és emberi tényezőkről kötetlenül és közérthetően hétről hétre. Krizsó Szilvia vagyok, kommunikációs szakember és tanácsadó, Pulitzer-emlékdíjas újságíró, műsorvezető. Személyes csatornámon színházi talk show-mat, a KrizShow-t, Köztünk szólva sorozatom Náray Tamással, valamint egyéb business & art tevékenységeimet is figyelemmel kísérheted. További tartalmakért kövess a közösségi oldalaimon is! Facebook: / krizsoszilvia Instagram: / krizshow_kr. . Adásaink hanganyag formátumban is elérhetők, kövesse beszélgetéseinket a Trade Magazin közösségi csatornáin is: / trade-magazin / trademagazin.hu / trade. . / trade_magazin

Пікірлер: 375

  • @Fedor911
    @Fedor91111 ай бұрын

    "Egyetlen hópihe se érezte magát felelősnek a lavinában.." Voltaire... Nekem már reményem sincs a változásra,elég megnézni milyen kormányok vannak bárhol a világban..Ezektől várjuk majd hogy behúzzák a kézi féket és regulázzák a nagy cégeket? Az összes politikust megveszik kilóraa lobbisták..Nekik csak a hatalom megtartása a cél és nem a bolygó megmentése..

  • @halec3861

    @halec3861

    11 ай бұрын

    A politikusok/kormanyok a te igenyeidet szolgaljak ki: ha internetet, okostelefont, stb. akarsz, akkor azokat a cegeket hagyja diszponalni, amik ezt megadjak neked, kulonben elkezdesz forradalmarkodni.. Nezz tukorbe eloszor!! ;)

  • @ibolyajakabne1123

    @ibolyajakabne1123

    10 ай бұрын

    A szebb jövőért sok sok aksi gyárat kell építeni oszt majd lesz kitt kánaán!!!!

  • @alfredszabo1817

    @alfredszabo1817

    10 ай бұрын

    Legjobb Comment! Fajdalmasan igaz!Emlekezz, 2023 volt a maradek eleted leghigebb nyara!😢

  • @MrBIOCRACK

    @MrBIOCRACK

    2 ай бұрын

    Annyira igazad van. Az ELTE is kikutatta hogy Hajdú-BIHAR megyényi területet kellene elmocsarasítani, hogy megússza az ország az aszályokat és az évről évre kialakuló vízhiányt (btw már most is aszály van.... 4 hete nem esett az eső) Vajon melyik oligarha fogja beáldozni a területeit, hogy ne kaktuszt és datolyát termeljen 10 év múlva. ??? A Kiskunság már most is sivatagosodik...utána lehet nézni

  • @Windlespoon
    @Windlespoon10 ай бұрын

    Európa vezető szerepéhez a közösségi közlekedésben annyit fűznék hozzá, hogy hat éve élek Párizs környékén. Ezalatt egyetlen egyszer vezettem autót: amikor költöztünk egyik városból a másikba. Amúgy letettem a kocsit: tömegközlekedek és sétálok helyette. Budapest környékén élve napi minimum 155 km-t vezettem. Hatalmas megkönnyebbülés volt letenni a kocsit.

  • @annamari7863

    @annamari7863

    3 ай бұрын

    és csinosodtál is

  • @becsuletesingatlanos-sipos1994
    @becsuletesingatlanos-sipos199411 ай бұрын

    Pogi megint szuper voltál

  • @deshockchepp4945
    @deshockchepp494510 ай бұрын

    Pogátsa Zoltánt értő füllel hallgatva az derül ki, hogy amiből legkevesebb van, az a levegő. Jó beszélgetés volt, a könyvére is kívántsi vagyok.

  • @janosnagy2336

    @janosnagy2336

    9 ай бұрын

    Kivántsi vagy Pogátsára :-)

  • @mihalykun6715

    @mihalykun6715

    2 ай бұрын

    ​@@janosnagy2336Pertse!😊🕊

  • @ferencnemankovics8116
    @ferencnemankovics811611 ай бұрын

    Legyen a miniszterelnökünk ❤

  • @norbertelek2334

    @norbertelek2334

    11 ай бұрын

    P.SZ.D.P. Pogátsa Szociáldemokrata Part. ❤

  • @laszlonagy4329

    @laszlonagy4329

    10 ай бұрын

    Ideje lenne valtani mert ha nem , haladunk a feudalizmus utjan...

  • @emlekkonyvbe
    @emlekkonyvbe11 ай бұрын

    Hasznos, egyértelmű, jól érthető beszélgetés volt . Annyit jegyeznék meg a stúdió munkatársainak rovására, h sztem nem illik egy vendéget ilyen előnytelen pózban, kameraállásban fotózni. (Akinek feltűnt az úgyis ért engem, a többieknek meg minek magyarázzam.😮)

  • @deshockchepp4945

    @deshockchepp4945

    10 ай бұрын

    A fehéren szenvedő gombra gondol e bejegyzést jegyző hozzászóló?

  • @alfredszabo1817

    @alfredszabo1817

    10 ай бұрын

    Igen, magyarazd el, nem ertek hozza , de most mar erdekel! Koszonom, ha szansz ra egy kis idot!❤

  • @emlekkonyvbe

    @emlekkonyvbe

    10 ай бұрын

    ​@@deshockchepp4945 Yes!

  • @margitkiss932

    @margitkiss932

    9 ай бұрын

    Miben kellett volna ültetni ? Hintaágyban ? Fekve valóban nem látszik a pocak.Engem jobban érdekelt az a téma,amit Pogátsa Zoltán mond.

  • @laszloveber7082
    @laszloveber708211 ай бұрын

    Remek okfejtés volt, igazán élvezetes hallgatni! Egyetlen pontosítás! Hollandia fővárosa Amszterdam, nem Hága. Csak hogy valaki nehogy rosszul tanulja meg!

  • @sandortolnai4562

    @sandortolnai4562

    11 ай бұрын

    Én még Hágát tanultam...

  • @bencecsata2103

    @bencecsata2103

    4 ай бұрын

    Mindkettő , Hágában van a kormány székhelye , Amszterdam a királyi főváros , attól függ honnan nézed

  • @Windlespoon
    @Windlespoon10 ай бұрын

    48 éves vagyok és a nyolcvanas-kilencvenes években már én is klímaszorongó kamasz voltam és nem voltam egyedül. Nem volt ilyen általános persze akkor még, de a katasztrófát akkor már ugyanolyan jól lehetett látni, mint most.

  • @annamari7863

    @annamari7863

    3 ай бұрын

    én is (annyi idős, és bár nem szorongtam, de aggódtam)

  • @cassavates
    @cassavates11 ай бұрын

    Ebből egy sorozat kéne. Amíg még lehet.

  • @volleyball8091
    @volleyball809111 ай бұрын

    Jó és fontos beszélgetés! Külön szimpatikus, hogy nem próbálja meg az egyes embert még jobban nyomasztani és egy személyben felelőssé tenni. Azonban sajnos továbbra sem érzem, hogy közelebb kerültünk volna a megoldáshoz. Talán érdemes lenne elgondolkodni a következőn: Hogyan kerültünk ebbe a helyzetbe? Úgy, hogy a kapitalizmus (az ipar és a kereskedelem) kényelmi szolgáltatásokat kezdett kínálni az embereknek. A marketing pedig individualizálni kezdte a fogyasztót azért, hogy minden egyes ember megvásárolja a saját, egyedi kényelmi szolgáltatását. Közben a tőketulajdonosok zsebrevágták a fenti folyamat során keletkezett profitot. belőlük lett az un. elit. Évtizedekig semmi másról nem szóltak a reklámok, mint hogy Ön most majd gyorsan és kényelmesen el tud jutni egyik helyről a másikra vagy, hogy a háziasszonynak most majd sokkal könnyebb lesz és jóval több szabadideje lesz. A nagycsaládból először három, majd kétgenerációs család lett, mára mindennapos az atomizált család és az egyedül élő ember..

  • @matebakk5187

    @matebakk5187

    8 ай бұрын

    És minden (kereső) embernek legyen saját autója, saját lakása, menj nyaralni, lásd a világot! Legyen 20 pár cipő a fiatal lánynak/hölgynek, egy szakajtó ruhája, annyi pipere cucca hogy külön szekrény legyen... Az is érdekes, h annyival nem látom h több szabad ideje lenne az embereknek mint régen volt... A politikusoknál meg azt látom h vagy populista módon könnyű megoldást mutat (h aztán valami külső ok miatt ne sikerüljön) vagy teljesen el van lehetetlenítve. (Szerintem a magyar átlagemberek többsége nem nagyon gondol bele mi is lesz mondjuk az unokája idejében, vagy ha igen akkor valami hihetetlenül életszerűtlen kormány propaganda vizíó van előtte)

  • @janospapp4805
    @janospapp480511 ай бұрын

    Nagyon jó riport volt, de ahogy én látom itt Sopron körül,a magyar elit nem fog sétálni. Csak a saját kényelmével van elfoglalva. Gondolom más országban is.

  • @monikabarna4292

    @monikabarna4292

    11 ай бұрын

    Magyar elit, senki nem fog, ez egy mese-mese amit ez a csavó kepvisel, te feladod a kenyelmedet, csak hogy a 3. Vilagban lakóknak jobb legyen? Sőt meg ez a jól lakott emberke se, de nyomja a mesét...😢

  • @professzormozes8939
    @professzormozes893911 ай бұрын

    Egyébként nagyon érdekes nézni a hozzászólásokat, hogy ilyenkor mindenki mennyire örül egy ilyen beszélgetésnek, meg mindenki másra mutogat, hogy jaj a többiek, ha ezt értenék. Ha ilyen érdeklődő és értelmes emberekből állna a világ, akkor nem tartanánk itt, ahol vagyunk, de az a gyanúm, hogy a hozzászólók többsége is valójában kettős életet él.

  • @novakgabor4

    @novakgabor4

    11 ай бұрын

    Ha mindenki a másikra mutogat hogy juj milyenek, miközben lehet nem is olyanok ( te is pont ezt teszed) akkor tényleg semminek sincs értelme. De miért ne lenne értelme erről beszélni, hiszen azzal kezdődik minden, hogy születik egy gondolot, amiből aztán lesz valami. Engem és sok más embert ez érdekel és ennek ( függetlenül attól kiben mit indít el ha egyáltalán) örülök, mert az első lépés nélkül nincs tizedik, de második sem. A napi hazugságaink, miszerint nem lehet másként, csak mint eddig ordas hazugság, ráadásul sületlenség is.

  • @R1t2u3a4l

    @R1t2u3a4l

    11 ай бұрын

    Pont itt magyarázza el, hogy igazából egyénként nem sokat tudsz tenni. Én nagyvárosiként nem használok autót. Vehettem volna magamnak, de nem látom értelmét. A zacskókkal totál igaza van. Nejlon van mindenhol, vagy viszed a bevásárló szatyrodat, de már az áru is nejlonba van csomagolva! Na meg ott a másik. Szelektíven gyűjtesz, aztán összeöntik. Nesze neked környezettudatosság. De pl napelemek háztetőre, panelre kötelező jelleggel. Mini szélerőmű, amit szintén háztetőkre lehet szerelni. Ilyet Londonban láttam és azért van nálunk is annyi szél, hogy megérje. Nálunk a hőforrások. Az országunk tele van vele. Ahova lefúrtak olajért, termálvíz jött fel. A közvetlen környezetemben Újpesten van egy az Izzó felé, Árpád hídnál a Dunában van egy forrás, Podmaniczky utcában egyet betemettek. Nem kellene a baráti áron, háromszor annyiért vett orosz gázt használni. Bár, ha akkumlátorországgá alakítanak minket, akkor amúgy is reszeltek nekünk.

  • @gyorgyholl1733

    @gyorgyholl1733

    11 ай бұрын

    Igen,a képmutatás nagyon megy ,kezdve a kirakatemberekkel.Greta Thunberg is előadta,hogy milyen nomád módon utazott a DB kocsijain a földön ülve,utána kiderült,hogy az 1.osztály kényelmét élvezte,de kellett az ütős kép és az "üzenet".Bárki,vagy bármely cég -nem magánember-,"tenni akar valamit",pénzügyi érdek fűződik hozzá,nem az életmódváltás és nem is környezetvédelem-zöldítés a lényeg. Minden a profit felöl van közelítve.Ez van.

  • @gabimiki4932

    @gabimiki4932

    11 ай бұрын

    A politikusoktól tanultuk 😂

  • @agfaygreti1071
    @agfaygreti107110 ай бұрын

    Tanulságos, elgondolkodtató beszélgetés volt! Köszönöm mindkettőjüknek.

  • @evahorvath8135
    @evahorvath813511 ай бұрын

    A magyar társadalom kb. 1 %-a néz ilyen adást, vagy olvas könyveket. Elég reménytelennek tünik ez a küzdelem.

  • @Slanzro

    @Slanzro

    11 ай бұрын

    Nem is a magyar társadalom fog egy ilyen globális problémát megoldani. Ha a "nagyok" főleg az USA elindulna ebbe az irányba, ami egyáltalán nem láltszik jelenleg, mennek majd a többiek is utána. Jelenleg úgy tűnik, inkább tesztelik a hamarosan bekövetkező háborúkban gazdag jövő előtt a fegyverrendszereiket, nem pedig a klímaváltozás megoldása az elsődleges...

  • @evamariahuszar1825

    @evamariahuszar1825

    11 ай бұрын

    Az szuper lenne, ha 1%-a nézne🙁

  • @peterkiraly356

    @peterkiraly356

    11 ай бұрын

    Mondjuk ennek se füle se farka nem volt... ezt évek óta halljuk... semmi normális megoldást nem dobott fel benne, amit próbált az nem fog megtörténni.

  • @evamariahuszar1825

    @evamariahuszar1825

    11 ай бұрын

    @@peterkiraly356 Attól tartok, hogy nincs "normális" megoldás. Sajnos. Ez -és az ehhez hasonló megnyilvánulások- figyelmeztetések. Amire nagyon kevesen nyitottak, akik meg igen, azoknak nincs hatásuk a történésekre. Legfeljebb csak a szűk környezetükben. Ha....

  • @peterkiraly356

    @peterkiraly356

    11 ай бұрын

    @@evamariahuszar1825 A fő gond, hogy túl van lihegve az egész, ez egy újabb jó üzlet pár cégnek. Van környezetszennyezés? van... változhat e emiatt a klíma? igen, de lesz ebből óriási mindmeghalunk? nem...

  • @mariacsimanehegyi8230
    @mariacsimanehegyi823011 ай бұрын

    Köszönöm ezt a mélyreható, kiváló beszélgetést!

  • @peterschunk480
    @peterschunk4807 ай бұрын

    El is olvasom a könyvet. Nagyon jó beszélgetés volt, köszönet a készítőknek és a résztvevőknek!

  • @kublerek
    @kublerek11 ай бұрын

    Ez szép lenne de és itt a lényeg. Mindig lesznek olyanok akikre majd nem vonatkozik majd a fenntartható rész. és ekkor kezdödnek a gondok.

  • @realDonBen
    @realDonBen11 ай бұрын

    Adok ajánlatot: falu és egész évben vetni, kapálni, aratni. Minden garantáltan 15 percen belül lesz. Még a stadion is...

  • @deshockchepp4945

    @deshockchepp4945

    10 ай бұрын

    Azért, még nem minden falunak van stadionja... Vagy mindenki költözzön abba a faluba? Akkor meg messze lesz a kapálnivaló.

  • @realDonBen

    @realDonBen

    9 ай бұрын

    @@deshockchepp4945 Mindenki maradjon ott ahol született ez a fenntartható fejlôdés záloga. Ôrizze meg a hagyományokat, gyarapítsa az örökségét, tegye termôvé földjeit és várandóssá az asszonyait!

  • @mihalykun6715

    @mihalykun6715

    2 ай бұрын

    ​@deshockchepp4, Addigra lesz!😊🕊

  • @kellermihaly8353
    @kellermihaly835311 ай бұрын

    12:30. Mi most éppen kanyarban előzünk, mert most váltunk arra a modellre, hogy egy egységnyi GDP-t a lehető legmagasabb energiafelhasználással állítsunk elő. Ezek a fiuk nagyon tudhatnak valamit, és mindenki más hülye, vagy fordítva! Ja és az a GDP egy az egyben megy ki az országból!

  • @laszlo4919

    @laszlo4919

    11 ай бұрын

    szólj a kedvenc balliberális politikusainknak, hogy fejezzék be a háborút

  • @kellermihaly8353

    @kellermihaly8353

    11 ай бұрын

    @@laszlo4919 Nem inkább a "tartótisztednek" Putyinnak kellene szólnod, te kis fideszes troll! Nem csodálkozom, hogy ilyen név nélküli címekről írogatjátok ezeket a bődületes marhaságaitokat, mert a helyedben én is szégyellném magam!

  • @laszlonagy4329

    @laszlonagy4329

    10 ай бұрын

    @@laszlo4919 mondottam a sogoromnak Ö ilyen bal ize a falunkban ,hogy cselekedjen... A haboruban is vannak ilyen bal jobb izek..???

  • @deshockchepp4945

    @deshockchepp4945

    9 ай бұрын

    2 az 1-ben.

  • @realDonBen
    @realDonBen11 ай бұрын

    Kár aggódni mert a végtelenségig semmi se folytatható, fenntartható még az emberiség története sem. Tehát mindannyian meghalunk az emberiség pedig kihal. Ez a sorsunk. A valódi kérdés, hogy amíg létezünk addig milyen módon élünk és milyen spirituális/materiális célokat fogalmazunk meg.

  • @SalaKaland
    @SalaKaland11 ай бұрын

    A 15 perces város dolognál csak a lényegről nem beszél senki…

  • @gaborv.6502
    @gaborv.650211 ай бұрын

    A napelem és az aksi ekkora darabszámban több kprnyezeti kárral járna mint az a csúnya gonosz erőmű... Már pusztán a lítium bányászata annyi co2, mint ha atomerőmű lenne helyette.

  • @benedekkondoros1421
    @benedekkondoros142111 ай бұрын

    A mondandójának nagy része tele üres közhelyekkel, konkrét megoldásokra nem adott érdemi választ. Olyan volt ez a műsor mint amit összeollóztak volna az újságokból. Azt állítani, hogy a kapitalizmusnak vége..... hát bátor kijelentés, de indokaiban reálisan semmivel nem tudta alátámasztani ezt. Ma már láthatóan bukott technológiát fenntarthatóként ajánlani meg egyenesen butaság.

  • @jollyjoker8163

    @jollyjoker8163

    11 ай бұрын

    Azért lássuk be egy 2 éves MA képzést a KZreadon nem biztos hogy végignéznél :) és ha szerinted ezek közhelyek, akkor valószínűleg magasabban képzett vagy ebben a témában, mint az "átlag" (és persze ha nem így lenne, valószínűleg nem is ezalatt a vidi alatt kommentelnél...)

  • @zoltannagy3052

    @zoltannagy3052

    11 ай бұрын

    @@jollyjoker8163 de hát könyörgöm,te melyik videót nézted? nem esett le neked hogy semmire nincs válasz csak hebegés van? A kapitalizmusnak szerintem akkor lesz vége mikor mikor az utolsó autó szétrozsdásodik és nem kell bele több kuplung meg akku. Fejleszteni kell, menni elöre vakon mert most csak ebben hisznek a kapitalisták legyenek azok bárkik is

  • @RhythmWithn
    @RhythmWithn10 ай бұрын

    pogátsa annyira ért a gazdasághoz, hogy a fidesz köszöni szépen a munkáját

  • @yakovleitner
    @yakovleitner10 ай бұрын

    jó interjú! Pogátsa minden itt elhangzott gondolatmenetével egyetértek. Egy probléma van: ma Magyarországon egy olyan politikai-gazdasági rendszer müködik, ami nem fejezi ki arányosan a népesség politikai-gazdasági elképzeléseit, és a népesség ezen demokratikus eszközökkel változtatni nem tud. Ez egy politikai szempontból rettentően stabil rendszer, ilyen szempontból jól müködik - viszont nyilvánvalóan fenntarthatatlan. Azért nem a Pogátsa által megfogalmazott problémákról van szó a közbeszédben, mert ha ezekről lenne szó, a politikai rendszer elvesztené a stablitását amit nem engedhet meg magának, ezért a rendszer minden eszközével arra törekszik, hogy a társadalmat megossza, és a különböző társadalmi csoportokat mondvacsinált problémák mentén egymásnak ugrassza. Nem hiszem hogy a magyar népesség többsége erre vevő lenne. Azt hiszem, hogy a politikailag aktív népesség jelentős része a vevő erre. A nagy kérdés az, hogy hogyan lehetne elérni, hogy a beletörődött apatikus állapotban lévő társadalmi csoportok, rétegek felismerjék, hogy a probléma nem a másik hasonlóan szenvedő csoporttal van, hanem a rendszerrel magával, és rájöjjenek, hogy alapvető érdeke mindegyik ilyen társadalmi rétegnek a változás. Ezt csak úgy lehet elérni ha ezek a társadalmi rétegek el tudják hinni, hogy lehet ennél jobb és érdemes ezért közösen küzdeni

  • @kertresz
    @kertresz9 ай бұрын

    Igen tanulságos tapasztalati alapon írhatom, ámbár nem csupán Hollandiában elérhető a 15 perces város. Szerintem Szingapúrban (Singapure-ban) és Dubajban (Dubai-ban) is, márha valaki hajlandó a munkahelye mellé költözni, ez inkább szemlélet kérdése és valóban működőképes tömegközlekedésé. No meg olyan iskola és egészségügyi hálózaté, aminek a színvonala ugyan olyan mindenhol vagyis megfelelő az infrastruktúra.

  • @loncikovacs922
    @loncikovacs92211 ай бұрын

    Kedves Szilvia, a cégek mögött emberek, tulajdonosok állnak...Az emberi természetet ismerve, nem lehet az elitnek olyan ajánlatot tenni, amiért ne akarna úgy élni mint most.....

  • @g.gyorgyhorvath6634

    @g.gyorgyhorvath6634

    11 ай бұрын

    Az ekit saját fogyasztása - elhanyagolható. Viszont ők birtokolják azokat az eszközöket, melyek a legtöbb kibocsátásért felelősek. Mi pedig a lánc végén megvesszük, amit előállítanak.

  • @mihalykun6715

    @mihalykun6715

    2 ай бұрын

    Dehogynem lehet,majd meglátod!😊🕊

  • @ferencszabo5628
    @ferencszabo562811 ай бұрын

    Pogátsa úr azt kérdezte az afgán menekülttől, hogy politikai vagy gazdasági menekültnek tekinti-e magát. Aztán hozzáteszi, kérdezhette volna a klíma-menekültet is. A egyetlen lényegest nem említette, mert arról talán tilos beszélni (merthogy erről egyetlen gazdasági és politikai szakértő sem akar beszélni). Pedig az megmagyarázza a meneküléseket az afrikai, ázsiai országokból. A népességnövekedésük üteme abnormálisan magas, és népességük meghaladta az országuk természetes eltartóképességét. Afganisztán népessége az utóbbi 30 évben megháromszorozódott (miközben amúgy állandóan háborúztak). És ezt a népességnövekedést produkálja szinte az összes iszlám ország. Gondoljunk bele, mintha a magyarok száma a rendszerváltás óta 10-ről 30 millióra, Budapest 2-ről 6 milliósra szaporodott volna. Lehet, mi sem férnénk el itthon.

  • @balazsbe2834

    @balazsbe2834

    11 ай бұрын

    Miért pont erről lenne tilos beszélni? A politikai és a gazdasági aktorok természetesen mindent tagadnak, vagy csak azt említik meg, ami az érdekük, vagy muszáj, de a szakértők döntő többsége megemlíti, hogy az emberiség robbanás-szerű növekedése is gond. De árnyalja a képet, hogy ez a népesség milyen ökológiai-lábnyommal él. Egyenlőre a harmadik világ kevésbé szennyez és éli fel az erőforrásainkat, de sajnos azon vannak, hogy utolrérjenek minket. Nemcsak az iszlám országok növekednek ilyen arányban. Egész Afrika és Ázsiában is vannak ilyen területek. Egyébként Európában is volt ilyen korszak, de a történelem folyamán többször volt már népességrobbanás. Persze ez most egy más helyzet. Erre az a mondásom, hogy az anyag körforgása miatt lehetetlen, hogy az összes szénatomból ember legyen, így a növekedés véges, de már bőven előtte összeomlik a rendszer, ami meg fájni fog.

  • @SalaKaland

    @SalaKaland

    11 ай бұрын

    Na igen,erről senki sem beszél. Illetve talán Bogár Lászlò egyik előadásában volt erről szò.

  • @evamariahuszar1825

    @evamariahuszar1825

    11 ай бұрын

    Egy ország népesedése, és életszívonala között mintha fordított korreláció lenne. Pl ezért sem érdeke a "gazdag" országoknak ezt a kérdést feszegetni. Merthogy ebből az következne, hogy ne kizsákmányolni, hanem fejlődni kellene a szegénységben élő térségeket. Már akkor, ha az emberiség túlélése fontos.

  • @ildikoevagelencser7679

    @ildikoevagelencser7679

    11 ай бұрын

    Nagyon helytelen és félrevezető a népességrobbanást "iszlám országokra" leszűkíteni. India sem az. Ezek patriarchális államok, ahol a házasság az élet alfája és omegája. A gondolkodásukban még mindig benne van, hogy minél több gyereked van, annál gazdagabb vagy. Az oktatás a kulcsfogalom, nem véletlenül nem akarják a tálibok, hogy a lányok ne tanulhassanak. Minél iskolázottabb egy nő, annál később megy férjhez, annál kevesebb gyerek születik.

  • @valterdaroczy151
    @valterdaroczy15111 ай бұрын

    Akármilyen furcsa, hiába tudjuk a pontos válaszokat, az egyéni érdekek és az aktuális plotikai érdekek mindig mindent felülírnak😮

  • @decentri777

    @decentri777

    11 ай бұрын

    Pontosan. Erdek rendszerváltásra van szükség, ami a pénzügyi rendszerváltás maga, ami nem más, mint a Bitcoin.

  • @torpemonguz
    @torpemonguz11 ай бұрын

    A rendszer visszaszabályozza magát. Erre való a járvány és a háború... Megoldódik ez nem kell félni.

  • @gaborfotos6121

    @gaborfotos6121

    11 ай бұрын

    a legnagyobb szennyezőket (az elitet) ez nem érinti , csak megint a szegényeket

  • @ChristaHorvath
    @ChristaHorvath11 ай бұрын

    Az Örs vezér térről, pont 15 perc alatt vagy a Moszkva téren, sajnos onnan még 12 perc a Budagyöngyén lévő amerikai magán suli. Autóval ez az út több, min1,5,5 óra és csak oda.

  • @maestrohun

    @maestrohun

    11 ай бұрын

    Budapest már túlnőtt az élhetőség határán szerintem. Nem csoda ha frusztráltak az emberek. Vidéki vagyok, de Bp.-en tanultam és dolgoztam hosszú éveket. Éltem pár hónapot Amsterdamban és Koppenhágában, "zöldes" életvitellel, kerékpárral és tömegközlekedéssel sokkal élhető fővárosok. Nem is olyan nehéz nekik, hiszen kb. Fele akkorák, mint Bp. Nem szabadott volna hagyni, hogy Magyarország fővárosát ennyire hagyják túlnőni. Sokkal több céget kellett volna vidékre csábítani, telepíteni. Ezt politikával kordinálni lehetett volna. Az ország több mint 1/4-e, majdnem 1/3-a az agglomerációban és vonzáskörzetében lakik. Ez így menedzselni az évtizedek alatt őrültség vagy szimplán inkompetencia.

  • @annaszivler6537
    @annaszivler653711 ай бұрын

    erről már az emberiség lekésett, ezt már 100 éve kellett volna elkezdeni8!!!

  • @aati6442
    @aati644211 ай бұрын

    A társadalmi rend változása nem "ajánlatokkal" történik, hanem forradalmakkal. Csak ezt nem ildomos kimondani.

  • @laszlo4919

    @laszlo4919

    11 ай бұрын

    2010 óta zajlik magyarországon a normalitás forradalma

  • @kellermihaly8353

    @kellermihaly8353

    11 ай бұрын

    @@laszlo4919 Ami téged elkerült!

  • @kovacsfanni880
    @kovacsfanni88011 ай бұрын

    Nagyon fontos beszélgetés, köszönöm. 🙏 Viszont most kedvem lenne eret vágni magamon. 😭 Reménykedve várom a megoldásokat. 🙏

  • @zoltanheller1432

    @zoltanheller1432

    11 ай бұрын

    Pont ez a celja az antikapitalista propagandanak.

  • @boriszbalkan

    @boriszbalkan

    11 ай бұрын

    Ne kapkodd el! Pogi túlzásokba esik és téves következtetéseket közöl.

  • @csillahegedus7149

    @csillahegedus7149

    11 ай бұрын

    ​@@boriszbalkan "Közbevágott Pató Pál úr: "Ej, ráérünk arra még!""

  • @csillahegedus7149

    @csillahegedus7149

    11 ай бұрын

    ​@@zoltanheller1432mivel ezt a helyzetet a kapitalizmus hozta létre, és látszik, hogy képtelen kezelni… hát igen

  • @zoltanheller1432

    @zoltanheller1432

    11 ай бұрын

    @@csillahegedus7149 milyen “helyzetet”?

  • @Tomzli82
    @Tomzli828 ай бұрын

    Nagyon tetszett a beszélgetés, de! Mi lesz azzal a nagy tömeggel,akik kiköltöztek az agglomerációba? Mert országos szinten is elég nagy a létszám?

  • @PeterIsztray
    @PeterIsztray11 ай бұрын

    Szerintem az első lépés ami a legfontosabb kitiltani azokat az antókat Budapestről amiknek magas a széndioxid kibocsátása, szerintem a Dk és a Liberálisoknak ez nem áll érdekében. Egyedül egy Zöld Párti Baloldal ami beavatkozik a dolgokba képes változást hozni.

  • @mariaczarne1727
    @mariaczarne172711 ай бұрын

    Óriási tájékozatlanságra vall a 15 perces város ötletével. Óriási csalódás, hogy láthatóan nem tudja miről beszél. Én javasolnám neki, hogy sűrgősen tájékozódjon! Angliában már próbálják !

  • @csillahegedus7149

    @csillahegedus7149

    11 ай бұрын

    Hozott peldakat ahol működik ;) .

  • @laszlo4919

    @laszlo4919

    11 ай бұрын

    @@csillahegedus7149 ahol működik, ott nálunk fel sem merült a probléma pl csináljunk-e 15 perces várost keszthelyből ugye jó nagy baromságnak hangzik

  • @csabatyukodi4692
    @csabatyukodi469211 ай бұрын

    Nagyon fontos lenne a mostani általános és középiskolák részére fejlesztett tananyaggal megtámogatni a tájékozottságot, és rávilágítani a téma fontosságára!

  • @user-ty2zd4kr7n

    @user-ty2zd4kr7n

    11 ай бұрын

    tanár nélkül??A gondolkodásra ösztönző középiskolákat véreztetik ki

  • @csabatyukodi4692

    @csabatyukodi4692

    11 ай бұрын

    @@user-ty2zd4kr7n igaz

  • @ispan2020

    @ispan2020

    11 ай бұрын

    Kína gyárt mindent is a világba de Európa jobban szennyező? Mi van?

  • @mravs19

    @mravs19

    11 ай бұрын

    Elég ha megnézik a WALL-E -t.

  • @ptothgabi

    @ptothgabi

    11 ай бұрын

    Jth⁸Jöhetne awE○

  • @margitbanczik6416
    @margitbanczik641611 ай бұрын

    Nem szívderítő ,ha az unokaimra gondolok...

  • @halec3861

    @halec3861

    11 ай бұрын

    Kellett neked "novekedni"(terjeszkedni).. Olyan vagy, mint a multik.. 😂

  • @attilahajnal765
    @attilahajnal7659 ай бұрын

    Szinte mindenben egyetértek Zoltánnal, nagyon örülök neki, hogy bár eredetileg közgazdász, de nagyon komplex tudást halmozott fel magában, és emiatt ma már egy világos, komplex képet és problémahalmazt lát, viszont azzal nem értek egyet, hogy valamit ajánlani kell az elitnek. :) Ő maga sem tud erre mit mondani, igen elméletben jó gondolat, de mit tudunk ajánlani egy olyan osztálynak ami a gazdasági tápláléklánc csúcsán helyezkedik el, és mindenük megvan? Van nyaralójuk, yahtjuk, mindenük, bármikor elmenekülhetnek a szmog, a szenny, és a negatív dolgok elől... A valóság az, hogy nem tudsz nekik mit ajánlani, viszont ők irányítanak....rosszul irányítanak, sőt én azt gondolom hogy ők maguk is a rendszer rabjai valahol, ők is küzdenek azért, hogy ne veszítsék el a vagyonukat és egyben a hatalmukat, ezért egyszerűen el kell nekik magyarázni így vagy úgy, szépen vagy csúnyán, hogy le kell mondaniuk a kivételes életükről....le kell mondaniuk ha tetszik ha nem az elkölthetetlen mennyiségű vagyonukról annak érdekében hogy egyébként ők is túléljenek és a gyerekeik....a gond az hogy ezek az emberek nagyrészt bizonyítottan pszichopaták, erkölcstelenek, végtelenségig egoisták, arrogánsak, amiatt azt hiszik hogy ők majd túlélnek a kis bunkereikben... Tehát ez oda vezet, hogy polgárháború, vagyis osztályháború lesz...én nem látok más utat sajnos...már holnap meg tudnánk teremteni a globális "paradicsomot", technológiailag megvan hozzá mindenünk, de a rendszer, a globális kapitalizmus visszatart minket... Kínát nem hoznám fel példának, még mindig rengeteg szénerőművük van, nem beszélve az elektromos bicikli és nemrég az elektromos autó botrányra...tessék utána nézni, hogy hogyan próbálja Kína jelenleg spekulációkkal kompenzálni a saját gazdaságát....vannak videók, sőt dokumentum filmek is az elektromos bickli hegyekről, és a négyzetkilómétereken elterülő otthagyott elektromos autókról...

  • @juditbarna5204
    @juditbarna520411 ай бұрын

    Fantasztikus jó beszélgetés volt, maximálisan egyetértek Pogátsa úrral! Nagyon jó lenne, ha lennének arra megfelelő terek, hogy az ilyen, és ehhez hasonló kérdéseket meg lehessen beszélni kisebb-nagyobb közösségekben.

  • @brightonkenny6491

    @brightonkenny6491

    11 ай бұрын

    Szerintem , felesleges már erről beszélni. Már vagy 3o éve beszélgetnek erről, ezek nem új témák. Tenni kellene, hiszen már tudjuk, hogy mi vár ránk.

  • @zoltannagy3052

    @zoltannagy3052

    11 ай бұрын

    már elnézést de maga háziasszony esetleg klímakutató ,közgazdász? ami itt elhangzott az fantazmagória

  • @ferencpapp212
    @ferencpapp21211 ай бұрын

    Kedves Szilvia! Egy remek műsorötletem lenne. Kérem ültesse egy asztal mellé ezt az urat és Bedő Imrét (Férfiak Klubjának vezetője), aki pl. a 15 perces városok Great Reset-béli elgondolásának kiváló ismerője. Aki ennek az ötletnek nem igazán híve tudomásom szerint. Remek beszélgetés lenne kettejük között az elképzelések árnyoldalait és egyéb lehetőségeket számításba véve!

  • @imretakacs1043
    @imretakacs104311 ай бұрын

    Nagyon színvonalas beszélgetés, köszönöm, hogy ilyeneket is lehet hallgatni. Vannak mintaállamok, ahol alapvetően jól érzik magukat az emberek, de sajnos nem az a modell van terjedőben. Jó lenne, ha pozitív fordulat következne be, de sajnos én azt látom, hogy jelenleg még a diktátorok korszakát éljük. Újra erősödnek a kvázi személyi diktatúrák, amely rendszerekben a diktátorok inkább a feudális viszonyokat hoznák vissza, nem a jelen kor kihívásaira adott észszerű döntéseket hoznak. Szerencsére a diktátorok megöregszenek és meghalnak. Nagyobb veszélyt jelentenek az egyre nagyobb politikai befolyással rendelkező globális, profitorientált és növekedésben érdekelt cégek. Ezek a cégek halhatatlanok és gyakorlatilag jogi úton is támadhatatlanok. Nagyrészt az ő folyamatos hatékonyságnövelő tevékenységük miatt nagy az emberek stressz szintje. Véleményem szerint az egyedi emberek vagyonának és a cégek méretének maximalizálása tudná csökkenteni az elit politikai befolyását, de erre nulla esélyt látok. Én eliten nem az emberiség 10-20 százalékát értem, hanem a felső 1 százalékot. Épp az az elit alkotja a törvényeket, aki a jelenlegi rendszer legnagyobb haszonélvezője. Ők és a gyerekeik részesülnek profi oktatásban, színvonalas és gyors orvosi ellátásban, több, mint elég jövedelmük és vagyonuk van. Én azt gondolom, hogy inkább az lesz az emberiség sorsa, hogy a technológiai fejlesztések a jelenlegi elit további erősödését segítik majd elő, az AI rendszerek és a robotizáció lehetővé teszik, hogy kevés emberi beavatkozással állíthassunk elő egy korlátozott számú lakosság jólétéhez szükséges termékeket és szolgáltatásokat. A korlátozott számú lakosság lesz a jelenlegi elit és utódaik, akik gondoskodnak a saját védelmükről, a többség meg majd megy a levesbe...

  • @janekmachek9916
    @janekmachek991611 ай бұрын

    Értelmes dolgokat mond, mindenkinek el kell gondolkozonia rajta!

  • @teglarolteglara1111

    @teglarolteglara1111

    9 ай бұрын

    Nem mindenkinek van mivel.

  • @PeterIsztray
    @PeterIsztray11 ай бұрын

    Az a lényeg hogy minden Nap minden orában megvan az egyes embereknek az a Választási Lehetősége hogy ne menjen kocsival ha bekel menie Budapestre dolgozni. Ha én nekem nincs meg ez a választási lehetőségem hogy ne kocsival járjak be akor az Álam felelős azért.

  • 11 ай бұрын

    5* Gratulálok!

  • @ortnerendre4197
    @ortnerendre419711 ай бұрын

    Az emberi faj ilyen. Lehet, hogy okosak vagyunk, de biztosan nem vagyunk eléggé intelligensek. Az ösztönök, a vágyak, és a félelmek mindennél erősebbek. Remek adás volt....mikor adja a Kossuth Rádió? :):):)

  • @kittiszabo
    @kittiszabo10 ай бұрын

    Én is próbálok saját lakóhelyemen munkát találni , de sajnos nincs.

  • @athertox
    @athertox11 ай бұрын

    megye vs vármegye vitát speciel egyáltalán nem láttam még, viszont klímaváltozásról rengeteg beszélgetős műsor van, de mindenki csak beszél, érdemi változás, tett az sosincs. tele van a padlás az üres szavakkal, és már senki nem figyel arra ha folyamatosan szól a vészcsengő.

  • @athertox

    @athertox

    11 ай бұрын

    ha az emberisiég nem képes moderálni magát, majd a természet elintézi, de az nagyon nem kicsit fog fájni.

  • @andraskurucsai7091
    @andraskurucsai709111 ай бұрын

    Egy biztos ameddig bárki bármilyen szinten mástól várja a megoldást, semmi nem fog mozdulni érdemben. Mindenkinek onnan és annyit kell tenni amennyire éppen tud,bármilyen kevésnek is tűnik

  • @erikabalint4782
    @erikabalint478210 ай бұрын

    " Meg kell állítani a népesség növekedést, meg kell szervezni az életkörülményeket, 15 perces városak kellenek, a szegények életminőségét meg kell javítani... stb" sorolja Pogátsa Zoltán, na de kinek, kiknek kellene ezt megcsinálni miből és hogyan 7 év alatt??!!. Mindez meglehetősen utópisztikus elképzelés, főleg úgy hogy a magángazdaságot uraló elitnek ez nem érdeke. Erősen elgondolkodtató hogy a megoldandó feladatok terén a kommonista diktatúra keretei között Kina érte el egyedül a legjobb eredményeket. Nagyon úgy tűnik, hogy autóriter vezetés mellett az egyéni szabdságjogok erős megnyirbálásával van csak némi esély előrelépni. Tényleg csak a totális kontroll vagy a totális katasztrófa között választhatunk??

  • @krisztinabencze4726
    @krisztinabencze472611 ай бұрын

    Semmi újdonságot nem mondott... Megoldási javaslat? Kommunizmus.

  • @andreajosvai7435
    @andreajosvai743511 ай бұрын

    en szivesen felesegul mennek a Pogatsahoz 🥰. valaki tud elerhetoseget?😂

  • @laszlonagy4329

    @laszlonagy4329

    10 ай бұрын

    Igen a rokonom messsziröl..

  • @andreajosvai7435

    @andreajosvai7435

    10 ай бұрын

    @@laszlonagy4329 neeeem ☺️

  • @krisztianborbely6743
    @krisztianborbely674311 ай бұрын

    A fiamat hiába próbáltam rábeszélni, hogy elektromos autót vegyen. Sajnos nagy SUV lett belőle. Ráadásul most már mondta is, hogy sokat fogyaszt. Még az 1000ccm-es turbós autókat is sokan lenézik, még arra sem hajlandók. Hiába kopogtat a klímaválság.

  • @MrSipi1988
    @MrSipi198810 ай бұрын

    9:21 Heroin lesz az, de persze értjük a mondandót szóval irreleváns a javításom, csak így az egzakt. :)

  • @user-mx7xg4kx2z
    @user-mx7xg4kx2z4 ай бұрын

    Szerintem Jacque Fresco és a Venus Project (Zeitgeist) nem indult el ebben a kérdésben rossz irányba. Persze azt is itt-ott ráncfellvarni kell, ám mégis valami kézzelfoggható.

  • @PeterIsztray
    @PeterIsztray11 ай бұрын

    "Az Álam Én Vagyok" Mondta egyszer a Napkiráj Franciaországban pár év mulva kitört a Francia foradalom a gazdasági kérdésekben egy ember döntött.

  • @balazstabori7814

    @balazstabori7814

    11 ай бұрын

    Napkirály

  • @laszlonagy4329

    @laszlonagy4329

    10 ай бұрын

    @@balazstabori7814 Orban kiraly..

  • @laszlokulcsar451

    @laszlokulcsar451

    10 ай бұрын

    Napkirály!

  • @Kounomura
    @Kounomura4 ай бұрын

    Egy biztos: Vagy a kapitalizmust tudjuk megmenteni, vagy a normális emberi környzetet, a békét is beleértve, tudjuk megmenteni, de a mind a kettöt nem. Ez a dilemma viszont lehetséges, hogy idö elött felöröl bennünket, emberiséget.

  • @jozsefgulyas4254
    @jozsefgulyas425411 ай бұрын

    a milliárdosok akkor se fognak lemondani semmiféle kényelemről se ha emiatt a Föld kipusztul. lehet itt szépeket pofázni, de ... akié a pénz azé a hatalom mindörökké !

  • @zsoltgaspar9038
    @zsoltgaspar903810 ай бұрын

    A sok érdekellentét nem engedi meg az együtműkodéses változtatást ami szinte úgyis késő lenne. Drámai lessz anyugati világban is ,de legalább nem lessz dögszag az utcákon ahogy a szegény országokban lessz. Ők kevesebbet fogyasztottak de meghalnak a mi jólétünk miatt.

  • @mindk077
    @mindk07711 ай бұрын

    Pogit mindenhova! Még az MCC-be is, mint napi mantra az oktatások előtt...

  • @laszlonagy4329

    @laszlonagy4329

    10 ай бұрын

    Helyeslem..

  • @chrfreee
    @chrfreee10 ай бұрын

    Érdemes lenne feldobni ez a témát egy vitára társadalom tudománnyal, szociológiával, politikával/politológiával, energetikával, technológiával, jövőkutatással, környezetvédelemmel és persze gazdaságtannal foglalkozó magas szinten képzett embereknek, hátha kialakulhatna egyfajta megoldási konszenzus. Bár ha eddig nem sikerül magasabb szinteken sem, akkor nem sok reményt fűzök hozzá. Főleg mivel gyakorlatilag teljes az érdektelenség, és ez a legnagyobb probléma. Tudom, ez a műsor emiatt készült, és köszönet mindezért! A másik lehetőség, hogy fel kell vázolni egy jövőképet 5, 10, 15, 20, ...50-100 éves viszonylatokban, hogy mire számíthatunk, ha ilyen léptékben változnak csak a dolgok, -mert hát, mitől változnának gyorsabban - és azt megmutatni az embereknek. Pl. megnéznék egy filmet erről, hogy mire számíthat az emberiség. Mondjuk az az érzésem, hogy "Élet az emberiség után" c. filmet nem nagyon kellene átdolgozni, esetleg mehetne bele egy két Mad Max snitt az átmeneti időszakról. Tudom nem vicces, de ha már ott leszünk az sem lesz az.

  • @sandortolnai4562
    @sandortolnai456211 ай бұрын

    Hiába hápogtok rajta...Kimondta a megoldást: meg fog történni a katasztrófa...majd az kikényszeríti változásokat...ennyi...

  • @gyorgyvarga6075
    @gyorgyvarga607511 ай бұрын

    Nagyon szeretem Pogit. Annyira összeszedett, logikus, hollisztikus gondolkodású tehát profi és előremutató, hogy az riktaságnak számít, persze nyílván vannak hasonló szakemberek Magyarországon, csak itt a Brüsszelezéssel és Gyurcsányozással kell foglalkozni, nem pedig felkarolni és az ország vezetésére emelni ezeket a szakembereket. Köszönöm ezt a remek beszélgetést.

  • @attilanemeth1012
    @attilanemeth101211 ай бұрын

    Fülemmel a hangszóróra tapadva, epedezve vártam a megoldást. De csak nem fért bele a műsorba. Megint megállapítjuk a hibákat...csak. 40 éve ezt csináljuk, megállapítunk, hápogunk, rettegünk. Pogitól ennél sokkal többet vártam. ...szóval ő sem adja át a kulcsot.

  • @VladiFx

    @VladiFx

    11 ай бұрын

    Én is többet várnék, de nyugodj meg, teljes megoldás nincs, de részleges megoldások igen.

  • @attilanemeth1012

    @attilanemeth1012

    11 ай бұрын

    @@VladiFx igazad van. De az okosok azt mondják, hogy a részmegoldás nem lesz elég, ráadásul lassú is az ütem.

  • @VladiFx

    @VladiFx

    11 ай бұрын

    @@attilanemeth1012 Jól látod a kérdést... hagyok időt, hogy kipánikold magad. :D komolyra fordítva, ez egy nagyon fontos dilemma, hogy a világ menthető -e, vagy ki-ki készüljünk a becsapódsára. lásd dai. Van is erről vita kezdeményezés a közéletben, csak 300 emberhez jut el...

  • @attilanemeth1012

    @attilanemeth1012

    11 ай бұрын

    @@VladiFx mi ketten már érdeklődünk, ez jó jel. Kipánikoltam magam 🤪. Tetszik a véleményed és a stílus is szimpatikus. Ilyen alapokon minden vita csak előre vihet.

  • @VladiFx

    @VladiFx

    11 ай бұрын

    @@attilanemeth1012 Igen? Akkor rádtukmálom az én személyes kedvenc témámat. nézd meg a yt-n a Édenkert vagy sivatag? című nagyon friss filmet.

  • @vargasandor1716
    @vargasandor171611 ай бұрын

    Klímacsúcs kellene. De olyan, hogy addig ki ne jöhessenek a résztvevők a teremből, míg a rossz tendencia vissza nem fordult. 7 év alatt csak kitalálnak valamit a nagy együttértésen kívül. Mi van most? Már odafelé menet azon agyalnak, hogy lehetne kijátszani azt, amiben megegyeznek.

  • @athertox
    @athertox11 ай бұрын

    senki nem mondta azt hogy "egy drótkerítéssel meg lehet bármit is állítani". arról volt szó, hogy kell egy objektum, amit védeni lehet. egy porba meghúzott vonalat nem lehet megvédeni. egy dróthálót már inkább, egy falat, mint usa déli határán vagy izraelben, méginkább.

  • @kalmanstube
    @kalmanstube11 ай бұрын

    Nem hangzott el olyan javaslat, ami megoldást jelentene, csak a nyomasztás ment végig. 15 perces város? Hogyan? Költözzenek a gyárak a varosokba? Minek a helyére, hogyan? Ki fizeti ezt ki? A cég nyilván nem fogja. A megújuló energia csak félmegoldás, hiszen éjszaka nem süt a nap, ősztől-tavaszig szintén nem süt eleget. A szél nem mindig fúj, ha túl erősen fúj az is baj. Persze pl. Afrikában jó lehet a napelem, de a végén az is a szeméttelepen köt ki, mert hiába lehet elméletileg újrahasznosítani, nem teszik mert olcsóbb legyártani alapanyagból. Az elitet meggyőzni, hogy mondjon le a vagyonról (ha nincs növekedés, nem nő a vagyon). Röhejes elképzelés szerintem.

  • @attilakovacs3435
    @attilakovacs343511 ай бұрын

    Maga a fogyasztói társadalom a probléma forrása. Az hogy haszontalan munkákat végzünk amiből haszontalan dolgokra költünk, aztán kidobjuk aztán újra halmozunk és megint kidobjuk. Ennél haszontalanabb életet még nem élt az emberiség a Föld történetében mint most még ha ez a legbékésebb korszak is. Nem az a lényeg hogy zöldek vagyunk vagy nem, az maximum annyiban számít hogy mennyivel később éri el a rendszer az összeomlást. egy süllyedő hajón vagyunk mindannyian és kész.

  • @mrki-hb5ff
    @mrki-hb5ff11 ай бұрын

    Amikor lehet kerékpározom. Namost a kopó alkatrészeket nagyrészt Tajvanon gyártják...

  • @freepool09
    @freepool0911 ай бұрын

    tiltsuk be a magán repülőzést,a luxus hajókázást és a konténer hajókat és…..AKKOR még min. 1000 évig minden ember járhatna akár 5000cm3 autókkal! 😂😂😂😂😂

  • @GyulaPalfi
    @GyulaPalfi11 ай бұрын

    Úgy tűnik Pogátsa úr a kutatásai során nem jutott el Tony Seba (RethinX) tanulmányaihoz: kzread.info/dash/bejne/rGuqyq-ce9mun5s.html

  • @realDonBen
    @realDonBen11 ай бұрын

    Az állam az maga a magángazdaság. Lényegében minden adófizetô Forint a magángazdaságokból és a versenyszektorból jön.

  • @FARAGODOKI
    @FARAGODOKI11 ай бұрын

    A globális felmelegedés a global tőke legfontosabb eszköze arra hogy tömegeket kényszerítsen bármire úgy hogy a legkisebb ellenállásba se utkozzenek. Nincs globális üvegház hatású gáz kibocsátás, a CO2 szintje pedig nem nő hanem csökken. Csak 2 fontos tétel amiben tényszerűen hazudik a globalizáció.

  • @leslievarga7056
    @leslievarga705610 ай бұрын

    1957-ben jelent meg Konrád Lorenz Az emberiség nyolc főbűne c. könyve. Azóta is fittyet hányunk a bűneinkre és semmi változás nem történt!

  • @evahorvath8135
    @evahorvath813511 ай бұрын

    Talán nem kellene ész nélkül szaporodni, aztán az észnél lévők nyakára özönleni.

  • @ChristaHorvath

    @ChristaHorvath

    11 ай бұрын

    Nem tudjuk mi a céljuk evvel az albán szerv kereskedő hálózatnak a német a brit a svájci magán klinikák számára.

  • @balazsbe2834

    @balazsbe2834

    11 ай бұрын

    Ha így lenne, akkor szuper lenne. Csak sajnos az észnél lévők egyáltalán nincsenek észnél, hanem a nyugati kultúrában bekövetkezett változást követik tudatlanul. Az ész nélküli szaporodást a javak szaporítására és a fogyasztás növelésére transzformálták, de a drive ugyanaz.

  • @AbsentisDeos
    @AbsentisDeos11 ай бұрын

    Nincs politikus aki el tudja adni demokráciában, hogy ne nőljön a gazdaság. Amúgy az energia termelés megoldható szénhidrátok nélkül is (nukleáris, víz, szél, nap, termál). A hulladék nagy része újrahasznosítható. Amit egyre inkább csinálnak vállalatok, pl Google vagy Apple. A három legnagyobb szennyező közül kettő fejlődő gazdaság van: Kína és India, azok az emberek akik ott élnek nem érdekli őket ez az első világ béli probléma. De a másik gond az hogy se az EU se az Amerikai állampolgárok nem fognak arra szavazni, hogy ne nőljön a gazdaság. Továbbá, hogy érthetünk egyet azzal, hogy elit diktatúra legyen? Én erről tanultam egyetemen, és azt el tudom mondani, hogy erről nem beszél senki pár közép-keleti Európai államon kívül. Amin gondolkodunk nemzetközi fórumokon az a fenntartható növekedés. Körülbelül a legtöbb szakértő szerint van úgy 30-50 évünk negatívra fordítani a szén-dioxid kibocsátását. Csak ennyit szerettem volna mondani, ha valaki elolvassa ne aggódjon, mert nem ideális a helyzet de messze jobb mint Pogátsa úr mondja.

  • @andreajosvai7435
    @andreajosvai743511 ай бұрын

    oriasi ez a pali iszonyat okos😊❤

  • @gyozolorincz4773
    @gyozolorincz477311 ай бұрын

    Mar 50 evvel ezelott leptuk at a megfordithatalan klimavaltozast.

  • @teveve31

    @teveve31

    11 ай бұрын

    Szerintem 53.

  • @zoltanberta5487
    @zoltanberta548711 ай бұрын

    Amiket felhoz klímaeseményként és érvként 3 mondattal lehet megcáfolni. Javaslom maradjon a közgazdaságtannál.

  • @asiklosi

    @asiklosi

    11 ай бұрын

    Cáfold.

  • @R1t2u3a4l

    @R1t2u3a4l

    11 ай бұрын

    Én is várom!

  • @peterlukacs2373
    @peterlukacs237311 ай бұрын

    Sajnos a kérdező is ráerősít: mára, azt hiszem, végtelen naivitás azt gondolni, hogy az egymás elnyomása (taposása) okozta öröm kiváltható a mai emberi kultúrából pl.: béke és nyugalom ígérete(!) okozta örömökkel. Cinikusan (mert azt még viszonylag széles réteg be képes fogadni): amíg csak élnek, tankokba kényszerülő, szegény, magatehetetlen részvényesek és cégvezetők fognak áthajtani az egyre terjedő, tehát idézőjelesedő "periféria" láncokba vert nyomorultjain: rajtunk. Rajtad, negédes kérdező, és rajtam, kesernyés hozzászóló. Pogi meg majd fogja a sörünket, és majd akkor adja vissza, amikor nem lesz több részvény és cég : ) csak célok és részvét.

  • @zoltanmarmorstein1540
    @zoltanmarmorstein154011 ай бұрын

    -Hány éves vagy Pogi? -49 -És te még hiszel a mesékben? 🙂

  • @handszovetseg5451

    @handszovetseg5451

    10 ай бұрын

    nem hisz benn. Azért mondta, hogy az összeomlás a valószínűbb forgatókönyv

  • @gaborborbely776
    @gaborborbely77610 ай бұрын

    Az elején tökéletesen megfogalmazta Pogátsa, hogy mi az a hiátus, ami miatt könyvet akart írni...de a Krizsó Szilvia tűpontos kérdéseire egyre sem tudott érdemi választ adni, úgyhogy szerintem ez az egyetlen nagy célja nem sikerült a szerzőnek. Hozzáteszem, én egy percig sem hibáztatom, mert szerintem sincs megoldás. Pontosan tudjuk, hogy a rendszer inerciája akkora, hogy ezen változtatni sem ember, sem intézmény nem tud...pláne nem hét év alatt.

  • @tegetizenegy
    @tegetizenegy11 ай бұрын

    De miért kellene bárkit is 15 perces virtuális pórázra tenni? Ezt én csóró sem tudnám megoldani. A családtagjaim is messzebb élnek 15 percnél.

  • @tamasmodos6644
    @tamasmodos664411 ай бұрын

    Miért kéne egy gazdaságnak örökké "növekedni"? Nem elég, ha egy közösség gondoskodik a tagjairól egy bizonyos szinten?

  • @ChristaHorvath
    @ChristaHorvath11 ай бұрын

    Szerintem van nekünk is jó vegyi és biológiai fegyver szakértő gárdánk a hadseregben m

  • @zoltannagy3052
    @zoltannagy305211 ай бұрын

    teljesen megvalósíthatatlan amit Pogátsa úr óhajt

  • @cikkcakk7996
    @cikkcakk79969 ай бұрын

    39:19 Kína nem fenntarható? Nem mondod? Ki gondolta volna!

  • @nartaas809
    @nartaas80910 ай бұрын

    Mennyi lózung, süket duma. Semmi használható, előremutató gondolat vagy megoldási javaslat. Jók lehetnek a könyvei. A klimavédelmet kezdhetnénk azzal, hogy legalább azokra ne pazaroljuk a papírt.

  • @attilakruzslicz26
    @attilakruzslicz2611 ай бұрын

    A gyermekeink végveszélyben vannak. Na nem a globális klímaváltozás miatt, hanem az propaganda miatt.

  • @johndeere9083
    @johndeere908310 ай бұрын

    Minél nagyobb, összetettebb bonyolultabb egy struktúra annál sérülékenyebb, ez az alaptétel vonatkozik a birodalmaktól a mobiltelefonig. A cél az egyszerűsítés minden téren..... Na, erre mi külön külön nem vagyunk képesek, ezért fog felállni (közkívánatra is) a világkormány.

  • @enikoszekeres2952

    @enikoszekeres2952

    10 ай бұрын

    Abszolút

  • @istvanpesti5758
    @istvanpesti57587 ай бұрын

    A kapitalizmusnak leáldozott ? De jó, hogy nem vagyok milliárdos. Milyen rossz lenne, ha elvennék tőlem.

  • @gaborvisnyei8528
    @gaborvisnyei852811 ай бұрын

    Én nagyon szeretem Zolit, mint közgazdászt, de tegyük hozzá, hogy sok problémát amit felsorolt az orvosolható lenne...

  • @halec3861
    @halec386111 ай бұрын

    Semmilyen osszeomlas nem lesz.. Lassu lerohadas, mas nem.. 😢

  • @monikabarna4292
    @monikabarna429211 ай бұрын

    Megneztem, bar ne tettem volna, jobban tettem volna, ha alszok!

  • @LiYan3
    @LiYan311 ай бұрын

    zavaros, mint mindig

  • @csabanemeth278
    @csabanemeth27811 ай бұрын

    A legnagyobb tisztelettel es felto szeretettel kerem a kozgazdasz urat, hogy komolyan foglalkozzon(tobbet) a tulsulyaval. Ennek a sotetsegben tengodo magyar nepnek elkepeszto szuksege van es lesz az olyan kutfokre mint O, nagyon kerem vigyazzon magara 🙂

  • @tamastoth3098
    @tamastoth309811 ай бұрын

    Tisztelt Zoltán. A mondatainak többsége utópia. Az emberiség nem alkalmas arra amit ön szeretne. Sajnos. Persze példa mindenre van.

  • @nando42
    @nando4211 ай бұрын

    29: 59 percig bírtam. Saját magának mond ellent, nevetséges. (BTW, emlékeim szerint a hollandok is elég keményen nyomják a kaptilazimust...).

  • @hgkghkhgkgh8378

    @hgkghkhgkgh8378

    11 ай бұрын

    Az jó kapitalizmus. Ha 15 percig biciklizel a tőzsdére az élhető.

  • @TheDagadtmokus

    @TheDagadtmokus

    11 ай бұрын

    Beszél arról is hogy, nem kell megszüntetni a versenyt, a piaci verseny nem feltétlen kapitalizmus.

  • @KIBICKE94

    @KIBICKE94

    10 ай бұрын

    És soha nem mondta, hogy Hollandiában minden szép és jó

  • @AzUniverzumUraesParancsoloja
    @AzUniverzumUraesParancsoloja11 ай бұрын

    Éppen hogy nem globális népesség robbanás lesz, hanem bezuhanás. Ami a bolygó szempontjából nem baj, de az én isteni Elon Musk-om pont emiatt aggódik inkább…

Келесі