A kínai modell sikerének titka

Kína elmúlt négy évtizedes fejlődése a világtörténelem legnagyobb gazdasági robbanása. Míg a rendszerváltáskor még jóval mögöttünk voltak, közben elénk ugrottak. Miért lépett ez a kontinensnyi ország az utóbbi 30 évben ekkorát előre, míg mi szinte egy helyben álltunk? Fenntartható pályán mozog-e a kínai gazdaság? A kommunista párt által vezetett ország szocializmust épít kapitalista piaci eszközökkel? Hogyan képes az egypártrendszer a társadalmi fejlődés és a gazdasági innováció motorja lenni?

Пікірлер: 66

  • @zoltanroth7903
    @zoltanroth79033 жыл бұрын

    Magyarországon nincs kisvállalkozóbarát politika. Csak szép szavak.

  • @agnesnagykasza3391
    @agnesnagykasza33915 жыл бұрын

    Nagyon érdekes és informatív volt!

  • @somo97
    @somo975 жыл бұрын

    Szerintem nem korrekt a rendszerváltás 30 évét Kína 40 évével összehasonlítani. A rendszerváltás az egy válság, egy görög válsághoz hasonlítható krízisszituációból indul, ahol felelőtlen politikusok és értelmiségiek Ausztria utolérésével hülyítették a kedves választópolgárokat. Indulás előtt. Kína máshonnan indult, és körülbelül azokat a reformokat hajtotta végre, amit itt, Magyarországon 60-as évek közepétől új gazdasági mechanizmusként meg akartak valósítani. (Kornai kötetei kínai nyelven milliós példányban keltek el.) Úgy hogy nem volt Szovjetunió, ami bármikor leállíthatta a dolgot, nem volt jóléti álmokat kergető, munkáról leszokott proletariátus, és mellesleg egy zár, nagy piaccal rendelkezett, és nem utolsósorban adóssághegyen sem üldögélt. Ezek szerintem őrölt nagy különbségek, és így körte-alma esete van fennállva, Kedves Pogácsa Úr.

  • @sanyi1020
    @sanyi10205 жыл бұрын

    Kiváló beszélgetés volt. Gratulálok!

  • @user-rs9py9yr1r
    @user-rs9py9yr1r5 жыл бұрын

    Szegèny Pogi, beleolvas a kommentekbe ès csak felsóhajt hogy úristen, kiknek csinàlok èn videókat! :)

  • @zsuzsannakoncz9068
    @zsuzsannakoncz90684 жыл бұрын

    Kinai PhD-s hallgatóktól hallottam és csodálkozom,hogy ezt a fontos tényt nem emlitették:Kinában a magántulajdon (a birtoklás )időben korlátozva van,nevezetesen 90 évre,ami 3 emberöltő. Rendkivül jó volt ezt a színvonalas ,informatív beszélgetést hallgatni.

  • @denestandary3372

    @denestandary3372

    6 ай бұрын

    Öröklés létezik?

  • @coolhead7282
    @coolhead72825 жыл бұрын

    Tanulságos! A kínaiak gyakorlatiasak, nem filozofálgatnak annyit, az mint európaiak. :) Velük dolgozom, szinte sosem panaszkodnak, követelőznek, vagy alkudoznak. Nyugodtak, megfontoltak, céltudatosak, és a lehetőségeket keresik nem a kifogásokat. Bámulatos a munkabírásuk. A sikert saját maguktól várják, nem pedig a külső tényezőktől.

  • @tamasm5913

    @tamasm5913

    5 жыл бұрын

    Szóval robotok

  • @coolhead7282

    @coolhead7282

    5 жыл бұрын

    @@tamasm5913 Szerintem pedig csak megértették a piacgazdaság lényegét, és az "uradalmi cselédek" kényelmes, de kiszolgáltatott életével ellentétben, ők a saját kezükbe merték venni a sorsukat. A szabadság felelősséggel jár. Nálunk sajnos a legtöbben jól fizetett alkalmazottak akarnak lenni, ezért nem alakul ki egy egészséges verseny, ami javítaná a szolgáltatások színvonalát, és élénkíthetné a gazdaságot, amely katalizálhatná a további polgárosodást.

  • @philipstrevor3471

    @philipstrevor3471

    3 жыл бұрын

    @@coolhead7282 Ők? Igy, hogy ők? 1.4 milliardan, ők 😀 Jezusom... celtudatos gyermekmunkasok. Az egy erv, hogy nem panaszkodnak emberek egy olyan orszagban, ahol de facto HALALTABOROK VANNAK, az vagy fidesz szintu cinizmus, vagy totalis vaksag. Melyik vagy?

  • @ritakun4195

    @ritakun4195

    Жыл бұрын

    @@coolhead7282 aki filozofalgat az könnyen kerül átnevelő táborba.

  • @laszlokovacs4883

    @laszlokovacs4883

    Жыл бұрын

    @@coolhead7282 Te komolyan gondolod amit leírsz???

  • @ferencfogarasi1104
    @ferencfogarasi11042 жыл бұрын

    Túl nagy ingázás nem lehet Kínábann sem a területek között mivel annak erős gátát szab a kínában a n agy területi egységenkéti teljesen eltérő beszélt nyelv. Kínának nagy távolságokban 100- 200 , egymást apszolút meg nem értető nyelvcsoportját beszélik.

  • @Tiborcsik
    @Tiborcsik5 жыл бұрын

    Hm, 5 hatalmi ág a 3 helyett. 1. Törvényhozás 2. Végrehajtás 3. Bíráskodás mellé: 4.Ellenőrzés 5. Vizsgáztatás

  • @ki-van-ott3958
    @ki-van-ott39585 жыл бұрын

    Azért ne feledjük, "visszafejtő mérnöktechnika"! Szerintem a Japánoktól és a "kis-tigrisekről" kiválón lelesték, jogdíj, szabadalom ugyan má'... ezzel csak minket stresszelnek!

  • @Thenabla13

    @Thenabla13

    5 жыл бұрын

    Ha már visszafejtőmérnök technika: az amerikaiak is szétszedték, becsempészték és lemásolták a brit technológiát, elsősorban a textiliparban és az acélgyártásban, a britek, akik a kapitalizmus kezdetben legfejlettebb gazdaságának, Flandriának a technológiáját lopták... Szóval, mindenki lelesi a másikról, mindenféle jogdíj, szabadalom nélkül... jahh, nem ott mindenki, mindent újra feltalál, nem lopnak egymástól :D

  • @ncsafab-ia6176
    @ncsafab-ia61765 жыл бұрын

    24:30-nál a lényeg. Vegyes gazdaság! simán leveri a tisztán piac alapú gazdaságot.

  • @benedekkovacs2343

    @benedekkovacs2343

    3 жыл бұрын

    Nincs olyan, hogy "tisztán piac alapú gazdaság".

  • @ncsafab-ia6176

    @ncsafab-ia6176

    3 жыл бұрын

    @@benedekkovacs2343 A vágy meg volt rá (laissez faire)

  • @attilamolnar9650

    @attilamolnar9650

    2 жыл бұрын

    Most is úgy gondolod, hogy leveri? Nem úgy tűnik.

  • @ncsafab-ia6176

    @ncsafab-ia6176

    2 жыл бұрын

    @@attilamolnar9650 Most is úgy gondolom és tények alapján mindig is így fogom. A közgazdaságtan három fő piacot feltételez (javak, szolg., tőke, és munka). A klasszikus gazdasági irányzatok egyensúlyi rendszert feltételeznek a három piac között (innen a matematikai alap). A javak, szolg. piacán annyi a kereslet, mint a kínálat, a tőkepiacon annyi a pénzkereslet (itt hitelfelvétel), mint a pénz kínálat (megtakarítás), a munkaerőpiacon pedig maximális a foglalkoztatási szint (legalább is arra tolódik) és a munkaerő kínálat megegyezik a kereslettel. Csakhogy ez nem egy egyensúlyi rendszer, mert a javak és szolg. piacán a fejlett termelési mód miatt (normál körülményeknél) állandósul a túlkínálat, és a kereslet hiányos lesz. A tőkepiacon keletkező új forrás kevés a javak piacán a kínálati többlet elszívásához, ezért a munkaerő piacon keletkezett munkanélküliség elkezd nőni, túlkínálat alakul ki. Erre az egyetlen megoldás, ha az állami szektor a deficitjét monetizálja és infrastrukturális beruházásokon (ez a vegyes gazdaság alapja) keresztül plusz keresletet biztosít a javak piacán. Ezért a kibocsátási szint tovább emelkedik, a munkaerőpiacon a foglalkoztatási szint eléri a maximumot. A tőkepiaci egyensúlytalanság tud csak egyensúlyt teremteni a javak piacán és a foglalkoztatási szintet maximumra tolni, ezért nem egyensúlyi a rendszer. Ha az állami infrastrukturális beruházáson keresztül jutatott kereslet (kiegészítés) elmarad, akkor a kibocsátás nem hogy nem nő, hanem drasztikus mértékben elkezd csökkeni. A fentiek alapján a 80-as évekig működő vegyesgazdaságok, nagyobb életszínvonalat biztosítottak a társadalmaknak, mint a mai piacgazdaságok. Nem véletlen a nosztalgia, a retro minden téren. Másik példa (szerintem jó példa) ha itt, az állam belépne bérlakás programmal (saját erős), akkor nem nőnének az egekbe az árak az ingatlan piacon és lenne elegendő kínálat. Az egy vicc, hogy a piacgazdaság idején épül évi 15-25 ezer ház, lakás az átkosban (ami tervgazdaság volt) pedig évi 85 ezer.

  • @vithezyaladar8935
    @vithezyaladar89355 жыл бұрын

    Hogy lehet Kína és Magyarország fejlődése és jelenlegi fejlettségi szintjének összehasonlítása tekintetében eltekinteni Kína egésszétől, a nagyvárosokon kívülálló elmaradott, szegény, illetve szegényebb kínai régióktól? (Főleg baloldali értelmű emberként.) Csak Sanghajt, vagy az egyéb tényleg fejlett kínai (sok szempontból kirakat)városokat összehasonlítani Magyarországgal olyan, mintha csak Budapestet hasonlítanánk össze Andorrával, vagy Uruguay-jal, ami egyáltalán nem ad teljes, hiteles képet a két ország viszonyáról.

  • @agnesnagykasza3391

    @agnesnagykasza3391

    5 жыл бұрын

    A cél nem az összehasonlítás volt, hanem a hihetetlen kínai fejlődés mikéntjének a megértése.

  • @vithezyaladar8935

    @vithezyaladar8935

    5 жыл бұрын

    Az összehasonlítás alapján. Viszont részigazságokból (a kiragadott városok példája) nem biztos, hogy megérthető a gazdasági fejlődés mikéntje. Én értem, hogy a fejlődés mibenléte a kérdés, de akkor az emiatt felállított összehasonlítási alap mondhatni pontatlan volt, illetve rossz helyen ragadta meg a kérdést.

  • @vithezyaladar8935

    @vithezyaladar8935

    5 жыл бұрын

    Nyilván a beszélgetés folyamán a későbbiekben előkerültek más szempontok és területek is, nagyon helyesen, viszont a szerkesztő/beszélgetést vezető Pogátsa úr részéről több ponton megjelenő Kína-csodálat, pusztán a teljesítmény, az úgynevezett siker tisztelete, csodálata meglehetősen amorális hozzáállás, eufemizmussal élve.

  • @jozsefaradi54
    @jozsefaradi545 ай бұрын

    És ez még az egyik rosz csak mellete sok rosz van például a privatizácio mezögazdaság ,ipar szétverése .

  • @g.gyorgyhorvath6634
    @g.gyorgyhorvath66343 жыл бұрын

    közben elénk ugrottak 2020-as adat 41 Hungary 32,434 73 China 17,206

  • @bigokati8890
    @bigokati88905 жыл бұрын

    Kicsit kevesebb kulturális kitérőt és több globális gazdasági összefüggést! Amúgy kitűnő a műsor!

  • @Szoty3
    @Szoty35 ай бұрын

    4/5 Több kínai modellre számítottam, csak 3 pocakos férfi volt.

  • @nehazudj5472
    @nehazudj54723 ай бұрын

    Pogátsa úr ez a sensen példa nagyon nem jó példa ugyanis ezt egy koreai úr vezette 15 éven át aki ott is halt meg és ebben a zónában teljesen érvénytelen volt sok szabályrendszer ami minden máshol jellemző volt a kinai párt irányitásával kapcsolatban. Free economy zone

  • @laszlokerekes5502
    @laszlokerekes55025 жыл бұрын

    nyugaton el se lehet kepzelni, hogy a valosagbol kiindulva kell foldonjaro terveket csinalni es a valosaghoz igazitva veghezvinni. A kereszteny ertekekre hivatkozva a hatterhatalom mindent monopolizal, a valosagra ra se rantnak, sajnos kietek se.Vakulj vilag...

  • @zoltanvass1566
    @zoltanvass15664 жыл бұрын

    Több gondolatom is volna ehhez a beszélgetéshez. 1. A kínai diktatúra azért tud hatékonyabbnak tűnni, mert ott a vezetők a döntéseikkel nem vállalnak akkor rizikót, mint a demokráciában. Egyszerűen mondva nem a hatalmuk elvesztésével játszadoznak. Több rossz döntést hoznak mint nyugaton vagy az USA-ban, csak a diktatúra miatt ezt nem látjuk. 2. A kínai fejlődés titka? Semmi különös! Kellettek, hozzá adottságok, szerencse és az ellenfelek butasága vagy rövidlátása. Felsorolás: a) A kínai munkaerő nagy tömege és igénytelensége. b) A 70-es 80-as évekbeli USA vezetőinek rövidlátása abban, hogy az USA számára veszélyesebb a SZ.U. , mint az, hogy fejlődni fog a hatalmas lakosságú kiapadhatatlan olcsó munkaerővel rendelkező Kína. c) A fejlett világ államainak és tőkéseinek totális kapcsisága, ami akár az irracionalitást is súrolta. d) A SZU megszűnése és az oroszországi politikai és gazdasági változások "bukása". e) A totális vadkapitalizmus bevezetése, amiben a termék gyártási költségeibe nincs beleszámolva a környezeti és humán költség. Visszatérve a magyar és a közép-európai rendszerváltások "sikertelenségére". Az pot azért volt csak ilyen, mert 90-ben úgy nyílt meg a világgazdaság számukra, hogy ott volt a startvonalon mellettük Kína az olcsó és kiapadhatatlan munkaerejével. A 70-es évek beli spanyol csoda sem történt volna, ha már akkor Kína bekerül a világgazdaságba. A kínai gazdasági reform valójában "malenkovi reform" . A szovjetek a Hruscsovi reformot választották, vesztükre. Teszik nem tetszik ma már odáig fajul a helyzet, hogy már hazaárulással számít ha egy fejlett nyugati tőkés technológiát és tőkét visz Kínába. A nyugatnak meg tanulnia Kína nélkül létezni, mert akkor örök gazdasági rettegésben fogunk élni. És a végére még egy összehasonlítás velünk. Milyen fejlődést produkált volna Kína, ha 1989-ben ott is megtörténik a rendszerváltás? Csak remélni tudom, hogy a koronavírus-válság észhez téríti a nyugatot, és változtatnak a kínapolitikájukon. Tisztelt Pogátsa úr, kínai egykepolitika sikeres volt? Kérdezze meg erről a Kínába elrabolt vietnami nőket. Nincs veszélyesebb egy rendszer számára, a sok fiatal egyedülálló frusztrált férfi. HAJRÁ!

  • @blista2
    @blista25 жыл бұрын

    Ja igen, és Kínában sehány gyorsvasút nincs, mivel a gyorsvasút szó az S-Bahnt jelenti. Azt nagysebességű vasútnak nevezik, amire itt az önmagukat okosnak tartók gondolnak. Én eddig úgy tudtam, hogy az Új Egyenlőségben az egy fontos szempont, hogy pontosan beszéljenek a dolgokról...

  • @popovicssuni2772

    @popovicssuni2772

    5 жыл бұрын

    Kinaban vannak a leggyorsabb vasutakA legnehezebb terepen,a legkorszerubb technologiaval allitjak elo oket.Pekinget Londonnal es az USA val akarjak osszekotni,csak fosik Europa is es Trump is a kinai gazdasagtol!!A vilagurben es az oceanokon mar gyoztek,most jon a szarazfold!

  • @blista2

    @blista2

    5 жыл бұрын

    @@popovicssuni2772 Kínában a legnagyobb végsebességű vonatok vannak, nem pedig a leggyorsabb vasutak, ugyanis egy vasútvonal nem csak a rajta közlekedő vonat végsebességétől lesz gyors.

  • @popovicssuni2772

    @popovicssuni2772

    5 жыл бұрын

    @@blista2 Nezd meg,hogy milyen eljarassal heggesztik ossze a sineket,mennyire egyenes vonalban epitik a vasutvonalakat!

  • @kleinur5960
    @kleinur59605 жыл бұрын

    Megint nincs női meghívott.

  • @laszlomolnar7962

    @laszlomolnar7962

    5 жыл бұрын

    Jobb is. Gyengék. Nézd meg a nő politikátorokat...

  • @MrTombtrader

    @MrTombtrader

    5 жыл бұрын

    Parancsolj: kzread.info/dash/bejne/nZedt8aOqqfegJs.html és még egy: kzread.info/dash/bejne/jGV2m7GuabWtqqg.html (hihetetlen, hogy valakinek ez jut az eszébe)

  • @krisztina2222

    @krisztina2222

    5 жыл бұрын

    @@laszlomolnar7962 Az első olyan általam látott rész, hol a vendégek gyengék.

  • @user-rs9py9yr1r

    @user-rs9py9yr1r

    5 жыл бұрын

    Hadd hívjon màr meg azt akit akar! Kína a tèma, ehhez keresett szakèrtőket.

  • @kleinur5960

    @kleinur5960

    5 жыл бұрын

    @@user-rs9py9yr1r Ő szokott mindíg szabadkozni a női vendégek hiánya miatt, amit én rohadtul szánalmasnak tartok. Ez nem pornó film. Nem érdekel kinek mi van a lába között.

Келесі