Tomáš Petrásek - Organismy v kosmu: Panspermie a život v meteoritech (Pátečníci PEN 26.2.2016)

Ғылым және технология

(Převzatý záznam bez redakční úpravy LLionTV)
Mohou živé bytosti přežít v kosmickém prostoru? Odpověď na tuto otázku hledáme již déle než sto let. Živé organismy nás stále překvapují svou neobyčejnou schopností proniknout i tam, kde je život zdánlivě vyloučen. Mohou se šířit i mezi planetami? Lze v meteoritech nalézt stopy mimozemského života? Máme snad ve vesmíru hledat i původ života na Zemi?
Tomáš Petrásek se narodil v roce 1984 v Praze, vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě UK, v současné době pracuje ve Fyziologickém ústavu AV ČR a Národním ústavu duševního zdraví, kde se zabývá výzkumem mozku a chování. Ve volné čase se věnuje popularizaci astronomie a astrobiologie. Je autorem populárně naučné série Vzdálené světy (společně s Igorem Duszkem), zabývající se problematikou exobiologie, a stejnojmenné webové stránky. Na pole sci-fi vstoupil novelou Poslední hlídka (ve sborníku Mlok 2007, samostatně vyšla v roce 2012) a povídkami Tvůrci (Kočas 2009) a Bensonové efekt (v antologii Terra Nullius, 2015).
Podpora projektu Pátečníci:
www.startovac.cz/patron/vasi-...
Další informace:
www.patecnici.net/
/ patecnici.cyklus

Пікірлер: 41

  • @viktoradam3195
    @viktoradam31954 күн бұрын

    Jste naprosto super a mám rád Vaše přednášky. Ovšem veškeré pokusy probíhaly pouze s pozemskými vzorky. Myslím, že i naše galaxie, která je pouhá tečka ve vesmíru, nás může velice překvapit a možná již překvapila. Tím chci naznačit, že dnes může existovat mnoho životů na zcela jiných základech, než které jsme schopni pochopit. Děkuji a zdravím!

  • @samhawkins3847
    @samhawkins38479 ай бұрын

    Tomáš Petrásek má vynikající přednášky s poutavým přednesem, velmi rád je poslouchám. Perfektní kanál. Děkuji Ať se daří :-)

  • @vladimir7370
    @vladimir73704 жыл бұрын

    Velmi chytrý a vzdělaný člověk. Strasne dobře se poslouchá.. Tohle me fakt baví.. Jen tak dál ;-).

  • @jakubjandourek2822

    @jakubjandourek2822

    Жыл бұрын

    Ja zcela souhlasim, ale nemuzu si pomoct, jeho prednes mi pripomina Petra Bruknera. :-) (To neni kritika, DJC je legenda.)

  • @jardam.8600

    @jardam.8600

    7 ай бұрын

    @@jakubjandourek2822 Zdá se ti, že ráčkují jako vejce vejci?

  • @davidzgrade8190
    @davidzgrade8190 Жыл бұрын

    Máte skvělé postřehy :) i když sem Vám psal kdysi dávno něco jiné :) Omlouvám se.

  • @Miloun

    @Miloun

    5 ай бұрын

    Respekt, malokdo ma odvahu tohle napsat.

  • @skrabomalfoy
    @skrabomalfoy3 жыл бұрын

    Ukecani dedkove v diskusi, jako vzdy. Dik ze tyto prednasky sirite I mezi pricetne lidi, na yt. Jen nevidite nase reakce 🙂

  • @dusantetek8419
    @dusantetek84196 жыл бұрын

    Poutavé povídání, jen tak dál.

  • @phillipjaxton2998

    @phillipjaxton2998

    2 жыл бұрын

    instablaster...

  • @STENLIGAMES

    @STENLIGAMES

    Жыл бұрын

    @@phillipjaxton2998 prosimtě xD

  • @mychajlodynys4112
    @mychajlodynys41123 жыл бұрын

    Paradni 👍 !!!👍 😊

  • @MartDok
    @MartDok5 жыл бұрын

    Přednáška velmi zajímavá, ale následná diskuze mimořádně tupá.

  • @jardam.8600

    @jardam.8600

    4 жыл бұрын

    Tihle dědkové vždycky mají potřebu se předvádět, zvláště když je mladý přednášející.

  • @Sasblobla

    @Sasblobla

    2 жыл бұрын

    Čo ste vy,boli sme aj my.,,čo sme my,budete aj vy....no...ak má toto čaká s rozumom v starobe amen...🤐🤢😂

  • @jakubjandourek2822
    @jakubjandourek2822 Жыл бұрын

    Takze v SG nekecali... tak moc. :-)

  • @airyn0
    @airyn05 жыл бұрын

    Výborný řečník a zajímavé téma. yynechal bych vlastní názory, jinak super.

  • @hera9191

    @hera9191

    2 жыл бұрын

    Tak to zas me tyhle "osobni nazory" v prednasce ohrome zajimaji. A tleskam panu Petraskovi, ze na tyto nazory upozornuje. Cloveku to tak dava moznost nahlednout do imtuice maldeho vedce.

  • @felixhejtman4773
    @felixhejtman47736 жыл бұрын

    LIKOS

  • @adamjancik5527
    @adamjancik55273 жыл бұрын

    to co tam bolo za dementov na tej prednaske a nasledne v diskusi? Btw prednaska super

  • @Bulit69
    @Bulit694 жыл бұрын

    1:08:44 vážně 16 miliard let? vždyť stáří vesmíru je jen 14,7 miliard..

  • @MrDenrot

    @MrDenrot

    4 жыл бұрын

    Myslím, že myslel 16 milionů...

  • @petrbenatzky5018

    @petrbenatzky5018

    4 жыл бұрын

    Ještě hůř... 13,7...

  • @shane_p

    @shane_p

    3 жыл бұрын

    jj, to mě taky zaujalo, autor asi myslel skutečně milióny místo miliardy

  • @Sasblobla

    @Sasblobla

    2 жыл бұрын

    Je to isté??je to len dohady ,nevieme...nič nie je isté,,,

  • @sore500

    @sore500

    3 ай бұрын

    ​@@Sasbloblapresne

  • @jarekfisnar
    @jarekfisnar3 жыл бұрын

    Bruno byl popraven ne pro nějaké vědecké objevy, ale pro kacířství a nestoudnost, Kopernik ani ostatní popraveni nebyli, ostatně Bruno byl dominikán

  • @jansmotlacha1077

    @jansmotlacha1077

    3 жыл бұрын

    Ale oficiálně to bylo mj. doopravdy právě proto, že kladl rovnítko mezi hvězdy a Slunce, čímž se dostal do sporu se soudobou teologií, a odmítal to odvolat. Ale samozřejmě je možné, dokonce pravděpodobné, že i tak by si na něj něco našli, protože Bruno a církev spolu vedli válku.

  • @Sasblobla

    @Sasblobla

    2 жыл бұрын

    Kopernik mal šťastie že nežil v katolíckej krajine plnej inkvizície,České kráľovstvo v jeho dobe prialo vedcom vzdelancom aj alchymistom na kráľovskom dvore,po r1621 a nástupu katolicizmu z čiech odišiel...

  • @vladimirpetrzilek4976
    @vladimirpetrzilek49763 жыл бұрын

    Renesanční rytec povýšil diskuzi na vytahování svého trika

  • @jansmotlacha1077

    @jansmotlacha1077

    3 жыл бұрын

    Tak je fakt, že učit by se tyto věci asi měly, a je trošku smutné, že se na to v osnovách kašle. Protože aby člověka vůbec napadlo, že je pro něj důležité i tyto věci znát, musel by mu o tom někdo něco pořádně říct.

  • @Ladislav_Angelovic
    @Ladislav_Angelovic3 жыл бұрын

    Existují nějaké nebiologické organismy?

  • @jansmotlacha1077

    @jansmotlacha1077

    3 жыл бұрын

    A biologické organizmy mají nějakou definici? Jako třeba že se musí skládat z buněk a že ty buňky musí obsahovat DNA? Sám nevím.

  • @MartianCZ

    @MartianCZ

    3 жыл бұрын

    ne

  • @sheldonminicooper4735
    @sheldonminicooper4735 Жыл бұрын

    321 :)

  • @MarekCorba
    @MarekCorba Жыл бұрын

    Ten odvážny výpad filosofických praotcov 1:48:10

  • @radeklayacz
    @radeklayacz3 жыл бұрын

    Velmi nadaný chlapec a velmi poutavé přednášky. Jak formou, tak obsahem. Smůla, že kdykoliv přednáší mezi tady těmi, tak je diskuze tak na rozehnání slzným plynem. Tentokrát brepta s Occamem, onehdy kdosi s nějakým bohem hodinářem nebo co a to vůbec nemluvím o těch emeritních rozumbradech, kteří si jedou svou a je jim úplně jedno o čem jim to ty dvě hodiny před tím někdo vykládal. Pro p. TP: za mě jste skvělý a fyzicky přítomné publikum neřešte - máte jen zde >25000 jiných...

  • @MartinTimothyTimko
    @MartinTimothyTimko Жыл бұрын

    Autor prednášky priznal v diskusii s jednou pýtajúcou osobou, že voda ako taká sa vyskytla na Zemi v podobe komét. Veľmi často som počul názory, že akonáhle prišiel život z nejakej kométy mimo planéty Zem, tak to znamená, že Človek ako taký, fauna a flóra musela pochádzať mimo planétu Zem teda, že taký istý svet a život aký je na Zemi musí existovať aj mimo planétu Zem, pretože logicky, život prišiel mimo planéty Zem. Myslím si, že to je klasické zovšeobecnenie a chybné. Život ako taký vznikal práve vo vodnom prostredí, ktorý mohol pochádzať z kométy mimo planéty Zem, ale nebol to kompletný život, ktorý bol privezený v kométe spolu s vodou. Autor uvádza, že definícia života je nejaká organizácia zoskupenia s možnosťou vývinu. Na planéte Zem sa takýto zárodok života rozvninul, pretože k tomu mal dobré podmienky. Aj vo vodnom prostredí, aj na súši vo forme rôznej flóry. Lenže na iných planétach k tomu tie podmienky nemal a preto život nikde inde v takejto forme okrem Zeme neexistoval. Takže pôvodná veľmi častá predstava toho, že taký istý človek, aký pobehuje na planéte Zem mohol kedysi pobehovať aj na iných planétach je mylná. Už Grygar spomínal, že planéta podobná Zemi nikdy neexistovala a dokladoval tam aj tie najoptimistickejšie predstavy. Aj baktéria je život ako taký a mohol existovať aj mimo Zeme, ale podľa dostupných vedeckých poznatkov sa nemohol nikde rozvinúť v takej podobe ako na Zemi. Myslím si, že to bolo aj opačne. Zem ako taká bola podobná iným planétam a aj Zem mohla mať niečo, čo iné planéty nemali. Takže, práve v spojitosti s iným "genetickým" materiálom z komét na iných planétach a "podpornou prísadou" zo Zeme vznikla jedinečná kombinácia, ktorá nikde inde nemohla vzniknúť len na Zemi. Možno by mohol vzniknúť veľmi podobný život ako na Zemi, ale za iných biologických podmienok. Avšak za "iné biologické podmienky" je možné považovať aj množstvo doterajších planét mimo Zeme a nikde žiadny život neexistuje v žiadnej relevantnej forme. To by musel existovať život v úplne inej forme, úplne iné prírodné vedy, zákonitosti vied ktoré poznáme. zase sme pri logike. Ak by aj niekde existoval nejaký úplne iný život postavený na inom fyzikálnom prostrední a takýto model by bol privezený na planétu Zem, tak prečo by tu potom vznikol, ak by k tomu nemal ideálne podmienky, teda v podstate opačné ? Možno tu aj dopadal vo forme rôznych komét a nevyvinul sa, nemal k tomu vhodné prostredie. A rozvinul sa nikde úplne inde za úplne iných biologických podmienok. Možno. Ale taký "iný život" by nebol relevantný a porovnateľný so životom na Zemi, takže by sme v konečnom dôsledku nemohli prehlásiť, že poznáme odkiaľ pochádza život na Zemi. Pretože by to bol úplne iný život, svet :) Inde sa popisuje, že človek ako taký mal pôvodne chvost a lebku mal v tvare neandrtálca. Myslím si potom, že človek tým, že má na rukách a nohách 5 prstov, mal medzi nimi blany, čo vyzeralo ako plutvy pri pohybe pod morskou hladinou. Človek bol proste ryba, obojživelník ako žaba a miliardami rokov sa geneticky prispôsoboval na život na pevnine, súši a nie vo vodnom prostredí. Takže tá panspermia mohla byť len prazárodok niečoho primitívneho, čo sa v závislosti na rôznom prostredí vyvinulo vždy nejakým rôznym spôsobom. Na pevnine vo forme rastlín, stromov, vo vodnom prostredí vo forme miliónov druhov rýb, obojživeľníkov. Ale otázka, prečo vznikla práve taká konštalácia buniek a rôznych tvorov aká existuje, tak jednoducho to bolo pokusom a omylom. Núti to zdôvodniť, že je za tým nejaká "vyššia inteligencia", ale osobne si myslím, že príroda nebola taká inteligentná, ale skôr sa riadila princípom náhody, pokusu a omylu. Akonáhle raz niečo vzniklo, akési inteligentné zoskupenie buniek, života, tak to malo schopnosť rozkladu, rozmnoženia a tým, že bolo niečoho veľmi veľa, tak sa to vzájome synergicky posilňovalo vo forme prírodného výberu. Život nebola náhoda, ale nebolo to presne striktne určené ako má svet vyzerať si myslím :)

Келесі