Tatra 603-2 B5 Marathon de la Route' 1966

Автокөліктер мен көлік құралдары

Během deset let trvající závodní kariéry se T603 zúčastnily celkem 79 závodů, z toho čtyřiadvaceti zahraničních, přičemž získaly 60 vítězství.
Na startovním roštu 36. ročníku Marathonu de la Route v Luttichu stály opět tři Tatry v úpravě B 5 ve žluté barvě s černými kapotami.
Z přihlášených 49 vozů bylo v Luttichu převzato 37. Přejímka, prováděná s mimořádnou pečlivosti a kontrolou vozů podle homologačnich listů, které měl pořadatel k dispozici, ukázala přehled zúčastněných značek: 4 Alfa Romeo GTA 1570 cm3, 3 BMW T, 4 DAF, 1 Ferrari GTB 275, 1 Fiat, 4 Ford Lotus Cortina, 2 Glas, 1 Mazda, 3 M. G., 1 NSU, 2 Opel, 1 Panhard, 1 Peugeot 204, 2 Porsche 911, 2 Renault R8 Gordini, 1 Sunbeam Tiger, 1 Volvo Amazon 122 S, 3 Tatra 603-2, Mezi jezdci na továrních i soukromých vozech nechyběla známá jména v automobilovém sportu: Böhringer, Kaiser, Bianchi, Elford. Ickx a další.
Propozice Marathonu stanoví charakter podniku jako rychlostní závod v trvání 84 hodin, přičemž je limitována minimální průměrná rychlost (průměr 106 km/h pro Tatru ve dne a 90 km/h v noci), jejíž nedodržení je trestáno sedminásobným odpisem zpoždění v kilometrech (za každou sekundu zpoždění se z ujeté dráhy odpočítá 200 m), zvýšení průměrné rychlosti naopak umožňuje ujetí většího počtu kol v daném čase. Řidiči se během závodu střídali v tříhodinových intervalech. Pro tankováni a případné opravy (výměny pneu a obložení) byl určen limitní čas, a to u každého desátého kola pět minut a u každého padesátého kola dvacet minut.
Start tří Tater, které po loňském úspěchu typoval hlasatel závodu za možné favority, byl sledován se značným zájmem. Stejně tak každé střídání jezdců provázel mimořádný zájem pozorovatelů a reportérů, kteří oceňovali práci mechaniků (za 5 minut a 20 sekund vyměnili 2 mechanici na voze všechna 4 kola a brzdové obložení) a organizaci servisu, která byla prohlášena za příkladnou.
Tatry T603-2 B5 obsadily celkové třetí, čtvrté a páté místo a ve své kategorii první tři pozice. Toto skvělé umístění československých posádek znamenalo pro Tatry 603-2 B5 Marathon de la Route první místo v národních týmech a pozoruhodný úspěch vozů Tatra 603-2 v západním automobilovém sportu.
V posledním dnu závodu na okruhu zdravili přítomní diváci naše vozy nápisy ,,Bravo Tatra" a rozhlasový reportér se ve svých relacích o průběhu závodu mimo jiné zmínil o tom. že pravidelný zvuk tří Tater na trati Nürburgringu udává tón celému závodu.
„Tři Tatry na startu a tři v cíli" bylo možno číst v pondělnících západní Evropy, které s překvapením konstatovaly, že: „Čechoslováci s Tatrami tvrdě zasáhli do bojů o prvá místa. V celkové klasifikaci cestovních vozů, bez ohledu na objem, byla posádka Mark-Stiborek třetí. Čechmánek-Chovanec čtvrtí a Veřmiřovský-Hajdušek pátí. Ve své objemové třídě obsadili ve stejném pořadí 1., 2. a 3, místo. Dále dojely tři Tatry do cíle jako jediný kompletní národní tým.“
187. díl cyklu TATRA 100x jinak!!! věnujeme vozu Tatra 603-2 B5 Marathon de la Route' 1966 Zasloužilého mistra sportu Aloise Marka, který s tímto vozem v létech 1965 a 1966, získal své nejcennější vavříny.
Za poskytnuté záběry DĚKUJEME Jiřímu Procházkovi:
bit.ly/3kZT4QR
bit.ly/3fx833K

Пікірлер: 25

• @manitobaman5588
    @manitobaman55883 жыл бұрын

Greetings from Canada. Love the Tatra sound.

• @callimero2010

@callimero2010

3 жыл бұрын

3,5 l V8?

• @signorpippistrello
    @signorpippistrello2 жыл бұрын

Racing V8 Tatras got more style than I thought! Best from Vienna!

• @limone4649
    @limone46492 жыл бұрын

Dneska proti mě jela u Kopřivnice ta žlutá cca 90kou v zatáčce. Ještě jsem měl trochu sundaný okýnka. Takhle krásně jsem se už dlouho neleknul 😁 Naprosto náááádherný zvuk!!! Nejkrásnější tři vteřiny za hodně dlouhou dobu 👍 a to jsem jel ve svém šestiválcovém třílitrovém BMW, u kterého jsem si doteď myslel, že má pěkný zvuk 😂