STEM edukacija - koliko rano početi?

Razvojem ključnih tehnologija 21. stoljeća nameće se pitanje: "Jesmo li mi kao zajednica spremni za taj izazov? Imamo li ljudi, znanja, strasti, novih alata i motivacije za kormilarenje u nadolazećem svijetu?" Odgovor je obično negativan. Nismo spremni. Šira zajednica i nositelji njenih politika uglavnom žive u iluzijama postinformatičkog društva, "društva snova". Školstvo je još u dobu standardizacije vijaka i standardnih znanja koja treba koristiti standardni radnik za standardne poslove u tvornicama industrijske revolucije, tvornicama kakve više ne postoje. Djecu se ne grupira po interesima, strastima i posobnostima nego po "godini proizvodnje". I nismo jedini. Prije 22 godine Carl Sagan je rekao: "Mi, kao društvo, apsolutno ovisimo o znanosti i tehnologiji, a 'mudro' smo odabrali način da gotovo nitko ne razumije nove znanstvene i tehnološke dosege. To je recept za propast."
Jedan od načina da se pokušava izbjeći najgori scenarij je poticanje STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) edukacije. Potrebu za pojačanjem tog segmenta edukacije nitko u razvijenom svijetu više ne dovodi u pitanje. Sad se raspravlja o tome: "Koliko rano započeti?" i "Koji model koristiti?" Od nekadašnjeg lidera u STEM edukaciji, školstvo RH iz godine u godinu klizi prema začelju. A politika se bavi pitanjem: "Treba li to nama?" Vrijeme je da se hrvatska znanstvena zajednica prirodoslovaca postavi kao promicatelj edukacije u STEM području, da to argumentirano prezentira te da na pitanje "Koliko rano?" zauzme isti stav kakav postoji za sport i glazbu: "Čim prije!"
O predavaču
Korado Korlević, rođen u Poreču 1958. godine, gimnaziju je završio u Puli a Pedagoški fakultet u Rijeci. Kao učitelj radio je dvanaest godina, a za to je vrijeme vodio i nekoliko izvannastavnih aktivnosti te se bavio se astronomskim opažanjima. Nakon toga je osnivao edukacijske programe. Jedan je od osnivatelja Zvjezdarnice Višnjan, Znanstveno edukacijskog centra te pokretač borbe protiv svjetlosnog onečišćenja. Trenutno se bavi: edukacijom, promicanjem astronomije i znanosti te projektima zaštite prirode. Zbog obavljenog posla, nagrada i priznanja, svugdje piše da je astronom, a on sebe i dalje smatra učiteljem.
O ciklusu Priroda uživo
Hrvatsko prirodoslovno društvo, izdavač časopisa Priroda, organizira ciklus znanstveno-popularizacijskih predavanja pod nazivom Priroda uživo. Predavanja se održavaju dvaput mjesečno, a svako je popraćeno člankom u časopisu Priroda, jednim od najstarijih časopisa za popularizaciju prirodnih znanosti u Europi, koji izlazi od 1911. godine.
Više o Prirodi uživo možete naći na mrežnim stranicama Hrvatskog prirodoslovnog društva www.hpd.hr/
snimke nekih ranijih predavanja na geoset.irb.hr/priroda.html
a fotoalbum na lapp.irb.hr/prirodauzivo/

Пікірлер: 8

  • @alauc
    @alauc7 жыл бұрын

    Bogu hvala za Koradu, sretan sam kako stvara po prirodnim i Bozjim zakonima. Sretan sam sto polazi od Isusa, sto ne skriva svoj izvor....daj Boze da Tvoji suradnici uce mlade...

  • 7 жыл бұрын

    Izvrstan je Korado! Slušam Exploru već 6 godina.

  • @Stik-o12222
    @Stik-o122223 жыл бұрын

    Tek sam se uključio u exploru prije 2 mjeseca i preslušao sam svaku emisiju koja je na podcastu. Postoje li snimljene negdje ostale emisije a da se može doći do njih. Lijep pozdrav

  • @alauc
    @alauc7 жыл бұрын

    Zasto su djeca iz Zg odusevljena, a iz provincije placu nakon radionica u Visnjanu?

  • @neutrino7374

    @neutrino7374

    6 жыл бұрын

    Ante Lauc zasto?

  • @biggytenk

    @biggytenk

    5 жыл бұрын

    Od kuda ti ta ''informacija''?!

  • @DugiDevetCarabolium

    @DugiDevetCarabolium

    2 жыл бұрын

    @@biggytenk Pa to je Korado izjavio u ovom videu, kaj nisi gledao video?

  • @lg-qv1ir
    @lg-qv1ir2 жыл бұрын

    Korado je, kroz niz predavanja, se "deklarirao" kao ateist ili kao nedklarirani ateist! O crkvi i religiji ima uravnoteženo viđenje.