Postanak života na Zemlji

Фильм және анимация

Treća tribina ovogodišnjeg ciklusa Eppur si muove posvećena je postanku života na Zemlji.
Postanak života jedno je od onih "vječnih“ pitanja na koja znanost nije, i još ne može naći pravog odgovora. Ipak, u posljednjih pola stoljeća iskristalizirale su se tri temeljne teorije (atmosferska, vulkanska i meteorska), koje podržavaju nova geološka i paleontološka otkrića, a dobrim dijelom i kompjutorske simulacije postanka Zemlje i evolucije planetarnih sustava.
Na tribini je bilo govora o evoluciji života na Zemlji te primjerenosti navedenih teorija u znanstvenom objašnjenju njegovog postanka na našem planetu, a vjerojatno i drugdje u svemiru.
Urednik i voditelj tribine:
dr. sc. Nenad Raos, rođen 1951. u Zagrebu, znanstveni je savjetnik u trajnome zvanju na zagrebačkom Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada. Kemičar je koji se bavi teorijskom i bioanorganskom kemijom te molekularnim modeliranjem. Vrlo se intenzivno bavi popularizacijom znanosti. Napisao je više od dvije tisuće znanstveno-popularnih članaka te 12 znanstveno-popularnih knjiga, među kojima i knjigu o potrazi za izvanzemljskim životom (Daleki svjetovi, 1980.). Bio je pročelnik Sekcije za izobrazbu Hrvatskoga kemijskoga društva te osam godina glavni urednik Prirode.
Sudionici tribine:
prof. dr. sc. Vladimir Bermanec, rođen 1955. u Zagrebu, redoviti je profesor mineralogije na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu i redoviti član HAZU. Uz mineralogiju bavi se geokemijom te izradama studija utjecaja na okoliš. Autor je dva dodiplomska udžbenika iz mineralogije, a održao je i više znanstveno-popularnih predavanja uz vođenje radionica o mineralogiji za profesore i studente na smotrama Sveučilišta u Zagrebu.
izv. prof. dr. sc. Tihomir Marjanac, rođen je 1953. u Zagrebu, radi na Geološkom zavodu Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, na kojem je obnašao dužnost Pročelnika Geološkog odsjeka i Prodekana za nastavu. Bavi se sedimentologijom klastičnih sedimenata, sekvencijalnom stratigrafijom i analizom bazena, a u posljednje vrijeme i meteorskim kraterima. Napisao je stotinjak znanstveno-popularnih članaka te održao više od 150 javnih predavanja. Organizirao je rad sa studentima koji volonterski rade s djecom na promicanju geologije te ljetne škole geologije za djecu školskog uzrasta.
Organizatori programa znanstvenih tribina: Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica. Urednica ciklusa tribina Ismena Meić. Tribina je održana 29. travnja 2015. u 19 sati u Galeriji Kupola Gradske knjižnice.
www.kgz.hr/default.aspx?id=15125

Пікірлер: 29

  • @arsentravica4532
    @arsentravica45323 жыл бұрын

    Jako lijepa i topla rasprava

  • @zivkovicvladan
    @zivkovicvladan8 ай бұрын

    Kako sve dobro uradite osim tona, pa izgledate nebulozni!

  • @bojnik1496
    @bojnik14967 жыл бұрын

    Ovo predavanje me prisjetilo stare izreke: "NEMA BUDALE DOK ŠKOLE NE ZAVRŠI". Obično materijalističko, determinističko, izvankontekstualno, ateističko naklapanje. Ni riječi o uzroku, uzroku uzroka ili čega su posljedica sva iznesena događanja. Objašnjavanje prirode prirodom - CIRCULUM VITIOSUS. Ni traga ni doticaja sa fundamentalnim pitanjima: otkud elementi strukture materije, energije, sila idr.?, otkud prirodni zakoni ponašanja tih elemenata ?, otkud algoritam - plan - projekat - organigram - hijerarhija pojavnosti tih elemenata?, otkud informacije o postupanju, otkud psiha, svijest, duh, emocije???? itd. itd. itd. Ali to nije bila tema, reći će predavači. Točno, ali osnovni cilj znanosti je odgovor na pitanje uzroka i posljedica pojavnosti. Posljedica je ovdje jasno projicirana - ŽIVOT, ali ni riječi o fundamentalnim uzrocima, već se sve temelji na prirodi, prirodnim zakonima isl. bez objašnjenja kauzalne veze i uzroku uzroka. I zato mi to liči na besmisleni opažajni isječak bez ikakve znanstvene težine.

  • @DraganMilojkovic

    @DraganMilojkovic

    7 жыл бұрын

    То си јако лепо срочио и ослободио ме присиле да и ја интервенишем на овакво што.

  • @anatolijkarpov

    @anatolijkarpov

    7 жыл бұрын

    To o čemu pričaš je pitanje kvantne fizike, obzirom da si ti priglup da bi takve stvari imao na umu, onda si itekako preglup da bi ih shvatio.

  • @bojnik1496

    @bojnik1496

    7 жыл бұрын

    GR i Ivan Baketarić: Da li sam ja priglup i čitam li Glas koncila nebitno je za ovu temu. To je klasičan argumentum ad hominem i govori o vašoj nemudrosti, neznanju, dogmatičnosti i nemoći da argumentirano raspravljate. Isključivati kvantnu fiziku iz cjelovite slike je potpuno neznanstveno. Kvantna fizika je jedna od najtemeljnijih fizikalnih teorija i uske struke kemije i geologije (kojima pripadaju predavači) bez kvantne fizike, ali i drugih znanosti, ne mogu se ni približiti znanstveno fundiranim odgovorima. Bitno je da li Vi znadete odgovor na temeljna pitanja, a neka od najtemeljnijih su npr. otkud prirodni zakoni ?, otkud prirodi elementi materije, energije, sila ?, otkud organigram, plan, projekat ponašanja elemenata i cjeline prirode ? Otkud DNK ? itd.itd.itd. Objašnjenje koje su ponudili gostujući znanstvenici je kao iz one narodske "s kurca na plot". Ne možete prirodu objašnjavati prirodom, a da ne odgovorite na pitanje otkud prirodi sastav, svojstva, zakonitosti i organigrami da je upravo takva kakva jest i da realizira projekte upravo takve kakve imamo u stvarnosti. Evolucija je "glupa" ateistička bajka. Ona prvo ne govari ništa o postanku (to je fol prebačeno na abiogenezu), ne rješava pitanje NEUMANJIVE SLOŽENOSTI SUSTAVA isl., zaključci iz materijalnih dokaza se temelje na logičkoj nepotpunoj indukciji, koja per definitionem ne daje potpunu istinu, nema neposrednog opažanja, nema eksperimentalne provjere. Jedan od najvažnijih ciljeva znanosti je otkrivanje uzroka, ali logički kada i nađete uzrok odmah vam se otvara pitanje o uzroku uzroka, pa o uzroku uzrokovog uzroka i tako u beskraj. Logički, jedini odgovor koji generalno pokriva sve uzroke je vjera u (transcendentalnog) Boga. Kojeg i kakvog Boga ? Tu imate širok izbor uzora, od Newtona, Boškovića, Einsteina, Plancka, Heinsenberga, Collinsa, Paara, Pavune, Brigljevića, Ristovskog idr. Svi su oni postavljali slična pitanja. Ako su i oni glupi (kao ja) kud ćeš ljepši komplinent.

  • @anatolijkarpov

    @anatolijkarpov

    7 жыл бұрын

    "Jedan od najvažnijih ciljeva znanosti je otkrivanje uzroka, ali logički kada i nađete uzrok odmah vam se otvara pitanje o uzroku uzroka, pa o uzroku uzrokovog uzroka i tako u beskraj. Logički, jedini odgovor koji generalno pokriva sve uzroke je vjera u Boga. I to je to." Evo ja se ne slažem sa tvojim "argumentima", i navodim svoj, jednako vrijedan, proizilazi iz istog principa kao i tvoj. Svemir je stvorio Miki Maus, ne tvoj Bog. I to ne jedan, nego njih više: Miki1, Miki2, Miki3... Tvrdnja jejednako besmislena i glupa kao i tvoja, ma ne, čak manje. Obzirom na složenost svemira tu nije u pitanju jedan dizajner, nego nekoliko.

  • @anatolijkarpov

    @anatolijkarpov

    7 жыл бұрын

    De mi reci zašto taj tvoj bog ubije tisuće nevinih ljudi i djece svaki dan? Jeli to neki perverzni manijak, ili ti imaš bolje objašnjenje?

  • @vladajovanovic229
    @vladajovanovic229 Жыл бұрын

    Izmisliće čovek svakakve teorije i zamotati ih u formu nauke, samo da Tvorca izbaci iz jednačine postanka.

  • @dejanzdravkovic953
    @dejanzdravkovic9537 жыл бұрын

    potrebno je što više ovakvih predavanja objavljivati kako bi nauku što više približili narodu ...prosto je neverovatna navala teoretičara zavera , kreacionista i pseudonauke na intermetu .

  • @bojnik1496

    @bojnik1496

    5 жыл бұрын

    Slažem se, ovakva predavanja su najbolja antipropaganda znanosti. Kad ovo čuješ onda znaš zašto postoji narodna poslovica NEMA BUDALE DOK ŠKOLE NE ZAVRŠI. Pa kolika budala moraš biti da progutaš npr. Raosovo baljezganje o kemiji, milionima godina, organskim tvarima isl., a da zapravo uopće ništa ne kaže o DNK, RNK, kopiranju, kompleksnosti stanice, molekularnim mašinama, tripletima, neumanjivoj složenost sustava itd.itd.itd. Raos sve obuhvaća rječju život i evolutivnim mehanizmima prilagodbe, mutacije, a osobine prirode smatra samorazumljivim te ne postavlja pitanja otkud materija, sile, energija, prirodni zakoni, organigrami, konstante idr. (dakle objašnjavanje prirode prirodom ili circulum vitiosus). Nevjerojatno, kako ga nije sram da tako paušalno nastupa. A ti uključi mozak i postavi si temeljna pitanja. Ne radi se o vjeri u Boga, već s aspekta znanstvenih činjenica, dokaza i mehanizama. Pa ovakva znanost je postala najobičnija interesna bljuvotina.

  • @hrvojemikulcic7074
    @hrvojemikulcic70743 жыл бұрын

    Čovjek je nastao od aminokiselina, a bog iz bakterije? Crni humor

  • @zooran_n
    @zooran_n Жыл бұрын

    Ateist kad ode u wc... (sere razumjeli smo se?) 😂

Келесі