Spór o początki państwa polskiego - prof. Paweł Żmudzki, dr Grzegorz Pac, prof. Jacek Banaszkiewicz

Debata towarzysząca XX Festiwalowi Nauki w Warszawie [25 września 2016]
wszechnica.org.pl/wyklad/spor...
Początki państwa polskiego z uwagi na niedostatek źródeł historycznych są okryte tajemnicą. Są też przedmiotem dyskusji pomiędzy badaczami. Debata poświęcona interpretacji znanych przekazów pisanych oraz odkryć archeologicznych dotyczących tego okresu odbyła się podczas XX Festiwalu Nauki w Warszawie.
W dyskusji udział wzięli mediewiści z Instytutu Historycznego UW - prof. dr hab. Paweł Żmudzki oraz historyk prof. dr hab. Jacek Banaszkiewicz z Instytutu Historii UMCS, który wystąpił w zastępstwie nieobecnego archeologa prof. dr. hab. Przemysława Urbańczyka z Instytutu Archeologii UKSW.
Debatę rozpoczął prof. Żmudzki, który zreferował przekazy źródłowe opisujące genezę państwa polskiego oraz historię badań historycznych i archeologicznych poświęconych temu zagadnieniu. Zaczął od przytoczenia historii opisanych przez Gala Anonima, Wincentego Kadłubka, Dzierzwę i w „Kronice Wielkopolskiej”. Wymienione przekazy jako pierwszy poddał krytycznej refleksji Jan Kochanowski w swoim eseju „O Lechu i Czechu historyja naganiona”. Sformułował on tezę do dziś będącą fundamentem badań historycznych, że za wiarygodne można uznać jedynie te przekazy, które znajdują potwierdzenie w niezależnych źródłach. Kochanowski uznał w związku tym przekazy wymienionych wyżej kronikarzy za zmyślone. W jego ślady poszli XVIII-wieczni historycy, jak Adam Naruszewicz i Gotfryd Lengnich, którzy za pierwszego władcę Polski uznali Mieszka - pierwszego, o którym istnieją przekazy z niezależnych źródeł.
XX-wieczni badacze zaczęli - jak mówił prof. Żmudzki - „żałować przodków Mieszka” wymienianych w różnych kronikach. Wybitni mediewiści jak Henryk Łowmiański czy Gerard Labuda postawili hipotezy, że przynajmniej opisani przez Gala Siemowit, Lestek i Siemomysł istnieli naprawdę. Twierdzili, że pamięć dynastyczna w trzy pokolenia po Mieszku mogła je poprawnie zachować. Uzasadniali, że potęga państwa Mieszka nie mogła powstać znienacka. Wszystkie te hipotezy obaliła rewolucja w badaniach archeologicznych pod koniec ubiegłego wieku. Datowanie radiowęglowe pozwoliło ustalić, że najwcześniejsze pozostałości grodów w Wielkopolsce pochodzą dopiero z końca IX w. Nasilony proces budowy można zaś datować najwcześniej na lata 20. i 30. X w. Drugim etapem rewolucji była praca prof. Banaszkiewicza poświęcona trzem pierwszy rozdziałom kroniki Gala [„Podanie o Piaście i Popielu. Studium porównawcze nad wczesnośredniowiecznymi tradycjami dynastycznymi”, 1986]. Wykazał on, że opisani w niej przodkowie Mieszka są elementem konstrukcyjnym mitu dynastycznego, w związku z czym nie można ich traktować jako postaci istniejących w rzeczywistości.
Prof. Banaszkiewicz żartował, „że nie chciał odbierać Polakom Siemowita, Lestka i Mieszka”. Wyjaśnił jednak, że nawet gdyby wymienione przez Gala postacie istniały, to opisująca je legenda nie liczy się z realiami i powstała w określonym celu. Świadczą o tym źródłosłowy imion jej bohaterów. Siemowit odwołuje się do ziemi, Lestek od sprytu, Siemowit do rodu. Stanowią odzwierciedlenie cech, jakie chcieli sobie nadać jej twórcy.
Dr Grzegorz Pac., który zamknął pierwszą część dyskusji, zwrócił uwagę, że nie wspomniano dotychczas o „chrzcie Polski” jako konstytutywnym punkcie polskiej państwowości. Jak podkreślił, tradycja ta obecna jest w polskiej historiografii od czasu Jana Długosza. Przypomniał spór w tysięczną rocznicę chrztu, kiedy Kościół katolicki i władze komunistyczne hucznie celebrowały jubileusz - jako początek chrystianizacji lub początek państwa polskiego. Tegoroczne obchody były pozbawione ówczesnej temperatury. Co charakterystyczne - jak zauważył mediewista - wyrażeniu „chrzest Polski” powszechnie zaczął towarzyszyć przedrostek „tak zwany”. Historyk podkreślił słuszność takiego sformułowania, bowiem „chrzcić można ludzi, nie państwa”.
Kolejną część debaty poświęcono dyskusji, czym było państwo Mieszka i jakie czynniki sprzyjały jego ugruntowaniu. Rozpoczynający tę część dyskusji prof. Banaszkiewicz podkreślił, że Polacy powinni być dumni z wyjątkowości swego państwa. Jak zaznaczył historyk, powstało ono samodzielnie na „najgłębszej prowincji”, gdzie nie sięgały wpływy ówczesnych potęg europejskich. Według prof. Banaszkiewcza jego ugruntowanie było odpowiedzią na zwrócenie się kierunku niemieckiej ekspansji na wschód.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#festiwalnauki #mieszko #chrzest #chrzestpolski #historia

Пікірлер: 740

  • @ewasoowinska1235
    @ewasoowinska1235 Жыл бұрын

    Oglądam wielokrotnie ten wykład. Pomimo upływu 6 lat od publikacji na KZread wciąż wracam

  • @jerzynielepiec6003

    @jerzynielepiec6003

    Жыл бұрын

    też tak mam

  • @kingabios3276
    @kingabios32762 жыл бұрын

    i o co te wojny i po co? komu one potrzebne , od tego zacznijmy. Gdy w podstawowej komórce społecznej jaka jest rodzina i ojciec zaczyna awantury bije i pije terroryzuje... nikt nie mówi, że jest waleczny i mądry i szlachetny i że terroryzuje w słusznej sprawie. Potem idziemy do szkoły i zbieramy informacje na temat historii uczy nas się waleczności, dumy...tak naprawdę awanturnictwa a z drugiej strony temperuje i gani i za wzór podaje inne narody na uwadze mam tu szczególnie NIEMCY, ale czego to uczy ? żeby komuś porządnie spuścić w... l okraść i wtedy masz szacunek. totalne rozdwojenie jaźni i tacy są u władzy i takich inteligentów ma ten świat ludzi jako swoich mentorów. Kompletnie zidiociały świat ludzi

  • @bolesawwspaniay5273
    @bolesawwspaniay52737 жыл бұрын

    Dziękuję za opowiedzenie ulubionych seriali TV Pana Profesora, znajomości motoryzacji.

  • @Fan-Tomas
    @Fan-Tomas3 жыл бұрын

    prof. Banaszkiewicz gawędziarz-profesor ,to super chciałbym mieć takiego profesora na studiach.. obrazowo przekazuje wiedzę i pozazdrościć studentom kontaktowy uczony takich jest niewielu

  • @dorotakowalska4594
    @dorotakowalska45945 жыл бұрын

    Bardzo ciekawe spotkanie. Warto zawsze przypomnieć sobie skąd nasz ród...dziękuję

  • @czetnik1
    @czetnik16 жыл бұрын

    Bardzo mi się podobały wypowiedzi uczonych głów. Wielu próbowało, a Mieszkowi się udało.

  • @grazynahareza6057
    @grazynahareza60574 ай бұрын

    Bardzo ciekawy wykład

  • @zgieria
    @zgieria5 жыл бұрын

    Ludzie! Czy nie lepiej jest wysłuchać różnych punktów widzenia i samemu wyciągnąć wnioski niż zarzucać sobie kłam i złe intencje?

  • @wugie191

    @wugie191

    3 жыл бұрын

    A możesz podać inne źródła mówiące o początkach państwa Mieszka? Chyba nie masz na myśli fantazji o wlk lechii propagowanej przez byłego pracownika wywiadu wojskowego PRL ?

  • @mojkanal1618
    @mojkanal16184 жыл бұрын

    Fascynujace informacje. Przeciez poczatki Polakow i Polski, czyli nasze korzenie, powinny byc dokladnie zbadane. Takie zjawiska jak jezyk i ludzie z poczuciem wspolnoty nie biora sie z prozni ale tworza sie przez wiele generacji. To oznacza, ze na pewno "Polacy" jako wspolnota juz byli na tych ziemiach od wielu pokolen. Kocham Polske i jestem dumny i szczesliwy z moich korzeni.

  • @LITWINOS1985
    @LITWINOS19855 жыл бұрын

    ОЧЕНЬ ЛЮБЛЮ ТАКИЕ ТЕМЫ . НО ЛЮДИ, ТРУДНО СЛУШАТЬ КОГДА ТАК НЕ МОГУТ ВЫРАЗИТЬ СОБСТВЕННЫЕ МЫСЛИ."Nie dajmy się zwariować! "

  • 2 жыл бұрын

    Super dyskusja

  • @a.n.416
    @a.n.4167 жыл бұрын

    Panie doktorze Pac. Czasem potrzebuje Pan 5 zdań by wyrazic myśl dająca sie zawrzeć w jednym zdaniu.

  • @a.n.416

    @a.n.416

    7 жыл бұрын

    ...ale respekt dla Panskiej wiedzy.

  • @jannowak2516
    @jannowak25166 жыл бұрын

    Ci państwo opowiadają bajki ze państwo powstało z niczego, w tym czasie teren Wielkopolski był mocno wylesiony z silnym rolnictwem, cesarz był pod wrażeniem jak był u Chrobrego,tego się nie zrobiło w ciągu pokolenia,że po 30 latach Chrobry mógł w stanie być w Kijowie i Magdeburgu

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 жыл бұрын

    Nic nie pojąłeś.

  • @qmance8062

    @qmance8062

    4 жыл бұрын

    A kierowca wstał i zaczął klaskać

  • @pba64
    @pba644 жыл бұрын

    Komu mógłbym zadać pytania?

  • @2.35
    @2.354 жыл бұрын

    Kto zauważył spór?

  • @maciejkozowski6812
    @maciejkozowski68125 жыл бұрын

    Gadają jakby dostali dotację unijną. Sam Gal Anonim żył w czasach Piastów i dla mnie jest proste że królowie znali swoich przodków, myślę że -300 lat to śmiało można mówić że większość rzeczy będzie się zgadzać, samych źródeł na pewno było kiedyś więcej, ludzie kiedyś nie mieli telewizji i opowiadali sobie jak było, ja sam o swojej rodzinie znam sprzed 2 wieków historie co się działo a królem nie jestem.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    5 жыл бұрын

    Widzisz, porównując Galla z wcześniejszymi źródłami łatwo dostrzeżesz, jak mało na dworze Krzywoustego wiedziano o Mieszku I i Bolesławie Chrobrym. A twoje opowieści rodzinne nijakiego znaczenia nie mają.

  • @korat545

    @korat545

    3 жыл бұрын

    @@Sattivasa Bando trolli miej litość. Przecież wiecie, że Gall pisał na zlecenie. Znajdź patologio jakiekolwiek źródło, które nie jest pisane w celu manipulacji...

  • @macgregory2854
    @macgregory28544 жыл бұрын

    Min 36:30 - ale Pan Profesor pojechał po Normanie Daviesie

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    4 жыл бұрын

    I słusznie.

  • @PP-zg2vd

    @PP-zg2vd

    20 күн бұрын

    Typowe buractwo prowincjonalnego profesorka. Powiedziałby że się z nim nie zgadza i dlaczego. A nie robi jakieś mało inteligentne aluzje.

  • @gregorpaciorek5208
    @gregorpaciorek52087 жыл бұрын

    Świetna dyskusja. Dziękuję

  • @wojtekk911
    @wojtekk9115 жыл бұрын

    "średnio zdolny Anglik" to jakiś przytyk do Normana Daviesa ?

  • @macgregory2854

    @macgregory2854

    4 жыл бұрын

    Na 100% i w dodatku przytyk słuszny

  • @mario63rd

    @mario63rd

    4 жыл бұрын

    Davies nie jest Anglikiem. pracuje w London University ale pochodzi z Cardiff

  • @adamgaka2844

    @adamgaka2844

    3 жыл бұрын

    Mówi o sobie, że jest Walijczykiem. Jest polonofilem - moim zdaniem bezkrytycznym.

  • @Jotraa
    @Jotraa7 жыл бұрын

    to wcale nie jest ani dobrze, ani w porządku, kiedy naszej własnej historii nauczają nas nie-słowianie, czy nawet farbowani "Polacy"...

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    A co w tym złego?

  • @korat545

    @korat545

    3 жыл бұрын

    @@Sattivasa Nic trollu

  • @arprintsa
    @arprintsa5 жыл бұрын

    Jak to w dzisiejszych czasach wszystko się bardzo szybko dezaktualizuje. Szczególnie historia.

  • @lestkoporfirogeneta2194
    @lestkoporfirogeneta2194 Жыл бұрын

    Skoro w polinezyjskich kulturach nieznających pisma potrafiono przechować pamięć kilkudziesięciu przodków wstecz, to zapamiętanie kilku prostych imion, i to zaledwie sześć pokoleń wstecz, a gdyby cofnąć się aż do Popiela, to tylko dziewięć, nie przekraczało w średniowieczu zdolności nikogo w Polsce, „chyba że jakichś matołków” - pisał wybitny mediewista prof. Karol Buczek

  • @gandes

    @gandes

    8 ай бұрын

    Nie zapominajmy, że po drodze była historia bezpryma oraz Kazimierza Odnowiciela. XI w. Brak ciągłości elity... nie czas na wspominanie przeszłości. Trochę mnie nie dziwi ta amnezja.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    5 ай бұрын

    @@gandes Nie bajdurz, to nawet śmieszne nie jest.

  • @bork6254
    @bork62547 жыл бұрын

    Bardzo dobra dyskusja! Otwarte umysły, szerokie horyzonty, duża wiedza. Umieszczenie powstania państwa Polskiego w kontekście polityki wschodniej ówczesnych Niemiec dla mnie trochę nowe i bardzo ciekawe.

  • @lemat579

    @lemat579

    5 жыл бұрын

    zgadzam sie w 100% "Umieszczenie powstania państwa Polskiego w kontekście polityki wschodniej ówczesnych Niemiec dla mnie trochę nowe i bardzo ciekawe." dla mnie tez troche nowe.

  • @ukaszse2712
    @ukaszse27122 жыл бұрын

    Liczyłem na coś o Wielkiej Lechii, ale i tak było ciekawe. Smutne, że wniosek jest jeden - prawie nic nie wiemy

  • @witekmata7220
    @witekmata722011 ай бұрын

    Czyli wszystko w normie, my nie wiemy nawet skąd się wzięliśmy...

  • @gretakedzierska5071
    @gretakedzierska50717 ай бұрын

    Takie dyskusje sa jeszcze gdzies dostepne? Czy to tylko rodzynek?

  • @valpin333
    @valpin3333 жыл бұрын

    A góra Zyndrama w Maszkowicach ?

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    3 жыл бұрын

    A co Góra Zyndrama w Maszkowicach?

  • @CrazyLeiFeng
    @CrazyLeiFeng4 жыл бұрын

    49:30 a skad ta konkluzja, ze to byl handel niewolnikami a nie czym innym?

  • @vvespar2625

    @vvespar2625

    4 жыл бұрын

    A stąd iż w ówczesnych czasach bardzo blisko naszych terenów (w Pradze) istniał największy ośrodek handlem niewolników.

  • @korat545

    @korat545

    3 жыл бұрын

    @@vvespar2625 Ośrodki handlu niewolników były wszędzie poza Polską. Na handlu niewolnikami powstał cały tzw zachód ale nie ma żadnego źródła ani dowodu sugerującego że w Polsce było podobnie... zresztą targ w Pradze zlikwidowali Piastowie więc jak to jest?

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    3 жыл бұрын

    @@korat545 A skąd przekonanie, że Piastowie zlikwidowali targ niewolników w Pradze?

  • @wugie191

    @wugie191

    3 жыл бұрын

    @@korat545 Od kiedy to Polacy są świeci i lepsi od reszty ?

  • @AFK-yp1lh
    @AFK-yp1lh5 жыл бұрын

    Właśnie przyszła mi myśl że raczej nie dożyję 1100 lecia chrztu Polski :( Fajny wykład !

  • @marcinlyczakowski3492
    @marcinlyczakowski34925 жыл бұрын

    Szanowny Panie Banaszkiewicz.. oczywista oczywistoscia jest ze rod piastow juz jest rodem ktory piastuje funkcje a nie wywodzacym sie wprost z wczesno polskich korzeni dlatego nie ma swojej prawdziwej historii bo miec jej nie moze ! Ma zmyśloną historie swych przodków jak Pan słusznie zauważył swietej trojcy wszech mocnej (i to sa bujdy na resorach ..to prawda ! zreszzta jal Pan profesor zauwazyl slusznie wszystkie Wuelkie Pseudo Rody nie maja histori jakiejs szczegolnie pradawnej bo miec jej nie moga ! Aby podstepem zdobyc wladze wymyslali takie bajeczki o swych legenda rnych przodkach -stad nazwa do dzis znana chocby w sluzbach specjalnch LEGENDA..

  • @Aourioon
    @Aourioon3 ай бұрын

    Słowa profesora Figlerowicza: „wyniki naszych badań nie wspierają autochtonizmu w stylu prof. Kostrzewskiego”

  • @hanarafa1
    @hanarafa16 жыл бұрын

    Mieszko był geniuszem nie dlatego, że budował grody, ale potrafił prowadzić politykę zew. i wew tak aby budowała potęgę swojej wizji potęgi

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 жыл бұрын

    Grody były elementem tej polityki, dość istotnym.

  • @korat545

    @korat545

    3 жыл бұрын

    @@Sattivasa no wiadomo bo tak to tylko banda prymitywów mieszkająca co najwyżej w ziemiankach, która opanowała centrum Europy które wszyscy skwapliwie omijali bo widocznie przez setki lat smród był nie do życia.

  • @grzegorzl6987
    @grzegorzl69875 жыл бұрын

    19.00 szukanie ideologii w trzech imionach sprzed chrztu czyli pogańskich przypomina mi trochę interpretacje wiersza na temat co podmiot liryczny mial na myśli. A co jeśli to imiona nie chrześcijańskie i poprostu takie były

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    4 жыл бұрын

    A co to ma do rzeczy? Wszak tu nie chodzi o to, czy były one chrześcijańskie czy niechrześcijańskie, a o to, jakie było ich znaczenie.

  • @grzegorzl6987

    @grzegorzl6987

    4 жыл бұрын

    @@Sattivasa wg mnie troszkę jednak znaczenie ma. Ponieważ koncept tworzenia imion jeat ściśle powiązany z ideologią społeczności która te imiona tworzy

  • @jyndra379
    @jyndra3794 ай бұрын

    17:50 Hefajstos pochodzi z mitologii greckiej, a nie rzymskiej. Jest synem Dzeusa. (lub Zeusa, bo interpretacje wymowy są różne)

  • @Bobafat4
    @Bobafat46 жыл бұрын

    Polska powstala zanim rozpoczela sie historia na swiecie.

  • @Jebzikus

    @Jebzikus

    6 жыл бұрын

    Możliwe, pierwszy wizerunek koła odnaleziono na naszych terenach

  • @rajmundkucharczyk3454

    @rajmundkucharczyk3454

    5 жыл бұрын

    Hahaha dobre

  • @elzbietaziabkowska587

    @elzbietaziabkowska587

    5 жыл бұрын

    rajmund kucharczyk to prawda,koło wynaleziono Lechii niedaleko Krakowa,bodajże w Bronocicach.

  • @lemat579

    @lemat579

    5 жыл бұрын

    wiesz co, chyba to jest dobra odpowiedź na wszystkie polskie debaty historyczne z tendencja do mitologii i megalomanii.... "Polska powstala zanim rozpoczela sie historia na swiecie."....bo wdawać sie w debaty z ludźmi którzy wszystko wiedza, bo przeczytali jakaś ksiazke (najlepiej kronike Prokosza), to jak bicie głowa w mór.

  • @karolm120

    @karolm120

    5 жыл бұрын

    +@@Jebzikus to, że na naszych terenach odnaleziono pierwszy wizerunek koła nie dowodzi istnienia wtedy żadnego państwa na tych terenach, o polskim nie wspominając. Jest to tylko dowód na to, że kultury neolitu zamieszkujące te tereny używały koła w IV tys.p.n.e. To jest poza tym pierwszy wizerunek, a nie pierwsza wzmianka.

  • @mariusznitecki6637
    @mariusznitecki66375 жыл бұрын

    Jest obraz z królami polski Mieszko widnieje tam jako 15-sty

  • @Ide_na_pole

    @Ide_na_pole

    5 жыл бұрын

    Poczet królów Polski jako obraz z XVIII w. nie jest wiarygodnym źródłem do badań historii państwa polskiego przedchrześcijańskiego. Zwykły człowiek nie wie co było 1000 lat temu, więc zmyśla, wywodząc ród od jakiegoś znakomitego legendarnego przodka.

  • @FreeKanal

    @FreeKanal

    4 жыл бұрын

    Wszystko dotyczace prawdziwej histori polski jest niewiarygodne.

  • @macgregory2854

    @macgregory2854

    4 жыл бұрын

    A na obrazie u mnie w piwnicy jest 17-ty pokazalbym ale boje sie watykanu i Niemców

  • @przemek7839
    @przemek7839 Жыл бұрын

    Ciekawy w sumie wykład ,a nie debata bo wszyscy goście mówili praktycznie to samo. Brak tu odmiennych opinii, a szkoda. Z obrazu Mieszka wyłania się obraz kolesia , który bardzo chciał być przyjęty do elity cesarskiej, handlował ludnością słowiańską aby się wzbogacić, przyjął chrzest wbrew ludności miejscowej, wyżynając i biorąc w niewolę tych co się buntowali , aby wkupic sie w cesarskie łaski. Ładne początki polskiej państwowości . Z tego co się orientuję genotyp pierwszego przebadanego piasta jest zachodnioeuropejski a nie miejacowy co jeżeli sie potwiedzi w przypadku pozostałych slowian (figlerowicza badania) może wskazywac iż mieszko i jego ziomale są może bękartami niemieckich baronów i dlatego tak bardzo chcieli dołączy do niemieckiej elity wzbogacając się kosztem cierpienia slowian. Niestety panowie nic nie mówią o ostatnich odkryciach archeologicznych, antropologicznych czy genetycznych. Tak naprawdę jedyna nową rzeczą która się dowiedziałem, to to ze oficjalne początki panstwa polskiego to tylko przypuszczenia ,niepoparte twardymi dowodami .

  • @jaroepkm8566
    @jaroepkm85666 жыл бұрын

    Temat jest ciekawy i biorąc pod uwagę najnowsze odkrycia archeologiczne trzeba wiedzieć że coś na naszych terenach było już przed naszą erą. Chciałbym porządnej debaty między historykami a archeologami. Ale jeśli zamiast debaty są tylko epitety ze strony tych którzy twierdzą że historia tych ziem zaczęła się wraz z chrztem to jest śmiech nie debata. A co do turbosłowian... to ci którzy nie interesują się własną historią i łykają wersje że wszędzie na świecie coś się działo, tylko nie tu, to kim są? Turbogermanie? Bo ich wersję zdarzeń akceptujecie bez zmrużenia oka.

  • @jareckifantfilm
    @jareckifantfilm7 жыл бұрын

    Super

  • @joannaszymik1761

    @joannaszymik1761

    6 жыл бұрын

    Gal Anonim pisał chyba pod jakieś dyktando , bo się nawet nie podpisał z nazwiska i imienia!!!! Chyba się wstydził , za to co napisał !

  • @ravscin
    @ravscin4 жыл бұрын

    Polecam przeanalizować zasięg Cesarstwa Rzymskiego w funkcji czasu (np tu: kzread.info/dash/bejne/h41tspKKg9vSnqw.html) Nie jest możliwe aby Rzymianie bez powodu nie przeszli Karpat i Bramy westfalskiej. Musiało tu istnieć na tyle silna organizacja, żeby ich skutecznie odeprzeć. Pamiętajmy gdzie Cesarstwu się udało: wyspy brytyjskie, Iberia, płn Afryka, Bliski wschód, Krym itp. A co do Polski nie chcieli? Chcieli - tylko nie mogli. Byliśmy za potężni w tym czasie.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    4 жыл бұрын

    Ciekawa to była potęga, której nikt nie widział i o której nikt nie słyszał. Krótko mówiąc: nie bredź.

  • @jacekw5569
    @jacekw55694 жыл бұрын

    Zapomnieliście wspomnieć o Słupcy w Wielkopolsce Poczytajcie historię powiatu Słupeckiego

  • @FreeKanal
    @FreeKanal4 жыл бұрын

    Przed mieszkiem wszechswiat nie istnial.... historia ludow dzisiejszej polski siega kilka tysiecy przed nasza era... ale tego dzisiejsi historycy maja zakaz popularyzowac.

  • @wyszedzdomutv6165
    @wyszedzdomutv61657 жыл бұрын

    Banaszkiewicza bezpowrotnie skreślam z listy historyków, którzy zasłużyli na jakikolwiek szacunek. Debata na strasznie słabym, niekompletnym i stronniczym poziomie.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    A wykreślaj sobie, wykreślaj. Żadnego znaczenia to nie ma i mieć nie będzie.

  • @korat545

    @korat545

    3 жыл бұрын

    @@Sattivasa Trollownia murem za patologią uniwersytecką. Swoją drogą Banaszkiewicz jest wyjątkowo pozbawiony jakiegokolwiek rozsądku i logiki no ale na medale od Judy i KENu trzeba zapracować...

  • @robrrog171
    @robrrog1717 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/Y36io8qvj9KdZ7Q.html 1:23:14 W lewym górnym rogu siedzi agent Rzeszy. ;)

  • @marcinkowskimariusz7787
    @marcinkowskimariusz77874 жыл бұрын

    bardzo udane spotkanie, mądrych ludzi zawsze dobrze posłuchać, logicznie, ciekawie i dowcipnie, każdy z Panow potrafi przekazać to co myśli, gratulacje

  • @wojtekjabonski1248
    @wojtekjabonski12482 жыл бұрын

    😀

  • @wojtekolszewski9644
    @wojtekolszewski96444 жыл бұрын

    Szkoda że nie było profesora Samsonowicza

  • @gizmolek83
    @gizmolek837 жыл бұрын

    Ty sie od Kaliszan odpitol :). ale generalnie dokly wyklad. Jezeli chodzi o przyjecie chrztu to chodzilo o system panstwowy ta jak dzisiaj muzulmanizm nic wspólnego z wiara

  • @dzezikus

    @dzezikus

    7 жыл бұрын

    jeden który zrozumiał o co chodzi. gdy były obchody 1000 lecia to komuna nie miała problemu z chrztem mieszka w 966 roku, bo to nie miała charakteru religijnego, to było symboliczne przyjęcie nowego organizmu państwowego do grona państwa zachodnich. religia czy wiara miły tu znaczenie drugorzędne. to teraz PIS to odwrócił i wymyślił że to ma coś wspólnego i głębokiego z religią.

  • @TheKorba71
    @TheKorba717 жыл бұрын

    Troje przyzwoitych, wesołych i szanujących się naukowców, obejrzałem cały filmik brawo.

  • @KochanMaster

    @KochanMaster

    7 жыл бұрын

    Niestety ciężko Ci będzie teraz te kłamstwa wyrzucić z głowy.

  • @karpik2588
    @karpik25883 жыл бұрын

    Jedyne co zrozumiałem z tych wywodów to to , że nie znamy historii Polski przed Mieszkiem I bo nie ma wiarygodnych przekazów. To gdzie się podziały ja się pytam ?

  • @wugie191

    @wugie191

    3 жыл бұрын

    A kto miał je spisać na zadupiu Europy? Tury?

  • @komentatort.5210
    @komentatort.52106 жыл бұрын

    Mieszko walczył przeciwko Wolinianom, Rugianom, Wieletom , Sasom Wichmana i Czechom. W ostatniej bitwie (965) zginął jego brat Czcibor. Zdawał sobie sprawę z tego, że od wrogiej koalicji musi odciągnąć Czechy i za cenę przyjęcia chrześcijaństwa zawarł sojusz z księciem czeskim Bolesławem. Tak więc przed 966 r. Czesi walczyli w koalicji antypolskiej.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 жыл бұрын

    Skoro Czcibor zginął w 965 roku, to musiał zmartwychwstać, żeby później walczyć z Hodonem.

  • @desmondp2899
    @desmondp28997 жыл бұрын

    Ten Pan po srodku chba sie zgubil. O co mu chodzi?

  • @paulagr4213
    @paulagr42135 жыл бұрын

    Czy tylko ja mam wrażenie, że oni nie wierzą w to co mówią? :-)

  • @handekweda6815
    @handekweda6815 Жыл бұрын

    Witam , panie profesorze błędna logika etymologiczna odnośnie poprzedników Mieszka który nie nazywał się Mieszko , proszę mi pokazać jakikolwiek zapis w kronikach , że tak się nazywał , zapis na monetach , czy w kronikach mówi mesco , misco lub misico co raczej wskazuje na nazwę mazać go czyli mazaniec - pomazaniec - wybraniec - piastun , a co do Siemowita to znaczy widzący zarówno rodzinę jak i ziemię , mający w najwyższym poważaniu rodzinę , ziemię - pole , a Ziemomysł to samo co S - Ziemowit - myślący o rodzinie , ziemi , polu , siemia - ziemia - pola [ matka ] - Polacy .

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 ай бұрын

    🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣 i skala się skończyła.

  • @kacjan
    @kacjan6 жыл бұрын

    Z tych rozmów o Mieszku wysnuć można wniosek, iż ów władca był niezwykle charyzmatyczny i uzdolniony politycznie. Dodatkowo by wejść w relacje z zachodnimi władcami, oraz przewodzić Państwu w taki sposób jak, to zrobił Mieszko, to trzeba posiadać bardzo duży kapitał finansowy i militarny. Jestem skłonny uwierzyć, iż środki płatnicze można zdobyć w miarę szybko(kopalnie/handel itp.), to wyszkolenie wojów, zabiera znaczną część czasu. Tym samym Mieszko nie mógł pojawić się raptem, " znikąd" lub niespodziewanie.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 жыл бұрын

    Serio? Historia świata zna bardziej błyskotliwe kariery.

  • @kacjan

    @kacjan

    5 жыл бұрын

    Z pewnością ty jesteś tego przykładem.

  • @ukaszsawicki2596
    @ukaszsawicki25964 жыл бұрын

    Spoko wykład. Bawi mnie ilość minusów. Chyba boli ludzi że przyjmując kulturę łacińską zbudowaliśmy własne Państwo. Że jesteśmy częścią "cesarstwa". Ludzie tak jesteśmy i to w jednej z najlepszych form i to wcale nie oznacza nikomu podległości

  • @stanislawmroz7619
    @stanislawmroz76197 жыл бұрын

    jak to jest z tym Ibrahimem ibn Jakub ,arabski czy Żyd z Kordoby?

  • @andrzejsitkowski3542

    @andrzejsitkowski3542

    5 жыл бұрын

    Ibrahim syn Jakuba, kupiec zydowski.

  • @przemog88

    @przemog88

    4 жыл бұрын

    @EriloTV Jakieś dowody czy po prostu tak sobie łżesz jak pies?

  • @tomaszmisiorny915
    @tomaszmisiorny9154 жыл бұрын

    Mieszko czyli Mieczysław był bardzo zdolny miał przed chrzestem polski siedem żon zanim przyjął czeską księżniczkę za żonę. Może był starszy i chciał młodą laske mieć. Ale miał siedem żon i siedem krajów pod sobą lub pod swoimi rządami poprzez śluby

  • @wugie191

    @wugie191

    3 жыл бұрын

    Dobrawa była nadgryziona zębem czasu. Skąd absurdalny pomysł, że każda żona to jedno podległe państwo?

  • @gardynka11
    @gardynka116 жыл бұрын

    Sprzedajmy kogo się da,najlepiej wszystkich tych co handlują ludźmi-karma musi powrócić.

  • @tyniutek111
    @tyniutek1114 жыл бұрын

    Wynika z tej narracji, że Mieszka 1 to krowa wysrała

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    4 жыл бұрын

    Nie, to tylko twoje urojenia.

  • @peterprol6864

    @peterprol6864

    4 жыл бұрын

    A jak powstala Ruś a potem Rosja?Powstala przez podboj ze strony Wikingow. Rurykowicze (ukr. Рю́риковичі, ros. Рю́риковичи) - ród ruski wywodzący się od legendarnego wodza Waregów - Ruryka I, pochodzącego najprawdopodobniej z Półwyspu Jutlandzkiego. Kniaziowie z tej dynastii zdołali skupić pod swymi rządami część Waregów, plemion słowiańskich i plemion ugrofińskich i tym samym dali początek Rusi Kijowskiej. Mieszko to Wiking.

  • @syneksynkowaty7234

    @syneksynkowaty7234

    11 ай бұрын

    @@peterprol6864 nie ma dowodów na to, że Mieszko był wikingiem

  • @ernstvolf8537
    @ernstvolf85372 жыл бұрын

    Dr PAC - nie łatwo zrozumieć na czym polegają problemy tego badacza. Opowiada prawie jak o kształcie koła o czymś, co każdy licealista może wyczytać już u P. Jasienicy. Szkoda, że nie uświadamia, że internetu w X w nie było i wiadomości/idee nie rozchodziły się tak szybko, jak dziś i faktyczny chrzest (społeczeństa) nie dokonał się w r 966 a w ciągu dosyć długiego czasu.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    11 ай бұрын

    Udowodniłeś, że łaska słuchania że zrozumieniem nie jest Ci dana. Moim zdaniem nie powinieneś tym się chwalić.

  • @roboi2327
    @roboi23276 жыл бұрын

    Jestem ciekaw na jakich podstawach historycy piszą o naszej przeszłości skoro mieliśmy 130 lat zaborów, II WŚ, 50 lat PRL wraz ostatnimi 25 latami wątpliwej wolności.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 жыл бұрын

    Zacznij od tego: pl.wikipedia.org/wiki/Źródła_historyczne

  • @januszwojci8284

    @januszwojci8284

    4 жыл бұрын

    I co z tego a co do wątpliwej wolności to mamy ja do 4 lat

  • @korat545

    @korat545

    3 жыл бұрын

    @@Sattivasa A które to "źródła" nie są fałszywkami albo chamską manipulacją patologiczna trollownio?

  • @SzymonWeiss
    @SzymonWeiss5 жыл бұрын

    Czy p. Banaszkiewicz w 36:32 ma na myśli N. Daviesa?

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    5 жыл бұрын

    A masz jakieś wątpliwości?

  • @wojciechzaglewski8441

    @wojciechzaglewski8441

    3 жыл бұрын

    Szymon Weiss ! Pisałem do N. Daviesa - opisałem jemu wszystko w sprawie Fałszowania historii - To naukowa afera - w którą on wpadł . Bo korzysta ze sfałszowanych dokumentów !

  • @Aourioon
    @Aourioon Жыл бұрын

    Chętnie byłoby posłuchać Profesora Banaszkiewicza więcej. Ci dwaj Panowie obok są chyba po to aby zabierać czas Panu Profesorowi.

  • @robertciba1736
    @robertciba17365 жыл бұрын

    ciekawy "wykład" szkoda że niewiele wnosi w poznanie Polskiej historii. Mamy tu do czynienia z klasycznym "uczelnianym" towarzystwem wzajemnej adoracji .Panowie mają poczucie wyroczni i wszystko czego nie napisali sami albo ich koledzy z tej albo innej uczelni nie jest warte nawet zastanowienia . Natomiast dla tych którzy myślą logicznie to co panowie opowiadają jest uczelnianym dogmatem a nie szukaniem prawdy

  • @hakade5846
    @hakade58466 жыл бұрын

    Zaraz - to założycielem państwa polskiego nie był przodek Jarosława Rajmundowicza Kalksteina ??

  • @jacekolejniczak8726
    @jacekolejniczak87265 жыл бұрын

    "Tam jest jakiś Mińsk". Ale dojebał :-)))

  • @sebastianmiskiewicz3433
    @sebastianmiskiewicz34334 жыл бұрын

    część cesarstwa i część cesarstwa , eeee nadal nim jesteśmy ???

  • @Wiatrak99
    @Wiatrak994 жыл бұрын

    Średnio zdolny Anglik? to prawda, ale przyganiał kocioł garnkowi.

  • @tadeuszbanas551

    @tadeuszbanas551

    4 жыл бұрын

    srednio zdolni rozmowcy

  • @krzysztan3412
    @krzysztan34124 жыл бұрын

    Witam. Początki państwa a chrzest to różne rzeczy.....Pozdrawiam.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    4 жыл бұрын

    A może byś tak film obejrzał?

  • @bartpaw6798
    @bartpaw6798 Жыл бұрын

    Ja chyba nieuważnie słuchałem ale z tego co zrozumiałem to presja ekspansyjna cesarstwa na tereny za odrą dokonywała się przy pomocy słowian zachodnich ale nie przyniosła oczekiwanych rezultatów z tego powodu, że państwo piastów miało silną pozycję negocjacyjną dzieki współpracy z cesarzem w dziele szachowania słowian zachodnich. Dosyć dziwacznie to brzmi trzeba przyznać. Jeszcze dziwniejszym jest brak wzmianki o tym, że państwo piastów miało wsparcie w rzece Odrze, któa stanowiła naturalną trudną do pokonania dla wojsk i zaopatrzenia przeszkodę, pod warunkiem że strzeżono przepraw i brodów. Ktoś tych przepraw musiał strzec przy pomocy grodów, strażnic i garnizonów wojska i to zanim cesarstwo postanowiło ekspandować na zachód. Gdyby rozwój państwa polskiego nastąpił z powodu już dokonującej się ekspansjii przez odre to byłoby pozamiatane. A gdyby na wschód od odry rządziły zwaśnione plemiona słowiańskie to dosyć łatwo byłoby je przkonać do walki przeciwko państwu piastów choćby przekupstwem tym samym otwierajc drogę przez odrę i zakładając przyczółek z którego cesarstwo z łatwością dokonałoby pacyfikacji reszty terenów zaodrzańskich nie dając miejscowym plemionom szans na zawarcie sojuszy , zakładanie pańśtwa, budowanie grodów i wspólną obronę. Wniosek jest dosyć oczywisty: ktoś musiał trzymać w jednym ręku tereny na wschód od odry i utrzymywać stałe garnizony na przeprawach i brodach na tyle silne aby mogły odeprzeć próby zdobycia przyczółka przez liczne, zorganizowane , zdyscyplinowane odziały posiadające przewagę technologiczną. Koniec debaty

  • @bartpaw6798

    @bartpaw6798

    Жыл бұрын

    Co więcej odra nie ma żadnego spławnego dopływu od strony zachodniej natomiast Słowianie mogli pchać zaopatrzenie i wojska wartą, notecią, baryczem. Do tego też jest postrzebne kontrolowanie brzegów rzeki żeby jakies słowiańskie plemie po przepłynięciu wojska nie zapałało chęcią zaboru zaopatrzenia: żarcia, strzał, broni, koni, lin, smoły, siopy na opłacenie wojska i szpiegów. Nikt mi nie wmówi, że pańśtwo piastów organizowało się ad hoc na potrzeby inwazji cesarstwa. Do podobnych wniosków dojdzie każdy nawet współczesny podchorąży po cieżkiej libacjii alkoholowej zakończonej 50 % stratami osobowymi oddziału. Ale oczywiście mozliwy jest także inny scenariusz a mianowicie taki, że żadnej zbrojnej inwazji od strony cesarstwa nie było.

  • @bartpaw6798

    @bartpaw6798

    Жыл бұрын

    Spławne dopływy odry są natomiast od strony południowo zachodniej czyli od strony czech a raczej śląska. Cesarstwo nie miało możliwości przeprowadzenia na tereny zaodrzańskie jakiejś większej inwazji od strony zachodniej Pewnie dlatego Mieszko ochajtał się z czeską księżniczką Dobrawą dając tamtejszej dynastii możliwość przejęcia władzy w Polsce na drodze sukcesji i uzyskując tym samym bezpieczeństwo na zagrożonym czeską inwazją odcinku odry.

  • @bartpaw6798

    @bartpaw6798

    Жыл бұрын

    Takie rzeczy determinowane są głównie przez uwarunkowania geograficzne i nie mają tu znaczenia nawet możliwości mobilizacyjne. Powinni wam tam jakiegos trepa na ten uniwerek oddelegować bo widze, że wykzaujecie naganna niekompetencje w kwestiach wojskowości, na której zasadzała się ówczesna polityka

  • @bartpaw6798

    @bartpaw6798

    Жыл бұрын

    Tam podczas tej _"DEBATY"_ padło chyba z 10 słów, których nie zrozumiałem ale za to pare razy w życiu zdarzało mi się przekraczać rzeki głównie niewielkie i wątpie aby rzeczy lub czynności na określenie których te słowa powstały znalazły jakieś zastosowanie podczas spławiania plecaka z butami. Najtrudniejsze przy przekraczaniu rzeki jest dotarcie przez podmokłe, bagniste, zarośniętei zakomarzone rejony do wody. Potem już idzie w miarę łatwo

  • @bartpaw6798

    @bartpaw6798

    Жыл бұрын

    Oczywiście nie sugeruję żadnych agenturalnych powiązań prelegentów panelowych 🤔 z kapitałem mającym konflikt interesów względem skarbu państwa jednakowoż wystepowanie w roli autorytetów historycznych kształtujących świadomość narodowa wymagałoby podjęcia działań dających szansę na chociażby pobieżne zrozumienie omawianych tematów. Jak rolnik robi w ramach swojej roli i umowy społecznej nazywanej inaczej wymianą towarowo pieniężną żarcie dla mieszkańców miasta i intelektualistów to przeważnie zgłebia temat dotyczący uprawy roli dosyć intensywnie bo inaczej by zbankrutował. W dziedzinie histori raczej ciężko o weryfikację skuteczności pracy więc natura ludzka bierze górę i się zaczyna walenie w chuja i sranie po krzakach jak widzę

  • @piotrsynjerzegopiotrsynjer6367
    @piotrsynjerzegopiotrsynjer63675 жыл бұрын

    Ale gniot. Zawodowi ,,historycy,, Mam wrażenie że to odcinek superwizjera.

  • @romankurzawa7218

    @romankurzawa7218

    5 жыл бұрын

    Piotr Piotr. Wyłóż to lepiej.

  • @maciejlubanski7171

    @maciejlubanski7171

    5 жыл бұрын

    Pewnie leprzy bajkoposarz Bieszk:) :)

  • @b.k.2804
    @b.k.28042 жыл бұрын

    "Mamy powód do dumy, no ale taką syrenką byliśmy". no to duma czy wstyd?

  • @lapaczklamczuszkow6930
    @lapaczklamczuszkow69307 жыл бұрын

    Postęp naukowy daje nam dzisiaj pewniki, których nie można podważyć. Jeżeli ktoś uważa inaczej, niech nie czyta dalej. Myślenie takiej osoby bardzo ładnie streścił Jarosław Kaczyński.kzread.info/dash/bejne/npd-kpaLlcq5e9I.html Kopiec Kraka pochodzi z IV wieku przed naszą erą (tak jak opisuje to Kadłubek).rcin.org.pl/Content/3238/WA308_14459_B1959_DOTYCHCZASOWE-WYNIKI_I.pdf Badania Genetyczne prof Grzybowskiego (NIE DOWODZĄ ISTNIENIA LECHII, ale obalają pogląd o późnym przybyciu słowian na tereny Polski - pogląd, który wbił nam do głów pruski zaborca)kzread.info/dash/bejne/nmSJmdOff5bIiLg.html Badania dendrochronologiczne dębowego progu użytego do budowy w Gnieźnie wskazują precyzyjnie, że został on budowany około roku 940 (26 lat przed chrztem Mieszka). W Polsce budowano kościoły przed 966 rokiem. Przed rokiem 966 byliśmy już chrześcijanami. Nie jest to na rękę klerowi ale taka jest prawda. 1050 rocznica chrześcijaństwa w Polsce to bzdura. W 966 odbył sie chrzest Mieszka co skutkowało przejściem z obrządku słowiańskiego na rzymski. www.cerkiew.swidnica.pl/?p=711prawoslawnikatolicy.pl/wp-content/uploads/2013/04/kiedy-krakc3b3w-byc582-trzecim-rzymem.pdf Około 3300 lat temu między Szczecinem a Berlinem nad rzeką Dołężą/Tellense odbyła się wielka bitwa. Archeolodzy szacują że mogło w niej brać udział 4000 wojów. Niemiecki genetyk Joachim Burger przyznał, że badania DNA zębów poległych dają obraz odpowiadający WSPÓŁCZESNYM MIESZKAŃCOM POLSKI.rudaweb.pl/index.php/2016/07/27/allo-kleska-nad-doleza/ Polscy historycy noszą tytuły naukowe otrzymane od państwa polskiego. Ich obowiązkiem jest wnikliwe badanie naszych dziejów. Jednak są tacy, którzy uchylają sie od tego. Natomiast dyskredytują tych, którzy domagaja się rewizji naszej historii. Posługują się wyzwiskami i cenzurą, zamiast wspólnej pracy chcą świętego spokoju. My Lechici Polacy mamy za sobą 123 lata zaborów i 50 lat komuny. To odcisnęło piętno na nuczanie naszej historii. Historycy, którzy zamiast dociekania prawdy o naszej historii z premedytacją trzymają się wersji zaborców i komunistów są ZDRAJCAMI.

  • @a.n.416

    @a.n.416

    7 жыл бұрын

    Historycy nie powinni sie nikomu wyslugiwac: ani zaborcom ani obecnej czy przyszlej polskiej wladzy. Historycy to nie policjanci. Historia pisana na zamowienie politykow, to pewny falsz. Historycy sa zobowiazani tylko wobec prawdy. Dlatego najlepiej jak historie danego kraju pisza calkowicie obcy historycy. Najlepiej z innego kregu kulturowego i na pewno nie z sasiednich panstw. Przykladem jest Norman Davies zajmujacy sie histora Polski i majacy na nia swieze spojrzenie z dystansu, czy wielu historykow anglosaskich piszacych historie Niemiec.

  • @dzezikus

    @dzezikus

    7 жыл бұрын

    Ale jednak Norman Davies nie wykracza poza ramy narzucone w XIX wieku. nie stara się rozszezryć naszej historii tylko pokazać ją nieco inaczej niż my sami ja widzimy i inaczej niż widza ją niemcy. i tyle

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    +Dzezik 23 A jakież to ramy narzucono w XIX wieku?

  • @HCforLife1

    @HCforLife1

    6 жыл бұрын

    Nie powiesz, że zaborcom zależało na rzetelnych badaniach? W tym czasie rosła świadomość narodowa, zwłaszcza wśród prusaków. Rozpoczął się rozwój szkolnictwa, w połowie XIX wieku druk stał się powszechny, książki, prasa były dostępne dla każdego umiejącego czytać (głównie mieszczaństwo, Anglia, Francja, Prusy) , a sam rozwój czytlenictwa wyzwolił potrzeby na materiały do nauki. Prusacy w XIX wieku byli już świadomi narodowo. Ich badania i piecza nad edukacją na terenach polskich odciskała piętno. Historie piszą zwycięzcy i tak było w tym wypadku.

  • @adamussmondel6034
    @adamussmondel60347 жыл бұрын

    temu platnemu demagogowi biega tylko o to aby przekonac Slowian ze wielka dynastia piastow to ....rowniez pochodzi od ....Biblijnego Noego :) istosowala zwyczaj obrzezania :):)

  • @jaroepkm8566
    @jaroepkm85666 жыл бұрын

    36': "Potrzeba europejskiego doinwestowania" dziękujemy panie profesorze - wszystko w temacie. To już jest turbogermanizm:D :D :D

  • @martakulesza3379

    @martakulesza3379

    6 ай бұрын

    Ale zrozumiałeś wypowiedź pana profesora? On właściwie skrytykował te potrzebę Europejskiego doinwestowania, którą jego zdaniem mamy jako Polacy. Czyli jak ktoś uważa że się powinniśmy cenuc i być z siebie dumni to jest turbogermanem? Ciekawe...

  • @stanisawbodzianny1218
    @stanisawbodzianny12185 жыл бұрын

    nie daj Boże takiego obrońcę jak pan profesor

  • @jetblack748
    @jetblack7486 жыл бұрын

    towarzystwo wzajemnej adoracji.prosze zobaczyc portret krolow polski z czestochowy.genetyka nie klamie na szczescie

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    5 жыл бұрын

    To genetyka maluje obrazy, czy obrazy tworzą genetykę?

  • @adrianleszczynski1308

    @adrianleszczynski1308

    5 жыл бұрын

    @@Sattivasa : Genetyka już zdążyła namalować obrazy, gamoniu! :-) A jeszcze namaluje kolejne, jeszcze piękniejsze, co mnie osobiście cieszy. Te obrazy przedstawiają bowiem skalę kompromitacji polskojęzycznych allochtonicznych idiotów (m.in. takich jak ty, trollu) idących na pasku przestarzałej, 19-wiecznej pseudonauki niemieckiej.

  • @kingabios3276
    @kingabios32762 жыл бұрын

    poddawać w wątpliwość Polskość na podstawie obcych źródeł? czuć agenturą dziękuję

  • @RalfWildlife
    @RalfWildlife4 жыл бұрын

    " W kazdym badz razie" Ja juz podziekuje.

  • @sebastianmiskiewicz3433
    @sebastianmiskiewicz34334 жыл бұрын

    panowie profesorowie .............

  • @arturart4178
    @arturart41783 жыл бұрын

    Z całym szacunkiem - jak można bredzić, że nie ma dowodów państwowości przed Mieszkiem. Jest pełno stanowisk archeologicznych które dowodzą istnienia organizacji. Pełno mniejszych i większych ośrodków. Bitwa nad rzeką Tollense czyli rzeką Tołężą, która rozegrała się ok. 1500 lat p.n.e. W okresie, kiedy rozegrała się bitwa nad Tołężą, ziemie te były pograniczem kultur nordyckich i unietyckiej/łużyckiej, czyli kultury obejmującej dzisiejszą Polskę (Wisła i Odra), wraz z fragmentem wschodnich Niemiec, od Pomorza Zachodniego do Saksonii (chodzi o te części Niemiec, gdzie sięgała później kultura słowiańska), na wschodzie sięgając części Wołynia. Była to jedna z największych bitew tamtych czasów. Porównywana jest z wojną o Troję. Badania DNA zębów poległych, ujawniły materiał genetyczny z Włoch, z Polski oraz ze Skandynawii. Skala tej bitwy koresponduje z wyjątkowością kultury unietyckiej, która narodziła się w Europie Środkowej tysiąc lat przed bitwa nad Tołężą. Należący do kultury unietyckiej połabski Dysk z Nebry sprzed 4000 lat zawierał pierwszą znaną mapę nieba, zgodnie z dzisiejszym stanem wiedzy wyprzedając najstarsze odkrycia potwierdzające wiedze astronomiczną Babilończyków o tysiąc lat. Zatem pytam ponownie - jak można tak bredzić? Czy Panowie historycy w ogóle interesują się archeologią, czy dopóki nie zostaną wykopane jakieś kroniki spisane {oczywiście po łacinie bo inaczej nie zrozumiecie} na łuszczynkach z kory brzozowej to historycy będą mieli archeologię w głębokim braku zainteresowania. Twierdzicie, że państwo polskie powstawało na głębokiej prowincji - jesteście ignorantami. Geografia i geopolityką są zawsze aktualne, niezależnie od czasów.

  • @jerzybrzozowski3997
    @jerzybrzozowski39974 жыл бұрын

    Nb

  • @pseudopisarz4546
    @pseudopisarz45467 жыл бұрын

    Ten łysy pan twierdzi, że Siemomysł był zmyślony bo jego imię miało związek z ziemią, a Lestek oznaczał podstępnego. To może Krzywousty był zmyślony bo miał krzywe usta? Czy ten człowiek wie jakie imiona wtedy funkcjonowały i jaka była metodyka ich tworzenia? A może ten pan oczekuje, że w tamtych czasach książęta i królowie powinni się nazywać Tomek, Daniel czy Adam? No ręce opadają.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    "Ten łysy pan" doskonale wie, co mówi. Zajmuje się tym od kilkudziesięciu lat. Jest profesjonalistą - przeciwieństwie do turbolechickich pseudopisarzy.

  • @pseudopisarz4546

    @pseudopisarz4546

    7 жыл бұрын

    Doskonały argument. Naukowy i logiczny. Klasa.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    Wystarczający.

  • @pseudopisarz4546

    @pseudopisarz4546

    7 жыл бұрын

    Dla ludzi twojego pokroju na pewno.

  • @jarkogonzo7432
    @jarkogonzo7432 Жыл бұрын

    No ale zgadzamy się, że Mieszko miał ojca, dziada i pradziada?

  • @gandes

    @gandes

    8 ай бұрын

    Tak, ale pytanie brzmi inaczej. Czy ten pradziad Mieszka był już jakimś znaczącym księciem i "coś" już budował? Czy był jeszcze zwykłym chłopem a panował ktoś inny, jeśli w ogóle ktoś panował.

  • 3 жыл бұрын

    Kurcze, nie idzie tego słuchać przez ten pisk w tle :/

  • @bozenafigat6416
    @bozenafigat64164 жыл бұрын

    Smutne jakich mamy "znawców" ....

  • @luisekramer6701

    @luisekramer6701

    4 жыл бұрын

    to som snafcy!!!

  • @demaskatorr
    @demaskatorr6 жыл бұрын

    Co za bzdury. Szkoda, że brakło Urbańczyka, może byłoby więcej sensu.

  • @dankok8841

    @dankok8841

    3 жыл бұрын

    A tak konkretnie, to wskażesz, co jest tą bzdurą?

  • @karpik2588
    @karpik25886 жыл бұрын

    Nic nie wnosi ta pogawędka....

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 жыл бұрын

    A co ma wnosić?

  • @korat545

    @korat545

    3 жыл бұрын

    @@Sattivasa cokolwiek na temat trollu

  • @jacekgoaszewski3124
    @jacekgoaszewski31246 жыл бұрын

    Ciekawe dla czego nie zaprasza się na takie wykłady Pawła Szydłowskiego czy może spokojniejszego Marcina Bielskiego

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    6 жыл бұрын

    Z tych samych powodów, dla których na wykłady astronomów nie zaprasza się płaskoziemców i niebocentrystów.

  • @maciejlubanski7171

    @maciejlubanski7171

    5 жыл бұрын

    Zapraszali Szydłowskiego ale się opsrał!

  • @jerzybak2225
    @jerzybak22253 жыл бұрын

    „Chrzci się ludzi, a nie państwa” (dr Pac) Jak sądzę, określenie CHRZEST PAŃSTWA ma swoje uzasadnienie w konieczności oparcia stosowanego PRAWA na DEKALOGU. Zasada przykazania miłości Boga i bliźniego, nakazywała upominać króla, który sprzedawał poddanych żydowskim handlarzom niewolników. Jak wielkim musiało być to problemem, zaświadcza utrwalenie sceny napominania władcy przez świętego Wojciecha w DRZWIACH GNIEŹNIEŃSKICH.

  • @pba64
    @pba644 жыл бұрын

    Panie profesor Banaszkiewicz: nie Piast tylko Piastun. Jak się pan nie boi, to proszę o kontakt. Powiedziałbym więcej, ale najpierw czekam na kontakt...

  • @macgregory2854

    @macgregory2854

    4 жыл бұрын

    Masz tajna wiedze od kosmitów

  • @dariuszmargas5916
    @dariuszmargas59166 жыл бұрын

    PANOWIE PROFESOROWIE TO SŁYSZELI O SANSKRYCIE I WEDACH CZY TYLKO JAKIEŚ BAJANIE NA POKAZ ???

  • @dariuszmargas5916

    @dariuszmargas5916

    6 жыл бұрын

    TE PIRAMIDY POLSKIE -ZAKAZANY TEMAT - STARSZE OD MEGALITÓW EGIPSKICH I ANGIELSKICH -TEŻ NIE ISTNIEJĄ ? WIETRZYCHOWICE ?

  • @macgregory2854

    @macgregory2854

    4 жыл бұрын

    Nie tylko ty jestes tak madry

  • @macgregory2854

    @macgregory2854

    4 жыл бұрын

    @@dariuszmargas5916 pewnie znow zly Watykan schowal te piramidy w archiwum

  • @OyamaDono

    @OyamaDono

    4 жыл бұрын

    @@macgregory2854 Piramidy pochowane są pod Watykanem a jaszczury wydłubały wszelkie możliwe pozostałości po UBER LECHII z ziemi żeby Watykan mógł rządzić światem! TAK BYŁO NIE ZMYŚLAM!! Na poparcie przedstawię kronikę "kajko i kokosz szkoła latania - strona 34"

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita7 жыл бұрын

    Około 4500 lat temu miał miejsce potop który przeżyło tylko 8 osób, a mimo to wpędza się mieszkańców kraju nad Wisłą w nędzę nie pozwalając im gospodarowaćswoją własnością!!

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    A tak poza tym w domu wszyscy zdrowi?

  • @ArturZagaj-Izraelita

    @ArturZagaj-Izraelita

    5 жыл бұрын

    Sattivasa To pytanie?

  • @bogusawdabrowski219
    @bogusawdabrowski219 Жыл бұрын

    Polskę założyli książęta Morawscy jak twierdzi profesor Urbanczyk,którego niema w tej dyskusji.Wasze teorie mnie nie przekonują .

  • @hayahmelek4485
    @hayahmelek44855 жыл бұрын

    Skoro Mieszko przyjął chrzest i poddał się woli tego co będzie Watykanem to na pewno archiwa dzisiejszego Watykanu zawierają o nim szczegółowe informacje. Trudno uwierzyć, żeby Watykan nie spisał wszystkich "danych osobowych" pierwszego władcy tych terenów będącego wasalem Rzymu...

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    5 жыл бұрын

    Buahahaha!

  • @janskolnus4907

    @janskolnus4907

    5 жыл бұрын

    niestety, rękopisy (pergaminy) nie są jednak nieśmiertelne - do czasów współczesnych w archiwach watykańskich zachowało się tylko streszczenie odpisu oryginalnych akt.

  • @macgregory2854

    @macgregory2854

    4 жыл бұрын

    Papiez osobiscie zalozyl mu teczkę osobową z trzema zdjeciami i badaniem biometrycznym

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    4 жыл бұрын

    @@macgregory2854 A wiesz, że on w to może uwierzyć?

  • @jankornas2952
    @jankornas29524 жыл бұрын

    karzdy polak powinien się zorientować że ten gościu to nie polak... jak on mówi ///??? uszy bolą

  • @pegaz1008

    @pegaz1008

    4 жыл бұрын

    Każdy przez "ż" - polaku ( celowo przez małe p )

  • @macgregory2854

    @macgregory2854

    4 жыл бұрын

    Esteta przez RZ

  • @KochanMaster
    @KochanMaster7 жыл бұрын

    Ten pierwszy głupoty gada więc niestety przestałem oglądać :/

  • @franciszekzielony

    @franciszekzielony

    7 жыл бұрын

    KochanMaster Pierwszy od prawej czy od lewej?

  • @KochanMaster

    @KochanMaster

    7 жыл бұрын

    Franciszek Zielony ten który pierwszy mówi xD

  • @robertgrochowski687

    @robertgrochowski687

    7 жыл бұрын

    Każdy tam wróży z fusów. Najpierw niech odrzucą nauki zaborców później niech zaczną w końcu używać współczesnego arsenału technicznego do badań.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    +Robert Grochowski A cóż to jest ten współczesny arsenał techniczny? I w jakich badaniach miałby pomóc?

  • @zbyszekjaworski7412
    @zbyszekjaworski74127 жыл бұрын

    Apel ! Proszę Was używajcie papieru i innych trwałych nośników, bo za jakiś czas powiedzą, że po as niema ani śladu. Przez ostatnie 3 godziny pisałem komentarz do tego filmu i byłem niezręczny , ponieważ przy ostatnim wyrazie w/w tekstu "żenada" popełniłem jakiś błąd w poszukiwaniu polskich liter i odświeżona strona nie wyświetliła mojego tekstu. Gdybym napisał na papierze.... Lecz ślady po naszych przodkach nie przepadły z powodu komputerów i internetu, ale wielowiekowych umyślnych działań. Jeszcze jedno : podpieranie się przez pana profesora takim autorytetem jak Kochanowski to prawdziwa żenada.

  • @Sattivasa

    @Sattivasa

    7 жыл бұрын

    Zacznij ryć w kamieniu. Papier nie jest trwałym nośnikiem.

  • @xawerytrabka8813

    @xawerytrabka8813

    6 жыл бұрын

    W zasadzie to masz niezłe poczucie humoru :)

  • @czarliczan4642
    @czarliczan46422 жыл бұрын

    Czyli Polska wzięła się znikąd!

Келесі