SPÁNEK jako nejvíce podceňovaný faktor: Jak ovlivňuje hubnutí? Tipy pro lepší a kvalitnější spánek!

Je spánek nejvíce podceňovaný faktor zdravého životního stylu, hubnutí, budování svalové hmoty a správné funkce imunity?
▶️Ve videu se dozvíte:
✅ Co je to spánek a k čemu slouží. Jak spí velryby?
✅ Statistiky. Kolik procent populace má problémy se spánkem?
✅ Studie o vlivu spánku na hubnutí a změnu tělesné kompozice.
✅ Spánek a sportovci. Mají vyšší potřebu spánku?
✅ Nejdůležitější tipy pro lepší spánek.
✅ Závěr a shrnutí.
📲 PS: Pokud se Vám video líbilo, budeme moc rádi palec nahoru a za odběr našeho kanálu - podpoříte tím naši další tvorbu.
Zvukový záznam rozhovoru si můžete později poslechnout i na běžných podcastových platformách:
podcasts.apple.com/cz/podcast...
open.spotify.com/show/6AxkwY2...
/ user-760026734-911029597
podcasts.google.com/feed/aHR0...!
__________________________________
Náš komplexní článek o spánku:
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Zmíněné studie a články ve videu:
whalescientists.com/whales-sl...
www.nature.com/articles/news....
NEDELTCHEVA, Arlet V., et al. Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Annals of internal medicine, 2010, 153.7: 435-441.
JÅBEKK, Pål, et al. A randomized controlled pilot trial of sleep health education on body composition changes following 10 weeks resistance exercise. The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 2020.
LEGER, D., et al. An international survey of sleeping problems in the general population. Current medical research and opinion, 2008, 24.1: 307-317.2.
SIMPSON, N. S.; GIBBS, E. L.; MATHESON, G. O. Optimizing sleep to maximize performance: implications and recommendations for elite athletes. Scandinavian journal of medicine & science in sports, 2017, 27.3: 266-274.
LYDON, David M., et al. The within-person association between alcohol use and sleep duration and quality in situ: An experience sampling study. Addictive behaviors, 2016, 61: 68-73.
CLARK, Ian; LANDOLT, Hans Peter. Coffee, caffeine, and sleep: A systematic review of epidemiological studies and randomized controlled trials. Sleep medicine reviews, 2017, 31: 70-78.
WEST, Kathleen E., et al. Blue light from light-emitting diodes elicits a dose-dependent suppression of melatonin in humans. Journal of applied physiology, 2011, 110.3: 619-626.
HATORI, Megumi, et al. Global rise of potential health hazards caused by blue light-induced circadian disruption in modern aging societies. npj Aging and Mechanisms of Disease, 2017, 3.1: 1-3.
BOUKHRIS, Omar, et al. Nap opportunity during the daytime affects performance and perceived exertion in 5-m shuttle run test. Frontiers in physiology, 2019, 10: 779.
___________________________________
► INSTITUT MODERNÍ VÝŽIVY
● / modernivyziva
● / institutmodernivyzivy
► IMV PORADNA
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV E-BOOKY
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV ZÁZNAMY KONFERENCE
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV AKCE/WEBINÁŘE
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV KNIHA
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► LUKÁŠ ROUBÍK
● / lukasroubik
● / lukasroubik
► MILOSLAV ŠINDELÁŘ
● / milosval

Пікірлер: 52

  • @Edson.Arantes
    @Edson.Arantes2 жыл бұрын

    Chlapi jste fakt výborný. Moc díky za video. -)

  • @hanaliskova5742
    @hanaliskova574222 күн бұрын

    ❤půl roku jsem nespala zoufalství.

  • @lukasnavratil4012
    @lukasnavratil4012 Жыл бұрын

    Děkuji za dávku beznaděje. 😊

  • @cazlaata8696
    @cazlaata86962 жыл бұрын

    Video je parádní. Napadlo mě - ohledně toho většího příjmu, když člověk spí kratší dobu. Myslím, že tam hraje roli i úplně jednoduchý fakt že je pak během dne víc času na jídlo - kdybych měla 4 hodiny denně navíc, pravděpodobně bych snědla o jedno střední (ne-li velké) jídlo víc.

  • @blankablahutova4644
    @blankablahutova46442 жыл бұрын

    Určitě máte pravdu, pod všechno, co říkáte bych se skoro podepsala. A opravdu ráda bych si nastavila budík každý den a na 7 hodin. Ale bohužel, musím ho mít na 5 🥴😄. A je nás takových spousta, troufám si říct, že možná většina běžné, mírně sportující a manuálně pracující populace. O spánkové deprivaci toho, věřte mi, víme hodně. Chtělo by to se ukáznit a zalézt do postele každý večer včas. Ale není to snadné. Díky ❤️

  • @eriktoupal8437
    @eriktoupal84372 жыл бұрын

    Jdu spát :)

  • @Sassineri
    @Sassineri2 жыл бұрын

    Fun fact, zraloci ani kytovci nejsou ryby :D

  • @gtxtesting6143
    @gtxtesting61438 ай бұрын

    Co udělat video pro lidi co dělají noční směny to by byla pecka díky 🤌

  • @tunasdondex6023

    @tunasdondex6023

    6 ай бұрын

    Dělat video o něčem, když mají normalní denní režim, nemají s tím zkušenosti je asi blbost

  • @mikeshinoda6108

    @mikeshinoda6108

    3 ай бұрын

    na to lék neexistuje, spíš se modli aby ti to celý nezkurvilo celý nastavení těla, začneš jinak vylučovat, hůř, orgány se nehorázně opotřebují, noční směny ani tak nejsou o spánkovým problému, ale v noci je větší šance na to že budeš mít zvětšenej cholesterol, noc je přirozeně, zdůrazňuju přirozeně o tom, že orgány mají v noci odpočívat, neuděláš-li tak, tělo ti to vrátí že se z toho posereš, takže rada, drž nejlepší životosprávu, hejbej se a v tu noc nepij kafe, pij co nejvíc vodu ať nejlíp aspoň vyživuješ orgány, na jídlo se vyser, to si dej ovoce nebo zeleninu v malý míře, citrusy těch můžeš víc, ale sladký ovoce ne, hele je to chemie všechno

  • @hoperr863
    @hoperr863 Жыл бұрын

    Top🎉

  • @He.Mi35
    @He.Mi352 жыл бұрын

    Borci nějaká studie k jídlu před spaním? Za sebe můžu říct, že větší množství sacharidů jako poslední jídlo = lepší spánek a lepší vstávání.

  • @martinkobelka6074

    @martinkobelka6074

    2 жыл бұрын

    Podle toho co vím od tří na sobě nezávislých lékařů, tak jíst před spánkem je špatně a má to špatný vliv na spánek, a pokud už jíst před spánekem tak spíše něco v čem jsou tuky a bílkoviny. Rozhdoně ne jednoduché cukry. Chtěl jsm přidat odkaz na článek, ale (pravděpodobně) automatický filtr mi komentář pak smazal

  • @He.Mi35

    @He.Mi35

    2 жыл бұрын

    @@martinkobelka6074 tak ja nemyslel přímo před spánkem, to ani nedělám 🙂 a sacharidy nejsou jen jednoduché cukry.

  • @jakubkalnik7245

    @jakubkalnik7245

    2 жыл бұрын

    Mám to podobně. Když dám sacharidy tak se mi o hodně lépe vstává. Kdysi jsem jel jen tuky/bílkoviny a myslel jsem ráno že umřu.

  • @Hadriantheemperorofrome
    @Hadriantheemperorofrome2 жыл бұрын

    spánek má pro mě prioritu číslo 1. přes něj nejede vlak, zanedbávat ho se nevyplácí. skončil jsem kvůli tomu v práci v bezpečnostních složkách, kde jsou nutné noční směny. (a všechny kteří slouží na noční obdivuji.. lekaři, policisté, sestry, dozorci, hasiči, pekaři atd atd i lidé ve fabrikách) ale já to jednoduše nedával psychicky. Jsem zvyklý chodit spát ve 22-23h a na noční to na mě prostě strašně šlo a usínal sem, ale spát sem nemohl jinak bych se dopustil trestného činu. spánek ovlivnuje naprosto všechny procesy v těle a existuje u všem živočichů napříč planetou (pouze lidé ho vědomě zanedbávají, zkracují apod) jsem si jist že spousta lidích je obezní i díky nočním viz leptin a ghrelin a matení cirkadiáního rytmu. doporučuji ho nezandbávat a spát minimálně 7-9h více v knize od Dr. Matthew Walkera Proč Spíme (přečteno 2x)

  • @JanHakl
    @JanHakl2 жыл бұрын

    Diky za super video! Nejaka studie jak to je s pohybovou aktivitou (napr. beh) rano hned po probuzeni a na lacno? Chapu, ze pri tom behu nemam uplne nejvic energie atd, ale obecne vzato - je lepsi (z hlediska budovani vykonosti, hubnuti atd) jit rano na lacno nebo se nasnidat a jit treba hodinu po probuzeni? Diky za odpoved :)

  • @TheoEvian
    @TheoEvian2 жыл бұрын

    Sigma nesmysly by se měly všechny nejlépe poslat do propadliště dějin: už teď se tomu jejich "spím čtyři hodiny denně a s nikým nemluvím, protože tvůj network je tvůj net worth" lidé porůznu vysmívají. Já třeba pracuju zrovna na dizertaci a musím říct, že dneska jsem nejlépe nespal (čímž budou doktorandi trpět asi všeobecně) a celý den psaní za moc nestálo, jenom stránka... Prostě člověk se po spánku cítí líp a líp mu to myslí, tak by neměl poslouchat lidi, co mu říkají, že má dělat věci, kvůli kterým očividně trpí a nic mu pak nejde... To jenom takový povrchní komentář.

  • @ondrejnetolicky6665
    @ondrejnetolicky6665 Жыл бұрын

    Skvělé video! Díky. Nejvíce podceňovaný, na to má čeština jedno slovo: nejpodceňovanější.

  • @martinpokorny1813
    @martinpokorny18132 жыл бұрын

    Pěkne video, díky. Doufal jsem že se dozvím něco o suplementaci melatoninu, ale nedozvěděl a ani ve vaší knize: Suplementuj efektivně o tom nic nepíšete :/

  • @Michael-SR

    @Michael-SR

    2 жыл бұрын

    @Dáda 500mg ta zabije. 1-3mg max. verim ze to bola mylka

  • @Michael-SR

    @Michael-SR

    2 жыл бұрын

    @Dáda max. do 3mg. Ja mam 1mg tablety a spim po nich krasne

  • @jirkakobyliskybyk1992
    @jirkakobyliskybyk1992 Жыл бұрын

    Urcite muzu potvrdit osobni zkusenost. Kdyz se mi dari dlouhodobe cvicit, potrebuji alespon o hodinu delsi spanek nez kdyz necvicim.

  • @ladycvach
    @ladycvach15 күн бұрын

    Hosi, jidlo asi dobry ale kdyz mluvite o rybach a jmenujete žraloka a kytovce ( paryba a savec)...

  • @evacastkova3285
    @evacastkova32852 жыл бұрын

    Trpím záchvatovitým přejídáním a do toho vstávám ve 3 v noci do práce od pondělí do soboty. Je to asi vražedná kombinace a práce mi dost komplikuje uzdravování. Abych nebyla jak bečka, zvrtává se to bohužel někdy k bulimii. Ve všední dny mám pocit, že svůj apetit neovládám, hlady a chutě jsou obrovské. Je pravda, že v neděli, kdy se konečně vyspím, mám většinou úspěšnou a s jídlem se lépe udržím v pásmu normálu. Dělám takhle v noci kvůli malé dceři. Ale stejně to musím nějak promyslet. Spím cca 5,max.6 hodin. Ale občas i jen 4...

  • @Hadriantheemperorofrome

    @Hadriantheemperorofrome

    2 жыл бұрын

    bohužel vidím asi jako jediný řešení do budoucna změnit práci! vstávat ve tři se nedokážu představit... kdo vstává dříve než v 5 je u mě šílenec (taky jsem vstával v 5 někdy 4:50) já pracoval na noční směny a né že bych měl potíže s nadváhou (cvičím a stravoval sem se kvalitně i na nočních) ale nedával sem to psychicky. Ráno sem byl jak v přiopilém stavu. mrzutej, naštvanej na celý svět, že nemůžu v noci spát jak je prostě přirozeně dáno v noci se má spát a přes den pracovat apod. nehledě na to že spát přes den sem mohl max do 11 když dal bůh tak 12....déle mi přes den spát prostě nešlo!! i se suplementací melatoninu. Další aspekt je že to, že jste po noční vám přes den s*re pes.... sousedé na to brát ohled nebudou. přes den na ulici sekání trávy, práce na baráku atd atd! ničí to biorytmus, zdraví, zvyšuje právě chutě na sladké atd . 4-6h je opravdu málo a minimum by mělo být 7h a to že se v neděli vyspíte více nebo někdo i v sobotu neznamená nic.... pokud 5 dní v týdnu spíte málo. Neexistuje nic jako spánkový dluh, který pak o víkendu splatíte.......! takto to nefunguje

  • @evacastkova3285

    @evacastkova3285

    2 жыл бұрын

    @@Hadriantheemperorofrome Máte naprostou pravdu👍

  • @jozefkakupcova3438
    @jozefkakupcova34386 ай бұрын

  • @drjihrabak
    @drjihrabak2 жыл бұрын

    Lukáši nejez mu ty svačiny! J.H.

  • @George79_cz
    @George79_cz2 ай бұрын

    Dělám 12tky noční a spím 6 hodin denně ve dne a zatím v pohodě. 😂

  • @petrbialon6644
    @petrbialon6644 Жыл бұрын

    Jak to řešit v případě práce kdy pracuji v noci ?

  • @tunasdondex6023

    @tunasdondex6023

    6 ай бұрын

    Nepracuj v noci?

  • @martinkobelka6074
    @martinkobelka60742 жыл бұрын

    A co mají dělat lidé, kteří trpí nedobrovolně chronickou nepavostí? Kterým se nepodaří usnout třeba i několik dní po sobě. Dodržují absolutně všechna pravidla. Chodí spát každý den ve stejnou dobu, vstávají ve stejnou dobu, mají na spánek vyčleněno 8 hodin, jí naposledy 3 hodiny před spaním, pijí naposledy hodinu a půl před spaním, jí zdravě, hýbou se, berou volně dostupné bylinkové přípravky na spaní, ale spánek který by byl osvěžující a trval alespoň 2 hodiny v kuse se nedostaví? Můžu říct za sebe, že jsem tomu obětoval maximum a zkusil vše. Ale už jsm to vzdal s tím, že celodenní enormní únava, mdloby a fyzická slabost je můj život, se kterým prostě musím žít. I když můžu za sebe říct, ž to nejde. 4lověk nemá energii na nic, ani si dojít do obchodu pro jídlo a jenom se modlí aby večer alespoň na 2 hodinky usnul. Dodám že všechno tohle u mě začalo ze dne na den a nechápu proč. Byl jsem sportovec, trénoval dvoufázově dvakrát denně, běhal stabilně desítku slušně pod 40 minut. Nespavost mi postupně zničila všechno. Jsem rád že vládnu střídat běh s chůzí alespoň několikrát do týdne, že si vůbec přes motající se hlavu zvládnu koupit něco k jídlu a sním o svém starém životě, kdy jsm spal 8 hodin denně, cítíl se plný energie, měl radost ze života a podával skvělé sportovní výkony. Dokonce i všechny emoce zmizely. S max dvouma hodinama spánku denně není energie ani na to s usmát. Já mám vaše videa rád a vím že většině lidí pomůžete. Ale když mi někdo říká že když nemůžu usnout tak mám jít spát, nebo že se mám prostě otočit na druhý bok. Nebo že si jen myslím že jsem nespal ale ve skutečnosti jsm spal, tak mi naskakuje husí kůže a vnitřně se dostávám až do nepříčetnosti. Ano, nemám spánek a zničilo mi to život. Teda ještě žiju ale zničilo mi to vše co jsem měl v životě rád. už nežiju, už jenom přežívám.

  • @jakubturekfoto

    @jakubturekfoto

    2 жыл бұрын

    Už jsem myslel, že jsem v tom sám.

  • @martinkobelka6074

    @martinkobelka6074

    2 жыл бұрын

    @JK1982ish já se po chemii akorát doblil

  • @Zula981

    @Zula981

    2 жыл бұрын

    Nevím, zda-li jste byl někde u psychologa či u jiného doktora, ale známý má stejný problém a byla mu diagnostikována chronická deprese. Zlepšení přišlo s prvním dítětem...

  • @3hrac

    @3hrac

    2 жыл бұрын

    Když tohle už je spíš na řešení v nějaké spánkové laboratoři. To už je docela průser, co si budeme. L-Tryptofan mi trochu zabral (možná placebo, vím já.) Tenhle stav už si říká o nějaký komplexnější vyšetření a možná i medikaci. Drž se. 😔

  • @CzekMan100

    @CzekMan100

    2 жыл бұрын

    zkus si dát jointa před spaním, nějaký venkáč nic silnýho... jasně sice je to droga atd.. ale chlast si koupíš i v trafice a je 5x horší... a po jednom panáku nebo pivě denně se taky nic hroznýho neděje.. Jestli si z prahy klidně stim pomuzu.. Já usínám insatně za 3-5 minut.... sice jdu spát trošku nahulenej.. pak si vedle hlavy dám mobil pustim dokument. né nějak extra zajímavý ale aby mě to nesralo poslouchat a pak spim. Mám taky nějaký zdravotní starosti ale uplně jiný.. ale když jsem četl tvůj příběh tak moje starosti nejsou nic... já nespat 8 hodin denně tak se cítím jak ty popisuješ.. To že to máš, ze dne na den, by mohlo být i psychologický.. nějaký trauma nebo tak něco.. jen hádám..

  • @pajav2160
    @pajav21606 ай бұрын

    Super zpracované téma👍Ale zase je potřeba se na ty studie dívat trochu s rozumem. Je jasný, že když budu spát o 4 hod méně, tak logicky přijmu více kalorií, protože o tu dobu co jsem vzhůru je nejen vyšší můj výdej (při běžných činnostech), ale taky je to tím pádem (časově) o jedno jídlo více, což opravdu odpovídá. Jinak za mě 8 hodin spánku je optimální a když máte doma malé dítě, co se v noci budí, je potřeba i více, pokud je to vůbec možné 😀

  • @DominikHorvath
    @DominikHorvath7 ай бұрын

    Sorry kluci ale všeobecně radit vstávat v 7,00 když 70% lidí pracuje už od 6,00 je dost mimo... Já vstávám 30 let ve 4,20 a spát chodím po půlnoci, usnul bych i dřív doslova na počkání, ale za hodinu jsem vzhůru 1-2 hodiny pak se doslova nutím usnout. Manželka má podobný problém a ta zase pracuje 25 let na 3 směny a taky špatně.

  • @tunasdondex6023

    @tunasdondex6023

    6 ай бұрын

    Změňte práci. Bohužel pokud se Vám něco nelíbí, tak s tím musíte něco dělat. Já to udělal samé:))

  • @pavelkolator4298
    @pavelkolator42982 жыл бұрын

    ja spal tri roky 4 hodiny a jediny co ceho jsem dosahl, z jsem tlustej nezregeneroval a prisel o hormony a domrdal se

  • @jirilacina3730
    @jirilacina37302 жыл бұрын

    Ke spánku doporučuju tento titul: www.databazeknih.cz/knihy/spanek-a-sneni-163509 Výborně vysvětlená spousta věcí - NREM a REM fáze, 90 min. spánkové cykly, spánková obrna, náměsíčnost... vzal jsem tu knihu kdysi spíš náhodou a nakonec z ní byl nadšený. Konkrétně ty 90 min. cykly, v nichž se spánek odehrává, neustále využívám. Probouzení je totiž dobré plánovat do tenké REM fáze, když nás něco vytrhne v hluboké NREM fázi, vstává se těžko a mnohdy je velká část proto pokažená. Pokud se v noci spontánně probudím a mrknu na hodiny, vždycky je to po 3 / 4,5 / 6 hod. Výjimečně, třeba při velkém rozrušení, i po 1,5 hod. +/- pár minut, ale vždycky v tenké REM fázi. Tu konsolidaci paměťových stop jsem si ověřil při studiu na VŠ. Už tehdy jsem věděl, že na večer po intenzivním učení se mi znalosti vyjevují pomalu, ráno to bylo lepší. Podle mě v noci proběhne něco jako indexace databáze. Mozek informace nějakým způsobem zatřídí, aby je později rychleji našel. To je skutečně významná úloha spánku.

  • @bestartornelius4712
    @bestartornelius47127 ай бұрын

    Už jsem ty vaše videa pochopil, vy si prostě myslíte,že lidi jsou úplně hloupí.

  • @pepickovo
    @pepickovo2 жыл бұрын

    info k modrému světlu www.modresvetlo.cz/