UMĚLÁ SLADIDLA: Poškozují mikrobiom, DNA a zvyšují riziko rakoviny?

Po malé přestávce způsobené dokončováním naší nové knihy Vás vítáme u nového dílu IMV Podcastu!
V nové epizodě jsme rozebrali aktuální a nejvíce diskutovaná témata o umělých sladidlech, která v posledních týdnech intenzivně rezonovala v médiích. Nejprve jsme podrobně rozebrali několik dnů starou mediální hysterii, která se rozpoutala kolem informace, že Světová zdravotnická organizace údajně přidá umělé sladidlo aspartam do skupiny tzv. potenciálních karcinogenů. Dále jsme probrali novou studii o sukralóze, která byla během června hojně sdílena influencery, že umělé sladidlo sukralóza údajně může poškozovat naše DNA. A konečně jsme také rozebrali snad nejčastěji diskutovanou otázku, zdali umělá sladidla skutečně mohou poškozovat náš střevní mikrobiom.
Tato a ještě další zajímavá témata najdete v novém díle IMV Podcastu! Na konci epizody jsme již tradičně věnovali prostor Vašim dotazům v rubrice Q&A, kde jsme tentokrát rozebrali dotazy na konzumaci jídla před spánkem z důvodů nočních směn a vliv na růstový hormon a dále vhodnost konzumace slazené Coca-Coly v porovnání s uměle slazenou variantou.
Epizodu najdete na našem KZread kanálu a na všech podcast platformách. Pokud se Vám dnešní díl líbil a chcete podpořit naši tvorbu, nakupte na webu Mixit.cz se slevovým kódem IMV, lajkujte video, pište komentáře a sdílejte náš podcast na sociálních sítích!
Děkujeme exkluzivnímu partnerovi IMV Podcastu společnosti MIXIT za podporu vědecky podložených informací o výživě a zdravém životním stylu!
Slevový kód: IMV
www.mixit.cz
Stejně tak budeme rádi, pokud se zúčastníte našich certifikovaných celodenních kurzů v Praze a v Brně anebo našich živých on-line webinářů. Jejich kompletní seznam, bližší informace a registrace najdete na našem webu:
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Děkujeme také společnosti PIXBO.STUDIO za pomoc s produkcí podcastu!
pixbostudio.com
_______________________________________________
ČLÁNKY A POUŽITÉ ZDROJE VE VIDEU
Jsou umělá sladidla nebezpečná?
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Vliv sladidel na mikrobiom
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Inzulín
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Umělá sladidla vs cukr
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Umělá sladidla a rakovina
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Jak naše tělo zpracovává aspartam?
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Erythritol a kardiovaskulární onemocnění
www.institutmodernivyzivy.cz/...
Umělá sladidla a rakovina studie (2023)
www.sciencedirect.com/science...
Je vše, co jíme, spojeno s rakovinou? (Schoenfeld et al., 2013)
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23193...
Umělá sladidla a rakovina (Debras et al., 2022)
journals.plos.org/plosmedicin...
Rakovina a umělá sladidla články
gidmk.substack.com/p/diet-cok...
/ splenda-sucralose-isnt...
Růstový hormon studie
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NB...
Protein před spaním studie
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30204...
___________________________________
► INSTITUT MODERNÍ VÝŽIVY
● / modernivyziva
● / institutmodernivyzivy
► IMV PORADNA
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV E-BOOKY
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV ZÁZNAMY KONFERENCE
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV AKCE/WEBINÁŘE
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► IMV KNIHA
●www.institutmodernivyzivy.cz/...
► LUKÁŠ ROUBÍK
● / lukasroubik
● / lukasroubik
► MILOSLAV ŠINDELÁŘ
● / milosval1
● / milosval
___________________________________
Kapitoly ve videu:
0:00 Úvod
02:10 Jak fungují umělá sladidla?
4:19 Fyziologie chuti a historie sladidel
5:08 Co říkají oficiální organizace na příjem sladidel? ADI dávky.
6:21 Aktuální témata kolem umělých sladidel
7:02 Aspartam a rakovina - aktuální kauza
30:57 Sukralóza a možné poškození DNA
36:40 Umělá sladidla a poškození mikrobiomu
46:30 Vyhýbáme se sami umělým sladidlům? Závěr a doporučení.
54:05 Q&A segment
1:01:16 Závěr a slevový kód MIXIT

Пікірлер: 57

  • @janblaha9415
    @janblaha941510 ай бұрын

    Když to vezmu kolem a kolem, v kontextu: pokud používám umělá sladidla pro náhradu sladké chuti, díky které se člověk úspěšně "hlídá" před sladkým a dokáže být díky tomu fit celoročně je mnohem zdravější než konzumovat tyto sladkosti a nebýt fit celoročně (s obezitou, cukrovkou apod apod) V extrémním příkladu, pokud bych udělal z nějakého člověka klon a jednomu nechal do konce jeho života pít denně 2l Coca Coly sladké a druhému 2l Coca Coly zero (vše ostatní by bylo totožné) tak klon s colou cukr zemře jistě dříve, čistě z důvodu že skoro 1000 kcal navíc každý den udělá své.

  • @InstitutModerniVyzivy

    @InstitutModerniVyzivy

    10 ай бұрын

    Souhlas!

  • @monhut6124

    @monhut6124

    10 ай бұрын

    Udava se, ze umela sladidla jsou take inzulinogenni a mohou zpusobovat inzulinovou rezistenci a tedy prediabetes. Pokud je tady nekdo, kdo nosi CGM a ma to na sobe otestovano, velmi by me zajimala jeho zkusenost. 🙏🏻

  • @robodow846
    @robodow84610 ай бұрын

    Je dobře, že děláte co děláte! Ještě jednou díky... 👍

  • @ZeptejSeFilipa
    @ZeptejSeFilipa10 ай бұрын

    WOW milion znaků, tak to smekám, taky dokončuji svou knihu a má teď 352 068 znaků. To jste fakt extrémní. Gratulace.

  • @janparoubek5797
    @janparoubek579710 ай бұрын

    Kluci, ještě dotaz k zahřívání umělých sladidel ? Tzn. používání proteinových koncetrátů ochucených (tzn. s umělými sladidly) na pečení, do kaší zalévaných horkou vodou … potkal jsem se s tvrzením, že zahřívání je špatně??? Díky

  • @ondrejnetolicky6665
    @ondrejnetolicky666510 ай бұрын

    Ahojte, ví se, jak se v těle chová kombinace aspartamu a acesulfamu k? Díky.

  • @Shuichi789
    @Shuichi78910 ай бұрын

    "Děkujeme našemu partnerovi, společnosti Mmmmixit..." :D Opět parádní, miluju vaši práci a velmi se těším na vaši knihu, pánové!

  • @NickVelios
    @NickVelios10 ай бұрын

    Jako vždy raketa skvěle podaných informací 💯 Díky za Vás kluci 🙏

  • @rellicek
    @rellicek10 ай бұрын

    Super informace, díky kluci.😉👍 V práci každej hulí jak fabrika, tak abych je dorovnal, dám asi desetisíc plechovek zero coly😂

  • @albertvalek4519
    @albertvalek45195 ай бұрын

    super, líbí se mi vaše videa, přesně jak říkáte mít zdravý základ a proč si občas nedát něco ze sladidly

  • @2rq358
    @2rq35810 ай бұрын

    Zdravím, měl bych dotaz ohledně dozrávajících rajčat a obsahu tomatinu v nich, jak moc je škodlivý pro lidské tělo? Může to mít nějaké následky při běžné konzumaci rajčat dovážených z jiných zemí?

  • @pierresilence
    @pierresilence10 ай бұрын

    Děkuji za odpověď borci 😉😊.

  • @zabojand
    @zabojand10 ай бұрын

    Ve 3. minutě říkáte, že princip sladidel je, že námi projdou v nezměněné podobě. Aspartam se v těle rozkládá a jeho části se pak zpracovávají v těle, takže se nevylučuje z těla v nezměněné podobě. Některé studie naznačují, že může zvyšovat oxidační stres, ovlivňují SH-SY5Y. Aspartam je vůbec první věc, kvůli které jsem začala číst etikety, protože mě po něm rozbolí hlava a je mi jedno, že tento jev studie neprokázaly a lidi mě zpochybňují. Jsem chodící detektor Aspartamu (nvm či to souvisí s tím, že sem heterozygot na PKU, nebo že mám HIT a ADHD). Když jsem někde s práteli a po tom eventu mě rozbolí hlava (nepiju alko) a zpětně zjištuji čím to může být, tak často jediný faktor toho eventu je, že mi nalíval zero limonádu. V minulosti (než jsem se tím dostkrát vytrestala a začala si dávat pozor), že jsem si koupila light výrobek místo klasické verze něčeho co běžně kupuju a kdybych zoufale nepátrala po tom, z čeho je mi zle a nedošla, že jediný rozdíl mezi X a Y je to tohle sladidlo tak bych měla pochyby... i v zahraničí, kde jsou etikety v cizím jazyce a netuším co kupuju, tak nejednou jsem si pak dávala zpětně práci při projevení symptomů a přeložit si ji a už mě to ani neprekvapilo. Ani nejsem člověk, kterého by bolívala hlava často. Mám i histaminovou intoleranci, takže špatné reakce (spíš ve stylu zhoršenýho ADHD, brain fog) mívám z barviv a dalších přísad a to jich navíc musím sníst poměrně dost... mám asi přecitlivělej NS a moje tělo aspartam jednoznačně zásadně odmítá i v poměrně malým množství...

  • @InstitutModerniVyzivy

    @InstitutModerniVyzivy

    10 ай бұрын

    Ve videu přesně říkáme "VĚTŠINA z nich neobsahuje žádné kalorie, VĚTŠINA z nich naším tělem jen projde..". Neplatí to tedy obecně. Sami ve videu příklad s metabolismem aspartamu zmiňujeme - samotný aspartam tedy má kalorickou hodnotu, ale díky velmi nízkému použitému množství je zanedbatelná. Pokud máte vysledované to, že vás po aspartamu bolí hlava, určitě se mu vyhýbejte :)) Hezký den, IMV

  • @956gogo956
    @956gogo95610 ай бұрын

    skvelé video 🙂

  • @steamtv9946
    @steamtv994610 ай бұрын

    Zdravím, zajímal by mě Váš názor na každoroční čtyřdenní půst. Narazil jsem na to v dokumentárním seriálu od National Geographic: Limitless With Chris Hemsworth, kde to doporučoval "odborník na dlouhověkost". Přeji hezký den

  • @mareksykora779
    @mareksykora77910 ай бұрын

    A co taková stevia nebo erithritol?

  • @intelpentium706
    @intelpentium70610 ай бұрын

    Skvele video jako vzdy. Palec hore kluci. Bojova latka pentagonu je mazec. Tuhle kauzu slysim poprve. Jak neco takoveho muze vyplodit studovany clovek? Zajimaly by me jeji myslenkove pochody a motivace. Otazka na priste: Jak je mozne, ze spousta studii je tak spatne dizajnovanych? Kdyz pominu umyslny dizajn kvuli sponzorum (zadavatelum) a tudiz vysledkum, tak je spousta nezavislych tymu, kde by clovek cekal jiny pristup. Naivne jsem si myslel, ze tym vedcu zohledni takove zakladni veci jako je prenositelnost, vyber subjektu, delka studie atd atd. Ale z tohoto videa vyplyva, ze realita je uplne jina. Cim si takovy diletantsky pristup vysvetlujete? Jedine me napada, ze kazdy tym nekdo plati a tudiz vsechny studie jsou na objednavku. To by ale znamenalo, ze vsechny studie jsou bezcenne. Dekuji za odpoved.

  • @lobotom_tom

    @lobotom_tom

    10 ай бұрын

    přesně tak jak píšete. Nicméně neznamená to, že by byly bezcenné, ale že je nezbytné věnovat pozornost podmínkám studie. Ostatně to pánové ve videu zmiňují.

  • @josefmenousek4471
    @josefmenousek4471Ай бұрын

    Problém je, že nikdo ve složení nápoje/potraviny neuvádí kolik umělého sladidla výrobek obsahuje. Jen, že ho obsahuje. Takže netuším jestli ADI překročím nebo ne.

  • @monhut6124
    @monhut612410 ай бұрын

    Asi je opet nacase prizvat k debate Petra Havlicka. 😊

  • @petrn8377
    @petrn837710 ай бұрын

    Skvělé video pánové! Jen by mne zajímalo, jakým způsobem ten barber může dostat tu rakovinu? (Respektive co způsobuje tu vyšší náchylnost k ní) Dýcháním laku na vlasy? Jen mi to přijde takový vtipný a zajímavý... Každopádně moc vašemu kanálu fandím a těším na vaši novou knihu, Moderní výživa byla skvělá... Jsem zvědav, s čím přijdete dále!

  • @gadjitka

    @gadjitka

    8 ай бұрын

    Práce s barvami a odbarvovači, jsou to chemikálie. Když byla kamarádka kadeřnice těhotná, gynekolog jí zakázal barvit.

  • @svetlanakopecka5023
    @svetlanakopecka50238 ай бұрын

    Hovoríte veĺa,ale vývoj aspartamu ako biologickú zbraň nevysvetĺujete.Prečo asi?Kto vás platí?

  • @Deckart1313
    @Deckart131310 ай бұрын

    Okamžitě poznám ve všem umělý sladidla a ta pachuť je odpornej chlív takže to asi zase tak v pohodě nebude

  • @terezatomaskova1679
    @terezatomaskova16796 ай бұрын

    Dobrý den, moc a moc děkuji za toto video. Chtěla jsem se vás zeptat na občasné pití vody smíchané s práškem Bolero. Jaký na to máte názor? Na obale se udává že by se prášek měl rozmíchat s 1,5l vody, já jej ředím dvojnásobně. Dle vašeho videa si říkám, že by konzumace nemusela vadit s ohledem změnu na střevního mikrobiomu. Věc, které se bojím je, aby mi to mikrobiom nějak nenarušilo tak, že bych třeba kvůli tomu byla více náchylná na nemoci. Myslíte si, že by to mohlo takhle působit? (jednu dobu jsem bolera pila, pak jsem se vylekala infa ohledně mikrobiomu a pít je přestala) ale pomáhá mi to dodržovat pitný režim alespoň na 1,5l. (čisté vody vypiju max půl litru, alkohol nepiju, nekouřím, piju jen 2 kávy denně a čaje, případně minerálky)

  • @josefmenousek4471

    @josefmenousek4471

    Ай бұрын

    Odpoved by mě taky zajímala. Na Bolero jsem přešel kvůli dietě a závislosti na sladkých nápojích, denně vypiju jeden sáček, jako vy, ve dvojnásobku vody.

  • @janaburiankova9876
    @janaburiankova987610 ай бұрын

    Ramonko děkuju

  • @kapalda9498
    @kapalda949810 ай бұрын

    Jak je to se sladidly a ovlivnenim inzulinu / glykemie v krvi?

  • @InstitutModerniVyzivy

    @InstitutModerniVyzivy

    10 ай бұрын

    Akutně sladidla neovlivňují sekreci inzulinu a neobsahují samozřejmě žádné sacharidy, takže ani nezvyšují hladinu glykémie. www.institutmodernivyzivy.cz/umela-sladidla-zvysuji-inzulin/

  • @kapalda9498

    @kapalda9498

    10 ай бұрын

    @@InstitutModerniVyzivy díky za osvětu 👍🏻🚀

  • @janblaha9415
    @janblaha941510 ай бұрын

    Kdyby aspoň ta coca cola byla slazená čistou dextrozou, ale takto gluko frukto sirup..... :D

  • @mareksykora779

    @mareksykora779

    10 ай бұрын

    Kdyby byla slazená čistou dextrózou, tak by jí tam muselo být kaloricky víc než je dnes toho gluko frukto sirupu, protože dextróza (což je glukóza) má menší sladivost než fruktóza. A ještě by vám víc lítala glykemie v krvi, protože produkce inzulínu reaguje jen na tu glukózu a ne na fruktózu. Mimochodem ten gluko frukto sirup je třeba nejstarší sladidlo světa, tedy med. Ten má poměr glukózy a fruktózy padesát na padesát.

  • @davidhornak
    @davidhornak10 ай бұрын

    Suklaroza nove v Pepsi cole, Maně a dalších produktech

  • @robodow846
    @robodow84610 ай бұрын

    Jo a co kdyby jste řekli lidem pravdu... 😆 o pití vody, že obsahuje velké množství plastů... 🤣

  • @Deckart1313

    @Deckart1313

    10 ай бұрын

    Přestaň pít .

  • @NunchakuMan
    @NunchakuMan10 ай бұрын

    Každý by podle mě měl pít alkalickou vodu ochucenou citrónem 😂😂

  • @Thewayofselfdiscovery
    @Thewayofselfdiscovery10 ай бұрын

    Co si myslite o BCAA?

  • @michaelchudo9648
    @michaelchudo964810 ай бұрын

    Hodinu dlhé video akurát ku kardiu😃

  • @jaazaseja6271
    @jaazaseja627110 ай бұрын

    Všeználci a rozumbradové. Co nevíte, oni ví ze studie dělané klidně i studenty. Hlásají tu pravou pravdu a nic víc než pravdu, kterou jim předkláda eshop s ,,mňamkou".

  • @filipultr4435

    @filipultr4435

    10 ай бұрын

    Tyjo nějakej argument by nebyl?

  • @2steinJirka
    @2steinJirka10 ай бұрын

    z jaké vědecké studie vychází vaše několikrát opakované tvrzení, že ti, kteří "šílí" z možného přidání sladidla na nějaký seznam jsou kuřáci atd, kteří relativizují tento svůj zlozvyk? btw umělá sladidla požívám prakticky denně zatímco kouření, maso se mě netýkají vůbec, ale přijde mi, že v tomto případě používáte způsob argumentace, který sami u druhých hejtujete, jelikož nevěřím, že existuje studie potvrzující vaše tvrzení o tom, že ti, kteří plaší kvůli tomu přidání na seznam jsou kuřáci atd...

  • @jirilacina3730

    @jirilacina3730

    10 ай бұрын

    Klasická demagogie IMV. Když jsem tuhle citoval Petra Vakoče, profi cyklistu, který otevřeně mluvil o tom, že někteří cyklisté dosahují už třeba ve 35ti letech prediabetálních hodnot glykemie kvůli nadměrné spotřebě sacharidů během závodní kariéry, vysmál se mi Lukáš Roubík, "že to mají z dopingu". On jedl coby kulturista rýži osmkrát denně, tak je to přece cajk! Totéž umělá sladila. Já to piju, tak je to cajk! Nějakou dobu jistě, ale ucho se nakonec utrhne. Tělo za tyhle přehmaty vystavuje účty po čtyřicítce, po padesátce...

  • @ptrickcz
    @ptrickcz10 ай бұрын

    hned jsem si vzpomněl na Tuna vs... kzread.info/dash/bejne/mGyf0rOBhdPIldo.html 😀 ale i v tom videu paní říká, že prostě mohou, že neví a bla bla bla... žádné konkrétní údaje.. Jinak skvělé video! 🙂

  • @robodow846
    @robodow84610 ай бұрын

    Díky pánové! Jinak hejtr (jakýkoliv) si myslí, že má i {selský rozum}... 😆Dělám si srandu...

  • @janmiklas6269
    @janmiklas626910 ай бұрын

    No ten vysmech nebol na mieste... A co sa tyka teda cerveneho masa je to mozne ale urcite je to aspon prirodzeneho povodu na rozdiel od Umeleho sladidla...

  • @jaromirkudrna688
    @jaromirkudrna6884 ай бұрын

    Proč ale vůbec aspartam jíst? Jaký to má smysl? Video o ničem.

  • @lukeeperry5953
    @lukeeperry595310 ай бұрын

    sladidla jsou nesmysl.. je mi 31, denne vypiju minimalne 2l cocacoly.. ty sladky, zadny hovadiny typu zero, light a podobne.. mam 85kg, formu, ze muzu na zavody.. ono staci nebejt liny prase.. cvicit, sportovat, zit aktivne.. a muzes se cpat cim chces.. 😎

  • @eliskabuckova6024

    @eliskabuckova6024

    10 ай бұрын

    To tak úplně není pravda. Netuším jak vypadá Váš zbytek jídelníčku a netuším jak vypadá Vaše postava. Ale... Za prvé - závodní forma je zpravidla pro běžného člověka dlouhodobě neudržitelná. Znamená to obrovský kus práce, disciplíny a dřiny. Zkrátka je to neslučitelné s normálním životem. A osobně už to ani nepovažuji za zdravé. A upřímně bych si takový životní styl nevybrala. Jenže to už je čistě má individuální preference. Ale chápu, že s tou závodní formou to bylo myšleno obrazně. Za druhé - těch faktorů, co rozhodují o tom zda budeme tlustý nebo ne, je hrozně moc. Opravdu to není jen jeden. Některé ovlivnit můžeme, jiné ne. Ale jídlo (složení, množství, úprava, zpracování, kalorická hodnota atd.) má dost znatelný vliv. A krom toho, přece to není jen o vzhledu, ale taky o zdraví. O tom, co tím tomu tělu dělám. Já jsem milovník sladkého. A zároveň velice aktivní člověk. A můžu Vám říct, že když mám epizodu, kdy kašlu na to co jím, na té postavě se to projeví. A to cvičím klidně 7x do týdne a pokud se poštěstí, tak i víckrát v rámci jednoho dne. Nedostatkem pohybu to tudíž nebude. 😅

  • @janeyk6095

    @janeyk6095

    10 ай бұрын

    :D 31 let a takový mimoň ohledně výživy a pitného režimu? Hmmmm

  • @Edson.Arantes

    @Edson.Arantes

    9 ай бұрын

    @@janeyk6095 Asi netuší že litr coly obsahuje 27 kostek cukru. Při zmiňovaných dvou litrech je to jenom v té cole 54 kostek cukru denně. A to během dne zřejmě přijme ještě další cukr ve stravě atd. Dobrej záhul pro tělo a skvělé vyhlídky na cukrovku. -)