PV Spec | Przygotowanie systemu fotowoltaicznego do uruchomienia - falownik Kaco blueplanet 🌞

Drodzy Instalatorzy oraz pasjonaci i eksperci związani z branżą fotowoltaiczną! 🆙
👉 Specjalnie dla Was przygotowaliśmy serię filmików eksperckich „PV Spec", w których znajdziecie informacje często niedostępne na rynku 😎
🎬 W dzisiejszym odcinku nasz ekspert, pan Grzegorz Wiśniewski (działający w branży od ponad 14 lat, właściciel Polisystem Hi Tech, wykonujący urządzenia dla sieci telekomunikacyjnej Orange TP S.A. oraz dla instytucji państwowych, a także prowadzący m.in. prace badawczo-rozwojowe nad Solar Trackerami oraz Turbinami Wiatrowymi) przedstawi Wam jak poprawnie przygotować system fotowoltaiczny przed uruchomieniem!
👍Zapraszamy do oglądania, komentowania i subskrypcji! 📲
Masz pytania❓
Możesz je zadać ⤵️
▪️ w komentarzu pod filmem,
▪️ mailowo: zapytania@bbpv.pl,
▪️ telefonicznie: +48 14 696 88 89
▪️ osobiście: ul. Mroźna 8, 33-102 Tarnów
Obserwuj nas również na Facebooku ⤵️ / brukbetpv

Пікірлер: 46

  • @stanisawsiedlecki9285
    @stanisawsiedlecki92854 жыл бұрын

    Panie kolego do pomiaru odporności izolacji oraz rezystancji uziomu są specjalne przyrzady a ich dopuszczalne parametry są opisane w normach dotycacych instalacji elektrycznych.

  • @andrzejabramczyk3600

    @andrzejabramczyk3600

    4 жыл бұрын

    ale większość monterów PV nigdy nie była elektrykami i nie znają się na instalacjach elektrycznych, a co dopiero normach.

  • @MrUFo-uc1cr
    @MrUFo-uc1cr4 жыл бұрын

    Niesamowite, że tak szanująca się firma dopuszcza do publikacji filmu z tak wieloma błędami merytorycznymi. Prowadzący najwyraźniej nie zapoznał się z normą PN-EN 62446:2016, która dokładnie opisuje procedurę kontroli i uruchomienia instalacji PV. Posługuje się kolokwializmami, typu "sprawdzić izolację", zamiast "wykonać pomiar rezystancji izolacji", nie pokazuj jak dokładnie wykonać ten pomiar, ani po stronie AC, ani po stronie DC, nie wspomina w ogóle o obowiązkowym pomiarze ciągłości połączeń wyrównawczych i o pomiarze rezystancji uziemienia. Na koniec, jako wisienka na torcie włącza falownik najpierw po stronie AC, a potem po stronie DC, co jest niezgodne z zaleceniami większości producentów, a już na pewno niezgodne ze zdrowym rozsądkiem... Ja rozumiem, 14 lat praktyki i niektóre rzeczy stają się tak oczywiste, że zapomina się o nich wspomnieć, ale na tym polega sztuka dobrego szkolenia, żeby nie popełniać takich fuckupów...

  • @grzegorzwisniewski3400

    @grzegorzwisniewski3400

    4 жыл бұрын

    Dziękuję za merytoryczną opinie. Pomiary są pokazane pobieżnie wskazując na konieczność ich wykonywania a nie zaniechania. Co do uruchomienia od strony AC nie jest to żaden problem. Jednak falowniki nie których firm poprostu nie uruchomią się. Proszę o odpowiedź z jakiego powodu.

  • @tarsjusz

    @tarsjusz

    4 жыл бұрын

    Kolejność wyłączania jest bardzo ważna. Przy włączaniu nie spotka nas nic niemiłego niezależnie od kolejności. PS Widać u prowadzącego ogromną pasję. Oby tak dalej. Pozdrawiam.

  • @rzeznik18101083

    @rzeznik18101083

    4 жыл бұрын

    Ja mam tylko pytanie bezpieczniki po stronie DC po co w układzie jedno łańcuchowym

  • @bartoszwadas4671

    @bartoszwadas4671

    4 жыл бұрын

    Posługuje się kolokwializmami i to cię obraża?😂😂😂 elektrycy elektrodowcy gorsi niż sekta

  • @MrUFo-uc1cr

    @MrUFo-uc1cr

    4 жыл бұрын

    @@bartoszwadas4671 Nie wiem skąd przyszło Ci do głowy kolego, że coś mnie obraża? Nie chodzi o to, żeby posługiwać się językiem akademickim najwyższych lotów, ale język musi być na tyle precyzyjny, żeby był jednoznaczny. Określenie "sprawdzić izolację" może byc różnie rozumiane szczególnie przez mniej doświadczonych instalatorów i może prowadzić do poważnych błędów.

  • @arekglaz4279
    @arekglaz42794 жыл бұрын

    Grzesiu dobrze to objaśnia, a przejęzyczenie, czy skrót myślowy każdemu się może przytrafić

  • @qello9998

    @qello9998

    4 жыл бұрын

    I są też łatwiejsze do zrozumienia dla ludzi nie zagałębionych w temat, prowadzący mógłby używać profesorskiego języka, ale film jest zrobiony tak, aby każdy mógł go zrozumieć

  • @machina4
    @machina43 жыл бұрын

    Wszystko fajnie ale trochę przegięcie z promowaniem miernika konkretnego producenta powtarzane co chwila. Polecam Fluke 1664 FC z opcja Protect przy wykonaniu pomiaru izolacji przewodów. Dodatkowo ma możliwość pomiarów o napięciach niższych 500 V i 250 V które możemy w pewnych sytuacjach wykorzystać (np. Przy zabezpieczeniach w układach przeciw pożarowych jak np. Hager ARC916D). Warto zwrócić uwagę ze przy pomiarze pętli zwarcia trzeba zwracać uwagę na ustawienia miernika. Pozdrawiam

  • @naprawiamitestuje8068
    @naprawiamitestuje80683 жыл бұрын

    Z jakich powodów stosujecie 2 odrębne rozdzielnice. Jedną dla części DC a drugą dla AC. Czy coś stoi na przeszkodzie aby "zapakować" wszystkie moduły do jednej skrzynki?

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    2 жыл бұрын

    Nie ma żadnych norm kategorycznie zabraniających "zapakowanie" zabezpieczeń do jednej skrzynki. Stosując się jednak do dobrych praktyk - nie zamykamy w jednej rozdzielnicy dwóch różnych rodzajów napięć.

  • @bogdanows
    @bogdanows4 жыл бұрын

    Hej Ja wlasnie kupilem panele po 345w z baterią zrobie film jak panowie to bedom instalowalc 6 lipca pozdrawiam

  • @grzegorzwitos1956
    @grzegorzwitos19563 жыл бұрын

    super

  • @sandra_8737
    @sandra_8737 Жыл бұрын

    Witam, mam instalację fotowoltaiczną o mocy 12 KWP 30paneli . Falownik Sofar Solar Hybrydowy Hyd 10KTL 3F .Na dachu są dwa stringi . Sofar ma 2 wejścia MPPT po dwa miejsca na podłączenie stringów na jednym MPPT . Inaczej mówiąc można podłączyć dwa stringi do jednego MPPT . Tak właśnie mi fachowcy podłączyli , jedno wejście MPPT mam wolne . Zastanawiam się czy jest to właściwie podłączone i czy nie efektywniej pracowała by instalacja jak by pracowała na dwuch wejściach MPPT .pozdrawiam i bardzo proszę o radę tano3.

  • @WladcaKlanow

    @WladcaKlanow

    Жыл бұрын

    @Sandra _ Nie jest to rekomendowane. Zakres jest do 7500W(z tego co teraz znalazłem na necie), czyli max 18 paneli powinno być połączone. Jak działa teraz falownik, jaką maksymalną moc potrafi wyprodukować? /edit Btw jak chodzi o te dwa string, to raczej + i - jednego stringa.

  • @dariuszgunia5209
    @dariuszgunia52092 жыл бұрын

    Dzień dobry mam pytanie w którym miejscu w rozdzielnicy należy podłączyć kabel z trzema fazami wychodzący z falownika i czy nie spowoduje to zwarcia z prądem z sieci energetycznej. Pozdrawiam

  • @WladcaKlanow

    @WladcaKlanow

    Жыл бұрын

    Gdy falownik dostaje napięcie od sieci "widzi" jakie jest napięcie (V), częstotliwości (Hz), i przesuniecie faz (stopnie :P). Następnie falownik przekształca DC w AC o parametrach jakie ma sieć(poza napięciem, bo ten parametr zwiększa max do 253). Natomiast jeśli chodzi o podpięcie to pytanie jakie masz zabezpieczenia w rozdzielcę. Zakładając, że masz główny wyłącznik,(już za licznikiem) różnicówke(urządzenie różnicowo prądowe) i siec tn-s(rodzaj sieci w której jest N i PE) to wpinasz się za główny wyłącznik na jego wyjściu, lub na wejściu do różnicowi(nie ma to znaczenie, ważne by było miejsce na przewody i trzymało się dobrze). Tak przynajmniej mam nadziej, że jest bo jutro podpinam pierwszą instalacje fotowoltaiczna xD

  • @icetea508
    @icetea5084 жыл бұрын

    Czy do pomiaru rezystancji izolacji stringów pv wystarczy zwykły miernik rezystancji izolacji np. Metrel MI 3125, czy musi być to urządzenie dedykowane? Wykonujemy pomiar miedzy każdym z biegunów stringu, a potencjałem ziemi, gdzie nie ma napięcia (przy prawidłowo działającej instalacji), więc logika mówi, że wystarczy zwykły miernik izolacji, natomiast pan sprzedawca od mierników Metrel twierdzi, że absolutnie bo stringi są pod napięciem i do takiego pomiaru trzeba dedykowane urządzenie z dedykowaną sondą bezpieczeństwa za 10000zł ;)

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    4 жыл бұрын

    Jeżeli moduły nie są podłączone do instalacji i mamy dokonać pomiaru wyłącznie skuteczności izolacji przewodów (stringów) wystarczy zwykły miernik (induktor) dowolnego producenta o napięciu probierczym przekraczającym wartość napięcia izolacji.

  • @arturandrzej3249

    @arturandrzej3249

    3 жыл бұрын

    @@avrii-tv co to jest skuteczność izolacji przewodów? Słyszałem o rezystancji izolacji przewodów... Te pomiary na filmiku jak juz ktos wspomniał to jakieś nieporozumienie.

  • @Amigo-hl6ht
    @Amigo-hl6ht3 жыл бұрын

    Witam chciałem zapytać czy podłączenie fotowoltaiki jest do gniazdka czy do licznika

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    3 жыл бұрын

    Proszę rozwinąć pytanie

  • @Amigo-hl6ht

    @Amigo-hl6ht

    3 жыл бұрын

    @@avrii-tv Witam pana chciałem się zapytać jak jest prawidłowo bo u mnie z budynku gospodarczego do domu jedna firma chce wpiąć się do najbliższego gniazdka a druga firma przeciągnąć kabel do licznika która opcja jest prawidłowa

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    3 жыл бұрын

    Za prawidłowe miejsce wpięcia instalacji fotowoltaicznej odpowiada instalator. Należy przeprowadzić pomiary istniejącej instalacji elektrycznej i na ich podstawie ocenić fizyczne możliwości przesyłania energii do sieci dystrybucyjnej.

  • @martini6289
    @martini62892 жыл бұрын

    Myślałem że gość wytłumaczy co i jak jest podłączone a gość tłumaczy jak zakręcić skrzynkę.

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    2 жыл бұрын

    To nie jedyny odcinek tej serii :) Może znajdzie Pan to czego szuka w kolejnych.

  • @sawekpaznok8252
    @sawekpaznok82522 жыл бұрын

    Czy uziemienie dla dc nie powinno być osobno bez połączenia z instalacją domu.?

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    2 жыл бұрын

    W obrębie naszego gospodarstwa domowego wyrównujemy potencjał dla wszystkich elementów metalowych niezależnie od napięcia, jakim jest zasilane dane urządzenie.

  • @WladcaKlanow

    @WladcaKlanow

    Жыл бұрын

    @sławek Paznok zalecane jest jedynie osobne uziemienie do samych paneli. Czyli DC, AC może być razem i osobno jedynie od paneli.

  • @borowson4864
    @borowson48643 жыл бұрын

    Czy ja dobrze widzę, że ochronniki po stronie DC są zmostkowane razem ze sobą przewodem PE już w skrzynce ?!

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    3 жыл бұрын

    Tak - można wykorzystać zaciski ochronnika, jak również użyć dodatkowego zacisku i wtedy jednym przewodem wyrównać potencjał z Główną Szyną Uziemiającą.

  • @maxelectro4730
    @maxelectro47304 жыл бұрын

    Czy falowniki jednofazowe tej firmy mają funkcje AFCI?

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    4 жыл бұрын

    Niestety nie

  • @artart9937
    @artart99373 жыл бұрын

    Jakie bezpieczniki po stronie DC?

  • @NozemGO

    @NozemGO

    3 жыл бұрын

    po co taka informacja. Ważne że instalator pokazał jak montować kasetę zabezpieczającą. To jest hit,

  • @raffsz4366
    @raffsz43664 жыл бұрын

    W skrzynce DC 2 x topiki, 2x SPD do falownika dochodzi 1 string?? Gdzie uziemienie samego falownika?? Nie ma... Zs L-PE wazniejsze niz L-N .. jaki uklad sieci i gdzie wpiete zasilanie z falownika do rozdzielnicy czy do obwodu za RCD? Masakra jakas a nie poradnik dla elektryka przy podłączaniu instalacji PV... Riso gdzie?? Nie nie nie... po takich trzeba poprawiać instalacje niestety...

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    4 жыл бұрын

    Wszystkie przewody falownika, ochronników AC i DC są podłączone do linii wyrównania potencjałów a ta z kolei jest podłączona do lokalnego uziemienia. Całość jest podłączona do układu separacji galwanicznej, co oddziela system od zakładu energetycznego. Sposób podłączenia instalacji do obwodu separującego TN-S. Podkreślamy też, że nasze filmy są nagrywane w specjalnie przygotowanym do tego laboratorium.

  • @ejtis
    @ejtis2 жыл бұрын

    Co powiecie na to: m.kzread.info/dash/bejne/hmaMtbSHeNOboqQ.html

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    2 жыл бұрын

    Łapka w dół za taki montaż

  • @user-km9fz1sy5y
    @user-km9fz1sy5y2 жыл бұрын

    fajną masz koszulkę chłopcze, ale zapomniałeś wspomnieć że bruk-bet to chińszczyzna przepakowana w polski karton, zarówno panele jak i falowniki...dziwię się, że ktoś daje się na to nabrać...robicie siermiężną kostkę brukową to przy tym zostańcie, oszczędźcie sobie wstydu a ludziom niemiłych rozczarowań pseudo polską marką.....wstyd

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    2 жыл бұрын

    Nie zgadzamy się z tą opinią. Proszę zapoznać się z procesem produkcji modułów Bruk-Bet Fotowoltaika. Zapraszamy również na halę produkcyjną w Tarnowie.

Келесі