#PVSpec

Ғылым және технология

🎓 Szkolenia ➡️ akademiafotowoltaiczna.pl/
🛒 Platforma Sprzedażowa ➡️ b2b.bbpv.pl/
🚘 PV Spec wyjeżdża w teren, żeby sprawdzić czego nie robić z przewodami w instalacji fotowoltaicznej ⛔ Artur Block z Helukabel Polska powie Wam, jak w praktyce powinno wyglądać wzorowe poprowadzenie okablowania w instalacji gruntowej🔌
🔷 Dowiecie się m.in.:
➡ Dlaczego nie „naciągać kabli”?
➡ Jak uniknąć zbierania się wody w rurach i peszlach?
➡ Jak doprowadzić przewody do rozdzielnicy?
▶ Zobacz pierwszą część - Jak dobrać przewody do instalacji fotowoltaicznej? Rodzaje kabli i przewodów ➡ • #PVSpec Jak dobrać prz...
*
🥇 Bruk-Bet PV - autoryzowany dystrybutor Helukabel w Polsce❗
🧐 Chcesz sprawdzić cenę? Platforma Sprzedażowa Bruk-Bet PV - b2b.bbpv.pl/ - w ofercie falowniki, moduły fotowoltaiczne, optymalizatory, magazyny energii, carporty, ładowarki samochodowe EV, systemy zarządzania energią, pompy ciepła, kotły elektryczne.
*
👷‍♂ SZKOLENIA dla instalatorów, doradców klienta i klientów końcowych - PRAKTYKA i BEZPŁATNE WEBINARIA - eksperci z wieloletnim doświadczeniem: akademiafotowoltaiczna.pl/ - fotowoltaika, magazyny energii, elektromobilność, pompy ciepła.
Zaloguj się i obejrzyj bezpłatne szkolenia w BAZIE WIEDZY!
*
💬 Masz pytania albo propozycje związane z kolejnymi nagraniami? Pisz w komentarzach!!
👍Oglądaj, komentuj i subskrybuj! 📲
Jesteś instalatorem? Sprawdź naszą Platformę Sprzedażową: b2b.avrii.pl/
👍Oglądaj, komentuj i subskrybuj! 📲
Masz pytania❓
Możesz je zadać ⤵️
▪️ w komentarzu pod filmem,
▪️ mailowo: zgloszenia@avrii.pl
▪️ telefonicznie: +48 14 696 88 89
▪️ osobiście: Avrii Sp. z o.o., ul. Mroźna 8, 33-102 Tarnów
Obserwuj nas również na Facebooku - informacje o promocjach, szkoleniach i najnowszych filmach ⤵️
/ avrii.distribution

Пікірлер: 36

  • @bonib3841
    @bonib38415 ай бұрын

    Mówca na filmie pokazał bardzo ładna estetyczna instalacje zajął się drobnymi niuansami a nie podjął bardzo konkretnych błędów (a instalacje w Polsce są wykonywane w sposób tragiczny), to co zauważyłem na tym filmie to, jeżeli chodzi o konstrukcje i uziemienia to każde skręcenie ze sobą powierzchni galwanizowanych na ich styku powoduje utlenianie się powłoki galwanicznej i jeżeli chce się konstrukcje wykorzystać jako uziemienie to trzeba albo robić połączenia wyrównawcze pomiędzy elementami konstrukcji albo zrobić osobny obwód ochronny czyli tak jak w tym przypadku gdy niema połączeń pomiędzy ramami paneli można z każdego panelu poprowadzić przewód ochronny do listwy wyrównującej potencjał a z listwy wyrównującej potencjał do uziemienia. Jeżeli chodzi o kwestie mocowania paneli na konstrukcji stalowej to stanowczo odradzam taki montaż, ponieważ szkło na panelach rozszerza się od temperatury, aluminiowa rama panela ma podobna rozkurczliwość do szkła wiec zachowuje się podobnie ale jak rama panela jest przytwierdzona do stali która ma mniejszą rozkurczliwość od powyższych to następuje zdeformowanie ram paneli co może doprowadzić do rozszczelnienia samych paneli przy ramie, dlatego powinno się montować panele na szynach (profilach) aluminiowych które maja tą sama rozkurczliwość co same panele a dopiero profile aluminiowe do konstrukcji stalowej.

  • @Piotr-we4xt
    @Piotr-we4xt6 ай бұрын

    Dzień dobry. Brawo Panowie. Pierwszy raz widzę zwrócenie uwagi na promień zbyt ciasnego zawinięcia przewodu mogącego prowadzić do niepożądanych naprężeń i w konsekwencji pęknięcia jego izolacji. Cieszę się że ktoś szczegółowo mówił ten temat tłumacząc zwiazek przyczynowo skutkowy. Również poruszenie innych drobnych kwestii w materiale filmowym.. Bardzo profesjonalne podejście do tematu a przede wszystkim do szczegółów bo z tych szczególnych składa się całość. Pozdrawiam Piotr

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    3 ай бұрын

    Dziękujemy!

  • @ijot128
    @ijot128 Жыл бұрын

    Ramki paneli PV, profile konstrukcji wsporczej - to wszystko do dyspozycji - a wykonawca instalacji upiera się przy jakichś rurkach podwieszanych do paneli. Wydaje się, że "przekombinowany" jest cały pomysł prowadzenia kabli. Poza tym, miedziane oczko przewodu uziemiającego na ocynkowanej konstrukcji. Są przecież dostępne końcówki cynowane i wówczas nie powstanie ogniwo galwaniczne na styku tych powierzchni - znowu kombinacja bez świadomości skutków. Pozdrawiam

  • @1sigi5mp
    @1sigi5mp2 ай бұрын

    Mam pytanie a czy mogę skrócić orginalne przewody aby ich nie zaginać

  • @jacekkombor6314
    @jacekkombor63147 ай бұрын

    Następnym razem niech kamerzysta skupia się na instalacji a nie na prezenterach , nic nie widać z daleka.

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    3 ай бұрын

    Weźmiemy pod uwagę!

  • @Krystian1711100
    @Krystian17111002 ай бұрын

    Zrobić otwór na tym kolanku i po problemie.

  • @jaguarbesancon

    @jaguarbesancon

    2 ай бұрын

    A moze i nawet jest, tylko nie pomysleli żeby sprawdzić

  • @tomekszymanski1587
    @tomekszymanski15874 ай бұрын

    Silikon nie daje się na stalowe konstrukcje bo powoduje korozję.A profile można przyciąć na równo z panelami

  • @lukezenon

    @lukezenon

    3 ай бұрын

    Trzeba użyć silikonu neutralnego, bezkwasowego.

  • @ksawerydunikowski515
    @ksawerydunikowski515 Жыл бұрын

    A co z uziemieniem modułów, nie widzę podkładek przebijających powierzchnię oksydowaną czy anodowaną modułów ani dedykowanych połączeń?

  • @Konrad016pl

    @Konrad016pl

    11 ай бұрын

    Też pytałem się instalatorów o uziemianie.ramy paneli. Każdy olewa ten temat co jest bardzo dziwne biorac pod uwagę pid

  • @alexandergdansk

    @alexandergdansk

    9 ай бұрын

    Może się mylę, ale sprawdź czas filmu 10:05

  • @bonib3841

    @bonib3841

    5 ай бұрын

    @@alexandergdansk Nie o taka podkładkę chodzi, podkładka z ząbkami powinna być na konstrukcji ale bezpośrednio pod panelami ale to na powierzchni galwanizowanej długo poprawnie nie podziała (podkładka wyrównująca potencjał jest kształtowo bardzo podobna do klemy środkowej miedzy panelami). Jeżeli chodzi o konstrukcje i uziemienia to każde skręcenie ze sobą powierzchni galwanizowanych na ich styku powoduje utlenianie się powłoki galwanicznej i jeżeli chce się konstrukcje wykorzystać jako uziemienie to trzeba albo robić połączenia wyrównawcze pomiędzy elementami konstrukcji albo zrobić osobny obwód ochronny czyli tak jak w tym przypadku gdy niema połączeń pomiędzy ramami paneli można z każdego panelu poprowadzić przewód ochronny do listwy wyrównującej potencjał a z listwy wyrównującej potencjał do uziemienia. Jeżeli chodzi o kwestie mocowania paneli na konstrukcji stalowej to stanowczo odradzam taki montaż, ponieważ szkło na panelach rozszerza się od temperatury, aluminiowa rama panela ma podobna rozkurczliwość do szkła wiec zachowuje się podobnie ale jak rama panela jest przytwierdzona do stali która ma mniejszą rozkurczliwość od powyższych to następuje zdeformowanie ram paneli co może doprowadzić do rozszczelnienia samych paneli przy ramie, dlatego powinno się montować panele na szynach (profilach) aluminiowych które maja tą sama rozkurczliwość co same panele a dopiero profile aluminiowe do konstrukcji stalowej.

  • @djozePV
    @djozePV Жыл бұрын

    Oj tam estetyka ...a największy błąd ten instalacji to mocowanie modułów. Środkowy dolny modul zamocowany jest belka prawie w połowie wysokości modułu. Producent modułu okresla pole gdzie można zamocować panel a nie gdzie wychodzi belka. Co do przewodów to niuansiki i faktycznie instalacjs wykonana estetycznie.

  • @marcingp5
    @marcingp5 Жыл бұрын

    Przewody fajnie pochowane nie widać prawie, ale wykonanie konstrukcji i ułożenie to dramat ocena -3 , podpórka jest przedłużana jakimś odpadem, panele wystają jak żagle bez podparcia wedle producenta,

  • @tomaszwalczewski8978
    @tomaszwalczewski897810 ай бұрын

    ponoć nie powinno się poszczać przewodów w osłonce pod profilami

  • @slawo1231
    @slawo1231 Жыл бұрын

    To już jest pedantyzm chyba. Jakby ten Pan zobaczył co ja zdrutowałem to by mnie pobił :D

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    Жыл бұрын

    Może nie byłoby tak źle ;)

  • @ijot128
    @ijot128 Жыл бұрын

    Mam pytanie - czy ptaki lubią sobie podziobać kable PV?

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    Жыл бұрын

    Nie spotkaliśmy się z taką sytuacją, żeby lubiły sobie podziobać kable :)

  • @janz5604
    @janz56045 ай бұрын

    Jak Panowie skomentujecie występowanie korozji elektrochemicznej we wszystkich miejscach tej instalacji gdzie stykają się elementy aluminiowe i ocynkowane - w szczególności ramy paneli pv i profili stalowych ocynkowanych ? Przecież te wszystkie miejsca ulegną bardzo szybko korozji w obecności wody czy wilgoci !

  • @ArturZagaj-Izraelita

    @ArturZagaj-Izraelita

    Ай бұрын

    Czyli trzeba dawać podkładki chyba że aluminium jest anodyzowane?

  • @arkadiuszkapitua8292
    @arkadiuszkapitua829211 ай бұрын

    Wszyscy, którzy chcą zamówić i zamontować instalację PV na gruncie-stół lub traker- nie dajcie się oszukać - system fotowoltaiczny z modułami-panelami PV tylko i wyłącznie Bi-facial/dwustronne - montaż na specjalnej konstrukcji do Bi-faciali - minimum 120 cm od poziomu gruntu - biała odbijająca światło powierzchnia pod stołem z panelami PV (biała gruba folia, biała kostka, beton pomalowany na biało, białe kamyki itd.). Z takiej instalacji PV jest większa produkcja i uzysk od 16% nawet do 28% przy takiej samej zainstalowanej mocy PV z modułami jednostronnymi PERC.

  • @zibizz1

    @zibizz1

    4 ай бұрын

    A co gdy cena instalacjii bi-facial jest 25% droższa? A dodatkow zamiast np szyby 3.2mm mamy 2 szyby po 1.6mm? Czy taki panel jest tak samo odporny na grad?

  • @md9021
    @md90214 ай бұрын

    Pan też popełnia błędy ponieważ ja widzę jeszcze lepsze rozwiązanie niż Pan proponuje najgorsze jest to że ktoś poucza innych a sam nie potrafi tego dobrze zrobić

  • @TomaszZygier
    @TomaszZygier2 ай бұрын

    Proszę mi powiedzieć jaka obecnie norma uwzględnia używanie "trytytek" do mocowanie przewodów elektrycznych, bo na pewno nie norma PN-EN 61914:2009 Po drugie panele nie miały uziemienia, tym samym nikt nie powinien odebrać technicznie tych instalacji i dopuścić do użytkowania.

  • @604579570
    @604579570 Жыл бұрын

    Czepiacie się wszystkiego, ale że kabel uziomowy jest złego kolory nikt nie wspomniał.

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    Жыл бұрын

    Jeśli przyjrzy się Pan dokładnie, zobaczy Pan, że kabel uziemiający znajduje się (tak jak i pozostałe okablowanie) w czarnym peszlu

  • @Hybrid24
    @Hybrid244 ай бұрын

    Zakaz podlewania trawy i po problemie 😂

  • @krzysztofsumo229
    @krzysztofsumo229 Жыл бұрын

    Kury wam szczać prowadzać ,dlaczego żaden pseudo poradnik nic nie mówi o tym że trzeba lutować miejsce zaciskania wtyków z przewodami.(eliminuje to główny powód pożarów domów )a no ja wam powiem dlaczego...1)z lenistwa bo to nie wasz dom spłonie tylko inwestora a wykonawca weźmie szybko kasę zamiast się pierniczyć z lutowaniem wtyków bo przecież producent o tym nie wspomina.A czemu nie wspomina ???Bo żaden wykonawca by nie kupił czasochłonnych złączek.2)a po drugie primo to ze zwykłej tępoty bo większość roboli montujących FV to tumany bez szkoły którzy zaciągnęli się do roboty na dachu w przerwie między zbiorem buraków na polu i pojęcia nie mają czym grozi słaby styk w tym miejscu.

  • @ijot128

    @ijot128

    Жыл бұрын

    Połowę wartości instalacji PV stanowią moduły, szkoda byłoby stracić gwarancję tylko dlatego, że zamiast 150 zł na złączki (plus umiejętne zaciskanie profesjonalną praską) instalator postanawia oszczędzić "kupę kasy" i kupuje złączki za 70 zł, co może skutkować spaleniem chałupy za pół miliona - świetna kalkulacja.

  • @avrii-tv

    @avrii-tv

    Жыл бұрын

    Przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi, a nie kombinerek i młotka, zaprasowana końcówka nie wymaga lutowania. Zgodzimy się z Panem, że słaby styk - przy tak wysokich napięciach i prądach - nieuchronnie prowadzi do pożaru. Jednak nie wszystkie instalacje ani farmy, na których są zamontowane i podłączone tysiące modułów nie stoją w ogniu tylko pracują długie lata dlatego, że robili to fachowcy przy użyciu profesjonalnych narzędzi :)

  • @bialy100k

    @bialy100k

    5 ай бұрын

    @@avrii-tv Złącz MC4 nie wolno(!) lutować. Jeżeli któryś z komentujących ma inne zdanie to niech dyskutuje z pomysłodawcą i producentem - firma Staubli. Połączenia zaciskane wykonane poprawnie na firmowych złączach i właściwymi narzędziami nie wymagają lutowania, okadzania, księdza ani babki-szeptuchy.

  • @modelarski

    @modelarski

    3 ай бұрын

    @@bialy100k Właśnie, problemem są nieoryginalne, słabej jakości złączki, albo połączenie dwóch różnych marek. Przecież lutowanie miejsca styku przewodu ze złączką, nie rozwiązuje problemu styku samych złączek. A dodatkowo warto co kilka lat zrobić inspekcję, przegląd.

Келесі