Połączenia równoległe w fotowoltaice - kiedy się (nie) stosuje?

Ғылым және технология

Czy połączenia równoległe w fotowoltaice są powszechnie stosowane? Jak łączyć różne moduły w takim układzie? W jakich sytuacjach takie rozwiązanie jest najlepszą opcją? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym materiale. Serdecznie zapraszamy!
▶️ PRODUKTY ◀️
🔹 INWERTERY/FALOWNIKI 👉 bit.ly/inwertery
🔹 POMPY CIEPŁA 👉 bit.ly/pompy_ciepla_sola
🔹 STACJE ŁADOWANIA 👉 bit.ly/stacje_ladowania_sola
🔹 MAGAZYNY ENERGII 👉 bit.ly/magazyny_energii
🔹 SYSTEMY WOLNOSTOJĄCE I BALASTOWE 👉 bit.ly/konstrukcjeAfore
🔹 MODUŁY PV 👉 bit.ly/moduly_pv_sola
▶️ OBSERWUJ NASZE MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE ◀️
🔸 Facebook 👉 / inwertery
🔸 Instagram 👉 / afore.polska
🔸 LinkedIn 👉 / afore-polska
🔸 Google 👉 afore-polska-sp-z-oo.business...
0:00 Wstęp
1:16 Wszystkie moduły takie same - SCHEMAT 1
2:11 Moduły o różnych natężeniach - SCHEMAT 2
2:55 Moduły o różnej charakterystyce prądowo-napięciowej - SCHEMAT 3
4:04 Dlaczego połączenie równoległe jest tylko teorią?
6:11 Kiedy się stosuje połączenia równoległe w fotowoltaice?
#fotowoltaika #oze #pv

Пікірлер: 47

  • @ijontichy5888
    @ijontichy5888 Жыл бұрын

    Zapomniał człowiek dodać, że istnieją różne inwertery! Również takie, gdzie napięcie wejściowe to sto kilkadziesiąt Volt, przy mocy 2, 3 lub więcej kW. Wtedy się połączenie dopasowuje do napięcia wejściowego. Czyli przykładowo szeregi 3 panele po 40V i 9A, dające napięcie 120V, łączy się równolegle ze sobą. Takie łączenie sumuje prądy. Czyli trzy takie szeregi (STRINGI) połączone równolegle dają razem na wejściu inwertera 120V x 27A = 3,24 kW mocy. Ograniczeniem konstrukcyjnym w tym przypadku jest obciążalność prądowa przewodów. Należy dobrze przeliczyć maksymalną długość lub mądrze zaplanować kombinację połączeń modułów, ale MOŻNA panele łączyć równolegle. Sporo uproszczeń w tej akademii. Być może kierują one do konkretnego instalatora, konkretnej marki inwertera i paneli.

  • @jedras1991

    @jedras1991

    Жыл бұрын

    Dokładnie, mój inwerter łyka 60A i do 145V. Mam 3 stringi 90v 11A. I taki inwerter w offgrid osiądnie większą sprawność, bo on musi energię z paneli upchać w magazyn energii 48v, z którego dalej idzie poprzez inwerter na 230v. Inwertery ongridowe nie zajmują się przetwarzaniem napięcia 48v na 230 tylko zakresu, zawsze lepiej zrzucić niż podbijać napięcia.

  • @misjar.

    @misjar.

    Жыл бұрын

    Pytanko? inwerter off grid (akku-48V) 4kw ma takie parametry przyłączeniowe: Optymalne: Vdc - 60-72 V Idc - 50 A Ppv - 2 400 W Maksymalne: Vmax - 105 V Imax - 60 A Pmax - 4 000 W

  • @misjar.

    @misjar.

    Жыл бұрын

    Ile i jak połączyć panele PV jeśli parametry dostępnych paneli to w przedziale: V - 30V - 40 V I - 8 A - 13 A W szeregu Max paneli to 3 szt Równolegle Max paneli to ? Nie da się połączyć rownolegle jednego stringu bo minimalne napięcie inwertera przyłączonych paneli to 56 V a nie są dostępne panele z takim napięciem. W instrukcji inwertera jest taka propozycja: PV - 260 W V - 30,9 V I - 8,42 A Szeregowo x2 Rownolegle x6 (2x6) Razem 12 paneli. Połączenie jest zarówno szeregowe i rownolegle przy mocy Ok 3 kW. Wiec jak jest z tymi łączeniami Paneli? Ktoś pomoże 😊

  • @MarekZbudniewe176
    @MarekZbudniewe1766 ай бұрын

    I tu jest problem. Bo w Polsce montuje się tylko instalacje z połączeniem szeregowym i w dodatku na dachach domów. A dla przykładu w Stanach Zjednoczonych jest całkowity zakaz montowania instalacji fotowoltaicznych na dachu budynku i łączenia paneli szeregowo. Powód prosty. Na dachu, brak możliwości serwisowania i sprawdzania kluczowego elementu (złącze MC4) na którym przy połączeniu szeregowym mamy nawet 1000V więcej chyba nie trzeba mówić co się dzieje w przypadku awarji takiego złącza. Jedyne sensowne rozwiązanie to właśnie panele fotowoltaiczne z mikro inwertorami łączone równolegle i tylko na ziemi.....

  • @Kspr121
    @Kspr121 Жыл бұрын

    W temacie filmu: a co w przypadku takiego oto urządzenia jak growatt zabezpieczenie ac/dc wirebox 1000v?

  • @user-ji6sd2md1n
    @user-ji6sd2md1n10 ай бұрын

    Dzień dobry , Głowię sie nad jednym zagadnieniem odnśnie sposobu łączenia paneli fotowoltaicznych . Mam instalację 9,84 kw podłączoną do falownika z dwoma stringami. Podzieliłem instalację na 2 stringi po 12 paneli łączonych szeregowo. Całosc skierowana na południe . Teraz chodzi mi po głowie aby dołozyć 4kw paneli ktore już mam ale skierować je na południowy-zachód (bardziej może zachód bo chcialbym wydłużyć czas produkcji ) tylko moje pytanie brzmi czy te 4kw paneli połączonych szeregowo mogę podłączyć pod ktoryś ze stringów instalacji skierowanej na południe ? czyli czy pod jednym stringiem 5kw z południa o napieciu okolo 500v mogę podpiąć panele 4kw o napięciu 360v ? podepnę je równolegle oczywiście do stringu. Chciałbym zrobić tak aby wydłużyć czas pracy instalacji z wiekszą mocą a jednocześnie nie zmieniać falownika na mocniejszy bo gdy poludnie produkuje dużo to nim zajdzie do zachodu to zrobi sie bufor mocowy w falowniku. Falownik 10kw foxess t10g3 może według instrukcji przyjąć 15kw po stronie dc. Bede wdzięczny za podpowiedź.

  • @krzysztofwitkowski4565
    @krzysztofwitkowski4565 Жыл бұрын

    Jeśli jeden panel ma 18V , drugi 22 V a trzeci 24V i połaczę je równolegle ale zsumuję je za pomoca diod , po jednej na wyjściu każdego panela to jakie beðę miał napięcie 18V , 22V czy 24V na wyjściu , minus oczywiście spadek 0,3V na doidzie Schottky'ego? bo na pewno nie będzie to napięcie 18V czyli modułu najsłabszego. Poza tym kto łaczy dwa panele o różnym napięciu i prądzie równolegle bez diod , tylko po to by jeden panel grzał drugi? Prosta instalacja balkonowa , jeden panel na wschód , drugi na południe , trzeci na zachód i jak tu można połaczyć je szeregowo? oczywiscie pozostaje zsumować je diodami równolegle

  • @astro_sun_pv9050

    @astro_sun_pv9050

    3 ай бұрын

    Czy badania i testy zostały już przeprowadzone ? Czy możesz powiedzieć coś o swoich spostrzeżeniach

  • @mariuszcyma7342
    @mariuszcyma73428 ай бұрын

    A jak by wyglądało 3panele rownolegle i 3 panele szeregowo poloczone,a w skrzynce spięte rownolegle ,przykładowo wszystkie panele takiej samej mocy i firmy 460wp 10amper,ile łącznie wyjdzie watów i amperow?? Dzięki za odpowiedź

  • @daredevil135935
    @daredevil1359355 ай бұрын

    Mój falownik ma max 450V i 22A, więc jestem skazany na bardzo duże panele szeregowo lub 2 stringi małych paneli połączonych równolegle. Średnie panele w moim przypadku, nie pozwolą mi osiągnąć docelowej mocy, bo szeregowo przekroczą napięcie przy stosunkowo niewielkiej mocy, a równolegle przekroczę dopuszczalny prąd. Więc albo duże, albo małe. I tu pojawia się pytanie. Czy większa powierzchnia panelu nie spowoduje większych naprężeń wewnętrznych związanych z różną rozszerzalnością cieplną poszczególnych warstw panelu, a tym samym nie doprowadzi do szybszej degradacji w stosunku do identycznego panelu o mniejsze powierzchni ?

  • @VlogMati
    @VlogMati8 ай бұрын

    w jaki sposób mam połączyć panele 30 watowe 18 voltowe razem 10 szt skoro rano będę miał słońce z jednej strony w południe na środku a o zachodzie na drugiej stronie . w taki sposób aby nie było napięcia tego najsłabszego . odbiorem bezpośrednio miała by być grzałka 300 watowa 12v . ???

  • @tomaszwalczewski8978
    @tomaszwalczewski89789 ай бұрын

    Mam pytanie 15 paneli równych longi 405W 31V tylko podzielone na dwa stringi które znajomy che połączyć równolegle czyli 6 paneli na 7 w jednym suma napiec 6 w drugim suma napiec 7 moim zdaniem nie podoba mi się to, ale możne ktoś wie konkretnie czekam bo mam spór z kolegą. rozumiem prąd się zsumuje ale o to chodzi tylko czy napięcie się rozejdzie bez szkody dla układu .

  • @Jasy-rd8qo
    @Jasy-rd8qo8 ай бұрын

    Dzień dobry. Wszędzie sa omawiane połaczenia szeregowe i równoległe paneli nie zanlazłem nigdzie połączenia szeregowo-rónległego. Chyba mozna tak łączyć panele.

  • @AkademiaOZE

    @AkademiaOZE

    8 ай бұрын

    Dzień dobry. Dziękujemy za komentarz i pomysł na odcinek, pojawi się w najbliższych dniach. Pozdrowienia🙂

  • @MrX-yg7rz
    @MrX-yg7rz Жыл бұрын

    A w instalacji 12V np. w altanie przy panelach łączonych równolegle? Mam panel 50W/2,7A a chce dołożyć panel 110W/6A. Gdzie jako pierwszy na linii regulatora jest moduł 50W. Można tak nie tracąc prądu? Oba panele są na 23V max. I jaki przewód zastosować, czy może to byc 2x2,5mm elektryczny, zewnętrzny w oponie gumowej? Diody bypass w obu puszkach modułów muszą być, rozumiem. Tak? Czy w takim przypadku gdy akumulator ma max prąd ładowania 6A a zastosuje regulator mppt to te ok 9A nie uszkodzi go ? Regulator mppt w moim przypadku wystarczy wówczas na 10A czy na więcej?

  • @mikolajmikun5337

    @mikolajmikun5337

    10 ай бұрын

    ja bym dał 15-20A żeby ten 10A nie musiał pracować na swoich prawie granicznych parametrach.

  • @abiogaz
    @abiogaz Жыл бұрын

    Dzień dobry, a jakie zabezpieczenia dla fotowoltaiki z falownikiem hybrydowym / off gride dla instalacji pomiędzy nimi 2.5 - 4.5kwp mocy panelu

  • @konrad1245
    @konrad124519 күн бұрын

    panie, dlatego są mikroinwertery by nie było limitu 15A z mppt

  • @kikih65
    @kikih65 Жыл бұрын

    Prąd prądem, a co z napięciem?. Nie wspomniałeś, żeby inwerter w standardowej instalacji PV w ogóle zaczął pracować, potrzebuje napięcia o odpowiedniej wartości, (min. oraz max.). Ale może to temat na następny odcinek ..... ;) Pozdrawiam.

  • @marekkowalski9673
    @marekkowalski967310 ай бұрын

    No tak ale to sa instalacje ON-GRID gdzie napięcie wejsciowe z PV jest wysokie a inverter współpracuje z siecia energetyczna na podstawie umowy prosumenckiej. Co innego OFF-GRID gdzie napiecie PV to zakres 18 - 60V i panele łaczy sie szeregowo-równolegle a inverter pracuje z magazynem energi [akumulatorem] o napieciu niminalnym 12-24-48V.

  • @wypluty_z_polski
    @wypluty_z_polski Жыл бұрын

    Potrzebuje instalacje niskonapieciowa 24v , Ale chce uzyskac najlepsze wyniki zblizone do 10kw. Mam na Dachau 14m×2,4m miejsca. Chce moduly stosunkowo malej przekaznej. Nie chce kilku wielkich, a chce kilkanascie malych. Czy znajdzie sie dla mnie rozwiazanie ?

  • @mikolajmikun5337

    @mikolajmikun5337

    10 ай бұрын

    A jakie dasz grube przewody na 416A? 10000W/24V=416,666A. Ja robię sobie instalację na 24V ale mój inwerter ze strony PV może odebrać 1,2kW i 3 panele będę łączył równolegle. U mnie to trochę inaczej będzie wyglądało bo średnio pobieram dziennie 1,5kWh (praca 8 godzin a potem 16 godzin czas na ładowanie) robię jeszcze 2 turbiny wiatrowe żeby w nocy coś podładowało.

  • @marychamery
    @marychamery Жыл бұрын

    fajno jest ,to teraz ktoś niech mi podpowie jak podłączyć jeden panel do inwertera szeregowo czy równolegle ? bo już mam galimatjas w głowie :)) czyli najprościej mówiąc minus z panela do plusa na inwerterze ? czy plus -plus i minus minus ?

  • @rtvstefanrtvstefan2672

    @rtvstefanrtvstefan2672

    10 күн бұрын

    plus do plusa

  • @konrad1245
    @konrad124519 күн бұрын

    i w ogole instalacje wysokonapieciowe czyli stringi szeregowe sa w USA zakazane na dachach domów bo sa po prostu latwopalne. Nie ma co czekac z rozwojem cywilizacyjnym u nas i od razu zaprzestać takiego procederu.

  • @mateuszpyplok1684
    @mateuszpyplok16845 ай бұрын

    A co zwykły Kowalski nie może być złotą rączką😊?

  • @owsiak6
    @owsiak62 ай бұрын

    takie pytanko mam za 100 punktów ile paneli 500w mogę połączyć równolegle na przewodzie 6mm2

  • @gromosawsmiay3000

    @gromosawsmiay3000

    2 ай бұрын

    zalezy jaki prad daje panel, sprawdz dane katalogowe dla kabla, nie zawsze sam przekrój jest wyznacznikiem maksymalnego pradu zzwyczaj sie przyjmuje 6A na kazdy 1 mm2

  • @1978krist
    @1978krist Жыл бұрын

    Panele podłączone szeregowo czy akumulatory też muszą być podłączone szeregowo czy można połączyc równolegle

  • @gromosawsmiay3000

    @gromosawsmiay3000

    2 ай бұрын

    zalezy od napięcia pracy :D

  • @arkadiuszk.3898
    @arkadiuszk.38988 ай бұрын

    Od kiedy dla terenu Polski zczytuje się dane STC? Równika tu puki co jeszcze nie ma.

  • @lesnystwor2622
    @lesnystwor2622 Жыл бұрын

    Witam, gdzie mogę kupić panele sola 410?

  • @Kspr121
    @Kspr121 Жыл бұрын

    OK. Mam dwa inwertery 5kw i 9 kw. Czy mogę je podłączyć równoległe do sieci?

  • @quantumenergy9361

    @quantumenergy9361

    Жыл бұрын

    A jak niby chcesz to zrobić inaczej? Szeregowo?

  • @ijontichy5888

    @ijontichy5888

    Жыл бұрын

    Jak już ktoś wcześniej napisał - na pewno nie szeregowo. Ja bym jednak poczytał instrukcje lub napisał do dystrybutora urządzeń. Niektórzy producenci wyraźnie piszą, żeby nie łączyć. Inni wręcz robią wyprowadzenia do łączenia równoległego.

  • @astro_sun_pv9050

    @astro_sun_pv9050

    3 ай бұрын

    Jeśli Twój sąsiad ma również podłączony inwerter do sieci , to jesteś z nim złączony rownolegle i każdy z nas w danym obrębie 😉

  • @IndyPoint
    @IndyPoint8 ай бұрын

    To jest nie prawda. Ja mam dwa identyczne stringi każdy 10,35A połączone równolegle do Inwertera z wejściem 14A. Stringi wschód-zachód. Jeżeli w lecie w południe nastąpi taki przypadek, że produkcja prądu z paneli przekroczy 14A (Imax falownika) - to falownik przesunie się po charakterystyce prądowo-napięciowej w takie miejsce, aby odbierać 14A przy nieco wyższym napięciu. Nic się nie pali, nic nie ulega uszkodzeniu.

  • @roro-xj8vm
    @roro-xj8vm Жыл бұрын

    Nie to ze hejtuje ale wydźwięk tego materiału jest taki: Mamy falowniki wysoko-napięciawe więc nie łączymy paneli równolegle. jak dla mnie połączeń równoległych się wykonuje dlatego że: było by dużo drożej. kable do falownika w najlepszym wypadku były by grubości kciuka a i wykonanie takiego falownika było by drogie++ duży gabaryt i ciężar. to tylko takie podstawowe elementy.

  • @ijontichy5888

    @ijontichy5888

    Жыл бұрын

    Niekoniecznie. Przekrój kabli się oblicza, ale nie muszą być grube jak kciuk. Po prostu trzeba ich więcej.

  • @wypluty_z_polski

    @wypluty_z_polski

    Жыл бұрын

    Ciekawe i pouczajace.

  • @szatrir
    @szatrir Жыл бұрын

    Połączenie równoległe do południowej strony oczywiście jest bez sensu, ale to samo połączenie równoległe na wschód i zachód już nie daje takiej samej sumy prądów, nawet w południe nie powinno dać bo nie ma optymalnych kątów padania promieni.

  • @damianzubik6678
    @damianzubik667810 ай бұрын

    Przecież falownik weźmie sobie te 15A a reszty nie przetworzy...Jak będzie kierunek wschód zachód to nawet w południe panele nie dadzą pełnej mocy... A tak to uzyskamy od rana prąd ze wschodu ,a z wieczora od zachodu. Pomiędzy plusy wyjściowe dodać diody i po problemie;)

  • @stalownik

    @stalownik

    10 күн бұрын

    Jakie diody? Możesz podać przyklad?

  • @leszek5444
    @leszek5444 Жыл бұрын

    Fajny film tylko niestety zrobiony w dalszej części pod wasza firmę. Ludzie posiadają różne falowniki, więc proszę nie mówić że połączenie równolegle jest połączeniem teoretycznym, a takie zdanie padło w filmie. Nie jesteście jedyną firmą w branży. Gdybyście podeszli uczciwie do tematu to rozumiem, ale niestety nie.

  • @AkademiaOZE

    @AkademiaOZE

    Жыл бұрын

    Powiedzieliśmy przecież, że takie połączenia stosuje się np. w instalacjach na mikrofalownikach (których nie mamy w ofercie). Natomiast co do klasycznych, domowych instalacji z jednym falownikiem centralnym bardzo trudno jest znaleźć taki inwerter, który oferuje szerszy zakres A, które w równoległych się sumują. Co nie znaczy, że takich nie ma - my po prostu na nie nie trafiliśmy. Pozdrowienia.

  • @marekwoch1462
    @marekwoch146211 ай бұрын

    Czy promowanie instalacji szeregowych to właściwy kierunek? Dlaczego w USA zakazano tego typu montażu?

Келесі