Jak zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu pokrytym blachodachówką, część teoretyczna

System montażu paneli fotowoltaicznych na blachodachówce, uziemienie paneli i rozważania na ten temat, teoria

Пікірлер: 202

  • @tomaszw2294
    @tomaszw22944 жыл бұрын

    Bardzo dobry film ciekawie opowiadasz i masz wiedzę. Ja na razie zaczynam myśleć o takiej instalacji wiec jeszcze trochę poczekam ale tez chce zrobić większość sam. No i mieszkam w lubelskim więc jak zacznę działać to chętnie jak można przyjadę o obejrzę Twoją instalację.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Dzięki, ta instalacja była dla kogoś, ciężko ja będzie zobaczyć, chybs ze na filmie, to jest opublikowany. Powodzenia w swojej realizacji zycze, warto uważam iść w PV;)

  • @elektryk5
    @elektryk54 жыл бұрын

    Dziękujemy :)

  • @ukaszczempik1353
    @ukaszczempik1353 Жыл бұрын

    Dzięki za bardzo dużo ważnych informacji! Pozdrawiam

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    Жыл бұрын

    Cieszę się, pozdro :)

  • @tusaeu1714
    @tusaeu17144 жыл бұрын

    Bardzo cenny film dla kogoś kto sam będzie montował, przydałby się taki sam z dachówką ceramiczną, pozdrawiam

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    System na dachówkę niewiele się różni, zamiast wkrętów, są uchwyty i tyle :) ale jak się trafi okazja to nagrań. Pozdrawiam

  • @tusaeu1714

    @tusaeu1714

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 dzięki pozdrawiam :)

  • @aniaapinska9654
    @aniaapinska96543 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy materiał. Pozdrawiam

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    To super, dzieki

  • @przemos3628
    @przemos36282 жыл бұрын

    Łapa w górę 👍 ciekawy materiał. Dzięki.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    Dzieki, pozdrawiam

  • @Kazuash
    @Kazuash Жыл бұрын

    Dla potomnych. Wszystkie szyny łączymy przewodem uziemiającym. Podkładki są do uziemienia ramy panela. Bezwarunkowo na wszystkich śrubach należy je stosować. Srebrne ramy też wymagają montażu podkładek ponieważ ich powierzchnia nie przewodzi prądu.

  • @irekukaszuk4277
    @irekukaszuk42773 жыл бұрын

    Mógłbyś wrzucać zdjęcia 360 było by to miłe urozmaicenie. Ależ Ci zazdroszczę cieszę się się że chociaż pooglądać mogę.

  • @Wolfenstaine
    @Wolfenstaine4 жыл бұрын

    PV GAY bardzo fajnie tłumaczysz. Jednak z tego co czytam bo uprawnienia elektryka skończyły mi się już kilka lat temu. To uziemienie "odgromówka" może być połączona z innymi uziomami z domu. Jest jeden warunek ma to być uziemienie o rezystancji takiej jak w normach poniżej 10omów to bardzo ważne!. Jeśli będzie powyżej jest niebezpieczeństwo że rozproszony ładunek elektryczny wróci się do środka budynku co często się dzieje jeśli uderzy a uziom jest słabej jakości (stanie się tak nawet jeśli tego połączenia wyrównawczego między odgromówką i innymi uziomami nie będzie a powinno być ponieważ ładunek będzie szukał innej drogi ujścia i będzie jeszcze mniej przewidywalny!), dlatego połączenie wyprowadzonego wzwodu z dachu, powinno być bezpośrednio połączone z bednarką lub szpilą na zewnątrz a od tego miejsca dopiero może być podłączony uziom do środka budynku np na szynę wyrównawczą, uziom fundamentowy itp. Tak zrozumiałem jeśli nie tak to mnie poprawcie. Zapewnia to ekwipotencjalne połączanie całości co w przypadku uderzenia wyrównuje napięcia pomiędzy metalowymi elementami budynku i lepiej rozprasza ładunek zapewniając jego dezaktywację (ile tyle się da). Proszę zauważyć że od uderzenia następuje bardzo duża indukcja ładunków wszędzie wokoło na elementach metalowych. dlatego musi być to wszystko połączone. Film bardzo dobry - sam dziękuję za instrukcję!

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Tak oczywiście masz rację, zawsze schodzę do 6-7 Ohm, bo wiadomo że w lecie rezystancja uziomow szpilkowych się zmienia, ba nawet jest taki problem, że uziomy szpolkowe do odgromu mają różne rezystancje w obrębie jednego budynku. Co do wyadowan i indukcj EMP / ESDi coś wiem, od 12 lat dostarcam Internet tzw. Radiowy. Naogladałem się i przeżyłem wiele różnych zdarzeń zwiazanych z wyładowaniami. Nawet w tym roku byłem u klienta z rozpołowionym kominem z klinkieru :) temat jest szeroki i w tym filmie nawet go nie liznąłem. dzieki za komentarz

  • @zasada22

    @zasada22

    3 жыл бұрын

    Czy to prawda, że jeżeli w pobliżu domu (~30 metrów) mam słup energetyczny prowadzący średnie napięcie (słup znacznie wyższy od szczytu budynku), to jest większa szansa że piorun uderzy właśnie w niego? Instalację odgromową robię tak czy inaczej, ale takim właśnie argumentem kilka osób chciało mnie od tego odwieść.

  • @skibax84
    @skibax844 жыл бұрын

    srebrne są również anodyzowane ... ;-)

  • @dan911911dan
    @dan911911dan4 жыл бұрын

    Jaki koszt takiego zestawu??

  • @youkimadi2
    @youkimadi24 жыл бұрын

    super film, mam pytanie jak trafić śrubą montażową w krokiew? dach jest zasłonięty i nie widzimy więźby dachowej ani z zewnątrz ani od wewnątrz. a co się stanie jak sie pomylimy i wywiercimy dziurę i okaże sie że nie ma krokwi??

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Można zdjąć w takim wypadku gąsior i widać gdzie są krokwie, co do pomyłki, to zostaje tylko uszczelnienie, moim zdaniem na początek warto wiercic mniejsza średnicę wiertła i sprawdzać czy na pewno jest tam krokiew. Blachodachówka jest pod tym względem wymagającą niestety.. Będę montował ten zestaw niebawem, już falowniki itd. podlaczylem, w moim przypadku widać od spodu krokwie więc jest łatwiej.

  • @mareksikorski5349

    @mareksikorski5349

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 odkręcić parę wkrętów i podnieść blachę to jedyny sposób sam gonsior nic nie da często krokwie są po skosie i nie pokrywają się z blachą.

  • @Ola-bt1gs
    @Ola-bt1gs4 жыл бұрын

    Gdzie kupić te wszystkie profile i zaciski? Jakiś link może do odpowiedniego dystrybutora czy sklepu online? Dzięki.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Zależy jakie jest pokrycie dachowe, ale jak inne niż trapez, to potrzebne są długie szyny i je ciezko sie transportuje, więc najlepiej lokalnie poszukać, u mnie w Lublinie da się dogadać i Ci którzy instalują również sprzedają. Co do zdalnego kupowania, na allegro jest wszystko, a inne sklepy to wojek Google pomoże.

  • @adossx
    @adossx4 жыл бұрын

    Bardzo fajny film daje łapkę . :) Mam jeszcze takie pytanie na temat uziomu który zamontowałeś na panelach , czy wtedy nie powinna być instalacja odgromowa na dachu ? Słyszałem że jeśli na dachu nie ma instalacji odgromowej nie powinno się uziemiać paneli gdyż działają one jak piorunochron ściągając wyładowania .

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Panele muszą być uziemione, z różnych powodów, poza tym jest wymóg uziemienia urządzeń wytwarzających energię elektryczną, więc wielkiego wyboru nie masz:) odnośnie stworzenia odgromu poprzez uziemienie paneli, tak jak najbardziej robisz sobie odgrom z nich, więc należy zrobić wszystko zgodnie ze sztuką, u nas tego nikt dobrze nie robi, bo żaden klient nie zgodzi się na to....aby prowadzić przewód uziemiajacy mu po dachu później elewacji i do uziomu wszyscy robią do środka budynku mieszkalnego i tam do GSW. Z drugiej strony mówiąc kolokwialnie jak jebn..... to i tak będzie źle, stąd namawiam do robienia instalacji odgromowych :) instalacja odgromowa, nie przyciaga wyładowan, wiec panele tez nie, ona zabezpoecza budynek przed skutkami udaru.

  • @dlaspamu6113

    @dlaspamu6113

    4 жыл бұрын

    A to nie jest tak że klient powinien się dostosować? Jeżeli chodzi o prowadzenie przewodu po elewacji do szyny uziemiającej

  • @vantage3154
    @vantage31544 жыл бұрын

    Dzień dobry, mam pytanie - Pan wkręca w krokwie długie wkręty, a do blachy z rąbkiem stojącym są takie uchwyty: www.solarne.info/uchwyt-na-blache-rabek-stojacy-p-505.html?gclid=CjwKCAjwkPX0BRBKEiwA7THxiHOWcldNnp5scRBmLJlX4Yp6ySvc5Hd7vPbxCtzImGo7ZpmOUt9jHBoCbm0QAvD_BwE Czy to ma szanse utrzymać panele na wietrze? Bo wygląda słabo.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Hej, sama blacha na rąbek trochę jest licha ( mówię o tej nowoesnej nie o starego typu blasze która portrafi być nawet 0.8 mm ), aczkolwiek montowana jest właśnie w tych miejscach gdzie będzie ten uchwyt. Nie montowałem na rąbku i nie wiem jak jest z wytrzymałością, ale myślę że tragedii nie będzie, panele nie stawiają jakiegoś dużego oporu, są cienkie 3.2 do 4 cm to nie jest dużo, wiem że wiatr będzie je podwiewał na skraju dachu, ale i tak nie sądze aby coś się stało. Oczywiscie jak przyjdzie huragan 200kmh... albo wiecej to wiadomo. Faktem jest że jest to jedno z najsłabszych pokryć, ale może panele zminimalizują częste problemy z hałasem i podrywaniem samej blachy jak to często ma miejsce w rąbku :)

  • @musicanon1
    @musicanon13 жыл бұрын

    a jak zejsc przewodami z dachowki ceramicznej jesli na danej polaci nie mam komina ani wywietznikow .to w w dachowce rzezbic taka dziure jak do uchywytow krokowiowych? czy kupic dachowke z wywietrznikiem?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Tak jak piszesz możesz kupić dachówkę z wywietrznikiem, albo "iść" gąsiorem jak jest dach wielospadowy, ewentualnie do gąsiora szczytowego. Można poświęcić jedną dachówkę jak masz zapas i ja podszlifować pod panelem aby przeszedł peszel, uszczelnić np. taką folią która stosowana jest w kołnierzach okien połaciowych,.

  • @musicanon1

    @musicanon1

    3 жыл бұрын

    @@pvguy2879 W sumie jak ja szlifowalem pod uchwyty to też jakieś 16 mm A peszel też ma 16mm srednicy

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    @@musicanon1 2 przewody 4 mm w niego wchodzą, a linkę lgy z uziemienia gdzieś można upchać.

  • @ireneusz3901
    @ireneusz39014 жыл бұрын

    Szkoda, ze daleko mieszkasz ode mnie, bo już bym Cie zamęczał żebyś mi taka 3,6 podłączył a przede wszystkim jestem zazdrosny o Twoja wiedzę i zdolność rozumienia tematu. :) W każdym razie pozdro. i czekam na więcej.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Dzięki za miłe słowa :) mam już kilka pomysłow na filmy. Pozdrawiam

  • @ireneusz3901

    @ireneusz3901

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Kręć koniecznie, bo na wiosnę tez musze założyć a wiedza sie przyda. Ciekawe jaki falownik wybrałeś i jakie będzie z zabezpieczenie? :) Znajomi skorzystają z programu M.P?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@ireneusz3901 Falownik będzie to Huawei 3.68kW 1F miał być 3 kw ale.... Nie z mojej winy taki przyszedł. Falowniki jest 1 fazowy bo znajomi mają 1fazowa instalację TNC która przerobie na TNS i może uda mi się to wszystko pokazać.Skorzystaja z dotacji i odpisu podatku bo prowadzę działalność ( nie fotowoltaiczna) wystawie im FV, ale bez niej też by skorzystali:)

  • @ireneusz3901

    @ireneusz3901

    4 жыл бұрын

    ​@@pvguy2879 Huawei SUN 2000L-3.68 KTL taki będzie? Sorry za nachalność, bo wystarczyło by poczekać ale ciekawski jestem okropnie. :) Chciałeś dać 3 kW żeby był dociążony? Właśnie chciałbym poznać Twoje zdanie bo tez będę robił na jednej fazie 3,6kW. Zastanawiam sie czy lepiej założyć 12 czy 14 paneli po okolo 300-320W panele sztuka? I czy falownik 3kW czy może 3,6? Mogę dać 12 lub 14 paneli bo na tyle mam miejsce, tylko co będzie korzystniejszym rozwiązaniem?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@ireneusz3901 Tak to ten falownik, chciałem dać 3kW bo napięcie lekko przekraczało optymalne dla MPP trakera, wiec 12 Paneli 305W było idealnym rozwiązaniem. Dostałem 3.68 bo zaprzyjaźniona firma źle wystawiła FV i tak już zostało. Ten falownik może przyjąć - mówie o 3kW, 3.99 kW paneli. Na jednej fazie możesz dać 3.68 kW paneli, nie możesz przekroczyć tej wartości, wiec 14 szt. odpada. Możesz zastosować albo 12 szt. 300-305W. ewentualnie słabsze ale już polikrystaliczne. Możesz tez dać 10 paneli Longi 360W - one są nieznacznie dłuższe ( coś koło 180 cm) od zwykłych i można zastosować ten sam system montażu co dla zwykłych. Np. dobrą cenę w hurcie mają panele Boviet 300W, nie podam Ci ceny niestety. W fabryce Bovieta były produkowane panele longi w wietnamie. Co nie wybierzesz będzie ok. Możesz zainteresować się Falownikiem Goodwee ~ 3kW dobra cena, całkiem dobra jakość i można tanio gwarancję przedłużyć do 10 lat i gwarancja jest w Polsce realizowana :) te falowniki wychodzą taniejz 10 letnią gw. niż Huaweii z 5 letnią.

  • @danielrajszczak
    @danielrajszczak3 жыл бұрын

    Mam takie lamerskie pytanie: w jakim celu na ramie są umieszczane otwory po długości ramy? Np. Longi mają ich aż 6 po każdej ze stron. LONGi LR4-72HPH mają otwory które tworzą pary i są rozsunięte odpowiednio 1300 mm, 990 mm, 400 mm. Pytam poważnie i dziękuję z góry za odpowiedź.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Nie takie lamerskie to pytanie bo sam się kiedyś zastanawiałem, otwory mogą służyć do uziemienia, będzie znak obok otworu. Drugie służą do montażu modułów od tyłu, np. Na konstrukcji gruntowej przystosowanej do takiego montażu.

  • @danielrajszczak

    @danielrajszczak

    3 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Dziękuję serdecznie. Cieszy mnie ta wiadomość:) To znaczy, że mogę zamontować moje kilka sztuk próbnie na konstrukcji wdg. własnego pomysłu nie bacząc na te otwory. To jeszcze mam kolejne: Jeśli panel ma długość 2100mm to ile maksymalnie na dole i u góry może wystawać go poza punktami podparcia?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    ​@@danielrajszczak Niektórzy właśnie takie konstrukcje sobie robią. To jak panel ma być podparty jest określone w instrukcji montażu,. Ogólnie przyjęło się że 20-40 cm w takim zakresie od brzegów. Wklep w googlach Longi Installation Manual i model modułów / albo podobne i masz pewną informację.

  • @TheKilgore666
    @TheKilgore666 Жыл бұрын

    Fajny filmik, trochę mi się rozjaśniło dzięki temu. Mam jedno pytanie do pana. Czy montując panele na dachu garażu stojącego 25m od domu uziom muszę zrobić koło garażu i do tego podłączę konstrukcję i ramy paneli. Kabel dc puszczę w ziemi do domu i drugie uziemienie domowe będę miał dla falownika. Chyba nie ma sensu łaczyć obu uziomów? Do tego wyczytałem ze przy przewodzie DC dłuższym niż 10m ogranicznik przepięć musze mieć przy panelach i przy falownik ?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    Жыл бұрын

    W takiej sytuacji gdzie garaż nie ma własnego uziemienia, możesz wykonać dodatkowe doziemienie, do którego zepniesz sobie ochronny z domu i uziemienie z garażu do którego podłaczysz również moduły PV falownik itd. Co do odległości przewodów to tak do tych 10m dwa ograniczniki, uziom zrób poniżej tych 10 ohm, najlepiej tak aby uwzględnić współczynnik korekcyjny ( znajdziesz w googlach ) i wg. mnie warto kupić ograniczniki ziskiernikiem gazowym na torze uziemiającym, wtedy tak szybko te ograniczniki się nie starzeją jak zwykłe warystorowe. przykład to Jean Muller DS50PVS-1000/G zerknij na schemat w googlach jest po polsku i będziesz wiedział o czym mówie. Oczywiscie możesz dać T1 ( już mają w standarcie iskierniki) ale są droższe i boli jak trzeba dać x2.

  • @Patryk8201
    @Patryk82012 жыл бұрын

    Czy jeśli zastosujemy podkładki uziemiające to nie musimy już uziemiać każdego panela z osobna?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    Dokładnie ,nie trzeba

  • @rreekkddaa
    @rreekkddaa3 ай бұрын

    Ty montując sobie panele musisz posiadać fakturę montażu, odbioru, oddajesz energię do sieci? uziemienie paneli każdy -16mm2?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 ай бұрын

    Nikt nie wymga żadnej FV na zakup sprzętu czy montażu chyba że mówimy o dotacji, wtedy tak. Uziemienie modułów to tak min 16 mm2, najtaniej i najprosciej można zejść drutem odgromowym, on ma z 50mm2 (średnica 8mm) Często tak robiłem.

  • @1400d4d
    @1400d4d3 жыл бұрын

    A nie lepiej podłączyć ten stelaż z drutem piorunochronu jeśli jest na dachu?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Hej, jeśli jest taka możliwość to najlepiej odizolować się od prądów piorunowych, stosuje się do tego np. zwody izolowane, (stosuje się je w : stacje GSM, PV na gruncie, wszelakie anteny na dachu itd.) Jeśli nie ma takiej możliwości np. dach ma pokrycie przewodzące to można dołączyć się do odgromu, zachowując odstępy izolacyjne od niego ! to bardzo ważne. U mnie PV jest odizolowane od odgromu bo jest odstęp izolacyjny. Jeśli temat Cie zainteresował polecam opracowania prof. Andrzeja Sowy, warto poczytać :)

  • @arekm7405
    @arekm74054 жыл бұрын

    Nie za krótkie te wkręty? Czy ich długość jest wystarczająca aby wkręcić się w krokiew? Przecież grubość łaty plus grubość kontrłaty jest na pewno większa, niż długość gwintu na tym wkręcie.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Wkręty mają 20 cm, łata i kontrłata 7 cm + 8 cm bwkret w krokwie to nad blachę zostanie 5 cm - nakrętka to 4cm,będzie zamontowany adapter i profil koło 5 cm. Na tych wkretach panel będzie wisiał nad dachem na 9-10 cm. Zamawiałem komplet i takie mi dowiezli. Można wybrać 25 cm, będzie wtedy większa przestrzeń. Te blisko 10 cm jest ok.Nastepnym razem już sam zamówię i pewnie wybiorę 25 cm.

  • @patrykkrzepton991
    @patrykkrzepton9912 жыл бұрын

    WItaj . A Co z montazem na kontrukcji corab B-027.... Jest calkiem innny adapter. TO sie nadaje ?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    Hej, Corab ma własne szyny inne niż nazwijmy to standardowe, wg. mnie nie będzie pasował ten uchwyt do tej konstr. kótra jest na filmie. Zadzwoń do supportu coraba i jeszcze się upewnij.

  • @patrykkrzepton991

    @patrykkrzepton991

    2 жыл бұрын

    @@pvguy2879 ok . Dziękuję. A proszę powiedz mi jaki rozmiar wiertła brać? I do drewna ? Metalu? Jakie najlepiej? Jak gęsto mają być te śruby?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    @@patrykkrzepton991 Wiertła musza być dwa, najlepiej do metalu ( w drewnie też się nimi wierci normalnie, nie mają trzpienia prowadzącego ale to nie ma znaczenia) Pierwsze wiertło ma być srednicy szpilki tak aby otwór w blasze był na tyle duży aby uszczelka weszła swoim rantem i sie nie podwijała. Drugie wiertło z 2 rozmiary mniejsze od szpilki, ma być na tyle długie aby przeszło przez blachę - łatę i kontr. często i weszło z 8 cm w krokiew. Mam nadzieje że skumałeś. Rozstaw szpilek zależy od szyny, jakiej używasz, Corab ma inne szyny i nie znam ich specyfikacji, ale jak mówiłem możesz zadzwonić do nich. Normalne szyny to podparcie ma wyjść co okolo 1m z tego co pamiętam, minej więcej bo wiadomo różnie krokwie są rozstawiane, u mnie co 80 cm na domu dla przykładu.

  • @patrykkrzepton991

    @patrykkrzepton991

    2 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Super. Rozumiem całkowicie. ALe gwint (ten wkrecany do krokwi) ma 8cm. Wystarczy?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    @@patrykkrzepton991 myślę że tak, zwykle dodatkowo przechodzi się przez łaty aby nie było pustego strzału, wiec to całkiem dobrze trzyma. Wiertło będzie musiało mieć z 20-25 cm długhości to do szpilek już.

  • @musicanon1
    @musicanon13 жыл бұрын

    jakie są dopuszczalne odleglosci miedzy szynami konstrukcyjnymi dla paneli 1771 mm. montowane pionowo?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Hej, zagladałes w instrukcję montażu paneli? Każdy producent tworzy ogólnodostępne instrukcje masz tam wszystko napisane. Ogólnie jest tak że przy takich panelach odległość od krawędzi panela ( góra i dół) może wachac się od 20 do 40 cm.

  • @musicanon1

    @musicanon1

    3 жыл бұрын

    @@pvguy2879 tak tylko ze mam zestaw montazu keno na klemy a w instrukcy jest opisany montaz srubowy na otwory montazowei i 6 punkowe mocowanie a firma ktora sprzedala mi zestaw do konstrukcji przewidziala 4 punkty (4klemy na panel) i nie wiem co teraz. czy dokupywac szyn czy jednak sa jakies normy norm ktore to uwzgledniaja. bylbym wdzieczny jesli bys mi podpowiedzial. podsylam link do instrukcji od tch moich paneli eurener: drive.google.com/drive/folders/1KTtR7P9E2EN9tV4qAq0Gw3LRj9WMudn5?usp=sharing

  • @musicanon1

    @musicanon1

    3 жыл бұрын

    Tak samo mam jeszcze pytanie. co do uziemienia. czy to uziemienie instalacji na dachu trzeba puścić do rozdzielni? ja mam z dachu do rozdzielni jakieś 20m. wiec musiałbym puścic linke 16m2 w peszlu po strychu. ale wolałbym tego uniknąć. bo widziałem że roliwork robi szynę wyrównującą potencjały do której to podłącza oraz uziemienia pozostałych rzeczy

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    @musicanon1 patrzyłem i nie widzę tam problemów, nawet z keno masz dostarczoną wizualizację montażu, i w zależnosci od grubości szyn podpierasz je gęściej lub żadziej. Co do paneli to w keno ich nie ma, chyba w corabie je widziałem ale nie chce mi się szukać, nie ma to znaczenia bo masz też określone że jak podeprzesz je w 4 punktach będzie ok i zrób jak mówiłem. Podpierasz je od 20 do max 40 cm, od krawędzi, optymalnie w 25-35 cm i tyle. Czyli 2 szyny przy pionowym montażu i wio :) pisze o montażu paneli w pionie

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    @@musicanon1 Uziemienie paneli najbezpieczniej doprowadzić po zewnątrz budynku do szyny uziemiającej, jeśłi takowa jest, jak nie ma to można odkopać np. otokę i doprowadzić bednarkę / drut stalowy ocynkowany Fi8mm i masz z zapasem, jak jest uziom fundamentowy to nie za bardzo się dopniesz. Wszystko w zależnosci jak masz uziemienie zrobione. i jak wyprowadzone.Jak nie ma wyjścia i trzeba przewód uziemiający wprowadzić do środka budynku - co jest opcją bez odgromu powiedzmy średnią ( tworzysz zwód odgromowy wręcz, wprowadzony do środka budynku) to dociągasz go do szyny połączeń wyrównawczych. Pamietaj jak masz tyle metrów to musisz zastosować 2x SPD przy panelach i falowniku niestety.

  • @arturnowicki6356
    @arturnowicki63564 жыл бұрын

    W sprawie uziemienia to normy normują. Wg. mojej ocenie to lepiej nie uziemiać paneli gdy brak odgromowki. W innym przypadku stanowi zagrożenie przy burzach, że trafi w panele i prąd udarowi podpali coś w domu.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Panele musza byc uziemione i ekwipotencjalizowane. Zobacz opracowania Dehna czy innych firm, jest tam zrysowane jak to realizować i jakie spd używać. Prąd udarowy i tak przy udarze pokona nawet dach robiąc w nim otwór, polecam książkę profesora Sowy i eksperymenty z wyładowaniami. Poza tym są przewody DC po których zejdzie energia wyładowania do środka. Przy bezpośrednim udarze tylko odgrom ratuje sytuację. To że "popali" to mały pikuś, może Cię zabić we własnym domu... szczególnie wyładowanie dodatnie doziemne CG+, to ono wywołuje fale uderzeniowa słyszalną z kilometrów...(wybuch z tego co pamiętam porównywalny do 2 kg trotylu) ujemne jest mniej groźne. Jest zdjęcie 20 metrowego komina z cegły przeciętego przez wyładowanie, miało miejsce to w tamtym roku w w Polsce, z człowieka to by chyba tylko zęby zostały ;) stąd mam na domu odgrom i każdemu polecam, ale niestety nikt nie słucha... szpeci dom, przyciąga wyładowania, zle zrobiony szkodzi, różne wymówki słyszałem, co najlepsze od jednego elektryka również:)

  • @Kali-zb7uu
    @Kali-zb7uu4 жыл бұрын

    Witam. Firma zaproponował mi 8 paneli? Ja postanowiłem wziąść 10 paneli, zamontowane zostało 5 od wschodu i 5 od zachód? Są to panele czarne ful blac 315w, zostały połączone jedną szergowo jedną nitką? Firma zapewnia mnie że jest to wystarczająco do moich potrzeb? Według rachunku za prąd moje zapotrzebowanie to 2.5 kw? Co Panele nie posiadają optymalizatorów ponieważ firma twierdzi że są niepotrzebnie, gdyż nie ma pada żaden cień na panele? Mimo że zwróciłem uwagę że gdy słońce będzie padało na panele od wschodu to panele od zachodu będę zacienione (i na odwrót)? Dostałem odpowiedź że na nie będzie padać miej słońca, ale to nie wpłynie na pracę reszty instalacji , i to nie jestem zacienione? Gdyż nie pada na nie cień komina, drzew, budynku itp, bo to wtedy jest zacienione? Mam ogromną prośbę co państwo o tym sądzicie? Czy ja jestem w błędzie? Proszę o podpowiedź?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Odpowiedziałem Ci w filmie brewy o bruk-bet solar, poszukaj, masz wszystko źle zrobione, szkoda abym się powtarzał :) potwierdzę ttylko twoją wypowiedź, to powinno być na 2 stringach i to większych niż 5 paneli.

  • @sycias73

    @sycias73

    4 жыл бұрын

    Cały szereg będzie pracował jak najsłabszy panel. Pogoń tych paproków w cholerę!

  • @Kali-zb7uu

    @Kali-zb7uu

    4 жыл бұрын

    @@sycias73 dostałem odpowiedź że one nie będę zacienione? Zacienienie jest wtedy gdy pada cień z komina, drzewa, anteny itp..? Na nie będzie padać mniej słońca, ale to nie wpłynie na pracę pozostałych paneli, tak mi odpowiadała Pan z firmy Columbus? Która zakładała mi instalacje?

  • @sycias73

    @sycias73

    4 жыл бұрын

    @@Kali-zb7uu Rano masz słońce od wschodu, a od zachodu cień. Wszystkie panele pracują jak te od zachodu (jak najsłabszy panel). Po południu słońce pada bezpośrednio na te od zachodu, ale to ci nic nie daje bo cały szereg pracuje wtedy jak najsłabszy od wschodu. W takim układzie potrzebne są optymalizatory na wszystkie panele, albo przełożyć wszystkie na jedną połać.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    A może masz falownik solaredge ? Jeśli nie to podaj jaki.

  • @mariuszmaasas5647
    @mariuszmaasas56474 жыл бұрын

    Jak się ma trochę czasu i wiedzy to można samemu, ja wiozłem firmę Solartime, bo czasu nie mam a oni nawet papierki pomogli załatwić i nie muszę się martwić że się coś zepsuje bo mam długą gwarancję :) Filmik super i chętnie zobaczę następne.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Spoko dzięki za komentarz odnośnie gwarancji, to zapewnili Ci jakaś konkretna jako oni ? Czy standardowo 2 lata a reszta jest realizowana przez dostawcow/ prpducentow

  • @mariuszmaasas5647

    @mariuszmaasas5647

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Gwarancję dostałem na całą instalację od sloartime i to dłuższą niż u konkurencji.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@mariuszmaasas5647 czyli jakä?

  • @mariuszmaasas5647

    @mariuszmaasas5647

    4 жыл бұрын

    ​@@pvguy2879 Dostałem 20 lat gwarancji i wszelkie usterki naprawia solartime, mnie nic nie interesuje i nie ponoszę żadnych kosztów.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@mariuszmaasas5647 Trochę mam zastrzeżeń do Waszych instalacji, nawet po zdjęciach widać że nikogo nie obchodzi odstęp od krawędzi dachu, na jednym zdjęciu panele są podparte na końcach. Brak Rodo na stronie, znowu zbieracie dane klientów - osobowe a na stronie brak informacji o tym, a już firma istnieje wiele lat. Z racji że macie różnych podwykonawców, to może być tak że jedna instalacja będzie super a druga gorzej. Co do gwarancji to poproszę o jej treść zamieścić w jakimś linku, przeczytam i opublikuje opinię jak już chcesz się reklamować na moim kanele :) jesli nie doślesz to kasuje twoje posty - ze względu na kryptoreklamę. Pozdrawiam p.s. czekam z 10 dni od daty mojego postu 05.03.2020 - myślę że to uczciwe :)

  • @pawelr8750
    @pawelr87503 жыл бұрын

    Jaka siła można kręcić te łączniki pomiędzy panelami mogę uszkodzić panel?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    W zależności jakie masz panele, możesz sprawdzić w instrukcji montażu, każdy producent dołącza taka instrukcję do swoich wurobow - paneli moment to 8 do 15Nm. Ja przykrecałem ręcznie z wyczuciem. Jak za mocno docisniesz to możesz zgnieść ramę i wtedy dostanie się tam woda i problem gotowy.

  • @pawelr8750

    @pawelr8750

    3 жыл бұрын

    @@pvguy2879 dziękuję

  • @pawelr8750

    @pawelr8750

    3 жыл бұрын

    Ostatnie mogę już śmiało mocniej

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    @@pawelr8750 tak, dokładnie

  • @kiriak83
    @kiriak834 жыл бұрын

    Gdzie Pan mieszka? W sensie czy zajmuje się Pan fotowoltaiką zawodowo?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Mieszkam w okolicach lublina, zawodowo zajmuję się czymś innym, fotowoltaika to takie hobby :) oczywiście czasem można połączyć hobby z zarabianiem ;)

  • @kasia9525
    @kasia95253 жыл бұрын

    Ciekawe co z utylizacją zużytych paneli.Nikt tego nie chce zabrać.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Witam, wystarczy w googlach poszukać firm które się tym zajmują, będzie zapewne ich coraz więcej, tzn. tych zajmujących się recyclingiem z poszerzeniem na panele PV. Proszę przykład jednej z firm : globenergia.pl/recykling-modulow-pv-w-polsce-ile-kosztuje-co-sie-odzyskuje/ Powiem więcej, niektórre branże jak np. sprzedawcy środków ochrony roślin sa zobowiązani do przyjmowania opakowań po nich... sądze że to kwestia czasu że sprzedawcy i instalatorzy PV będą mieli podobny obowiązek, jeszcze nas ten problem nie dotyczy tak mocno .... za 10-15 lat owszem.

  • @mdamian86
    @mdamian864 жыл бұрын

    Dzięki za bardzo ciekawy film. W przyszłości planuję samodzielny montaż PV. Czy uziemienie paneli można podłączyć pod przewód odprowadzający instalacji odgromowej? Budynek posiada uziom fundamentowy. W każdym rogu jest wypuszczona bednarka, do której będą odchodzić przewody.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Paneli nie można uziemiać do odgromu, uziemiasz je w takim przypadku przez szynę połączeń wyrównawczych, przewodem min. 16 mm. Pamietaj o zachowaniu odstępów separacyjnych od odgromu min 50 cm i jesłi jest pokrycie dachowe przewodzące - blacha to mus zastosowania zabezpieczenia SPD T1 i nie taniego chińczyka, tylko iskiernikowe np. Dehn, Jean Muller CITEL, Phoenix Conntact itd. Najlepiej poczytaj jakies opracowania np. DEHNa sa w necie ładne po naszemu :)

  • @mdamian86

    @mdamian86

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Dzięki za odpowiedź. Zabezpieczenie oczywiście będzie na iskierniku. W takim razie muszę wprowadzić przewód do domu i podłączyć do GSU.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@mdamian86 dokładnie

  • @jacinu888
    @jacinu8883 жыл бұрын

    Z jakiej kostki ma pan podjazd zrobiony?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Z tego co pamiętam bruk bet partenon

  • @taskhunters5245
    @taskhunters52454 жыл бұрын

    A czy mozna uziemic panele do pierunochrona?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Nie można, nawet więcej, powinno się zachować odstępy separacyjne, te 0,6m i więcej od paneli, a już luksusem jest dach nieprzewoadzacy prądu.

  • @taskhunters5245

    @taskhunters5245

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 a to może nie robic pierunochrona wogule...

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@taskhunters5245 nie ma wymogu posiadania, o bezpieczeństwie sam decydujesz :)

  • @colin6610

    @colin6610

    4 жыл бұрын

    Wszystko zależy od warunków. Jeżeli nie ma możliwości zachowania dostępu izolacyjnego to trzeba. Jeżeli taki odstęp uda nam się zachować to nie trzeba. Odstęp izolacyjny należy wyliczyć.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Czyli jeżeli mamy niewielką odległość powiedzmy 30 cm, to dopinamyy się do odgromu z konstrukcja PV ? Nie stworzy to dodatkowego zagrożenia dla niej? I wtedy co z uziemieniem ? Realizowane jest przez odgrom ?

  • @taskhunters5245
    @taskhunters52454 жыл бұрын

    Jaki rozmiar tych profili?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Standardowe 40x40mm

  • @taskhunters5245

    @taskhunters5245

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 co bys rekomendowal na 9.9kw na dach 40'. Tassie zastanawialem czy dal byscrade mnie poinstruowac jakie zabezpieczeniadobrac do 3 fazowego invertera. I jak to polaczyc w całość.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@taskhunters5245 ogólnie to nie da się tego wytłumaczyć od tak, są od tego szkolenia 1-2 dni, ileż musiałbym się naprpdukowac , a i tak możesz popełnić masę błędów, moim zdaniem albo się dogadaj z kimś kto to robi ma pojęcie, albo dużo się ucz, ja moja wiedzę czerpie z ksiazek, Internetu, trochę praktyki i cos tam w tym pustym łbie zostaje;)

  • @grzegorzd1625
    @grzegorzd16252 жыл бұрын

    Krutko i na temat.Robiłeś filmik z montażu?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    Nie, jest tylko nagranie na koniec na kanale.

  • @motopv3015
    @motopv30154 жыл бұрын

    Dobry filmy. Wiele cennych informacji. Będę zakładał instalacje na dachu pokrytym papa. Czy takich samy kotew powinien używać mój instalator?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Dzięki, na pape można zastosować również tansze rozwiązanie, uchwyty trapezowe, od spodu mają specjalną piankę doszczelniajaca ale można też użyć dodatkowo jakiegoś lepiszcza ;) problem z uchwytami na trapez to poprawne uziemieniem paneli, bo trzeba się namoczyć z łączeniem paneli przewodami, lub łączyć uchwyty trapezowe jakaś bednarka np. Nierdzewna i wtedy podkładki jak pokazałem.

  • @motopv3015

    @motopv3015

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 dzięki za cenną radę. A co do falownika to nie ukrywam, że widział by mi się Solar Egde. Tylko nie wiem czy warto placic kilka tysi więcej? Jakie jest Twoje zdanie? Dodam że paneli będzie 14 po 330mocy.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@motopv3015 solaredge to fajny system, jeśli chodzi o uzyski to są 2% wieksze od reszty. Ja bym wolał zwykły falownik, A najlepiej 2 :) SE ma swoje wady i zalety, zalety to kontrola nad każdym panelem, większe uzyski jak jest problem z zacienieniem, wady to że jak się popsuje sam falowniki to trzeba wrócić do SE, ilość połączeń pod panelami jest ogromna, co zwieksza niebezpieczeństwo uszkodzenia któregoś z połączeń. Jednym słowem musisz sam dokonać wyboru :)

  • @motopv3015

    @motopv3015

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 dzięki za info

  • @motopv3015

    @motopv3015

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 SE daje 12 lat gwarancji na falownik. To też brzmi bardzo przekonująco...

  • @SIIImonS
    @SIIImonS3 жыл бұрын

    Po co stosuje się uziemienie w instalacji fotowoltaicznej?Czy w przypadku przebicia na jednym przewodzie prąd może nas porazić?Przecież obwód będzie otwarty w takim przypadku.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Takie uziemienie to wyrównanie potencjałów modułów, przy wyładowaniu atmosferycznym ma to spore znaczenie. W przypadku uszkodzenia panela lub okablowania może dojść do przerwania obwodu, co za tym idzie do powstania łuku i pożaru, w takim wypadku falowjlnik takie doziemienie wykryje. Jakas szansa na porazenie tez jest, oczywiście musiałbyś dotknąć plusa i minusa ale w uszkodzonej instalacji może być to bardziej prawdopodobne.

  • @SIIImonS

    @SIIImonS

    3 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Właśnie próbuję zrozumieć te uziemienia, czyli dotknięcie jednego gołego przewodu nawet jeżeli między plusem i minusem jest 1kv nie spowoduje porażenia? A w instalacjach domowych jak to jest, dlaczego prąd może nas porazić? Czy gdyby w całej sieci energetycznej nie było nigdzie uziemienia to czy wtedy by nas prąd nie poraził?Jeśli tak to po co się stosuje te uziemienia?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    @@SIIImonS to może zapytaj ektryka z uprawnieniami budowlanymi, ja jestem za mało kompetenty aby się wypowiadać.

  • @robertpiekarski6876

    @robertpiekarski6876

    2 жыл бұрын

    Czy uziemienie jest wymagane do instalacji fotowoltaicznej? Obowiązkowe jest jednak również wykonanie uziemienia, które chroni zarówno elementy instalacji PV, jak i jej użytkowników. Dzięki jego wykonaniu eliminuje się ryzyko występowania zwarć, które mogłyby się skończyć wybuchem lub pożarem

  • @robertpiekarski6876

    @robertpiekarski6876

    2 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Jaka powinna być wartość uziemienia instalacji fotowoltaicznej? Znalezione obrazy dla zapytania uziemienie instalacji fotowoltaicznej norma Panie mafia ,,,,,,PV uziemienia konstrukcji powinien Pan dokonać przewodem miedzianym o przekroju 16 mm^2 lub większym lub zgodnie z instrukcją producenta modułów fotowoltaicznych. Podłączenie do zacisków PE w rozdzielnicy elektrycznej jest niezalecane ze względu na ewentualne wprowadzenie przepięcia do rozdzielni.

  • @jarrek
    @jarrek4 жыл бұрын

    Fajnie że kręcisz takie chyba przyszedł czas na fotowoltaike w Polsce i na pewno dużo osób szuka takich poradników. Moi sąsiedzi skorzystali z usług solartime.pl ale jeśli ktoś ma umiejętności i wiedzę to sam pewne też ogarnie :)

  • @zafiralpstv8004

    @zafiralpstv8004

    4 жыл бұрын

    Ale perfidna reklama xD

  • @tomtomtomtom1627
    @tomtomtomtom16274 жыл бұрын

    Nie wieze ze tym wkretem wkrecisz sie w krokwie jak łata +kontrłata i niektórzy maja jeszcze deske calowa to mamy okolo 8,5cm a na moje oko ten wkret nie ma tyle nawet a mowa zeby trzymał w krokwi

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Na dachu w którym to będzie wykonywane nie ma pełnego deskowania, jak się zrobi ciepło będzie nagranie z tej realizacji :) łata ma grubość 3 cm a kontrłata 2.5 cm mnie to wychodzi 5.5 cm. Wkręty można kupić i 30 cm długości, tak ten ma 20 cm, całość, mierzyłem go. Zresztą są standardy 20, 25, 30 cm....

  • @kloszi
    @kloszi4 жыл бұрын

    Konkretny film. Niestety prze moim montażem. Ja nie nawiercałem krokwi tylko bezpośrednio wkręcałem przez blachę do krokwi. U mnie jeszcze była podkładka pomiędzy nakrętka a podkładką gumową żeby guma lepiej guma była dociśnięta. Ja kupiłem na www.solarne.info - nie że bym był sprzedawcą. ;) Już mi przyszły papiery z PGE i podłączam się 1 marca :) POZDRAWIAM i życzę słońca ;)

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Troszkę lipa że nie nawiercałeś krokwi, wbrew pozorom dzięki temu, śruba - wkręt lepiej się "trzyma", sosna przy takich wkrętach po paru cyklach suszenia i zawilgacania pęknie w tym miejscu i wkręt wypada. Nie polecam tej metody, ale żeby nie było źle nie życzę. Pozdrawiam i udanych uzysków - marzec to już dobry miesiąc :)

  • @Dron62410
    @Dron624104 жыл бұрын

    A znasz jakiś mądry sposób montażu na dachu pokrytym eurofalą?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    A to jest rodzaj Pcv/pvc czy coś z dodatkiem cementu ala eternit?

  • @Dron62410

    @Dron62410

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 jest to eternit ale bez azbestu a z dodatkiem cementu

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@Dron62410 moim zdaniem tylko system pod blachodachówka pasuje jak pokazany na filmie, ale będzie trzeba dodatkowo uszczelniac i pytanie jak to wyjdzie... prosto nie będzie.

  • @Dron62410

    @Dron62410

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 z kilkoma firmami już rozmawiałem ale każdy się boi bo trzeba kombinować i nie wiadomo czy za jakiś czas nie będzie ciekło

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Widziałem taka realizacje firma nazywa się czysty zysk, w zdjęciach mają ten typ dachu, i system jak do bkachodachowki

  • @erykkramarz1743
    @erykkramarz17434 жыл бұрын

    Super film. Kręć koniecznie kolejne bo dużo można się nauczyć :-) W tym roku mam zamiar zrobić podobną wiatę tylko będzie służyć jako altana ogrodowa. Materiał na altanę już mam tylko zastanawiam się nad dachem. Chciałbym dach zrobić z paneli fotowoltaicznych (18 sztuk). Wiem że są specjalne panele które do tego służą (niestety b. drogie) ale zastanawiam się czy nie zamontować bezpośrednio na krokwiach profili z twojego filmu i takich paneli. Nie wiem tylko jak uszczelnić przerwy pomiędzy nimi. Miałbyś może jakiś pomysł jak by to można zrobić?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Miałem też taki pomysł przez chwilę, że będą same panele, ale nic sensownego nie wymyśliłem, można zrobić pełne deskowanie z płyt mfp/osb i np. Jakaś pape, lub gont. Ja zrobiłem blachę trapezowa i to saab 50um. Jest tak mocna ze chodziło nsoe po tym jak po betonie, ale zapewne nie podoba Ci industrialny wygląd. Innych pomysłów nie mam aby to było trwałe, i na panele nie były przenoszone jakieś siły, bo mogą się pojawić mikropekniecia itd.

  • @erykkramarz1743

    @erykkramarz1743

    4 жыл бұрын

    Łukasz Lisiewicz od jakiegoś czasu zastanawiam się jak to zrobić bo w sumie blachę na dach tez mam tylko nie będzie to dobrze wyglądać. Jeżeli zastosowałbym takie elementy jakie przedstawiłeś na filmie czyli między innymi śruby wkręcane w krokwie, profile itd. to chyba nie powinny panele pracować i pojawiać się mikropęknięcia. W sumie system montażu jest dokładnie ten sam tylko nie ma blachy pomiędzy panelami i krokwiami. Nie wiem czy dobrze myśle, po prostu chce zrobić dobrze i żeby to jakoś wyglądało.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Ja bym sie martwił, ze jak nie dasz zabezpieczenia jakiegoś to woda będzie niszczyła drewnianą konstrukcję, po kilku latach wszystko zgnije:/ moim zdaniem przede wszystkim to być bezobsługowe, A jak przekombinujesz to będzie odwrotnie :)

  • @kmieciu777

    @kmieciu777

    4 жыл бұрын

    Kładzie się profile w odwrotna strone niż zazwyczaj i panele opierasz na krawędziach ktoś tak robił i ma dach zrobiony

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@kmieciu777 no ale na krawędziach nie można montować paneli. Są wytyczne co do podparcia ich, pewnie nie brane z nikad, gwarancji też nie ma...

  • @colin6610
    @colin66104 жыл бұрын

    Wszystko fajnie ale z tematu uziemiania instalacji lub wyrównanie potencjału proponuje się podszkolić. Zdania są podzielone w tym temacie ponieważ większość nie wie o czym mówi. Pozdrawiam

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Tzn. Proszę o szczegóły bo nie wiem o czym mówimy. Może użyłem skrótów myślowych bo często mi się zdąża, ale chętnie się dowiem o błędach w rozumowaniu, jeśli są.

  • @robertpiekarski6876

    @robertpiekarski6876

    2 жыл бұрын

    @@pvguy2879 uziemienie a od gromienie to dwa inne zagadnienia

  • @robertpiekarski6876

    @robertpiekarski6876

    2 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Czy do fotowoltaiki potrzebna jest instalacja odgromowa? Znalezione obrazy dla zapytania uziemienie instalacji fotowoltaicznej norma Czy ochrona odgromowa instalacji fotowoltaicznej jest obowiązkowa? Przepisy nie narzucają obowiązku montażu ochrony odgromowej właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Zgodnie z prawem ich projektanci lub inwestorzy muszą jednak wykonać analizę ryzyka, której wyniki pozwolą dobrać odpowiedni poziom zabezpieczenia.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    @@robertpiekarski6876 Oczywiście że tak, tzn. są to dwa różne pojęcia chociaż w ziemi się spotykają :)

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    @@robertpiekarski6876 Co do analizy ryzka, oczywiście czytałem mądre książki o tej analizie i w mojej okolicy to się nie sprawdza.... Z racji że dostarczałem internert większośći mieszkanom kilku wsi to znam statystyki wyładowań i to z przeszło 15 lat. Widziałem wieie, od rozwalonych kominów, spalonych budynków, po spalone w domach całe instalacje itd. Nie ma wymogu nawet LPS w domach wiec tym bardziej w inst. fotowoltaicznych, ale WARTO. Warto bo moim zdaniem czynnik losowości może doprowadzić do utraty majątku, a moim zdnaiem ma on kluczowe znaczenie. Oczywiście są pewne zasady, np. wysoki maszt gsm koło domu i dom w strefie ochronnej, ale ile jest takich przypadków. W skrócie kto zna ryzyko i troche miał praktyki to ma na domu LPS i chroni również fotowoltaikę. Chyba że ma dobrego ubezpieczyciela, ale często występuje w takich umowach np. franszyza i też takie przypadki znam :) z winy elektorwni tzn. pracownika przy wymianie licznika pracownik luźnio podłączył Neutralny, efekt taki że w domu wszystko zjarane, wiadomo 400 V... ubezpieczalnia oddała 75% z tego wszystkiego.....

  • @mareksikorski5349
    @mareksikorski53494 жыл бұрын

    Witam. wszyscy piszą że sami a jak podbijacie papiery odbioru do energetyki.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Pierwszy sposób zewnętrzny elektryk, drugi sposób posiadanie uprawnienia lub dorobienie np." Eksploatacji sieci do 1kV z pomiarami." Oczywiście mogą być inne uprawnienia, ale o te chyba najprościej.

  • @jarkowyg

    @jarkowyg

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 a nie trzeba mieć UDT do konstrukcji?

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    @@jarkowyg nie, w zgłoszeniu mikroinstalqcji musisz wpisać jakimi uprawnieniami się posługujesz, są checkboxy do zaznaczenia, zaznacza się jedno uprawnienie, zresztą zgłaszałem z E nikt problemów nie robi.

  • @robertpiekarski6876
    @robertpiekarski68762 жыл бұрын

    jak udzielasz porad to powinieneś mówić o ważnych rzeczach , uziemienie , tak owszem ale najważniejsze jest !!!!!!!!!!! Ile powinno wynosić uziemienie???????????????????? O skuteczności systemu uziomowego decyduje jego rezystancja uziemienia. W ogólnym przypadku, jeżeli nie zostały sprecyzowane specjalne wytyczne, dla obiektów budowlanych zaleca się, aby nie przekraczała ona wartości 10 Ω.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    2 жыл бұрын

    Hej, być może w tym filmie nie uściśliłem, ale na swoją obronę powiem że w innych filmach robię pomiary i jest o tym wspomniane, szczególnie w filmie z budowy inst. naziemnej.

  • @krzysztofb9321
    @krzysztofb93214 жыл бұрын

    Prosił bym o podanie normy, która mówi o uziemianiu paneli, bo się kolega strasznie o tym rozwinął a podając informacje na forum warto jednak podeprzec swoje teorie źródłem wiedzy technicznej, domniemam że z energetyką kolega ma niewiele wspólnego. W przypadku instalacji odgromowej na dachu to fakt obowiązkowo trzeba uziemiac konstrukcje paneli ale to z wywodu w filmie nie wynika. Społeczność oglądając film postrzega Pana jako osobę kompetentna więc przekazując jakieś informacje warto wiedzieć o czym się mówi. Sam film nt montażu ok ale o zasadach projektowania i prawach elektrotechniki nie wiedząc co i jak bym się nie wypowiadał. Pozdrawiam

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    4 жыл бұрын

    Witam, a czy musi być jakaś norma ktora mowi o wymogu uziemienia ramek paneli? Moim zdaniem wystarczy zalecenie producentów, czyli np. degradacja przez efekt PID. Wiadomo że uziemienie iich to zabezpieczenie dodatkowo przez indukcja podczas wyładowania, ekwipptencjslizacje, czy ochrona przed uszkodzeniem panela i pojawienia się tam napięcia, falownik wykryje doziemienie. Odnośnie bycia ekspertem, nigdy nie twierdziłem że nim jestem, bo nie jestem. Jeśli się myślę, w komentarzu można napisać w jakim przypadku i gdzie konkretnie, wtedy wszyscy coś zyskają, może ja się czegoś też nauczę:) Co do samego filmu, być może tam chaotynie poruszyłem niektóre kwestie, na pewno pamiętam że jest tam błąd odnośnie LPS i łączenia z nim paneli. Oczywiście przy braku dostępu separacyjnego nalezy dopiac się do odgromu, ale podkreślam temat jest bardzo pobieżnie potraktowany i nie jest instruktszem jak projektować takie instalację, to info dla inwestorów jak to wygląda, chodzi o zwiększenie świadomości.

  • @krzysztofb9321

    @krzysztofb9321

    4 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Nie chce jakoś mocno wchodzić w temat ale jeśli panel posiada 2kl izolacji to nie wymaga uziemienia jeśli jest zainstalowany na dachu bez odgromowki. A co do norm to oczywiście że one są bardzo ważne przy wykonywaniu różnych robót do których się konkretnie odnoszą, co prawda stosowanie PN jest dobrowolne i nikt nas nie zmusza do ich stosowania ale sąd czy prokurator będzie chciał potwierdzenia bezpiecznego oraz poprawnego wykonania robót jeśli nie były zachowane polskie normy podczas robót. To taka dygresja do powagi wykonywania chociażby mojego zawodu. Dalej podtrzymuje zdanie że filmik pożyteczny oraz jak najbardziej potrzebny tyle że jak inwestorzy sami zabierają się za montaż to warto jednak do sprawdzenia poprawności wykonanych prac zatrudnić kogoś kompetentnego bo szkody wyrządzone przez napięcie stałe i nie zapominajmy że o bardzo wysokim potencjale mogą być dotkliwe dla kieszeni oraz życia i zdrowia.

  • @tomaszgawlik3856

    @tomaszgawlik3856

    3 жыл бұрын

    Części czynne przewodzące dostępne należy uziemiać w celu wyrównania różnicy potencjału. Czyli wszystko co przewodzi bądź może przewodzić przepływ prądu. Proszę poczytać też o stopniowaniu ograniczników przepięć... według mnie prąd udarowy po uderzeniu pioruna który spłynie po 16mm2 CU do rozdzielnicy domowej bądź GSU ugotuje ochronniki, aparaturę, falownik i wszystko co w domu galwanicznie połączone. Jeśli dach jest przewodzący najpierw należałoby zrobić instalacje odgromową. Potem uziemić konstrukcje paneli. Jesli dach jest izolowany i leży w strefie gdzie średnia wyładowań atmisferycznych jest niska i nie wymagamy prawnie obowiązku montowania instalacji odgromowej, konstrukcje fotowoltaniki należy uziemić do uziomu. PN EN 62305 norma odgromowa PN HD 60364-4-41 norma dot ochrony przeciwporażeniowej.

  • @podprad3852
    @podprad38523 жыл бұрын

    *DACH PO TYM ZABIEGU TRACI GWARANCJĘ I JEST DZIURAWY JAK SITO. NIE MA ŻADNYCH USZCZELEK GWARANTUJĄCYCH SZCZELNOŚĆ I BRAK DEGRADACJI MIEJSCA WIERCENIA.*

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    Hej, wg. gwarancji producenta jakakolwiek perforacja powoduje utratę gwarancji, więc już przed fotowoltaika prawdopodobnie jej nie masz bo przecież używasz farmerów do przykrecania blachy. Uszczelki do PV są nie siej zamętu:)

  • @podprad3852

    @podprad3852

    3 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Mam gwarancję i to wieczystą. Blacha ma otwory fabryczne na kołki. Wszelka ingerencja w blachę na konstrukcji dachu który pracuje co jest sprawą oczywistą nie poprawia jej stanu. Nie ma kołków ani uszczelek jakichkolwiek które wystawione na warunki atmosferyczne nie zmieniają swej struktury z biegiem czasu. Podobnie z masami dekarskimi podanymi działaniu środowiska. Wszystko się zmienia i to bardzo szybko. Guma twardnieje, traci elastyczność podobnie jak uszczelniacze. Pozdrawiam.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    @@podprad3852 A jakiej marki masz pokrycie dachowe ? możesz podać model bo powiem szczerze widziałem z 500 dachów w swoim życiu i jeszcze takiego nie, wiec to jakaś dla mnie ciekawostka. Oczywiscie masz rację, nie ma rzeczy wiecznych i zapewne te uszczelki + zabezpieczenie dekarskie nie są wieczne. Pytanie ile wytrzymają bo to nas interesuje:) Sądze że 15-20 lat. Ja proponuje montaż PV w pierwszej kolejnośći na gruncie jeśli można oczywiscie, a w drugiej na dachach np. budynków gospodarczych / garażach. W ostatniej na domach.

  • @podprad3852

    @podprad3852

    3 жыл бұрын

    @@pvguy2879 Można takich pokryć trochę znaleźć, np: www.budmat.com/pl/kategoria/dachy-modulowe-i-akcesoria-1 --- www.muratorplus.pl/technika/dachy/blachodachowka-arad-pru-panele-dachowe-zamiast-nieporecznych-arkuszy-blachy-aa-mxL2-H2Bz-VCWr.html --- www.google.com/search?q=blachodach%C3%B3wka+z+otworami+monta%C5%BCowymi&client=ms-opera-mobile&prmd=isnv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjf9LX1pfPtAhWpAhAIHccdC24Q_AUoAXoECAMQAQ&biw=360&bih=464#imgrc=mUTpoc_x6j1UKM --- Montaż tak jak piszesz na gruncie to najlepsze rozwiązanie. Pozdrawiam.

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    3 жыл бұрын

    @@podprad3852 ok blachodachówka modułowa, nigdy nie zwróciłem na to uwagi, rzeczywiście to dobre rozwiązanie i gwarancja ma wtedy sens :) dzięki za info. Pozdrawiam

  • @aleksander1610
    @aleksander1610 Жыл бұрын

    U mnie jest 120 między krokwiami to jak wtedy się montuje na blachodachówce

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    Жыл бұрын

    Można kupić wzmocnione szyny, można też kręcić dodatkowe podpory w same łaty, albo to i to. Można też aktualnie kupić uchwyty - mostki które przykręca się do samego pokrycia ( ale ten sposób montażu jest mniej odporne na wiatry )

  • @aleksander1610

    @aleksander1610

    Жыл бұрын

    @@pvguy2879 to są mostki do blachodachówki

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    Жыл бұрын

    @@aleksander1610 nie rozumiem...

  • @aleksander1610

    @aleksander1610

    Жыл бұрын

    No napisałeś że można kupić mostki żeby montować do pokrycia tak jak na trapezie no więc pytam czy tak owe są

  • @pvguy2879

    @pvguy2879

    Жыл бұрын

    @@aleksander1610 są, rok temu widziałem tak wykonane instalacje.