Polski system edukacji jest zły? Polak studiujący w USA odpowiada co trzeba zmienić | Jakub Respekta

Ғылым және технология

📈 Pomóż nam budować ten kanał: patronite.pl/maciejkawecki
Maciej Kawecki przeprowadzi wywiad, a jego gościem jest Jakub Respekta. Jako jeden z nielicznych Polaków został przyjęty na Princeton University, amerykańską uczelnie ze ścisłej czołówki światowych rankingów. W wieku 15 lat rozpoczął szkolenie pilota szybowcowego. Pracował w firmie SatRev, gdzie brał udział w konstruowaniu satelitów. Podbijał niebo nad całą Polską zrzucając lekarstwa dla dzikich zwierząt. Był członkiem ekspedycji do symulowanej bazy księżycowej, gdzie prowadził badania nad wpływem kosmicznej izolacji na człowieka. Za pomocą balonów z wodorem wysyłał sondy do stratosfery, aby badać zdrowotność upraw rolnych. Jednocześnie angażuje się społecznie - działał w młodzieżowej radzie swojego miasta, gdzie w ramach akcji zbierania pomocy humanitarnej dla Ukrainy, stworzył społeczność ponad tysiąca wolontariuszy. W rozmowie opowiada nie tylko o egzaminach wstępnych na czołową uczelnię świata, ale o polskim systemie edukacji. Jakub niezwykle wysoko ocenia polski poziom nauki, apelując o podjęcie zmian w polskim systemie edukacji. Zapraszamy do oglądania, Maciej Kawecki & Jakub Respekta.
🔔 Subskrybuj: youtube.com/@MK_ThisIsIT?sub_...
📖 Poznaj historie wybitnych Polaków: makeway.pl
👍 Facebook: / kawecki.maciej
📷 Instagram: / kawecki.maciej
📱 TikTok: / maciejkawecki
❌ Twitter: / kawecki_maciej
💼 LinkedIn: / maciejkawecki
🎙️ Słuchaj nas na Spotify: open.spotify.com/show/3mTuS0V...
• Wywiady
• Shorts
Gość odcinka: Jakub Respekta
Prowadzący: Maciej Kawecki
Operator: Łukasz Bernaś
Montaż: Łukasz Bernaś
Kierownik planu: Jarosław Bielski
#ThisIsIt #MaciejKawecki

Пікірлер: 69

  • @lui2100lui2100
    @lui2100lui2100 Жыл бұрын

    Niesamowite jak młody 19 letni człowiek myśli i wyraża się o swojej przyszłości oraz swoich celach...brawo...dużo satysfakcji i wytrzymałości w dążeniu do realizacji swoich marzeń...

  • @marcinfunfundneunzig474

    @marcinfunfundneunzig474

    Жыл бұрын

    Jeszcze dodam do tego że miło będzie posłuchać Kuby za jakiś czas.

  • @ukaszkaminski627

    @ukaszkaminski627

    Ай бұрын

    @@marcinfunfundneunzig474 Już się wymądrza, jak typowy Amerykanin.

  • @gerardhajduk4978
    @gerardhajduk497811 ай бұрын

    Brawo. Tak miło się tego słucha. Jedno tylko należy wyprostować, studia w Stanach nie są tańsze niż w Polsce dla zdecydowanej większości.

  • @marekorkiszewski6513
    @marekorkiszewski6513 Жыл бұрын

    Wracałem kilkukrotnie z UK, Niemiec, USA. Ostatnio zrezygnowałem z propozycji pracy na Uniwersytecie Harvarda i w Mass General Hospital. Ofertę przedstawiła Prezydent Amerykańskiej Akademii Nauk. Po powrocie , chęć wprowadzenia najdrobniejszych innowacji natrafiała na solidarny opór. Od rektorów po lekarskie środowisko i po firmę Kulczyk. Reforma w medycynie, służbie zdrowia, szkoleniu studentów to z perspektywy spoza Polski tylko 5 minut. Zrobienie Princeton w Polsce to miesiąc. Ja wracałem do rodziny.

  • @hiigpetko2696

    @hiigpetko2696

    Жыл бұрын

    Może trzeba by zacząć od Kulczyk, może jako symbol tych układów.

  • @marianm8772

    @marianm8772

    8 ай бұрын

    @@hiigpetko2696 ....acha ...moze.....wracaj chlopie po Harvardach .....niektorzy w PRLu musieli byc cinkciazami bys ty dzis smigal...po swiecie....poj....bajerant

  • @eladrzazga1235
    @eladrzazga1235 Жыл бұрын

    aż chce się słuchać...i wierzyć że jeszcze nie jest tak źle z naszą młodzieżą...trzymam mocno kciuki za Jakuba

  • @tedupl
    @tedupl Жыл бұрын

    Niesamowita rozmowa i niesamowity młody człowiek. Człowiek zaczyna wierzyć w młode pokolenie.

  • @wychowujemy
    @wychowujemy Жыл бұрын

    Dziękuję za tę rozmowę. I za całą Pana działalność - patriotyzm współczesny najwyższej próby!

  • @kagie58
    @kagie58 Жыл бұрын

    Moc i potęga narodów opiera się właśnie na takich ludziach, a nie na armatach.

  • @magmag6740

    @magmag6740

    7 ай бұрын

    Opiera się na takich ludziach bo oni są w stanie zrobić lepsze armaty.

  • @kagie58

    @kagie58

    7 ай бұрын

    @@magmag6740 Jeżeli w ogóle są potrzebne armaty 🙂

  • @kasiam5401
    @kasiam5401 Жыл бұрын

    Wspaniały człowiek, inspirująca rozmowa. Dziękuję i życzę Ci, Jakubie, wszystkiego dobrego w podróży zwanej życiem.

  • @sawekszewczyk9380
    @sawekszewczyk9380 Жыл бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa. Wysłuchałem z zainteresowaniem, razem z córką do końca. Młody człowiek, właściwie jeszcze przed maturą a wypowiada się tak płynnie jak by już skończył studia. Słychać w głosie wielki entuzjazm, pasję i zaangażowanie. Chłopak z pewnością „skazany” na sukces, którego serdecznie mu życzę i będę trzymał kciuki 👍 Rodzice mogą być dumni, obydwoje z nich znam 🙂

  • @peceed

    @peceed

    8 ай бұрын

    Za moich czasów tak płynnie wypowiadało się po podstawówce.

  • @bartosz6435
    @bartosz6435 Жыл бұрын

    Świetny gość, świetna rozmowa, 3mam kciuki za rozwój kanału!

  • @adminpro9362
    @adminpro9362 Жыл бұрын

    Ja w Twoim wieku to mialem tylko koleżków w głowie i dobrą zabawę...szkoda że mnie ktoś wtedy tak nie natchnął. Chociaż skończyłem polibudę stołeczną i pracuje w IT...

  • @annaw.788
    @annaw.788 Жыл бұрын

    Studiując na tak prestiżowej uczelni, największą jej zaletą jest networking i kontakty! Wspaniały, mądry młody czlowiek! Powodzenia 😊

  • @DZIADUUUUUU
    @DZIADUUUUUU Жыл бұрын

    Jak dobrze, że trafiłem na ten kanał! Pomijając rozmowy i gości którzy są na prawdę ciekawi, jesteś człowiekiem stworzonym do prowadzenia wywiadów! Pozdrawiam i życzę potężnego rozwoju kanału !

  • @KrystynaSzul-mm6dm
    @KrystynaSzul-mm6dm Жыл бұрын

    WTG Jakub! So smart! That's an amazing accomplishment and you, YOU are doing it! The most difficult challenge is to get in, and you did it with hard work and good strategy. Keep it up! Universities in the US want students to succeed and try to make sure they graduate. Make sure you engage whatever resources they provide that could be helpful to you. Make sure your professors know you. Freshmen classes can be pretty big. You must have really rocked that SAT score! Again, WTG! Stay the course. Good luck. I can tell, you will do great. Above all, do enjoy and have fun. :)

  • @rafalkowerski
    @rafalkowerski Жыл бұрын

    Siła odśrodkowa pokonuje grawitacje, dlaczego jest nieużywana?

  • @rafafilipek1560
    @rafafilipek1560 Жыл бұрын

    Swietny kanal leci sub i sukcesow zycze :)

  • @peterb2000
    @peterb2000 Жыл бұрын

    Jakub wielkie brawa i cudownie ,ze spelniasz marzenia! Zycze Tobie chlopaku szczescia i zdobywania wiedzy bo z takich ludzi trzeba byc dumnym. Podczas rozmowy nikt nie powiedzial ,ze roznica pomiedzy zachdonimi uczelniami , w ktorych sie ksztalci studentow w Polsce "produkujemy" magistrow . Kazda zachodnia uczelnia stara sie udostepnic wszystko dla studentow a wykladowcy chca pomoc zdobywac wiedze. W Polsce niestety wykladowcy gnebiciele studentow, wyladowuja swoje frustracje i probelmy na ucznoiw, Nie interesuje ich zdobyta wiedza i zalosne jest to ,ze dzis ktos skonczyl studia ma tytul mgr przed nazwiskiem a nie zna dobrze zadnego jezyka mimo ,ze zaliczyl jakis jezyk na studiach.

  • @marylkap6498

    @marylkap6498

    7 ай бұрын

    Rozmawiałam wielokrotnie ze studentami z innych krajów, np. z Hiszpanii, GB, Niemiec. Studenci hiszpańscy, na 3 roku filologii angielskiej, mówili po angielsku tak jak baaardzo przeciętny uczeń ogólniaka w drugiej klasie. Niemieccy z kolei, nie potrafili dobrze mówić w obcym języku. A studenci angielscy, mimo kursów języka francuskiego - nie mówili w tym języku. O uczniach, studentach amerykańskich i ich znajomości geografii ogólnej, nie ma co właściwie wspominać. Dla nich Polska, Rosja czy Ukraina to te same państwa. O Mołdawii, Litwie, czy jakiejś Łotwie już nie wspomnę, bo dla.nich Uran jest bliżej 🤨

  • @szmeuq5406
    @szmeuq5406 Жыл бұрын

    brawo 👏👏

  • @natalia001
    @natalia001 Жыл бұрын

    Talenty nie marnują się wyjeżdżając za granicę, one marunją się w Polsce. W tym momecie ani Polska ani świat nie krzysta.Trzeba wyjeżdżać.

  • @rjmnd
    @rjmnd Жыл бұрын

    Szacunek dla prowadzącego i bohatera rozmowy.

  • @user-tc4zk3bg2s
    @user-tc4zk3bg2s Жыл бұрын

    A może by tak pomyśleć o wrzuceniu tych wywiadów na Spotify jako podcast? Luźna propozycja. Mi na pewno byłoby w ten sposób wygodniej.

  • @MK_ThisIsIT

    @MK_ThisIsIT

    Жыл бұрын

    Dobry pomysł. Zrobimy to.

  • @anetamikulska2334
    @anetamikulska2334Ай бұрын

    Gratuluję 🥂 ❤

  • @loudyawn4753
    @loudyawn4753 Жыл бұрын

    Respect! Panie Kubo!

  • @stanmroz1351
    @stanmroz1351 Жыл бұрын

    i tak w radzeniu sobie najważniejszy jest intelekt , chęć do pracy , można skończyć świetną uczelnię i średnio sobie radzić

  • @marcin3136
    @marcin31369 ай бұрын

    Siedź tam, aż nie wejdziesz "na samą górę". Wtedy pomyślisz. Paradoks- tam szybciej zrobisz karierę, jeżeli na prawdę potrafisz myśleć, a u nas nic jej nie gwarantuje (no chyba, że czapkowanie, skrajny konformizm i wyrzeczenie się własnego ja/ myśli, etc., ale z nie-patologicznych reguł/ zasad, to nic nie gwarantuje, a wręcz przeciwnie). Siedź tam i najważniejsze- baw się dobrze! Wróć dopiero "na samą górę". Powodzenia!

  • @AnotherWhoHitTheDust
    @AnotherWhoHitTheDust Жыл бұрын

    Ci na górze mają Ciebie uczniu głęboko w poważaniu. Do tego istotnie młodych pracowitych i zdolnych w Polsce raczej mało. Chłopak należy do elity intelektualnej młodzieży. Wąskiej elity.

  • @marylkap6498

    @marylkap6498

    7 ай бұрын

    "ci na górze" mają w takim samym poważaniu nauczyciela! A już szczególnie takiego pasjonata, zaangażowanego, traktującego ucznia indywidualnie, z szacunkiem.

  • @hannaliziniewicz-kaminska6479
    @hannaliziniewicz-kaminska64795 ай бұрын

    Po ośmiu miesiącach , ponownie wysłuchałam ... Dziękuję za tyle pozytywnej energii Kolejny raz Gratuluję i życzę Jakubowi i nam wszystkim realizacji Dobrych Zamierzeń i Marzeń

  • @BartekEVH
    @BartekEVH Жыл бұрын

    Działaj i szczęśliwy bądź! :)

  • @handekweda6815
    @handekweda68159 ай бұрын

    Witam , oczywiście problemem jest sposób nauczania w polskich szkołach i nie chodzi o nadmierną ilość materiału , chodzi o samo nauczanie - programowanie umysłów młodych ludzi bez rozwoju ich własnej logiki , mało tego naucza się nie prawdy na temat kim byli nasi pradziadowie , chodzi o język , a raczej mowę polską najstarszą ze wszystkich języków , słowo matematyka to słowo polskie i od nas trafiło do praktycznie wszystkich języków świata , mówi ono dosłownie o podstawach matematyki , których nie uczą w szkołach w ogóle , ponieważ najpierw kościół zniszczył prawie całkowicie naszą wiedzę , a później kiedy Polska była pod zaborami utworzono nam komisję edukacji narodowej i po niemiecku - prusku zaczęto nauczać Polaków nowej Polskości , dzięki odtworzeniu etymologii słowa matematyka nauczyłem się bardzo szybko takich ciekawostek jak np. 33 podnieść do potęgi trzeciej w pamięci , według mnie to poziom jakiejś czwartej może piątej klasy podstawówki , no ale może się mylę , może każdy to potrafi , może nasz prymus sprawnie i szybko to policzy .

  • @saraswati999
    @saraswati99911 ай бұрын

    W stanach jest to sprytnie rozwiazane ze szkolami a wiec tak przyjmuja studentow bardzo bogatych czasami nawet takich moze sa jak to sie mowi privileged i rodzice slono placa ale za to jest wlasnie po przez ten sposob morzliwosc przyjecia umorzliwienie studia studentom wybitnym i zdolnym ktorych moze jest nie stac na studia a wiecj funkcjonuje to calkiem dobrze 😊

  • @ajnjp6446
    @ajnjp64465 ай бұрын

    Raczej bym nie liczył na powrót po tym jak zostanie zainwestowane w chłopaka tyle środków. Poza tym tak jak powiedział w życiu liczy się przede wszystkim szczęście.

  • @pastelek3
    @pastelek3 Жыл бұрын

    7:02 tl;dw stypendia po kilkanascie tysiecy zlotych to rzeczywiscie jest taniej

  • @zaksiu9736

    @zaksiu9736

    10 ай бұрын

    Studia na takich uczelniach kosztują 80k dolarów nawet, ale niektóre uczelnie oferują 100% stypendium jesli twoja rodzina zarabia mniej niż pewien próg

  • @megawhitemaster7740
    @megawhitemaster7740 Жыл бұрын

    jestes gosc!!!!

  • @johnc8439
    @johnc84397 ай бұрын

    Ma dużo nadziei jeszcze. Ja też miałem, ale zostałem w USA. gazy cieplarniane.... zaczelo sie dyrdymaly wmawiane staja sie wiara. lotnictwo przed pandemia ddawalo tylko 3% do calosci co2, to znaczy nic. paliwo z olei spozywczych przetworzone kosztuje koszmarnie tak jak wodor, koszty energii i dodatkoew atmosferycznych czy glebowych sa przemilczane, wiec zaczynaja wymyslac zaniczyszczajace zastepstwo dla ropy. kupilem ostatnio d3 w aptece w usa 90 kapsułek na dnie duzego opakowania widocznego na polce. takie rzeczy ale to trudne do widzenia, lepiej buczec o gazach.

  • @rincewindzankhmorpork6412
    @rincewindzankhmorpork641218 күн бұрын

    Z moich informacji wynika, że studia na uczelni publicznej kosztują od 8 do 25 tys. $ rocznie, na uczelniach prywatnych 2x lub nawet 3x więcej. Młodzieniec twierdzi, że studia w USA są tańsze niż w Polsce. Dziwne!

  • @hiigpetko2696
    @hiigpetko2696 Жыл бұрын

    Mądry młodszy kolega, ale pewnie nie wie, że związki zawodowe rządzą w szkolnictwie a to post-komuna. Nie wiadomo jakby było gdyby to była inna opcja. Pewnie też źle.

  • @chujcinaimie
    @chujcinaimie Жыл бұрын

    To ta Zuzanna ?

  • @adminpro9362

    @adminpro9362

    Жыл бұрын

    Space shuttle niezadowolony że słuchał o kosmosie, o losie!

  • @chujcinaimie

    @chujcinaimie

    Жыл бұрын

    @@adminpro9362 Nie wiesz o co chodzi

  • @annap1608
    @annap160811 ай бұрын

    Polski system nauczania jest o wiele lepszy od amerykanskiego. Czy znasz program nauczania w sredniej szkole w USA ? Jezeli nie rozwijasz sie samodzielnie i nie uczysz sie czegos dodatkowo to mozesz pakowac komus zakupy w sklepie albo miec papierkowa robote. Tylko dodatkowe studia daja mozliwosc pracy we wlasciwym zawodzie. Tak , dla Ciebie studia nie beda kosztowne bo masz wiele wiadomosci i dodatkowych punktow, ktore daja wysoka pozycje a co za tym idzie wysokie stypendium. Ale takich osob jest bardzo malo. Studia w USA sa bardzo drogie i wiele osob splaca ich koszt 10 a nawet 15 lat. Znam chlopca z polskiej rodziny uczonego przez matke, ktory majac 11 lat zaliczyl SAT na poziomie 12 klasy. Polskie dzieci sa bardzo zdolne i jezeli maja dobrych nauczycieli moga wiele osiagnac. Gratuluje i zycze pomyslnosci. Pamietaj kim jestes. 🇵🇱💕

  • @zaksiu9736

    @zaksiu9736

    10 ай бұрын

    Niektóre studia np mit oferują 100% stypendium jesli twoja rodzina zarabia mniej niż 75k$ rocznie

  • @juliaklis-ng8zu

    @juliaklis-ng8zu

    5 ай бұрын

    Ja znam osoby 60-cio letnie i dalej spłacają .Studia medyczne na lekarza to $ 200 000 rocznie.Wiec gdzie taniej?

  • @lady.gal.

    @lady.gal.

    Ай бұрын

    ​@@juliaklis-ng8zuakurat na tej jego uczelni mogą być darmowe jeśli dochód rodziny studenta nie przekracza 60-70 tys dolarów rocznie

  • @krystiannowak5919
    @krystiannowak59198 ай бұрын

    Chłopak jest jednostką wybitną. Na podstawie jego doświadczeń generalizują na resztę. Darmowe studia mają tylko najlepsi. Gdyby był przeciętny nie było by z nim tej rozmowy i bajek o darmowych studiach w USA.

  • @pankrzysioo
    @pankrzysioo Жыл бұрын

    Ten gość jest bardzo wygadany, ale przedstawianie go jako jakąś wyrocznię to nieporozumienie. Tysiące osób dostają się co roku na Princeton.

  • @edupasjonatkakingasanocka

    @edupasjonatkakingasanocka

    Жыл бұрын

    z Polski?

  • @pankrzysioo

    @pankrzysioo

    Жыл бұрын

    @@edupasjonatkakingasanocka Z Polski nie, bo Princeton nie jest w Polsce i aplikowanie tam jest dla uczniów liceów w Polsce z wielu względów niewygodne. Gdyby wszyscy uczniowie liceów z Polski zdawali takie same egzaminy jak w Ameryce, rozumieli specyfikę tych aplikacji i mogli aplikować na topowe uniwersytety w Ameryca na identycznych zasadach jak Amerykanie, dostawałoby się tam co roku kilkanaście tysięcy ludzi. Nie trzeba być żadnym geniuszem żeby dostać się na studia tam. Ludzie w Polsce nie rozumieją na czym polega aplikowanie na uniwersytety w Ameryce. To polega na czymś zupełnie innym niż aplikowanie na studia w Polsce. Aplikacja ma element, w którym ocenia się umiejętności kandydata w standardowych testach, ale w dużym stopniu decyzja opiera się o eseje i zainteresowania kandydata. W efekcie na te uniwersytety dostają się ludzie, którzy są albo "zaradni" i potrafią ogarnąć te różne elementy aplikacji dobrze, albo ich rodziców stać na wynajęcie konsultanta, który im w tym pomoże, przygotuje do rozmowy kwalifikacyjnej itd. Dodatkowo, jak ktoś jest w jakiejś niedoreprezentowanej grupie, kryteria przyjęcia są niższe.

  • @jolantabennan6892

    @jolantabennan6892

    Жыл бұрын

    Naprawde? A jakich i skad np?

  • @adriandmochowski9391

    @adriandmochowski9391

    Жыл бұрын

    @@pankrzysioo Te uczelnie są głównie dziedziczne - jak któryś z twoich rodziców tam chodził, to i ty się dostaniesz. Reszta to kasa, sportowcy i trochę diversity żeby PR się kleił.

  • @helenj8183
    @helenj81833 ай бұрын

    Nie opowiadaj bzdur że studia w USA są tańsze niż w Polsce . Moje dzieci skończyły studia w Stanach i wiem ile to wszystko kosztowało . Tu jest tak jak chcesz się wykształcić to niestety trzeba płacic za edukację i to slono. Jeżeli rodzice nie pomogą dzieciom na studiach to syn czy córka kończy cztery lata studiów ( bo tu są czteroletnie na bechler degree) z bagażem pożyczek sięgających do 100 tysięcy dolarów i trzeba to później spłacać przez lata . Tu nic nie ma za darmo.

  • @lady.gal.

    @lady.gal.

    Ай бұрын

    akurat na tej jego uczelni mogą być darmowe jeśli dochód rodziny studenta nie przekracza 60-70 tys dolarów rocznie

  • @kryp73rpl46
    @kryp73rpl4624 күн бұрын

    stracony czlowiek - jesli nie doczyta tematyki zielonego ladu.

  • @adriandmochowski9391
    @adriandmochowski9391 Жыл бұрын

    Brain drain.

  • @bonifacypankracy3273
    @bonifacypankracy3273 Жыл бұрын

    jak miałem 19 lat to też myślałem że wiele rzeczy "czysto teoretycznych" jest niepotrzebna. Typowe myślenie społeczeństw zachodnich, tylko zobaczycie jeszcze 10-20 lat a Chińczycy wyprzedzą wszystkich naukowo o epokę. Czym masz większą bazę teoretyczną tym lepiej odnajdujesz się w praktyce (rzeczywistości), poza tym praktyka jest przypadkowa, zmienna i niedoskonała, a teoria jest zwykle logiczna, i sięgająca dalej niż możliwości techniczne człowieka. NIe rozumiem tej fascynacji poziomem edukacji w USA, przecież tam poziom jest żenująco niski przy polskich uczelniach.

  • @sekathor

    @sekathor

    Ай бұрын

    Yyyyyy... A w czym Chińczycy wyprzedzają naukowo? W kopiowaniu wszystkiego co kraje zachodnie stworzyły? Powiedz, jaki chiński wynalazek / odkrycie jakoś wpłynęło na resztę świata?

  • @elvrro
    @elvrro11 ай бұрын

    Polska jest pod okupacją zagranicznych korporacji dlatego wszystko w Polsce jest drogie !

  • @eres2475
    @eres24758 күн бұрын

    Tanio w polsce. Ja z biednej rodziny studiując dziennie sam opłacałem studia pracując też dziennie. Efekt - zero sensu. Papier i zero prawdziwych umiejętności. Tanio.😂

Келесі