Połączył fizykę kwantową i klasyczną | prof. Wojciech Żurek

Ғылым және технология

Partnerem odcinka jest RALMETAL. Sprzedaż stacjonarna i online - ralmetal.pl/
Teoria Polaka przełomem w fizyce. I słowo „przełom” jest tutaj potwierdzone przez każdego fizyka, z jakim do tej pory przed emisją tego wywiadu rozmawiałem. Szanowni Państwo, w zaciszu jednego z najsilniej strzeżonych laboratoriów na świecie Narodowego Laboratorium w Los Alamos w USA które odwiedziliśmy, polski naukowiec prof. Wojciech Żurek wraz z zespołem naukowców zbudował potwierdzone eksperymentalnie twierdzenie, które ma fundamentalne znaczenie dla całej teorii mechaniki kwantowej. Twierdzenia o zakazie klonowania które pokazuje, że nieznany stan kwantowy nie może być w żaden sposób zreplikowany. Konsekwencją tego twierdzenia są fundamenty współczesnej kryptografii kwantowej opartej o bezpieczny przesył informacji zakodowanej w stanie kwantowym. Teoria której współtwórcą jest Polak stanowi obecnie podstawę kwantowej kryptografii i kwantowego przekazu informacji. W stanie opisanym przez Pana Profesora próba podsłuchania kanału kończy się natychmiastowym poinformowaniem o tym fakcie osób komunikujących się tym kanałem. Sformułowane i udowodnione przez Williama Woottersa, Wojciecha Żurka oraz Dennisa Dieksa twierdzenie ma fundamentalne znaczenie dla teorii całej mechaniki kwantowej.
Zapraszam na rozmowę z nagrodzonym Orderem Odrodzenia Polski, Nagrodą im. Alberta Einstaina „Albert Einstein Professorship Prize”, polskim fizykiem kwantowym prof. Wojciechem Żurkiem. Jestem zaszczycony, że poświęcił nam Pan ten czas.
#fizyka #nauka #polska
PARTNEREM ODCINKA JEST RALMETAL. Węglik Spiekany to nasza specjalność! 💎🚀 Narzędzia VHM do obróbki skrawaniem. Frezy, Wiertła, Gwintowniki, Nakiełki, Frezy Trepanacyjne, Płytki Wieloostrzowe, Głowice Frezarskie i wiele więcej...
Sprzedaż stacjonarna i online - ralmetal.pl/
Spis treści:
00:00 - Tworzy fundamenty całej mechaniki kwantowej
02:26 - Czym jest dekoherencja?
12:45 - Skąd nazwa „Kwantowy Darwinizm”?
15:35 - Do czego zbliżają nas badania profesora?
18:50 - Czy fizyka kwantowa odpowie nam na nierozwiązane pytania? (Teleportacja, powstanie wszechświata)
24:00 - Przełom w fizyce kwantowej
30:00 - Jak z materii rodzi się świadomość?
31:45 - Historia profesora w Los Alamos
38:00 - Pozycja polskiej nauki na świecie
40:35 - Stygnięcie wszechświata
🔔 Subskrybuj: youtube.com/@MK_ThisIsIT?sub_...
📖 Poznaj historie wybitnych Polaków: thisisit.edu.pl/
👍 Facebook: / kawecki.maciej
📷 Instagram: / kawecki.maciej
📱 TikTok: / maciejkawecki
❌ Twitter / kawecki_maciej
💼 LinkedIn / maciejkawecki
🎙️ Słuchaj nas na Spotify:open.spotify.com/show/3mTuS0V...
• Wywiady
#ThisIsIt #MaciejKawecki

Пікірлер: 814

  • @szymskiPL
    @szymskiPL3 ай бұрын

    Uwielbiam kiedy naukowiec pytany po co się bada jakiś aspekt rzeczywistości, odpowiada że po prostu z najzwyklejszej ciekawości, a wszyscy dookoła mają problem ze zrozumieniem tej odpowiedzi :')

  • 3 ай бұрын

    Bo może, choć żona nie pozwala mu wymienić żarówki. I jeszcze mu super płacą...😋

  • @magorzatakitka4266

    @magorzatakitka4266

    3 ай бұрын

    😀

  • @waldemarskw1583

    @waldemarskw1583

    3 ай бұрын

    a ja rozumiem że naukowcy czasami nie tylko błądzą ale i nierzadko zdarza im się bredzić , ale ciekawe jest to że sami się do tego przyznają

  • @PolskiRoland

    @PolskiRoland

    3 ай бұрын

    Dokładnie, też mnie wprawia to w humorystyczny stan :D teksty, że nauka jest dla dobra ludzkości, może tak, ale w pierwszym kroku dla zaspokojenia intelektualnego.

  • @igorsawicki4905

    @igorsawicki4905

    3 ай бұрын

    Nie płacą 😅​@

  • @iamweasel_
    @iamweasel_3 ай бұрын

    Wielki szacunek dla profesora, który siedzi w USA od lat, a tego w ogóle nie słychać w jego polszczyźnie!

  • @professionalcompanyetc

    @professionalcompanyetc

    3 ай бұрын

    Bez kitu jak Derepinski też zauważyłem że wielu polskich inteligentów nie zapomina

  • @hasppl9005

    @hasppl9005

    3 ай бұрын

    Nie rozumie dlaczego ludzie się dziwią że ktoś żyjąc przez wiele lat poza granicami Polski mówi piękna polszczyzna. Żyjąc 42 lata w USA nadal mówię piękna polszczyzna a moja córka która się urodziła w USA i całą edukację zdobyła w USA też pięknie mówi po polsku i nikt w Polsce tego nie zauważa że język Polski jest jej drugim językiem.

  • @wnocyposchodach9010

    @wnocyposchodach9010

    3 ай бұрын

    @@hasppl9005 Szacunek dla Ciebie.

  • @sekathor

    @sekathor

    3 ай бұрын

    ...bo to nie profesor i nie siedzi w USA, tylko aktor i mieszka w Wałbrzychu

  • @iamweasel_

    @iamweasel_

    3 ай бұрын

    @@sekathor Za mądrze gada. Aktor wie tylko tyle, ile przeczyta przygotowując się do roli.

  • @damianzareba1594
    @damianzareba15943 ай бұрын

    Ten Profesor jest absolutnie genialny! 🫡 Każde jego słowo wzbudza ciekawość! Marzy mi się dyskusja pomiędzy nim a Profesorem Meissnerem. To byłoby mega pasjonujące!

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    3 ай бұрын

    Nie ma zadnej dyskusji od ponad stu lat. Jesli przejrzysz wszystkie wyklady np profesora Meisnera ...(ktorego uwielbiam bo to on zaszczepil we mnie zainteresowanie fizyka) ...to w gruncie rzeczy jest to COPY/PASTE. Kazdy bez wyjatku powtarza "prawde ustalona ponad 100 lat temu"

  • @Adam_Wegert

    @Adam_Wegert

    3 ай бұрын

    To by bylo ciekawe, bo prof. Meissner twierdzi, ze ,,dekoherencja niczego nie wytlumaczyla''-ze jezeli chodzi o problem pomiaru to jestesmy w tym samym miejscu co 100 lat temu. Ja sie z tym nie zgadzam, nie uwazam, ze dekoherencja rozwiazala w pelni problem pomiaru ale mysle, ze rozwiazala tzw. ,,small measurement problem'' (w odroznieniu od ,,big measurement problem''). Co ciekawe, sam prof. Zurek tez nie uwaza, ze dekoherencja _w pelni_ rozwiazuje problem pomiaru. @damianzareba1594 na ile siedzisz w fizyce/matematyce? Bo jak sie nie boisz wzorow to moglbym cos wiecej napisac/popodsylac Ci cos do poczytania. @chillyshotorbitus5152 oj, nie zgodzilbym sie. W miedzyczasie powstalo bardzo wiele roznych interpretacji mechaniki kwantowej: wieloswiatowa gdzies w latach 50, consistent histories troche pozniej, relacyjna (Rovelliego) w latach 90, wiele nowych modeli teorii obiektywnego kolapsu. Do tego moze nieco mniej znane: modalna (van Frassena), transakcyjna albo jakies dziwne pomysly superdeterministyczne (t'Hooft i spolka).

  • @damianzareba1594

    @damianzareba1594

    3 ай бұрын

    @@chillyshotorbitus5152 Też uwielbiam Profesora Meissnera i właśnie dlatego chciałbym zobaczyć ich rozmowę. To byłoby pasjonujące wydarzenie kiedy to dwoje specjalistów rozmawia na absolutnie fundamentalne tematy.

  • @szymskiPL

    @szymskiPL

    3 ай бұрын

    ​@@chillyshotorbitus5152 W przypadku pana Żurka właśnie nie jest to ta sama prawda ustalona 100 lat temu, dlatego jest osobą bardzo wartościową. W tym samym czasie, choć niezależnie od siebie, razem z Dieter'em Zeh'em, jako pierwszy zaproponował mechanizm dekoherencji jako wyjaśnienie rozbieżności między światem klasycznym a kwantowym. Szkoda tylko, że tak mało ludzi faktycznie interesuje się tą tematyką, ale nie można się dziwić, bo implikacje procesu dekoherencji mogą prowadzić do konkluzji że istnieje nieskończenie wiele gałęzi funkcji falowej (tudzież wszechświatów równoległych), gdzie istnieją niezliczone kopie ciebie i mnie. To przeciętny człowiek ma spory problem z jakiegoś powodu zaakceptować.

  • @szymskiPL

    @szymskiPL

    3 ай бұрын

    @@damianzareba1594 Meissner może ładnie mówi i coś tam potrafi policzyć, ale dla mnie, podobnie jak w przypadku Dragana, po każdym wykładzie który z nim obejrzę, nie jestem w stanie powiedzieć czy czegokolwiek się nauczyłem. Frustruje mnie też kiedy zabiera swoją religię na salę wykładową.

  • @eteria6366
    @eteria63663 ай бұрын

    🧚‍♀️; 👍🌷👍- mówić prosto o trudnych i złożonych zagadnieniach to wielka sztuka; dziękuję i proszę o więcej.✍

  • @MM-yx7ch

    @MM-yx7ch

    2 ай бұрын

    Wydumanych

  • @eteria6366

    @eteria6366

    26 күн бұрын

    @@MM-yx7ch : być może, ale gdyby Tesla, mój ulubiniec, nie wydumał prądu zmniennego nie było by tej cywilizacji "prądu"😇; i nie mogłabym się teraz z Panią/ Panem skontaktować🖐🌝. Nie jestem zwolennikiem postępactwa, ale nauki w ryzach moralności.👋

  • @MrValgard
    @MrValgard3 ай бұрын

    proponuję prowadzącemu słuchać odpowiedzi i zadawać pytania na bazie tych odp, a nie 'z listy' bo już któryś wywiad gdy gość prosi o możliwość dokończenia odp, przykro się tego słucha

  • @leniwiec99

    @leniwiec99

    3 ай бұрын

    Ale to trzeba rozumieć temat i właśnie te odpowiedzi. Tutaj to sztuka dla sztuki te wywiady, niby coś tam się dzieje ale zawsze niedosyt duży pozostaje.

  • @user-xu5yo3zz1v

    @user-xu5yo3zz1v

    3 ай бұрын

    Popieram wskazówki. Nie da się słuchać prowadzącego a przez niego osoby zaproszonej.

  • @ryszardpetryszyn

    @ryszardpetryszyn

    3 ай бұрын

    Zgadzam się. Prowadzący nie słucha, zadaje pytanie jakby nie rozumiał odpowiedzi na poprzednie. A co chwilę powtarza 'aha' .

  • @Mescherje

    @Mescherje

    3 ай бұрын

    Kawecki to Kawecki, wystarczy zobaczyć, co on publikuje na LinkedIn. Wszystko dla niego jest przełomem, niesamowitym osiągnięciem, a czasami tak bzdurne tematy wywleka, że nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać. On przede wszystkim promuje siebie, a że jest marny, to i słabo mu to wychodzi. Nie da się słuchać tych wywiadów, bo goście może i ciekawi, ale on kompletnie nie słucha, nie rozumie, a w dodatku przerywa i nie daje się wypowiedzieć. Tragedia.

  • @makromikro273

    @makromikro273

    3 ай бұрын

    Jeśli prowadzący byłby nieco bardziej inteligentny, to wiedziałby, że zadając połowę pytań mniej i pozwalając DOKOŃCZYĆ PROFESOROWI MYŚL, miałby większą oglądalność, lepszy zasięg, ergo więcej kasy.

  • @obvioustruth
    @obvioustruth3 ай бұрын

    Gdy byłem w liceum nawiązałem kontakt z profesorem Wojciechem Żurkiem. Odpisał mi na e-mail i zaprosił mnie do swego laboratorium w Los Alamos. Niestety byłem w dosyć trudnej sytuacji osobistej i nie mogłem przybyć, a szkoda, bo bym pojechał, gdyby nie moja sytuacja. Bardzo sympatyczny człowiek.

  • @analinizotwocka4599

    @analinizotwocka4599

    2 ай бұрын

    Mnie też zaprosił i też nie pojechałem. Też nie miałem kasy.

  • @obvioustruth

    @obvioustruth

    2 ай бұрын

    @@analinizotwocka4599 Ciekawe 🙂. A w jakich okolicznościach jesli można wiedzieć?

  • @michalstrozyk1744
    @michalstrozyk17443 ай бұрын

    Dzisiaj rano opowiedziałem Żonie, leżąc przytulony do jej pleców, że według mechaniki kwantowej jestem w tym samym momencie i za Nią i przed Nią i nad Nią i pod Nią, istny Casanova! Dawno się tak nie śmiała! Dzięki!

  • @owlNolan

    @owlNolan

    3 ай бұрын

    wykonałeś kolejny krok to zdrady. Jeszcze się tym chwalisz xD

  • @itmakessense6829

    @itmakessense6829

    3 ай бұрын

    Ja tam w łożu wolę tarcie z klasycznej fizyki.

  • @sylwesterczyzewski619

    @sylwesterczyzewski619

    3 ай бұрын

    Dobrze, że ci nie odpowiedziała, że ja też jestem w innym miejscu, jak jestem z Tobą.😉

  • @michalstrozyk1744

    @michalstrozyk1744

    3 ай бұрын

    @@sylwesterczyzewski619 Racja! Ale to już nie jest takie wesołe!

  • @silkar3028
    @silkar30283 ай бұрын

    O ile sam wywiad był bardzo ciekawy, uważam, że za dużo w tym wywiadzie Ciebie - dokładniej - prób zaznaczenia swojej wiedzy. Nawet profesor się z Ciebie podśmiechiwał ;)

  • @Mescherje

    @Mescherje

    3 ай бұрын

    Kawecki musi odbębnić swoją autopromocję. Przecież w tych wywiadach o nic innego nie chodzi.

  • @rafab.4413

    @rafab.4413

    3 ай бұрын

    I to potakiwanie "yhm" z intonacją, jakby omawiane tematy były oczywiste :D

  • @szkolaempatii.pl-porozumie4312

    @szkolaempatii.pl-porozumie4312

    3 ай бұрын

    I co z tego? Że jest rozmowa między dwojgiem? Pytający i odpowiadający. Pytający musi być obecny, żeby odpowiadający mógł się odnieść do pytań. Irytują mnie takie oceniające komentarze (podszyte chyba zazdrością- czyli "bólem o to co ma ktoś inny a ja nie mam"- więc nie oceniam zazdrośników tylko współczuję bólowi!). To z kolei o mnie.

  • @szkolaempatii.pl-porozumie4312

    @szkolaempatii.pl-porozumie4312

    3 ай бұрын

    @@rafab.4413 Tak- meliskę polecam - na silny wkurw, nie ma nic lepszego 😉

  • @konradkubiak6544

    @konradkubiak6544

    2 ай бұрын

    Pomijam moją małą znajomość fizyki, tym bardziej dekoherencji kwantowej , ale ciekawość poznania problemu tak jak i naukowca równego Einsteinowi wciąga mnie w te niedostępne rejony i z przerwami dotrwam do końca tej niezwykle interesującej rozmowy. Sama fizyka nie jest tak ciekawa, jak czytanie tutaj komentarzy nie z tej 😂Ziemi na ten temat . Pozdrawiam wszystkich uczestników tego filmu.

  • @szymskiPL
    @szymskiPL3 ай бұрын

    Dziękuję bardzo za ten film. Nie oglądałem jeszcze nigdzie rozmowy z panem Wojciechem po polsku, a temat dekoherencji w którym pan Wojciech się specjalizuje (i jako jeden z pierwszych fizyków opisał) jest niewątpliwie tematem bardzo ciekawym, a nawet lepiej, wręcz fundamentalnym. Dzięki :)

  • @szkolaempatii.pl-porozumie4312

    @szkolaempatii.pl-porozumie4312

    3 ай бұрын

    Nawet ja, prosta polonistka po UJ (lata 80-te) zrozumiałam co mówi profesor. Zrozumiałam też dlaczego moi nauczyciele - nawet z dość dobrego wtedy i chyba dzisiaj Nowodworka (1 LO) w Krakowie - nie byli w stanie nauczyć mnie fizyki i matematyki. Oni mi kazali obliczać zamiast wyjaśnić- po co mam to robić. Profesor Żurek mówi o tym, co mówi- z taką pewnością - że ufam mu, że on to obliczył, więc jego teoria ma sens. A jednocześnie odpowiada na moje pytania beż zmuszania mnie do ich sprawdzania/obliczania. Jako polonistce i teolożce w teorii rozwijanej przez profesora znajduję jednocześnie odpowiedzi ( tam gdzie można je znaleźć- obliczyć/eksperymentować) i pytania (beż odpowiedzi jeszxze) - o zasadnicze sprawy - np. Po co istnieje wszechświat. Boże - to jest pytanie o Boga. Kurcze, kocham ten wywiad. Uzasadnia mi kwantowo- klasycznie inspirujące mnie myślątka Ekharta Tolle. Jest jak czytanie Gombrowicza i Wojtyły jednocześnie.... I Szymborskiej też oczywiście i jej "nie wiem" i że "chwilami życie bywa znośne"... I takie tam. Super poza tym posłuchać ludzi którzy wybrali się w świat z Krakówka, mojego też serdecznego. Dziękuję za wszystkie pytanio-odpowiedzi j odpowiedzio-pytania.

  • @lolololololo5261
    @lolololololo52613 ай бұрын

    AGH? Mój człowiek :D Swoją drogą mam znajomego na UJ, który został doktorantem na wydziale fizyki na tej uczelni i udzielał nam korepetycji z matmy, fizyki. Fajne czasy. Oficjalnie "święta wojna" między UJ i AGH. W praktyce, wspólne imprezy i wspólna nauka :D

  • @teresachylinska8394
    @teresachylinska83943 ай бұрын

    Genialny Pan Zurek ! Jakie to piękne i wymowne ze Polacy tez maja Wielkich Naukowców ! To kolejny film jaki oglądam dzieki Panu i to ma dla mnie kolosalny wpływ na postrzeganie wszechświata ! Trzymam kciuki za doktorat w USA !

  • @s3rverius

    @s3rverius

    3 ай бұрын

    Proponuję używać trzech spacji . Będzie bardziej czytelnie .

  • @videofan006
    @videofan0063 ай бұрын

    A to cudo! Prawdziwy rarytas. Znakomity wywiad, bardzo ciekawy no i świetne pytania. Trochę bym może chciał jeszcze więcej usłyszeć odpowiedzi profesora, ale nie ma co grymasić, edytorzy też mieli swoje wytyczne czasowe. W każdym razie to co usłyszałem wiele mi wyjaśniło. Dzięki!

  • @lilianafelisiak7893
    @lilianafelisiak78933 ай бұрын

    Bardzo lubię słuchać wywiadów z fizykami szkoda , że nic z tego nie rozumiem, ale mnie fascynują

  • @dana4740

    @dana4740

    3 ай бұрын

    :D piękne, odpowiednie podsumowanie i w moim prypadku

  • @czydziestek
    @czydziestek3 ай бұрын

    Pan Profesor po prostu WOW! 👍

  • @jacekdepeche
    @jacekdepeche3 ай бұрын

    Będzie to nienaukowe i przez wielu niepożądane ale dla mnie słuchanie o fizyce jest doświadczaniem piękna stworzenia Boskiego. Poznawanie fizyki jest muśnięciem zrozumienia potęgi Boga i jego zamysłu.

  • @zikami3876

    @zikami3876

    3 ай бұрын

    a co to Bóg o którym piszesz ?

  • @JarekPe

    @JarekPe

    3 ай бұрын

    Super stwierdzenie, w pełni się z Tobą zgadzam! Fizyka służy do poznania zasad stworzenia, a przez to zbliża nas do transcendencji, sami fizycy to przyznają. Kłopot w tym, że osoby gimboateistyczne postrzegają takie rozważania poprzez pryzmat swojej nienawiści do religii. Świat nie mógł powstać sam z niczego, ktoś go stworzył i żadna religia nie ma tu znaczenia, bo to tylko zespół tradycji i obyczajów ludzkich. Fizyka w naukowy sposób i troszeczkę prowadzi nas do najistotniejszych odpowiedzi. Pozdrawiam

  • @zikami3876

    @zikami3876

    3 ай бұрын

    @@JarekPe "Świat nie mógł powstać sam z niczego, ktoś go stworzy" 1. skąd wiesz czy może tylko przypuszczasz ? . "ktoś go stworzył" 2. skąd wiesz czy może tylko przypuszczasz ? "zbliża nas do transcendencji" 3. a co to takiego "transcendencja " i skąd się wzięła ? Proste pytania, czego nie rozumiesz ? Po co w to mieszać religię ? Wystarczą podstawy logiki. Pozdrawiam. Miłego dnia...

  • @mariusz9306

    @mariusz9306

    3 ай бұрын

    @@JarekPe Nie prowadzi nas do tej odpowiedzi żadna fizyka. Bo odpowiedzi nie ma. To tylko twój manifest poparty tupnięciem nogą i wyzwiskami wobec osób, które myślą inaczej niż ty. Gimboateiści Hawking, Dawkins czy Dragan.

  • @lukwuk2213

    @lukwuk2213

    3 ай бұрын

    Którego Boga? Tego prawdziwego, naszego czy tych nieprawdziwych bogów, co inni wierzą?

  • @OkiemPisarza
    @OkiemPisarza3 ай бұрын

    Wywiad perła, wiedza bezcenna, wypowiedzi i myśli godne podziwu.

  • @bozydarziemniak1853
    @bozydarziemniak18533 ай бұрын

    27:46 Odpowiedź na to pytanie: Wszechświat jest układem obliczeniowym realizującym symulację, w której zbiór wszystkich liczb jest przedstawiony w postaci par liczb tworzących równania i równania sprzeczne. Zbiór równań opartych na równości 0=0 określa świat fizyczny, zbiór równań sprzecznych określa świat metafizyczny. Celem istnienia wszechświata jest stworzenie obserwatorów, którzy poprzez doskonalenie własnych funkcji kognitywnych poruszają się od zera świadomości do boskiej zbiorowej świadomości. Obeserwatorzy muszą uzyskać pełnię wiedzy o istniejących prawach fizyki i doświadczać zarówno pozytywnych jak i negatywnych stron tego świata doskonaląc się we wzajemnych relacjach i wiedzy. Osiągnięcie ostatecznego najbardziej optymalnego stanu, w którym obserwatorzy (tacy jak ludzie) osiągną najbardziej optymalny stopień rozwinięcia funkcji kognitywnych zwiastować będzie nową złotą erę. Erę zbliżenia się do Boga i poznania boskiej świadomości, w której wszelki negatywizm przestanie istnieć i zostanie zastąpiony miłością, do czasu, aż nikt z grona obserwatorów nie wyłamie się, by taki układ boskiej świadomości zniszczyć poprzez obniżenie jakościowe swojej funkcji kognitywnej. W epoce złotej ery wszyscy będą mieli dostęp do nieskończonych zasobów materialnych i przestrzenni objętościowej naszego wszechświata i w tej nieskończoności będą mogli dowolnie zmieniać swoje formy doświadczając na sobie niczym nieuwarunkowanej miłości pochodzącej od innych istot, jednocząc się z nimi we wspólnym polu superpozycji kwantowej. Jeśli ktoś zadaje pytanie dlaczego, któryś z obserwatorów miałby obniżyć jakość swojej funkcji kognitywnej, by wyjść ze złotej ery, to odpowiedź jest banalna - bo może. Taką odpowiedź uzyskałem od jednego z obserwatorów zadając mu to pytanie. Pojawienie się u ludzi pychy, niedbalstwa, chciwości, zazdrości, nieumiarkowania, gniewu, braku empatii, przemocy, lenistwa i braku logiki zwiastuje odejście od boskiej miłości. Cel świata to dojście więc do złotego środka, czyli stanu najbardziej optymalnego dla wszystkich istot.

  • @bartob3469

    @bartob3469

    3 ай бұрын

    Czyli jak jakiemuś obserwatorów znudzi się niebo to idzie za karę na ziemię i ma zrozumieć swój błąd... 🫣

  • @bozydarziemniak1853

    @bozydarziemniak1853

    3 ай бұрын

    @@bartob3469Niebo jest częścią Ziemi jak i Ziemia częścią nieba, tylko nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Proces polega na stopniowym wracaniu do świadomości tego faktu.

  • @Greg-nl2zq

    @Greg-nl2zq

    2 ай бұрын

    Ale pytanie po co to jest?

  • @bozydarziemniak1853

    @bozydarziemniak1853

    2 ай бұрын

    @@Greg-nl2zqDla rozwoju dusz. Aby nauczyły się realizować obliczenia w sposób najbardziej efektywny. Zbalansowanie funkcji kognitywnych i ich optymalizacja w kierunku pozytywnej polaryzacji to cel tego świata i istot w nim żyjących. Jest to po to, aby doświadczać otoczenia stworzonego przez stwórcę i istot w nim się znajdujących w sposób możliwie jak najbardziej pozytywny. Jest to też po to, abyś wyciągnął lekcję o współdziałaniu istot i ich interakcjach. W skrócie chodzi o to, żeby się cieszyć z życia. Można pocieszyć się tym, że zje się coś dobrego lub przejdzie się na spacer i popodziwia widoki.

  • @wieslawamakarewicz6229
    @wieslawamakarewicz62293 ай бұрын

    Dziękuję za świetne (. czasami trudne) programy. Za popularyzację polskiej nauki

  • @darekb.4563

    @darekb.4563

    3 ай бұрын

    Jakiej polskiej , gdzie ona jest ? W Polsce rocznie składa się ponad 200 wniosków patentowych.. W samym Monachium 9 tys. , w Kalifornii 25 tyś.. O China i Japonii nie wspomnę bo zachód już jest daleko w tyle.. To o Jakiej nauce i jej skuteczności mówimy? Wiedzę można posiadać, ale prawdziwe umiejętności naukowe polegają na tum ,żeby umieć ją wdrożyć. Polska nauka w Polsce nie istniej praktycznie..

  • @dworekzielonyas9902

    @dworekzielonyas9902

    3 ай бұрын

    ​@@darekb.4563 Patenty sa elasnoscia przedsiebiorcow a nie sily bajemnej a poniewaz istotnymi przedsiebiorcami sa firmy zagraniczne to tam u siebie sadaja patenty swoich pracownikow jako swoja wlasnosc😢

  • @monikaaskawiec3622
    @monikaaskawiec36223 ай бұрын

    Trudne do zrozumienia. Abstrakcja na wyższym poziomie, ale ma to jakiś sens. Życie to tajemnica.

  • @majk2006

    @majk2006

    3 ай бұрын

    To nie jest abstrakcja tylko fundament rzeczywistości. Abstrakcją jest nasze życie i świat, który uważamy za prawdziwy.

  • @monikaaskawiec3622

    @monikaaskawiec3622

    3 ай бұрын

    ​@@majk2006 😂 Chyba jednak to nie jest fundament. To co wiemy to kropla w oceanie. Pustka jest formą, forma jest pustką.

  • @majk2006

    @majk2006

    3 ай бұрын

    @@monikaaskawiec3622 Mechanika kwantowa w swoim założeniu zajmuje się rzeczywistością na jej najbardziej fundamentalnym poziomie i prawami, którą ją tworzą. Teorii kwantowej na razie nikt nie podważył, ani żaden mistyk, ksiądz czy buddysta. Filozofowie próbowali dokopać się do tego co Jest, ale im się nie udało. Dziś najbliżej rzeczywistości, taką jaka ona jest, jest teoria kwantów i teoria grawitacji.

  • @monikaaskawiec3622

    @monikaaskawiec3622

    3 ай бұрын

    ​@@majk2006Słuchałam wypowiedzi fizyków i mówili, że nie wiedzą. Teoria jest teorią. Posłuchaj jeszcze raz wywiadu tam jest wprost powiedziane, że jeśli jest się wielkim naukowcem to nie znaczy, że nie możemy błądzić. Skoro wszystko wiesz - to gratuluję. Dobrze, ze odkryłeś fundament wszystkiego:) Nie czepiaj się słów. Nie wiem o co ci chodzi. Słowo pomarańcza nie jest pomarańczą. Koniecznie musisz mi udowodnić swoją rację? Twoja racja jest twoją racją, a nie moją. Skoro wszystko wiesz to najlepiej jakbyś podzielił się z tym z innymi naukowcami.

  • @majk2006

    @majk2006

    3 ай бұрын

    @@monikaaskawiec3622Przecież napisałem, że najbliżej rzeczywistości jest teoria kwantów i grawitacji. Nikt nie twierdzi, że zna prawdę, bo do tego, co jest, można się tylko zbliżać, a opis jest tylko opisem.

  • @kamilwalczak8194
    @kamilwalczak81942 күн бұрын

    Szacun Panie Wojtku! [22:13] - [22:51] Tutaj bym polemizował. Czy informacja jest kategorią wtórną? Kwantowy opis rzeczywistości jest ogólniejszy od klasycznego. Otóż pełna informacja o stanie kwantowym układu (czy obiektu) zawarta jest w funkcji falowej opisującej ten układ (czy też obiekt) a więc niejako definiujące pole kwantowe, które są pierwotne w stosunku do ich lokalnych wzbudzeń, jawiących się jako cząstki elementarne, które należą do kategorii wtórnej. Zatem jeśli pole kwantowe jest pierwotne, to informacja tam zawarta także. Myślę, że tak to należy rozumieć. Pozdrawiam jak najserdeczniej!

  • @marcelcieslik7978
    @marcelcieslik79783 ай бұрын

    Pytanie „dlaczego jest coś z nie nic” zmroziło mnie. Miliony razem leżąc w łóżku i zasypiać zadawałem sobie to pytanie dochodząc w głowie do ściany 😮

  • @sielscore

    @sielscore

    3 ай бұрын

    zasady antropiczne

  • @majk2006

    @majk2006

    3 ай бұрын

    To stare pytanie dobrego starego Leibniza.

  • @przestrzenplancka

    @przestrzenplancka

    3 ай бұрын

    Jest coś, bo powstający wszechświat skupiał w sobie ogromne ilości energii. Gdyby było nic - nie byłoby pytania i obserwatora.

  • @Wulfen2

    @Wulfen2

    3 ай бұрын

    @@przestrzenplancka A skąd te "skupianie w sobie ogromnych ilości energii"? Chyba nie rozumiesz do końca tego pytania.

  • @mariusz9306

    @mariusz9306

    3 ай бұрын

    @@Wulfen2 Podejrzewam, że znasz odpowiedź skąd. Dawaj.

  • @janinaveltri8580
    @janinaveltri85806 күн бұрын

    Steve Wozniak,Polak genialny byl mozgiem ktory stworzyl Apple Computer w swoim garazu mam jego zdjecie z jego pierwszym computerem...stara gazeta z przed 20 lat chce pan to zdjecie Steve Wozniak powinien byc znany Polakom!!! ogladam Pana programy kiedy moge... doceniam i dziekuje

  • @wPeniSwiadomy
    @wPeniSwiadomy3 ай бұрын

    Z tego co Pan mówi, przyszedł mi taki wniosek, że powinny być obiekty kwantowe których nigry nie będziemy w stanie zmierzyć, ani jej stanów. Słynne grawitonty mogą tak działać. Choć znając życie nie istnieją, a takie nie wykrywanie obiekty kwantowe są inne i kuszą istnieć w miejscach gdzie doświadczamy jakiejś interakcji, ale nie ma obiektu. I tutaj ciemną materia ładnie do tego pasuje.

  • @D.Kasper_studio
    @D.Kasper_studio3 ай бұрын

    Po pierwszej minucie czuć, że Pan profesor jest super gościem.

  • @marcinjaniak3379
    @marcinjaniak33792 ай бұрын

    Jesteśmy jak puzzle,każdy z nas ma jakąś cząstkę wiedzy którą trzeba połączyć by uzyskać pełen obraz całości ,jedna wypowiedź może odblokować czyjąś myśl a to może nas zbliżyć do odkrycia prawdy oraz odpowiedzi na gnębiące nas pytania

  • @AndrejBran-fe9ll
    @AndrejBran-fe9ll3 ай бұрын

    Dziekuje za wspaniały wykład dla Profesora a także i prowadzącego to majstersztyk .Mamy wielu wspaniałych Polskich naukowców o których mało się mówi ,ale ten program to zmienia z czego się cieszę ze więcej ludzi może ich poznać .❤

  • @user-jd7pk5ls9h
    @user-jd7pk5ls9h3 ай бұрын

    To Żurek występował w Poskramiaczach Kwantów , chyba gdzieś to jest jeszcze na Tubie. Żabawny i inteligentny człowiek.

  • @jacobiaart5206
    @jacobiaart52063 ай бұрын

    niesamowity/kosmiczny pejzaż

  • @reflex04
    @reflex043 ай бұрын

    Zobaczyłem kilka Pana filmów. Ma Pan wyjątkowo odpychający i nieciekawy styl prowadzenia rozmów z gośćmi. To przesłuchania i nachalna autopromocja. To ciągłe eksperckie, sprawdzające "uchmu". Padaka, ale CV imponujące i pewnie głownie o to chodzi. Dostanę serduszko?

  • @MK_ThisIsIT

    @MK_ThisIsIT

    3 ай бұрын

    Prosimy nie ogladac.

  • @reflex04

    @reflex04

    3 ай бұрын

    @@MK_ThisIsIT I tak będzie.

  • @szymskiPL

    @szymskiPL

    3 ай бұрын

    @@reflex04 Wtedy zrezygnowałbyś jednak z części rozmów z takimi ludźmi jak pan Żurek ;/

  • @szymonbaranowski8184

    @szymonbaranowski8184

    3 ай бұрын

    dokładnie

  • @Mac26sailor
    @Mac26sailor3 ай бұрын

    Materia której nie rozumiemy to "czarna materia". Energia której nie rozumiemy to "czarna energia". Fizyka której nie rozumiemy to "czarna magia".

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    3 ай бұрын

    ...do tego jeszcze niewidzialne czarne dziury ...a calosc mozna okreslic era ducha ciemnosci (tzw zeitgeist)

  • @PunkSage

    @PunkSage

    3 ай бұрын

    ​@@chillyshotorbitus5152Czarne dziury są jak najbardziej widzialne

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    3 ай бұрын

    @@PunkSage tak widzialne pewnie w niewidzialnej części kosmosu.

  • @ejsluchaj
    @ejsluchaj3 ай бұрын

    Z naukowego punktu widzenia, istnienie wszechświata można tłumaczyć przez pryzmat różnych teorii naukowych, takich jak wielki wybuch czy teoria wielkiego zderzacza hadronów. Jednak pytanie „po co” może wydawać się nieadekwatne w kontekście naukowym, ponieważ nauka koncentruje się raczej na „jak” i „dlaczego”. Z filozoficznego punktu widzenia, pytanie o sens istnienia wszechświata prowadzi nas do refleksji nad naturą rzeczywistości, istnienia, celu i sensu. Filozofowie starają się odpowiedzieć na pytanie o sens wszechświata poprzez badanie koncepcji takich jak teologia (celowość w przyrodzie) czy metafizyczne teorie istnienia ✌️

  • @Osotogari1992
    @Osotogari19923 ай бұрын

    Zawsze mnie zastanawia czego Polsce brakuje aby tacy ludzie pracowali w Polsce. Tylko wszyscy którzy mają trochę więcej IQ wyjeżdżają. Ja np. Też nie miałem mojego kierunku studiów i musiałem na Tajwan wyjechać . Nigdy Polska nie będzie bogata idąc tym tropem.

  • @wojciechpietraniuk1319

    @wojciechpietraniuk1319

    3 ай бұрын

    Pieniędzy .

  • @jan.kowalski

    @jan.kowalski

    3 ай бұрын

    Polak Polakowi Polakiem, więc za dużo Polaków w Polsce by mogli być takimi Polakami jak ten Polak z filmu.

  • @dotmalec

    @dotmalec

    3 ай бұрын

    💵

  • @wojciechpietraniuk1319

    @wojciechpietraniuk1319

    3 ай бұрын

    Brakuje mocnych przedsiębiorstw i korporacji Polskich. Kraj jest skolonizowany przez obce. A Rządy nie wspierają Polskich tylko obce ( choćby od ponad 30 lat zwolnieniami podatkowymi dla obcych , kosztem Polskich) Do tego można dodać brak wsparcia dla Polskicj patentów i najważniejsze . Ogólny system naukowy i i Rządowy nie wspiera gospodarki , tylko karierowiczostwo i partyjniactwo.

  • @szymonbaranowski8184

    @szymonbaranowski8184

    3 ай бұрын

    jesteśmy małym krajem w złym punkcie geopolitycznym i nie mamy kultury nauki u nas ludzie nie ciekawią się rzeczywistością żyją romantyzmem i bujdami nawet nie szanując swojej historii nie czytają książek nie szanują mądrości tylko cwaniactwo, swoje widzimisię a nie racjonalność to samo jest z Rosją... masa inteligentnych ludzi i brak rozwoju nie mamy swojej dumy i celu w historii a to co motywuje innych globalnie zawsze ma swoich czempionów więc ekonomiczne to USA tury

  • @ortnisible
    @ortnisible3 ай бұрын

    Jakis warsztat z prowadzenia rozmow zdecydowanie polecam.

  • @takamonia8204

    @takamonia8204

    2 ай бұрын

    on chyba prowadzi tę rozmowę jakby myślał: " no teraz będzie rozmowa dwóch osób, które zmienią świat", zamiast siedzieć cicho i dać się wygadać gościowi ; (

  • @elzbietatargonska4240
    @elzbietatargonska42403 ай бұрын

    Super , dziękuję. 🎉

  • @tomaszradczyk1958
    @tomaszradczyk19583 ай бұрын

    Niecała godzina fantastycznej przygody intelektualnej. Dziękuję.

  • @Jan-eh7nf
    @Jan-eh7nf3 ай бұрын

    Wyjątkowa osobistość, z zupełnie innym spojrzeniem na rzeczywistość, o której nigdy nie słyszałem.. Więcej z prof. Żurek!

  • @adamkolas5755
    @adamkolas57553 ай бұрын

    Z całym szacuneczkiem, ale te wstawki z prośbą o subskrypcje w trakcie z genialnymi postaciami w mojej ocenie jest paskudne. Co nie zmienia faktu, że bardzo ciekawe rozmowy prowadzisz. Pozdro z Łodzi.

  • @mirom5207
    @mirom52073 ай бұрын

    WIĘCEJ TAKICH PROGRAMÓW... BYŁO O SZTUCZNEJ INTELIGENCJI, BYLO O FIZYCE KWANTOWEJ , ZAPEWNE BĘDZIE TEŻ TEMAT EWOLUCJI DARWINOWSKIEJ .. BRAWO

  • @magorzatakozowska2344
    @magorzatakozowska23443 ай бұрын

    No właśnie. I po co się zaczęło ,też zadaję sobie od lat to pytanie.???? W wielki wybbuch nigdy nie uwierzyłam,ponieważ od dziecka ,zadaję dużo pytań,podstawowym było-że nigdy nic nie może powstać z niczego. Bardzo lubie słuchać, właśnie takich wywiadów.

  • @maciejzniebuszewa8077
    @maciejzniebuszewa80773 ай бұрын

    "Ignoranja skazuje człowieka na oryginalność" piękne słowa pana profesora są sednem kreatywności!

  • @babs0970

    @babs0970

    3 ай бұрын

    Aż mi płaskoziemcy przyszli na myśl 😅

  • @xankishbeatbox
    @xankishbeatbox3 ай бұрын

    Lepiej w trakcie wywiadu postawić się w roli widza i słuchacza i zadawać pytania takie abyśmy mogli jak najlepiej i najprościej zrozumieć tematy w których zagłębił się przez lata Pan Wojciech 😊 Od drugiej połowy lepsze pytania

  • @Asmax120
    @Asmax1203 ай бұрын

    NIC NIE ROZUMIEM ALE JEST TO JEDNOCZEŚNIE BARDZO CIEKAWE :))

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    3 ай бұрын

    nikt tego nie rozumie, poniewaz paradoksow nie da sie zrozumiec

  • @TheNocebo
    @TheNocebo3 ай бұрын

    Wytrzymałem do tej minuty, bardzo fascynujący wywiad, natężenie informacji po prostu niesamowite, zwłaszcza te nazwiska, poczułem się jakbym rozmawiał z tymi ludźmi o których pan profesor raczył wspomnieć, z przyjemnością dokończę oglądanie. Bardzo ciekawe spotkanie intelektualne.

  • @MK_ThisIsIT

    @MK_ThisIsIT

    3 ай бұрын

    Cieszę się

  • @wPeniSwiadomy
    @wPeniSwiadomy3 ай бұрын

    Mam takie pytanie. Jeżeli zmienię swój sposób obserwacji to fizyka kwantowa zmanifestuje się przez inną formę oddziaływań fizycznych. Może źle szukamy może trzeba szukać innych form obserwacji i badać ich kwantowe rezultaty?

  • @ewelinasobecka8077
    @ewelinasobecka80773 ай бұрын

    Wspaniały wywiad, fascynujący , dziękuję

  • @wPeniSwiadomy
    @wPeniSwiadomy3 ай бұрын

    Po dzisiajszym wywiadzie, doszedłem do wniosku, że stałe fizyczne są wynikiem formaty obserwacji. Bo jeśli będziemy obserwować świat w inny sposób, na poziomie kwantowy inne inne stany staną się stałe. Tym samym tworząc inne prawa fizyki. Oczywiście zakładając, że istnieje więcej stanów kwantowych których nie jesteśmy jeszcze w stanie badać bo nie potrafimy wywołać odpowiedniej formy obserwacji. Ale jeżeli takie coś naturlanie istnieje w przyrodzie, to osoby przykładowo jasnowidzące mogą obserwować świat w taki sposób, że fizyka w tym wypadku czasu zmiania się pod nich i daje im odpowiednie rezultaty.

  • @bondzo123
    @bondzo1233 ай бұрын

    Dziękuję

  • @litralias575
    @litralias5753 ай бұрын

    dlaczego coś się zaczęło, co się wydarzyło, że powstały prawa fizyczne, makro i mikrokosmos /ani jeden ani drugi nadal niezbadany/ .... hmmm jak z materii rodzi się świadomość... czy to fizyka ma odpowiedzieć, skąd się rodzi świadomość

  • @szymonbaranowski8184

    @szymonbaranowski8184

    3 ай бұрын

    materia to duża kategoria, większość nie ma żadnej świadomości i nigdy jej nie będzie miało bo decyduje poziom aktywności i skomplikowania, jako stabilny system

  • @catballou8764
    @catballou87643 ай бұрын

    Trudny acz bardzo intrygujący temat. Nie wiem czy ze zrozumieniem wysłuchałam. Pytanie do pana Profesora; czy zjawisko bilokacji można przypisać mechanice kwantowej?

  • @jankowalski8577
    @jankowalski85773 ай бұрын

    Uwielbiam tego typu rozmowy.

  • @user-jw1yv8ie8r
    @user-jw1yv8ie8r3 ай бұрын

    Polska i Polacy wielki mądry Naród...ciekawy temat

  • @maciejzniebuszewa8077
    @maciejzniebuszewa80773 ай бұрын

    Im wyższą świadomość mamy, tym więcej widzimy (więcej stanów)

  • @janpo9197
    @janpo91973 ай бұрын

    REWELACYJNY wywiad :)

  • @benekit500
    @benekit5003 ай бұрын

    Prowadzący się popisał, dałbyś lepiej pytania na slajdach i się nic nie odzywał, bo zabierasz czas i uwagę a nie wnosisz nic. Pan profesor rewelacja, pomimo ciągłego zaznaczania swojej obecności przez tego kryształa przestrzennego.

  • @pebr70
    @pebr703 ай бұрын

    Prof Meisner mówi że na początku była jednolitą zupa. Tak on to określa. No dobrze, zgoda! Ale pytanie: skąd wzięły się te atomy, z których ona się składała? A drugie moje pytanie to: skąd energia powiedzmy n.p.: elektronów? Albo spinu w quarkach? Skąd one mają tą energię, która przecież przenika cały wszechświat! I to podczas jego całego trwania. Ludzki umysł nie jest w stanie pojąć jej wielkości! No więc, skąd proszę ona jest???

  • @makeupbymejkat

    @makeupbymejkat

    3 ай бұрын

    W tej zupie nie było jeszcze atomów, bo temperatura na to nie pozwalała, a fotony były uwięzione

  • @robinlc23
    @robinlc233 ай бұрын

    👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍

  • @donaldduck1808
    @donaldduck18083 ай бұрын

    To trochę tak jak szukając klucz , który zostawiliśmy na stole - patrzymy na stół i nie ma go tam - szukamy w wielu miejscach , a na końcu okazuje się , że on dalej leży na stole .Trochę tak jakby pomiar , który robimy patrząc na stoł rozmijał się z informacją.

  • @arturrobaczewski7381
    @arturrobaczewski73813 ай бұрын

    Wszechświat działa jak wielki twardy dysk przestrzenny, coś czego jeszcze nie rozumiemy. Czarne dziury to uszkodzenia klastrów, które wciagakjak materię ale też informacje. Iloś danych jet co raz większą co sprawia, że wszechświat się rozszerza. Dysk wiruje i razem z nim wszystko co na nim się znajduje. Falę grawidacyjne niesie siłą odśrodkowa. Dzięki nim powinno być możliwe odnalezienie centrum wszechświata. Czyli centrum dysku.

  • @thevoiceofschizophrenia7092
    @thevoiceofschizophrenia70923 ай бұрын

    Czy slowo prawda samo w sobie i dla siebie?? jest prawdziwe??,Czy można zrozumieć prawdę, czy tylko swoje „ja”?,Czy prawda jest zaproszeniem do zaakceptowania idei, czy też hipoteza jest akceptowana jako wyjaśnienie zjawiska, dopóki ktoś nie wykaże błędu??,Czym jest ciągłe i niezmienne uczenie się? ,Jeśli każda myśl trwa tylko chwilę?, myśli są zapraszane, rozważane, odrzucane i wycofywane??,Czym jest nauka trwała i niezmienna? Jeśli każda idea trwa tylko przez jedną chwilę??,Komu potrzebny jest Bóg, jeśli interesują Cię sposoby odkrywania, odkrywania czego ??,Boga lub weryfikowania tego odkrycia, a jednocześnie masz pełną świadomość, że Słowo Boże jest obecne wszędzie??,..Każde założenie lub wiara w uśpionym zakamarku i części świadomości jednostki może obudzić, wstrząsnąć i zarazić innych..,Dlaczego następuje nachylenie myślenia, jeśli możemy pozostać w sferze ziemskich lub boskich wymiarów?,Ciągłe wibracje i niestabilność hipotez - - czy to już cała nauka??, Wracam do indywidualnej wiary, a nie do zbiorowych doświadczeń,..Dokąd racjonalne myślenie może doprowadzić naukowca? Czy kiedy hipoteza zapadnie w pamięć, zostanie sprawdzona za pomocą zdumiewająco prostych obliczeń i eksperymentów??,..Wiara to coś więcej niż tylko pantomima zebranych faktów,..Kim jest the soul driver ktory ma mikrofon i mówi do was ??,.. ​

  • @chillyshotorbitus5152

    @chillyshotorbitus5152

    3 ай бұрын

    Polecam prawdziwa nauke, fizyke empiryczna (yt : thermonuclear scattering) oparta o obserwacje rozszerzajacych sie protonow, atomow, planet, gwiazd i galaktyk koncentrujacych w jadrze energii. Jesli chodzi o wyklad to pan profesor nie odkryl jeszcze ze w mikroskali czas plynie miliardy razy szybciej....wyobraz sobie ze ide do sklepu 10 razy w ciagu Twojego mrugniecia powieka ....jesli spytasz mnie : gdzie jestes ...to wyjdzie ze w kazdym miejscu jednoczesnie

  • @marcelcieslik7978
    @marcelcieslik79783 ай бұрын

    „Gdybyś miał wiarę jak ziarnko gorczycy mógłbyś powiedzieć tej górze przesuń się a ona by się usunęła” Ja widzę tutaj punkty styku. 😮 pozdrawiam

  • @mariuszkajstura6635

    @mariuszkajstura6635

    3 ай бұрын

    Zanim narodzi się wiara, musi narodzić się oczekiwanie ( pragnienie, pożądanie, etc ... ) od tego momentu ucieleśnienie się oczekiwania jest już kwestią woli, a bez wiary nie ma woli ( determinacji, wytrwałości, etc ... ).

  • @PolskiAmbient
    @PolskiAmbient16 күн бұрын

    Inspirujące, dzięki

  • @1strumyczek
    @1strumyczek3 ай бұрын

    Panie Maćku, gratuluję fantastycznego wywiadu z naprawdę fascynującym rozmówcą. Jeden z najwybitniejszych współczesnych fizyków i - jakie to przyjemne, kiedy można porozmawiać z fantastycznym uczonym taką piękną, bogatą polszczyzną!

  • @serenaserena57
    @serenaserena573 ай бұрын

    Dziękuję za takie wywiady 🤗👏🤩

  • @jankunc6325
    @jankunc63253 ай бұрын

    Mnie nurtuje pytanie, skąd magnes stały czerpie energię na wykonywanie pracy jaką jest przyciąganie? Może mi ktoś to wyjaśnić?

  • @gandes

    @gandes

    3 ай бұрын

    Coś mi się kojarzy, że magnes nie wykonuje pracy, bo inaczej to byłoby perpetum mobile. Ale nie umiem dokładniej tego wytłumaczyć, bo dawno temu się tego uczyłem w szkole.

  • @Mescherje

    @Mescherje

    3 ай бұрын

    A skąd Ziemia czerpie energię na wykonanie pracy, jaką jest przyciąganie? 🙂Magnetyzm i grawitacja to oddziaływania, a nie źródła energii. Magnes sam w sobie nie wykonuje pracy i nie zużywa energii. Tak samo jak Ziemia.

  • @jankunc6325

    @jankunc6325

    3 ай бұрын

    @@gandes Jeśli nie wykonuje pracy, to też nie zużywa energii? Jednak żeby oderwać magnes od metalu, trzeba wykonać pracę i zużyć energię, a przecież magnes nie jest trwale zespolony z podłożem np. klejem lub spawem, a jest do niego przyczepiony. Do oderwania magnesu potrzeba jakiejś siły i energii czyli magnes musi wytwarzać siłę przeciwną. A żeby wytworzyć siłę, to chyba trzeba wytworzyć energię do użycia tej siły?Człowiek podnoszący ciężar lub wiszący na drążku chyba wykonuje pracę i zużywa energię? To czemu magnes nie miałby wykonywać pracy?

  • @qeawah

    @qeawah

    3 ай бұрын

    @@jankunc6325 Jeśli metalowy przedmiot znajduje się w zasięgu oddziaływania magnesu to posiada energię potencjalną. Jeśli się nie porusza, to dlatego, że siła tarcia jest większa niż siła przyciągania. Gdy siła przyciągania przeważy siłę tarcia i przedmiot zacznie się poruszać, to zmienia się jego energia potencjalna w kinetyczną. Jednak całkowita energia w czasie tego ruchupozostaje bez zmian. Jeśli ktoś ponownie będzie chciał oddzielić przedmiot od magnesu, to ten człowiek będzie musiał wykonać pracę (a nie magnes), żeby znów nadać przedmiotowi energię potencjalną.

  • @dworekzielonyas9902

    @dworekzielonyas9902

    3 ай бұрын

    Magnesy posiadaja czastke energii wybuchu z poczatkow wszechswiat Gwiazdy wypalaly pierwiastki ktore na ziemi utworzyly zwiazki ktore mają wlasciwosci magnetyczne i daza fo stanu najmniejszej energi ukladu dwoch magnesow Nadwyzka energi zostanie zamieniona koncowo na energie cieplna po zderzeniu sie dwoch niesprezystych cial badz w energie kinetyczna Ktora zasili na nowo ruch odalajacy ciała od siebie Aby gdzies byl nadmiar energi to gdzieś musi jej ubyc we wszechswiecie

  • @kristkk1
    @kristkk13 ай бұрын

    Witam. Zadano pytanie: a po co to się robi?, padła odpowiedź Pana Profesora : z czystej ciekawości. Tak jest to na początku, jednak w wyniku rozwoju czystej teorii trudno przewidzieć, jakie powstaną skutki praktyczne, a że nauka czysto teoretyczna wpłynęła na nasze codzienne życie, dowody mamy na każdym kroku. Jeżeli weźmiemy pod uwagę mechanikę kwantową, to zastosowanie tej wydawałoby się czysto teoretycznej nauki jest na przykładzie przyrządów mechaniki kwantowej. Są to lasery, diody LED i wiele innych, gdzie wykorzystano znajomość tej dziedziny nauki. Tak też nigdy nie wiadomo do czego nas taka ciekawość może doprowadzić. Mnie zawsze nurtowało pytanie dlaczego w szczególnej, a później w ogólnej teorii względności stała c jest stałą, a nie może być parametrem, który kształtuje całą czasoprzestrzeń i w jaki sposób to robi, i jak ten parametr należy interpretować z punktu widzenia naszego postrzegania rzeczywistości, przestrzeni, czasu, oddziaływań. Może to jest sposób na wyjaśnienie istoty czarnej materii. Pozdrawiam i życzę dużo zdrówka, długiego i szczęśliwego życia.

  • @annanowak9549
    @annanowak9549Ай бұрын

    Milo słuchać mądrych naukowców z Polski

  • @krzysztofbednarek979
    @krzysztofbednarek9793 ай бұрын

    Ciekawy wywiad

  • @bozydarziemniak1853
    @bozydarziemniak18533 ай бұрын

    19:58 odpowiedź na pytanie profesora: V - objętość obiektu w danym stanie kwantowym t - czas życia obiektu w danym stanie kwantowym c - prędkość światła w próżni V=(c*t)^3

  • @jozefstaszkiewicz5488
    @jozefstaszkiewicz548822 күн бұрын

    "Dlaczego jest coś a nie nic?" Odpowiedzi są pośrednio zauważane w pytaniach pochodnych od tego podstawowego. Dlaczego jest człowiek a nie jego brak? Dlaczego jest życie a nie jego brak? Dlaczego są prawa fizyczne a nie ich brak? Dlaczego mamy uczucia a nie ich brak? Dlaczego wszechświat jest poznawalny a nie? Mnożyć tak można bez końca. Gdy teraz podnosić kolejne pytania do kolejnego kwadratu to się okaże, że żyjemy w jedynie możliwym wszechświecie. Można bowiem przez wieczność wyciągać przypadkowe hipotetyczne wszechświaty jak magik króliki z kapelusza i nigdy nie wyciągnąć naszego. Po prostu rachunek prawdopodobieństwa wciąż wzrasta do nieprawdopodobieństwa z każdym zadanym wszechświatowi kolejnym pytaniem.

  • @ludwik1977
    @ludwik19773 ай бұрын

    Mądry profesor 😊

  • @monikagarnys4077
    @monikagarnys40772 ай бұрын

    Co za rozmowa! Jakie fajne pytania. Brawo Maciek !

  • @damianzurawski8522
    @damianzurawski85222 ай бұрын

    Pięknie. Wychodzi na to że klasyczna nauka na setki lat oddalała nas od prawdy. Współczesna fizyka kwantowa wsparta przez superinteligencję wskazuje na to co wierzący nazywają metafizyką. Prędzej AI pozna Tajemnicę niż człowiek ją zrozumie. Człowiek jeśli nie zaufa temu co pozostanie dla niego niezrozumiałe będzie się kurczowo trzymał bezpiecznej fizyki klasycznej, czyli wiedzy dla przedszkolaka.

  • @sylwesterczyzewski619
    @sylwesterczyzewski6193 ай бұрын

    Zwykły człowiek też może zobaczyć te stany kwantowe nawet w makroświecie i przedmioty w wielu miejscach na raz. Podobnie jak może odczuć wirowanie Ziemi. Tylko potrzebny jest do tego specjalny eliksir - C2H5OH. 😉

  • @pawelsawicki1750
    @pawelsawicki17503 ай бұрын

    11:50 ...slyszalem kiedys Richarda Feynmana wspominajacego wlasnie o tym. Jakis jego wyklad dostepny na youtube.

  • @jozefstaszkiewicz5488
    @jozefstaszkiewicz548823 күн бұрын

    "Ciekawość to mało". Podpisuję się pod tym stwierdzeniem. W swoich wywodach starałem się ukazać zastosowania praktyczne. Zawsze odkrycia naukowe znajdują zastosowania praktyczne. No! .... nie zawsze etyczne. : )

  • @andrzej8620
    @andrzej86203 ай бұрын

    Daj profesorowi rozwinąć każdą odpowiedź, a nie przerywasz temat i lecisz po liście pytań

  • @dorkadorka2723
    @dorkadorka27233 ай бұрын

    Z góry przepraszam jeśli piszę bzdury , ale zastanawiam się nad pozyskiwaniem informacji o obiekcie przez osoby niewidome . Raczej nie robią tego za pośrednictwem fotonów bo przecież przez dotyk, słuch , węch ...

  • @szymonbaranowski8184

    @szymonbaranowski8184

    3 ай бұрын

    to to samo co do zasady, fotony to tylko przykład :) mogą być ultradźwięki kontakt bezpośredni cząsteczki powietrza

  • @andrzejstach3110
    @andrzejstach31103 ай бұрын

    Pamiętam tego pana z wywiadu w serii "Closer To Truth". To już chyba z 20 lat temu.

  • @Robert-Obserwator
    @Robert-Obserwator3 ай бұрын

    Zagłębiając się w teorie łączące wszystko w jedną myśl to żyjemy w świadomej symulacji (byt)który kreuję wszechświat w czasie rzeczywistym.

  • @babs0970

    @babs0970

    3 ай бұрын

    Ty jesteś tym bytem

  • @iwankascent6947
    @iwankascent69473 ай бұрын

    Bardzo dobrze prowadzony wywiad Dzięki

  • @reigospy4973
    @reigospy49732 ай бұрын

    Dziękuję, świetna rozmowa. Dlaczego takie umysły muszą wyjeżdżać przecież o to właśnie chodzi by pracowali w kraju. Panie Macieju, na jetlag polecam pół-maraton ;) tam są świetne tereny zupełnie inne niż to co znamy z europy.

  • @monikagarnys4077
    @monikagarnys40772 ай бұрын

    Świetne. Obejrzałam raz za razem

  • @LordJamu
    @LordJamu3 ай бұрын

    hm. czy to to samo co sytuacja ,w której kilka osób myśli podobnie lub identycznie w tym samym momencie w różnych punktach na ziemi w różnych językach ? I jak to się odnosi do programowania vizualnego i dźwiękowego ? I czy może profesor mówi o zaburzeniach między-wymiarowych ? Co do teleportacji to strzelam ,że mimo uważania się za organizm nie do końca rozumiemy ,że jesteśmy tak na prawdę super komputerami na poziomie mniejszym jak atomowy branym przez nas za "organizmy". Jak to się mówi - Takie tam sobie rozmyślania Janusza

  • @TymexComputing
    @TymexComputing3 ай бұрын

    27:27 - Świadomość to po prostu fizyka przewidywania tego co się stanie - to co jest zagrożeniem (jedynym) ze strony AI to to że ktoś da jej efektory (możliwość działania w świecie fizycznym) sprzężone z percepcją tego co się stanie. Inne pytania "dlaczego tutaj sątakie prawa, dlaczego istnieją, dlaczego są jakieś współczynniki oddziaływań" to odpowiedź mniej więcej w czasach Pana Profesora Mięsowicza opowiedziano w katedrze UJ jako zasadę kopernikańską - bez tych praw nie moglibyśmy ich zaobserwować. Podobnie dlaczego coś istnieje - istnieje bo to opisujemy i to coś łamie swobodę. Podobnie "prawa" to jest coś co ludzie ustanawiają - to jak działa natura możemy tylko obserwować i próbować opisywać ludzkimi prawami :)

  • @mkrzyzowski
    @mkrzyzowski3 ай бұрын

    21:47 Informacja jest kategorią pierwotną. Prowadzący zadał dobre pytanie. 23:12 A "teleportacja to informacja" :).

  • @PasiekaNadBystra

    @PasiekaNadBystra

    2 ай бұрын

    Taaaa.dla mnie zagadnienie najciekawsze ,tutaj wygaszone.Dla mnie tu jest ukryty gral

  • @thefutureisnow8767
    @thefutureisnow87673 ай бұрын

    A dlaczego ta koherencja nie powoduje złamania zasady zachowania masy/energii?

  • @CT-rw8lm
    @CT-rw8lm3 ай бұрын

    21:48 - jeśli założyć, że istnieją dwa różne stany wyszczególnione przez (subiektywnego) obserwatora i jeśli drugi stan wnosi jakąś istotną różnicę do pierwszego stanu to mamy do czynienia z informacją. Jeśli nie ma różnicy stanów, to nie ma informacji. Jeśli nie ma obserwatora, to nie ma informacji. Jest tylko stan, albo są tylko stany. Ale informacja może mieć też swoją masę. Cyfrowy nośnik informacji zawierający dużą jej ilość ma mierzalnie inną wagę niż nośnik pusty. Dlaczego?

  • @szymonbaranowski8184

    @szymonbaranowski8184

    3 ай бұрын

    jeśli nie ma interakcji to nie ma propagacji zamiany to są truizmy

  • @MrCurlyscissors
    @MrCurlyscissors3 ай бұрын

    Odnośnie pytania o informację i materię niejako co było pierwitne . Ja rozwiązanie znajduje tu: Landauer podsumował rzecz następująco: „Informacja jest materialna”. Im więcej jej masz, tym więcej uzyskujesz pracy. Demon Maxwella może rozdzielać cząsteczki, bo dysponuje szczegółową informacją o każdej z nich.

  • @wojciechpietraniuk1319
    @wojciechpietraniuk13193 ай бұрын

    Jak z materii rodzi się świadomość ? A czy z materii rodzi się świadomość ? A co to jest świadomość ? A czy świadomość może tworzyć świadomość ? A jak umiera świadomość ?

  • @Rozq

    @Rozq

    3 ай бұрын

    Swiadomosc jest nadrzedna nad materia i nie umiera nigdy.

  • @wojciechpietraniuk1319

    @wojciechpietraniuk1319

    3 ай бұрын

    Świadomość to nie dusza@@Rozq

  • @JanMoniak

    @JanMoniak

    3 ай бұрын

    Odpowiedziałem na te pytania w książce Katologika

  • @JanMoniak

    @JanMoniak

    3 ай бұрын

    ​@@wojciechpietraniuk1319kwestia definicji.

  • @wojciechpietraniuk1319

    @wojciechpietraniuk1319

    3 ай бұрын

    W dzisiejszych czasach jest chyba więcej definicji niż pojęć. Nie ma sensu znać wszystkich.Niektórzy naukowcy tworzą definicje dla kasy i kolejnej publikacji. I niewiele więcej z tego wynika. @@JanMoniak

  • @marekk6987
    @marekk69873 ай бұрын

    "Oto te sprawy to tylko obrzeża Jego dróg, usłyszeliśmy o Nim ledwie cichy szept! Kto więc potrafi zrozumieć grom Jego potęgi?" Hiob o Bogu, (Księga Hioba,Biblia).

  • @szymonbaranowski8184

    @szymonbaranowski8184

    3 ай бұрын

    facet z Grecji żyjący w beczce był mądrzejszy

  • @marekk6987

    @marekk6987

    3 ай бұрын

    @@szymonbaranowski8184 Uzasadnij.

  • @skowicjusz
    @skowicjusz3 ай бұрын

    24:10 Myślę, że Pan Profesor się myli. Limit, o którym mówi to limit mocy obliczeniowej. Jeśli mówi o fizyce kwantowej jako o czymś analogicznym do teorii ewolucji, to muszą mieć zastosowanie prawa Liebiga (tzw. beczka Liebiega), a więc jeśli wyeliminujemy limit mocy obliczeniowej, albo odpowiednio wysoko podniesiemy go (np. komputery kwantowe), to będziemy mogli myśleć o teleportowaniu dużych obiektów na duże odległości.

  • @szymonbaranowski8184

    @szymonbaranowski8184

    3 ай бұрын

    dużych tak, skomplikowanych nie

  • @skowicjusz

    @skowicjusz

    3 ай бұрын

    @@szymonbaranowski8184 jasna sprawa, że nie wszystko od razu. Ale zakładając kontynuowanie rozwoju nauki i technologii, to kto wie do czego ludzkość może być zdolna. Oraz, w jakiej jednostce jakiego czasu? Postęp dokonuje się przez usuwanie ograniczeń, ale nigdy nie wiemy tak do końca, jakie jest kolejne i czy to ostatnie.

  • @littleboy7214

    @littleboy7214

    3 ай бұрын

    Aż ciśnie mi się do głowy Efekt Dunninga - Krugera.😅

  • @roksymfoniczny
    @roksymfoniczny3 ай бұрын

    Przyszło mi do głowy że płacimy za wartość koherentną kabluwki i internetu a powinniśmy za zużycie jak za wodę i prąd

  • @arturciechan4230
    @arturciechan42303 ай бұрын

    Eksterordinare bona interpretisto de moderna fiziko. Voran!!!

  • @ELIAN0612
    @ELIAN06123 ай бұрын

    Gdy dochodzi do zapłodnienia komórki mamy wtedy wielki wybuch dosłownie,naukowcy zaobserwowali w wyżej wymienionym momencie błysk światła.

  • @jerzynowy7862

    @jerzynowy7862

    3 ай бұрын

    Powstał nowy człowiek i w tym momencie obdarzony został nieśmiertelną duszą i to jest cud.

  • @ELIAN0612

    @ELIAN0612

    3 ай бұрын

    @@jerzynowy7862 dochodzi do wyrównania elektrycznego potencjału komórek,skra, Boża iskra nadaje nam swoistą częstotliwość tej energii .sygnature zwaną potoczne duszą .

  • @iheleanbeefpatty
    @iheleanbeefpatty3 ай бұрын

    Cieszę się, że odkryłem ten kanał!

  • @miroslawkaras7710
    @miroslawkaras77103 ай бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa z profesorem.

  • @robertploszejowski8336
    @robertploszejowski83363 ай бұрын

    Ciekawe co sądzi Pan Profesor o "białym szumie". Czy to "informacja", zero jedynkowa czy analogowa. Co na to analiza "Fouriera". Czy można selekcjonować informacje , teoretycznie informacje zawarte poprzez istnienie fotonów i ich pozycji. Czy ta mieszanina powybuchowa jest tak rozproszona że energia świetlna faktycznie zmieniła swój stan końcowo i stygniemy głębiej coraz głębiej. Co w przypadku jeżeli sięgniemy do wyobrażenia o częstotliwościach falowania o poziom niżej f(Hz) do nieskończoności. Czy nie można zobaczyć interferencji i jej szczytów , węzły, itd. pod postacią mgiełki pierwotnej materii.?

  • @bozydarziemniak1853
    @bozydarziemniak18533 ай бұрын

    28:21 Dlaczego coś się zaczęło? Ponieważ nastąpiło oddzielenie się światła od ciemności: 0=0 1=1 V=V, gdzie V to objętość w [m^3] V=(c*t)^3 - c prędkość światła w próżni w [m/s], t - to czas w [s] Zaczęcie oznacza początek czasu. W chwili początkowej czas był równy 0 więc: V-(c*t)^3=0, a ponieważ t0=0, to: V-0=0, czyli objętość początkowa wynosiła również 0. Ładunki wyłoniły się z nicości: 0=0 1=1 q*v=v*q (-q)*v=(-v)*q gdzie: q - ładunek [C], v - prędkość [m/s] Ruch ładunków stworzył światło na zasadzie tworzenia się pola elektromagnetycznego poprzez indukcję magnetyczną. Pojawienie się objętości jest więc równoznaczne z pojawieniem się czasu i światła na zasadzie fluktuacji pola elektromagnetycznego. To światło opisuje pojęcie przestrzeni i czasu. Materia i energia wyłoniły się z ruchu ładunków: c^2=E/m q^2*v^2=c^2*E/m gdzie: E - energia [J], m - masa [kg] Energia przyjęła formę energii fal grawitacyjnych w momencie pojawienia się dwóch obiektów masywnych: E=G*m*M/r, gdzie: G - stała grawitacji [m^2/(N*kg^2)], r - odległość [m] między obiektem masywnym M, i obiektem masywnym m

  • @heaq1083
    @heaq10833 ай бұрын

    Im głębiej wchodzę w fizykę kwantową coraz więcej informacji dostrzegam które mogłyby potwierdzać to że jesteśmy symulacją dla jakiejś wyżesz cywilizacji, z naszego punktu widzenia oczywiście jesteśmy prawdziwi i nie ma co skakać z okien ;)

  • @lukaszwinchulla4327
    @lukaszwinchulla432722 күн бұрын

    Nawet jak zakrzywicie przestrzeń, trzeba wektora siły, dodatkowego, żeby przyciągało... cząsteczki, fale albo inne sznurki... znajdź tę drugą szklankę i odstaw.

Келесі