Nyomtatott ÁramKöri lap készítés. A legkevésbé veszélyes Hobbi módszer.

Ғылым және технология

Én NEM gyártatom a paneljaimat Kínában! Ha kell, gyorsan megtervezem, és elkészítem, még várni sem kell rá sokat!
Tarts velem a legelterjedtebb hobbi módszer megismeréséhez.

Пікірлер: 106

  • @tothista4477
    @tothista44773 жыл бұрын

    Lassan hozzá kell szokni a hazai gyártású panelekhez. Az Új vám és áfa törvény miatt. Azt pedig még nem is tudjuk, a posta mennyi vámkezelési jutalékot számít fel. Ja, 20 évvel ezelőttig - 1970-től- csőtollal és zsíros tussal dolgoztam. Gratulálok a felszereléshez.

  • @laszloszeremlei7163

    @laszloszeremlei7163

    3 жыл бұрын

    Nem csak amiatt. Aki kistételben dolgozik (sajátmagának) annak szerintem sosem érte meg. Sokszor az sem zavarna, ha 5 db a minimális tétel, de a postázásuk olyan mocsok drága volt, hogy egyszer sem tudtam tőlük rendelni :( .

  • @LaszloLiszteseb
    @LaszloLiszteseb Жыл бұрын

    Ez a marató kád szenzációs megoldás ! Jó negyven éve kiszálltam a NYÁK gártásból, és az áramkör építésből is, az utóbbit már nagyon sajnálom. Ez a maratás akkor a mindennapok része volt, sima műanyag tálban, nem ilyen ügyes megoldássa. Ez a maratás csak dörzsölt szakiknak való, nem családjárta helyen!

  • @pakozdiattila
    @pakozdiattila3 жыл бұрын

    Nekem nagyon tetszett... érdekes és hasznos volt. Ezzel a módszerrel tuti olyan lesz a NYÁK amilyet szeretne... és szerintem költséghatékonyabb is mintha Kínából rendelnéd. A végén hallható zene kifejezetten tetszett...😊

  • @pulsarxp
    @pulsarxp3 жыл бұрын

    Előtörtek a szakközpiskolás emlékeim. Köszönet érte :D

  • @attilazonda7642
    @attilazonda76422 жыл бұрын

    Köszi a videót, nagyon de nagyon hasznos volt főleg az ónozós része... (fogalmam sem volt, hogy mivel lehet elegánsan galvanizálni a nyáklapot, eddig pákával ónoztam), már meg is rendeltem a TN160-ast... Én is vaskloridot használok maratásra, a nyákterveket egy EasyEDA nevü online softal készitem amivel az a baj, hogy folyton a footprint-ekkel bajlódok pedig már elég rég használom és túlvagyok már vagy 20 projekten. Úgyhogy szerintem jó ez úgy ahogy csinálod, papiron :) "Járt utat járatlanért... "

  • @tiborkis9457

    @tiborkis9457

    Жыл бұрын

    Próbáld ki a KiCadot! Jó néhány éve egyszerű kis Linuxos nyáktervezőnek indult, aztán az Eagle(most már az Autodesk része(autocad)) meg az Orcad pofátlan licencelési árai miatt a CERN berágott és elkezdte megtámogatni az ingyenes KiCad projektet.... mostanra egy elég profi szoftver lett belőle, ami továbbra is ingyenes! Meg mindenféle oprendszerre elérhető lett én is W10-en használom. Ami tréfás tud lenni, ha egy projektet át akar valaki vinni pl. Win és Linux között.... Az eltérő könyvtárstruktúra miatt hisztizik egy kicsit, de meg lehet szelídíteni.... Nemhogy szinte mindenre van footprint benne, de csinálhatsz sajátot is!, Sőt még 3D nézeti képet is lehet generálni, hogyan fog kinézni, amit terveztél.... pl: drive.google.com/file/d/1W6Nw-xpXg5hML8F7YUel0UL1s1t1RtiH/view?usp=sharing a saját erősítőm táppuffer és védelem paneljának nézeti képe még elkészítés előtt....

  • @user-yh9vf5dp2v
    @user-yh9vf5dp2v6 ай бұрын

    Üdv! Nekem tetszik!!!

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz68863 жыл бұрын

    Szuper!👍

  • @antalerno2467
    @antalerno2467 Жыл бұрын

    Szia. En valamikor a 90-es evekben keszitgettem audio erositohoz nyomtatott aramkort, nekem a saletromsav 50 %-os vizzel higitott oldata volt a legjobb megoldas . Egy aluminium talcaban marattam, ennek az volt az elonye , hogy ha az oldat mar telitett volt - ilyenkor szep kek lett- akkor fel tudtam tenni a gaztuzhelyre egy kicsiket melegiteni.

  • @peterbarany4129

    @peterbarany4129

    Жыл бұрын

    Masszív egy Alu tálca lehet az.

  • @alexnemeth3832
    @alexnemeth38322 жыл бұрын

    Én infralámpával szoktam melegíteni maratásnál. :)

  • @gaborhirhager7925
    @gaborhirhager7925 Жыл бұрын

    😊kosszi

  • @csabamolnar866
    @csabamolnar8663 жыл бұрын

    Az 1 cm mélységű (hátrafelé 1 cm) akváriumban meg tud fordulni a hal, úgy, mint a repülőgépek: felfelé tesz egy félkört és már meg is van fordulva. Amúgy ez a marató akvárium nagyon jó ötlet, praktikus, takarékos, célszerű. Egy ötlet a konkrét maratáshoz: ha nem egy huzallal van felfogatva a sarka, hanem kettő különállóval a két sarka a hosszabbik oldalélnél, akkor maratás közben lehet állítani, hogy a NYÁK melyik része legyen alul, így ha már az alsó rész kész van, akkor az addigi tetejét alulra lehet engedni és hamarabb kész lesz.

  • @zoltanistvan337
    @zoltanistvan337 Жыл бұрын

    Szia Pityu! Én 30 évvel ezelőtt bajlódtam ennyit nyák gyártással. A többieknek akik kérdeznek, gyógyszertárban lehet beszerezni FeClO3 anyagot( vasklorid) nagyon nagy odafigyelést kíván, én elbénáztam párszor S túlmarta a lapot az anyag. Én régóta mátrix nyákot használok amit millió formában lehet kapni! Nem kell maradni,fúrni mert minden el van készítve! A dolgod annyi fejben elkészíted az áramkört aztán mátrixra egyszerűen ónnal összekötöd a szemeket! Zoli.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    Szia! Nekem nem bajlódás! :) "Lyukpanelt" én is használok egyszeri projectekhez (lásd : mikrokontroller helyettesítése relékkel című videómban), ám, ha több kell valamiből, én azt is legyártom egy-két óra alatt, tervezésestül.

  • @user-yh9vf5dp2v
    @user-yh9vf5dp2v6 ай бұрын

    😊

  • @Krisz-bl7et
    @Krisz-bl7et2 жыл бұрын

    Tisztelt Eco Pityu! Nagyon tetszett a videoja- megkerdezhetem hogy ezt a rajzolo programot hol lehet beszerezni? Koszonettel , K

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Az a rajzoló program a Windows Xp "Paint" nevű programja, amit alapban tartalmaz. A másik program a Paint Shop Pro 4, az egy 25 éves program.

  • @ZeliPeti
    @ZeliPeti17 күн бұрын

    13:10 Komoly az ürhajó irányítópult

  • @networkelectronic9167
    @networkelectronic91672 жыл бұрын

    Helló! Maratás előtt a lézernyomtatóval kinyomtatott mintát át kell rajtolni speciális maratás álló filcel, gondolok itt például edding 400 vagy ez a fajta tinta nem igényli ezt az eljárást? Elnézést ha nagyon amatőr kérdés.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Nem kell, csak ha hibásan megy át a rajzolat.

  • @networkelectronic9167

    @networkelectronic9167

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Köszönöm a segítséget!

  • @horwyz
    @horwyz2 жыл бұрын

    Üdvözlöm. Baxi kazán vezérlőpaneljét nem lenne kedve megnézni? Körösladányi vagyok. Hál Istennek nem valamit csinál valamit nem, hanem se kép se hang. (Számomra általában ezek a könnyebb javítások 😄) Köszönöm! Zoli

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Megnézhetem! Legjobb hiba a nem csinál semmit! (messengeren elérhető vagyok!)

  • @horwyz

    @horwyz

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityunagyon köszönöm! Írtam ott is, csak nem vagyunk ismerősök....

  • @bakonyi72
    @bakonyi722 жыл бұрын

    Üdvözlöm. Az után érdeklődöm, hogy ónozás után a T60-as folyadékot vissza lehet önteni a flakonba. Üdv. Köszönöm.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Az első adagot (1/5 flakonnyi) még külön edénykében tároltam, de elkezdett gyengülni, hát visszaöntöttem, jól felkavartam, és újra jól dolgozott! Sajnos lerakódik az aljába a lényeg.

  • @bakonyi72

    @bakonyi72

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Köszönöm a gyors válaszát.

  • @istvankapus801
    @istvankapus8013 жыл бұрын

    Nem szeretnélek sürgetni vagy ilyesmi, csak kérdezem hogy mikor lessz a osciloscopból kibontott trafórol videó ?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    3 жыл бұрын

    Nagyon arrébb van még! Tetőtér beépítünk, néhány órám adódott erre, csak azért lett videó!

  • @istvankapus801

    @istvankapus801

    3 жыл бұрын

    @@EcoPityu értem, köszi a választ

  • @zsoltvarga3437
    @zsoltvarga34372 жыл бұрын

    Hol lehetne kapni vas kloridot?? Mert csak vizes oldat kapható.

  • @gnyul

    @gnyul

    Жыл бұрын

    Vizes oldatot csinált Pityu is. Az elméleti maximum 40%-os, gyakorlatban 37-38%, erősen savas kémhatású (sósav alapú). Teljesen jó a vizes oldat, hígítanod kell csak deszt.vízzel, pl. rézfóliához 23-25%-os oldat kell, mert átmarná a töményebb. Amúgy a vas(III)-klorid oldatod regenerálható, vagy a lemart rezet (réz(II)-klorid) ki tudod nyerni elektrolizálással az oldatból, meg adsz hozzá háztartási sósavat. Fokolóval sűrűség alapján tudod ellenőrizni az oldat töménységét. :)

  • @kaktusz8175
    @kaktusz81752 жыл бұрын

    Az én verzióm-fotopausra ,fekete tussal kirajzoltam az 1:1 es méretet.Nyáklemez tisztítása után fotó lakkal kezeltem,száradás után nyákra a mesterfilm üveglappal leszorítva ,párperc világítás kvarc lámpával vagy higanygázlámpával,ha kihűlt a nyák,hidrogén per-oxidba lemostam a fényt ért lakkot és jöhetett a vasoxid ,hasonlóan mint nálad , végül a denszeszesgyanta

  • @petersoros4283

    @petersoros4283

    Жыл бұрын

    Én a az eagle áramkör tervezővel szoktam a paneljaimat megtervezni , vagy elektronikai könyvből , újságból be szoktam méretarányosan szkennelni , vagy netről letölteni , mikor kész van akkor kinyomtatom tintasugaras nyomtatóval , írásvetítő fóliára a nyáktervet , mikor az is kész van fogom a megfelelő méretű letisztított nyáklapot , és lefújom fotólakkal , száradás után ráhelyezem a kinyomtatott írásvetítő fóliára nyomtatott rajzolatot , és egy általam készített uv csöves levilágítóba kerül , levilágítás követően kerül az előhívó folyadékba ahol nem érte az uv sugárzás az marad a többi helyről lejön a fotólakk , és mehet a nyák a Tn 500 maratóba , vaskloridba . Én azért használom a fotóeljárásos nyákkészítést , mert ahol a panelen sok az ic , ott már sok az ic lábaik között is a vezetősáv a következő alkatrészhez mivel fotóeljárással készül , így a vezetősávok nagyon kontrasztosak bármilyen zsúfolt a panel nem keletkeznek hidak , átvezetések , főleg az smd icéknél mint a vasalós technikánál .

  • @keepupspeak643
    @keepupspeak6433 жыл бұрын

    13:22 - Walter Reéb kommentjét jöttem volna megnézni...

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    3 жыл бұрын

    Még nem látogatott át! :)

  • @reebwalter1

    @reebwalter1

    3 жыл бұрын

    Áldásom adom a módszerre :) Vas-kloridos marás valóban sokkal biztonságosabb. Újra felhasználható és két marás közt vígan elvan egy dobozban a használt lé is, még hidrogén + sósav kombó marás után is termel gázokat így nem nagyon tárolható. Hogy kinek melyik módszer jön be, ízlés kérdése én inkább hidrogén párti vagyok, de csak mert azzal van több tapasztalatom.

  • @bulletshower3693
    @bulletshower3693 Жыл бұрын

    Helló, azt szeretném kérdezni hogy romaniában lehet e kapni kémiai onozót, pontosan milyen márkájut használ ön?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    WOLF'S TN160 Magyarországon több helyen is árulják (Magyar termék), Romániában nem tudom.

  • @bulletshower3693

    @bulletshower3693

    Жыл бұрын

    @@EcoPityu köszönöm szépen, pár óra guglizás után úgy néz ki romániában nem kapható, magyarországi cégek pedig nem szállitanak ide

  • @sandorbalogh4670

    @sandorbalogh4670

    Жыл бұрын

    @@bulletshower3693 Tehnoelectric Oradea (Nagyvárad ) kinai üzlet ...lehet rendelni online is mindenféléket .

  • @bulletshower3693

    @bulletshower3693

    Жыл бұрын

    @@sandorbalogh4670 rákerestem, weboldalukon nem találtam

  • @sandorbalogh4670

    @sandorbalogh4670

    Жыл бұрын

    @@bulletshower3693 A googleba ha csak simán beirod ,,Tehnoelectric Oradea ,,...kategóriák szerint vannak alkatrészek szerszámok eszközök arduinók sok más kütyük...Nekem szerencsém van mert egy utcával odébb lakom tőllük

  • @sviktor4
    @sviktor46 күн бұрын

    Én sósav peroxid párti vagyok, mondjuk volt hogy megszaladt a peroxid, én meg szaladtam kifelé a konyhából, mondanám hogy gyorsan kész is lett a NYÁK, de csak az epoxi maradt, meg a tinta lebegett a lében. Mostmár azért finomabban keverem és nézem milyen gyors a reakció, 3-5 perc alattkész van bármelyik nyák. Meg tartok bekeverve szódabikarbónás vizet, mert nem veszi ám észre az ember ha kezére megy a sósav, csak pár óra mulva, vagy másnap, hogy fáj meg hámlik, így meg egyből látom ha belenyúlok a szódás vízbe, hogy ott pezseg egy folt, biztos rámcseppent. Középsuliban sokat használtam vaskloridot, vigyázni kell vele, mert mindent megfog, megmarja a lefolyót, lassú volt, meg húzós volt az ára, mert nem bontották meg a patikában, hozni kellett az egész üveggel, mindig megkérdezte a morcos patikus néni "Mire kell?!" A mai napig van eltéve feloldott vaskloridom hátha kell még valamikor, de nem szeretem, mert nehéz tőle megszabadulni, sósavhoz csak bikarbónát teszek és már semlegesítve is van, mehet le a lefolyón. TN160-as ónozót nem szeretem, mert egy makacs oxidréteg lesz rajta, ami elméletbe szappanos vízzel lejön róla, gyakorlatba nemigazán. Lehet a régebbi cucc még jobb volt, én 2016 körül vehettem az enyémet fehér áttetsző flakonban aminek elég gyorsan el is tört a gyerekzáras kupakja. Maratás utáni takarításhoz aromás hígítót használok, acetont javasolták, de az nem vált be. Legutolsó NYÁK amit csináltam egy erősítőé és mondom ha már lehet akkor profi NYÁK lesz és rávasaltam az alkatrész oldalra a beültetendő alkatrészek értékeit is. Egyébként magyarországi NYÁK gyártókkal annyira gondok voltak, hogy a cégnél inkább a kínaiaktól rendeltünk, mert még a drága gyors postával is olcsóbbak voltak és gyorsabban kész voltak, valamint azt kaptuk amit kértünk, nem kellett háromszor legyártatni ugyanazt mire jó lett. Volt hogy előbb ónoszták a NYÁK-ot és utána került fel a maszk, beültetéskor meg simán odébb úszott.

  • @blacklab7275
    @blacklab72752 жыл бұрын

    Valaki nem tudja, hogyan lehet ónozó folyadékot csinálni? Rendelni nem szeretnék mert drágább lenne a szállítási költség mint az ónozó. És mostanában hidrogén peroxidod sem tudok beszerni valaki tudna segíteni hol lehet kapni.

  • @belaujvideki546

    @belaujvideki546

    2 жыл бұрын

    Hidrogén peroxid Fodrászat, Hajszőkítő stb. Fodrász szaküzlet.

  • @blacklab7275

    @blacklab7275

    2 жыл бұрын

    @@belaujvideki546 Sajnos ott is már csak tízen pár %-os at lehet kapni.

  • @promexmezei9559
    @promexmezei95592 жыл бұрын

    Hello aszt szeretném kérdezni az sima vas klorid vagy valami keverék. Mert amit én használok az sötét Barna és csak 45% lekos és elég lassan dolgozik kb 1 vagy másfél orstz

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Szia! Az friss vas klorid, azért szép piros! Azóta már az enyém is barna.

  • @promexmezei9559

    @promexmezei9559

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu és aszt szeretném még kérdezni hogy mijen izoval világítós meg a szavát vagy mivel ered el hogy buborekoljon

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    @@promexmezei9559 40-60W-os E14 (mignon) foglalatos izzókkal, alulemez hőtereléssel, akvárium levegőztető sok kis lukkal a csövön.

  • @zoltanseprenyi2756
    @zoltanseprenyi2756 Жыл бұрын

    Lehet kérdezni honnan lehet szerezni vas-klorid tömböket Gyulán??

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    Nekem sem innen van, meg az a forrás "elapadt"!

  • @sviktor4

    @sviktor4

    6 күн бұрын

    Lehet hogy már tárgytalan, de régebben gyógyszertárban lehetett kapni, morcos patikus néni mindig megkérdezi "Mire kell?! Aki rézkarcokat készít az is vaskloridot használ, ők nem tudom honnan szerzik.

  • @laszloszeremlei7163
    @laszloszeremlei71633 жыл бұрын

    Amig nem tudtam hidrogén-preoxidhoz jutni addig réz-klorid+sósavval kísérleteztem. A zöld réz-klorid(CuCl2) oldat fekete réz-tetraklorid(CuCl4^2-) -á alakul és lehet vele maratni-sok szennyvíz itt sem képződött, mert a rézből keletkező réz-kloridhoz csak adni kellett a sósavat, a gond csak az volt hogy nem volt ilyen melegítő/buborékoltató egységem így az eljárás nem volt elég gyors.

  • @HunTomiBp
    @HunTomiBp3 жыл бұрын

    Én sem rendelek csak ritkán Kínából, de én a hidrogénperoxid + sósav elegyre esküszöm Sokkal gyorsabb és nekem sosem sikerült vaskloriddal... Még a nátriumperszulfát működött, de az baromi drága és hamar megdöglik...

  • @CsibeBiGa

    @CsibeBiGa

    2 ай бұрын

    Én is szórakoztam sósav+peroxid kombóval, de csak gázálarcban....

  • @HunTomiBp

    @HunTomiBp

    2 ай бұрын

    @@CsibeBiGa Hát ha gázállarc nem is kell hozzá, de jól szellőző helység az valóban alapkövetelmény.

  • @CsibeBiGa

    @CsibeBiGa

    2 ай бұрын

    @@HunTomiBp : nekem nem volt jól szellőző helységem és fel kellett vennem a gázálarcot. Nem vicc.

  • @HunTomiBp

    @HunTomiBp

    2 ай бұрын

    @@CsibeBiGa A klór gáz nagyon nem játék! Erősen mérgező! Szellőztetési lehetőség nélkül lehet hogy nem próbálgatnám.

  • @CsibeBiGa

    @CsibeBiGa

    2 ай бұрын

    @@HunTomiBp : ja, nincs ablakod, legyen gázálarcod! 😜

  • @gyulafarkad439
    @gyulafarkad4392 жыл бұрын

    Helló Pityu teszik ez a maratás, na meg az egész. Mondtad a műsorban, a mit nagyon jól be is mutattál, hogy tekercs drótot használsz a felfogatáshoz. Kérlek, ha tudod írd meg, hogy házilag hogyan lehet a tekercs drótot szigetelni. A válaszodat előre is köszönöm. Amúgy nem régen fedeztem fel a műsorod, nem nyalizok, de jó a műsorod szerbusz, Gyula.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Szia! Újfajta trafótekercselő huzalt nem kell, mert nem marja meg, de lehet belógatni szigetelt tömörrel is, mint a régi telefon kábelek piros-fehér erei.

  • @olgamadaynehalasz1308
    @olgamadaynehalasz13087 ай бұрын

    😅

  • @user-st6sg9mx3f
    @user-st6sg9mx3f5 ай бұрын

    én zsirtalanítás puha radir és nitró ,ha kész szintelen lakkal szoktam lezárni .Ezt az ónozo folyadékot nem ismertem ,kösz majd kiprobálom

  • @Mishraa
    @Mishraa2 жыл бұрын

    SMD is egy bizonyos lábtávolságig készíthető így valamint a 2 oldalas nyáknak is megvan a trükkje.

  • @Avveland-big
    @Avveland-big2 жыл бұрын

    Anno a középsuliban szilárd gyantát oldottunk fel denaturált szeszben. Kis ecsettel felkentük a fémtiszta nyákra. Mikor megszáradt védte a környezettől nem oxidálódott és a folyasztószer szilárdan már a nyákon volt forrasztáskor. Próbáljátok ki sok év után is szuperul forrasztható ha esetleg kellene és nem oxidálódik a nyák.

  • @CsibeBiGa

    @CsibeBiGa

    2 ай бұрын

    Vannak esetek, mikor a maradék folyasztószer működési hibát okozott. Főleg nagyimpedanciás és nagyfrekvenciás áramköröknél kritikus

  • @zsoltsebo3158
    @zsoltsebo3158 Жыл бұрын

    Az a 2 konnektorból kiálló csavar mennyire biztonságos?? :D Utó irat: Ha jól emlékszem a standard banándugó pont megfelel ilyen célra vagy kivezetni csokiba, többször használható wagoba.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    Az a két "konnektor" két leválasztó trafó kapcsolható kimenete. Akár fogdoshatom is!

  • @zsoltsebo3158

    @zsoltsebo3158

    Жыл бұрын

    @@EcoPityu Akkor jó :)

  • @jozsefbarath7161
    @jozsefbarath7161 Жыл бұрын

    szerintem hasonló módon mint a maratásnál, levegőztetéssel és akasztással az ónozást is tudod gyorsítani.

  • @tamaskiss4556
    @tamaskiss45562 жыл бұрын

    Üdv. Szuper a videó . Van olyan módszer , ehhez hasonló , csak nem vasalással viszik át a rajzolatot. Kipróbálnád egyszer ? kzread.info/dash/bejne/lYqctaV-gKy0oLA.html

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Van valamennyi körömlakk lemosóm, lehet egyszer teszek egy próbát!

  • @tiborkis9457

    @tiborkis9457

    Жыл бұрын

    @@EcoPityu Szia! A körömlakk lemosóknál észnél kell lenni... Az újabbakban már nincs aceton(acetonmentesek, úgy kell lasszóval vadászni olyanra, ami még nem "mindenmentes"), meg mindenféle illatosító akármik vannak benne inkább. A tonerfestéket meg az aceton oldja fel. Úgyhogy inkább tiszta aceton a festékboltból. DE!!! Töményen nem lesz jó! Ha jól emlékszek 7-3(vagy 3-7??) arányban kell keverni sima etilalkohollal (denszesz is jó elvileg, bár én a benne lévő adalék miatt nem komálom, mert egy pici zsíros maradványa van, inkább 98%-os szárított alkohol (sellakk hígító) "Alkonek elektronikai mosó és tisztító" néven fut a festékboltban, ebben is van persze "élvezetgátló"(metil-etil-keton), de arányaiban kevesebb mint a denszeszben.

  • @bencecseppento3749
    @bencecseppento37493 жыл бұрын

    Szép összeállítás! De a legkevésbé veszélyessel azért lehetne vitatkozni... Kémiailag, vagy ruha tisztaságát véve veszélytelenebb, mint réz-szulfát oldatos, előmelegített edényben forgatni a nyákot, de azért befektetés egy ilyen összeállítás. :) Egyszerűbbnek meg sokkal egyszerűbb bőven beáztatni a papírt izopropil-alkoholba (gyógyszertár), aztán rárakni egy téglát pár percre. Ami leginkább érdekelne, hogy alámaródás szempontjából hogy találtad ezt a módszert? (Tehát ebben előny a folytonos fűtés?) Személyes érdeklődésem, hogy mikrohullámú frekvenciasávban milyen vékony vonalszélességet lehet elérni, hogy még "megbízható" legyen, hány tized milliméter felett éri meg a gyártatással szemben.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    3 жыл бұрын

    Szia! Egy edényben, p.l. fagyisdoboz, egy másik edényt (kisebb fagyisdoboz) melegvízzel melegíteni (hőcserélés) nem ekkora befektetés! Nyomtató helyett néhány 10Ft-ért fénymásolnak neked, az is jó. A Hobbielektronika.hu-n van ennek topicja, ott a srácok a 100 lábú mikrokontrollerhez símán vasalással, avagy laminálással készítenek nyákot!

  • @bencecseppento3749

    @bencecseppento3749

    3 жыл бұрын

    @@EcoPityu Én is vasaltam már QFN-40-hez rajzolatot, meg 4GHz-es oszcillátort. Azért érdeklődtem, hogy ez az elég profin összerakott rendszer ad-e valami mérhető előnyt, érdemes-e fűtőrendszert építeni, vagy inkább csak azért jó, mert sokat használod és így gyorsabb.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    3 жыл бұрын

    @@bencecseppento3749 alapvetően a sebességet növeli, ezzel az alámarás idejét csökkenti.

  • @bencecseppento3749

    @bencecseppento3749

    3 жыл бұрын

    @@EcoPityu Köszi a választ! :)

  • @laszloszeremlei7163

    @laszloszeremlei7163

    3 жыл бұрын

    Réz-szulfáttal is lehet maratni? :O

  • @olgamadaynehalasz1308
    @olgamadaynehalasz13087 ай бұрын

    5 panelt szállít a kínai 2500 Ft . Furatgalvan, szitázás. Megyeri, kínlódás, órákig 30:25 30:27

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    7 ай бұрын

    Nos, pont a megfelelő pillanatot kaptad el! Én nem tervezek 2 oldalast sosem, és így, itt a panel azonnal, és tuti egyedi, senki nem másolja le, még a kínaiak se! :) no, meg ha valamiből csak 1db kell, nem keletkezik szemét. Amúgy semmilyen kínlódás nincs órákig, amíg valaki megtervezi gépen, annyi idő alatt én is megtervezem papíron, és feljavítom gépen. Onnan 1 óra, és van kész nyákom, aki meg a kínaiakkal gyártatja, függ tőlük, és heteket vár! Nekem ennyi időm nem szokott lenni! Rajzoltam már újra vintage erősítő panelt, eredeti nyáklapról, bakelit nyáklapra nyomtatva, maratva, ónozva olyan lett, mint az eredeti! (ritka undorító lett volna oda egy kínai feliratos, szitázott, kétoldalas, furatgalvános, zöldre lakkozott üvegszálas nyáklap!) Van az a réteg, ahova nem fog bejutni a kínai tömegtermelés, és ahol megfizetik az egyedit.

  • @zsoltbalatoni3241
    @zsoltbalatoni32412 жыл бұрын

    EAGLE, KiCad?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Négyzetrácsos papír, paint! :)

  • @zsoltbalatoni3241

    @zsoltbalatoni3241

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Egy pici időt, ha egyszer rászánsz valamelyikre, utána egy csomó időt megtakaríthatnál. Komolyan.

  • @EcoPityu
    @EcoPityu3 жыл бұрын

    No, van már két nemtetszés, megjöttek a kínaiak is! :) (vagy nem tetszik neki, hogy nekem van ilyenem, neki meg nincs!)

  • @erlakijeno3456

    @erlakijeno3456

    3 жыл бұрын

    Szia! Legközelebb mondd el, hogy kétszer nyomják a "dislike" - ot... ;-) Úgy a hatásos... Köszi a videót. Ezt is szakközépben láttam utoljára. A régi szép idők...

Келесі