Mikrovezérlő helyettesítése relékkel! Vajon lehetséges?

Ғылым және технология

Van amikor a fejem fogom egy két "túlgondolt" elektronikai megoldás láttán, ez pont ilyen! Ne nyúlkáljatok egyből programozott eszközök után, ha egy két alkatrészből meg lehet oldani egyszerűbben is!

Пікірлер: 122

  • @atti01
    @atti012 жыл бұрын

    Nagyon menő lett, nem gondoltam, hogy ilyen kevés alkatrészből ilyen bonyolult vezérlést lehet készíteni analóg módon

  • @TheTommieSunshine
    @TheTommieSunshine2 жыл бұрын

    Mindamellett, hogy az eredeti szerelés tényleg hagy némi kívánnivalót maga után, én amondó vagyok, hogy mindenki azzal oldja meg a problémát, amivel tudja. De nyilván a tizenlábú uC kissé túlzás egy négszög előállítására :D Bár nem rosszabb mint egy 555. Ezeket simán ki lehet váltani egy SOT23-6 uC-vel. És nem kell hozzá semmi, esetleg egy 100nanó a tápra. Feltéve hogy az ember tud programozni. Amúgy tényleg ötletes lett végül a megoldás :) Nagyon jók a videóid, abszolút látszik, hogy kened az elektrót, le a kalappal!

  • @user-yi3pm3mv1p
    @user-yi3pm3mv1p26 күн бұрын

    Nagyon szép munka! Gratulálok!

  • @Boda.Attila
    @Boda.Attila2 жыл бұрын

    Köszönöm, hogy ma is tanulhattam tőled.

  • @repaircorner3322
    @repaircorner33222 жыл бұрын

    Jó lett a "relé logika" :). Faék egyszerű, tehát kb. örök életű. Persze akár egy Arduino modullal is meg lehetett volna oldani (nemúgy, mint eredetileg a 3db PIC-el...) Nekem viszont mániám a mechanikusan működő alkatrészek mellőzése, így a relék helyett valamilyen BD tranzisztorokból szereltem volna össze az egészet, vagy FET-ekből. Az a 3-500mA nem nagy áram, amit a LED-ek felvesznek. A motor vezérléshez viszont tényleg nem árt a videón látható módon túlméretezett reléket betenni, mert ha kicsit is megszorul, akkor indulásnál a nagyobb áram hamar meg tudja enni a relé érintkezőket. Kár, hogy egyre kevesebb a szakember, aki valójában ért a javításhoz és az ehhez hasonló áramkörök kiváltásához, így üdítően hatott látni ezt a videót... Talán a fiatalok így kedvet kapnak az elektronikához :). További sikeres videó készítést!

  • @M0GLU
    @M0GLU2 жыл бұрын

    Szép megoldás. Jól mutatja az eletronika alapjait. Kattogás mentes verzió lehetett volna tranzisztorokból gyűrűs oszcillátor és a villogás egy astabil szintén tranzisztorokkal. Az eredeti megoldásban valószínűleg aki készítette kapta a legkevesebb pénzt a hatszámjegyűből. FENT viszont beíták a jelentésbe, hogy a legmodernebb mikroprocesszor sőt tovább megyek computer vezérlésű rendszert építettek. Így lett alátámasztva a hat számjegy.

  • @gergelydobai1588
    @gergelydobai15882 жыл бұрын

    A mikrovezérlős megoldás valóban kisebb térfogatú, és nem "merev" mint a huzalozott vezérlés. Huzalozott relés vezérléssel indultak a kezdetleges számítógépek, de a lépcsőházi felvonók is huzalozott relés vezérléssel készültek. Ezek a liftek kb.45 éven keresztül így működtek még nálunk is. Ha a szükség úgy kívánja lehet ilyen relés logikát alkalmazni, pl.: Y/D motorindításnál, stb. A videó alkotóját mindenképpen dicséret illeti meg, mert a pályakezdők és tanulók sokat tanulhatnak belőle. Ezek az áramkörök alkalmasak az elektrotechnika alapjaiban történő megtanulására, megismerésére, ezzel szemben a mikrovezérlővel rögtön egy olyan területre téved ahol ez szinte kizárt. Az elektronika egy olyan terület melyet az alapjaitól kell megtanulni, még akkor is ha azok a technikai megoldások ma már kevéssé léteznek. Ha valaki nem az alapoknál kezdi az hiányos tudású lesz! Ilyen mérnökökkel nagy-számban lehet találkozni multiknál, meg állásinterjún nálunk! Kritikára pedig csak az jogosult, aki hasonló körülmények közt képes sokkal jobbat létrehozni!

  • @ElektroSanya
    @ElektroSanya2 жыл бұрын

    Nagyon jó és ötletes megoldás! Örömmel tölt el, hogy van más valaki is aki nem mindjárt mindenben a legújabbat, a leg... akarja felhasználni. Igenis a ma már korszerűtlennek tartott jelfogóknak is van létjogosultságuk, mert sokkal kevésbé érzékenyek a külső zavaró jelekre. Én azért én kicsit másképp oldottam volna meg: 17 percnél a jelfogó mozgó és nyugalmi érintkezőjét felcserélném. A mozgó érintkezőjére kötném a telep pozitív ágát. Így ugyanezzel az érintkezők munka érintkezőjével kapcsolhatom a LED-et is, a másik érintkezők kihasználatlanok maradnak. Ennek az elvnek a felhasználásával 19 percnél a futófénynél is felcserélném a bekötött érintkezőket, hogy a telep a mozgó érintkezőn legyen, így a munka érintkezőket vihetném a LED-ekre. Itt is szabadon marad a másik érintkező csoport. Ha később mégis beégne, akkor azokra átkötve alkatrész csere nélkül javítható a berendezés. Végül: Gratulálok a megoldásodhoz!

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Kedves Sándor! Gondoltam rá, hogy ugyaninnen viszem a kimenetre is a "jelet" viszont a led csoport így közvetlenül rajta lenne az 510 ohmos ellenálláson, és az is sütné a kondit. (amúgy ez bármelyik irányban használva igaz a mozgó és nyugalmi érintkezőktől függetlenül.)

  • @retromania1
    @retromania12 жыл бұрын

    De jó hangja van ahogy futnak a nyilak. Megbabonáz a relék kattogása :) Szép munka!!

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Kösz, bro!

  • @jozsefsos8026

    @jozsefsos8026

    2 жыл бұрын

    Egy régi AR vagy Croosbar központban kellett volna dolgoznod! :)

  • @csizmadiacsaba6445
    @csizmadiacsaba64452 жыл бұрын

    Egyszerű és nagyszerű :) talán lehetett volna még fokozni egy kicsit a tábla mozgatást, azzal, hogy a motorvezérlés öntartó legyen, és a végállás kapcsoló oldja a reteszelést. (nem kell folyamatosan nyomni a kapcsolót, csak egy impulzust adni, a többi meg a végálláskapcsolók dolga)

  • @zsombor_99

    @zsombor_99

    2 жыл бұрын

    Így legalább tetszőleges döntésben meg lehet állítani a két végállás között, ha az kellene. A te elméleteddel pedig csak a két végállás létezne.

  • @Sanyi1978
    @Sanyi19782 жыл бұрын

    Ma már az ák. alap elemeket nem is tanítják csak a funkcionális egységeket. Mintha csak levesporból lehet ne levest főzni.

  • @Vajda_Jozsef
    @Vajda_Jozsef4 ай бұрын

    Az egyszerű - kevesebb alkatrésszel (és/vagy olcsóbban), kevesebb hibalehetőséggel ... és egy kis gondolkodással megoldható. Akinek nincs elég fantáziája, alkalmaz mikrovezérlőt, akár processzoros baromságot, sem pénz sem semmi más nem számít. Ahogy mondtad, egy LED-et programból villogtat. Ebben az esetben lehet akkora arczot mutatni, hogy fűnyíróval borotválkozhassék. Sőt! Ekkor lehet a megrendelőt keményen megvágni, mert ő nem ért hozzá, illetve semmihez sem ért. Megjegyezném, hogy ez a gyakoribb eset - sajnos! Köszi a videót!

  • @Balumacci
    @Balumacci2 жыл бұрын

    Király vagyol! :)

  • @istvankiss4603
    @istvankiss46032 жыл бұрын

    De jó volt pont egy leddes indexet szeretnék késziteni elég érdekes ez a nap elemes téma !

  • @alexanderkovacs6072
    @alexanderkovacs60722 жыл бұрын

    Jo video 🙂

  • @tommy19921000
    @tommy199210002 жыл бұрын

    Szia, nagyon jók a videó-id, elismerésem! Egy kérdésem lenne, hogyan tudnálak elérni? Köszönöm. Így tovább!!

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Szia! Vagy messengeren, vagy a kamionos mikro 24V-ra alatt ott van az e-mail címem.

  • @Lordrinium
    @Lordrinium2 жыл бұрын

    Üdv a két stab ic oka hogy a kontroller és a relé más feszültségen ketyeg. Más az autón lehet 11-15 volt ig bármi ami zajos mint az állat. De mondjuk szűrő kondit nem láttam mondjuk ez így valóban gáz elég lett volna esetembe egy atmega 168p meg pár tranzistor az szerintem jobb megoldás lett volna.

  • @M2SGabi
    @M2SGabi2 жыл бұрын

    A készítő még kicsit komplikálhatta volna a nyilak villogtatását CD4017 IC-k felhasználásával is.

  • @l0m3xIA
    @l0m3xIA2 жыл бұрын

    Gondolom az Útkezelő Kht Megpályáztatta és talált egy kóklert xM Huf-ért. Még az is szerencsésebb lett volna ha találnak egy Arduinos 14 éves gyereket. :)

  • @MegaHangos

    @MegaHangos

    2 жыл бұрын

    inkább egyet a körzeti gyerekházból , aki kiöregedett a legó használatból.

  • @eeeneeen381

    @eeeneeen381

    2 жыл бұрын

    vagy inkább megbízták a pufidzsekis tahót 5*x millióért, aki lefölözte és továbbadta a melót 0.1*x millióért valami kókány bt-nek

  • @lorincbarat

    @lorincbarat

    10 ай бұрын

    hat számjegy az tipikusan millió alatt van ám

  • @bJOKERaJOLLY
    @bJOKERaJOLLY2 жыл бұрын

    Szép és ötletes munka. A diódák védelmi célból kerültek az áramkörbe?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Nem, azok "vagy" kapcsolatot valósítanak meg.

  • @olirdhedzga6155
    @olirdhedzga6155 Жыл бұрын

    Üdv! Én egy KITT futó fényt szeretnék csinálni. Hogyan tudom megoldani a vissza fordulást a relés futó fénnyel?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    2x annyi relé, kimeneteik diódázva.

  • @peterzatyko4405
    @peterzatyko44052 жыл бұрын

    Szia Pityu ez nagyon szép megoldás. De..... Az emelo motor relé vezérlését lehet hogy jó lenne védeni arra az esetre ha az igyikuk fel akad.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    A teszt alatt felakadt a kábele, erőlködött egyet, majd lőtte a 3A-es biztit!

  • @jagdtigger
    @jagdtigger Жыл бұрын

    Szépen túlméretezte és még így is leégett..... X'D

  • @kutasytamas3189
    @kutasytamas31892 жыл бұрын

    Hatalmas! 🔥

  • @arpadlakatos5524
    @arpadlakatos5524 Жыл бұрын

    Szia! Ipari, gépjárműre telepített cuccoonál azért használnak (illik használni) vastag kábelt, vezetéket, hogy a mechanikai behatások ellen védetebb legyen (még ha nincs is nagy áram), ezért használtak gyaníthatóan itt is YSLY.. sokszor 1-es olajálló kábelt. Kérdésem, a vezérlő relés doboz esetén az ellenállások lábai be lettek szigetelve, amiket egymás hátára tettél? Illetve ebben a dobozban a porra, párára, időjárásra is figyelni kell, plusz az autó 12 V-ja is erősen ingadozó lehet..

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    Az egymáson fekvő ellenállások igen, 12-14V között tesztelve, a vezérlő az utastérben helyezkedik el.

  • @KJeno94
    @KJeno942 жыл бұрын

    Csinálhatnál egy sorozatot ilyen megoldásokbol. PL engem érdekelne egy olyan is hogy adott egy 21V-os li-ion akku és ha ez elérné a 15V-ot (le merült) kapcsoljopn le a relé.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Pont most fogok ilyen "töltés vezérlőt" készíteni, egy 5 celláshoz (csájníz mp3 lejátszóhoz)! 1db relé, 1db tranzisztor, 1db zéner dióda, és tán 2db ellenállás, és kész!

  • @kacsurt
    @kacsurt2 жыл бұрын

    De miért?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Csak azért, hogy bármikor, bárki képes legyen megjavítani!

  • @erzsebetdancs5380
    @erzsebetdancs53807 ай бұрын

    ❤😊👍

  • @dclass92
    @dclass922 жыл бұрын

    Én is mikrovezérlővel oldanám meg, egyszerűbb. De ennyi "meghajtás" túlzás és felesleges. Már gyerekek programoznak például Arduino - t.

  • @zse77
    @zse772 жыл бұрын

    Hat a minoseget nem firtatom, de egy kerdesem lenne. Melyik modosithato gyorsabban? Egy normalisan felepitett digitalis "PIC" vagy az analog?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Félrecsúszott többeknél a videóm mondanivalójának értelmezése! Ha valamit fejleszteni kell, bōvíteni, vagy csak korrigálgatni rajta beállításokat, akár távolról is, az a létjogosult területe a programozott-programozható elektronikáknak! Fix felépítés, egyszeri funkció, örök élet, az pedig minden más! A videómban egy fejlesztésre nem váró funkciókkal ellátott elektronikát építettem, olyan módszerrel, amit nem sokan láttak még, ennyi! Senki nem mondta, hogy minden uC-t cseréljünk le, szerintem az elmondottak sem erről szóltak, de ha valami félreérthető volt, idézzétek ide nyugodtan! :) A minőséget firtathatod! Ha 2 nap alatt ugyanezen fukciókkal otthoni körülmények között szebbet készítesz (még a nyákot is te készíted ám!) ismervén, mit kell tudjon, elintézem, hogy ugyanannyiért, amennyit én kértem érte, megvegyék!

  • @zse77

    @zse77

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Nem az altalad keszitett minosegre gondoltam. Az eredeti, ha mar penzt kert erte akkor az legalabb ugy is nezzen ki. Mivel kulombozo emberek vagyunk, maskepp gondolkodunk egy adott problemarol. Elegge sok egyedi megoldast terveztem mar, ezert en mar alapbol konnyen valtoztathatora tervezek mindent, mert utolag mindig kitalalnak valamit. Amit te terveztel az is tokeletesen megfelel a celnak. Max annyit tennek hozza, hogy a kondenzatorok ala huvelysort tehettel volna. De mivel te tervezted, ezert szived joga eldontemi, hogy csinalod. Mint mindenki masnak is.

  • @Farming22.Retro-tsz
    @Farming22.Retro-tsz2 жыл бұрын

    Szia. Tudnál nekem segíteni? Lombfűrészgépemben kell fordulatszámszabájzó potmétert cseréjlek csak a régi nem látszik az értéke milyet vegyek bele?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Kiveszed, mert úgy is ki kell, és a két végét megméred! 100-500kohm szokott lenni a síma fázishasítós.

  • @Farming22.Retro-tsz

    @Farming22.Retro-tsz

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Rendben köszönöm a segítséget.

  • @joanyadhatan
    @joanyadhatan Жыл бұрын

    relével gyerekek relével! :D

  • @HunTomiBp
    @HunTomiBp2 жыл бұрын

    Én is szeretek mindent túlbonyolítani :D :D :D Gyerek koromban én is mindent relékkel oldottam meg... aztán megismerkedtem a tranzisztorokkal, logikai áramkörökkel... Aztán engem is megfertőzött a uC láz... Azóta én is kb mindent azzal oldok meg. Mondjuk én legalább a rájuk írt programokat archiválom! Régebben egy Atmega328-al oldottam volna meg és pár darlingtonnal... Esetleg ws2812b egyenként vezérelhető ledekkel egy (!) vezérlő vezetéken és 5 V-tal... De egy ESP is gizda lenne (ha nem elég a lába, akkor egy 74 595-tel kiegészítve), még akár wifiről, bluetoothról is vezérelhető lenne... ha a kocsiban van 3G/4G/5G router, akkor akár távolról is :D :D :D

  • @petersoros4283

    @petersoros4283

    Жыл бұрын

    40 éve én is szerettem a reléket , főleg akkor , mikor sikerült szerezni rengeteg orosz relét, ami olyan volt mint az elektroncső , pár fegyverzetet összesütöttem , de mindig jó rá emlékezni , azok a régi szép idők , meg az ezermesterek elektronikai kapcsolásai , ami pontos szerelés után sem működtek , lehetett rajta agyalni , aztán következő, vagy azt követő példányba , már benne volt a javított változat . Utána kaptam régi elektronikai újságokat , abból csináltam kapcsolásokat meg , azok már működtek , később 90 körül meg hobbi elektronika , és a rádiótechnika évkönyvek , abból pár műszert megépítettem , 2 labortápegység , hangfrekvenciás generátor , repsávos vevőt ,ha jl emlékszem rá DR Hetényi leírásából ezek mai napig működnek , használom őket , építettem szkópot , függvénygenerátort , fémkeresőket , azokból tervezetem , építettem rh adóvevőt , hozzá 1KW csöves végfokot , hangfrekis erősítőket , csövest, tranyósat , ic , viszont a mai digitális technika , már nem nagyon köt le , mert olcsóbb megvenni , mint megépíteni és az smd mókolni .

  • @zsoltbalatoni3241
    @zsoltbalatoni32412 жыл бұрын

    Amikor nem relével oldod meg, akkor milyen mikrokontroller-családot használsz és milyen programmnyelvet?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Ha nem relével oldanám meg, akkor CMOS digitális logikai áramkörökkel oldanám meg, a PLC meg nem fér oda! :)

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    43:40-nél! kzread.info/dash/bejne/doarqNiqka2cm7g.html

  • @RMarcell
    @RMarcell2 жыл бұрын

    Hibátlan lett. Bár én felhasználtam volna a FET-eket és egy komolyabb mikrovezérlővel vezéreltem volna. Akkor nem lenne hangja :D

  • @Boda.Attila

    @Boda.Attila

    2 жыл бұрын

    Én kifejezetten szeretem a relé kattogását. Akkor is tudom, hogy működik az áramkör ha nem látom a visszajelző ledet.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Bipoláris NPN tranzisztorok, közvetlenül nem tudtak volna 12V-ot kapcsolgatni 5V-os vezérlő jellel hajtva, ezért ők díszek maradnak.

  • @ujjobbagya

    @ujjobbagya

    2 жыл бұрын

    A tranzisztor esetén nem a bázis áram a lényeges? A FET-nél értem, hogy nem mindegy mekkora a gate feszültség, de a bipoláris NPN esetben nem vágom teljesen.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    @@ujjobbagya a ledek közös testen vannak, pozitív feszültség kell nekik ebben a kapcsolásban. Az npn tranzisztorral vagy "testre húzol" valamit /itt pont nem/, vagy emitterkövetőben használva a bázisfeszültség minusz UBE jut ki. A bázisfesz max, 5V-ról üzemelō PIC esetén 5V (4,5-4,9), ebből még lejön egy 0,7-1V és így jó ha 4V-ot tudunk adni a ledeknek, amiket 12V-ra méreteztek. (Elektronika konyhanyelven tranzisztor a gyakorlatban 1-5!)

  • @bulistukcsik5276

    @bulistukcsik5276

    2 жыл бұрын

    Az csak akkor jó,ha szöveget is ki akarsz írni a normálatlanúl közlekedőknek,mondjuk pl madafaka ....

  • @domellli
    @domellli2 жыл бұрын

    Én a villogást nem nagyon értem. Ahogy fogy ki az áram a kondenzátorból, úgy válik erőtlenné a relé, és ha nem ledeket vezérel hanem amperes dolgokat, akkor elégnek az érintkezői (pláne ha több másodperc időzítés kell). Másik dolog a villogásból a világít/nem világít időzítése, mert gyorsabban feltöltődik a kondenzátor mint ahogy kisüti a relé, de mi van ha az ügyfél azt mondja hogy legyen egyforma idejű a világít/nemvilágít?

  • @bulistukcsik5276

    @bulistukcsik5276

    2 жыл бұрын

    De mivel nem amperes dolgokat vezérel a relé,ezért nem ég be az érintkező....

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Ezek "előfeszített" relék, felmágnesezett vassal, polarizált behúzó tekerccsel, a nagyon gyors kapcsolási sebesség érdekében. Miliohmos kontakt ellenállással, max 2A árambírással, aminek az 1/10-ét használjuk ki. A terhelés (Led+ellenállás soros tag) nem induktív, és nem kapacitív, ívképződés a terhelés irányában kizárt. A relék mechanikai élettartama 10 a nyolcadikon kapcsolás. Nem féltem! Az 50-50%-os kitöltés is elérhető plusz egy kondenzátorral, de a "megrendelő" nem igényelte, csak villogjon! Villog! :)

  • @sompep1455
    @sompep14552 жыл бұрын

    A kisiskolás fijam +oggya 5000-ből, apuci (kapcsolatainak köszönhetően) elaggya 5 milkáé! :O

  • @attilakiss3947
    @attilakiss39479 ай бұрын

    pergés mentesítő 100n hova kell kötni?

  • @csakoattilahu
    @csakoattilahu2 жыл бұрын

    PIC pak meglett:D

  • @sompep1455
    @sompep14552 жыл бұрын

    Gondolám, "közbeszerzéses" a cucc!? :D

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Neeem, vagyis ahova jutott, az már nem.

  • @tiborgaal4862
    @tiborgaal48622 жыл бұрын

    1987 ben a téeszcsében volt több KSP terményrakodógép rengeted mágnes kapcsoló és relé volt benne persze ez is Orosz gyártmány volt a távirányító pultja televolt diódákkal így kevesebb vezeték kellett a működtetéséhez és kevesebb nyomógomb ezzel szemben sok funkciót adott. Volt benne logika de ha baja volt meg lehetett hekkelni.

  • @zsoltsebo3158
    @zsoltsebo31582 жыл бұрын

    Azért használt lehet olyan vastag sok eres szürke kábelt mert az volt. Igy ránézésre 12x1 lehet kb ami normál ipari kábel.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    25x

  • @zsoltsebo3158

    @zsoltsebo3158

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu az szép, de ez az érvastagság az iparban normális minimális felvételnél is. A fizikai ellenállóság miatt.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    @@zsoltsebo3158 amúgy sejtettem, mert ki van téve az "elemeknek"! Ugyanilyen kábelt, 60 ereset használok amúgy a tüzijáték indítómban! :)

  • @zsoltsebo3158

    @zsoltsebo3158

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Vékonyabb ereket csak a fordulatszám mérőkben, internet és csengő kábelekben láttam de ezek mindig be vannak húzva plusz védő csőbe.

  • @91Szpeti
    @91Szpeti2 жыл бұрын

    Helló Amatőrök taván evezek én is. Meglepődtem hogy, mennyire egyszerűen is lehet vezérelni kapcsolásokat. A videó végén csak 1 dolog jutott az eszembe : Ez a panel képes egyszerre vezérelni mind a két oldalt? Bár gondolom erre azért nincs szükség a valós helyzetben.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Igen képes, és szükség is van rá! Amúgy a videó célja annak bemutatása volt, hogy mire képes akár 3db jelfogó (relé) is.

  • @kutasytamas3189
    @kutasytamas31892 жыл бұрын

    Relét is belehetne vinni a modulárba :D

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Look Mom No Computer srác már belevitte! :)

  • @gyulamolnar8971
    @gyulamolnar89712 жыл бұрын

    Ha ennyire túlméretezték, mitől füstölt el?

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Ennyi pénzbe nem fért bele sem egy bizti, sem egy dióda fordított polaritás ellen... :( Az enyém még atomtámadás EMI-je esetén is villog tovább, míg le nem olvad a kocsi tetejéről!

  • @gyulamolnar8971

    @gyulamolnar8971

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Pedig még lehetett volna kevesebb alkatrészből is, ha csak 1 futófény lett volna, és azon lett volna hol a jobb, hol a bal LED fordított sorrendben.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    @@gyulamolnar8971 relé sem kellett volna, logikai kapukkal kapcsolva, esetleg egy 4017-el léptetve, avagy egy fel-le számlálóval pnp tranzisztorokkal a végén símán megoldható!

  • @zsirafgondozo7836

    @zsirafgondozo7836

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Az atomtámadás által keltett EMP-t leszámítva nincs olyan szempont, ahol a mikrovezérlő nem lett volna jobb választás. Olcsóbb, átláthatóbb, könnyebben megépíthető. Nyilván, ha csak 1-2 darabot kell belőle építeni, akkor ez is tökéletesen megfelel, de ha milliós darabszámban gondolkozunk, akkor már nem kérdés, hogy milyen irányba kellene elmozdulni. Ezért is érzem ezt a videót egy kissé igazságtalannak, mert azt sugallja, hogy a mikrovezérlőknek csak a legbonyolultabb kapcsolásokban van létjogosultsága. Valójában, most már ott tartunk, hogy ezek annyira filléres alkatrészek lettek, hogy sok esetben jobban jársz, ha ezekre támaszkodsz, mintha elkezdenél alap elemekből építkezni.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    @@zsirafgondozo7836 én csak a javíthatatlanságát kritizálom minden programozott eszközre épített masinának!

  • @zsombor_99
    @zsombor_992 жыл бұрын

    LED-et lehet villogtatni 1 db tranzisztorral, egy kondenzátorral és egy ellenállással is ‒ a kondenzátor befolyásolja a villogás ütemét. 😉 → kzread.info/dash/bejne/nGWrmsuaoKvaYrA.html

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    images.app.goo.gl/yU7jaQEcYxSLtNuSA Így van!

  • @zsombor_99

    @zsombor_99

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu Csupán annyi a különbség, hogy kisebb feszültségre az egyik ellenállás elhagyható, és az általam linkelt video szerinti kapcsolás elégséges...

  • @roguesquadron909
    @roguesquadron9092 жыл бұрын

    Azért volt 3 pic mert nem tudott programozni se, csak megtalálta a "blinking led" programot. Ezt 3 pic-be kellett beprogramozni.🤣😅🤣😂🤣😅🤣😂😆😅🤣

  • @latvanypekseg
    @latvanypekseg5 ай бұрын

    Igen erős mozdulattal helyeztem a tenyerem az arcomra... :o

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    5 ай бұрын

    Min képedtél el ennyire?

  • @latvanypekseg

    @latvanypekseg

    5 ай бұрын

    @@EcoPityu Azon, hogy 3! PIC kellett neki ehhez :D

  • @eeeneeen381
    @eeeneeen3812 жыл бұрын

    nyilván itt különösebben nem kritikus a pontos időzítés kérdése, de egy következő videóba érdekes lehetne megvizsgálni, hogy az ilyen fakocka relés villogtató meg futófény megoldást mennyire befolyásolja a -20 meg a +60 fok - terepen mindkettőből kaphat könnyen

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Pont annyira befolyásolja a hőmérséklet változás, amennyire megváltozik az elektrolit kondenzátor kapacitása.

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Amúgy a vezérlő az autó utasterében van, lesz.

  • @eeeneeen381

    @eeeneeen381

    2 жыл бұрын

    @@EcoPityu igen, pontosan ezért lennék rá kíváncsi hogy mekkora mértékben befolyásolja - pár tized, 1-2%, vagy akár több-10%-al is elmászhat az ütem? tűző napon álló autóban láttam már 80 fokot is...

  • @peterszenyko468
    @peterszenyko4682 жыл бұрын

    👍👍👍Jó volt Pityu

  • @jozsefbudur4140
    @jozsefbudur4140 Жыл бұрын

    Szia Pityu! Egyet nem értek? Ha az eredeti készítő ennyire szeret programozni akkor 1 PIC- el meg a 17 db BD- vel hogy nem tudta össze hozni az egészet?????😂😂😂😂😂

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    Жыл бұрын

    Mert csak "szeretett" PIC-et programozni.

  • @latvanypekseg

    @latvanypekseg

    5 ай бұрын

    Ugyanezt gondoltam én is. Egy pic-be befért volna az egész :D Pofám leszakad, de ez a relés megoldás a legkirályabb!

  • @laszlotury6890
    @laszlotury68902 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/Z3mLyLh_lJC0YbA.html Én is szeretem a reléket :D

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Nyomtam rá like-ot! Nagyon tetszett! (főleg a clock áramkör!)

  • @roloxmedia
    @roloxmedia Жыл бұрын

    Én ilyen napelemes dolgot csináltam 2 irfz44n tranyóval meg 3 ellenállásal csináltam. :D

  • @gyulafarkas5036
    @gyulafarkas50362 жыл бұрын

    Helló Pityu egy 1300-s generátor kivett állapotban kézzel forgatva, ad e feszültséget egy 12v-s izzónak. A SZELLEM KOLDUSA, NAGYON KÉRLEK VÁLASZOLD MEG, ELŐRE KÖSZÖNÖM gyula

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    Ha megmondod wtf, 1300-s generátor? Akkor megválaszolom!

  • @gyulafarkas5036

    @gyulafarkas5036

    2 жыл бұрын

    1300-s LADA GENERÁTOR TÖBBET NEM TUDOK RÓLA KÖSZ A VÁLASZT gyula

  • @EcoPityu

    @EcoPityu

    2 жыл бұрын

    @@gyulafarkas5036 ha forgatsz rajta vagy 2000-et, és bekötöd a gerjesztést, akkor kéne termeljen.

  • @gyulafarkas5036

    @gyulafarkas5036

    2 жыл бұрын

    Köszönöm a választ, bocsi én mindég kérdezek, mert tudatlan vagyok. 30 km-s menetszél 4 ventilátor lapáttal bír annyit forgatni rajta. a lapátokat az ékszíj tárcsára fel fúrom. Ami még fontos a 2000-s fordulatnál már van töltés. Mert tudatlanul azt gondolom, hogy valamilyen töltésnek már lenni kellene. A válaszodat NAGYON KÖSZÖNÖM gyula

Келесі