Klimatická chyba

Фильм және анимация

Počas tvorby tohto dokumentu som nemal znalosti o obrábaní poľnohospodárskej pôdy, také aké mám dnes. V priebehu rokov som sa zúčastňoval na mnohých odborných seminároch zameraných na túto problematiku. Dnes už môžem povedať, že moje tvrdenie o orbe bolo mylné. Správnym spôsobom ako zadržať vodu na poľnohospodárskej pôde je pôdoochranné poľnohospodárstvo, ktoré je definované 3 zásadami: a) minimálny pohyb pôdy (pôda sa čo najmenej premiestňuje pri všetkých činnostiach, ktoré v poľnohospodárstve robíme, tzn. od sejby, boja proti burine až po zber), treba sa vyhnúť zhutneniu pôdy a koľajám, ktoré sa tohto pohybu týkajú b) trvalý pôdny kryt (buď s odumretými zvyškami rastlín, mulčom alebo živými rastlinami, podstatné je aby bola pôda zakrytá počas celého roka a nebola vystavená zrážkam a slnku bez ochrany c) rozmanitosť v striedaní plodín aj vo vzájomných vzťahoch.
Nedávna štúdia NASA potvrdila, že za globálnym otepľovaním nestoja len skleníkové plyny, ale jeho príčinu treba hľadať aj inde - najmä v ľudskej činnosti, ktorou je pevnina pozmeňovaná. Napriek tomuto poznatku sú pevniny dlhodobo prehliadaným faktorom, ktorý zasahuje do celkového otepľovania planéty a negatívneho vývoja klimatickej zmeny. NASA všeobecne poukazuje na odlesňovanie či nové spôsoby obrábania pôdy. My na základe svojich pozorovaní a meraní ukazujeme konkrétne príčiny klimatickej zmeny, ale aj nápravné opatrenia. Obe sa nachádzajú pod našimi nohami, na zemi.
Odkaz na štúdiu NASA: www.giss.nasa.gov/research/ne...

Пікірлер: 590

  • @frantisekvincze534
    @frantisekvincze5349 ай бұрын

    😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘😘čistá pravda, ďakujem kedy sa zobudime 👌👌👌👍👍👍🙋‍♂️🙋‍♂️🙋‍♂️

  • @antonferanc4181
    @antonferanc41812 жыл бұрын

    Pozoruhodne video ...v jednoduchosti je genialita ..!! 👍

  • @stefanhettes6491
    @stefanhettes64914 жыл бұрын

    Treba dať k tomu anglické titulky aby to video išlo do sveta !

  • @sasik225
    @sasik225 Жыл бұрын

    WOOOOW. Naprosto boží video! Vás by bylo potřeba na ministerstvu zemědělství

  • @ciril123456789

    @ciril123456789

    8 ай бұрын

    Sú ropzbehnute projekty v BEskydoch takže sa angažje aj u vás

  • @ivetarogulova8124
    @ivetarogulova81244 жыл бұрын

    Super, aké jednoduché a dokonalé

  • @BOABOABO
    @BOABOABO3 жыл бұрын

    Díky za osvětu.

  • @lestetkurgan
    @lestetkurgan3 жыл бұрын

    ...takto, by mala fungovat, ekologicka studia , ....v praxi 👍 ....super!!!👍👍👍

  • @user-bw1fx6mt2w
    @user-bw1fx6mt2w3 жыл бұрын

    Величезна робота! Успіхів в праці!

  • @MenNumberX
    @MenNumberX Жыл бұрын

    Mockrát děkuji za Vaše video!! Obdivuji preciznost a důslednost výzkumu. Teď už to "jen" dostat do celosvětového povědomí a uvést do praxe.

  • @jakubkmetsk
    @jakubkmetsk Жыл бұрын

    Som rad ze sa toto video tak rozmohlo. Bol som tu ked to malo len par tisic vzhliadnuti a len par stoviek "lajkov".... vyborne pan Vaľo

  • @ToxicatMusic
    @ToxicatMusic4 жыл бұрын

    Upřímně obdivuji Vaši práci. Zajímalo by mě, zda je zde více takových, jako jste Vy a Váš tým. Neuškodila by i nějaká finanční sbírka, která by napomohla dalším takovým projektům ke zlepšení situace.

  • @martinprihoda8753
    @martinprihoda87538 ай бұрын

    Autorovi děkuji za perfektní výklad.Klimatickou změnu ovlivňuje kácení deštných pralesů.Stromy a rostliny ochlazují planetu a zadržují vodu.PŘÍKLAD stromy ve městech udržují nízkou teplotu město bez zeleně je pod náporem slunce rozpálené jako plotna .

  • @Agronazahrada
    @Agronazahrada4 жыл бұрын

    Som rád, že sa niekto aj empiricky zaujíma o zadržovanie vody v krajine. Ale chcelo by to viac propagácie a výučby aj na stredných a vysokých školách.

  • @svatavablumelova2448

    @svatavablumelova2448

    8 ай бұрын

    ... ❤řekla bych, že už na základních.... sdílím.... super práce

  • @tomaskonopac9431

    @tomaskonopac9431

    8 ай бұрын

    Mělo by se to denně přednášet zeleným fanatikům a poslancům v EU a v jednotlivých zemích. V TV by to mělo běžet místo keců o klimatu a CO2.

  • @michal0flek

    @michal0flek

    2 ай бұрын

    ⁠@@tomaskonopac9431CO2 je skleníkový plyn a oteplování způsobuje. To je nezpochybnitelný fakt, který dokazují nejen víc jak desítky studií na zemi, ale jasným příkladem je i venuše. Otázkou spíše je, jak velký podíl oteplování způsobuje přímo produkce skleníkových plynů a zda v tom nehrají roli i jiné přirozené mechanismy, nebo další lidská činnost, jako třeba ta ve videu. Zemské klima, se jakožto komplexní systém velice těžce modeluje. Avšak už pouhopouhý fakt, že tento postup pomáhá zadržovat vodu, by měl znamenat okamžité uvedení do praxe.

  • @marshalondro9692
    @marshalondro96924 жыл бұрын

    Wow, Úžasné video tak ma prekvapilo že riešenie na celé globálne otepľovanie je také ľahké a pritom tak ťažko dosiahnuteľné

  • @martinsail9261
    @martinsail92618 ай бұрын

    Děkuji moc za práci, kterou jste si s tímto projektem dali. Zadržování vody v krajině je opravdu nesmírně důležitá věc pro naší budoucnost. Já sám jsem velkým zastáncem rušení příkopů kolem cest, protože je to neuvěřitelně zbytečná a i drahá věc na ůdržbu. O nebezbečnosti pro vozidla ani nemluvím. Rád bych se zapojil do propagace a postupnou změnou celé legislativy napravit co po desetiletý člověk poničil... Děkuji Martin...

  • @deniskolek5847
    @deniskolek58474 жыл бұрын

    Našli ste dôvod a zároveň ,aj spôsob ,ako to zastaviť.Je to geniálne! Je vhodné sa Vám zato poďakovať ,pretože to robíte pre nás všetkých! Ďakujem ! Toto musí byt prijorita Ľudstva! Musí sa z toho stať celosvetový projekt! Mám pocit,akoby sme žili v niakej bubline,kde naše ciele a túžby sú milné. Nenavidim tento systém a spôsob života ,akým žijeme a už vôbec nie mentalitu akou ho vnímame. Chcem sa spýtať ,ako Vám ja obyčajný človek môžem pomôcť ,pri zachránení planéty ?

  • @MiloslavVik

    @MiloslavVik

    Ай бұрын

    😢😢

  • @rut147
    @rut1478 ай бұрын

    Vieme to a aký je dôvod že to nerobíme? Nerozumiem tejto nezmyselnej politike. Vďaka za vysvetlenie. Potrebujeme viac takýchto odborníkov na kľúčových pozíciach toto ohlupovanie už musí skončiť.😊👍🙏

  • @lubos4639
    @lubos46398 ай бұрын

    Dakujem za vysvetlenie tychto skrytych fenomenov.

  • @83ccmg42
    @83ccmg42 Жыл бұрын

    Inšpirujúce video. Super a ďakujem.

  • @frantavychopen8281
    @frantavychopen82818 ай бұрын

    My co trochu přemýšlíme, víme že je to hlavně kšeft. Postrašit lidi, je na to nejlepší způsob.

  • @marekkulhanek4290
    @marekkulhanek42904 жыл бұрын

    Super práca, len keby takto rozmýšľali aj tí, ktorí majú moc tieto zmeny urobiť. Ale je tu ešte jedna veľmi významná vec, ktorá má vlyv na oteplovanie. Nie som žiadny vedec ale ak zájdete v horúcich letných mesiacoch do lesa, každému musí byť jasné, že zem sa v lese nemôže tak zohrievať ako na odlesnenom území. Lesy teda pôsobia nielen ako výroba kyslíka a spracovania CO2, ale podľa mňa sú aj tepelným štítom Zeme a keďže sme o toľko tepelného štítu prišli, tak sa nečudujme že to tak vyzerá. Na toto overenie stačí jednoduchý pokus, stačí zobrať akékoľvek teleso a svietiť z blízka na neho žiarovkou a potom to telesom obaliť nejakou kožušinou alebo molitanom a podobne čo môže mať podobnú vlastnosť ako les. Každému zdravo rozmýľľajúcemu musí byť jasné, kedy sa to teleso bude viac zahrievať. Takže ak budeme ďalej rúbať a nenapravíme škody po požiaroch, dlho sa už asi zohrievať na tejto Zemi nebudeme. A pritom záchrana je tak jednoduchá, saďme stromy kde to len ide a to rýchlo, lebo sa môže stať, že tu už nebude žiadna voda a tento náš štít nebude mať z čoho rásť.

  • @DL-kc8fc

    @DL-kc8fc

    8 ай бұрын

    Les je špatný výrobce kyslíku - co přes den vyrobí, to večer vydýchá, ale je faktem, že významně odbourává vzdušný CO2, z čehož staví své kmeny, větve, listy,...ergo je na CO2 závislý. Snaha odbourávat CO2 za peníze z odpustků, které mizí buhví kam, je kontraproduktivní - bez CO2 by nám totiž nic nevyrostlo (akvaristé a provozovatelé skleníků potvrdí) a teplota by se držela z kosmických vlivů stále na svém (produkce Slunce jaksi podléhá vlastním zákonitostem), protože hlavní skleníkový plyn je totiž vodní pára, neboli vlhkost. Vzdušného CO2 jsou v atmosféře 0,04 procenta a hladina CO2 nepředchází teplotu, nýbrž ji následuje. To je jenom na okraj, co mainstream neřekne, aby si mohl účtovat od nevzdělaných třeba i za vzduch. Hlavní výrobce kyslíku je moře - fytoplankton a i tento potřebuje CO2. Zpět k lesu - máte pravdu, stromy významně odstraňují prach (zachytává se na ně, podobně jako ve sklípcích našich plic) a skutečně ochlazuje okolí, protože odpařuje vodu - fyzika základní školy. Tato vodní pára někde zkondezuje a promění se v déšť, byť se předtím podílí na skleníkovém efektu (teplo a dusno před bouřkou). Nápad s kožešinou je dobrý, ale horké zóny potřebujeme, například není náhodou, že všechny pouště světa se nacházejí na obratnících (falešných rovnících), tedy nikoliv na rovníku, jak by ukazovala "školní" moudrost. Naprosto stejné je to v lokálních podmínkách a jakékoliv vysazování lesů tam, kde nikdy nebyly, nebude odměňeno úspěchem, pokud se tam uměle nepřivede voda velkými kanály, což indukuje smyčku vypařování a lokálního skleníkového efektu. Všichni snaživci o umělý ekosystém prohráli. Peníze z odpustků je nutné investovat do přizpůsobení se, nikoliv nefunkčnímu zamezování něčeho, co nelze zamezit a oni to moc dobře vědí, ale je to skvělý business. Požár lesa není katastrofa - příroda s tím počítá a na popelu rychle vyroste flóra, která by jinak neměla příležitost, i ty stromy, pokud pro to mají podmínky. Vodu v krajině lze zadržovat přehradami, ale to se nelíbí EU, kteří argumentují použitým betonem. Ve skutečnosti jim jde o to, že jsme střecha Evropy a neměli bychom držer vodu, kterou potřebují do svých velkých řek.

  • @ivansmrekovsky2573
    @ivansmrekovsky25734 жыл бұрын

    Perfektna praca! Toto by stalo za statne ocenenie. Keby sa takato prakticka a precizna studia robila cez eurofony alebo zo statnej kasy, tak by nestacilo ani 15 melonov....a to by nevydali prachy na kopanie jam a robenie skusok s vodou...to by museli len za stolom v kancelarii spracovat a obkecat 50-ti pisalkovia. Klobuk dole celemu tymu.

  • @VitLezdik
    @VitLezdik Жыл бұрын

    Paráda, krátko, stručne a jasne. Presne o týchto ideách som ako laik uvažoval tiež.

  • @tereziamasarovicova394
    @tereziamasarovicova3942 жыл бұрын

    Dakujem za velmi poucny dokument 👍

  • @eriksedlacek9150
    @eriksedlacek91508 ай бұрын

    Po naozaj dlhej dobe sledujem mudry pohlad na aktualnu situáciu a jej riešenie. Takych ľudí ako ste vy svet potrebuje a ja vám ďakujem.

  • @bjsolnar1
    @bjsolnar18 ай бұрын

    Dobrý den, celé video a práce tohoto pána, je smysluplná a dává logiku a co víc, je to pan doktor za pět minut dvanáct. Dokument jsem objevil nyní, 7 let starý, tak po takové době tato studie snad nějakým mocipánům otevřela oči a hlavně svědomí a začalo se konat. Jinak už nevím co by se mělo stát, aby si lidstvo uvědomilo jaké razantní chyby dělají. Přitom, jak je vidět, stačí odpovědně přemýšlet a vše se dá zkombinovat. Děkuji upřímně tomuto odpovědnému člověku.

  • 5 жыл бұрын

    Veľmi dobre spracované.Žiaľ ľudí, ktorí majú záujem riešiť zlú klimatickú situáciu na Zemi je veľmi málo.Momentálna masívna ťažba dreva u nás aj v iných krajinách situáciu ešte zhoršujú. Vďaka,nech sa darí.

  • @romanillas1192
    @romanillas11924 жыл бұрын

    Som rád, že niekto premýšľa ako sa to dá urobiť. Na rozdiel od tých ktorý premýšľajú ako sa to nedá.

  • @compucentrum

    @compucentrum

    4 жыл бұрын

    Můžeme si oddechnout, že není potřeba šetřit energií, kupovat elektromotory a nabíječky. Odpadnou starosti se zalesňováním nevyužité plochy kolem silnic a zastiňováním půdy. Dobrá zpráva je, že nemusíme dělat žádná nákladná opatření. Všechny ty výmysly ekologů (biopaliva) škodí klimatu více než normální spotřeba. U nás už se to dělá www.agrojournal.cz/clanky/soucasne-trendy-zpracovani-pudy-327

  • @petrali421
    @petrali4214 жыл бұрын

    Super spracované, ľahko pochopiteľné.... ĎAKUJEM 🙏🏼🙏🏼🙏🏼

  • @kvetoslavatusjakova9168
    @kvetoslavatusjakova91688 ай бұрын

    Veľmi dobrý a pekný film.👍👍👍

  • @evolt7553
    @evolt75534 жыл бұрын

    KZread 2016: Ne KZread 2017: Ne KZread 2018: Ne KZread 2019: Dobře, dám to každýmu do doporučení.

  • @vladislavstetina7600

    @vladislavstetina7600

    4 жыл бұрын

    Pán Valo klobúk dolu, fantastická práca. Toto video treba šíriť lesníkom, poľnohospodárom, cestárom, politikom, starostom....a možno niekoho osvieti a začne konať aspoň lokálne.

  • @evolt7553

    @evolt7553

    4 жыл бұрын

    @@vladislavstetina7600 Stále si myslím, že ve změně klimatu hrají skleníkové plyny nějakou roli, otázkou je jen jak velkou. I kdyby nadměrné vypouštění CO2 do atmosféry změnu klimatu nezpůsobovalo, tak je stále potřeba jeho emise snížit - proč? Při úrovni CO2 na 600 ppm je už poznat značný pokles kognitivní funkce mozku (člověk je blbější) a hůř se dýchá, dnešní úrověn je ~400 ppm. Druhak je to potřeba kvůli znečištění ovzduší, hlavně ve velkých městech.

  • @pavouk5

    @pavouk5

    4 жыл бұрын

    @@evolt7553 ano. a pak chytne amazonský prales a vyprodukuje za den tolik CO2 jako Čína za 10 let...

  • @evolt7553

    @evolt7553

    4 жыл бұрын

    @@pavouk5 Spíš si myslím, že to za den vyprodukuje CO2 jako Čína za jeden týden, nebo nějak tak.

  • @pavouk5

    @pavouk5

    4 жыл бұрын

    @@evolt7553 nevím - psali to dnes na jednom serveru...

  • @gabrieltrakovicky8284
    @gabrieltrakovicky82843 жыл бұрын

    inteligentné a prosté.prajem veľa zdaru.

  • @mareksykora5197
    @mareksykora51974 жыл бұрын

    Super. Přesně takhle to je. Nenechat tu vodu unikat na povrch v ostrých rýhách. Geniální je to provedené měření. Paráda. Čísla jsou vždycky to hlavní.

  • @marikamarsalkova1311
    @marikamarsalkova13114 жыл бұрын

    Pane Vaľo , děkuji moc za Vaši práci. Myslím ale, že je potřeba tento dokument, Vaši práci i Vaše webovky udělat i v ANGLIČTINĚ. Je nutné, aby se toto dozvědělo co nejvíce lidí. Věřím, že by se na překlad našli i dobrovolníci. Já bohužel tak dobrou angličtinu nemám :-)

  • @silalasky8441
    @silalasky84412 жыл бұрын

    Okamžitě a ihneď kompetentní politici začať uplatňovať, máte to tu v tomto videu priamo ako na tanieri!!!

  • @petoprochy
    @petoprochy7 жыл бұрын

    Vynikajúci dokument! Bravo!

  • @jirimaxa1338
    @jirimaxa13384 жыл бұрын

    Žádný blábol, pěkně udělané video! Sdílím, díky 😉.

  • @InnosSM
    @InnosSM4 жыл бұрын

    Krásná myšlenka.

  • @martinbulej
    @martinbulej4 жыл бұрын

    Pan Vaľo ste borec! Zdieľam!

  • @Roman-yc2qv
    @Roman-yc2qv4 жыл бұрын

    Ahoj, super video, dává mi to smysl. Problém ale je, že žijeme v době honby za penězi , všechny státy jsou v dluzích a světová ekonomika v hajzlu. A proto tohle nikdo nezaplatí.

  • @bauprima3303
    @bauprima33034 жыл бұрын

    Velmi zajímavý a poučný dokument který mi mluví z duše.

  • @janodurcov2444
    @janodurcov24444 жыл бұрын

    Brutálne dobre video. Mám slov

  • @cesnja00
    @cesnja004 жыл бұрын

    Perfektní video, které dokonale popisuje problém a nabízí i jednoduchý návrh řešení. Tohle by si měli pustit všichni politici a místo stavění nových přehrad raději zkusit výše navrhovaný postup :)

  • @horal6867
    @horal68673 жыл бұрын

    super dokument už aby sa tie opatrenia dostali do praxe - záleží už len na kompetentných

  • @janbalga7702
    @janbalga77024 жыл бұрын

    Veľmi dobre spracované video. Škoda že zisky firiem víťazia nad zdravým rozumom. Peniaze hýbu svetom a doplatíme na to my všetci. Som železničiar a keď vidím ako každý deň odchádza obrovské množstvo vyťaženého dreva vagónmi do zahraničia,je mi do plaču.A nedokáže to nikto zastaviť.

  • @slavekkadecka6516

    @slavekkadecka6516

    4 жыл бұрын

    Řekl bych, že vytěžené dřevo s tímto problémem moc nesouvisí. Ale ten geniální profesionální přístup a fungující opatření, to mě ohromě zaujalo.

  • @ctihodnymuz72

    @ctihodnymuz72

    4 жыл бұрын

    kdo to zastaví?KPolitici přesně tohle naplánovali. ODS, ve spolupráci s ČSSD, likvidovaly naše lesy ve všech vládách. Lesy byly obrovský tunel na peníze, za cenu škod na stovky let.

  • @josefgasparik3688
    @josefgasparik36884 жыл бұрын

    Ja si pamatuju před mnoha léty,jak v obci kbel každoročně jim bahno zanese vesnici.A stačilo by obnovit meze na zadržovaní vody.Naše ministerstvo zemědělství by mělo mít i rozum.

  • @janavyvodova9454
    @janavyvodova9454 Жыл бұрын

    Zajímavé, škoda že si vlády a ti co o nás rozhodují si nejprve nezjistí toty informace.

  • @petrhariprasadhajic9570
    @petrhariprasadhajic95703 жыл бұрын

    Nevím, jestli je to tak jednoznačné, ale zadržování vody v krajině a podpora jejího vsakování je zcela jasná priorita. Mnohé z toho, co se zde rozvádí jsem znal. Řešení ale nikoli, nebo alespoň ne tak podrobně. Děkuji za film. :-)

  • @alexandrmacek
    @alexandrmacek8 ай бұрын

    Tohle video se nemůže líbit klimatickému konsenzu, dyť přijdou o tučné dotace a granty. Nedej bože, aby se zjistilo, že náboženství co2 je účelovka k přerozdělení kapitálu. Děkuji za skvělý obsah. 👍

  • @ujoado6823
    @ujoado68234 жыл бұрын

    brááááávo bravoooo......veľmi pekne

  • @ondrejkovac2157
    @ondrejkovac21578 ай бұрын

    Výborne video, niekoľko rokov spať o tomto jave bolo písané v knihe: Voda pre ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma , tiež dobrá kniha

  • @honzaxao
    @honzaxao4 жыл бұрын

    Konečně něco, co dává smysl.

  • @Passco666
    @Passco6664 жыл бұрын

    Mne otvorilo oci to co som videl .. niekde kde som nepocul zeby boli záplavy po vyrubaní lesa bolo zrazu vsetko zaplavene hovorim asi ta voda sa nikde potom nedrzi a vsetko sa odleje prec. Najviac ma baví ked odborníci hovoria ako treba vyrubovať lesy aby bol les zdravý.. Ako keby ten strom teraz vznikol a tisice rokov si nevedel poradit sam so sebou. :)

  • @userjarabecko

    @userjarabecko

    8 ай бұрын

    "odborníci"

  • @Tomas-ob3pc
    @Tomas-ob3pc4 жыл бұрын

    Přeložit do všech jazyků šířit, sdílet a doporučovat.

  • @miroslavpetrasek4328
    @miroslavpetrasek4328 Жыл бұрын

    Toto dava logiku. Dakujem. Zaujimave, ze Cinania stavaju hlavne cesty uz na pilieroch nad krajinou, nerobia zasahy do prirody..

  • @juppeek

    @juppeek

    8 ай бұрын

    Díval jsem se a ani ne. Možná někde ojediněle kde tomu říkají most, ale cesty jsou jinak úplně normálně na zemi.

  • @Karel_Bartos
    @Karel_Bartos4 жыл бұрын

    No konečně, tomu říkám skutečné prozření. ✌😉

  • @matejkasik4526
    @matejkasik45264 жыл бұрын

    na toto upozorňujem dávno, márne

  • @drim3rpata
    @drim3rpata4 жыл бұрын

    Klobouk dolů, vynikající prace!

  • @TheWlasta
    @TheWlasta4 жыл бұрын

    super dokument, ďakujeme za informácie

  • @slavekkadecka6516
    @slavekkadecka65164 жыл бұрын

    V zájmu dětí a vnoučat přeji z celého srdce tomuto projektu jeho prosazení a realizaci v co největší míře. Mám ale smutné tušení, že zájem mocných a odpovědných se ubírá stále stejným směrem. A ten bude vždy jiný, než je zájem ostatních. Proto, jak říká jedno přísloví, záchrana tonoucího je v rukou samotného tonoucího. Znám lidi které naplňuje to, že ve svém volném čase prosazují a budují mokřady, tůňky pro obojživelníky, vyvěšují budky pro ptáky, netopýry a já nevím co ještě. I já mám radost, když se mi podaří v krajině udržet vysazený ovocný keř či strom.Tato činnost nás nejen naplňuje, ale dává i příklad. Nejsem najivní a vím že to zdaleka nestačí. Ale věřím tomu, že pokud se bude k tomu všemu o těchto problémech a jejich možných řešeních psát a prosazovat je, kde je to jen možné, že se postupně vytvoří celospolečenský tlak, na který na konec bude třeba reagovat.

  • @MynecraftCZ

    @MynecraftCZ

    4 жыл бұрын

    ale i mocným a odpovědným bude jednou horko... určitě bych se toho nebál. tím ten problém nechci nijak bagatelizovat ale pravda je že čím horší situace bude tím více lidí se začne o daný problém zajímat.

  • @jirka2673

    @jirka2673

    4 жыл бұрын

    @@MynecraftCZ musím souhlasit. I bohatým a mocným bude horko, to je jedna věc. Druhá věc je, že bohatý chce být víc bohatý. Odvodňování snižuje zisky jedné velké skupině bohatých a přesouvá je do jiné. Proto se budou bránit.

  • @Morpheus-pt3wq

    @Morpheus-pt3wq

    4 жыл бұрын

    @@MynecraftCZ bohatým to bude jedno, budú mať dosť bohatstva na to, aby im teplo nebolo, aj keby im mala zhorieť klimatizácia. Problém je pasivita obyčajných ľudí, podobné veci takmer nikto nechce riešiť, pretože to znamená pracovať a premýšľať nad rámec nevyhnutnosti; zároveň treba dodať, že človek je tvor od prírody pohodlný a lenivý. Podstatné je, aby sa táto náuka dostala do škôl a pomohla napraviť škody, ktoré už klimatológovia a ekológovia napáchali svojimi mylnými domnienkami vydávanými za fakty. Základným kameňom úrazu je nepozerať sa iba na 1 oblasť, ale vnímať všetko v komplexnosti celého ekosystému planéty. Ľudstvo na to všetko jedného dňa príde, len aby už nebolo neskoro.

  • @MynecraftCZ

    @MynecraftCZ

    4 жыл бұрын

    @@Morpheus-pt3wq já jsem to s tim teplem nemyslel tak doslova. byla to spíš metafora. je třeba uvědomit si proč jsou bohatí bohatými. ty peníze si jen tak nevyčarovali. získali je od ostatních lidí za to že jim poskytli nějakou službu. a pokud ostatní lidi nebudou schopní pracovat tak bohatí nemají od koho získávat peníze. navíc ti bohatí třeba v oboru zemědělství nebudou chtít vynakládat takové peníze na zavlažování a podobně aby tyhle problémy obešli. jednou si prostě řeknou že už je to moc a že je pro ně levnější situaci začít řešit. a řekl bych že nechat pár bagrů rozrýt okolní pole a upravit kombajny (tak jak je to řečeno ve videu) pro ně určitě moc drahé nebude.

  • @1elkanio1
    @1elkanio14 жыл бұрын

    Děkuju za to video!!

  • @karin1327
    @karin13273 жыл бұрын

    To je veľmi poučné.

  • @danakocsisova1025
    @danakocsisova10254 жыл бұрын

    Vynikajúce a tento dokument, ktorý nepoukazuje len na problém, ale ukazuje aj riešenie, by mal vidieť každý. Je dva roky staré a nebyť kamaráta, tak o ňom neviem a pritom ma tieto veci veľmi zaujímajú. Veľa sa hovorí o problémoch, ktoré sme napáchali my ľudia, no len malé percento hovorí o riešení, kde by sa malo začať. Zdieľam :)

  • @martinfrantisekzatko1956

    @martinfrantisekzatko1956

    4 жыл бұрын

    Zmysluplné jeho riešenia sú avšak určite nie v boji z otepľovaním. Sú prirodzene riešením v boji zo suchom, pri zmierňovaní povodní a čo je v dobe preľudnenia planéty podcenené v boji z eróziou pôdy, treba si uvedomiť že voda odnáša hlavne zrna úrodnej pôdy a tie končia nevyužiteľné hlavne vo vodných nádržiach prípadne oceánoch. On však vôbec fyzikálne nevie dokázať že by sucho spôsobovalo otepľovanie. Ak je raz sucho, tak sucho sa zhoršuje aj paradoxne samotným teplým počasím, pretože je vyšší výpar vody, (aj nad oceánmi). Ak je však pravdivá teória pána Vaľa, tak nech vysvetlí k čomu sa nedostal, prečo sú oceány o toľko teplejšie ako kedysi boli, prečo sa topí Grónsky ľadovec uprostred totálnej divočiny kde na mieste človek nezasahuje do divočiny, prečo sú vlastne oteplené najviac arktické oblasti a nie samotné mierne a tropické pásmo kde človek najviac zasahuje do krajiny, to nám spôsobuje skleníkový efekt, a nie odvodnenie krajiny. Ešte lepšie sa určite vyjadrí pán prof. Lapin.

  • @annamullerova7788
    @annamullerova77883 жыл бұрын

    nadhera💖spät k prirode.Vsetko sa da ak problemy riesia ODBORNICI....Dnes je vsetko mozne,zrusit materialy ktore nicia prirodu.Plasty nahradit prirodnym materialom.Vela stastia aj v inych sferach.Ak kazdy bude robit to v com sa vyzna,bude raj na zemi🙏

  • @ucirak
    @ucirak4 жыл бұрын

    To by musel kapitalizmus skapať, tá neskutočná nenažranosť a túžba po konzume, to si väčšina nevie a ani nechce predstaviť. Jední, lebo z toho si žijú ako prasatá a druhí, lebo sú tak sprostí z toho konzumu že im to už tak aj vyhovuje, hoci sú len otrokmi, tak sa pľundruje táto planéta z roka na rok viac, tak sa ani niet čo čudovať že to ide do sračiek. Mám 30 rokov a cítim rozdiel v teple, oproti tomu aké boli letá pred 15 - 20 rokmi, že bolo teplo ale dalo sa chodiť po tom slnku v pohode, dnes??? Ani leto nejaké extra nebolo, ale stačí len pár dni a vonku je tak všetko rozpálené, že ešte aj večer je problém výjsť von. Kým pred 15 - 20 rokmi, ak sprchol letný dážď, tak to bolo okamžite osvieženie, ešte aj druhý deň bolo príjemne a dnes??? Dnes prší a okamžite sa to všetko vyparuje a do 2 hodín po daždi ako keby mesiac nepršalo, ani do zeme tá vlaha nejde, ale okamžite sa všetko vyparuje...

  • @kometator6931

    @kometator6931

    3 жыл бұрын

    Kapitalismus je v tom nevinně, protože většina těch prasat má bolševické vychování.

  • @ucirak

    @ucirak

    3 жыл бұрын

    ​@@kometator6931 kde v západnom Nemecku, vo Francúzsku, Anglicku v USA??? Veď tá nenažranosť tu prišla so západu. Boľševické vychovanie bolo o nenažranosti, koľko máš rokov pre boha? Ja mám len 31 ale z rozprávania ľudí čo vtedy žili, bolo bežné že otec kúpil v obchode keks(neviem aký výraz vy používate v ČR), tak napíšem ešte horalku a ak mal tri deti, tak im ju rozdelil a každému ale kúsok. Tak aká boľševická výchova, vtedy mali ľudia doma dve autá, decka každý rok nový mobil či každé dva roky nový počítač. Akože, už som sa stretol, že kde kto obviňoval boľševikov z kde čoho, ale nenažranosť aká tu je a ako sa humpľuje planéta to nemá s boľševikmi nič spoločné. Vtedy ľudia žili viac ľudsky a skromnejšie, už tu máme práve 30 rokov ten kapitalisticky bordel a tá výchova kapitalistická sa prejavuje a nie boľševická pre boha. Takže neviem fakt, kde ty žiješ, ale už ja som dospelý človek čo má vlastné deti a vychovával ma kapitalizmus, akurát ešte vďaka rodičom som bol vychovaný práve po socialisticky, preto vidím ten bordel a hnus, tú ľudskú nenažranosť, tie dnešné deti čo ale dnes vyrastajú a už ich rodiča sú tupí kapitalisti, tak to bude katastrofa, až to dospeje.

  • @ucirak

    @ucirak

    3 жыл бұрын

    @@kometator6931 inak už len kolosálny blb bude spomínať boľševikov, že za tento bordel môže boľševická výchova, keď tu je 30 rokov ten západný, zdegenerovaný kapitalizmus a vraj on je v tom nevinne, to niektorým hlupákom fakt ten systém vyžral mozog, keď ešte stále dokážu obhajovať ten bordel a idealizovať si ho, vraj kapitalizmus, ktorý potrebuje neustály odbyt a preto sa tak aj pľundruje planéta, tak vraj kapitalizmus je v tom nevinne. Ako pravda je že za všetko môžu vždy len ľudia, lenže ak sa neviem ako ľudia uskromniť, systém je tu na to, aby sa myslelo aj na budúcnosť, lenže dnes tých bláznivých ľudí ak chceš trocha pritiahnuť za uzdu, aby mali rozum, lebo za 50 rokov zahynieme na tejto planéte, tak ľudia hne´d vrieskajú že majú demokraciu, každý si môže čo chce, za boľševikov čosi nepredstaviteľné a ešte napíšeš že za to môže boľševická výchova, však práve ešte tí vychovaní za boľševikov sú skromní ľudia.

  • @kometator6931

    @kometator6931

    3 жыл бұрын

    @@ucirak Ano, je to smutné že kapitalismu u nás šéfují ještě po 30 letech kreatury které se učily o podnikání na kursech VUML. Jako ten multimiliardář, bolševický fízl a imigrant ze zaostalého rudého východu.

  • @ucirak

    @ucirak

    3 жыл бұрын

    ​@@kometator6931 ty ako vidím stále melieš svoje kraviny a nechápeš podstatné veci. Ja som tu písal akí sú ľudia tupí a osprostení konzumom(kapitalizmom), všetci by chceli mať doma najdrahšie auto a nie jedno, ale rovno 10 a všetkého im je málo čo s tým má do prdele spoločné to kto tu tomu šéfuje? Najväčší rabovači planéty sú obrezaní bastardi z Wall Street, tí azda majú niečo spoločné s boľševikmi či školeniami VUML? Ja fakt neviem o čom to ty vkuse melieš, ako je vidieť na tebe, že máš neskutočné komplexy z komunistov a asi si sprostý keď nedokážeš pochopiť že systém v ktorom aktuálne žijeme, učí ľudí rabovať túto planétu a správať sa k nej ľahostajne, ničoho si nevážiť iba prachy. Ty furt melieš len svoje, očividne si zakomplexovaný hlupák a ešte k tomu poriadne osprostený antikomunistickou propagandou. Z koho tu máš také komplexy, ako narážaš na vášho premiéra Babiša, ako úprimne ten človek asi ťažko bude imigrant, keďže sa narodil v Československu, teda je Čechoslovák(po rozdelení Československa si mohol každý vybrať či bude žiť v ČR alebo na Slovensku, ale o tom ty asi nemáš ani potuchy) a tým pádom, ak nazývaš to odkiaľ prišiel , zaostalým rudým východem, tak to označuješ aj ČR a to je len dobre, tiež podľa toho akí ľudia tam žijú u vás(napríklad ty) , to dokazuje že je to tiež zaostalý východ. Len tak ti poviem pre západných otrokárov a fašistov z USA a západnej EÚ, budeš vždy ako Čech len zaostalý tupec zo zaostalého východu. Takže neviem prečo máš tendenciu svojho krajana nálepkovať že je zo zaostalého rudého východu, keď ten človek sa narodil v rovnakej krajine ako tvoji predkovia(tvoj otec, starý otec). xD Ty už budeš podľa svojho chabého vzdelania produktom ponovembrového školstva, to som síce aj ja, akurát ja mám narozdiel od teba ešte zdravý rozum. Ak je svet humpľovaný kapitalistami , tak nebudem z toho predsa obviňovať boľševikov, lebo 30 rokov je v móde nadávať na boľševikov a teba očividne miesto toho aby si používal rozum, iba to jediné naučili.

  • @Peter-yw6np
    @Peter-yw6np6 жыл бұрын

    Užastný document. Ďakujem.

  • @mariakelusiakova4144
    @mariakelusiakova41448 ай бұрын

    Ste super,👏👏👏

  • @david4360
    @david43604 жыл бұрын

    Video ma nadchlo - som rád že niekto takto zapalený existuje. V hlave mi len vrta otazka prečo sa nerobia opatrenia - napr. pri výstavbe dialnic a prilahlych odvodnovacich kanalov ktore priamo ustia do riek alebo potokov. Potom svete div sa - prečo su záplavy. Vid napr. dialnicu Prešov - Bidovce a prilahlu rieku torysu.

  • @slavekkadecka6516

    @slavekkadecka6516

    4 жыл бұрын

    Úpravy kolem silnic a dálnic navrhují odborníci podle norem a kritérií tak, aby vše bylo co nejjednodušší a nejlevnější. A to vše bez odpovědnosti za konečné důsledky realizovaných návrhů. Dle mého názoru by se měly zásedně změnit normy a kritériea pro úpravy nejen takovýchto ploch, ale i celé krajiny. Pokud budeme preferován dosavadní přístup, tak se změny nadočkáme. Jak je patrno z dokumentu, tak odborníci jsou. Jen jim dopřát sluchu a řídit se jejich radami.

  • @janm4442
    @janm44428 ай бұрын

    Vaše riešenia sú skvelé a ľahko realizovateľné. Teda, prakticky neprijateľné pre tých, ktorí o ich implementácií rozhodujú. A to je desivé. Každopádne som rád, že sa takto dôležitej téme venujete takto systematicky.

  • @miroslavgabor2892
    @miroslavgabor28924 жыл бұрын

    Skvelí dokument takto sa máme chovať kprirode

  • @mariahusu4728
    @mariahusu47284 жыл бұрын

    🤗👍👏🏿🕊Super video..🇨🇿 🇸🇰 🌍 🌏 🗺

  • @lubomirkocurek4854
    @lubomirkocurek48544 жыл бұрын

    Skvely nápad ☺

  • @MrSliderCz
    @MrSliderCz4 жыл бұрын

    ono je hlavně o to, to "vnutit" politikům aby se něco začalo dít. Ono se to učí (v rekultivacích a ochraně životního prostředí) na školách s ekologickým zaměřením ale pak stejně tyto ekologové moc nezmůžou když, tyto postupy nejsou v zákoně. A ek. nemají taková práva. (Bohužel.) Jsem rád že to někoho napadlo o tom natočit dokument který, pochopí i člověk který se tomu přímo nevěnuje.

  • @trueTomi
    @trueTomi2 жыл бұрын

    páni super hlas! Vy byste mohl dabovat dokumenty

  • @mariusbaso4953
    @mariusbaso49534 жыл бұрын

    Super dokument, a veľmi dobre urobený

  • @jaroslavbrada7669
    @jaroslavbrada76695 жыл бұрын

    Vyborny dokumenet ! Riesenia sa mi pacia su jednoduche na pochopenie a nevyzeraju ani tazke na implementaciu. Dufam ze vas na slovensku vlada podpori aby ste pomohli nasej krajine a nakoniec aj svetu. Drzim palce !

  • @Vlado.P

    @Vlado.P

    4 жыл бұрын

    Bohužiaľ toto je posledná vec ktorá by zaujímala našu vládu :-(

  • 4 жыл бұрын

    Klobúk dole. Učiteľ fyziky mi neveril o tomto tak som sa snim pohadal

  • @petersoftak1561
    @petersoftak15614 жыл бұрын

    Veľmi pekné video ;-)

  • @Mila286
    @Mila2864 жыл бұрын

    dobrá práce

  • @iriskakubascikova9543
    @iriskakubascikova95434 жыл бұрын

    Vynikající a velice poučné video!Kéž by se tímto příkladem začalo na svých pozemcích řídit co nejvíce lidí!

  • @lubosluban
    @lubosluban8 ай бұрын

    Naprostý souhlas 👍

  • @mirdopr2064
    @mirdopr20644 жыл бұрын

    Je veľký problém používať PVC a umelé fólie v poľnohospodárstve. PVC je v podstate makromolekula stabilizovaná stabilizátormi. PVC a umelá hmota sa časom rozpadá aj v pôde pod mechanickými, tepelnými a chemickými vplyvmi. Následkom je to, že do pôdy a spodných vôd prenikajú uhlíkové mikrovlákna a rakovinotvorné stabilizátory umelej hmoty. To je časovaná bomba a človek si takto zamoruje svoje polia. Potom to má jesť? Nastáva teda rast rakovinových ochorení. Mali by sme sa vrátiť k prirodzeným formám, ktoré používajú jednoduché postupy. Pri poľnohospodárstve bude potrebné sledovať aj dlhodobé následky použitých technológií.

  • @jozefrystvej9354
    @jozefrystvej93544 жыл бұрын

    Teraz už treba len to, aby sa danou problematikou začali zaoberať kompetentní v takej úrovni, akú si táto problematika zaslúži. Návod dostali. Klobúk dole, pán Vaľo!

  • @ctihodnymuz72

    @ctihodnymuz72

    4 жыл бұрын

    Proč by to dělali? Nikdy na tom zájem neměli. K čemu by jim byli informace, když je jim to šumák?

  • @martinhavel3394
    @martinhavel33944 жыл бұрын

    Je to tak jednoduché řešení až bych řekl že je to populismus. Ale ono je to správné. Proč teda nikdo z vedení státu nenavrhne takovéhle řešení? Já si myslím, že takovýmto věcem by naše společnost měla věnovat pozornost! Jinak tomu není ani v ČR. SUPER DOKUMENT!!

  • @strasnypes

    @strasnypes

    4 жыл бұрын

    Je to jenom část řešení. Problém je komplexnější.

  • @lukashodon2939
    @lukashodon29394 жыл бұрын

    Výborne spracovaný dokument! Obsahovo aj vizuálne. Táto téma si zaslúži náležitú pozonosť verejnosti, rovnako aj v politickej sfére, aby sa spomínané riešenia dostali aj do praxe.

  • @user-iq7pp3bc9u
    @user-iq7pp3bc9u8 ай бұрын

    Už naši dědové věděly proč dělají remízky, potůčky mezi poli a rybníčky, každá vesnice měla rybníček naše dokonce dva. Některé vesnice je zavezly a stojí tam dneska barák, nesmyslné. Jinak video suprové.

  • @stefanmlich3563
    @stefanmlich35634 жыл бұрын

    Treba zalesnovat a nie odlesnovat!!!!!!A tich ktori odlesnuju treba dat do basy, a to nie iba u nas.

  • @spikerHC

    @spikerHC

    4 жыл бұрын

    Štefan Mlich už som to písal niekoľko krát. Lesníci majú svoje územia kde sa odlesnené preto lebo tam pred 80 rokmi zasadili stromy na to aby ich po čase mohli využiť. To nieje ako kukurica že vyrastie za rok.

  • @josefkadlecek8947

    @josefkadlecek8947

    4 жыл бұрын

    To jo, ale slyšel jsem od lesníků, že z toho bohužel zase nejlíp vychází ten smrk, protože třeba listnáče neodolají okusu zvěří. Ale netřeba plakat, Šumava byla před 150 lety stromů prostá, protože kůrovec. A všude jen pastviny a tudíž máselnice Čech.

  • @roberius4071

    @roberius4071

    4 жыл бұрын

    @@spikerHC všimli ste si, ako sú aktivisti po tichu, keď v indii vysadili niekoľko miliónov stromov, tuším to sadilo par desať tisícov ľudí, ak ich bolo viac, tak ma opravte a odvtedy nič! Čo keby grétka a iní greténizmom poznačení začali aspoň sadiť tie stromy???

  • @fonqooc1611

    @fonqooc1611

    3 жыл бұрын

    Lenže toto je mýtus,pozri si fotografie spred 100 rokov a uvidíš že vtedy tio bola sa má luka a strom kde tu.

  • @ladislavlozi3583
    @ladislavlozi35834 жыл бұрын

    zdravý sedliacky rozum, nič viac.... Žiaľ dnes ho má málo kto. Čím vyššie postavenie, tým väčší magor. A takto to u nás aj vo svete dopadlo

  • @evabracinikova1254

    @evabracinikova1254

    Жыл бұрын

    👍👍👍

  • @tomascapak171
    @tomascapak171 Жыл бұрын

    Robíte dobrú vec, dakujem

  • @ORBIS-FILM
    @ORBIS-FILM4 жыл бұрын

    Jestli chcete věci změnit, povolte sdílení videa i na jiných stránkách, než je pouze KZread.

  • @rabatindominik
    @rabatindominik4 жыл бұрын

    profesionálne spracované, velmi zaujimave, paci sa mi ze je tam aj riesenie nie len bezuche konstatovanie co vsetko je zle :)

  • @surokelso
    @surokelso4 жыл бұрын

    Toto je profesionalna práca, a nie nieaká gréta.

  • @josefchwistek6525

    @josefchwistek6525

    4 жыл бұрын

    Každá doba má svou Grétu-imgWorld.cz/bZQNBFCRD3.jpg

  • @surokelso

    @surokelso

    4 жыл бұрын

    @@josefchwistek6525 no však prave... všetko je to len ďalšia propaganda a PR... ale to viete zo zadržiavaním vody v krajine moc vody nenamútiš... ani nespropaguješ nové "eko" hodnoty... neomarxizmus je za tým nič viac nič menej....

  • @slobodnyobcan3192

    @slobodnyobcan3192

    4 жыл бұрын

    profesionalna praca je ,privazanie do europi ciernych africkych bujakov na jej znicenie -bez tvojho povsimnutia

  • @surokelso

    @surokelso

    4 жыл бұрын

    @@slobodnyobcan3192 ale ja si toho všímam :)

  • @MagnusVenter369

    @MagnusVenter369

    4 жыл бұрын

    @@surokelso Hovno neomarxismus, prachy za vším hledej prachy

  • @pavelwronka4827
    @pavelwronka48278 ай бұрын

    Vynikající práce, nad těmito problémy přemýšlím už dost dlouho. Bohužel nejsem z oboru, který se tím zabývá prakticky, jsem instruktor bezmotorového létání se specializací na leteckou meteorologii. Přípravek za kola traktorů (v čase 13:50) zajímavý nápad, bohužel podle mého názoru málo účinný (ale aspoň něco, pokud to někdo opravdu vyřeší, bude to na Nobelovu cenu), totiž největší problém vidím v tom, jak během několika posledních desetiletích "ztěžkla" zemědělská mechanizace. Současné traktory a další stroje jsou mnohem těžší, než ty, které se používaly ještě před 29-30 lety a mají mnohem větší měrný tlak na půdu. Tím dochází k udusávání podloží a dešťová voda nemůže vsakovat do nižších vrstev a doplňovat zásoby spodní vody. Naopak zůstává na povrchu a buďto se vypařuje, nebo, což je mnohem horší, po přívalových srážkách odnáší ornici, v "lepším" případě mimo pole, v horším třeba do zástavby a víme, jak to pak vypadá. O to hůř, pokud se na polích pěstují plodiny s měkkým kořenovým systémem (typicky kukuřice na biopaliva), které nejsou schopny povrchovou vrstvu ornice výrazněji zpevnit. Pěstování biopaliv pak má další fatální vliv na klima, který si však asi není schopen jednoduše představit někdo, kdo se nezabývá meteorologií, zvláště pak leteckou (tam se s těmito lokálními jevy totiž setkáváme v praxi). Jde o to, že terén, na kterém se střídají jako hlavní plodiny kukuřice, řepka a sem tam pšenice, má příliš jednobarevnou tepelnou mapu. Zatímco u teplotně "barevnějšího" povrchu se naakumulovaná tepelná energie uvolňuje postupně (ve formě jednotlivých stoupavých proudů, které přebytečné teplo odvedou a nad terén se nasune chladnější vzduch z okolí, který pak provede to samé znovu), nad jednolitým povrchem se energie dlouho hromadí a pak se uvolní najednou. Často pak dochází k intenzivním místním bouřkám s přívalovými dešti. A pokud do toho přijde velmi silná studená fronta- pak se nedivme, pokud vznikne tornádo, jako nedávno na jihu Moravy (a nejen tam, v posledních letech jich bylo víc, jenže zatím nezpůsobily až takové škody, tak se o nich moc nemluví).

  • @radovanrimak581
    @radovanrimak5814 жыл бұрын

    Nobelovu cenu si to zasluzi

  • @zlatkosabol6027

    @zlatkosabol6027

    4 жыл бұрын

    áno, Nobelová cena a celý proces jej udeľovania je jeden obrovský podvod na ľudstvo, môže byť :-D

  • @alexbarcovsky4319

    @alexbarcovsky4319

    4 жыл бұрын

    Nojo, tento chlapik a jeho zivotne dielo ma potencial zmenit svet, no namiesto neho nominovali na nobelovku gretu thunberg, takze asi tak.

  • @WwarpfirewW
    @WwarpfirewW8 ай бұрын

    Dodal bych k tomu druhou část, a to odpar vody z krajiny, to jde ruku v ruce s její zádržností.

  • @jakubnovak3010
    @jakubnovak30104 жыл бұрын

    Neuveritelne dnes na ceste do prace som mal rozhovor o vode ktora odtecie z ciest "okamzito" teraz zaspavam a vidim toto😁 dakujem za snahu a verim ze sa da situacia zmenit.

  • @jozefasteruska1596
    @jozefasteruska15968 ай бұрын

    Je to staršie,,ale stále aktuálne a dôležité..Chýba mi PREČO sa odvádza dažďová voda do kanalizácie a nie do pôdy..Dažďová voda patrí do pôdy..

  • @branislavbajus4842
    @branislavbajus48424 жыл бұрын

    Krásne, páni!

  • @Ondrej_E_
    @Ondrej_E_8 ай бұрын

    To je síce pekné, ale pokiaľ si tieto poznatky neosvoja tí čo majú moc a nezačnú ich systémovo zavádzať do praxe, tak celá snaha žiaľ vyjde navnivoč. Európa sa bude nezmyselne odbavovať na emisiách automobilových motorov, ktoré majú na globálne otepľovanie zanedbateľný vplyv, a skutočné a významné príčiny ostávajú naďalej nepovšimnuté..

  • @user-vn9ld2ce1s
    @user-vn9ld2ce1s4 жыл бұрын

    Zajímavě zpracované. Z laického pohledu mi to dává smysl, ale nemůžu s jistotou tvrdit, že by tahle opatření fungovala s nějakým výraznějším efektem. Na to je selský rozum krátký...

  • @markus5577

    @markus5577

    4 жыл бұрын

    To je ale absolútne v poriadku. Selský rozum nevnímame všetci rovnako. Pár ľudí si myslí, že by pomohlo sypať na naše hlavy z automatických lietadiel tony hliníka, bária, stroncia a iných ťažkých kovov, žeby to účinne odrážalo slnečné lúče, čo je v podstate tiež účinne na zmenu klímy, ale len povrchne no vďaka tomu by bolo otrávené všetko živé vrátane pôdy a vody... takže v tomto treba použiť selsky rozum súhlasím. Tam kde su povodne a nevyskúšajú tento systém, koho je to chyba?

Келесі