Štefan Vaľo

Štefan Vaľo

Naozaj to nikomu nevadí?

Naozaj to nikomu nevadí?

Via Crucis Perechyn 2017

Via Crucis Perechyn 2017

Klimatická chyba

Klimatická chyba

Klimatická chyba

Klimatická chyba

Zosuvy na Balkáne

Zosuvy na Balkáne

Пікірлер

  • @romanz-cz6887
    @romanz-cz68879 күн бұрын

    super video toto poustet ve skolach :D tady chteji vytvorit neobyvatelnou planetu nejhorsi varianta VALKA ne jen nevite o tech planoch co tady bude. ja stopu nepotrebuji zanechat stejne se zase sem vratim jsem nepoddajny

  • @joseftrogl6565
    @joseftrogl656517 күн бұрын

    Autor udeřil hřebíček na hlavičku v tom významu, že klimatická změna je daleko komplexnější problém, než jak ho prezentuje většina médií. Když teď pominu přirozené klimatické cykly (sluneční, Milenkovičovy...), tak celý problém není jen o emisích skleníkových plynů (nejen CO2), ale mj. i o přirozené sekvestraci uhlíku do půdy činností rostlin (a tady jsou na vodu bohaté ekosystémy úspěšnější z principu fungování fotosyntézy). Ovlivnění vodního cyklu činností člověka hraje v klimatu také významnou roli, stejně jako např. zmiňované znečištění (které opravdu účinek skleníkového efektu snižuje). A to, že je většina zemědělské půdy degradovaná, má nižší obsah organické hmoty (humusu), organismů i nižší kapacitu pro zádrž vody a živin, je známo také už dlouho. Autor se ale zcela mýlí o malém vlivu CO2 a jeho rovnoměrnosti. Skleníkový efekt opravdu není rovnoměrný, ať už z povahy sklonu různých částí Země ke slunečním paprskům (což se projevuje i střídáním ročních období) nebo z povahy dalších probíhajících jevů. Skleníkový efekt zvýšený činností člověka přináší do atmosféry více energie, ta se ale díky nejrůznějším dalším efektům (jako jsou mořské proudy, El Nino, větry, voda, albedo - zachycování záření pevninou atd.) nedistribuuje vůbec rovnoměrně. Některé části se oteplují více, jiné méně, v některých může dojít i k ochlazení, pokud se změní toky energií. Ne zcela uspokojivě jsou pak popsané některé jevy mající charakter vazby, které mohou klimatickou změnu (jak globální, tak lokální) urychlovat nebo naopak i zpomalovat. V sumě: Nepodléhejme globálnímu zjednodušování. Pro globální klima je důležitá jak atmosféra (vzduch), tak pedosféra (půda), tak hydrosféra (voda), tak biosféra (organismy) a další části Země. Všechny člověk dost významně ovlivňuje, převážně negativně, a všechny se podílí na klimatické změně.

  • @user-hs4jm5yg1m
    @user-hs4jm5yg1mАй бұрын

    no nechcem strašit uvidime čo pride .

  • @user-hs4jm5yg1m
    @user-hs4jm5yg1mАй бұрын

    to je neskutočne ako sa planeta znamí zahrava bez toho aby o tom vedela a to nieje všetko čital som članok o páde asteroidu padajuci na zem a sa to stane o pár rokov našej blízkej buducnosti ja vtipujem že to bude v roku 2036 až 2038 čo ešte má byt 3 svetova vojna podla nostradamusa čo bol prorok a lekar tej doby ktorej žíl .

  • @josefsustek7669
    @josefsustek76692 ай бұрын

    Proč na pole jezdí traktory, obrovské kolosy. Kdysi jsme byli potravinově soběstační a stačila na to lehounké Zetory. Pluh nenakypří to, co koly těžký traktor utlačí, jen načechrá vrchní vrstvu "betonu". Navíc jsme si zavařili výstavbou kilometrových skladů na orné půdě.

  • @samuelszalma4957
    @samuelszalma49573 ай бұрын

    Najvacsi zasobnik sladkej vody na pevninach nie je podna voda (podna vlhkost) ale podzemna voda / groundwater (www.drought.gov/topics/soil-moisture). Oteplujuca sa atmosfera pohlcuje stale viac vodnej pary = dlhsie obdobia sucha a potom narazove vysoke uhrny zrazok. To je dlhodoby globalny scenar. Lokalne sa budu vyskytovat aj anomalie, npr. rok 2023 bol nakoniec na Slovensku zrazkovo nadpriemerny - to ale neznamena, ze krajina sa dalej nebude vysusovat. Zdrava poda a zdrave lesy su klucove pre zachytenie vody v krajine vo forme podnej a najma podzemnej vody. Su to velmi sofistikovane systemy, o ktorych treba viac hovorit. Npr. takto stromy prinasaju vodu do krajiny: kzread.info/dash/bejne/oY1sxtVtcsytYaQ.htmlfeature=shared Vdaka za Vasu pracu a osvetu pan Valo!

  • @jackduras6238
    @jackduras62383 ай бұрын

    vsetky ovecky tuna len bekaju na suhlas,na ceste na bitunok

  • @jackduras6238
    @jackduras62383 ай бұрын

    absolute PIICOVINY,nasa je podvodna zakerna falosna organizacia,zameriava sa tiez na depopulacie ludstva

  • @pavelprachar9178
    @pavelprachar91784 ай бұрын

    Mudry človek rozmyslajuci sedliackym rozumom na rozdiel od hlupákov z Progresivneho Slovenska, ktorí keď rozprávajú tak im pre ich nič-hovorenie nikto nerozumie. Sú totiž v cvičení v umení diskutovať a nič nepovedať. Teda mlátiť prázdnu slamu a kradnúť pri tom tak, aby si to bežní ľudia neuvedomovali. Vypravaju Chyťte zlodeja, ktorým sú oni sami. A to si hovoria Slováci. Ako to, že po voľbách sú ešte na Slovensku, keď hovorili pred voľbami, že odídu ak zvíťazí SMER?

  • @Argurios32
    @Argurios324 ай бұрын

    Všetky spomenuté opatrenia na zadržiavanie vody na území sú dôležité a už dávno sa mali implementované do všetkých noriem... problém je, že investor (najčastejšie štát) o to nemá záujem a pre projektantov to je len práca naviac, ktorá je ešte aj nechcená. Každopádne globálne oteplovanie to určite nevyrieši, ale zmierni to jeho dopad na danú lokalitu.

  • @mamaoco31
    @mamaoco316 ай бұрын

    A čo tak dážď? Ako vysvetlíte nedostatok zrážok? A ich nepravidelnosť a nesprávne načasovanie.

  • @bohusknapik6046
    @bohusknapik60468 ай бұрын

    Človek znečisťi zem max.0,001% ...zo zeme vsetko vyšlo do zeme sa všetko vráti ekoteroriSSti 🏴‍☠️ a ich pankove si na agende zarabaju lóve a sprosta chrapač im to caluje...🙈🙉🙊🤦‍♀️

  • @orionspacemising
    @orionspacemising8 ай бұрын

    Realizujú sa už niekde koknkretne tieto opatrenia?

  • @vladimirklicka9402
    @vladimirklicka94028 ай бұрын

    Dobrý den, náhodou jsem narazil na tento Váš, krásný, jasný a logický dokument. Lidé jako Vy, mají být v parlamentech a řídících funkcích po celém světě. Tak jak tam říkáte, za malé náklady by bylo uděkáno y vyřešeno mnoho. Co by ale dělali všichni Ti rádoby zelení mudrcové a o kolik zbytečných investic by přišel korporátní byznys, že? Svět potřebuje více lidí jako jste Vy a ochotu odpovědných naslouchat a konat. Vladimír

  • @ondrejkovac2157
    @ondrejkovac21578 ай бұрын

    Výborne video, niekoľko rokov spať o tomto jave bolo písané v knihe: Voda pre ozdravenie klímy - Nová vodná paradigma , tiež dobrá kniha

  • @marcelamarcie.m8838
    @marcelamarcie.m88388 ай бұрын

    Dekujeme zato že to hlasate mezi lidi.V letech 50-60 tych jsme mi lidi pomáhali co bylo potreba vedeli jsme že vylepšíme krajinu okolo sebe i pro druhé .Tesilo nás to vylepšovat a zlepšovat okolo sebe.Ale zacalo to uz ve škole byla to nase povinost.Potom o volnych dnech jsme chodili celé rodiny a bylo tomoc hezké, ráda na to vzpominam .Proc dnes ty deti k praci uz ve škole nejsou vedeni?Nebo chceme mít lenochy kolem sebe? Vlastně si deti takto učíme! Sodoma a Gomora?Se vsim timto chovanim!!!.

  • @eriksedlacek9150
    @eriksedlacek91508 ай бұрын

    Po naozaj dlhej dobe sledujem mudry pohlad na aktualnu situáciu a jej riešenie. Takych ľudí ako ste vy svet potrebuje a ja vám ďakujem.

  • @romanslapak5779
    @romanslapak57798 ай бұрын

    To, že za všechno může člověk je nesmysl, to je nad slunce jasnější. Ale to, že má na současný stav významný vliv je fakt, který nelze rozporovat. Jde o to, že by ten vliv mohl být menší, kdyby lidstvo chtělo. Jenže ono nechce. A ponese následky. Navíc je klimatická změna pouze druhořadý problém. Větší problém je znečištění a to jde navíc ze sta procent za lidmi.

  • @pavelambruz4936
    @pavelambruz49368 ай бұрын

    Když vidím, jak se kolem Váhu staví nové hangáry, to samé na úpatí Tater, tak si říkám proč nám vlády lžou jak se starají o ekologii tím, že nám zakážou auta.

  • @Candan79
    @Candan798 ай бұрын

    Nevěřím v zázraky; věřím tomu, ke komu mě vedou.. Nevěřím v to co jsem viděl tečka.. spousta chyb

  • @user-iq7pp3bc9u
    @user-iq7pp3bc9u8 ай бұрын

    Už naši dědové věděly proč dělají remízky, potůčky mezi poli a rybníčky, každá vesnice měla rybníček naše dokonce dva. Některé vesnice je zavezly a stojí tam dneska barák, nesmyslné. Jinak video suprové.

  • @userjarabecko
    @userjarabecko8 ай бұрын

    Kedysi dávno bola celá Európa jeden veľký les a domov divých zvierat. Človek sem nepatrí. Jeho originálnym domovom je oblast v úrovni saharskej púšte kde v dávnych dobách bola kopa zelene

  • @matousnovotny3476
    @matousnovotny34768 ай бұрын

    Skvělé video! Jen to potvrzuje můj názor, který je totožný s tímto filmem. No na neštěstí toto je v přímém rozporu se ziskem mnoha firem, které žijí z různých dotací a peněz, které jsou vyčleněny na boj s tzv. změnou klimatu vlivem všeho možného, jenom ne toho, co je obsahem tohoto filmu.

  • @1megaskrip
    @1megaskrip8 ай бұрын

    Toto mi pride ako pekná blbost. Na tych záberoch očividne príroda nemá problém s tým že je niekde cesta. Okolo zhutnenej cesty po mechanyzmoch v pohode les rastie dalej. Ako je to možné, že nevysichá??? 🤔

  • @1megaskrip
    @1megaskrip8 ай бұрын

    A zem sa ohrieva cez atmosféru nie cez povrch, ako naznačuje tento dokument. A vlhký vzduch na seba viaže viac vyžarovaneho tepla ako suchý. Úplne zle 😮‍💨. To robili asi poľnohospodári tento dokument🙄. Nič v zlom.

  • @Afganistan289
    @Afganistan2898 ай бұрын

    snad se dozijes alespon dalsich 50ti let

  • @martincepka8789
    @martincepka87898 ай бұрын

    zaujimave informacie ste sem dal. Vyskusam prerylovat zopar metrov starej lesnej cesty a uvidim ci to pomoze.

  • @martinprihoda8753
    @martinprihoda87538 ай бұрын

    Autorovi děkuji za perfektní výklad.Klimatickou změnu ovlivňuje kácení deštných pralesů.Stromy a rostliny ochlazují planetu a zadržují vodu.PŘÍKLAD stromy ve městech udržují nízkou teplotu město bez zeleně je pod náporem slunce rozpálené jako plotna .

  • @radovanhanak1620
    @radovanhanak16209 ай бұрын

    Zajímavé že green dale s tímto vůbec nepočítá...Ten chce jen byznys ve stylu Solárů,větrníků, omezení aut,omezení zvéře,omezení zemědělství..

  • @bjsolnar1
    @bjsolnar19 ай бұрын

    Dobrý den, celé video a práce tohoto pána, je smysluplná a dává logiku a co víc, je to pan doktor za pět minut dvanáct. Dokument jsem objevil nyní, 7 let starý, tak po takové době tato studie snad nějakým mocipánům otevřela oči a hlavně svědomí a začalo se konat. Jinak už nevím co by se mělo stát, aby si lidstvo uvědomilo jaké razantní chyby dělají. Přitom, jak je vidět, stačí odpovědně přemýšlet a vše se dá zkombinovat. Děkuji upřímně tomuto odpovědnému člověku.

  • @tibavags4098
    @tibavags40989 ай бұрын

    No, Lapinove výroky by som na vašom mieste radšej nespomínala. Je to Al Gorov žiak, a jeho práca spočívá v radách zvonku, nie z vlastnej hlavy.

  • @lubosluban
    @lubosluban9 ай бұрын

    Naprostý souhlas 👍

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni9439 ай бұрын

    Perfektní. Já to tvrdím už dávno.

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni9439 ай бұрын

    Ha....konečně někdo říká to, co já už mnoho let. Klimatická krize je uměle vytvořená pro přesun kapitálu ze skupiny ropaplyn k vetrniksolar. Za mne je treba sazet kere stromy všude, na cestach delat zabrany (žlaby), hluboká orba, pouzivani malych traktoru, tvorba tůní, rozděleni polí a tvorba mezí, stavění hrázek na tocích, zrusení naprímení toků.

  • @peterkoksi6352
    @peterkoksi63529 ай бұрын

    To vsetko je pekne,no najdolezitejsi faktor nicenia nasej planety a zivota na nej nespomenuli...chemtrais,co na nas sypu uz od 60. rokov a vyhovaraju sa na kravske prdy

  • @svakoragan8048
    @svakoragan80489 ай бұрын

    Treba začať od najmenších riek prehlbovať a robiť jamy v potokoch tak isto pomáha držať vodu a tvoria pre ryby vhodné podmienky

  • @alexandrmacek
    @alexandrmacek9 ай бұрын

    Tohle video se nemůže líbit klimatickému konsenzu, dyť přijdou o tučné dotace a granty. Nedej bože, aby se zjistilo, že náboženství co2 je účelovka k přerozdělení kapitálu. Děkuji za skvělý obsah. 👍

  • @r.m.3024
    @r.m.30249 ай бұрын

    Čím víc lidí na planetě, tím větší plocha polí. A pole po sklizni to je polopoušť na které se všechno upeče. Stačí porovnat infračervené snímky pole po sklizni, trávníku a lesa. No hádejte kde je chladněji. Tam, kde vodu do vzduchu odpařují rostliny. V rámci kalorimetrie jasná věc.

  • @WwarpfirewW
    @WwarpfirewW9 ай бұрын

    Dodal bych k tomu druhou část, a to odpar vody z krajiny, to jde ruku v ruce s její zádržností.

  • @vitezslavzidek4837
    @vitezslavzidek48379 ай бұрын

    V inteligentní činnosti pana Štefana Valy vidím hlavní důvod proč Babiš prchl zlikvidovat lesy do České republiky. V České republice jsou lidi ještě hloupí ignoranti. Když jim škodí, ještě tleskají

  • @janm4442
    @janm44429 ай бұрын

    Vaše riešenia sú skvelé a ľahko realizovateľné. Teda, prakticky neprijateľné pre tých, ktorí o ich implementácií rozhodujú. A to je desivé. Každopádne som rád, že sa takto dôležitej téme venujete takto systematicky.

  • @eliskamanzovova6101
    @eliskamanzovova61019 ай бұрын

    Měli by to vidět ze strany zelených

  • @rut147
    @rut1479 ай бұрын

    Vieme to a aký je dôvod že to nerobíme? Nerozumiem tejto nezmyselnej politike. Vďaka za vysvetlenie. Potrebujeme viac takýchto odborníkov na kľúčových pozíciach toto ohlupovanie už musí skončiť.😊👍🙏

  • @branislavpetriska882
    @branislavpetriska8829 ай бұрын

    Čislo 1 na udržanie vody je Švédsko...kto tam robil v lesoch vie o čom hovorim...tí to maju do detailov...každý centimeter je opatrne zhodnoteny a planovany tak aby sa voda akumulovala..

  • @oktipy
    @oktipy9 ай бұрын

    Hluboká orba? Euro hujeři hlubokou orbu zakázali, tak to je potom boj s větrnými mlýny. Dobrý dokument hodný k zamyšlení.

  • @Ondrej_E_
    @Ondrej_E_9 ай бұрын

    To je síce pekné, ale pokiaľ si tieto poznatky neosvoja tí čo majú moc a nezačnú ich systémovo zavádzať do praxe, tak celá snaha žiaľ vyjde navnivoč. Európa sa bude nezmyselne odbavovať na emisiách automobilových motorov, ktoré majú na globálne otepľovanie zanedbateľný vplyv, a skutočné a významné príčiny ostávajú naďalej nepovšimnuté..

  • @juppeek
    @juppeek9 ай бұрын

    Nechápu ten oslí most mezi "globální změna klimatu není způsobena lidmi vypouštěným CO2" a "umíme opravit zhutnění podloží a špatně navržené svahy". Mám tušení, že díky tomu si budou lidé myslet, že můžeme dál pálit co chceme, pokud přitom budeme rozorávat pole a nevyužité cesty.

  • @viktoriaviktoria7558
    @viktoriaviktoria75589 ай бұрын

    NASA? Těm nevěřím ani pozdrav amikum zločineckým.

  • @user-yb9sf5io4h
    @user-yb9sf5io4h9 ай бұрын

    Naprosto pravde podobné 60 % klamstvá

  • @svk5200
    @svk52009 ай бұрын

    NIE RUBETE STROMY TAM JE PROBLEM

  • @vlastimilstastny7759
    @vlastimilstastny77599 ай бұрын

    Proč se neprovádí orba? Je to drahé. Proč je to drahé? Co2 poplatky - daně. Daně? Daně, protože ekologie. Zdražují nám energie, jménem záchrany planety. Energie které potřebujeme pro naší záchranu a opravu našich chyb.

  • @amountv
    @amountv9 ай бұрын

    👍👍👍