🎧 Jiří Randa z PRE: Až všichni připojí elektromobily, žádný blackout nenastane! Podcast Za volantem

Автокөліктер мен көлік құралдары

Člověk nemusí být ani z principu odpůrcem elektromobilů, aby se ptal, co se stane, když všichni přijedeme večer domů a budeme chtít nabíjet.
O nabíjení elektromobilů se rozpovídá Jiří Randa, specialista koncepce a rozvoje sítě v Pražské energetice. Dozvíte se mimo jiné, kde už v Praze máme nabíjecí body na lampách a kde pilotní projekt CharDis na efektivní využití kapacity rozvodné sítě pro nabíjení elektromobilů, běží.
🌐 www.auto.cz/
/ auto.cz
/ auto.cz

Пікірлер: 634

  • @rehyrehy7266
    @rehyrehy72663 ай бұрын

    Konečně se o těchto věcech diskutuje veřejně. Kvituji pana Vaculíka, co všechno dává do souvislostí, co tak opravdu je. Ale vidím, že to chápou ponejvíce lidi, co mají zkušenosti s EV. Ostatní většinou netuší. Velice dobré!

  • @RadoslavLiba
    @RadoslavLiba3 ай бұрын

    Pozdravujem p. Vaculík, česť Vášmu poctivému prístupu k motoristickej novinárčine. Patrím k Vašim pravidelným divákom a "smekám klobouk". Štúdio v ktorom nakrúcate však nesvedčí novinárskej úrovni, ktorú ste nastavili - je iba virtuálne, neautentické a pôsobí lacno. Prosím, skúste osloviť dizajnéra príp. dá sa použiť aj podkrovie SVĚT MOTORU + využiť menšiu hĺbku ostrosti. Ešte raz ďakujem za poctivú prácu a prajem všetko dobré!

  • @ladislavkubanek7861
    @ladislavkubanek78612 ай бұрын

    Pane Vaculíku, Svět motorů jsem si kupoval už v papírové podobě, tedy už vas znám nějaký pátek. Jsem ročník 1966, p. Radu neznám, ale všichni odborníci tvrdí opak, a hlavně by mne zajímalo jak to udělají na sídlištích kde nejde zaparkovat ani s normálním autem!! Tak jak to udělají aby měl každý i zásuvku - možnost nabíjet. Jinak příklad z praxe, pro vás p. Vaculíku i pro p. Radu máte v Holandsku když jste ho zmínili, kde je elektřina pro auta už na příděl!!! Jelikož zjistili že ji mají nedostatek pouští jim elektřinu v určitých oblastech zatím v omezeni 3x týdně na střídání s jinými oblastmi. Říkejte fakta a realitu, ne jen co se vám hodí!! Viz. článek níže, kde máte i výsledek Holandským ministerstvem udělané studie - jak si stojí kompletní ekonomické náklady aut za 4 roky s nájezdech 15 000 km a elekrtomobil dopadl nejhůře!! Jinak pěkné promo pro elektromobily - taky dotované, jak jejich prodej? www.autoforum.cz/predstaveni/nizozemsko-odpiskalo-sve-plany-na-rozmach-elektromobilu-auta-jsou-moc-draha-a-dochazi-elektrina/

  • @narka1406

    @narka1406

    2 ай бұрын

    No jo autoforum tito Hejti furt. elektromobily furt video z této v nějakých oficiálních zprávách nebo znáte někoho z Holandska kdo by vám to potvrdil. Jezdím v dieselu a jsem zvědav co mi odpovíte

  • @milankubat1382
    @milankubat13823 ай бұрын

    Klidně budu jezdit autem třeba na raketový pohon, elektřinu, na setrvačník. Je mi ti jedno. ALE! U nás doma vždy, co se týče automobilu a jeho provozu, platilo a bude platit: 1) Palivo doplňujeme kdy potřebujeme, kde potřebujeme a kolik potřebujeme. Vše trvá nezbytnou dobu několika minut. Kafe a jídlo si dáváme po cestě v restauracích k tomu určených, ne nic v igelitu baleného tam, kde čerpáme. 2) Jedeme kdy potřebujeme a ne podle procent v "nádrži", a trasu volíme podle dopravní situace MY. Nikoliv automobil na svém notebooku podle toho, kudy vedou dráty k nabíječkám 3) Auto slouží všem členům rodiny, nikdy ne naopak. Klíček, start, a jedu.. Tzn. žádné programování windous před jízdou, stahování aplikací apod.. 4) Auto u nás není a nikdy nebude předmětem nejvyšších rodinných výdajů. Od toho máme vzdělávání, bydlení, cestování, kulturu, bydlení, investice, koníčky a chod rodiny celkově. PS: Jinak opravdu nemám nic proti EV jako jedné z alternativ mobility. Ale zatím není nikde vidět zásadní pokrok k masové uživatelské přijatelnosti..

  • @rolonemec9334

    @rolonemec9334

    3 ай бұрын

    A na toto odpovedz premudrety Vaculik , plachtiaci typicky cesky na 1,4 Tdi alebo elektropiczovine za kamionom . Nie milion slov , len na toto odpovedz . A skonci debata . Argumenty totiz neexistuju a mozes tam dookola polemizovat o tom istom . Dookola a dookola , taky odbornik , hentaky odbornik - viem , tento roky typicky scenar je ranou pod pas elektrosialenvcom . Elektro mas mat doma vrtacku a zena vibrator . Jednoduche a ani nie na hodinu prazdnej debaty s odbornikom .

  • @paveltater1618

    @paveltater1618

    3 ай бұрын

    @@Mates70 Dobrej vtip, ušetříte leda prd...Naučte se počítat.

  • @JanHarcuba

    @JanHarcuba

    3 ай бұрын

    Tak ještě že si můžete doma přes noc nakapat plnou, abyste nemusel cestou k pumpě. Oh wait... 🙃

  • @milankubat1382

    @milankubat1382

    3 ай бұрын

    Nenaučí. Právě na takovýchto Elon vydělává nejvíc.. @@paveltater1618

  • @milankubat1382

    @milankubat1382

    3 ай бұрын

    Já nechci, aby mi auto ušetřilo 120tis ročně (zlatý voči - hahaha) Já si cením víc svého volného času a flexibility na cestách. než abych trávil desítky, stovky hodin na nabíječkách a konzumoval tam smažený fujtajblíky.. @@Mates70 😎

  • @stanislavsvandrlik8331
    @stanislavsvandrlik83313 ай бұрын

    Parádní povídání. Děkuji.

  • @zdenekhanak1657
    @zdenekhanak16573 ай бұрын

    Díky za toto moc důležité a vzdělávací video.

  • @Jiko600
    @Jiko6003 ай бұрын

    Super rozhovor 👍🏼

  • @vladimirpetrzilek4976
    @vladimirpetrzilek49763 ай бұрын

    Technicky to může být zvládnutelné za cenu dalšího omezení svobody v digitálním světě.

  • @jiricopak6655

    @jiricopak6655

    3 ай бұрын

    Každé omezeni posiluje nový rozvoj, nové řešení, jiný způsob řízení toku, historie se mění buďte rád že uvidite na vlastni oči největší revoluci v dopravě.

  • @mazda2007

    @mazda2007

    3 ай бұрын

    @@jiricopak6655 Revoluce ve zničení průmyslu . Děkujeme

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    @@mazda2007 Průmysl, se zničil sám. Zaspal díky své aroganci a teď "sklízí" co "zasel".

  • 3 ай бұрын

    @@mazda2007 jaké zničení průmyslu? Máte na mysli parní stroj, nebo výrobu loukoťových kol?

  • @pavelhorun3135

    @pavelhorun3135

    3 ай бұрын

    @ já tím myslím kompletní destrukci průmyslu na rozkaz uSSa uhnije. plus vyhubení obyvatel evropy. nikdo nebude nic vlastnit, ani auto, ani nemovitost, ani úspory, prostě nic.

  • @petrt8498
    @petrt84982 ай бұрын

    Pěkný rozhovor o reálných věcech kolem veřejného nabíjení. A i jako "ne-elektromobilista" to vidím jako reálné a časem třeba dospěji k přesedlání na nějaké elektroauto - až bude lépe finančně dostupné. :)

  • @beranekmartin
    @beranekmartin3 ай бұрын

    takže pokud budu potřebovat auto nabíjet v průměru cca 1hodinu, nebudu na nabíjení pospíchat a nebude mi vadit, že se nabije třeba kdykoliv během noci, tak sice nebudu blokovat nabíjecí kapacitu, ovšem budu blokovat nabíjecí místo, takže to jedno nabíjecí místo stejně obslouží jen jedno auto, i když by mohlo třeba za noc těch aut zvládnout klidně i 10, toto bych potřeboval nějak dovysvětlit

  • @tomaskolaja3365

    @tomaskolaja3365

    3 ай бұрын

    Moja, mozno naivna predstava je, ze kazde parkovacie miesto bude mat maly boxík mozno 20x20 cm, kde bude uplne obyčajna zasuvka a nejaka čítačka kariet

  • 3 ай бұрын

    Vždyť to vysvětlili. Dnes také nejezdíte k ČS pro každý dcl paliva. Na nabíjecím stání to necháte stát třeba 1 x za 3 dny, auto se nebude dobíjet 1 h, každý den, ale 3 h takže v průměru jste pořád na 1 h/den

  • 3 ай бұрын

    @@tomaskolaja3365 obyčejná ne, protože se moc nehodí a je potřeba i komunikace mezi autem a nabíječkou a zabezpečení samotného kabelu proti krádeži, ale ano ty malé wallboxy budou nejspíš vypadat přesně takhle.

  • @tomaskolaja3365

    @tomaskolaja3365

    3 ай бұрын

    @ nechcel som pouzit odborny vyraz konektor CCS typ 2, lebo to moze vyvolat dojem, ze to je ultrakomplikovana vec

  • 3 ай бұрын

    @@tomaskolaja3365 tak pardon, vyznělo to jako obyčejný 3 kolík, vzhledem k tomu, jak moc mimo jsou někteří lidé, tak jsem nechtěl, aby z toho pak někdo zase dedukoval nějaké "závěry".

  • @michalhauf2256
    @michalhauf22563 ай бұрын

    Ano, ano, na trafostanicích PRE u nás na sídlišti jsou nabíječky. To je celkem solidní počin. Hloupé ale je, že se k nim v některých případech nedá vůbec dojet autem a v některých případech se musí překonat třeba 10cm obrubník.

  • @JanNovak-pg8oe

    @JanNovak-pg8oe

    3 ай бұрын

    A na spoustě ze zbylých parkují spalováky, protože tam nikdo nedal značku.

  • @Petr_MB

    @Petr_MB

    3 ай бұрын

    ​@@JanNovak-pg8oeNebo spíš proto že nemají kde jinde zaparkovat.

  • @FrantisekMartinek
    @FrantisekMartinek2 ай бұрын

    Dobré informace a vize budoucnosti . Chybí tam ještě platby za stání u nabíječek v čase nabíjení a po nabíjení. Vysoké ceny a dle toho co bylo řečeno by bylo výhodné, aby elektromobil byl trvale připojen pro případ potřeby části jeho kapacity pro síť. Pokud budou muset lidi platit za to že budou stát na nabíjecím místě, je to doslova nepřijatelné z hlediska ceny.

  • @Petr.23
    @Petr.233 ай бұрын

    Může mi třeba někdo vysvětlit proč nemusí el. Auta platit např. Dálniční poplatky? Dle mého el. Auto vážící 1,9 ničí silnice více než např. Spalovák vážící 1,4t. Další věc je parkování... Takže až bude jezdit 50%elektro tak už nebude ani na svodidla😂😂

  • @PedroDivisez

    @PedroDivisez

    3 ай бұрын

    protože jich je jako když plivne? a mimochodem silnice neničí auta do 3,5t ale přetížený náklaďáky, není zač

  • @habrrecords8698

    @habrrecords8698

    3 ай бұрын

    Všeho do času. Zatím jich je u nás jen 20tis z 6mil. Zatímco Islandu kde jich je už více zavádí daň za ujete Km. V přepočtu 1kč za kilometr.

  • @aleled581

    @aleled581

    3 ай бұрын

    @@habrrecords8698a pristi rok 3kc za spalovak, ale rusi spotrebni dan z benzinu. Ale kvalitu silnic jako ma island si rad zaplatim

  • @TopPica

    @TopPica

    3 ай бұрын

    protože zelení. Prostě dotace, malá, ale dotace. Elektřina bez spotřební daně, dálnice, parkování ... A jak píší jiní, kde je jich už moc, tak ty výhody musí krátit, státní kasy přichází o peníze.

  • @basedw

    @basedw

    3 ай бұрын

    Takže třeba Audi Q7/8 bude platit víc? Ta váží >2t, více než spousta elektromobilů.

  • @user-mq1re1vq5t
    @user-mq1re1vq5t2 ай бұрын

    Velmi mlhavé a nepřesvědčivé.

  • @RudGaMax
    @RudGaMax3 ай бұрын

    Zeptám se: Kolik vyhrazených placených parkovacích míst městské TSK Praha má možnost dobíjecího místa od městské PRE? A odpovím: NULA. Jako půlka placených parkovacích míst v Praze je v režiji městské firmy a druhá městská firma je neumí osadit nabíječkama, aby tam mohla parkovat drahá elektroauta. Jako chlapci opravdu není potřeba o situaci diskutovat, ale je potřeba začít něco dělat! Těší mě teda aspoň, že PRE s tím už aspoň pilotně začalo, ale celkově teda "nechápu" liknavost energetických firem. Elektroauta jim nabízí další byznys, ale aby tyhle firmy tlačily na vlády a europarlament, aby sem pustili čínská elektroauta, nic se nekoná. Přitom je jasné, že s evropskýma automobilkama se nikdy rozumně naceněných elektromobilů nedočkáme a dál si budou hrát na luxusní vozy pro minimum movitých zákazníků. Ve skutečnosti je celý tento hype jen na oko, protože energii pro elektroauta nemáme a elektrika neustále zdražuje, protože se o ní přetahujeme s bohatšíma Němcema, kteří jí mají ještě méně než my. Takže prosím fanoušci spalováků můžete být celkem v klidu, žádná elektroauta na obzoru nejsou, maximálně nás vláda chce zkásnout zavedením "eko" daní na benzín, zbytek jsou jen sny. :-)

  • @ludekvohlprecht
    @ludekvohlprecht3 ай бұрын

    Martine, Martine... Chápu dětské nadšení pro "novou" věc ale už nechápu tu absenci dospělého nadhledu. Takže když připustím, že mám tak skvělý život a mám rodinný dům s garáží nebo přístřeškem a budu chtit nabíjet v momentě kdy auto nepoužívám tak ještě budu mit volbu tarifu, což bude v podstatě nabíjecí povolenka 🤦 kde zase někdo jiný bude rozhodovat jestli mi pošle proud anebo ne. A co když budu mít potřebu zrovna jezdit tolik, že to nestihnu ani nabít ani nebudu mít 2 až 3 EV k dispozici a nebudu chtít sdílenou dopravu, protože kam a proč jedu do toho nikomu nic není. Dneska s dieslem můžu pořád tankovat plnou za 5 minut a dojezd 1000km zase obnovit. I když u stojanu taky často čekám tak prostě díky rychlosti celého čerpání tam netrávím půl dne.

  • @babjakjan

    @babjakjan

    3 ай бұрын

    no ale i s tím vaším dieslem jste v situaci, kdy vám někdo dává povolenku na "nabití", sedí v rusku a nebo v arábii, takže to se moc nezmění. Já jezdím s EV už dva roky a situací, kdy bych čekal na nabití, bych spočítal na prstech jedné ruky...

  • @ludekvohlprecht

    @ludekvohlprecht

    3 ай бұрын

    @@babjakjan A to vaše EV bylo jistě celé od A do Z vyrobeno absolutně bez závislosti na ropě, že? Nemá umělohmotné části, nebyla potřeba naftová logistika, nemáte ropné pneumatiky atd atd.. Opět pokrytectví tak jako většina "spokojených" uživatelů. Ano, vy nečekáte možná i proto, že je v ČR těch EV zatím relativně málo. Až se naplní zelený úděl a budeme to mít všichni, možná si v koutku duše vzpomenete na doby kdy stačilo nalít trochu té zlé ropy do nádrže a byl jste zase svobodný. Mimochodem, kolikrát už měla dojít a kolik se mezitím objevilo nových nalezišť, kdo ví přesně kolik jí kde vlastně je? Já zároveň nerozporuji, že je to v pořádku vycucávat a zamořovat planetu, ale uvědomme si, že působení člověka nebylo nikdy bez emisí a bez poskrvny.

  • @babjakjan

    @babjakjan

    3 ай бұрын

    @@ludekvohlprecht To vaše "trochu" je jen pro ČR cca 7 miliónů tun ročně...

  • @ludekvohlprecht

    @ludekvohlprecht

    3 ай бұрын

    @@babjakjan Mě zase tíží těch vašich "pár" kabelů, což jsou kilometry a tuny materiálu (mimochodem taky asi ne ze vzduchu xD), který jsem raději mohl efektivně spálit v moderním motoru a nebýt omezován. Při každém nabíjení držíte v ruce kus ropy, já bych se teda styděl za tohle pokrytectví.

  • @babjakjan

    @babjakjan

    3 ай бұрын

    @@ludekvohlprechtno a vy zase při nalití každého litru paliva spotřebujete cca 1,6kWh elektrické energie (která je potřeba na to aby se z ropy někde v arábii stal benzín ve vaší oblíbené banzince), já bych se styděl za takové pokrytectví :-)

  • @mapeknyify
    @mapeknyify3 ай бұрын

    Výborný rozhovor. Děkuji

  • @novicemar
    @novicemar2 ай бұрын

    16:32 V řádech 50-100W? Chápu, že je pán nervózní, ale řád padesátek? To je moc...

  • @mh-ju4rv
    @mh-ju4rv2 ай бұрын

    V České republice se v roce 2022 spotřebovalo **8,228 miliardy litrů pohonných hmot**. Z toho **2,109 miliardy litrů** byl benzin a **6,120 miliardy litrů** nafta. Převod na ekvivalent v elektřině je složitější, protože závisí na energetické hustotě paliva a účinnosti spalovacího motoru nebo elektrárny. * Průměrná energetická hustota benzinu je 32,4 MJ/l a nafty 36,1 MJ/l. * Účinnost spalovacího motoru se pohybuje mezi 20 % a 30 %. * Účinnost elektrárny na fosilní paliva se pohybuje mezi 30 % a 40 %. Přibližný výpočet: * **Benzin:** 2,109 miliardy litrů * 32,4 MJ/l * 0,25 (průměrná účinnost) = 16,24 miliardy kWh * **Nafta:** 6,120 miliardy litrů * 36,1 MJ/l * 0,25 (průměrná účinnost) = 54,93 miliardy kWh **Celkem:** 71,17 miliardy kWh Pro porovnání, v roce 2022 se v České republice spotřebovalo **84,5 TWh** elektřiny. To znamená, že spotřeba pohonných hmot v roce 2022 odpovídala **84 %** spotřeby elektřiny. **Důležité:** * Toto je pouze hrubý odhad. Skutečná hodnota se může lišit v závislosti na výše uvedených faktorech. * Nezapočítává se do ní spotřeba pohonných hmot v letectví a lodní dopravě. * Nezapočítává se do ní energie z obnovitelných zdrojů. **Zdroje:** * ČAPPO - Spotřeba pohonných hmot v ČR: [www.cappo.cz/cisla-a-fakta/spotreba-pohonnych-hmot-v-cr](www.cappo.cz/cisla-a-fakta/spotreba-pohonnych-hmot-v-cr) * Energetická hustota paliv: [en.wikipedia.org/wiki/Energy_density](en.wikipedia.org/wiki/Energy_density) * Účinnost spalovacího motoru: [[neplatná adresa URL byla odstraněna]]([neplatná adresa URL byla odstraněna]) * Účinnost elektrárny: [en.wikipedia.org/wiki/Power_plant_efficiency](en.wikipedia.org/wiki/Power_plant_efficiency) * Spotřeba elektřiny v ČR: [[neplatná adresa URL byla odstraněna]]([neplatná adresa URL byla odstraněna])

  • @rostislavkaufman8410

    @rostislavkaufman8410

    2 ай бұрын

    Nezapomínejme ovšem, že z toho obřího čísla pro naftu tvoří slušnou část kamiony (jejich bezemisní provoz se bude muset časem vyřešit taky, zatím ovšem za svou vysokou spotřebu přepravují alespoň obrovské množství nákladu, nesrovnatelné s osobními auty). Já jsem to nedávno spočítal "z druhé strany" a pouze pro osobní auta: 6,4 milionů osobních vozidel krát průměrný roční nájezd 10 250 kilometrů krát 0,2 kWh, vyjde 13 TWh, tedy cca 15 % výroby elektřiny. Řádově se jedná o výrobu jedné z našich jaderných elektráren, nebo veškerou výrobu z obnovitelných zdrojů.

  • @Tolmalion
    @Tolmalion3 ай бұрын

    Všetci sa stále tvária že sa do budúcna ráta s dnešnou úrovňou mobility obyvateľstva, ale to je samozrejme blbosť.

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    Kde se oficiálně píše, ze to tak nebude?

  • @Tolmalion

    @Tolmalion

    3 ай бұрын

    @@AkceleraceElectric aj na záchod ideš len keď ti to niekto oficiálne napíše?

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    @@Tolmalion to nemá souvislost. Kde se píše, ze to tak bude? Protože jinam je to jen konstrukce v tvém mozku, domněnka.

  • @Tolmalion

    @Tolmalion

    3 ай бұрын

    @@AkceleraceElectric máš pocit že v živote sa dejú len udalosti vopred oficialne vyhlásené? Zvlášť tie s negatívnym dopadom na život ľudí?

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    @@Tolmalion to nemám. Ale nevytvarim si ničím nepodložené domněnky. Protože tvrdit ze přechod na elektromobily znamená omezení svobody dopravy chce opravdu velkou fantazii. Nebo, přesněji řečeno, ze by to byl primární záměr.

  • @romankratochvil1937
    @romankratochvil19373 ай бұрын

    Na Novodvorské je opravdu hodně nabíjecích lamp, více než aut, které tam nabíjí, většinou u nich stojí spalovací auta. Je jich tam hodně.

  • @RoCeS_
    @RoCeS_3 ай бұрын

    Hezké vize. Jen běh na hodně dlouhou trať s nejistým výsledkem. Teď testují celých 8 stojanů a pochytřéné trafostanice. Reálně je to ve fázi vývoje a testů, o cílovém stavu s reálném využití se bude rozhodovat v budoucnu a hlavním kritériem budou peníze. Investují do infrastruktury, aniž by věděli zda to bude stačit, jen doufají že to nebude velký průser.. Nevím tedy jak v praze, ale u nás jsou na parkovišti celé dvě lampy pro dva vchody s 96 byty a 55 parkovacími místy. Další lampy jsou od sebe tak +-40m, někde je zákaz stání, někde zákaz zastavení, někde křižovatka nebo přechod, občaas jsou na trávě za chodníkem... atd ...atd... Asi žiju v jiné realitě.. Podotkl bych, že z těch 300A/400V není "opravdu hodně" jak uvádí specialista je to "jen" 207kW.... Není moc složité si uvědomit kolik těch wallboxů na na to můžete zapojit a při obvyklé velikosti transformátoru v trafostanicích 400kVA nebo 630kVA (jištění 630A nebo 1000A) jak rychle vyčerpáte celkovou volnou kapacitu výkonu trafostanice. Jistě vše se dá vybudovat, vyřešit a čekají nás světlé zítřky. Jen si musíme uvědomit, že to nikdo nedělá z altruismu a už vůbec ne firmy jejichž jediným účelem je vydělávat. Takže zcela jistě bude líp, až to vše někdo zaplatí.... A aby bylo jasno nehledám problémy, mou prací je problémy řešit, což obnáší i to, že musím problémy vidět abych je mohl řešit... Nemohu se tvářit, že neexistuje a doufat že sám zmizí...

  • @20BI71
    @20BI712 ай бұрын

    Tak to bude diktát distribúcie.Take niečo sme tu už mali

  • @michalsmutny9291
    @michalsmutny92912 ай бұрын

    Takže co dva metry bude sloupek na dobíjení? A každej bude mít kabel? A tam bude jako počítadlo a ráno zaplatíš? :D

  • @rostislavkaufman8410

    @rostislavkaufman8410

    2 ай бұрын

    Ano, připadá vám nějaká z těch věcí na 21. století příliš futuristická?

  • @michalsmutny9291

    @michalsmutny9291

    2 ай бұрын

    @@rostislavkaufman8410 ne, směšná. Navíc brutálně nadbytečná. Už takhle auta zabírají šíleně místa a v Praze se není kam hnout. Jak to bude vypadat s těma sloupkama všude a ta údržba. No jsem zvědavej.

  • @okounlukas

    @okounlukas

    Ай бұрын

    @@michalsmutny9291 tohle je normálně realita na západě.... nikdo se už nad tím nepozastavuje. nabíječka je krabička co má 30x30cm

  • @user-lp8bt8ue4o
    @user-lp8bt8ue4o3 ай бұрын

    sakra omylem jsem zase zapl kanal teslacek

  • @lukasovysilenosti
    @lukasovysilenosti2 ай бұрын

    Mně se nezdá, že by tohle bylo pořád dostatečně efektivní řešen na to, aby bylo implimentováno. Tohle celé je prostě jenom řečeno - i přes průběžnou modernisaci by byl nedostatek výkonu, tak se budete muset spokojit s tím co dostanete na příděl - obaleno v marcipánu. 🤡 rozhodně to nebude tak jakože ekvivalentně že bych za nízkorychlost na sidlišti platil 20czk/l a za vysokorychlost 35; to bude 35 za nizkorychlost a 55 za vysokorychlost. Kolikrát se mi stalo, že jsem musel z práce nečekaně jet někam 500km- když budu dobíjet každý den do maxima, budu kazit baterku, když budu na sídlišti, budu nabijet jen každý 3 den, když budu chtít dobýt na rychlý proud - pořád dvě zastávky na minimálně 2 hodiny (za předpokladu že si připlatím za auto co se umí nabíjet rychle - opět další příplatek za něco co je teď samozřejmost )za draho, a když se ztmívá např. v 7 tak nechci 2 hodiny zahazovat za něco co má trvat dohromady minut 10 ani ne. Konstantně z toho stavu baterky bude něco, na co budu pořád na pozadí myslet - zbytečně mě to bude otravovat. Je to neefektivní, drahý, nepraktický, neflexibilní. Jediný akceptovatelný systém vidím v unifikování baterií, a člověk by vlastnil auto, ale baterky by se měnily do 15 minut na ekvivalentu benzínek. - majitele by nezatěžovala nutnost organizace nabijení a strach z životnosti baterie. Model, co funguje a pokračuje se v něm aktuálně nemá z principu šanci fungovat dobře, hlavně nedělá maximum co by mohl pro komfort uživatele.

  • @lubosklech102

    @lubosklech102

    Ай бұрын

    Kdo chce, hledá problémy :) jistě byste jich ještě pár našel. Jenom pozor na to, že české mediální prostředí o EV je plné bludů. Takže i ty Vaše problémy do jisté míry nejsou/brzy nebudou relevantní...

  • @DavidkoSK1402
    @DavidkoSK14023 ай бұрын

    Zdravim u nas na východe slovenska sa ani za 100rokov takých veci nedožijeme 😅 že budeme nabijat na parkovisku pred bytovkami teraz mame v celom meste asi 3 nabijacie stojany pre 16000 ľudí

  • @pavelblaha5243

    @pavelblaha5243

    3 ай бұрын

    A kolik je v tom "celom meste" provozováno elektromobilů?

  • @tomaskolaja3365

    @tomaskolaja3365

    3 ай бұрын

    A? Ake bolo pokrytie gsm signalom pred 30 rokmi?

  • @patrikkrnac5241

    @patrikkrnac5241

    3 ай бұрын

    Tých nabíjačiek je určite viac len človek si to vôbec nevšima ak nejaví záujem o elektronibilitu. Mňa keď sa spýtajú keď kde budem nabíjať tak sa len smejem. Tie nabíjačky sú pomaly všade.

  • @DavidkoSK1402

    @DavidkoSK1402

    3 ай бұрын

    ​@@patrikkrnac5241urcite tych nabijaciek nieje viac

  • @DavidkoSK1402

    @DavidkoSK1402

    3 ай бұрын

    ​@@tomaskolaja3365 tak za 30rokov si kupim elektro

  • @viktoradam3195
    @viktoradam31953 ай бұрын

    Elektromobily jsou technický pokrok za použití nejmodernějších technologií. Bojovat proti nim je stejná blbost, jako když před 30-ti lety začínaly mobilní telefony. Kde jsou ti bojovníci? Dle mého sedí doma na pr.eli a posílají pomocí chytrého telefonu záporné reakce na toto video proti elektromobilitě. Ten blackout by mohl nastat právě díky zaostalých lidí, kteří dodnes používají vláknové žárovky a topí v neizolovaném baráku přímotopy. Pak nastartují svůj 40-ti letý diessel s EURO-0 a libují si , jak ušetřili. Musím se smát a děkuji za pěkné a odborné video.

  • @slovackoinfo

    @slovackoinfo

    3 ай бұрын

    V čem jsou pokrok? Co vyřešily za problém v přepravě co mají spalovací motory? Mobilní telefon měl zcela jasný přínos v dostupnosti volaného.

  • @viktoradam3195

    @viktoradam3195

    3 ай бұрын

    @@slovackoinfoTo si děláte legraci? Porovnejte si účinnost spalovacích motorů a elektromotorů. Před 130-ti lety byly spalovací motory na počátku svého vývoje a také měly své odpůrce a mnoho nedostatků. Elektromobily jsou na počátku svého vývoje, stejně jako byly první mobilní telefony. Tehdy byly také drahé a byl problém se signálem pokrytí. Navíc elektromobily nesmrdí jako spalovací motory.

  • @slovackoinfo

    @slovackoinfo

    3 ай бұрын

    @@viktoradam3195 Tak jak jsem předpokládal. Neřeší v dopravě vůbec nic. Naopak zavádí nové problémy. Proto si el auta nikdo normální nekupuje. Protože mu neřeší žádný problém. Elektromotory jsou rozšířenější než spalovací motory a používají se déle než spalovací motory. Podobně baterie. Takže řeči že jsou na počátku vývoje jsou nesmysl.

  • @viktoradam3195

    @viktoradam3195

    3 ай бұрын

    @@slovackoinfoNeřeší v dopravě vůbec nic, protože jsou na počátku svého vývoje. Dnes jsou drahé a mají spousty nedostatků. Tehdejší mobily na tom bývaly stejně. Počkejme za 20-30 let a uvidíme. Elektromotor není elektromobil. Vy si pletete jablka a hrušky pane! Elektromotory jsou poměrně jednoduché, ale problém spočívá v jejich bateriích a mnoha nesmyslných blbostech, které by mohly vyřešit moderní technologie. Fakt mě nebaví čichat ty dálnice smradlavých aut i v malém městě. Sám si protiřečíte. Právě baterie a nabíjecí místa jsou veliký problém.

  • @slovackoinfo

    @slovackoinfo

    3 ай бұрын

    @@viktoradam3195 Elektrický pohon v dopravě se používá nepřetržitě od 19 století. Baterky se používají stejnou dobu a celou dobu se pokoušejí je vylepšit. Opravdu nikdo nečekal na klima sektáře až dají povel k vývoji. Třeba v ponorkách by se hodily a armáda určitě netrpí nedostatkem peněz na vývoj. Vy taky smrdíte a vypouštíte jedy tak moc prstem neukazujte. Není náhodou argument že elektřina je roztažena všude, když jde o nabíjení?

  • @premam4038
    @premam40383 ай бұрын

    K tomu všemu si připočtěte Cbdc měnu tedy digitální Euro s tím že už teď řekli jak nám tato měna pomůže z ekologii. Tak tento systém nucení systémem krájení salámu odmitejte co nejdéle

  • @agemmm

    @agemmm

    3 ай бұрын

    Neviem sa dockat digitalneho Eura. Nech sa VISA a Mastercard strcia vies kam.

  • @premam4038

    @premam4038

    3 ай бұрын

    @@agemmm a víte že ten systém umí sledovat uhlikovou stopu, že s ním jde naprogramovat placení v určitém okoli(lockdown) aspiraci tedy dobu platnosti jako u stravenek, zákaz prodeje alkoholu tabáku energy drinků apod.

  • @agemmm

    @agemmm

    3 ай бұрын

    @@premam4038 Mne to je jedno. Kludne si v Cesku pouzivajte svoju menu aj VISA a Mastercard. Treba tym Americankym platobnym systemom dat este viac penazi. No a ja budem mat na vyber, kludne budem moct dalej pouzivat VISA kartu.

  • 3 ай бұрын

    @@premam4038 no a? To vše jde udělat i tisícem jiných způsobů.

  • @david4360

    @david4360

    3 ай бұрын

    Tak sa prestahujte do ciny ak tuzite po social score. Toto je na hlavu

  • @josefruppert328
    @josefruppert3283 ай бұрын

    Dalsi je hezke jak pan Vaculik je opatrny v negativnich kimentarich Ale to co pak rekl si prelozime do reci spalovaku. V podstate pojedete na pumpu. Tam vam budou tankovat lide. A povi vam chcete plnou hned?? Pokud reknete nespecham a pockate 8hodin dostanete cenu na stojanu. Pokud hned chcete tankovat do plna. Tak bude stat cena paliva o 60% vic

  • @JanHarcuba

    @JanHarcuba

    3 ай бұрын

    Spíš je to podobné tomu, že jedu po dálnici a chci tankovat. Buď chci hned a bez komplikací, ale bude mě to na dálniční pumpě stát hodně, nebo si trochu zajedu a tankuju o dvě koruny levněji.

  • @rostislavkaufman8410

    @rostislavkaufman8410

    2 ай бұрын

    Teď si tankování spalováku přeložíme do řeči elektromobilů. Dojedete na nabíječku, kde vám strašlivě rychle dobijí třikrát víc energie, než potřebujete. Sednete zpátky do auta a zapnete radiátor přidělaný zvenku auta, který se nesmírně rozžhaví a na každý ujetý kilometr propálí další dva kilometry dojezdu. Za tažné zařízení pověsíte hadr napuštěný ropnými produkty, který zapálíte, takže za sebou celou dobu necháváte stopu pevných částic, skleníkových plynů a karcinogenů. Vaše peníze za tankování jdou částečně na elektřinu, do zemí, o jejichž obyvatelích pak na náměstí příležitostně vykřikujete, že je tu nechcete, nebo které otevřeně financují mezinárodní terorismus. Druhá část peněz jde do rozpočtu státu, kde se používá mimo jiné na pokrytí škod na životním prostředí, které způsobujete.

  • @20BI71
    @20BI712 ай бұрын

    Takže mám "požičať " nejakú elektrinu zo svojej batérie za ktorú som zaplatil 😢

  • @LP-fq9us
    @LP-fq9us3 ай бұрын

    Nevím o kterém dynamickém zatížení turbíny p.Vaculík blouzní, ale ochrany generátoru ho automaticky odpojí od sítě při odchylce pár desetin Hz.

  • @pepegano_3578

    @pepegano_3578

    2 ай бұрын

    Nebo se přidá na turbínu pára -> přidá se výkon. Ne všechny turbíny jedou naplno a dost jich slouží právě pro regulaci. Tudíž mají rezervy. Nemluvě o tom, že několik elektráren se zapíná jen na špičky a některé jsou prostě vypnuté když fouká a svítí.

  • @LP-fq9us

    @LP-fq9us

    2 ай бұрын

    na tohle jsi přišel jak? 🙂@@pepegano_3578

  • @xx97xx97
    @xx97xx973 ай бұрын

    Doufám, že se něco změní. Tenhle pořad jsem zbožňoval, ale posledních pár videí mi způsobuje žaludeční vředy.

  • @MartinFy

    @MartinFy

    3 ай бұрын

    Tak se nedívej 😮

  • @rybaluc

    @rybaluc

    3 ай бұрын

    Je mi lito, ale servis vyvijecu na drevoplyn jiz netahne a kotelni kamen uz taky netreba odstranovat ze sentinelu.

  • @kraja8991
    @kraja89913 ай бұрын

    Dnes děkuji za kvalitní rozhovor.Jsem rád,že dnes neproběhl Čínský výplach.

  • @psisteak4122

    @psisteak4122

    3 ай бұрын

    Co je to čínský výplach (mimochodem všimni si malého č 😀 )?

  • @pavelhorun3135

    @pavelhorun3135

    3 ай бұрын

    @@psisteak4122 asi myslí svůj výplach mozku z čt, uSSa a uhnije

  • @milansvec5028
    @milansvec50283 ай бұрын

    Už vím koho mi připomíná pan Vaculík. Toho co mluvil ve večerníčku o těch kotatkach. Mňaudama.

  • @HodnotoveInvestovani
    @HodnotoveInvestovani3 ай бұрын

    Dokud se nevyřeší ten nejzásadnější problém, tedy to, že zde téměř neexistuje korelace mezi výrobními náklady a cenou elektrické energie, moc nechápu ten optimismus, který je patrný ve videu a který se týká automobilů poháněných elektřinou. Pokud se bude dále vzdalovat cena od nákladů (což velmi pravděpodobně bude), je dost možné, že se ještě rádi budeme následně vracet k autům se spalovacím motorem.

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    Asi byste si měl někdy otevřít spotovou cenu elektřiny, možná byste se divil, jak hodně dobře korelují výrobní náklady s cenou energie...

  • @rybaluc

    @rybaluc

    3 ай бұрын

    Cena vs vyrobni naklady je urcena na trhu. U nas OTE-CR. Mate jeho sluzby i na fakture. Nezapominejte take ze rafinace ropy na benzin vyzaduje tez elektrinu. Kolem 1,3kWh/l benzinu. A to jsme jeste nezacali diskusi o promitnuti emisi do ceny paliv.

  • @rostislavkaufman8410

    @rostislavkaufman8410

    2 ай бұрын

    Proč by proboha měla existovat nějaká korelace mezi náklady výrobce elektřiny a cenou, za kterou si člověk kupuje elektřinu od dodavatele? Náklady na výrobu elektřiny vás, stejně jako náklady na výrobu iPhonu nebo Škody Octavia, vůbec nemusí zajímat, protože to je interní věc výrobce, který musí myslet také na investice, rezervy nebo cashflow. Dodavatel musí dělat totéž a elektřinu nakupovat na měsíce až roky dopředu, dokupovat na spotovém trhu, držet si předepsané kapitálové zajištění...

  • @7alken
    @7alken2 ай бұрын

    blackout ne, jenom to bude stejně furt na peachu; ESG utopický sny (engineering bez hotovejch technologii) hladíka und síkely nikomu žíly nervou;

  • @JanNovak-pg8oe
    @JanNovak-pg8oe3 ай бұрын

    Tak zrovna Renault Zoe je unikum, protože model Q90 měl "rychlonabíjení" střídavé, AC, o výkonu až 43 kW. A taky "príma" pískavý zvuk, který přitom vyluzoval. 🙂Pro konverzi AC->DC a změnu napětí totiž používal vinutí motoru. DC nabíjet neuměl. R90 také nabíjí tímto výkonem, ale mám za to, že už má plnohodnotnou palubní nabíječku, takže nabíjí bez pískotu a s vyšší účinností.

  • @josefkalvi37
    @josefkalvi373 ай бұрын

    takže budou všichni stát na nabíječce a čekat že si nabijou na druhý den, když budou potřebovat nabít a jet dál budou si muset připlatit

  • @user-ro7hq4jv2q
    @user-ro7hq4jv2q3 ай бұрын

    Myslenky jsou to krasne, chapu, ze nejak takhle to bude muset byt do budoucna. S tou cenou to ovsem dopadne jako vzdycky. Auta budou na nabijecce v podstate porad, aby mel clovek nejnizsi tarif atd. Ale ve finale bude platit konecnou cenu ve srovnani s dneskem nasobnou. Pokud ne ve svete, tak u nas urcite. Bohuzel tou dobou uz bude tak drahy a zdaneny provoz klasickych spalovaku, ze nebude jina moznost.

  • @ladikhoza
    @ladikhozaАй бұрын

    Mě ještě nepřesvědčili, chusťe to do mě dál

  • @frantisekdammer627
    @frantisekdammer6273 ай бұрын

    To je pekny, kolik lamp je na sidlisti a aut. To bude pekny boj o mista.

  • @miroslavspacek5737

    @miroslavspacek5737

    3 ай бұрын

    Ale nebude.

  • @lubomirpomezny
    @lubomirpomezny3 ай бұрын

    Supr Podcast

  • @zdenekbenes1141
    @zdenekbenes11413 ай бұрын

    😂, tak hlavně až se připojí nabité například na 80% bude ráno koukat, že má 40%... Bude v rámci solidarity sdílet. Vždy to bude jen a jen alternativa. Dokud to nebude na lopatku uranu - nemá to budoucnost. Stane se pouze to, že nám cíleně poškodí alternativním palivem benzínové a naftové motory a budem chodit pěšky...

  • @awalancheqe

    @awalancheqe

    3 ай бұрын

    Proč by někdo nabíjel nad 80%?

  • @jzdstudio

    @jzdstudio

    3 ай бұрын

    A jakým zázrakem by se stalo, že by se vám přes noc na nabíječce baterka vybila?

  • @dusangal9939

    @dusangal9939

    3 ай бұрын

    @@jzdstudioved pise ze bude zdielat

  • @henrichraduska4261

    @henrichraduska4261

    3 ай бұрын

    @@dusangal9939 Lenze to by to musel povolit. A ked povolis, tak s tym suhlasis. Za prachy.

  • @babjakjan

    @babjakjan

    3 ай бұрын

    pokud se to stane, tak se souladu s vaším nastavením a zároveň s tím, že vám na příslušném účtu přiskočí příslušná platba za poskytnutí této služby, nehledejte v tom spiknutí.

  • @michaldousa378
    @michaldousa3783 ай бұрын

    Otázka je tato: koho tím míníte všichni a proč hypoteticky? A za druhé otázka pro pana Randu - vsadí si svůj roční plat ohledně toho, že žádný blackout nenastane?

  • @tygrikslan

    @tygrikslan

    2 ай бұрын

    Michale, pokud nastane blackout, tak kvůli úplně jiným věcem, než EV. A pokud opravdu nastane ve propojené elektrozvodné síti v Evropě rozsáhly, dlouho trvající blackout, tak roční plat bude všem k ničemu, civilizace v Evropě skončí, nedokážeme to vrátit na původní úrovni po dlouhé roky a hromada lidí umře.Takže V2G je rozhodně zajímavá funkce, kterou EV přinesou.

  • @michaldousa378

    @michaldousa378

    2 ай бұрын

    @@tygrikslan Souhlasím, ale EV mohou výrazným způsobem k blackoutu přispět. Nejde ani tak o jejich celkovy příkon, ale o dobu, kdy bude chtít většina nabíjet. A to je večer, kdy je zrovna pak spotřeby elektrické energie. Já mít EV a spoléhat na to, že někdy v noci až poklesne potřeba EE , že se mi EV nabije a já možná ráno odjedu, to by se mi moc nechtělo.

  • @lubosklech102

    @lubosklech102

    Ай бұрын

    Před pár dny byl schválen zákon na usnadnění stavby akumulačních zařízení :) hádám, že se najdou místa, kam se dá jebnout kontejner s baterkou, který problému pomůže :)

  • @jarda650
    @jarda6503 ай бұрын

    Zdravím všechny, vše zní zajímavě a i v reálu do budoucna funkční. Jen na jednu věc a to,že je Praha vytápěná z velké části plynem,který není ideologicky posvěcen a bude potřeba přejít na elektriku. A k tomu elektrická auta bude jistý a těžko řešitelný problém.

  • @robajz7502
    @robajz75023 ай бұрын

    Díky bohu, že se toho nedožiju. Tohle bude spousta práce a peněz, z pohledu přípravy infrastruktury, přenosové soustavy, nabíjení, výroby proudu s nahrazením výroby z uhelek a modlení se, zda to utáhne i domácnosti bez kolísání napětí. Ať už bude vývoj jakejkoli a ve výsledku dopad, po životnosti baterek, vyřazení, nebo jakákoli ekologie, nebo já nevím co všechno za ekosračky, tak naštěstí budu jen tankovat a pak už budu pod hlínou. Až budou zajištěný reálný technologie, bude černý na bílým, že to není jen byznys a praktická využitelnost bude nad tím byznysem, pak je možné fungovat. Už mě ty filozofie nebaví, handrkování, strkání, hádání. Ať už to jde fakt někam do tmy..

  • @rostacerny9798
    @rostacerny97983 ай бұрын

    Mělo by, mohlo by, by mělo, možná bude, .... Tak nějak mi to zatím připomíná čistě teoretické scifi 😂

  • @jarokenny

    @jarokenny

    3 ай бұрын

    hlavne dýchaj ňunánku

  • @marekhlavackovi3677

    @marekhlavackovi3677

    3 ай бұрын

    možná protože mluvíme o systému který se připravuje, jak bylo řečeno, doba kdy to bude potřeba bude až za dlouho. když se podíváš na průměrné stáří aut v cz. a to bude až potom co zakážou spalováky. takže ano ten systém ještě neexistuje proto se staví.

  • @rybaluc

    @rybaluc

    3 ай бұрын

    Kdyz se zaclo v 50tych letech pomalu zavadet HDO tak taky to vypadalo jako scifi.

  • @petrp2466
    @petrp24663 ай бұрын

    Bývalý propagátor Kremlu. Má zase novou mánii na přesvědčování. Díky Vaculíku. Nechcu. Chceme levné auta pro normální lidi. Novináři a milionáři ať si hraju s čím chcou.

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    A to jsi jako ty, ten normální člověk? Možná ses měl lépe učit.

  • @petrp2466

    @petrp2466

    3 ай бұрын

    @@AkceleraceElectric Ne víš, ty jsi ten normální člověk. Ty zelená gumo.

  • @philipsboranowitze5328
    @philipsboranowitze53283 ай бұрын

    Nechci se nikoho dotknout, ale v tomto plánování je mnoho chybných předpokladů. Hned první dost naivní mýtus - všichni budou každou noc připojovat aby si nabili svých 30km na další den. To je velká haluz, nabíječek nebude tolik kolik jezdících aut, tedy téměř vždy bude třeba dobíjet více km - např. dvojnásobek když se budu na jedné zásuvce střídat ob den se sousedem a budeme mít pro každé dva jednu zásuvku blízko bytu. Ono je to defacto naprosto jedno, jestli nabijete každou noc 10kWh nebo jednou týdně 70kWh - potřeba dodané energie je stejná a ještě neztratíme manipulační časy, logistiku s přeparkováváním - tedy dobíjet najednou velké objemy je jistě výhodnější a bude třeba méně nabíječek. V reálu stejně není způsob donutit lidi aby nabíjeli častěji než je pro ně nezbytné, zejména když budou auta s velkým dojezdem. Vhledem k vrozené lenosti lidstva nebudou řidiči ani zkoušet každonočně hledat volnou zásuvku, ale až tehdy, kdy budou opravdu potřebovat rychle dobít velkou porci kWh což ty dopady a potřeby citelně sníží - viz výše. Nicméně si dovedu představit tu frustraci, když bude mít někdo nízký stav baterie který už mu nesvědčí, ale všechny nabíječky v okolí jsou již druhý den obsazené vozy s velkými bateriemi a celou dobu pomalu nabíjejí. Otazník visí ale také nad tím, kdo bude chtít platit desítky nebo dokonce stovky procent jako dnes za přednostní rychlejší dobití? Jak bude řešeno obsazení auty na pomalém nabíjení - přeplatím cenou, nabíječka někoho odstřelí, přijde pro něj odtahovka a já si přeparkuji na jeho místo? Troufnu si říct, že těch co si rádi připlatí bude sice drtivá menšina, ale ti zablokují dostupnou kapacitu a vy ráno přijdete k nedobitému autu protože vás někdo přeplatil - typicky to budou ti, kterým se to dražší dobíjení vyplatí, např. si to můžou dát do nákladů jako taxikáři, dopravci, rozvozci jídla, messengeři atd. Některé lokality z principu věci nejdou příkonově znásobit (poslední míle bývá ten menší problém, uzly se posilují násobně dráže a hůře, a ne vždy realizovatelně), když tuto limitovanou kapacitu infrastruktury ve vyčerpané městské zástavbě zaberou z většiny kupříkladu místní firmy, pak se to bude řešit jak? Dražbou? Kdo vylicituje vyšší cenu se dostane v pořadníku na dobíjení výše? Nebo pojede do jiné městské části kde si ještě připlatí za parkovací zónu? Pro ty, kteří si myslí že bude parkování při dobíjení zdarma tak nikoliv, to je jen vějička na rozjezd jako se zónami, v blízké budoucnosti bude nutné mít parkovací kartu pro danou zónu aby u dobíjecí pouliční lampy v ulici mohl stát. Neposlední třešničkou tohoto trochu naivního smýšlení je V2H, tedy že lidé budou hromadně chtít plýtvat omezené cykly své trakční baterie a tím krátit životnost/dojezd svého vozu na poskytování vyrovnávacího bufferu síti operátora - tudy cesta ve velkém bez dalšího zákonného nařízení nepůjde, tedy pokud to nebude pro poskytovatele svého vozu hodně dobře honorovaná služba - což téměř jistě nebude, která ale opět na konci dne vyšroubuje ceny elektřiny o další stupínek výše. Čili nikoliv win-win situace, ale lose-lose. I když vlastně win-lose situace, protože jedna strana na tom neprodělá, jinak by to nedělali, ale řidič to nebude. Takový městský řidič ve finále zaplatí nejen nucenou výměnu vozu aby mohl jezdit ve svém rodném městě, ale přímo nebo nepřímo také posílení lokální infrastruktury, posílání předávacích a tranzitních bodů, samozřejmě parking, připojovací nabíjecí body, všechny složky zvýšené distribuce včetně dražší základní ceny elektřiny atd. atd. a odměnou mu bude každé ráno překvapení, kolik kWh mu díky "pochytřenému" řízení sítě vlastně bylo/nebylo dodáno. Vedle omezení mobility lidí jde té naší vyšší moci možná i o vylidnění měst 🙂 Ale dost pesimismu, jsem šťastným majitelem BEV a RD za hranicí velkého města, s vlastním dobíjecím místem napájeným půl roku z FVE. Co víc si v dnešní době i do budoucna přát, že?

  • @LP-fq9us
    @LP-fq9us3 ай бұрын

    Tak jsem si to poslech a ke smůle toho pána v upnuté košili, jsem si to sídliště o kterém mluvil byl projet, protože jsem kousek odsud před pár lety bydlel. A moc dobře vím jak se tam parkuje a jak je to tam vytížené a parkuje se tam dost na divoko. Na tom sídlišti je výsledek nula. Tam nepotkáte EV a ani to nabíjecí místo. Co taky od něj asi čekat, je to stejné jako jít do Kauflandu a poslouchat tam z repráků, jak jsou EKO, protože budou instalovat FVE panely na distribuční centra a v oddělení jogurtů mají nekonečné plastové víčko :-)

  • @Rekking
    @Rekking3 ай бұрын

    Na Slovensku ZSE umožňuje vyrobenou elektřinu u vlastní FVE zkonzumovat na veřejné nabiječce...u nás se toto nikdy nestane.

  • @smvvkulovi909

    @smvvkulovi909

    3 ай бұрын

    To je dobře.

  • @jiricapek6263

    @jiricapek6263

    3 ай бұрын

    ​@@smvvkulovi909na prostý lid je potřeba přísnost

  • @caopyp
    @caopyp3 ай бұрын

    Nie sú na to pripravený ale chvilm snahu už len rezervovaný výkon na TR 110/22 nie je dostatočný a podobne

  • @zdenovan4002
    @zdenovan400225 күн бұрын

    Cely tento nezmysel je o tom aby velka vcsina obyvatelstva nemohla jazdit. Bodka.

  • @ovvolonter5287
    @ovvolonter52873 ай бұрын

    Sice to je všechno hezky a úžasné ale chtělo by to min o tom mluvit a konat s takovou to dopadne jako vsechno narizeny zacne se to ochcavat a obchazet nebylo by rozumejsi tomu nechat volnej průběh at si každé jezdi cim chce ? Doma mam smarta rama i malí ev na skakani okolo komina a je to super jenze mam barak a solary takze to dava smyslu (bez dotaci;)ale co ostatni treba na sidlaku si fungování s ev nedovedu představit vůbec bylo by uzasny reseni mit sdileny baterky treba

  • @peterhric2942

    @peterhric2942

    3 ай бұрын

    A ked si každý bude jazdiť cim chce kto zabezpečí koordináciu napr pri výstavbe alebo renovácii?

  • @ondrapao4343
    @ondrapao43433 ай бұрын

    V zimě jezdím cca 1x za týden, když píchnu auto na nabíječku a týden ji budu blokovat, myslím, že budu mezi sousedy na sídlišti oblíben.

  • @user-eu9nv8gm7j
    @user-eu9nv8gm7j3 ай бұрын

    Chápu to dobře. Já večer dojedu domů. Další den ráno budu potřebovat 380 km na schůzku přes noc jak říkáte spadne síť v té chvilce mám nabito na 40% a můj elektromobil bude sloužit jako baterie pro Vesnici/Město a spotřebuje 36% baterie. Než opravíte závadu na sítí bude ráno 6:00 a ja mám v tu dobu ráno na elektromobilu 4% baterie protože spadla síť a musí fungovat v nouzovém režimu. Fajn ale jak a kdo ,s kým budu řešit že dostanu vyhazov s práce protože skrze Elektro nedojedu na schůzku a v té chvilce kdy já sloužím jako baterie používá síť mnou zaplacenou energii zdarma.

  • @martinkomora5525

    @martinkomora5525

    3 ай бұрын

    Vaculik trepe sracky asi dostal ponuku propagovat elektromobilitu aj ked na to vobec nemame infrastrukturu

  • @PedroDivisez

    @PedroDivisez

    3 ай бұрын

    už ty drogy neberte!

  • @paveltater1618

    @paveltater1618

    3 ай бұрын

    Ano, neda se na to spolehnout... A reseni? Narozdil od spalovaku se neda zajet par km k jine čerpacce a vyresit za 5minut...

  • @magicokid

    @magicokid

    3 ай бұрын

    Bohužel to nechápete dobře. Nastavíte si v autě nebo přes aplikaci limit, který vaše auto poskytne do sítě. Může to být 10%, nebo 20%. Nebo taky neposkytnete žádné procento z vaší baterie. Záležet bude na vás. Když náhodou nepojedete druhý den do práce na schůzku 380 km, tak budete chytrý a nastavíte si, že třeba 10% vrátíte do sítě a dostanete např. lepší cenu za distribuci od svého dodavatele energií, nebo nějaký jiný benefit.

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    Ano. Tak by to mohlo být v roce 2080, pokud ještě budete žít A v případě, že zůstane M na jednom mrtvém bodě.

  • @zbynekmalek6250
    @zbynekmalek62502 ай бұрын

    A co lidi, co jedou jednou za týden? Přijedou na sídliště, píchnou to do lampy, a auto tam bude smrdět celý víkend a ještě pondělí a úterý, protože šéf je chce v práci videt až ve středu... Takový člověk bude pokutovaný? Nebo mu bude slavnostně přemístěno auto ještěrkou? :D

  • @20BI71
    @20BI712 ай бұрын

    Takže ak rýchlo hcem nabiť auto lebo to potrebujem tak budem platiť ako milionár 😢

  • @homnmr
    @homnmr2 ай бұрын

    Přemýšlet a mluvit na toto téma je důležité. Stejně jako se poučit z míst, kde jsou v elektomibilitě dále. viz. článek na idnes: Blackoutem za udržitelnost. Utrechtu došla elektřina, pro auta bude na příděl.

  • @lubosklech102

    @lubosklech102

    Ай бұрын

    Ano, ten článek plný kokotin. Už jste si našel rozbory tohoto článku?

  • @atael8747
    @atael87473 ай бұрын

    Všetko len že nejak musia nic konkrétne. 😀

  • @henrichraduska4261
    @henrichraduska42613 ай бұрын

    Ziadnych 400V, to je casty blud, to sa pan pletie. Ziaden elektromobil s trojfazovou nabijackou sa nenabija zapojeny do trojuholnika. Vzdy je to zapojene do hviezdy, t.j. 3x16Ax230V=11kW.

  • @peterhric2942

    @peterhric2942

    3 ай бұрын

    3x16x230 = √3x16x400

  • @henrichraduska4261

    @henrichraduska4261

    3 ай бұрын

    @@peterhric2942 Vychadza sa z povodneho jednofazoveho zapojenia.

  • 3 ай бұрын

    Moc hezké povídání! Ale, ale když už jsme u toho osvětlení na sídlištích - prosímvás (to jsem si od vás půjčil, prosímvás!) nešlo by jít o ještě krůček dál a udělat ta světla INTELIGENTNÍ - když tam nikdo neběhá po sídlišti v noci ať se to ku*va zhasne! Dnes to není problém se senzory - má to každá vilka na dům na vesnici. Všude se mluví jak se má šetřit energií a jenom tady na mojím sídlišti ve Znojmě jsou to STOVKY lamp! A to ještě nemluvím o light-polution a chudácích astronomech... Jistě, mám na tom osobní zájem - svítí mi to do okna...

  • @radomirvrana2508

    @radomirvrana2508

    3 ай бұрын

    A to byste chtěl, aby vám to místo toho otravného svícení rovnou blikalo do okna? Já něco podobného pod oknem mám a pokud se snažite usnout u "stroboskopu", je to opravdu bezva.

  • @tomket123
    @tomket1233 ай бұрын

    Chtěl bych podotknout že slunce svítí přes den né v noci, tak mi to připadá , jako slušný paskvil. Když chceme primárně nabíjet z přebytků obnovitelných zdrojů tak spíše nabíjet v práci né v noci,to by mi dávalo smysl . Toto si budují lobby jen energetické společnosti. Co tak podpořit firmy aby ,budovaly své solární systémy a tam zaměstnanci mohli nabíjet . No a jestli budeme infrastrukturu budovat tím tempem jakým pán popisuje tak elektromobilita v Česku nehrozí. Elon Musk prvně vybudoval infrastrukturu a pak až vozidla. Hold chytrý člověk.

  • @rybaluc

    @rybaluc

    3 ай бұрын

    Zkuste se podivat jak funguje regulace velkych zdroju-elektraren a mrknete na domaci trh s elektrinou.

  • @miroslavhoudek7085
    @miroslavhoudek70853 ай бұрын

    Spalovací motory nedávají pro spoustu lidí smysl. Aby někdo vezl děti 20 km do školy, fakt nepotřebuje překomplikovaný systém kontrolovaných explozí pod kapotou. Auto večer zaparkuje a těch 20 ujetých km se mu nabije během momentu, za prakticky nic. Ráno může s dětmi do vytopeného auta. Už tomu chybí jen bezpečnější baterie.

  • @MsBronix

    @MsBronix

    3 ай бұрын

    Byť souhlasím, že na takové jízdy je elektromobil mnohem vhodnější, tak ale nezapomeňte, že nabíjet každý večer doma má a dlouho mít bude jen zlomek populace a předehřátí umí i ta se spalovacím motorem už desítky let. A některá to dokonce umí i bez přídavného topení, resp. umí dálkový start - viz. např. Volvo.

  • @miroslavhoudek7085

    @miroslavhoudek7085

    3 ай бұрын

    @@MsBronix v Čechách je asi 2.3 milionů rodinných domů. Nepřekvapivě disproporční část (17 procent) je kolem Prahy. To je hodně velký trh. Určitě ne zlomek ve smyslu "zanedbatelné množství".

  • @klikar1982

    @klikar1982

    3 ай бұрын

    @@MsBronix vedel by ste kvantifikovat slovo zlomok?

  • @henrichraduska4261

    @henrichraduska4261

    3 ай бұрын

    @@klikar1982 V CR aj v SR byva v rodinnych domoch priblizne polovica obyvatelstva. Dalsich 10-15% ma garaz. Obyvatelia panelakov su v mensine. A navyse, zvycajne nekupuju nove auta.

  • @MsBronix

    @MsBronix

    3 ай бұрын

    @@henrichraduska4261 V cesku zije v bytech cca 53% lidi, tedy nadpolovicni vetsina. Pravda, tipoval jsem ten pomer rodinnych domu nekde kolem tretiny, coz jsem neodhadl. Nicmene bych rozhodne typem bydleni neurcoval to, jak starym autem kdo jezdi. Me mnohem vice vyhovuje obcanska vybavenost a tak radeji bydlim v byte, 5 minut jizdy MHD od centra Prahy, nez nekde v baraku ve Stredoceskem kraji a presto jsem si porizoval auto nove. Naopak znam spoustu lidi zijicich v rodinnych domech, ale na autech se snazi setrit bud proto, ze maji dokonce dve a nebo proto, ze jim znacnou cast prijmu seberou prave naklady spojene s barakem a zahradou, ktere me v byte netrapi. A jen pro upresneni, ja jsem zastancem elektromobility a moje dalsi auto uz nejspis bude elektricke, ale urcujici pro me bude jednak dojezd a prave dostupnost nabijeni, kde to jeste mnoho let chtit bude, viz. rozhovor. To posledni, co od auta chci, je krouzeni v patek vecer po Praze a hledani volne nabijecky, jen abych mel v sobotu rano plnou baterku a nemusel tak travit desitky minut volneho casu na rychlonabijeckach nekde po ceste, protoze cilova mista, ktera o vikendu navstevuji, casto nemaji ani zpevnene parkoviste, natoz nabijecku. Jsem presveceny, ze to tak jednou bude, ale s tim, jak vsechno trva, budeme radi, kdyz se to stihne do toho roku 2035.

  • @bednabiker1
    @bednabiker13 ай бұрын

    Prečo by mal byť black out, ved eaut sú 3,%

  • @radovanrakovicky2655
    @radovanrakovicky26553 ай бұрын

    Ja si taketo koncepty viem predstavit, to nie je problem. Problem vidim v tom, ze ked mam uzku dlhu ulicu a po oboch stranach 7 poschodove panelaky, kde bude to miesto pre dobitie? Uz teraz ako sa zaviedlo regulovane parkovanie bola ulica par mesiacov prazdnejsia, ale opet je plna. Tak kde realne by mesto spravilo miesta na dobijanie? To je opet na ukor beznych parkovacich miest s ktorymi uz teraz ma Bratislava problem. Skratka NIE JE KDE vytvorit oblast pre dobijanie, a ak hej, tak pojdem od auta domov 800 metrov trebars s nakupom. Dalsia vec bude disciplina, ked na nabijacich miestach pani Marta necha auto zaparkovane 8 hodin. V sucasnej dobe ja osobne nemam problem - mam Lidl 300m od domu s nabijackami, mam obchodak blizko, najazdim 8000 rocne co je ze nic, takze ny som nabijal kazdych 5 dni na jednom z tych nabijacich miest. Ale ked sa to stane masovkou, tak obe miesta budu permanentne obsadene. No...neviem veru

  • @pavelblaha5243

    @pavelblaha5243

    3 ай бұрын

    Přibydou nabíjecí sloupky vedle dosavadních parkovacíh míst.

  • @radovanrakovicky2655

    @radovanrakovicky2655

    3 ай бұрын

    @@pavelblaha5243 Ale to nie je riesenie praveze. Lebo teraz je zdielane parkovanie za poplatok, ja platim rezidentnu rocnu parkovaciu kartu a len tak tak najdem volne miesto. Ak sa tam k takej lampe postavi niekto kto nepotrebuje nabijat, je zle. Ak tam nabija, je zle, opet nemam kde zaparkovat. Skratka oni uberu - uz z tak mala- parkovacich miest rezidentov, aby bolo kde nabijat podla mna. Alebo - medzi lampami je kolko...50 metrov rozostup? A ja budem stat 20m od najblizsej nabijacej lampy a potiahnem vlastny 20m kabel pri chodniku??? Odpoji ma niekto nahodou??? Wtf? To sa proste v hustej infra s panelakmi neda zabezpecit

  • @marcelrudavatra3269
    @marcelrudavatra32692 ай бұрын

    Hm hezke snění přeji😂

  • @NutelaCamp
    @NutelaCamp3 ай бұрын

    ani žehličky vám nepôjdu :D

  • @malakusmalakuss2152
    @malakusmalakuss21523 ай бұрын

    To su reci o tom co bude. Realita je ina. Zatial su to projekty a modely. Kedy to bude ? Za rok ? Za 10 rokov? Bude sa menit infrastruktura? Budu trafostanice? Bude meď? Ude zaplatitelna elektrika? Osobne si myslim, ze baterie su schopne pokroku , ale o tom ze infrastruktura bude stihat vyvoj pochybujem. Aj z hladiska financovania tej infrastruktury.

  • @TheZdenislav
    @TheZdenislav3 ай бұрын

    kdo nechce hledá důvod. kdo chce hledá způsob.

  • @milandasek
    @milandasek3 ай бұрын

    Asi jsem hlupak, ale 150 nabijecek pro sidliste kde je 1000+ aut? Dobre, prijedu domu, zapojim auto a necham to tam 12h a mam garantovano, ze se mi to nabije 30kWh. A co tech dalsich 850 lidi? To budou muset vsechna auta rotovat denne, aby uvolnili to misto pro dalsi. To nekdo povazuje za realne?

  • @bretislavkacinsky622

    @bretislavkacinsky622

    3 ай бұрын

    ano nejspiše jsi.....než bude na sidlišti 1000 bev,tak dnešní skoro 50 tnici jako já už budou mrtví......kor s typicky českým přístupem k inovacím

  • @milandasek

    @milandasek

    3 ай бұрын

    @@bretislavkacinsky622 takze tu rekonstrukci osvetleni a kabeze budou delat za 15 let znova? Tak to pak jo. Jak zarucite, ze vam pred sloupem s nabijeckou nebude stat ice?

  • @bretislavkacinsky622

    @bretislavkacinsky622

    3 ай бұрын

    @@milandasek to opravdu netuším. ja to nabíjím denně wallboxem v garaži s občasnou dotací ze slunce. čili možná bagatelizuji problém sidlišt,ale veřím,že i my evropsti neandrtálci,to průběžně budeme zvládat.

  • @josefeffenberger
    @josefeffenberger3 ай бұрын

    večer se připojíš a budeš očekávat, že budeš mít ráno nabito a že v klidu pojedeš do práce, noc ale neproběhne v klidu, protože si nebudeš jistý výsledkem. Mnohdy ještě nabito nebude a tak do práce nepojedeš.

  • @babjakjan

    @babjakjan

    3 ай бұрын

    Auto s baterií 64kWh potřebujete dobít o 8kWh (aby průměrný člověk mohl do práce), dejme tomu, že se nenabíjí do 100% ale ideálně jen do 80%, takže mžeme předpokládat, že průměrný člověk bude přes tu noc potřebovat dobít z 40kWh v baterce na 48kWh, pokud se něco nepovede, tak bude mít pořád k dispozici energie na cca 250km, takže myslím, že spát může úplně v klidu. Pokud to bude situace, kdy dojede s nulou a ráno jede do Chorvatska, tak pokud bude chtít mít jistotu, tak bude muset přibrzdit na nějaké DC hi-speed nabíječce. A když prožije třeba X nocí a nic se nestane, tak tu X+1 nocí už bude spát klidně (X si zvolte dle míry flegmatizmu či paranoie dotyčného)

  • @Tom74FFV
    @Tom74FFV3 ай бұрын

    Propůjčení své energie z mého auta pro systém? Když si selským rozumem promítnu zápory... ztráty, amortizace od baterek po el součástí wallbox, jističe atd, ceny silového připojení. Tak mě to připomíná samoobslužné pokladny v obchodě kde místo služby sloužíme 😂

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    A to si jako myslíte že to budete dělat zdarma? 😀Ojojoj... nemluvě o elektromobilech s LFP baterkama, které mají životnost daleko přes milion km.

  • @Tom74FFV

    @Tom74FFV

    3 ай бұрын

    Jo dostanu slevu za reodber 😂 ok baterka je na věky a vše co jsem zmínil také nepodléhá opotřebení 😉 A ztráty nabíjení a vybíjení také žádné nejsou 😎 Já jsem přející a všem to přeji 👏 Opět selský rozum....EV auto na dotace doma fotovoltaika na dotace přípojky na dotace ok... Od koho se dotace vezmou....od vás, nás.... vše krom těch co to vymysleli 👍

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    @@Tom74FFV Dotace na zelené technologie se financují z emisních povolenek. Jednoduché, prosté. Ti co vypouští sračky platí a TAK to mělo být od samého počátku.

  • @MiroslavKonstak

    @MiroslavKonstak

    3 ай бұрын

    Tohle by spíš vypadalo tak, že zboží, které si sami vybalíte z palety bude za 20Kč, z regálu za 25Kč a čím bude toho zboží méně, tak tím bude zdražovat až na 50Kč A ještě malým písmem v podmínkách, že když sousedovi dojde máslo, tak máte povinnost mu poskytnout polovinu svého. Přenos rizika a nákladů na koncové lidi, ale benefitů pramálo, tak ještě že jsou aspoň ta auta levná... jo počkat..

  • @Tom74FFV

    @Tom74FFV

    3 ай бұрын

    A ty povolenky jsou co? 😅 Kde a proč jsou zde? Kvůli americkým indiánům, aby měli čistější rezervace, nebo jsou zde proto aby se odstranil plastový ostrov v oceáně nebo aby otroci netěžili suroviny v zoufalých podmínkách... Selský rozum říká, že si je někdo vycucal z paty stejně jako cenu naší elektriky 😊 Přeji hezký zbytek života, ale hlavně i lidem kolem Vás 👍 EV auto je dobré jen né pro všechny a všem a už vůbec není eko než benzín euro 7.

  • @user-xj3yf5rp3z
    @user-xj3yf5rp3z3 ай бұрын

    Promiňte, ale takhle na sílu tlačená láska od pana Vaculíka je čirá katastrofa. Rozumím, že mu bylo jasně vysvětleno jaký bude teď trend, ale toto .. ?

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    Ne, Vaculík akorát nemá zapotřebí dělat ze sebe klauna a lhát jak Vrtal, aby se zalíbil vám a vám podobným, co jste zmasírovaný anti-ev propagandou.

  • @babjakjan

    @babjakjan

    3 ай бұрын

    Video je o tom, že kdyby to nastalo, tak by to nebyl problém a vy si z toho odnesete, že vám někdo na sílu tlačí EV...

  • @user-xj3yf5rp3z

    @user-xj3yf5rp3z

    3 ай бұрын

    @@babjakjan Ne prosim. Video je fajn, zajimave pro me nove informace, za ktere Vam děkuji. Osobně proti EV nic nemam. Komentuji pouze novou nasilnou podporu EV pana Vaculika, která je do očí bijíci.

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    Jiné vysvětlení nemáte?

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    @@user-xj3yf5rp3z V čem je nadšení pana Vaculíka z EV násilné? Jestlipak vy spíše násilně panu Vaculíkovi necpete do úst něco, co vůbec neřekl?

  • @jirkajede7281
    @jirkajede72813 ай бұрын

    300A je v siti nizkeho napeti cca 207kW.

  • @martinsmrha3559
    @martinsmrha35593 ай бұрын

    Podle me nejvetsi rozdil mezi uzivatelm elektromobilu a spalovaku je, ze zastanci spalovaku proste chteji, aby jim auto slouzilo a museli resit minimum otazek s tim spojenych. Naopak zastance elektromobility chce slouzit autu, resit milion otazek kolem a obdivovat novou technologii.

  • @ptygr

    @ptygr

    3 ай бұрын

    Vzhledem k nutnosti pravidelných návštěv servisu, výměn oleje apod., pravidelných návštěv čerpacích stanic apod. mám dojem, že sloužím spíš tomu spalováku. Udržet třeba tři spalováky v rodině v provozu je výkon, který obdivuju...

  • @madduron

    @madduron

    3 ай бұрын

    ​@@ptygr "I přesto, že jsou elektromobily Škoda méně náročné na servis, je nutná jejich pravidelná údržba. Pokud máte vůz Enyaq nebo Enyaq Coupé, měli byste každé dva roky absolvovat pravidelnou servisní prohlídku, která však není závislá na počtu najetých kilometrů - na rozdíl od vozů se spalovacím motorem, které vyžadují pravidelný servis také po určitém počtu najetých kilometrů." za jak dlouho ujedete s elektroautem tolik kilometrů, za kolik je třeba výměna oleje? Třeba 15000km? Kolik času na nabíječce strávíte, abyste ujel 15000 km a kolik na benzince se spalovákem? A cena servisu? Zaujalo mě třeba "Dost zásadní položku tvoří i výměna chladicí kapaliny u elektromobilů Kia e-Niro a Hyundai Kona Electric. Zde se podle zkušeností majitelů kolikrát liší servis od servisu, ale výměnu chladicí kapaliny baterie automobilka předepisuje jednou za 3 roky/45 000 kilometrů. A věru není to levná záležitost. Někoho to stojí tři tisíce, jiného sedm, ale našly se i servisy, které si za to řekly 25 tisíc. Což popravdě náklady na kilometr zvedá o víc jak 50 haléřů na kilometr. A to už je znát." nebo "Když to spojíme s vyšší hmotností auta, nemůžeme se divit, že elektromobily holt opotřebují pneumatiky rychleji. I přesto jsou někteří čerství majitelé aut na baterky udiveni, že je mění se znatelně vyšší frekvencí než u spalováku, který měli předtím."

  • @martinsmrha3559

    @martinsmrha3559

    3 ай бұрын

    @@ptygr 2x rocne musim menit pneu, to predpokladam, ze delate i na elekromobilu. Takze s pneu necham udelat i udrzbu- to rocne zabere cca 10h na servisu. Cca 50x rocne tankuji po 5 minutach. To dela v souctu cca 14h meho slouzeni autu rocne. Urcite ted uslysim od elektro fanatiku, ze vsichni dobiji doma nebo pripadne delaji jinou cinnost, kdyz cekaji na dobiti. Ale to muzu taky rict pri cekani v servisu, tak se dostanu na 4h slouzeni autu rocne- to pro elektronadsence neni problem stravit na nabijecce za 1 mesic

  • 3 ай бұрын

    Moje zkušenost je přesně opačná. Největší zastánci spalovaků jsou lidé kteří používají automobil jako prostetiku na přirození. EV lidé pro které je auto prostě jen nástroj na přepravu.

  • @tomasm.9362

    @tomasm.9362

    3 ай бұрын

    @ Nesmysl, ja ten svuj fosilni prostredek pouzivam take jako nastroj na prepravu, ale mam na hrbu nekolik staveb po CR a jsou dny, kdy jsem nucet jet 400-600km a vazne nemam cas na to, abych si dal nekde hodinu pauzu u sojoveho late. Chapu, ze manici z IT a ja nevim kdo dalsi nemusi pomalu zvednou zadek od stolu a tak jim staci jizda po meste, ale bylo by fajn, aby elektroideologove a dalsi soudruzi v eurosojuzu brali v potaz i zamestnani/podnikani, kdy je nutne byt neustale na ceste a neztracet cas. Dejte mi elektroauto s realnym dojezdem 600km, nebo klidne 300, ale s "dotankovanim" do15min... a nereknu ani popel. A jeste chci zminit, ze opravdu nehodlam jezdit 100-120km/h, protoze cas jsou penize...

  • @makorvenca8654
    @makorvenca86543 ай бұрын

    by mně zajímalo kde chcete brát ten proud, když bude nabíjet x milionu el. Aut,tak jak chce eu abychom všichny jezdily na proud

  • @wolficek

    @wolficek

    3 ай бұрын

    Vždyť o tom mluvili v jejich diskuzi 👀

  • @pavelrajm

    @pavelrajm

    3 ай бұрын

    V zásuvce?

  • @miroslavspacek5737

    @miroslavspacek5737

    3 ай бұрын

    ČR má už teď takový přebytky, že by uživila takoejch elektromobilů klidně 5 milionů, a to jsem to počítal s opravdu worst case čísly jak průměrných nájezdů, tak průměrných spotřeb atd.

  • @mareksykora779

    @mareksykora779

    3 ай бұрын

    @@miroslavspacek5737 Přebytky? Kde žijete? Naši elektrárenští baroni produkují o 13 procent víc než spotřebujeme a to tedy vyváží. Ale my musíme produkci omezit ne o těch 13 procent, ale o celých 40 procent. To je elektřina ze spáleného uhlí. A tu už nechceme. Takže pro elektromobily nemáme vůbec nic.

  • @miroslavspacek5737

    @miroslavspacek5737

    3 ай бұрын

    @@mareksykora779 Energetický mix se postupně mění. A celý přerod na elektromobilitu bude trvat dalších minimálně 25 let.

  • @petersedliak4362
    @petersedliak43623 ай бұрын

    Pozerám, že sa tu súdružsky mažú príspevky...

  • @tomasm.9362

    @tomasm.9362

    3 ай бұрын

    Já už přišel o dva... a to jsem nepoužil ani jedne vulgarni vyraz 🤷‍♂

  • @petersedliak4362

    @petersedliak4362

    3 ай бұрын

    @@tomasm.9362 No nič, ja som mal Vaculíkove recenzie rád, ale zrejme spadla maska... Asi je to tak v poriadku.

  • @mamtakymam4554

    @mamtakymam4554

    3 ай бұрын

    @@petersedliak4362 Přijde mi, že to nebyla/není maska, ale že přišlo zadání z vyšších míst. Vzhledem ke sledovanosti a dosahu tohoto kanálu.

  • @lubosklech102

    @lubosklech102

    Ай бұрын

    To je v pořádku. Český informační prostor je plný kokotin o elektromobilitě a je potřeba se rozhodovat na základě relevantních informací. Místo toho se v Česku řeší imaginární problémy. Příklad kravín je článek o Utrechtu, nebo konec elektromobilniho šílenství, evropské automobilky dávají ruce pryč...

  • @psychologybeats4827
    @psychologybeats48273 ай бұрын

    Dve najväčšie nevýhody sa ešte nevyriešili...VYSOKÁ CENA A VYSOKA HMOTNOSŤ BATÉRIE...elektromotor= perfektná vec ...bateria je katastrofa...asi preto vlaky nepoužívajú baterie ale troleje alebo diesel generator ešte stále

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    Vysoká cena baterie? No tak to už letos nebude pravda, ceny baterií jdou extrémně dolů a hmotnost do pár let také ne. Vlastně už dnes jsou celkem energeticky husté baterie, jen patří mezi ty dražší. Ale jako s každou novou technologií, cena bude klesat.

  • @psychologybeats4827

    @psychologybeats4827

    3 ай бұрын

    @@czNemesis tak to som teda zvedavý

  • @weetekxa2868

    @weetekxa2868

    3 ай бұрын

    @@czNemesisbaterie nasledujich min 10 let budou porad stejne, tezke a s malou hustotou energie. Korejsti vyrobci toto sami verejne prezentuji, duvod je cena.

  • @vondrass

    @vondrass

    3 ай бұрын

    Co pořád máte s tou hmotností, vždyť není téměř vůbec důležitá. Důležité je, že EV energii potřebnou pro rozjezd vyšší hmotnosti využije při brzdění k nabíjení zpět do baterie. A v městském provozu je to více jak 30%. Spalovák tuto energii zničí v brzdách. Co je potom platné, že je o 250 kg lehčí. Vůbec nic. Je to jen žrout energie, který jí spotřebuje 3 x více, než EV. Vlaky používají troleje, protože jsou to vlaky a ne dopravní prostředky pro jednu až 5 osob. Jejich hmotnost je nesrovnatelná a ani spalovací motor který se musí vejít do lokomotivy není pro vlak dostatečné výkonný. K tomu je jeho provoz drahý.

  • @psychologybeats4827

    @psychologybeats4827

    3 ай бұрын

    @@vondrass hybridy sú cesta v tomto storočí...klasické spalovaky sú zastarané a na čisté elektromobily je ešte skoro...

  • @ludekvohlprecht
    @ludekvohlprecht3 ай бұрын

    Tak si pojďme shrnout kam se ten "vývoj" posunul. V době kdy zdražilo všechno, nevěřím, že jednou nebude i to nabíjení záležitost dražší než tankování prémiového paliva. Vy se tady pořád bavíte o nějakém možná co by kdyby a víme, že nic se nedá předpovědět. Auta dnes stojí neskutečné sumy. Pro nenáročné tu mají být čínská nebo rumunská auta, která jsou technicky víc jak 10 let pozadu ale stojí stejně jako co před 5 lety slušná, technicky vyspělá auta a ještě nám jsou prezentována jako ona spása. Na čmoudíky v nějakém řádu procent, promile opravdu neberu ohled, abych se nechal dobrovolně šikanovat zelenými rudými teroristy. S mým dostatečně čistým a moderním dieslem natankuji za 5 minut až 1000km dojezd. I když někdy čekám u stojanu, vždy se na mě dostane během několika minut. Tady to bude co? Půl dne čekačka.. den? Odmítám aby mi neustále někdo prezentoval zhoršení komfortu, tahání více peněz z kapsy jako lepší zelenější řešení. V tomhle hypotetickém rozhovoru mi fakt neříkáte nic na co bych se chtěl těšit. A samozřejmě kohokoliv si sem pozvete z oblasti energetiky tak budou básnit o tom jak to tady bude skvělé, logicky, jde o jejich práci a budoucnost.

  • @xmeda

    @xmeda

    3 ай бұрын

    Ono se to pak jeste vic zdani a k tomu se da ocekavat treba i zdaneni plochy solarnich panelu, protoze ruzni Fialove nemaji penez nikdy dost.. Cinska auta nejsou 10 let pozadu ani nahodou. To jsou ty odpady s vyrobni cenou 100k, ktere se u nas ale jen diky ruznym dovoznim prihlasovanim, homologacim apod pak prodavaji za 350k+ a pak to samozrejme nedava smysl. Kdyz si koupite dospele cinske auto, ktere v Cine vyjde na v prepoctu 500k (a u nas by stalo milion) tak to je jinde.

  • @martinvalach6108
    @martinvalach61083 ай бұрын

    Zlatá dobrá jednoduchosť, natankovať a jazdiť.

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    Jistě... spalovací motor, to je úplně jednoduchost sama, včetně rafinace a těžby ropy, to je taky velice JEDNODUCHÉ.

  • @martinvalach6108

    @martinvalach6108

    3 ай бұрын

    Ano. Natankovať a jazdiť je jednoduché. Ja nepíšem o vyrobe phm, ani o výrobe motorov.​@@czNemesis

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    @@martinvalach6108Stále to znamená otravovat se s ježděním na benzínku, popřípadě tam čekat frontu, platit a šahat na ty hnusný ochmataný pistole. A ten pravidelný servis olejů a filtrů atd je taky "zlatě" jednoduchý.

  • @tomascermak9205

    @tomascermak9205

    3 ай бұрын

    Odměnou jsou nám rakovinu a astma způsobující exhalace.

  • @paveltater1618

    @paveltater1618

    3 ай бұрын

    @@czNemesis Nebo jak de.ent cekat hodiny na nabiti, hledat volnej stojan nebo cekat cekat cekat... na ochmatany konektory... Na delsi trasy si vzit dovolenou (ok rychlonabijecky, ale ty daleko vice degraduji baterii- to je fyzka, jsem elektrotechnik... a ani otazka distribucnich siti neni tak jednoducha jak se to ten "strejda" snazi prezentovat )

  • @jiripavlik4604
    @jiripavlik46043 ай бұрын

    Do dvou let p.Vaculík zapomene, jak voní benzín 🫤

  • @PedroDivisez

    @PedroDivisez

    3 ай бұрын

    a jak voní nafta, hmm, a ta spálená bez DPF, to uplně čistí vzduch

  • @tomaskolaja3365
    @tomaskolaja33653 ай бұрын

    Napisem cisla za slovensko. Rozdiel medzi spotrebou cez den a v noci je cca 800 MW. Ak by sa auta nabijali v noci, tak uz dnes mame 8 x 800 = 6400 MWh energie na nabijanie aut denne. Priemerny najazd aut je cca 12000 km rocne. To je 33 km denne, to je cca 6 kwh denne na jedno auto. Na slovensku uz dnes mame energiu, rozvody, trafaky na cca milion elektromobilov a to som neratal s poklesom spotreby cez vikend

  • @petersedliak4362

    @petersedliak4362

    3 ай бұрын

    "Na slovensku uz dnes mame energiu, rozvody, trafaky na cca milion elektromobilov"...tak tie rozvody a trafáky by som chcel vidieť. Na väčšine sídlisk vo väčších mestách už dnes bežne dochádza k mikrovýpadkom, preťaženiam a miernej odsynchronizácii fáz.

  • @reflexxx13

    @reflexxx13

    3 ай бұрын

    @@petersedliak4362 cez deň a aj to výnimočne na niektorých, ako si sám uviedol. Zopakujem pointu... cez deň.

  • @petersedliak4362

    @petersedliak4362

    3 ай бұрын

    @@reflexxx13 Teraz neviem či to reaguješ na mňa, alebo čo si vlastne chcel povedať.

  • @tomaskolaja3365

    @tomaskolaja3365

    3 ай бұрын

    @@petersedliak4362 v noci je odber vyrazne nizsi, v noci rozhodne nedochadza k ziadnym mikrovypadkom, alebo k nejakych problemom...

  • 3 ай бұрын

    @@petersedliak4362 což na tom výroku nic nemění. Tomu se říká rozdíl špička a mimo špičku.

  • @mamtakymam4554
    @mamtakymam45543 ай бұрын

    Zajímalo by mne, jestli je za touto proměnou p. Vaculíka z oblíbeného a velmi erudovaného motoristického novináře na elektromagora nějaké zadání z vyšších míst, nebo opravdu tak zblbnul. Velmi rád jsem sledoval jeho recenze, ale tímto průhledným protlačováním elektromobilů u mne klesl a jeho recenze si pouštím už jen málokdy. A myslím, že nebudu sám. Je to škoda, jako novinář by měl být vyvážený a nestranný.

  • @henrichraduska4261

    @henrichraduska4261

    3 ай бұрын

    A co ak je az teraz nestranny. Len to nezapada do tvojho videnia sveta.

  • @milanmedek3555

    @milanmedek3555

    3 ай бұрын

    On to vysvětloval v jedné z jeho prvních recenzí ne elektroauto. Jeho vysvětlení a nadšení dávalo smysl. A možná je hodně nadšený, a proto to tak tlačí a je velkým zastáncem.

  • @Flustickmp

    @Flustickmp

    3 ай бұрын

    @@milanmedek3555 Celý život řešil jen spalovací motory a ted chce dělat i něco jiného.

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    Takže když někdo hlásá něco s čím nesouhlasíte, tak je dotyčný nevyvážený a "elektromagor"? 😀 Cha... a vás nenapadlo, že jste nevyvážený a "fosilmagor" vy? :)

  • @klikar1982

    @klikar1982

    3 ай бұрын

    Tomu sa hovori vyvoj. Ked sa jazdilo len na konoch tiez na ludi ktori prisli s myslienkou auta nadavali taki ako Vy. Situacia sa opakuje.

  • @TenMatous
    @TenMatous3 ай бұрын

    Výkon 3f sítě se úplně takto nepočítá, ale co už. Proč by to měl odborník z PRE vědět….

  • @milansedlacek7993
    @milansedlacek79933 ай бұрын

    Až jednou budou všude elektroauta.....to mi připomíná jednu organizaci co také skončila, ti zase hlásali Až nás budou milióny. .. Když jsou ty elektrické vozy tak super, proč ta kampaň ????

  • @czNemesis

    @czNemesis

    3 ай бұрын

    Protože dezinfo anti-kampaň?

  • @nacestach-lubossacher8478
    @nacestach-lubossacher84783 ай бұрын

    Klíčová myšlenka je prý ta, že ten, kdo nechá auto déle na nabíječce to bude mít levnější než ten, kdo bude na nabití chvátat. No nevím, pak budou plné nabíječky čekajících aut na nabíjení. Navíc žijeme ve světě, kde jsou peníze na prvním místě, takže brzy přijdou na to, že potřebují spíš ty rychlodobíječe za víc peněz než ty co nabíjí za levno a blokují nabíječky ostatním. Resp. obsloužit za hodinu co nejvíc zákazníků. Asi jako bych na benzínce připojil pistoli a nechal tam stát auto třeba 2 hodiny až mi ho třeba natankujou.

  • @marekmichalicek7350
    @marekmichalicek73503 ай бұрын

    Pana Vaculika sledujem obcas par rokov. Bral som ho ako odbornika na auta ako technika ktory vie ako auto funguje. Je to zrejme vystudovany technik. Takych ludi s technickzmi znalostami vela neni medzi ludmi ktory testuju auta. Nicmene som si vsimol ze prudko skocil do Elektromobility a zacal ich velmi chvalit. Bol som z neho prekvapeny kedze som ho bral ako cloveka vyslovene na fosilne auta. Tym ho vobec nehejtujem. Ale pride mi to take divne ze Elektromobilitu moc adoruje a chvali skoro bez kritiky. Taky “obrat” sa nevidi casto. Nemam nic proti EV. Naopak celkem drzim palce hlavne aby boli cenovo dostupne. Cena je najdolezitejsia. Ale aj tak by pan Vaculik ako skuseny technik mal rozpravat aj o nevyhodach EV kyorych je stale vacsina. Na koniec len filozoficka uvaha. Keby EV boli tak dobre tak by nebolo treba takychto debat a plno auto novinarov ktory ich musia chvalit. Proste co je dobre nepotrebuje reklamu. Jednoducha logika. O tom ze nadmerne kouřeni a alkohol skodi zdravi vi kazdy a netreba na to delat konference, diskuze nebo video testy….Stejne tak ze EV su tak “vyborne”

  • @jurajslota410

    @jurajslota410

    3 ай бұрын

    Čína svojou výrobou EV už prevalcovala trhy.Takisto el skútre už zaplavili turecké mestá. Kto chce spalovák,kúpi z dovozu aj po 2034.Japonca,alebo korejca.

  • @martinkomora5525

    @martinkomora5525

    3 ай бұрын

    asi dostal ponuku ktora sa neodmieta

  • @PedroDivisez

    @PedroDivisez

    3 ай бұрын

    tak se mu to holt zalíbilo, když se už s hodně EV projel. Vy evidentně ne :D

  • @okovarik3

    @okovarik3

    3 ай бұрын

    Ta vase jednoduchá logika, ale nebi spravne popsána. Třeba zrovna tady pan Vaculík a i ostatní motoristictí novináři před chvalenim EV proste jen chvalili ostatní auta, která recenzovali. Takže ty taky byla špatná, když potřebovala chválit? Druhy aspekt je osvěta. Ve většině diskuzi u jakéhokoliv článku nebo videa je vidět, ze spousta lidi stále nemá tušení jak EV funguje nebo nefunguje.

  • @martinkomora5525

    @martinkomora5525

    3 ай бұрын

    @@okovarik3 tu nejde o samotne EV, ale o infrastrukturu, ktora absolutne nie je pripravena aby sa masivne prechadzalo na EV, Vaculik len trepe omacky a zahovara tento jednoduchy fakt.

  • @dusangazur2226
    @dusangazur22263 ай бұрын

    Načo toto riešime?? nie je lepšie si počkať na technologie ktoré nam sľubujú dojazd 1000km a nabitie do 10min? 😉

  • @PedroDivisez

    @PedroDivisez

    3 ай бұрын

    jo, fůze, to bude to pravý, vykopete mě z hrobu kdyžtak?

  • @vladimiralena9129

    @vladimiralena9129

    2 ай бұрын

    Ten vývoj musí niekto zaplatiť. Len nech ev kupujú, my si počkáme. Zatiaľ to istí ropa.

  • @20BI71
    @20BI712 ай бұрын

    Ak je na jednom sídlisku cca.100 vozidiel a 10 lam.......

  • @janmarek8842
    @janmarek88423 ай бұрын

    👍 elektromobily nechci a nejsem jediný. Chtěl bych vidět takový elektromobil abych sním mohl jezdit na výlet do zahraničí a za autem za přehnutý karavan 1,5 tuny. A ještě k tomu aby ten elektromobil byl SUV 4 x 4 To by stálo nejmíň 3 miliony kde bych na to asi vzal. Jsem řidič autobusu. Momentálně mám dvě Volva XC90 V5 147 kW a budu je udržovat do milionu kilometrů.🚎

  • @psisteak4122
    @psisteak41223 ай бұрын

    Velmi poučný rozhovor. Zasloužil by vládní grant a masivní rozšíření, aby se lidem trochu nacpaly do hlavy nějaké věcné informace, a trochu jim vymést z těch hlav ty zvratky, co tam aktuálně mají.

  • @lukasbartos663

    @lukasbartos663

    3 ай бұрын

    To raději ne, i těď se ohánějí dotacema které nejsou, nebo max pro státní aparát. A nebo ten grant bude cílit na namaštění něčí kapsy, jako chystaná nedotace na poízení bezemisního vozu (cílená na zisk bank).

  • @tygrinaceste
    @tygrinaceste3 ай бұрын

    skvělý rozhovor odborníků, kteří tomu opravdu rozumí. děkuji.

  • @LP-fq9us

    @LP-fq9us

    3 ай бұрын

    Nerozumí tam tomu ani jeden. Oni tam jen filozofují a blábolí tam nad věšteckou koulí.

  • @xrysf03

    @xrysf03

    3 ай бұрын

    @@LP-fq9us Nesouhlasím, že tomu hoši nerozumí. Souhlasím, že se snažili, aby to vyznělo pozitivně - ale přitom i věcně poinformovat ty, kdo umí poslouchat. Řekli poměrně mnoho čísel, která lze poměrně přímočaře interpretovat. Třeba že obnova distribuční sítě trvá 40-60 let, nebo že v Praze chtějí stavět 150-200 zásuvek na sloupech ročně. (A když se podívám z okna paneláku, kde teď sedím, vidím tak jeden kandelábr na 10-20 aut.) Umíte násobit a dělit? Stačí číst mezi řádky. Myslím, že se jim to hodně povedlo. Všimněte si, že vlastně nikomu nic neslíbili. Panelákové sídliště s travnatými plochami je mimochodem pro obnovu sítí ideální lokalita z hlediska efektivity - vysoká koncentrace obyvatelstva, přitom je kudy kopat i bez sbíječky. Viz např. momentální bouřlivý rozvoj vláknové optiky pro internet. Pouliční osvětlení je z hlediska distribuční sítě jenom takový slaboučký periferní spotřebič. Odhaduji, že ty velké průřezy (25mm) doteď dávají možná spíš kvůli vzdálenostem, aby na NN nebyl velký úbytek (ztráty energie). Například páteř sídliště, která napájí domy / domácnosti případně obchody apod., vede úplně jinými kabely/trasami, nikoli od lampy k lampě. A když dáte desetkrát větší průřez k lampám, protože tam čekáte desetinásobný odběr, tak musíte taky vyměnit místní trafo... a když to uděláte plošně, tak i trafa v hierarchii nad nimi. A přenosovou soustavu = národní dálkové patro elektrizační soustavy. Přestože v titulku stojí, že to tak horké nebude, a v rozhovoru zaznělo, že "to se dožehlí řízením odběru nabíječek". V organizační rovině, ono to tam bylo opět jenom taktně naznačeno, ale na celém systému se podílí mnoho subjektů: - PRE se stará o infrastrukturu (tahá dráty, staví trafa, dává lidem domů jističe) - jiná firma (jiné firmy) nad tou infrastrukturou prodávají služby koncovým zákazníkům - trochu mě překvapuje, že zrovna PRE (provozovatel distribuční sítě) řeší taky kandelábry - měl jsem pocit, že o osvětlení se městu stará jakási firma z oblasti dopravní telematiky (možná jenom o některé kategorie pouličního osvětlení) - a pak je tu město (magistrát) - například aby se u té nabíjecí zásuvky dalo vůbec zaparkovat a připojit se, jak tu zmiňují jiní (odbor správy veřejných komunikací = silnic?) - a asi i další složky státu... Klobouk dolů před PRE, že se do toho ze svého konce snaží aspoň trochu pustit, když vlastně oni přímo s koncovými zákazníky nepřijdou do styku. Když udělám krok zpět, jedna hodně kacířská myšlenka na závěr: řekněme že hodně osvícená radnice, nadšená a s výhledem do budoucna, ale zatím bez jasné představy a s nejasným zadáním, by se mohla začít trochu připravovat na budoucnost tím, že při vhodných příležitostech v rámci souběhu prací přihodí do výkopů svoje chráničky, pro výhledově možná budovanou nabíjecí síť. Tak aby vývody například vyvěraly u nově budovaných parkovacích zálivů. Nebo aby aspoň trasa vedla ulicí nebo škarpou podél apod., a bylo možno za cenu relativně malého lokalizovaného výkopu následně podle potřeby umístit odbočku nebo přístupovou šachtu nebo tak něco. Chráničky přiměřeně brutální a správně hluboko zakopané, aby bylo možno je k danému účelu použít. Dát vydělat odbornému projektantovi. Odhadem by to město mohlo páchat na vlastní triko a bez složitých povolovaček, protože by technicky v tu chvíli netahalo *dráty*, nestavělo rozvodné skříně apod. A až nastane předpokládaný velký boom elektromobility, mohla by síť nabíječek vyrůst bez velkého liniového kopání = na základě pozdějšího rozhodnutí o organizačním uspořádání, výběrka na zhotovitele montáže atd. Nechci ty analogie s rozvojem telco sítí extrapolovat moc daleko, je to přece jenom jiné hřiště, tlustší kabely a dosud trochu horká půda.

  • @vlastimilstastny7759
    @vlastimilstastny77592 ай бұрын

    Tak tomu se říká budoucnost. Děkuji, nechci.

  • @20BI71
    @20BI712 ай бұрын

    A ešte k tomu byrokracia

  • @madduron
    @madduron3 ай бұрын

    V čechách jede elektromobil v průměru 30-40km denně. Možná to je ten nejlepší ukazatel, na co je elektrické auto v současné době dobré... A super, kvůli této gigaporci kilometrů, nechám auto zapojené na nabíječce celou noc, abych nabil 8kW (ekvivalent v benzínu? kolik litrů benzínu potřebuji na ujetí 30-40km?) za 45 minut. Takže kvůli mých 45 minut obsazená nabíječka celou noc nebo celý den, podle toho jestli jsem doma nebo v práci.

  • @mirobobak3811

    @mirobobak3811

    3 ай бұрын

    A koľko prejde denne v Čechách priemerný spalovak?

  • @PedroDivisez

    @PedroDivisez

    3 ай бұрын

    další 🤦‍♂

  • @okovarik3

    @okovarik3

    3 ай бұрын

    To jste spatne pochopil, ten průměrný najezd není na elektromobil, ale na automobil obecně.

  • @madduron

    @madduron

    3 ай бұрын

    @@PedroDivisez další...🙄

  • @madduron

    @madduron

    3 ай бұрын

    @@okovarik3 díky za upozornění, to jsem špatně slyšel že se jedná celkově o automobil a ne o elektro

  • @20BI71
    @20BI712 ай бұрын

    Áno presne ak máš kopu peňazí je ti to jedno ALE.....

  • @mara1982cz
    @mara1982cz3 ай бұрын

    Kolik CO2 se vytvoří tvorbou takové to distribuční sítě? Ta měď do těch kabelů se musí někde vytěžit a následně s toho vyrobit kabely pro celou EU od Finska po Maltu.

  • @lukasbartos663

    @lukasbartos663

    3 ай бұрын

    v distribuční síti se převážně setkáte s hliníkem v kabelech.Je levnější, lehčí a tvárnější.

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    Někdy se musi začít. Nemůžeme proste donekonečna jezdit na ropné produkty. Když se budovala síť stovek tisíc čerpacích stanic v Evropě, tak jsme se mohli klidně ptát taky.

  • @rsachr

    @rsachr

    3 ай бұрын

    @@lukasbartos663 ten se nemusí vyrobit?

  • @mara1982cz

    @mara1982cz

    3 ай бұрын

    @@AkceleraceElectric Já bych byl rád, kdyby to někdo započítal. Ono totiž to potom nevypadá tak úžasně jak se tvrdí. Lidé by měli vědět, že elektromobilita není řešení co vyřeší všechny problémy. Mě jde o informovanost, přehlednost. Fanatismus je teď v módě na obou stranách.

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    @@mara1982cz já s váma nesouhlasím v jedné věci. Nikdo neříká, že je to úžasné. Když se podíváte na materiály evropské unie z roku 2018, tak tam najdete minimálně 15 studií, kde se řeší velmi vážné problémy, které s tím v budoucnu budou. Můžeme to počítat jak chceme, ale prostě nemůžeme dále jezdit na fosilní paliva. Do budoucna je to naprosto nemožné myslím si ale, že ten přechod by mohl být o něco pozvolnější. Stejně, ať chcete nebo ne, je to záležitost celého tohoto století. Žádný rok 2035 tam nehraje významnou roli

  • @petrp2466
    @petrp24663 ай бұрын

    Doufám že bude i nějaká možnost pro lidi s mozkem, kteří si chcou nechat poctivý fosil. Tohle je pro ovce, co se nechali napíchat škodlivýma vakcínama.

  • @AkceleraceElectric

    @AkceleraceElectric

    3 ай бұрын

    Ty máš dost.

  • @driverriderr

    @driverriderr

    3 ай бұрын

    Potrefená husa se vždy izve​@@AkceleraceElectric

  • @zbynekvavra9932

    @zbynekvavra9932

    2 ай бұрын

    Určitě bude... Pracuje na něm třeba Porsche, aby vyšli vstříc svým stávajícím majitelům...jedná se o syntetická paliva, akorát jestli bude probíhat distribuce přes jejich servisy, tak elektro bude potřeba, aby si těch 300km dojel majitel pro benzín na své radovánky.

  • @petrp2466

    @petrp2466

    2 ай бұрын

    @@zbynekvavra9932 Uvidíme jak to dopadne. Myslím že bude tvrdý bojkot tohohle eko terorismu. Hlavně ve východním bloku.

Келесі