Japonia pod presją - samurajowie przegrywają z maszyną parową | prof. Ewa Pałasz-Rutkowska

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/radionaukowe
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radionaukowe
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radionaukowe
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Kiedy w 1867 roku piętnastoletni Mutsuhito wstępował na tron, jego kraj był pogrążony w feudalnym porządku i zacofany technologicznie. Mutsuhito panował jako cesarz Japonii przez sześć dekad, a w tym czasie Japonia przeszła niebywałą transformację wzorując się na rozwiązaniach zachodnich. Zakończyła się trwają ponad 200 lat władza siogunów, do kraju napłynęli cudzoziemcy, od których Japończycy przejmowali wiedzę, rozwinął się przemysł ciężki, a kraj stał się regionalnym mocarstwem. Rozmawiamy o otwarciu się Japonii na świat w okresie Meiji.
Zarzucono dawne zwyczaje, np. czernienie zębów, przyjęto nowe na wzór europejski: jedzenie mięsa, europejskie ubrania, ścinanie włosów u mężczyzn. Cesarz przeniósł nawet (cichcem!) stolicę z Kioto do Tokio. Drastycznie zmienił też strukturę społeczną kraju. - Samurajowie po prostu przestali istnieć - opowiada prof. Ewa Pałasz-Rutkowska z Katedry Japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Jeszcze kilka dekad wcześniej taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia. W poprzedzającym otwarcie okresie Edo realną władzę w kraju sprawowali sioguni z klanu Tokugawa. Cesarzy trzymano wówczas z daleka od bieżącej polityki, ich rolą było przede wszystkim zachowanie tradycji. Bez zgody sioguna cesarz nie mógł nawet opuszczać terenu pałacu cesarskiego w Kioto. Japonia mocno izolowała się wówczas od świata zewnętrznego. Japończykom nie wolno było wyjeżdżać za granicę, a przyjazd obcokrajowców do kraju był dozwolony zaledwie w paru portach i szczegółowo kontrolowany przez siogunów. Europejczyków uważano pod pewnymi względami za gorszych czy nawet obrzydliwych.
Wymuszenie zmian przyniosła rewolucja przemysłowa. W Japonii pojawili się pierwsi Europejczycy na statkach parowych. Japończycy bali się tych „czarnych okrętów”. Niepojęte było, jak statek może płynąć pod wiatr.
Sioguni stanęli pod ścianą, gdy w 1853 roku pojawił się Amerykanin Matthew Perry z listami od prezydenta USA; zapowiedział, że wróci za rok, by podpisać traktat. Co na to wszystko tradycyjny, antycudzoziemski cesarz? - Cesarz wezwał do siebie sioguna i nakazał wypędzić barbarzyńców - opowiada prof. Pałasz-Rutkowska. Siogun nie miał jednak wyboru. Tradycyjna armia japońska nie miałaby szans z nowoczesną amerykańską. Traktat podpisano w 1854 roku, po nim przyszły następne. Kraj wkroczył na ścieżkę błyskawicznego rozwoju. - Japonia szybko odrzuciła zacofanie feudalne i stała się państwem nowoczesnym - mówi moja rozmówczyni. W 1905 roku zaskoczyła wszystkich zwycięstwem militarnym nad Rosją, a po I wojnie światowej zaliczała się już do potęg światowych.
W odcinku usłyszycie też, co robili dawni samurajowie po otwarciu, co zrobił cesarz, kiedy pierwszy raz w życiu zobaczył ocean i górę Fudżi oraz czy Japończycy w prawdziwym życiu krzyczą tak jak w filmach.
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
0:00:00 - 0:01:16 Wstęp
0:01:16 - 0:09:36 Dlaczego Japonia się zamknęła?
0:09:36 - 0:16:04 Kontrolowanie handlu, wpływu kultur i religii zachodnich czyli władza szoguna
0:16:04 - 0:21:17 Kultura japońska, a zagrożenie z zachodu
0:21:17 - 0:29:18 Otwarcie Japonii na obce kultury i technologie
0:29:18 - 0:34:16 Silny cesarz to widoczny i nowoczesny cesarz
0:34:16 - 0:40:30 Czarne zęby, mięso i przemysł ciężki
0:40:30 - 0:44:28 Próba dorównania zachodowi i przeniesienie stolicy
0:44:28 - 0:50:16 Jak wyglądało życie cesarza? Zagarnianie rozwiązań zachodnich
0:50:16 - 0:56:35 Japonia pod koniec XIX wieku - azjatyckie mocarstwo
0:56:35 - 0:59:13 Schyłek kultury japońskiej w filmach
0:59:13 - 1:05:04 Czy Japończycy chcą powrócić do izolacji?
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka🎬

Пікірлер: 205

  • @bartodziejoracz
    @bartodziejoracz2 ай бұрын

    Ten kanał to złoto! Trafiłem słuchając podczas remontu mieszkania - wtedy nie miałem czasu ani możliwości polubiania postów no to teraz nadrabiam. Dla zasięgów, niechaj się niesie!

  • @MichalKKKK
    @MichalKKKKАй бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa. Wielka szkoda, że taka krótka.

  • @Arikusandora
    @Arikusandora2 ай бұрын

    Proszę więcej odcinków o Japonii

  • @magorzatabartosik1299
    @magorzatabartosik12992 ай бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa. Wysłuchałam z uwagą. A może warto pociągnąć temat i zorganizować rozmowę na temat współczesnej Japonii. Pamiętam, że kilka lat temu wielkie wrażenie zrobiła na mnie książka - reportaż "Kwiaty w pudełku" Karoliny Bednarz. Zrozumiałam dzięki tej książce, że nowoczesność to w Japonii fasada, za którą kryje się ogromny tradycjonalizm. Myślę, że poruszenie tego tematu w rozmowie ze specjalistą mogłoby być ciekawe.

  • @kamilmoczaa514
    @kamilmoczaa5142 ай бұрын

    Po 10 minutach zacząłem ściągać total war: shogun :D ostatnio w to grałem 10 lat temu, dzięki nawet za to

  • @krazybubbler
    @krazybubbler2 ай бұрын

    Nie sądziłem, że ten temat mnie zaciekawi, a jednak Pani profesor ze swoją wiedzą sprawiła, że przesłuchałem całość z wielkim zainteresowaniem. Bardzo dziękuję 👍

  • @leonschwichtenberg9329
    @leonschwichtenberg93292 ай бұрын

    Pozycja cesarza japońskiego w pewnych epokach przypomina mi pozycję doży w Wenecji.

  • @marekpopioek7259
    @marekpopioek72592 ай бұрын

    Fenomenalna rozmowa, Pani Profesor można słuchać godzinami.

  • @wooowoo6291
    @wooowoo62912 ай бұрын

    Właśnie sobie uświadomiłem, że ostatnio przypomniałem sobie klasyki Kurosawy (Ran, Ukryta Forteca, Siedmiu Samurajów, Tron We Krwi, Sinobrody itp.). Jakoś tak zaraz potem obejrzałem chiński film o Obiekcie 731 (Man Behind The Sun). Z kolegą obejrzeliśmy miesiąc temu Ostatniego Samuraja. 2 tygodnie temu oglądałem koreańskie superprodukcje o admirale który obronił Koreę przed japońską inwazją. Teraz czekam na binge watching Shoguna. Kurczę, bez specjalnej premedytacji, jak mocno Japonia istnieje w moim kulturalnym krwiobiegu! Praktycznie ciągle coś oglądam lub czytam o niej. Dosłownie przed chwilą obejrzałem film o wynalezieniu niebieskiej diody LED. To prawdziwy fenomen: niewielkie skupisko wysepek tak silnie oddziałujące na kulturę świata.

  • @pawesad6166
    @pawesad6166Ай бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa. Japonia fascynuje. Zamykanie sie na zachód to akurat bardzo dobra rzecz. Przydałoby sie dzis europie. Kiedys kraje przypomna sobie ze bez dbania o korzenie nie bedzie przyszłosci.

  • @jovdb4046
    @jovdb40462 ай бұрын

    Ja też bardzo dziękuję za ten niesamowity wywiad! Pobudziły Panie moje zainteresowanie Japonią w 100 procentach! Pozdrawiam serdecznie ❤

  • @adhanos

    @adhanos

    Ай бұрын

    Czyli 30 % jak śpiewają bracia figo fago . Gratuluję .

  • @kpharck
    @kpharckАй бұрын

    Dziękuję za tę bardzo interesującą audycję. Po 14 latach spędzonych w Japonii na studiach i pracy pozostałem Polakiem, ale Japonię pokochałem tak, jak kocha się kogoś, z czyimi wadami nauczyliśmy się żyć.

  • @emce7400
    @emce7400Ай бұрын

    Świetny wywiad w dodatku o kluczowym okresie dla Japonii

  • @stachemyljan3318
    @stachemyljan33182 ай бұрын

    Karolina jesteś niesamowita ❤

  • @wamdaklimkiewicz4777
    @wamdaklimkiewicz47772 ай бұрын

    Moim marzeniem była podróż turystyczna do Japonii. Ale wtedy nie bardzo mogłam z wielu względów. Teraz finansowo byłoby mnie stać ale zdrowie nie pozwala. Bardzo kocham japońskie wiśnie i takową mam w ogrodzie.Kiedy kwitnie jest cudowna a ja korzystam z jej kwiatów suszonych do herbaty cały rok. A kiedy robię kiszonki dodaję jej liście świeżo zebrane do nich☘️💌🕊️❤️🤝💋🏵️🥰🌞🌹pozdrawiam Japonię 👏👏👏🥂👍

  • @joannakusak6498

    @joannakusak6498

    2 ай бұрын

    Z ciekawości czy taka wiśnia jest ciężka w utrzymaniu? Marzy mi się do mojego ogrodu i zastanawiam się czy przeżyje w naszych warunkach.

  • @anberg9561

    @anberg9561

    2 ай бұрын

    Ja też pytam o wiśnie japońską.

  • @Chorson

    @Chorson

    2 ай бұрын

    Bylem

  • @adamicha4656

    @adamicha4656

    2 ай бұрын

    Olać zdrowie Jechać LOGOS TOUR polecam Stare dziadki też dały radę😊

  • @brickphone404

    @brickphone404

    2 ай бұрын

    Dlatego nie zważając na koszty , lecę w tym roku z rodziną. Dziś są możliwości, czas i zdrowie... Nie ma czasu do stracenia!

  • @symulacrumorlando
    @symulacrumorlandoАй бұрын

    Pani Karolino, płyną pochwały pod adresem Pani Profesor, a ja się chciałam ukłonić Pani - jak zwykle świetne przygotowanie do rozmowy, umiejętność słuchania, wnikliwość. Serdeczności!

  • @magdalenas.zawadzka7661
    @magdalenas.zawadzka76612 ай бұрын

    Pani profesor powinna sama prowadzić podcast, tak zajmująco opowiada!!!❤❤❤❤

  • @bogdanszucik4483
    @bogdanszucik44832 ай бұрын

    Dziękuję za przekaz - odcinek o Japonii. Zadziwiająca jest wiedza Pani profesor, na tematy o Japonii. 💐 Dziękuje też z wielkim Szacunkiem prowadzoncej. 🍀🍀🌻🌻 Pozdrawiam z Wielkopolski.

  • @artnouveau78
    @artnouveau782 ай бұрын

    Dziękuję Pani Karolino! Tak trzymać.

  • @kobz2862
    @kobz28622 ай бұрын

    Pani profesor pominęła jeden z głównych czynników zamknięcia Japonii czyli rebelia na półwyspie Shimabara, rebelia chrześcijan w odpowiedzi na totalny wyzysk i prześladowania jakie ich spotykają, największy bunt chyba w historii kraju. Krwawo zduszony po którym rząd uznał że nie może tolerować dalszyhch obcych wpływów i się zamknęli, zostawiając wąskie koryto w postaci portu w Nagasaki. Wojny religijne to stary temat w Japonii bo wcześniej był cały chłopski ruch Ikko-Ikki prowadzony przez kapłanów, ale upadli dość spektakularnie. W każdym razie funkcja cesarza w Japonii przeszła ciekawą drogę. Najpierw sobie był, potem było kilka stuleci ciągłych wojen, potem wszedł siogunat i nie miał nic do gadania, a na koniec stał się bogiem dla którego ludzie wysadzali się w powietrze samolotami. Kraj kontrastów, tak samo u nich było z erotyką. Najpierw całe dzielnice poświęcone prostytucji, potem okres konserwatyzmu a obecnie to stolica najbardziej pogiętych fetyszy i wyuzdania. Nie lubię patrzenia ludzi na ten kraj przez pryzmat chociażby anime bo to różowe okulary a Japonia ma ogrom wad i społecznie tam jest dramat, ale ma też szereg zalet jak choćby historia właśnie, sztuki walki, sztuka ogólnie. Piękny kraj targany wieloma problemami, jak każdy lecz wart poznania głębiej, świetna rozmowa

  • @pewneosoby2108

    @pewneosoby2108

    2 ай бұрын

    Takie czasy. Nie można powiedzieć prawdy, bo panuje przekonanie że "wszystkie kultury są równe, a co złe to wina Zachodu więc kultura Zachodu jest gorsza". Ciekawe spostrzeżenia co do kultur dalekiego Wschodu ma pewien psycholog który mieszka tam 20 lat. Polecam na yt. Można go znalezc szukając i formacji o japońskim okrucieństwie na 2 wś.

  • @paulinagabrys8874

    @paulinagabrys8874

    Ай бұрын

    ​@@pewneosoby2108powiedziałabym że taki pogląd że "kultura zachodnia be i fuj" mają tylko najbardziej woke (w tym złym znaczeniu) jednostki na socialach i ludzie robiący na lubieniu anime sedna swojego życia. Taki fanatyzm ale nie religijny ale nerdowski. Jak ktoś jest faktycznie ciekawy tego kraju i tej kultury to będzie dziękował że tam nie mieszka i nie jest ograniczony skrajnym kolektywizmem i mentalnością "co ludzie powiedzą". Japonia to lite wersja USA. Na wycieczkę ten kraj to cudo ale mieszkać tam to wyczyn dla psychiki.

  • @pewneosoby2108

    @pewneosoby2108

    Ай бұрын

    A wcale że nie. Niemało deklaratywnie umiarkowanych 'liberałów' jest w stanie wzajemne ludobójstwa oraz masowe niewolnictwo Indian prekolumbijskich zrzucić na... Białych ludzi. Ale tak, jest w tym coś religijnego. Mówię na to neoreligia. A w skrajnej formie - alternazizm.@@paulinagabrys8874

  • @user-ro8lb3do5s

    @user-ro8lb3do5s

    Ай бұрын

    ​@@paulinagabrys8874Domyślam się 😢

  • @beataantoniak3042

    @beataantoniak3042

    Ай бұрын

    ​@pewneosoby2108 który kanał?

  • @arturzawierucha3803
    @arturzawierucha38032 ай бұрын

    Pani Profesor wspaniały naukowiec. Rewelacyjny wywód. Wspaniałe - Dziękuję

  • @nie-bo-tak
    @nie-bo-takАй бұрын

    Po dosłuchaniu wywiadu do samego końca polecam go jak najbardziej. Dobrze poprowadzony, merytoryczny, utrzymany w tonie dalekim od taniej sensacji. Obie panie słusznie zwróciły uwagę na wiele aspektów, trudno nie zgodzić się z ogółem wniosków, także odnośnie do czasów współczesnych. U pani profesor wyczuwam zdrowy dystans do tego, co kiedyś ją mocno fascynowało, warto wsłuchać się w jej słowa i ewentualnie zawczasu wyciągnąć lekcję dla siebie. Naprawdę wartościowy materiał.

  • @SirCorin
    @SirCorin2 ай бұрын

    Od razu przypomina się Szogun.

  • @piotrkurgun7677
    @piotrkurgun76772 ай бұрын

    Świetnie się słuchało - świetny język i rytm hipnotyzują. A Japonię uwielbiam i za sztuki walki i doskonałe metody produkcji. Wszystko praktykowane. Pozdrawiam.

  • @daliowa
    @daliowa2 ай бұрын

    Bardzo dobra rozmowa. Dziękuję.

  • @etoiledanslaciel1577
    @etoiledanslaciel15772 ай бұрын

    Interesujący temat i przyjazny przekaz. Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

  • @odmorzadomorza
    @odmorzadomorza2 ай бұрын

    Gratulacje i podziękowania, piękna opowieść, byłem w Japonii, zawsze mnie ciekawiła. Jestem posiadaczem katany która ma inskrypcję miecznika z 14 wieku ale niestety jak stwierdził dyrektor tokijskiego muzeum broni, jest to tylko XIX kopia (taki zwyczaj mieli) Skromne uwagi: wspaniała, nieporównywalna estetyka, najlepsza a na pewno najciekawsza kuchnia, wybitna technologia (współcześnie), skrajne okrucieństwo ( historycznie) i dziecinna !!! popkultura. współcześnie. A pani w ryokan-ie na moje grzeczne po japońsku dzień dobry, przegoniła mnie oczywistym gestem. Więc kraina sprzeczności a temat pięknie został otwarty. Pozdrawiam

  • @007arek

    @007arek

    2 ай бұрын

    Ja bym zrozumiał jakbyś chwalił się szablą.

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    2 ай бұрын

    Ja mam ciupagę z XVIII wieku, którą sam Janosik rozwalał łby Austriakom. Myślę, że Góral by mnie nie okłamał.

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    2 ай бұрын

    Pojechałeś sobie do Japonii i wystąpiłeś na wizytę do dyrektora muzeum aby ci ocenił autentyczność szabli tak ? 😅 Jezu nie wytrzymam

  • @paulinagabrys8874

    @paulinagabrys8874

    Ай бұрын

    Popkultura japońskie nie jest dziecinna per se ale garściami czerpie z kulturowego skojarzenia że dziecko=niewinność. I dlatego tworzy tak dużo produktów czy maskotek marek w stylu kawaii.

  • @pilchsebastian81
    @pilchsebastian812 ай бұрын

    Wyborny temat. Im więcej tematów historycznych i poświęconych różnym religiom tym lepiej (dla mnie) a moze też dla innych słuchaczy. Pozdrawiam

  • @user-jy1zf3jv8h

    @user-jy1zf3jv8h

    2 ай бұрын

    Zgadzam sie 👍

  • @elzbietadrozdzik5381
    @elzbietadrozdzik53812 ай бұрын

    Super😊

  • @user-jy1zf3jv8h
    @user-jy1zf3jv8h2 ай бұрын

    Temat mnie zawsze interesowal , historia Japonii jest fascynujaca 👍

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash2 ай бұрын

    Dla mnie istotniejsze pytanie jest co JA będę słuchać w sobotni poranek?? 🤷😕

  • @jaroslawgasior394

    @jaroslawgasior394

    2 ай бұрын

    musisz się dzisiaj powstrzymać przed oglądaniem tego.. ale wiemy, że nie dasz rady ;).

  • @quenar
    @quenar2 ай бұрын

    Trzeba dodać że zęby czerniono nie dla koloru, ale by zapobiegać chorobom. Tworzono emalie z roztworu żelaza i octu z utrwalacza mi. Po zaschnięciu powstawała warstwa ochronna.

  • @anna-il6ip
    @anna-il6ip2 ай бұрын

    Wspaniała rozmowa. Bardzo dziękuję

  • @MrKullukkul
    @MrKullukkulАй бұрын

    Fascynujący temat. Od dawna ciekawi mnie Japonią, w tym okres kiedy weszła na drogę imperialną. Niesamowity sukces i zupełnie inna droga niż wielkie Chiny. Pomimo sympatii wiem że Japończycy w swojej historii byli gorsi dla wrogów niż Niemcy dla nas (żadne do jednak usprawiedliwinie dla Niemców). Chętnie posłuchałbym kontynuacji na temat filozofii i podejście do krajów ościennych w tym głównie Korei i Chin. Jakie były drogi wymiany kulturowej i wzajemne stosunki.

  • @kubacski8454
    @kubacski84542 ай бұрын

    Fascynująca kultura i ciekawa rozmówczyni. Ja bym się chyba nie oparł, i poprosiłbym Panią Profesor o jakąś próbkę języka japońskiego. Imponujący jest ten język. To by było najgłupsze pytanie w historii - proszę powiedzieć coś po japońsku 😂

  • @RadioNaukowe

    @RadioNaukowe

    2 ай бұрын

    Szczególnie z tym „coś” :))

  • @quirelll

    @quirelll

    2 ай бұрын

    Nawet nie wiedziałem że ona mówi po japońsku, ale tak podejrzewałem bo zamiast sz w japońskich słowach jak szogun mówiła śogun jak to mówią Japończycy, co było troszkę irytujące dla mojego ucha prawdę powiedziawszy 😂

  • @aemeth5418

    @aemeth5418

    2 ай бұрын

    To jest w ogóle ciekawa sprawa, bo wymowę japońską niepotrzebnie kopiujemy z angielskiego kiedy mamy znacznie bliższe rodzime od poqiedniki jak właśnie to "ś" zamiast "sz". A co do irytacji dźwiekami to tylko kwestia oswojenia i przyzwyczajenia kiedyś "śogun" mnie irytował, a teraz mam na odwrót i to używanie "sz" w japońskich slowach mnie drażni.

  • @quirelll

    @quirelll

    2 ай бұрын

    @@aemeth5418 tak, jestem świadom że to tylko kwestia przyzwyczajenia, to tak samo jak z "w Ukrainie" 😂

  • @user-jy1zf3jv8h

    @user-jy1zf3jv8h

    2 ай бұрын

    ​@@quirelllJakby nie mówiła po japońsku..to by nie była japonistką...widziałeś germaniste.. który nie mówi po niemiecku?😂😂😂😂😂

  • @gosiaskotniczna8849
    @gosiaskotniczna8849Ай бұрын

    Wspaniała audycja❤

  • @maciejkonradchojnowski5509
    @maciejkonradchojnowski55092 ай бұрын

    Odcinek prawdziwa petarda 🎎🎇

  • @MlleLolaBelle
    @MlleLolaBelle2 ай бұрын

    Znakomita rozmowa. Ileż to można się dowiedzieć w jedną godzinę. Dziękuję💐

  • @TheMaciejo
    @TheMaciejo2 ай бұрын

    Jest nowy odcinek 😁😁😁😘

  • @wojtekbo3245
    @wojtekbo32452 ай бұрын

    Bardzo ciekawy temat. Właśnie przeczytałem książkę J. Clavella "Gai-Jin", a wcześniej (oczywiście) "Shoguna". Książki polecam, a audycja bardzo fajnie uzupełnia wiedzę o tym jakże egzotycznym dla nas kraju. Super odcinek. Dziękuję.

  • @zielka6857
    @zielka68572 ай бұрын

    Super odcinek, wincyj!

  • @janciowodnik6491

    @janciowodnik6491

    2 ай бұрын

    Głąb.

  • @bartoszmolski8688
    @bartoszmolski86882 ай бұрын

    Dziękuję. 😇🙏 To bardzo ważny materiał.

  • @melamela518
    @melamela5182 ай бұрын

    Skąd Ty bierzesz te tematy? Jeden lepszy od drugiego. Świetny wywiad 🙌

  • @RadioNaukowe

    @RadioNaukowe

    2 ай бұрын

    :)))

  • @ilcattivo13
    @ilcattivo132 ай бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam!

  • @robinlc23
    @robinlc232 ай бұрын

    👍 Dziękuję za świetny materiał i kciuk dla zasięgów 👍

  • @damianpiasecki3043
    @damianpiasecki30432 ай бұрын

    Jak zwykle ciekawy temat 😊

  • @mincerz
    @mincerz2 ай бұрын

    Ciekawy odcinek

  • @waldemarbiaek3549
    @waldemarbiaek35492 ай бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam.

  • @wordlord3685
    @wordlord36852 ай бұрын

    Małe sprostowanie ryby to też mięso, więc pani Profesor jednak je je. Co do reszty to bardzo dziekuję za wywiad,przyjemnie się słuchało.

  • @reizerqwa
    @reizerqwa2 ай бұрын

    Świetna rozmowa, bardzo chętnie posłuchałbym więcej rozmów z Panią Profesor np. o współczesnej polityce Japonii.

  • @agnieszkapasternak-salamon5854
    @agnieszkapasternak-salamon58542 ай бұрын

    Super odcinek. Pozdrawiam

  • @sebastiandylewski6276
    @sebastiandylewski62762 ай бұрын

    Super się słuchało. Dziękuję 🙂

  • @MonikaBorek-vv8wb
    @MonikaBorek-vv8wbКүн бұрын

    Bardzo interesujace,chociaz akurat ja nie pojade do Japonii- pomimo ze mnie stac. Cos nie rezonuje we mnie z owa kultura. A w Indiach bylam 7 razy...😅😅😅

  • @rozabednarski7391
    @rozabednarski73912 ай бұрын

    Super temat - dziekuje Pani Karolino!

  • @Streetsam
    @StreetsamАй бұрын

    Super!

  • @elarudnicka9692
    @elarudnicka96922 ай бұрын

    Dzien dobry Wszystkim 👘

  • @wojtekm8148
    @wojtekm81482 ай бұрын

    Słyszałem że Japończycy zamiast przeklinać, krzyczą. Jakoś te emocje muszą uchodzić, a wulgaryzmy są niegrzeczne.

  • @HedaLuiza

    @HedaLuiza

    2 ай бұрын

    Ja niestety przeklinam jak szewc, jak się zdenerwuję🙄 No właśnie. Jakoś muszę te emocje ujarzmić... Ale pracuję nad. A temat bardzo, bardzo interesujący, zapisałam w "do obejrzenia" (wyslychania). Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za audycję autorom.

  • @noname-nn2vx

    @noname-nn2vx

    2 ай бұрын

    Darcie ryja za to to szczyt kultury

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    2 ай бұрын

    No dokładnie jak w latach 30 masakrował Chińczyków to właśnie tak się darli bonie chcieli być niegrzeczni. Że też w XXI wieku ludzie w takie brednie wierzą. Według mnie to może związane z tymi ich tradycyjnymi teatrami. W Edo nie było nagłośnienia a wtedy się rozwinęły i potem wszystkie szkoły teatralne i filmowe siłą rozpędu tak uczyły i jakoś tak zostało.

  • @johnenton

    @johnenton

    Ай бұрын

    W japońskim języku przekleństwa nie są tak powszechne i różnorodne jak w wielu innych językach. Kultura japońska kładzie duży nacisk na harmonię społeczną i szacunek do innych, co sprawia, że otwarte wyrażanie agresji lub niezadowolenia za pomocą przekleństw jest mniej akceptowane. Wiele słów, które mogą być uważane za obraźliwe w japońskim, często ma bardziej subtelny lub mniej bezpośredni charakter w porównaniu z przekleństwami w językach zachodnich. Przekleństwa, które występują, mogą być związane z obrażaniem czyjejś rodziny, pochodzenia, czy też używaniem słów określających negatywne cechy charakteru lub zachowania. Jednak często w japońskiej wymianie negatywnych emocji używa się bardziej zawoalowanych wyrażeń lub zmiany tonu głosu, niż bezpośrednich przekleństw. Oczywiście, jak w każdym języku, istnieją słowa i zwroty uznawane za nieodpowiednie lub wulgarne, ale ich użycie i interpretacja mogą znacznie różnić się w zależności od kontekstu, w jakim są używane, oraz stosunków między osobami rozmawiającymi. Bardziej niż słowa, ważne są intonacja, kontekst i dynamika społeczna.

  • @januszzdeb7721
    @januszzdeb77212 ай бұрын

    ⛩Shinkanseny , góra ASO , Tokio bez jednego centrum a są w każdej dzielnicy - to tylko kilka japońskich akcentów oraz sztuczna , wyuczona grzeczność. Europejczykowi nie jest łatwo tam się zaaklimatyzować - choć krótkie pobyty są interesujące!

  • @arturzawierucha3803
    @arturzawierucha38032 ай бұрын

    Wspaniała wiedza, umiejętność przekazywania przez Panią Profesor

  • @marcinszczepaniak5460
    @marcinszczepaniak54602 ай бұрын

    Dobry temat fajna rozmowa 👍

  • @piotrrejnus2671
    @piotrrejnus26712 ай бұрын

    super odcinek

  • @marekb5893
    @marekb58932 ай бұрын

    Kiedy mnie było na to stać nie pojechałem do Japonii, a teraz mnie już nie stać.

  • @pawciu_jankowski338
    @pawciu_jankowski3382 ай бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊

  • @nataliapiasecka8879
    @nataliapiasecka88792 ай бұрын

    Arcyciekawy materiał!

  • @KrystynaR67
    @KrystynaR672 ай бұрын

    Zapadłam się w tę rozmowę razem z panią . I już czekam z niecierpliwością na nowe programy. Pozdrawiam serdecznie.

  • @ukaszjankowski4631
    @ukaszjankowski46312 ай бұрын

    Bardzo ciekawa dyskusja, ciekawy temat a jednocześnie bardzo malo obecny w publicznej dyskusji historycznej. Ja tu trafilem przez youtube odkad zaczalem ogladac serial Szogun na disney+. Licze na kontynuacja watkow azjatyckich no teraz tam ciezar swiata sie przenosi. Pozdrawiam prowadzacych Kanał

  • @arturzawierucha3803
    @arturzawierucha38032 ай бұрын

    Tak jak Pani Profesor Mówi trzeba uczyć historii.

  • @arturzawierucha3803
    @arturzawierucha38032 ай бұрын

    To jest tak wspaniałe, że przesłucham to wiele razy.. O przewrocie mejdzi wiedziałem. Wiedziałem o nauce i wiem o uczeniu się Japończyków na uniwersytetach europejskich z obowiązkiem kopiowania- rysowania z obowiązkiem powrotu do Japonii, Wskazuję na implementację prawa cywilnego - niemieckiego do Japonii.

  • @bremus8740
    @bremus8740Ай бұрын

    uwielbiam okres meiji. czytalem dwie ksiazki pani profesor i imo bardzo dobrze napisane

  • @tlustazabka
    @tlustazabka2 ай бұрын

    Rewelacja, więcej poproszę. A jak sie pojawią materiały o kulturze Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji to już oszaleję ze szczęścia

  • @19franc
    @19franc2 ай бұрын

    A dla mnie czernienie zębów było ściśle powiązane ze statusem materialnym ,i tak było na całym świecie tylko że w niektórych regionach te zęby czerniały naturalnie, wśród arystokracji europeskiej szczególnie😅.

  • @ewa710
    @ewa7102 ай бұрын

    Cudowne opowieści, bardzo dobry Wykład, prosimy o więcej spotkań z Panią Profesor. Ja kilka lat ćwiczyłam Aikido japońską sztukę walki . Moi koledzy i koleżanki z sekcji rzucały już rozpoczęte studia i zdawali na Japonistykę tak wielka była ich fascynacja tą kulturą. Ja skończyłam treningi na 2kuy i bardzo dobrze wspominam ten czas.

  • @imal2793

    @imal2793

    2 ай бұрын

    2 kyu :) nie kuy. Też ćwiczyłam, pozdrawiam :)

  • @ewa710

    @ewa710

    2 ай бұрын

    dziękuję za poprawienie nazwy stopnia@@imal2793

  • @ewa710

    @ewa710

    2 ай бұрын

    ale to chyba najmniej istotne jest literówka porównując z wspaniałymi wspomnieniami z treningów , wyjazdami na staże z Mistrzami no i te prawdziwe przyjaźnie które kontynuujemy od 25 lat . @@imal2793

  • @janutotem8274
    @janutotem82742 ай бұрын

    Doskonały materiał , tego się nie słucha to się pochłania .

  • @Trenegeut87
    @Trenegeut872 ай бұрын

    Fascynująca rozmowa

  • @ultimathule1000
    @ultimathule10002 ай бұрын

    Piękna historia ! Ciekawe, że Japończycy tak szybko przeszli ze średniowiecza do nowoczesności (pomijając kwestię fanatyzmu w czasie wojny). Ale chyba nie było innego podobnego przykładu. Może Korea w pewnym sensie także, ale to się działo dopiero od lat 50' XX w. Z drugiej strony zastanawia mnie, dlaczego w niektórych obszarach Japonia pozostaje daleko w tyle, np. internet, jakość domów, bankowość itp. Niby nowoczesne państwo, a jak się tam żyje, to się odkrywa różne kwiatki.

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    2 ай бұрын

    Przecież kraj stoi w miejscu od 30 lat. Wystarczy spojrzeć na ich inflację

  • @user-jy1zf3jv8h

    @user-jy1zf3jv8h

    2 ай бұрын

    ​@@pawmal1988Bez przesady..

  • @pawmal1988

    @pawmal1988

    2 ай бұрын

    @@user-jy1zf3jv8h Co bez przesady ? Kraj ma jeden z najniższych wskaźników wzrostu gospodarki i jeden z najniższych zadowolenia z życia. Sami Japończycy mówią o straconych 30 latach. Jest to jeden z niewielu przykładów gdzie ceny się nie zmieniają od dziesięcioleci. Zero rozwoju.

  • @user-jy1zf3jv8h

    @user-jy1zf3jv8h

    2 ай бұрын

    @@pawmal1988 Japonia jest rozwinięta...rozwijać to się musi Kambodża czy Birma😃😃

  • @pawesad6166

    @pawesad6166

    Ай бұрын

    @@pawmal1988 Ciezko pojsc wyzej niz oni. Rozwój nie jest wieczny.l Pozniej rozwojem jest ekspansja na zewnątrz.

  • @piotrhorodenski2626
    @piotrhorodenski26262 ай бұрын

    Thx

  • @yuaelt
    @yuaelt2 ай бұрын

    W kwestii filmów samurajskich: nie jestem japonistką, więc mogę zaoferować jedynie obserwację po 20 latach intesywnej konsumpcji japońskiej popkultury - ale myslę, że jeżeli faktycznie istnieje więcej filmów o schyłku shogunatu Tokugawa niż o czasach jego świetności, to prawdopodobnie dlatego, że po prostu dużo się wtedy działo i zwyczajnie jest o czym te filmy kręcić. Produkcje osadzone w czasach pokoju i dobrobytu oczywiście też powstają, ale mniej wśród nich takich filmów akcji czy historycznych epopei, więc mogą umykać uwadze fanów filmów samurajskich. Z drugiej strony są produkcje osadzone w bardziej odległych "ciekawych czasach": bardzo popularny w popkulturze jest okres Sengoku, czyli tuż przed zjednoczeniem Japonii. W końcu o wojujących ze sobą przez bez mała 150 lat lokalnych książętach można pisać dużo i ciekawie, a i sceny bitew można zrobić świetne. I to się akurat robi, ALE mam wrażenie, że częściej w formie animacji, gier, książek, lub seriali TV, które nie zawierają zbyt efektownych scen batalistycznych (patrz dramy 'taiga'). Dlaczego? Tu już czysto prywatna interpretacja z mojej strony: bo to drożej kosztuje. Pierwsze filmy kręcono w Japonii jeszcze przed II wojną światową, gdy czasy Meiji były obecne w powszechnej świadomości, nadal żyło wielu ludzi, którzy brali udział w tych wydarzeniach, a promowanie etosu wojownika i idei zjednoczonej Japonii było na rękę propagandzie imperialistycznej. Po wojnie kręcenie filmów o bohaterach wojennych było nie do przyjęcia dla amerykańskiego okupanta, ale już o patriotach sprzed prawie stu lat może było łatwiej?.. To mógł być temat historycznie najbliższy żyjącym ludziom i jednocześnie wystarczająco daleki od najświeższej historii, żeby był wilk prawie syty i owca ledwie uszczknięta ;). A do dziś zostały rekwizyty, lokacje, know-how, i to wszystko sprawia, że kolejne produkcje są łatwiejsze i tańsze do zrobienia... Tyle moich amatorskich przypuszczeń. A może jest tu jakiś badacz kultury, który nam napisze, jak to jest naprawdę?

  • @user-ro8lb3do5s

    @user-ro8lb3do5s

    Ай бұрын

    "Nie do przyjęcia dla okupanta". Napisałeś jedno mądre zdanie

  • @brickphone404
    @brickphone4042 ай бұрын

    Jeśli można mieć sugestię, znacznym ułatwieniem w zakupie dla wielu byłaby możliwość w wersji audiobook. Polecam rozważenie tej opcji każdemu kto pisze książki. W dzisiejszym zabieganym świecie, łatwiej nam słuchać , czy to w samochodzie , w pracy , domu kiedy coś robimy czy nawet biegając...

  • @peterelwert5598
    @peterelwert55982 ай бұрын

    Zdrowy rozsądek.

  • @rejmons1
    @rejmons12 күн бұрын

    A ja kiedyś, po obejrzeniu "Ostatniego Samuraja" zadałem sobie odwrotne pytanie: "A co by się stało, gdyby rewolucja Meiji się nie udała? Gdyby jednak to tradycjonaliści wygrali i ponownie siłą zmusili Japonię do izolacji? Mam tu na myśli Wojnę boshin. Co by się z tym krajem stało? Japonia była w o tyle dobrej sytuacji, że była "na końcu świata" i nawet gdy kogoś "interesowała" to i tak do drugiej połowy XIX w. nikt nie dysponował w tamtej części świata dostateczną ilością sił i środków by ją podbić. Komandor Matthew Perry mógł sobie "demonstrować siłę" do woli. I tak by nie zdołał jej podbić z powodów logistycznych. ALE! Dnia 20 czerwca (2 lipca) 1860 r. Rosja założyła przystań Władywostok i mocno usadowiła się nad Oceanem Spokojnym bardzo blisko Japonii. Czy by się po podboju Kraju Przymorskiego zatrzymała i nie podejmowała dalszej ekspansji? Ktoś w Petersburgu powiedziałby "chwatit" (starczy)? Myślę, że wątpię. Rosja miała i ma bardzo silny instynkt drapieżnika: Widząc słabość atakuje! A dodatkowo, od XVI wieku ma niezaspokojony apetyt na ekspansję. Na przełomie XIX i XX w. usadowiła się w chińskiej Mandżurii i miała wyraźnie ochotę na Koreę. Jednak, czy Japonia ze swoimi pracowitymi i zaradnymi mieszkańcami nie byłaby o wiele bardziej łakomym kąskiem dla Petersburga? Więc, jestem pewien, że gdyby Japonia była słaba militarnie, zapóźniona i podzielona na szereg półzależnych daimyō, które można by "rozgrywać" jedne przeciwko drugim, szybko stała by się łupem Rosji. Nie wiem na jak długo. Podejrzewam, że do 1918 r. i rewolucji, która ją dokumentnie "przeorała". Ale kto to wie na pewno? Myślę, że ten podbój by zredefiniował Japonię już na zawsze...

  • @user-bs3iu3or1p
    @user-bs3iu3or1p2 ай бұрын

  • @RAK-photo
    @RAK-photoАй бұрын

    Z wykładów o sztuce z 2 połowy XIX wieku wiemy ze japończycy ekspertowali duże ilości ......... sztuki. Francja i Anglia oraz Niemcy chłonnely wszystko co było japońskie. W sumie Japonia wpłynęła na rzeczy takie jak malarstwo francuskie (a wiec i światowe)

  • @magdalenaateistka
    @magdalenaateistka2 ай бұрын

    Arigato🙇😊 Jako fanka kultury japońskiej jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że mógłbym słuchać Pani Profesor godzinami. Czy można liczyć na drugą część, dotycząca współczesnej kultury Japonii, np. kultury mangi, wycofania społecznego (hikikomori), kultury pracy (karoshi). Wspaniały kraj, jedyne moje marzenie, jeśli chodzi o podróż. Pozdrawiam

  • @estelasanchez7505
    @estelasanchez75052 ай бұрын

    Hmm, ciekawe, ale nadal nie wiadomo, skąd Japonia wzięła kapitał, ponadto skoro sto banków biło monetę,co spowodowało inflację, to trzeba zaznaczyć, że nie były to pieniądze złote, wtedy nie byłoby inflacji

  • @pawejakimiuk3255
    @pawejakimiuk32552 ай бұрын

    Japonia niezmiennie tak orientalna i cudownoe dziwna

  • @PiotrPavel
    @PiotrPavel2 ай бұрын

    Swietny temat. Moze cos o Brazyli czy Tajlandii?

  • @krzysiekaikis-4
    @krzysiekaikis-42 ай бұрын

    o Japonii - zawsze jest ciekawie 😀🤓

  • @MarcinB1994
    @MarcinB19942 ай бұрын

    Niezwykle ciekawa rozmowa o niezwykle mądrym narodzie.

  • @albert-kowalski
    @albert-kowalskiАй бұрын

    Rewelacyjny materiał i format audycji jednak. Przyznam też, że pani profesor E. Pałasz-Rutkowska podaje mnóstwo drobnych sugestii przemawiających za dyskretnym kontrolowaniem całego procesu otwierania się Japoni przez ówczesne światowe mocarstwa.

  • @rumcaysbh
    @rumcaysbh2 ай бұрын

    👍

  • @jarekchrzanowski6897
    @jarekchrzanowski68972 ай бұрын

    Świetny podcast

  • @LukaszBa
    @LukaszBa2 ай бұрын

    W kwestii podejścia Japończyków do misjonarzy i zachodnich kupców polecam film Milczenie Scorsese.

  • @frofrofrofro900
    @frofrofrofro900Ай бұрын

    Ciekawe ze tak.dugo nie jedli miesa. Ja nie jem juz 33 lata ale z cukrem musze powalczyc

  • @szablotukpolski5201
    @szablotukpolski52012 ай бұрын

    W temacie polskich samurajów :)) Tyle że na koniach i ich ostrej broni... szablotłuk polski

  • @marenmra4230
    @marenmra42302 ай бұрын

    Ameryka została odkryta, ponieważ Europejczycy nie wiedzieli, na co trafią, przemierzając ocean. Odkryli więc zupełnie nowy dla siebie ląd. Japoni nikt nie odkrył, bo miała wcześniej kontakty z Chinami, w związku z tym wiedziano, że istnieje i gdzie jest położona. Nie można jej było odkryć. Proste. Ten wymuszony symetryzm jest męczący.

  • @marcink.8178

    @marcink.8178

    2 ай бұрын

    dokładnie! Krzysztof Kolumb na początku myślał, że dopłynął właśnie do Japonii

  • @aleksandrafratczak5490
    @aleksandrafratczak54902 ай бұрын

    😊

  • @pawekarkosa3033
    @pawekarkosa30332 ай бұрын

    "Zaibatsu' to chyba po prostu "konglomerat".

  • @heartofonion624
    @heartofonion6242 ай бұрын

    Akurat grałem w Total war Shogun 2 Zmierzch samurajów xdd.

  • @PominReklamy
    @PominReklamy2 ай бұрын

    Trochę Pani Profesor po macoszemu potraktowała gospodarkę Edo i Meiji, ale nie będę się mądrzył.

  • @adhanos
    @adhanosАй бұрын

    Dobre pytanie skąd hajs bo u nas za Gierka miała być druga Japonia a skończyło się że było klepisko dlaczego ????

Келесі