Jak wybierać buty, które nie szkodą stopom - 6 zasad [Fizjoterapeuta radzi]

Спорт

TRENINGI / KONSULTACJE: Napisz do mnie i zapisz się na trening/konsultację:
www.niemalekko.com/offer
O MNIE: Siła, mobilność, sylwetka, anatomia - wszystko co musisz wiedzieć.
Nazywam się Kornel Pęksa, jestem fizjoterapeutą i trenerem personalnym. Moją pasją i specjalnością jest trening siłowy, a także przygotowanie motoryczne sportowców, również biegaczy. Zajmuję się wszelkimi kwestiami związanymi z problemami ruchowymi, techniką ćwiczeń i mobilnością. Korzystam z badań naukowych, a także z doświadczenia z pracy z podopiecznymi i nad sobą :)
Zapraszam na stronę NieMaLekko:
www.niemalekko.com/
♫Music By♫
●Karuna - Between Worlds
●Song - • Karuna - Between World...
●Follow Karuna - www.bassrebels.co.uk/Karuna

Пікірлер: 299

  • @Nie_Ma_Lekko
    @Nie_Ma_Lekko4 жыл бұрын

    A jeśli również zdrowie Waszego kręgosłupa traktujecie na poważnie, to zapraszam do obejrzenia darmowej lekcji "Kuloodporne plecy", gdzie przedstawiam 10 filarów zdrowia naszych pleców: kregoslup.niemalekko.com/

  • @Venom-ml7mb

    @Venom-ml7mb

    4 жыл бұрын

    Czy używanie fat gripa albo po prostu gryfu o grubszej średnicy zamiast standardowej jest lepsze dla stawów ?

  • @tadeuszkudryk2394

    @tadeuszkudryk2394

    4 жыл бұрын

    Tadeevo minimalistyczne, buty polskie

  • @agnieszkaewastefaniak1551

    @agnieszkaewastefaniak1551

    4 жыл бұрын

    Ta para w której biegam.

  • @RascalV666

    @RascalV666

    4 жыл бұрын

    Sa wkladki do butow ktore pomagaja roszezyc but i nie trzeba meczyc stopy. Najlepsze buty to takie, ktore po ich wlozeniu nie czuc ze ma sie je na stopach.

  • @mkbrzoza

    @mkbrzoza

    4 жыл бұрын

    Większość, bo często chodzę po prostu boso 😁

  • @BartMarko
    @BartMarko4 жыл бұрын

    Wszystko co naturalne zamieniamy na sztuczne i dziwimy się, że ludzie są coraz bardziej chorzy. Świetny materiał !!

  • @monia866

    @monia866

    3 жыл бұрын

    jeślic chodzi o buty ,to ten filmik tyczy się zwłaszcza kobiet,które czesto chodzą w szpilkach (a teraz znowu są modne szpiczaste noski w kształcie trójkąta). Ale w niektórych pracach takie niewygodne obuwie u kobiet jest wręcz wymagane (np.stewardessy,które czesto mają problemy z "halluksami")

  • @prze_dobrze

    @prze_dobrze

    Жыл бұрын

    Za czasów pierwotnych nie było antybiotyków i ludzie żyli średnio 20 lat przez zwykle skaleczenie.Takze wynalazków ludzkości bym nie negował.Takze butów z amortyzacją

  • @Petaurista13

    @Petaurista13

    10 ай бұрын

    @@monia866 no niekoniecznie, bo męskie buty, zwłaszcza do garnituru, są tragicznie wąskie

  • @jedenasciegodzin8450

    @jedenasciegodzin8450

    10 ай бұрын

    Zawsze kiedy zakładałem takie buty po godzinie bolała mnie głowa, nie mówię już o baletach.

  • @lucius4474
    @lucius44744 жыл бұрын

    Oglądając ten film nasunęła mi się jedna myśl - może zrobiłbyś filmik na temat biegania? Jak biegać, przede wszystkim

  • @thetymekmac

    @thetymekmac

    4 жыл бұрын

    Boso ;)

  • @dominiknowakowski6628

    @dominiknowakowski6628

    3 жыл бұрын

    Haha to samo 🙂 zdecydowanie nie stawiam na podłożu najpierw przodu stopy

  • @lady0shady
    @lady0shady4 жыл бұрын

    Damskie buty (w duzej mierze) to koszmar dla mnie- mam szersza stope, a damskie obuwie powoduje, ze palce sa sciskane. Dlatego latem- jak najczesciej chodze w sandalach badz na boso. Kupilam tez separatory korekcyjne do palcow, zakladam je na noc i z pokurczonych zrobily sie calkiem normalne palce. Codziennie tez masuje stopy pilka z kolcami- idealny masaz na koniec dnia. W obcasach nigdy nie chodzilam ('musisz miec, bo to sexy wyglada!')- dbam o kregoslup. Dzieki za material Kornel, na pewno pomysle jeszcze o butach 'palczastych'.

  • @majkel2933
    @majkel2933 Жыл бұрын

    Wreszcie ktoś poruszył ten temat

  • @dariuszglabik4558
    @dariuszglabik45583 жыл бұрын

    Mam problemy ze stopami. Jeden z lekarzy około rok temu mi powiedział że to normalne że masz tak ściśnięte palce bo takie buty teraz produkują... To była moja ostatnia wizyta. Naszczescie są dostępne buty z szerszymi czubami tylko trzeba poszukać.

  • @arianaghulam5167
    @arianaghulam51673 жыл бұрын

    Ja nam bul pienty a teraz obu , nie mogę chodzić na boso . Mam hinskie klapki z kolcami takimi z amortyzacja , testuje teraz . Pozdrowienia Ariana z Szwecji

  • @michalchabros6526
    @michalchabros65264 жыл бұрын

    Kocham moje palce, wasze też są fajne. ;) Pozdrawiam serdecznie wszystkie stopki.

  • @thetymekmac
    @thetymekmac4 жыл бұрын

    Fajnie, że ktoś w końcu w polskim internecie porusza temat tego jak ważna jest stopa dla naszego zdrowia i poprawnego funkcjonowania organizmu. Trochę mało detali jest w tym filmie, ponieważ nie tylko Five Fingersy są dobrymi butami. Jest sporo marek robiących buty minimalistyczne nie aż tak hardcorowo wyglądające i leżące przez co są bardziej przyjazne ludziom zaczynającym swoją przygodę. Ja sam miałem mega problem na początku żeby włożyć wszystkie palce do vibramów i zakładanie tych butów trwało kilka minut a już po godzinie palce mnie bolały, bo tak bardzo były ściśnięte i wykrzywione przez lata chodzenia i biegania w normalnych butach. Dlatego jak ktoś jest zainteresowany tematem to na maxa polecam marki takie jak: vivo barefoot, feel grounds, groundies, xero, merrelle czy magical shoes. Te brandy na swoich kanałach SM prowadzą kampanie edukacyjną, pokazują jakie benefity dają ich produkty w codziennym życiu a poza produkują świetnej jakosci obuwie, które wygląda całkiem nieźle albo wręcz bardzo dobrze. Znajdziecie u nich modele przeznaczone na codzień, do biegania, trekingu czy sportów wodnych. Polecam dalszą eksplorację tematu, bo nasze ciało jest tak silne jak silne są nasze stopy 😎💪🏻

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    Stopa ma zawsze 3 wymiary i to powinien być podstawowy wyznacznik doboru buta- długość, tęgość i wysokość stopy. No cóż ale życie to weryfikuje. Dopiero osoby starsze zaczynają preferować komfort nad wygląd obuwia. Trudno jest to połączyć szczególnie gdy niska osoba chce poprawić swój wizerunek przez kompensację obcasa. Buty to towar do sprzedania a nie lekarstwo w terapii. (Choć tak powinno być traktowane)Najbardziej fizjologiczne buty nie cieszą się popularnością - np. Hallgren shoes. Możesz sam znaleźć najbardziej optymalne dla siebie buty pod kątem wygody i ... wyglądu.

  • @dominiknowakowski6628

    @dominiknowakowski6628

    3 жыл бұрын

    Vivo mam, polecam !

  • @agatawpodrozy4327

    @agatawpodrozy4327

    Жыл бұрын

    Dużo butów Campera jest też barefootowych a wyglądają bardzo fajnie i stylowo. Ja mam dwie pary szerokie w palcach, zerowy drop i giętka elastyczna podeszwa.

  • @klementynaz732
    @klementynaz7324 жыл бұрын

    Dziękuję za nagranie

  • @Dunkelheit_PL
    @Dunkelheit_PL4 жыл бұрын

    Dzięki za ten uświadamiający mnie,starego dziada film... Na "zielone" mam OK,ale na halę czy orlika mam już dopasowane na żyletkę i teraz widzę,że duży palec ucieka mi do środka ocierając się o sąsiada...Już wiem dzięki czemu nabawiłem się kiedyś zapalenia rozcięgna podeszwowego 🤔 człowiek całe życie się uczy,a ibtak tego... 🙋‍♂️😎

  • @katarzynazurek2541
    @katarzynazurek25414 жыл бұрын

    Dziękuje za świetny przekaz 💪

  • @Zakolanka
    @Zakolanka4 жыл бұрын

    Kurczę... A ja zawsze wszystkim podsyłam post znajomej, w którym dosyć bezpośrednio namawia do zainteresowania się obuwiem i teraz widzę sporo sprzeczności, i sama już nie wiem, gdzie prawda leży. :v Post jest długi, ale zacytuję fragment, który najbardziej mnie teraz zastanawia: "Podeszwa - wyposażenie każdego buta, podstawa podstaw i jedyna ochrona przed rozjebaniem sobie wszystkiego podczas kilkunastu pierwszych lat życia. No, chyba że będziecie popierdalać jedynie przez łąki i sawanny. Większość powierzchni, po jakich suniemy obecnie, jest twarda. Warunki, na jakie gotowe były nasze stawy, skończyły się z pierwszym bitym traktem, bowiem amortyzacja całego ciała służyła utrzymaniu głowy w możliwie stałej pozycji. Nasz kręgosłup jest wiecznie pracującą sprężyną, opartą na biodrach, kolanach, kostkach i stopach. W przypadku twardej nawierzchni stopa nie daje rady wyciszyć ani drgań ani siły uderzenia piętą o podłoże, co bezpośrednio przenosi się wzdłuż taśm anatomicznych. Skutkuje to gwałtownym wzrostem ciśnienia w jamie stawu, mocniejszym i szybszym ścieraniem się chrząstki oraz stanami zapalnymi, prowadzącymi do zwyrodnień. (...) Zdecydowanie lepsza jest podeszwa z amortyzacją, poduszka powietrzna to opcja delux dla stopy, a wcale nietrzebiąca portfela. Takie obuwie nie tylko odciąży stawy, ale też spowolni wypłaszczanie się podbicia stopy, a więc ewolucję płaskostopia - zarówno poprzecznego jak i podłużnego. Wszystkie buty na cienkiej podeszwie (wcale nie patrzę w stronę kelnerek w balerinkach) to rozwalanie sobie kostek i kolan na własne życzenie. Ale może najfajniejszego fizjo w waszej okolicy idzie poderwać tylko na dożywotniej rehabilitacji, nie wnikam". Sama zauważyłam, że od chodzenia w balerinach i w butach o bardzo cienkiej, giętkiej podeszwie prędko czuję ból w pięcie... Nawet do tenisówek wkładam wkładki, by mniej bolała mnie ich "płaskość".

  • @Progeusz

    @Progeusz

    4 жыл бұрын

    Twoja znajoma ma rację. Kornel gada o pierwotnym przystosowaniu stopy kompletnie zapominając, że człowiek pierwotny nie miał dróg asfaltowych i desek/kafelek w mieszkaniu. My mamy.

  • @nieczerwony

    @nieczerwony

    4 жыл бұрын

    Jeżeli ktoś już ma słaba stopę to będzie mu ciężko w butach na cienkiej podeszwie. Jeśli do tego ktoś ma nadwagę to następny czynnik. To że czujesz ból przy chodzeniu świadczy nie o złym obuwiu ale o tym że masz słabe stopy. Radzę zainteresować się ich treningiem i masażem. Innym czynnikiem o którym masa ludzi nie wie to pośladki. Tak właśnie posladki, które większość ludzi ma bardzo słabe (tak zwane lazy glutes z angielskiego). Polecam sprawdzić i iść przez jakiś czas z napiętymi pośladkami. Oczywiście nie jakbyśmy zaraz mieli wypuścić kreta z nory, ale aktywować właśnie posladki. Wielu ludzi nawet z tym ma problemy czyli nie mogą napiąć dobrze tyłka.

  • @ewaturejko7515

    @ewaturejko7515

    4 жыл бұрын

    Baleriny raczej nie mają elastycznej podeszwy. Cienka podeszwa też może byś sztywna i taka jest w większości balerin, dodatkowo żeby trzymały się na stopie praktycznie wszystkie są wąskie - a jeśli nie są to spadają i odruchowo próbuje się je przytrzymać palcami przy chodzeniu.

  • @SerbiaMadzik

    @SerbiaMadzik

    4 жыл бұрын

    @Chocletaify Zgadzam się w 100% z Twoją wypowiedzią. Moje obie stopy są po złamaniach w obrębie śródstopia, były operowane i w wyniku tego mam supinacje (zbyt wysokie podbicie) + prawa noga krótsza o 1cm. W sklepie ortopedyczno-medycznym usłyszałam dokładnie tak samo, że chodzenie w płaskich butach typu baleriny, japonki, sandały ala rzymianki to najgorsze co może być dla stóp, bo właśnie jest zbyt twarda powierzchnia (asfalt) i to nadmiernie obciąża stawy i polecono mi noszenie obuwia o podeszwie dokładnie o grubości 3cm (nie za wysokie i nie za niskie). Podkreślono mi, że z kolei zbyt wysokie podeszwy i buty na szpilkach lub wysokich obcasach powodują również skutki uboczne, o których wspominał @Kornel w swoim filmie. Polecano mi typowo zabudowane w kostce obuwie, żeby trzymało cały staw, jak i zbyt ruchomą stopę na miejscu i go odciążało + z amortyzacją, im większa tym lepiej, która pomaga redukować przeciążenia właśnie podczas skakania czy biegania w stopach... A samo obuwie, żeby było pośrodku- nie za miękkie i nie za sztywne.

  • @aanrtyk7350

    @aanrtyk7350

    11 ай бұрын

    ​@@nieczerwonykawał mi się przypomniał: "telefon - cześć, co robisz? - cześć. Kojarzysz taka sytuację, że zrobiłeś 2 i okazało się że nie ma papieru, więc ściskasz pośladki i idziesz po papier? - no tak! - to właśnie jestem w połowie drogi do biedry....

  • @robertstrzelecki1568
    @robertstrzelecki15684 жыл бұрын

    Dzięki za ten materiał. Dużo ważnych informacji.

  • @rafoo92
    @rafoo924 жыл бұрын

    Ciekawa treść, proste wytłumaczenie, to lubię :)

  • @krzysztofkeringer5253
    @krzysztofkeringer52534 жыл бұрын

    Dziękuję, bardzo fajny materiał

  • @sylwuniap4951
    @sylwuniap49514 жыл бұрын

    Masz świetny kanał, jeden z najlepszych z fizjo

  • @t-stingcom
    @t-stingcom4 жыл бұрын

    Im bardziej zaawansowany but tym mniej zaawansowana stopa

  • @Pawel_Strong
    @Pawel_Strong4 жыл бұрын

    Od lat mam problemy z odpowiednim doborem obuwia. Fajnie, że nawet i takie tematy poruszasz. Pozdro

  • @takatamja2439
    @takatamja24393 жыл бұрын

    Dziękuję za filmik!

  • @TheSnackWrap
    @TheSnackWrap4 жыл бұрын

    Jak ja lubię taki content - zwięźle, konkretnie, można się trochę dowiedzieć, zastanowić i zaimplementować wskazówki do swojego życia. Wielkie dzięki za te filmiki!

  • @sysiak97
    @sysiak974 жыл бұрын

    Uwielbiam chodzić na boso. Trening domowy też bez butów, i bez skarpetek. Zauważyłam, że dzięki temu nie schodzą mi się kolana podczas robienia przysiadów. Wcześnie ćwiczyłam w butach przeznaczonych do biegania

  • @magorzattaz5985
    @magorzattaz59854 жыл бұрын

    7:44 Pozdrowienia dla kota!!! ♥

  • @kasia1789

    @kasia1789

    4 жыл бұрын

    Kotki :)

  • @malgorzataolszewska9410
    @malgorzataolszewska94103 жыл бұрын

    Dziękuję. W końcu wiem co za butki to są. Sprawdzam vibram:)

  • @MrPicho1973
    @MrPicho19734 жыл бұрын

    Dziękuję, super wiedza.

  • @bartomiejstolarz5835
    @bartomiejstolarz58354 жыл бұрын

    Super filmik, jedyne czego mi zabrakło to kilka słów o pronacji i supinacji, ale i tak łapka w górę :)

  • @2tEnduro
    @2tEnduro4 жыл бұрын

    Swietny materiał, super wykonany film i jak zawsze rzetelne informacje. Wypowiadam sie jako trener.

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    aż jako trener i tylko jako trener bo taka opinia wypowiedziana wsród osób np. z nawagą czy otyłością do niczego dobrego nie prowadzi. Poza tym jest baaardzo dużo przeciwwskazań do poruszania się bez osłony, wspomagania, zabezpieczenia. Niestety wskazne jest szersze myśłenie, nie tylko o sportowcach ale i tzw. zwykłych ludziach. itd. itd...

  • @brykacz2005
    @brykacz20052 жыл бұрын

    Dziękuję za ten filmik sama jestem entuzjastką fivefingers od kilku lat dzięki córce, która mnie nimi "zaraziła"😊 z dobrym skutkiem. Pozdrawiam.

  • @bartomiejborkowski4210
    @bartomiejborkowski42104 жыл бұрын

    Super film.

  • @asza3440
    @asza34403 жыл бұрын

    Świetna robota

  • @agnieszkaewastefaniak1551
    @agnieszkaewastefaniak15514 жыл бұрын

    Świetny i przydatny film, Kornel! Prosto z mostu i kawa na ławę, bo ludzie wciąż myślą że amortyzacja w butach to jakieś cudo techniki! Mam nadzieję że obejrzy go jak najwięcej osób. Ja od parunastu już lat biegam w butach bez amortyzacji, zero dropu, mogę zwinąć je w rulonik, bo to buty typu barefeet. Niestety, nie są to buty "ladne",gdyż rozszerzają się przy palcach, ale nie zamienilabym je na żadne inne!!!

  • @rozaliahasner4938
    @rozaliahasner49384 жыл бұрын

    Super filmik

  • @dkk325
    @dkk32511 ай бұрын

    bardzo ważny temat!

  • @marekgrych5867
    @marekgrych58674 жыл бұрын

    To nawet buty źle kupowałem? :(

  • @grejfrut89
    @grejfrut893 жыл бұрын

    Właśnie pomyślałam o motocyklistach (cross/enduro) i narciarzach, którzy noszą twarde i sztywne buty, no ale to kwestia bezpieczeństwa :) Ostatnio zaczęłam interesować się jogą, którą praktykuje się boso - właśnie po to, żeby aktywować stopę :)

  • @patrykrazr
    @patrykrazr4 жыл бұрын

    Mega film

  • @mateushh1564
    @mateushh15644 жыл бұрын

    Pytanie do Q&A W jednym z odcinków o rozciagniu mówiłeś, że gibkość jest jedną z 7 podstawowych cech motorycznych człowieka. Mógłbyś powiedzieć jak nazywa się pozostałe 6 tych cech i krótko o nich opowiedzieć.

  • @magdalenap.5276
    @magdalenap.5276 Жыл бұрын

    Od lat ćwiczę na boso w domu, mimo że wszyscy trąbili o specjalistycznym obuwiu, bo sama czułam ogromną różnicę na korzyść. Dzięki za rady.

  • @katarzynac6338
    @katarzynac63384 жыл бұрын

    Mnie po chodzeniu cały dzień w płaskim obuwiu (trampki, baleriny) bolą stopy, a przy adidasach z podwyższeniem jest wszystko okej.

  • @MrRangifer

    @MrRangifer

    Жыл бұрын

    Bo najpewniej masz już wypaczoną motorykę chodzenia. Ja od lat biegam boso i co ktoś mnie zobaczy to bardzo się dziwi, że do efektywnego i bezkontuzyjnego biegania nie trzeba wcale butów za kilka stówek.

  • @lidiael6794
    @lidiael67943 жыл бұрын

    Dziękuję 😊. Używam Vibram na siłowni👍

  • @asiabyczek1
    @asiabyczek14 жыл бұрын

    Fajny film, jak zawsze. Chcę tylko tu napisać, że w góry też polecam buty poniżej kostki. Wypróbowałam wiele butów na tatrzańskich i alpejskich szlakach i zdecydowanie polecam niskie buty! Orla Perć i wiele trzytysięczników zdobytych w niskich butach, w komforcie, bez odparzeń i otarć , z lekkością i z wiele większą kontrolą nad stawianiem kroków, lepszą koordynacją ciała, a co za tym idzie - większe bezpieczeństwo. Im bardziej naturalnie tym lepiej.

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    Zgoda ... pod warunkiem ze róznica poziomów jest niewielkiego stopnia. W przypadku gdy idziemy po mocnych stromiznach może to być niebezpieczne i powoduje szbkie zmęczenie stopy/mięsni podudzia. Przy dużych i stromych stokach but stabilizujący przeciążenia boczne jest dobrym pomysłem, jednocześnie umozliwając ruch w płaszczyźnie strzałkowej (unoszenie i opuszczanie stopy z palcami) bo nie wiele jest gorszych przygód jak np. zwichnięcie stawu skokowego.....

  • @asiabyczek1

    @asiabyczek1

    3 жыл бұрын

    @@bigrobertosol Przy dobrze wytrenowanych mięśniach, więzadłach i stawach gdy idzie się w dużej różnicy poziomów w trudnym technicznie terenie, gdzie potrzeba dużej mobilności stopy w każdej płaszczyźnie lepszy jest niski but z przyczepną, w miarę cienką i elastyczną podstawą, ponieważ but długi, ograniczający ruchy boczne stopy może powodować ześlizgnięcoe się stopy że skał. Oto dlaczego wspinacze, którzy poruszają się w ekstremalnie trudnym terenie i w wielkich różnicach wysokości nigdy nie używają butów poza kostkę. Mają specjalne, bardzo dopasowane buty, z bardzo cienką podeszwą.

  • @asiabyczek1

    @asiabyczek1

    3 жыл бұрын

    Ale zgodzę się z @bigrobertosol że dla ludzi, którzy już padają na nos, bo cały rok siedzieli za biurkiem, a potem idą w górach już trzecią godzinę😁, to lepiej dla nich że ich taki but długi chroni i wspomaga

  • @dominiknowakowski6628

    @dominiknowakowski6628

    3 жыл бұрын

    Dokładnie, ja też się przesiadlem tylko na niskie, ale to też z racji uszkodzenia bocznych więzadeł, a mocnych stawów skokowych i kostki, dzięki temu z kolanami zero problemu, bo wszelkie wygięcia zgięcia przyjmują okolice stopy

  • @Petaurista13

    @Petaurista13

    10 ай бұрын

    @@asiabyczek1 "przy dobrze wytrenowanych mięśniach, więzadłach i stawach". Dlatego ludzie, którzy używają choćby obuwia barefootowego mówią, żeby nie przeskakiwać nagle.

  • @gosiakonstanty3456
    @gosiakonstanty34564 жыл бұрын

    Super materiał. Przestanę chyba krzyczeć na dzieci żeby zakładały pantofle, niech sobie chodzą na bosaka po domu

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    pomysł dobry , pod warunkiem że mają zdrowe stopy pod kątem sklepień i ustawienia pięty i długości kończyn. ruch, ruch i jeszcze raz ruch! To najlepsze lekarstwo wpływające na dynamikę rozwoju i budowę stopy. Częste wspięcia na palce, ruch dynamiczny, taniec, bieg itp... To najlepsze buty w bezpiecznym klimacie domu. Poprawia odporność i hartuje stopy. W kwestii poruszani się poza domem - buty dobrane do temperatury i warunków pogodowych dla ich bezpieczeństwa , nie tylko mechanicznej osłony stóp ale i ochrony przed przeziębieniami na sutek działania na liczne receptory stopy

  • @Kaszlok007
    @Kaszlok0074 жыл бұрын

    Zrób o typowych butach do biegania oraz o ćwiczeniach na pronacje. 💪

  • @kryptonimparalela2555

    @kryptonimparalela2555

    4 жыл бұрын

    Przeczytałem "ćwiczeniach na paranoję" :D :D :D

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    @@kryptonimparalela2555 Proponuję dobrać buty do ustawienia stopy- koślawisz piętę- kup buty dla pronatorów, supinujesz- kub buty dla supinatorów. To pozowli częściowo uniknąć problemów na poziomie stawu skokowego

  • @ukaszsmigielski8648
    @ukaszsmigielski86483 жыл бұрын

    Dzięki za fajne porady Kornel, to jest coś wyjątkowego w sieci pod kątem merytoryki i zwracania uwagi na to, co jest naprawdę ważne w zdrowiu. Wciąż jednak poszukuję odpowiedzi na pytanie: jakiego obuwia używać do chodzenia po chodniku? Przekopałem pół internetu i nie znalazłem, a to jest coś z czym każdy z nas ma do czynienia przez większość czasu. Wszędzie mówią o barefootach i powrocie do naturalności, i wszędzie tam jest założenie, że poruszamy się po nieutwardzonych drogach (las, piasek, trawnik), gdzie to podłoże zapewnia amortyzację. Co jednak przy twardym chodniku, gdzie o amortyzacji nie ma mowy? Mam wrażenie, że barefooty + chodnik to śmierć dla kolan. Że musi być gdzieś ta amortyzacja - jeśli nie ma jej w podłożu, to przynajmniej w bucie. I jest to temat, który nawet pod tym filmikiem był poruszany w wielu komentarzach. Pozostawiony bez odpowiedzi. Ktoś cytował słowa ortopedy, który zalecił mu chodzenie po mieście w butach z amortyzacją - i jest to zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Czy takie obuwie jak przedstawiłeś na końcu, poza zastosowaniem w ekstremalnie nierównym terenie, jest dobre na co dzień? Bardzo proszę o odpowiedź :) W obronie naszych stóp i stawów kolanowych!

  • @ukaszsmigielski8648

    @ukaszsmigielski8648

    3 жыл бұрын

    PS. literówka się wkradła w tytuł filmiku :)

  • @ireneusz5132
    @ireneusz51324 жыл бұрын

    Jeżeli chodzi o sneakersy, byłem zakochany w systemie boost od adidasa, ale wychodzi na to, że najlepszym rozwiązaniem będą moja 'plaskie i najmniej wygodne' Vansy

  • @veritas2002
    @veritas20024 жыл бұрын

    Bardzo dobre

  • @buyersremorse7106
    @buyersremorse71064 жыл бұрын

    Super materiał jak zawsze. Fajnie, że opowiedziałeś, jak powinien rozkładać się ciężar na stopie, nic o tym nie wiedziałem. Do Q&A: moja prawa stopa (jakieś 0,5 cm krótsza od lewej) jest względem lewej odchylona bardziej na zewnątrz. Kiedy chodzę, znosi mnie na lewą stronę, przy bieganiu też pojawiają się problemy. Co można z tym zrobić?

  • @SearchingInspiration
    @SearchingInspiration4 жыл бұрын

    Ciekawy materiał 👍 Spotkałam się z takim stwierdzeniem ortopedy, że co raz więcej ludzi na starość ma poważne problemy z kostkami/kolanami/biodrami ponieważ żyjąc w mieście cały czas poruszamy się po twardym podłożu, właściwie wszystko jest wybetonowane. W związku z tym zalecał chodzenie na co dzień w miękkich butach z amortyzacją. Nawiasem mówiąc czasami można spotkać kobiety chodzące w balerinkach z tak cieniutką podeszwą, że można usłyszeć jak walą piętami po chodniku podczas chodzenia. Nie wydaje się to zdrowe. Co o tym myślisz?

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    @@malwinazyyy Proszę porozmawiać z kobietami które często używają tzw. baleriny. Instynktownie przesiadają się w tzw buty sportowe by stopa mogła odpocząć. Kwestia często leży w treningu stopy a nie w obuwiu. Cierpią stawy, więzadła, skóra. Miękkie podłoże jest niestety stosowane sporadycznie bo jest czesto trudne do utrzymania w czystości, nasiąkliwe itp. Dlatego jest wszędzie tam gdzie się poruszamy i odpowiedzią na twarde podłoże sa miękkie buty które raczej nie powinny być negowane tylko jak najlepiej dobrane nie tylko pod względem długości ale przede wszystkim pod kątem tęgości na całej jej długości. Często osoby wstydzą się swoich własnych stóp modelując je butami których krawędzie są często węższe niż krawędzie stóp- to powoduje ich permanentną kompresję, w końcu niedokrwienie najbardziej dystalnych cześci ciała, modzele, owrzodzenia, deformacje itp... ale czasem szkoda czasu i wysiłku na tłumaczenie kobietom teorii i zgubnego wpływu długotrwałego użytkowania butów z mocno uniesioną piętą.

  • @nataliakot5681
    @nataliakot56814 жыл бұрын

    O nie.. po tym filmie nie mogę normalnie chodzić bo ciągle staram się być świadoma tego jak idę. :D A nie powinnam mieć zmartwień bo jak obczaiłam swoje stopy od razu po obejrzeniu filmu to wszystko wychodzi na to, że jest na miejscu.

  • @kozioekmatoek2610
    @kozioekmatoek26103 жыл бұрын

    A już prawie uległem przekonaniu, że but musi być do wszystkiego twardy. Dzięki za nowy punkt widzenia, bo uwielbiam gdzie się da łazić boso i ostatnio robię to coraz częściej. Filmik super!

  • @wandaodak5218

    @wandaodak5218

    Жыл бұрын

    56 ty mi Łk ni 80 8 b6 M

  • @adampstrokonski9627
    @adampstrokonski96274 жыл бұрын

    Wraz z żoną posiadamy kilka modeli Vibram Fivefingers. Podstawa to dobrze dobrany numer. W necie są różne opinie na temat doboru numeru, ale na nas pasują te numery, które mają nasze stopy. Jednak wszystkie mają jeden mały problem, a mianowicie łuk z przodu jest mniejszy niż łuk naszych palców, w konsekwencji te najmniejsze palce nie dochodzą do końca przestrzeni przewidzianych na nie. Kupiliśmy je głównie z ciekawości i prawdopodobieństwa jakiegoś tam pozytywnego wpłynięcia na pracę stopy. Ja mam haluksa małego palca (tak zwana kostka krawców), oraz co za tym idzie płaskostopie poprzeczne. Dodatkowo nigdy nie potrafiłem "rozczapirzać" palców u stóp, nawet nie wiedziałem, że stopa ma taką możliwość. Dopiero zobaczyłem to u żony. Niektórzy nasi znajomi też nie mogą"rozczapirzać" palców, a inni mogą. Nie wiem, czy to dysfunkcją, czy nie. Tak czy siak, polecamy te buty. W serwisach ogłoszeniowych można je kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Warto poszukać swojego numeru i spróbować.

  • @nightrain4500
    @nightrain45004 жыл бұрын

    A ja się martwiłam, czy na pewno powinnam na bosaka nawalać fitness jak zła :D Świetny materiał

  • @agnieszkastuczynska6748
    @agnieszkastuczynska67484 жыл бұрын

    Polecam te buty pieciopalczaste do biegania, diametralna różnica. W łydkach zero zakwasów, a biegałam jako amator :) spoko są też do fitnessu, choć wolę skarpetki/butki do jogi jak nie trzeba skakać :)

  • @asiabyczek1
    @asiabyczek14 жыл бұрын

    Dodatek do mojej poprzedniej wypowiedzi. I podeszwę cienką w góry polecam. Czucie podłoża to lepsza koordynacja i orientacja w przestrzeni, środek ciężkości bliżej ziemi więc lepszą stabilizacja stopy i mniejsze ryzyko skręcenia kostki. A na co dzień ile się da na boso, na twardym i miękkim podłożu. Stopa się uczy amortyzować i można biegać po asfalcie bez kontuzji. Tylko trzeba pozwolić stopie nauczyć się być stopą.

  • @ultrazdrowie3018
    @ultrazdrowie30184 жыл бұрын

    Polecam Altra Superior 4.0, ich przód jest obudowany, więc nawet przy dzwonie w kamień nas ochronią, ale resztę kryteriów spełniają. Do tego skarpetki pięciopalczaste i można śmigać :)

  • @ewachecko6580

    @ewachecko6580

    3 жыл бұрын

    Moje ulubione trailówki :) Ich +/- odpowiednikiem na asfalt jest model Escalante :)

  • @40marysia
    @40marysia4 жыл бұрын

    Dobrze wyjaśnione że nawet ja to rozumiem :)myślałam że buty powinny być na podwyższeniu a okazuje się odwrotnie ,chyba że przy nadwadze jest inaczej?

  • @czapelka6667
    @czapelka6667 Жыл бұрын

    Super materiał! Mina kota bezcenna 😂

  • @grzegorzpotocki7098
    @grzegorzpotocki70984 жыл бұрын

    Ciekawy materiał. Teraz przy kupnie będę zwracać na to większą uwagę 😁 Mam też pytanie odnośnie przetarć siatki bądź też innego materiału nad dużymi paluchami w butach. Gdy chodzę lub biegam nieświadomie zadzieram palucha u stopy co powoduje uszkodzenie materiału. Czy wiesz może jak temu zaradzić? Jakie konkretnie ćwiczenia? Od dłuższego czasu roluje stopę pileczka ale nie widzę poprawy. Ewentualnie może mógłbyś poruszyc ten temat na q&a? Mam świadomość, że nie tylko ja borykam się z tym problemem. Dzięki serdeczne!

  • @skorpionmaciek6895
    @skorpionmaciek68954 жыл бұрын

    Pozdrawiam !!! :)

  • @utra_dora_2337
    @utra_dora_23374 жыл бұрын

    Na 5fingery czaję się z dwa lata już, czas w końcu kupić.

  • @Zajawkowicz
    @Zajawkowicz4 жыл бұрын

    Rok zajęła mi nauka biegania na boso, co przecież jest naturalnym wzorcem ruchowym :) Odkąd skupiłem się na tym i często chodzę na boso po lesie i wybieram tylko buty typu barefoot, mogę bez wysiłku cały dzień chodzić bez żadnego zmęczenia stóp, dodatkowo znacznie poprawiła się stabilizacja na jednej nodze czy aktywacja podczas treningu siłowego. Przez większość życia niestety nie miałem takiej wiedzy i chodziłem w butach po prostu ,,fajnych" co sprawiło że zakres stawu skokowego znacznie się zmniejszył. Zacząłem zwracać uwagę jak wielu moich znajomych ma mase dysfunkcji w obrębie samych nóg :o stopy na zewnątrz, nie aktywny zginacz biodra, zabetonowany staw skokowy, brak stabilności w kolanie... A najgorsze że ci ludzie zaczynają z tego poziomu biegać czy jeździć rowerem z automatu pogarszając swój stan

  • @MrRangifer

    @MrRangifer

    Жыл бұрын

    Czy nauczyłeś się chodzić stawiając stopę najpierw na śródstopie? Ja biegam boso już od wielu lat, a ostatnio zapoznałem się z materiałami sugerującymi, że chodząc również powinno się najpierw stawiać stopę na środkową część (zewnętrzną krawędź), a nie na piętę.

  • @Zajawkowicz

    @Zajawkowicz

    Жыл бұрын

    @@MrRangifer z tego co mi wiadomo, nie ma nic złego w inicjowaniu kroku od pięty (jeśli ruch jest świadomy) - ważne by było odpowiednie przetoczenie, w dodatku zauważyłem że gdy ludzie zbyt chcą rozpocząć krok od środstopia to później mają łydki pospinane :) Do dotyczy ludzi którzy od lat chodzą/biegali w butach z amortyzacją która przesuwa środek ciężkości i upośledza aparat ruchu, dlatego pasywne obciążanie pięty bez przetoczenia jest zabójcze. Z analizy najlepszych biegaczy wynika że właśnie stopa dotyka pierw piętą podłoża, ale energia jest przekazywana na śródstopie, potem na palce gdzie następuje rotacja w celu wygenerowania jeszcze większej energii i odbicie. Co do krawędzi - to aktywna stopa najbardziej stabilnie stoi na trzech punktach podparcia - pięta, łuk stopy i palce. Z mojego doświadczenia biegowego wynika że taka praca kończyny generuje mniejsze zmęczenie, minimalizuje kontuzje a w dodatku jest ekonomiczne co przynosi efekt w postaci lepszych wyników :)

  • @MrRangifer

    @MrRangifer

    Жыл бұрын

    @@Zajawkowicz Piszesz oczywiście o chodzeniu, prawda? Bo podczas biegu boso nie da się stawiać stopy na piętę, to może być bardzo bolesne i jest kompletnie niefizjologiczne. Ja biegam tak, że najpierw stopa ląduje na śródstopiu (poczynając od zewn. krawędzi) a dosłownie chwilę później lądują palce i pięta. Pięta w każdym kroku spoczywa na ziemi, inaczej łydka byłaby stale napięta. W ten sposób mogę przebiec boso spokojnie ok. 30 km (więcej jeszcze nie biegałem) bez żadnego dyskomfortu (zakładając, że podłoże jest przyjazne, czyli nie jest to tłuczeń). Natomiast co do chodzenia w butach z bardzo cienką podeszwą, idąc szybko i stawiając stopy od pięt czuję po jakimś czasie pieczenie w piętach. Staram się więc delikatniej stawiać każdy krok, czyli bardziej na płasko. Wydaje się to trudne i niezbyt naturalne, ale w przeciwnym razie boli. Buty z amortyzacją (choćby w postaci zwykłej gumy) pojawiły się dość niedawno, tak więc jeszcze nasi dziadkowie musieli za młodu chodzić inaczej niż my teraz.

  • @Chilloutbeing
    @Chilloutbeing4 жыл бұрын

    Świetny odcinek i ważny temat!👌. Szkoda, że na rynku brakuje butów trailowych z minimalistycznym zacięciem, które z jednej strony wspierają naturalny ruch stopy a z drugiej ją chronią. Fajnie gdyby Nike serii free RN były w wersji trail. Te które są nadają się tylko na asfalt, bo w terenie kamienie rozwalają ponacinaną podeszwę.

  • @pawelec91p

    @pawelec91p

    4 жыл бұрын

    Polecam merrell vapor glove 3 trail 😉👊

  • @solololotube
    @solololotube3 жыл бұрын

    Hoka one one 😁

  • @urbanacje4896
    @urbanacje48963 жыл бұрын

    gdzie polecacie zakup skarpetek pięciopalczastych? Mam wrażenie iż rynek jest ubogi w ten typ produktu. ps. super filmik, zreszta jak zawsze!

  • @effa3368
    @effa33684 жыл бұрын

    Teraz bardziej zwracam uwagę na buty, niz kiedyś, jak but przy pierwszym założeniu krępuje moje ruchy to idzie na out. Niestety moje nogi teraz są bardziej wymagajace, bo za dzieciaka kupowalam za wąskie i haluks welcome toooo 😂. Mam dość szeroka stopę jak na kobiete, plus rozmiar 40, obcasy prawie w ogóle odpadają, bo często są za wąskie i mój mały palec woła o pomstę do nieba. 😉

  • @Magratka
    @Magratka4 жыл бұрын

    ech, całe życie w dobrze dopasowanych butach a i tak zaczynam mieć problemy:D

  • @mordozeco761
    @mordozeco7614 жыл бұрын

    Buty wspinaczkowe idealnie negują wszystkie te zasady. - zero giętkości - mega zwężane - zawsze bierze sie mniejsze

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    buty wspinaczkowe , jak sama nazwa wskazuje służą do wspinania. Krótkie - by maksymalnie skrócić ramię siły czyli poprawić wydolność w staniu na palcach, sztywne-w innym przypadku mięśnie stopy i podudzia nie miałyby szansy na długotrwałe obciążenie. Zwężone - by umożliwić lokowanie w największej ilości szczelin i występów . Czyli osoby wspinające się mocno nadwyrężają tkanki stóp i to jest oczywiste. Dlatego jest to aktywność sporadyczna i wskazane byłoby rekompensować stopom tę skrajną aktywność, np. przez używanie komfortowych butów (stopa nam mówi które sa wygodne- zarówno pod kątem mechanicznym jak i klimatycznym, np. Hallgren shoes). Pozdrawiam

  • @quandmeme9970

    @quandmeme9970

    3 жыл бұрын

    @@bigrobertosol podobnie jest z butami na rower. A tu już ludzie potrafią bardzo często i długo je nosić. Jeździłem ostatnie 2 lata w butach do crossfitu. Cienka podeszwa i elastyczna, buty nie trzymają stopy. Praktycznie odpuściłem dłuższe trasy koło 100km. Bardzo słabo przenoszona moc. Tyle, że wentylacja lepsza. No i but się ślizga na pedałach, bo podeszwa nie ma odpowiedniego bieżnika, w których można zatopić piny czy ząbki pedała.

  • @pio7763

    @pio7763

    3 жыл бұрын

    @@quandmeme9970 nie kombinuj tylko kup noski albo spd 😀

  • @ventethiais2169
    @ventethiais21694 жыл бұрын

    Swietny film jak zawsze. Czy mozna prosic o film o ostrogach pietowych?

  • @alicesnape9980

    @alicesnape9980

    4 жыл бұрын

    Tak, o ostrogach fajnie jakby się pojawił :3

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    @@alicesnape9980 ostroga ----dobrze zdjagnozowana (zwapnienia rozcięgna podeszwowego, stany zapalne) wymagają odciażenia (leczenie objąwów) przez rózne działania (ostroznie proszę z wkładkami 'na ostrogi pietowe") Po odciążeniu trzeba zająć sie przyczyną- np.fala uderzeniowa . Warto działać wcześnie by unknąć bólu i niepotrzebnych problemów. Generalnie- czasowe odciążenie pięty poprawia stan ale nie leczy przyczyny a może dojśc do znacznej bolesności z uniemożliwieniem obciążenia konczyny włacznie. Optymalne to wkładki indywidualnie odciążające bolesne okolice. Mozna stosować wkładki tzw konfekcyjne ale pod warunkiem że poprawa następuje tuż po ich włożeniu i rozpoczęciu chodzenia. Nie należy stosować wkładek które są dedykowane ale nie dają natychmiastowej poprawy. itd itd...

  • @MRHartach
    @MRHartach4 жыл бұрын

    Co w przypadku biegania po asfalcie? Czy w przypadku tak twardego podłoża nie są wskazane jakieś "wspomagacze" amortyzujące?

  • @JerzyRo
    @JerzyRo4 жыл бұрын

    jak zawsze klasa :) A co z asfaltem...? Chodzenie, nie mowiac o bieganiu.

  • @dorota5629

    @dorota5629

    3 жыл бұрын

    No właśnie. Kto chodzi po mieście w palczatkach? Potrzebna informacja o butach praktycznych do życia w mieście do chodzenia do pracy. Teoche abstrakcja. Mowa tu raczej o butach do relaksu a nie na codzien.

  • @dominiknowakowski6628

    @dominiknowakowski6628

    3 жыл бұрын

    @@dorota5629 Poszukaj pod hasłem barefoot, ogromny wybór

  • @BEING1111

    @BEING1111

    3 жыл бұрын

    @@dorota5629"vivobarefoot" polecam firmę. Sam posiadam jeden model i na pewno na jednym się nie skończy. Pozdrawiam ciepło

  • @ewachecko6580

    @ewachecko6580

    3 жыл бұрын

    @@dorota5629 Vivobarefoot, Magical shoes, Tadeevo (te dwie ostatnie firmy polskie, w ofercie również "mniej sportowe" minimale), niektóre modele Merrela (np. trail glove, vapour glove, move glove). BTW ja czasem chodzę po mieście w 5fingersach ;-)

  • @ktngrk
    @ktngrk3 жыл бұрын

    Hej Kornel, zajebisty materiał jak zwykle. Ale jakbyś zaczął zwracać sie do 100% oglądających a nie połowy to by było jeszcze bardziej zajebiście. W 2021 można sie zwracać do ludzi liczba mnogą albo obiema formami jeśli mowisz na ty. ;)

  • @ZbigniewPiatek
    @ZbigniewPiatek3 жыл бұрын

    Specyficzny zapach, pocenie się, swędzenie, zrogowacenia, przebarwienia, to symptomy zakażenia skóry, a w szczególności skóry stóp. Aby im przeciwdziałać wystawczy stosować środki dezynfekujące, np zwykły spirytus. Samo mycie nie wystarczy, gdy infekcja jest w zaawansowanym stadium. Pamiętaj - zdrowe stopy są zawsze suche, gładkie i nie mają rzadnego zapachu.

  • @irky3
    @irky34 жыл бұрын

    Jakie są dodatkowe kryteria wyboru butów przy płaskostopiu?

  • @doktorparadox1791
    @doktorparadox17914 жыл бұрын

    Ja mam ten problem ale to nie była kwestia butów. Teraz tylko tendinopatia ścięgna Achillesa. Spędzam po 10h dziennie w butach ochronnych w pracy, buty o zerowej zdrowotności. Może jakiś trening stóp?

  • @jakubwrona8640
    @jakubwrona86404 жыл бұрын

    Od 2 tygodni staram się codziennie rolować stopę robię ćwiczenia se staniem.na jednej nodze (wyglądam jak nawalony ale coraz lepiej). I pilnuje żeby ciężar ciała przy chodzeniu rozkładać na zewnętrzną część stopy i wbijać palce podłogę, czuje jak kostka się mocno prostuje, tylko teraz pojawił mi się ból achilesa zwłaszcza rano i uda po przedniej zewnętrznej stronie bolą. Jak sobie z tym radzić i czy przejdzie kostki a zwłaszcza prawa bardzo zapadają się do środka.

  • @lisek15hs
    @lisek15hs4 жыл бұрын

    Ciekawi mnie jeszcze, jak na stopy działają klapki - czy nie napinają za bardzo mięśni z przodu stopy i łydki? Jakie mogą być potencjalne problemy przy częstym chodzeniu w klapkach latem?

  • @simeonmt5854
    @simeonmt58544 жыл бұрын

    Czas kupić buty do wody. Tanie i lekkie, same plusy 😄 Pewnie długo nie wytrzymają, ale spróbujemy! :)

  • @krystianolejniczak6055

    @krystianolejniczak6055

    4 жыл бұрын

    Koniecznie daj znać jak z wytrzymałością :)

  • @dominiknowakowski6628

    @dominiknowakowski6628

    3 жыл бұрын

    Haha, no ja właśnie buty od nurkowania używam też do ćwiczenia na silce, wymiennie z barefootami

  • @tomizet6671
    @tomizet6671 Жыл бұрын

    Ciekawi mnie jak się odniesiesz do tego tematu. Moja dziewczyna chodzi dużo po górach. Po przejściu dziennie kilkudziesięciu kilometrów wieczorem zawsze bolały ją stopy. Rano bolały ją piszczele. I od kiedy kupiła dokładnie model buta Altra Olympus 5 ( zero drop, szerokie w palcach, duża amortyzacja 33 mm pianki itd. ) wszystkie wymienione wcześniej problemy zniknęły, a także problemy mniejsze, które występowały od czasu do czasu. Zakochała się w tych butach i nie wyobraża już sobie zakładać na wypady w góry czegoś innego. Ciekawi mnie Twoje odniesienie się do tego po tym jak w filmie mówisz, że duża amortyzacja jest zła dla stóp, gdzie w tym tu przykładzie chyba okazała się dla nóg zbawieniem

  • @Dedal123456
    @Dedal123456 Жыл бұрын

    Cześć, dzięki za film, od jakiegoś czasu używam barefoot, feel grounds, vivobarefoot. Mam takie pytanie odnośnie wkładek, z wkładką buty mają 6mm grubości podeszwy, bez 3mm przez znacznie bardziej czuję podłoże, tylko czy bezpiecznie jest chodzić po asfalcie bez wkladki czyli z 3mm grubości podeszwy?

  • @iwona228
    @iwona2284 жыл бұрын

    Ja uwielbiam airmax wysoka platforma. Przy niskich butach boli mnie podeszwa i ścięgno Achillesa. Mam posciskane palce. Odciski między nimi niestety

  • @danpe8112
    @danpe81124 жыл бұрын

    Czy to, co mówisz dotyczy też osób z bardzo duża pronacją? Mam mały palec u stopy oderwany od podłoża stale, problemy przez to z rozciegnem i gdzieś wyczytałem, że właśnie takie minimalistyczne ebuty dla mnie się nie nadają.

  • @lucius5109
    @lucius5109 Жыл бұрын

    Co w przypadku płaskostopia ? Czy buty niskoprofilowe będą dobrym rozwiązaniem oraz czy wkładki dorobione pod stopę są pomocne? Czy są jakieś buty niskoprofilowe które można ubrać na codzień ? Pozdrawiam

  • @Biter
    @Biter4 жыл бұрын

    Pytanko techniczne bo już od dawna przymierzam się do palczastych butów - dopasowujemy w nich rozmiar na sztywno czy dajemy zapas 0,5-1cm tak jak do dłuższego biegania?

  • @dzakopdzakop7129
    @dzakopdzakop71294 жыл бұрын

    Część masz w planach nagrać film o ćwiczeniach na polepszenie ruchomości stopy dokładnie paluchów

  • @korneliaszymczyk5492
    @korneliaszymczyk54924 жыл бұрын

    Ciekawy materiał 🤔 Czy takie "płaskie" buty mogą też nosić osoby po operacji więzadeł w stopie (4 kość śródstopia)?

  • @a.przemyslav3548
    @a.przemyslav35484 жыл бұрын

    Top zdrowia stopy: 1)Chodzenie boso jest najlepsze, ale minusem jest bród, ostre przedmioty(kawałki szkła, drewna, metalu, skał, kolce roślin) i rogowaciejąca skóra, 2 Klapki "japonki", minusem że 3/4 roku nie pochodzisz, 3) wygodne sandały minus tak jak w przypadku "japonek", 4) buty minimalne (osobiście używam new balance minimus, osobiście five finger nie polecam , bo obija się palce), 5 buty zimowe wzorowane na "eskimoskich", które są i szerokie i wygodne.

  • @saccarois
    @saccarois2 жыл бұрын

    Nigdy nie lubiłam chodzić w butach z płaską i cienką podeszwą, bo chodzi mi się w nich tak niesamowicie twardo, że momentalnie stopy zaczynają boleć. Trenuję kilka razy w tygodniu taniec klasyczny, wiec stopami ruszam dosyć intensywnie. O co kaman?

  • @agnieszkaroda2098
    @agnieszkaroda20984 жыл бұрын

    A ja z kolei słyszałam, że właśnie ta amortyzacja jest potrzebna, kiedy chodzi się po twardym podłożu, bo pierwotnie nasze stopy nie były przystosowane do chodzenia np po betonie i dlatego chodzenie na boso czy w butach z całkowicie płaską podeszwą nie jest wtedy zdrowe. To jak to w końcu jest?

  • @bigrobertosol

    @bigrobertosol

    3 жыл бұрын

    Twarde podłoże nie daje amortyzacji ale... jest łatwe w sprzątaniu, ładnie wygląda i jest bezpieczne bo widać wszystkie ewentualne przeszkody. Kolega zrobił reklamę butów w których powinno się biegać po polu, trawie czy lesie ale uważając jednocześnie na kamienie, korzenie itp. But powinien być dobrany do parametrów stopy, potrzeb i do..... indywidualnej akceptacji wizualnej. Wskazane jest używanie sznurówek do regulacji dopasowania buta- dopasowania objętości. Stopa jest fiksowana między pietą a górną cześcią cholewki.. dlatego długość buta może być dość obszerna. Wskazane są skarpety dla zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i poprawieniu odprowadznia wilgotnego powietrza z powierzchni stopy. itd itd..........

  • @dominiknowakowski6628

    @dominiknowakowski6628

    3 жыл бұрын

    Masz rację, ja np chodzę w akulaczkach jak ciepło i po domu cały rok

  • @dominiknowakowski6628

    @dominiknowakowski6628

    3 жыл бұрын

    A na mieście też zazwyczaj mam obuwie typu barefoot

  • @zbyszek511

    @zbyszek511

    Жыл бұрын

    Pierwotnie nasze stopy były przystosowane do chwytania się gałęzi.

  • @bartekh00
    @bartekh004 жыл бұрын

    Czy są jakieś godne polecenia alternatywy dla tych butów pięciopalczastych?

  • @halinagrzesik2244
    @halinagrzesik22443 жыл бұрын

    Proszę opowiedzieć o tym jaki wpływ na nasze stopy ma chodzenie boso..

  • @ewamiogniewa4175
    @ewamiogniewa41753 жыл бұрын

    A jakie buty wybrać, gdy niestety sporo chodzi się po twardym (chodniki, podłogi w budynkach). Barefoot wtedy też będą dobre, czy lepiej coś z amortyzacją? A jeśli to drugie, to jak znaleźć but z amortyzacją, ale dużą przestrzenią na palce i elastyczną podeszwą? XD Bo ja się poddaję... Póki co przychodzi mi jedynie do głowy model Merrella Bare Access XTR, ale nie wiem... Pomocy! :)

  • @zelka6135
    @zelka61353 жыл бұрын

    Jakie buty polecacie dla osoby z bardzo wiotkimi stopami

  • @MariuszChwedoruk
    @MariuszChwedoruk3 жыл бұрын

    Mam schorzenie zwane ostrogą pięty. Problem dość powszechny. Unikam przenoszenia ciężaru na piętę. Najlepiej chodzi mi się w tanich chińskich piankowych klapkach.

  • @WyrakBzyk
    @WyrakBzyk Жыл бұрын

    Sprawdż buty do biegania firmy Altra Mają buty trailowe solidne ale z duża ilością miejsca na palce oraz zerowy drop

  • @kasiakd4191
    @kasiakd4191 Жыл бұрын

    Dzięki za materiał. Mam jednak uwagę odnośnie jak najcieńszej podeszwy. Jest inna sytuacja gdy biegasz czy chodzisz po nieutwardzonym terenie leśnym czy polnym, gdzie teren jest nie do konca równy i nie do konca twardy, a inna sytuacja gdy chodzisz lub biegasz po betonach. Natura nie przygotowała nas na chodzenie caly czas po twardym i płaskim betonie. Wówczas nasza stopa pracuje mało, a jeśli jeszcze mamy niewlaściwe obuwie to murowane że rozwalamy sobie kolana biodra i kręgoslup. Zachęcasz do cienkich butów ale pokazujesz bieganie tylko po terenie nieutwardzonym, myślę że warto by bylo dodać coś odnośnie betonu na chodnikach i w naszych domach. Chirurg który prowadził nam zajęcia z anatomii na kursie hipoterapii mówil że zajmuje się na codzień wymianą stawów kolanowych na sztuczne u coraz młodszych ludzi. Odradzał chodzenie na boso po twardym i płaskim już od czwartego roku życia, zachęcał do noszenia obuwia amortuzujacego, z lekkim obcasem ok 2 cm, a najbardziej do noszenia butów z wyprofilowaną podeszwą, nawet klasycznych drewniaków. Zachęcał do chodzenia boso po sypkim piasku i nierównościach, żeby stopa gimnastykowala się i wzmacniała. Pozdr 🙂💟💙💛

  • @Mati4297
    @Mati42973 жыл бұрын

    Czyli nike sb, nike Janowski, vansy i conversy sa najbardziej wporzadku? Dobrze bo lubię takie buty ;)

  • @dariakraj4149
    @dariakraj41493 жыл бұрын

    mam problem z ostroga pietowa i w butach cienkich bez malego podwyzszenia na piecie umarlabym z bolu,

  • @AndrzejUrbanski-cl2on
    @AndrzejUrbanski-cl2on4 ай бұрын

    👍

  • @romanticcyclist
    @romanticcyclist Жыл бұрын

    sam dochodze powoli do wniosku ze ilosc pianki w bucie nie ma az takiego znaczenia jak odpowiednia technika biegu i dopasowanie buta do stopy, kupilem jakis czas temu Hoka Bondi 8 i powiem tak w 3 razy tanszych Adidasach Galaxy Trail z o polowe ciensza podeszwa biega mi sie lepiej. Chodzi o to zeby amortyzowac uderzenie stopy upadajac na lekko ugiete kolano i srodstopie wtedy jest wszystko cacy przynajmniej u mnie.

  • @remorxromo2923
    @remorxromo29234 жыл бұрын

    To bieganie na bosaka byłoby bardziej korzystne pod tym względem?

Келесі