Jak jsem vybíral fotovoltaiku (na rodinný dům)? | Electro Dad #10

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

👉rozbalte text níže pro interaktivní obsah videa a odkaz na zadání pro dodavatele 👈
V tomto videu se dělím o osobní zkušenosti s výběrem fotovoltaické elektrárny na rovnou střechu RD:
0:00 Úvod
00:51 Kontext našeho rodinného domu
01:26 Proč jsme instalovali fotovoltaickou elektrárnu na rovnou střechu našeho rodinného domu?
01:47 Jak jsem (ne)vybíral dodavatele?
03:40 Jak jsem sepsal zadání pro dodavatele? Viz odkaz níže
06:50 Jakou sestavu fotovoltaických panelů, hybridního střídače, baterií 14,4 kWh a ukládání přebytků do ohřevu teplé vody jsme nakonec v létě 2018 instalovali?
07:07 Jak vypadá zapojení panelů na střeše?
07:51 Jaký mají panely sklon a proč?
09:10 Záruka a životnost FV panelů
10:22 Optimalizace výkonu FV panelů
11:50 Ukládání přebytků elektřiny do baterie a ohřevu teplé vody
13:00 Kolik to rámcově stálo?
13:08 Jak vypadá zázemí FVE v technické místnosti?
17:12 Co ukazuje mobilní aplikace hybridního střídače?
19:02 Jaký byl harmonogram realizace solární elektrárny?
20:20 Kdy dorazila dotace Nová zelená úsporám?
🙏 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil. Pokud vám má nezávislá tvorba dává smysl, prosím, podpořte mne:
- jako Patron: / electrodad
- jako člen / podporovatel tohoto KZread kanálu / @electrodad
- či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
- a rovněž mne podpoříte, pokud objednáte svůj elektromobil Tesla přes tento refferal link ts.la/jan84163 a oba získáme 1500 km nabíjení na Superchargerech. Link nelze použít po objednání Tesly.
Zde najdete odkazy na: aktuální data o výrobě fotovoltaické elektrárny, zadání pro dodavatele a instalovanou konfiguraci: www.electrodad.cz/jak-jsem-vy...
Proč točím videa o radosti z elektromobility a fotovoltaiky: www.electrodad.cz/proc/

Пікірлер: 267

  • @milansenko740
    @milansenko7405 жыл бұрын

    Super video, syn niečo podobné chystá. Má už Slnečné kolektory na teplú vodu a 1000 l nádrž a funguje perfektne. Tiež je v pláne pre budúcnosť elektromobil. Dosť drahá je tá časť s batériami. Zatiaľ sa to dá obísť cez dodávanie elektriny do siete a neskôr si ju vybrať. On má strechu obrátenú na juh v uhle cca 23 stupňov tak nebude musieť ani nadvihnúť tie Fotovoltické články.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Milan Senko to zní jako dobrý plán. Baterie zatím skutečně jsou velkou položkou - zároveň vřele doporučuji, pokud to aspoň trochu finančně půjde. Fotovoltaický systém je byť s malou baterkou podstatně efektivnější - vyladí vám aspoň základní velké výkyvy ve výkonu když se během dne střídá sluníčko s mraky.

  • @Hobbittak
    @Hobbittak5 жыл бұрын

    Díky, za video. Takových, kde je to takto popsáno je dost málo.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Radek Skrbek děkuji pěkně, jsem moc rád, že je video užitečné.

  • @simondusil9614

    @simondusil9614

    5 жыл бұрын

    @@ElectroDad Presne tak, je jich malo, resp. dost, ale drtiva vetsina je v anglictine, osobne neco malo rozumim,ale rozhodne v nasem rodnem jazyce potesilo.

  • @pavelhofner
    @pavelhofner4 жыл бұрын

    Dobry den, mate cca 14 kWh, mohu se vas prosim zeptat, co konkretne vam jede mimo bezne spotrebice, a kolik prumerne z baterii, respektive mimo den spotrebujete energie? Ohrev vody jste predelal na elektrinu, chapu to dobre, nebo ten novy bojler jede i castecne na plyn? Ale topite dale plynem a varite na plynu? Nyni si take budu asi instalovat FVE a resim, zda mi nebude stacit baterie 9,6 kWh, ALE ja topim i varim elektrinou. Rozhoduji se mezi 5 kW a 8 kW FVE. Zaroven vim, ze kdyz sepne kotel na topeni, tak i kdyz baterky budou plne, tak kotel pojede z vetsi miry ze site, nebot baterie nejsou schopny dodat tolik kW, co potrebuje kotel. Chcete navysovat na 19 kWh, jaky je duvod? Elektromobil? Pri te cene baterii to me samotnemu neprijde moc ekonomicke, zvlast pri vasem najezdu 40 km za den. Kdyz to totiz shrnu ja ze sve strany horem a dolem, tak mi vychazi, ze bateriovy system za FVE je primarne hlavne kvuli ziskani dotace, ale nedava my smysl jinak ty baterie mit. Protoze kdyz pominu ohrev topeni a vody, tak prumerny dum spotrebovava kontinuelne energii v rozmezi 600-2000 W a to v casech mezi 7 - 23 hodin. Pote jedou jiz jen spotrebice typu lednice, filtrace pro rybicky :) atd. coz mi dela kolem 200-300W, neb lednic enebezi vzdy hodinu v kuse. Proto netusim, co s energii z baterii prez noc? Dat ji do auta? Ale ztrata energie ulozena v baterii je asi 20% a navrtanost toho, ze se auto dobiji z baterie a ne ze site je podle mych vypoctu asi 30 let, coz je pres zivotnost tech baterii. Pisu vam hlavne proto, neb si spise myslim, ze mam chybu nekde ve vypoctu, jinak by si to lidi preci neinstalovali :). Dekuji za odpoved.

  • @tomas12912
    @tomas129122 жыл бұрын

    Skvělé video! Moc za něj děkuji! Jen bych rád doplnil k 8:25. Mám za to, že výhodnější je panely více sklopit právě proto, že slunce je v zimním období nízko, takže je slabší, než v létě. Naopak v létě bývají přebytky. Proto si myslím, že je nejvhodnější maximalizovat zisky v zimě a v létě už pak nižší zisk nevadí. Napájení sítě totiž není moc výhodné.

  • @tomas12912

    @tomas12912

    2 жыл бұрын

    Ještě dodám, že my máme sedlovou střechu pod úhlem 40°. Vy jste samozřejmě neměl na výběr, když jste potřeboval maximální výkon. Pokud by však plocha střechy byla dostatečná, tak si myslím, že větší sklon je lepší. V zimě více získám a v létě nemám tolik přebytků.

  • @pavelhofner
    @pavelhofner4 жыл бұрын

    Dobry den, dekuji za toto video. Nemusite na muj dotaz pdo jinym videem reagovat :)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Pavel Hofner prima, jsem rád, že video pomohlo.

  • @MartinJanda1
    @MartinJanda12 жыл бұрын

    Hezký den, měl bych jeden dotaz, jak to je s ukládání přebytků do vody? Vždyt ten zásobník za "chvilku" nahřejete a pak další den neni co zahřívat? Zvlášť přes léto se teplá voda moc nepoužívá, nebo né tak teplá. To zvládne ten kondenzační kotel za pár minut. Děkuji za osvětlení.

  • @Pitrysk
    @Pitrysk4 жыл бұрын

    Super moc se mi to líbí. Dávám veliký LIKE.

  • @tomasaugustin6065
    @tomasaugustin60654 жыл бұрын

    Dobry den , ako vam to vychadza s vyrobou a spotrebou stiha vam to pokrit spotrebu za den ? v tichto mesiacoch samozrejme a nasiel som jednu zaujmavu nabijacku na EV ktora velmi zaujimavo funguje pozrite nezatazuje siet bere z dvoch faz Accelev V2 | 2x13A na 1x24A max. 6 kW

  • @iPetrik
    @iPetrik2 жыл бұрын

    Super komplexne podane.👍🏻 Skusali ste vypocitat navratnost? Diky

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    2 жыл бұрын

    děkuji, Peter, v době instalace návratnost vycházela na 15 let. Ceny elektřiny nicméně výrazně rostou.

  • @michalmazgal
    @michalmazgal5 жыл бұрын

    Vzhledem k tomu, že máte vysokou spotřebu elektřiny a ještě jí hodláte navýšit druhým elektromobilem, tak jste měl více investovat do fotovoltaiky. U fotovoltaické elektrárny by se Vám vyplatilo automatické natáčení za sluncem a přebytky nepoužívat v zásobníku, ale navýšit počet baterií, aby se Vám auta dobila. Jinak z mého pohledu máte elektrárnu poddimenzovanou, protože elektřina měla být primárně použita pro tepelné čerpadlo, pak pro běh domácnosti a až poté k nabíjení elektromobilů. Zase na druhou stranu, mohl se udělat výpočet, že při použití tepelného čerpadla připojeného k vlastní elektrárně dojde k úspoře tolik a tolik Kč za plyn a za ty uspořené finance se pak "natankuje" do automobilů ze sítě (takže by se plyn použil jen při velkých mrazech). Možná, že by se Vám to vyplatilo víc. (takže dávat přebytky elektřiny do topných těles je obrovské mrhání, protože je lepší tu elektřinu projezdit a nebo protopit tepelným čerpadlem)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Michal Mazgal děkuji za názor. Letos jsme fotovoltaickou elektrárnu navýšili na 10 kWp a baterie doplnili na 19,2 kWh.

  • @michalmazgal

    @michalmazgal

    5 жыл бұрын

    @@pgrohmann Pokud je elektrárna rozdělena na 5kw + 5kW, jih + západ, tak to určitě nebude 10%, ale spíš 60%, možná trošku míň, jestli jih vyrábí i odpoledne, ale tomu moc nevěřím. Pro mě je to pár hliníkových profilů, nějaká ta elektronika a nevidím důvod k takové šílené ceně. (panely se budou více ochlazovat a vyrábět více elektřiny, to je další parametr k započítání, takže skutečné navýšení bude ještě vyšší). Pak když se spočítá návratnost na 20 či 30 let, tak by to nemělo vycházet vůbec špatně.

  • @Jurdis1
    @Jurdis12 жыл бұрын

    Ahoj. Aká je podla teba potrebná kapacita na solárne panely pre 4 člennú rodinu v rodinnom dome a jeden elektromobil (zatiaľ nekúpeny ale do roka pribudne). Odporúčajú mi panely s parametrom do kopy 10.000

  • @filipfik1
    @filipfik13 жыл бұрын

    Dobrý den, pokrývá měnič Solax komplet spotřebu domu i přes noc, když je odběr jen součet Stand by spotřebičů celkem pod 200W? U konkurenčního měniče Goodwe je spotřeba do 200W napájena vždy ze sítě, nikoli z baterie, i když je nabitá. Až při vyšší spotřebě domu (nad cca.200W) je využita nabitá baterie. Jaké máte zkušenosti? Měnič Solax mám v plánu také osadit do budoucí FVE. Záruku na měnič máte 5 let? Byl nějaký technický problém? Děkuji za odpověď. Filip K.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    3 жыл бұрын

    ano, tento měnič "utáhne" i stand by režim domu (u nás kolísá 80 až 120 W). Solax měnič si ze sítě "přikupuje" cca 30 W, tj. cca 0,5 kWh za den. Záruka 5 let. V březnu budu točit video o prvních 3 letech s fotovoltaikou.

  • @pavelk136
    @pavelk1364 жыл бұрын

    Díky za super video, za pár let chci stavět a trochu ořezanější verzi plánuji pořizovat taky. Měl bych otázku skrz elektromobily, existuje varianta, že např. během víkendu přes den připojím auto do zásuvky a nabíjení bude probíhat čistě z přebytkové elektřiny? Tj. vlastně bez ždímání baterie a čerpání ze sítě? Díky

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Pavel K děkuji pěkně za dotaz. Ano varianta, že elektromobil nabíjíte čistě z přebytkové elektřiny existuje. Pro nabíjení elektromobilu instalujete wallbox, který komunikuje se zařízením umístěným u elektroměru, které hlídá když teče elektřina do distribuční sítě a tehdy sepne nabíjení. Zároveň jsem pro sebe tuto variantu zavrhl, protože pro zdraví baterie v autě je vhodné, aby se nabíjelo rychlostí 0,1 C a více, což by z nestálých přebytků často nebylo, plus takový wallbox není levný a systém si tím dále zesložiťujete.

  • @doliku

    @doliku

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Dobrý den, wallbox již tedy máte, mohu poprosit něco konkrétněji o vašem vyřešení problému FVE ve spojení s dobíjením EV především v době "bezpřebytkové" zimní. Děkuji pěkně.

  • @m81copper85
    @m81copper854 жыл бұрын

    najk jsme nezaznamenal celkovou cenu a výkon FV elektrárny ? díky za odpověd :)

  • @mixal31

    @mixal31

    3 жыл бұрын

    Myslím, že som zachytil niečo okolo 300-400k CZK po dotáciách

  • @tomaskonopac9431
    @tomaskonopac94312 жыл бұрын

    No ono to jistý význam má jen je otázka zda kupovat panely teď . Protože se dá předpokládat že během pěti let sice nezlevní , ale vzhledem k inflaci budou stát polovinu . Otázka akumulátorů je ještě složitější tam se obávám že smysluplnost je na velkou diskusi o tom jak velké a jestli je to rozumné . Samotný měnič je vyšší dívčí tam se dá předpokládat také vývoj a opět není jasné jestli do toho jít ihned . Vzhledem k tomu že už jeden objekt mám zateplený vybavený čerpadly a druhý teď zatepluji a čerpadla už mám tak budu řešit až zateplím po zjištění konkrétních potřeb. Uvítal bych díly o větrných elektrárnách tam se mi zdá smysluplnost větší protože umí v případě když fouká vyrobit i v noci a v zimě a to je čas kdy tu energii opravdu potřebuji protože autem moc nejezdím tudíž přebytky v létě za mizerné ceny výkupu moc neřeší . Tak že chlape natočte něco o větru tam se můžeme bavit o užití v době kdy to opravdu potřebuji .

  • @rostislavpencik9598
    @rostislavpencik95984 жыл бұрын

    Mám asi měsíc podobný systém, ale menší jen 4,6 kwp, střídač stejný Solax hybrid 8 abych měl možnost rozšířit, baterky 9kw triplepower, systém zatím zkouším a čekám na dotaci. Na střídač jsem si na stránkách výrobce zaregistroval záruku 10 let a na baterky je strandartní záruka 10 let. Baterky mají povolenou hloubku vybíjení 90 procent, tak uvidíme. Do sítě přes odpoledne přetoky jsou, musím na tom ještě zapracovat, ale nevím úplně jak, vodu ohřívám solárem (ne fotovoltaikou), a el.bojler se stihne nabít přes den a něco v noci z baterky. Ideálně kdyby šlo v době přebytků zapnout klimatizace, ale nezjistil jsem jak je spustit a potom vypnout když přebytky nejsou. Uvažuju o dokoupení ještě 4,5kw baterky a možná dva panely, ale teď se musím trochu finančně krotit.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Rostislav Pěnčík děkuji pěkně za sdílení svých prvních zkušeností. Mám za to, že prvek který pouští v naší fotovoltaické elektrárně přebytky do ohřevu teplé vody je WattRouter, resp. by měla existovat možnost jak to nastavit i na střidači.

  • @rostislavpencik9598

    @rostislavpencik9598

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Bohužel wattrouter klimatizaci nespustí, chtělo by to nějaký interface který by dokázal.

  • @doliku

    @doliku

    4 жыл бұрын

    @@rostislavpencik9598 jak jsete to nakonec vyřešil? řeším stejný problém?

  • @dinosaursforkids2576
    @dinosaursforkids25762 жыл бұрын

    aka je alternatíva k tomu menicu solax x3 hybrid.. pre set penelov do 10KWp?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    2 жыл бұрын

    nepochybně je na trhu řada hybridních asymetrických střídačů a určitě bych zvážil EU výrobky

  • @spdzodzo
    @spdzodzo5 жыл бұрын

    mate u eonu vyjednane aj nejake slevy alebo net-metering za prebytky do siete? mne dali iba fixnu slevu, ale mam iba obyc tarif d02, tak mozno u toho d27 je to inak?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @spdzodzo eletřinu nakupujeme od 3E a s nimi máme od 1.5. 2019 smlouvu o výkupu do sítě dodávaných přebytků za tržní ceny (silové elektřiny).

  • @spdzodzo

    @spdzodzo

    5 жыл бұрын

    @@ElectroDad hm tak som to zhruba prepocitaval a musel by som kazdy mesiac vyrobit 60kWh prebytkov, aby sa mi to oplatilo (aj v zime), lebo momentalne mam kazdy mesiac slevu 100 korun z faktury, ale mam iba 2,7kWp system, zrejme u toho vaseho su aj vacsie prebytky - aj ked teda s tak velkou baterkou a tak velkym bojlerom sa to tam asi docela strati

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @spdzodzo za cca 10 mesíců jsme dodali do sítě 500 kWh.

  • @karelk1157

    @karelk1157

    4 жыл бұрын

    Eon nabízí výkup přebytků z mikrozdroje (FVE bez licence) 5hal/kWh, platí pro rok 2019 a 2020 a cena není překlep.

  • @bubak72

    @bubak72

    4 жыл бұрын

    @@karelk1157 Jsou to pekne drzgrsesle, pryc od nich..

  • @tomasbarta861
    @tomasbarta8614 жыл бұрын

    Dobrý den, díky za video toto i ostatní. Je to velmi poučné :). Překvapila mě ta návratnost 16let. Máme podobné využití energií v domácnosti (topení vaření, ohřev vody plynem), domácnost 4lidi. Přesto bych se na takovou návratnost nedostal. Proto, když jsme elektrárnu instalovali, baterii jsme nakonec zavrhli, kvůli nenavratnosti investice. Teď po zimě se to ukazuje obzvlášť, když jsme od listopadu měli i málo přebytků na ohřev vody, nemluvě o baterce .máme elektrárnu 3,5pkw (o moc vic by se nám tam nevešlo:)), jednofázový střídač. Návratnost předpokládám do 10let. Začal jsem teď ale přemýšlet,jak přece jen využít přebytky, které bych od března do října posílal do sítě. Přijde mi, že jejich použití na dobíjení auta je lepší než baterie doma. Jsem často přes den doma, takže nabíjení přes den by nebyl problém. Zkoušel jsem před tím, než jsem narazil na tento kanál googlit možnosti. Jestli existuje inteligentní wallbox, který by šlo jednofazove připojit a využít přebytky elektrárny do auta? Nebo nabíjet ze zásuvky, která je napojená na fázi střídače a při přebytcích připojit auto (což je nepraktické)?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Tomáš Bárta děkuji pěkně za komentář. Pokud jste často doma přes den, tak je skutečně výhodné nabíjet elektromobil z přebytků. Vím minimálně o dvou CZ/SK výrobcích wallboxů, kteří umí iteligentně pouštět do auta přebytky FVE které by šly jinak do sítě. Je třeba mít ale na paměti, že minimální nabíjecí výkon elektromobilů je 230 V / 6A, tj. 1,38 kW (a i tak je to poměrně nezdravě pomalé nabíjení pro Li-ion baterie v elektromobilech = hodně pod 0,1 C). Během pár týdnů budu mít video věnované čistě wallboxům.

  • @tomasbarta861

    @tomasbarta861

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad děkuji za odpověď. To je pro mě důležitá informace o minimálním nabíjecím proudu a to, že to bateriím nedělá dobře, vzhledem k maximálnímu výkonu mojí elektrárny (3,5kw)

  • @doliku

    @doliku

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Dobrý den, bude video obsahovat informaci, jak vy nyní se 2 EV řešíte celkově regulaci nabíjení spolu s potřebou RD a fotovoltaikou? Včetně využití baterek? Nikdo z instalačních firem se tímto nezaobírá nebo tomu nerozumí...Děkuji

  • @anitakoplova3814

    @anitakoplova3814

    4 жыл бұрын

    dobrý den .3,5 kwp je málo .já mám 5,4 kwp s uložením do baterie RCT 9,6 tento rok zvažuji FVE kombinovat s větrnou el.3KW avantgarde.energy/product-category/shop/combo-shop/

  • @krystofdostal7208
    @krystofdostal72085 жыл бұрын

    Ještě jsem na vysoké a tak to v blízké budoucnosti neplánuji, ale nadchnul jsem se pro elektromobilitu a pro objovitelné zdroje energie a v té daleké bych si taky něco takového pořídil.

  • @beny68eos
    @beny68eos5 жыл бұрын

    K instalace FVE je třeba se vždy nějak dopracovat hlavně ve své hlavě. Je to hodně o tom co a jak vychází nejlépe ve spojitosti s vlastním průběhem spotřeby domu. Já sám jsem se v loňském roce pro instalaci FVE rozhodnul a měl jsem jasno v tom, že chci 3f měnič a něco kolem 4,6 kWp na střechu. Problém nastal s výběrem měniče, kdy není na našem trhu dostatečný výběr z 3f asinchroních měničů. V naší slavné republice totiž dodavatelé energii počítají každou fázy zvlášť, takže by se klidně mohlo stát, že na dvou fázích dodáváte do sítě a na jedné máte spotřebu z grindu, kterou zaplatíte. Tedy možnost je jedině Solax a ještě jeden kousek (nevzpomenu si na jméno - zelená škatule). Následně jsem si domluvil návštěvu v www.uceeb.cz/ u nás v Buštěhradě. Bylo to první seznámení se systémem SolarEdge. Tam jsem si prvně uvědomil, že bude nejlépe si změřit vlastní dlouhodoubou spotřebu domu a pak se následně rozhodnout, jaký systém vybrat. Nainstaloval jsem tedy digitální třífázový elektroměr s Modbus protokolem. Údaje jsem posílal přes PLC do SQL databáze. Z uložených údajů v Grafaně vytvářel grafy. Zjistil jsem, že mám skoro všechny velké spotřebiče napojeny již na jedné fázy a světe div se, nikdy mě 20A 3f jistič nespadl na přetížení této jedné fáze. Napojil jsem na tuto fázy další spotřebiče a pořád se vejdu do max. 5kW. Musím uvézt, že roční spotřebu máme 6MW a průběžně denní 17 kW. Měření ukázalo, že spotřeba je cca od 8.00 do 20.00 největší, přes noc sotva 4kW. Musím opět napsat, mám spoustu routerů, NASů a stále žroutů, které běží neustále. Měřením jsme si uvědomil, že bude stačit jen síťový měnič s 3,6 kWp s ukládáním přebytků do vody. Na noční spoptřebu se použije NT - s baterii by byla návratnost v nedohlednu. Během března budu instalovat 1f SolarEdge s s optimizery u panelů (systém proti stínu, zvýšení učinnosti, bezpečné odpojení panelu). Těším se moc. Chápu, není to 3f, ale jako začátek dobrý. Hlavně cena a návratnost. Zde je cena cca 160K, 55K zelená - tedy 105K já. Pokud bych šel do baterek (a to jich bylo jen 7,2 ) a 3f je cena 380K, 155 K zelená, 225K já. Jednoduché počty. Chci tím říci, že je nutné se na výběr systému podívat z mnoha pohledů. Nedá se dopředu určit co bude pro danou instalaci nejlepší. Je třeba zapojit mozek a trošku počítat.

  • @petrkanecka

    @petrkanecka

    5 жыл бұрын

    Člověče dělejte něco s tou češtinou :-(

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Tomáš Kostečka, děkuji že jste obšírně popsal jak nad výběrem fotovoltaiky přemýšlíte Vy. Při zmiňovaném odběru to určitě dává smysl. Ať Vám solární elektrárna dobře slouží.

  • @Hobbittak

    @Hobbittak

    5 жыл бұрын

    Díky, za popis, mohl by jste mi napsat jaky jste použil digitální třífázový elektroměr, jak píšete?

  • @beny68eos

    @beny68eos

    5 жыл бұрын

    @@Hobbittak Dobrý den, používám tento EM340DIN-AV23X-S1X www.enika.cz/em340din-av23x-s1x_z24767/ mám jich pár i v 1f formě

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    Zde odkaz prosím, na přesně ten 3f měřící prvek který máme instalován: m.chintmeter.com/industrial-instruments-panel-meter/din-rail-energy-meter/3-phase-kwh-meter.html

  • @kloctomas
    @kloctomas3 жыл бұрын

    Dobrý den, od jaké firmy máte instalaci?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    3 жыл бұрын

    sunlux

  • @filipbuzga6352
    @filipbuzga63524 жыл бұрын

    Dobrý den, super video, moc mi pomohlo, a chci se zeptat jestli existuje, nebo jestli by šlo udělat stroj, do kterého když uhodí blesk (bleskosvod) tak se to přemění El. energii, a tak do baterie. Jestli mi rozumíte... . Děkuji :-))

  • @ganjastifa

    @ganjastifa

    4 жыл бұрын

    Toto zatiaľ nieje reálne. Nikdy nevieš aký silný blesk bude. A kedže blesk trvá len okamih.. tú energiu čo má musíš uschovať veľmi rýchlo (bežne batérie to nezvládnu). Pre to treba niečo ako super kondenzátor. Tu nastáva problém, kedže nevieš silu blesku, nevieš ani ako veľký ten "SK" musí byť. Ďalší problém by bola asi veľkosť samotného "SK"... Skladný by určite nebol.

  • @bubak72

    @bubak72

    4 жыл бұрын

    Va tak kratkem case a vykonu ci napeti jaky ma blesk neexistuje zadne zarizeni doposud vyvinute, ktere by to zvladlo. Fyzikalne je to velmi obtizne, asi tak podobne jako udrzet jadernou fuzi...

  • @PavolFilek
    @PavolFilek5 жыл бұрын

    Ak je baterka v lete už dopoludnia nabitá a zostáva u LiFE nad 3.31 V per cell na FLOAT, príp. ak ani pálenie do bojlera nezníží napatie dole, tak to LiFE dlho s max. kapacitou nevydrží, malo by to byť tak, aby riadenie podľa počasia dobíjalo baterku tak, aby bolo na požadovanom max. napr. 75 % SOC asi 1 hod pred západom Slnka. Ono to chce trochu programovania a dá sa to aj s Arduinom za 11 €. Ak je baterka z LiIon článkov, tak tiež by nemali byt'na FLOAT-e nad 4.1 V dlho, max. niekoĺko minút. FLOAT je dobrý len u Pb, u LiB tech. je zákerný nepriateĹ. Tým že baterku ráno nabijem vysokým prúdom, tak sa zbytočne hreje, ak nemá aktívne chladenie. Ja sa snažím svoje LiB držať na teplote od 15 do 21 *C. Už vidím tie baterky, no to su 15S LiFE. AK tie HV baterky budú dlho nad 302 V a ešte nechladené, tak rýchlo pojde kap. dole.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Pavol Filek děkuji pěkně za odborné, faktické doplňující komentáře - je vidět, že máte hluboké a zároveň praktické znalosti - děkuji, že se o ně dělíte.

  • @ElectroDad
    @ElectroDad5 жыл бұрын

    Dostal jsem následující dotaz: Dobrý den, moc mne zaujalo Vaše video k tématu fotovoltaické elektrárny. Zajímám se o využití této technologie na mém rodinném domku, mám totiž sedlovou střechu situovanou na jih. Spotřebu domácnosti mám: 13MWh spotřebu plynu (topení, ohřev vody a vaření) a 2MWh elektřinu. Pro takto malou spotřebu el. energie řešit fotovoltaický systém zřejmě nemá smysl - alespoň co jsem viděl nabídky dodavatelů, návratnost se pohybuje kolem 10ti let a poté zřejmě budu muset zakoupit nové fotovolt. panely a případně baterii, takže o návratnosti asi nemůže být ani řeč? Největší spotřeba energie v domě u mne připadá na vytápění - tedy v současnosti plynový kotel. Je už hodně starý a bude potřeba ho vyměnit. Napadá mne myšlenka, zda by nebylo řešení ho zaměnit za elektrický kotel (15-20kW, kombinovaný třeba s ohřevem vody) a napájet (částečně) fotovoltaickým systémem? Ve Vašem videu uvádíte, že panely mají v zimě lepší účinnost - ovšem asi přece jen o dost menší denní výkon než v létě..a topí se právě v zimě. Budu rád za Váš názor (sám využíváte plynový kotel), zda má smysl se touto myšlenkou vůbec zabývat. Odpověděl jsem: Doporučil bych konzultovat s některou místní dodavatelskou firmou, která vezme v potaz přesnou specifikaci Vašeho domku - nechci se pasovat za experta. Takže jen volně: zvážil bych plynový kondenzační kotel versus tepelné čerpadlo. Pokud by tepelné čerpadlo dávalo ekonomicky smysl, tak by pak dávala smysl i fotovoltaika, protože od února/března do října jím můžete přitápět a ohřívat teplou vodu, plus spotřeba elektřiny domu. S dimenzováním fotovoltaické elektrárny by Vám pak opět poradila odborná firma (zase bych hledal nejdřív lokálně) a na instalaci FVE dostanete letos slušnou dotaci.

  • @PetrKrtek1
    @PetrKrtek14 жыл бұрын

    Tomuhle řikam smysluplný slunečník ! Nepatří to na pole ale na střechu. Sám o tom už nějakou dobu uvažuju. Mile mě překvapila velikost (malost) baterek a rychlost nabíjení do plna v létě. Dokážete říct, kolik elektřiny to udělá v zimě a když je pod mrakem ? Baterky se dimenzují na zhruba ten půlden jak máte asi vy. Já bych zvažoval kapacitu třeba na 2-3 dny aby byl člověk soběstačný i při zhoršeném počasí atd. Nevím, jestli to není nesmysl. Taky bych ohřev TUV chtěl pak řešit asi jenom elektřinou, dnes máme taky plynový bojler a klidně bych ho odstřihnul. Přijde mi logičtější mít co nejvíc věcí na "svojí" energii než platit za plyn nebo elektřinu dodavatelům. S naší spotřebou 250-300 kWh za měsíc se to asi nikdy nezaplatí ale ten pocit soběstačnosti... Můžete prozradit kolik tahle vaše konfigurace zhruba stála ?

  • @mixal31

    @mixal31

    3 жыл бұрын

    Presne tak, tie panely na úrodnej pôde mi prídu hrozné, podobne ako dobre orientované strechy bez panelov.

  • @HonzaBednar
    @HonzaBednar4 жыл бұрын

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, počítal jste návratnost? Já si totiž před lety postavil malou elektrárnu jenom abych si nasimuloval reálný výkon a vyšlo mi, že pokud si elektrárnu postavím svépomocí, regulátor postavím svépomocí nebo levně pořídím v Číně, montážní materiál nebudu kupovat ale udělám ze zásob co mám a akumulátor mi vydrží min. 5 let (tehdá jsem uvažoval s použitím klasických startovacích olověných akumulátorů protože zrátka trakční baterie nevycházela cenově výhodně vzhledem k životnosti a o LiFePo4 si člověk mohl nechat leda tak zdát) by si na sebe elektrárna měla za dobu své životnosti vydělat a já bych měl být ještě lehce v plusu. Což ovšem není případ, kdy mi elektrárnu postaví firma, veškeré komponenty se nakoupí za ne malé peníze a ještě montážní materiál....s ním se zvýšily náklady na jeden panel o 50%. Podle výpočtů by si na sebe taková elektrárna ani vzdáleně nemohla vydělat a člověk by byl automaticky v mínusu.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Jan Bednář ano, v době rozhodování o FVE vycházela v našem případě návratnost zvolené sestavy cca 16 let, protože jsme měli pouze základní tarif a efektivní cenu nakupované elektřiny 4,5 Kč za kWh. S postupným dvojím zdražením se návratnost mírně zlepšuje, tj. zkracuje. Cca v březnu natočím zkušenosti v roce druhém - vše funguje jak má a baví mě se každý den dívat na mobilní appku jak sluníčko svítí (včera), nebo vůbec ne (dnes).

  • @alesstary
    @alesstary4 жыл бұрын

    Dobrý den, vlastním asi 30 dní stejný střídač SOLAX jako vy. Chtěl bych se zeptat, zda lze najít na webovém portálu www.solaxcloud.com buď u mé stránky či přímo na střídači někde spotřebu v KW každý den co odeberu z venkovní sítě. Je tam hodně grafů či koláčových grafů, kde je na křivce vidět kolik jsem odebíral z venkovní sítě, ale nemohu nikde najít součet této energie z venkovní sítě za jednotlivý den. Nevím, zda taková informace tam vůbec je, můžete případně poradit ? Děkuji předem.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Aleš Starý děkuji za dotaz. Zkoušel jsem hledat denní součet tzv. grid power jak na webové, tak na mobilní aplikaci a nenašel jsem. Zároveň to může být údaj, který možná málo uživatelů vyžaduje - vidím ho na elektroměru zcela přesně, byť pouze kumulativně. Osobně jsem se za rok a půl o tento údaj zajímal pouze kumulativně.

  • @alesstary
    @alesstary5 жыл бұрын

    Dobrý den, předem Vám chci poděkovat a velice Vám fandím, jelikož také začínám s fotovoltaikou, čeká mě instalace 7 KW fotovoltaiky a 13 KW baterie, vím, že tu baterii + výkon budu časem zvyšovat, proto se chci zeptat, co mě čeká. V tuto chvíli jsme oslovili ČEZ, který bez problému připojení schválil. Nicméně při žádosti je přesně specifikováno výkon fotovoltaiky i baterie. Údajně je lepší při žádosti raději napsat vyšší výkon baterie, jelikož obráceně je to problém, ale když Vám schválí vyšší výkon baterie, můžete osadit o trochu menší baterii. Proto se chci zeptat, když vy jste zvyšoval výkon baterie i samotné fotovoltaiky, jaké jste musel udělat kroky. Aby se na to případně připravil. Zda je to to samé, jako když žádám po prvé o připojení a není problém a nebo je to poté trochu složitější. Děkuji

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Aleš Starý děkuji pěkně za komentář a dotaz. Když jsme navyšovali kapacitu baterie, tak si nejsem vůbec vědom potřeby to někomu hlásit. V případě navýšení výkonu FVE z 5,6 na 9,9 kWp jsme to provozovateli sítě formálně oznamovali (do 10 kWp je nemusíte tuším žádat o jejich povolení).

  • @amperak

    @amperak

    4 жыл бұрын

    čez si z výkonu elektrárny a kapacity baterie přibližně vypoítá, jak budete produkovat přebytky ze soláru do sítě. změna akumulátoru není problémem pro čez, pro ně je spíš problémem, že do sítě dodáváte přebytky, které jsou velmi závislé na tom, kdy svítí. proto se podporují domácí úložiště energie. ideál je nic nedodávat.

  • @jujonjujon7629
    @jujonjujon76294 жыл бұрын

    Dobry den, rad bych znal vas nazor na firmu solarkit a jejich produkt 5000aku, jde o elektrarnu. Jak se vam zda cena a co si myslite o stridaci. Dekuji

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @jujon jujon ponechám odpověď na povolanějších. Primárně nemám na otázku kvalifikovaný názor, sekundárně se nerad vyjadřuji k produktům konkrétních firem.

  • @sacrumify

    @sacrumify

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Alibista a srab promluvil!!

  • @7T7om
    @7T7om5 жыл бұрын

    Za jak dlouho se bojler nahřeje v jednotlivých měsících? Zajímalo by mě srovnání jaro, léto podzim.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @7T7om. Výborný dotaz. V létě během zcela slunečného dne se zásobník TUV nahřeje na nějakých 65 C za cca 4 hodiny (odhadem). Pokud je střídavě oblačno, tak je to úměrně déle (mrak efektivně sníží výkon elektrárny na cca 1/4 oproti přímému slunci, v dalším videu o FVE ukážu na grafech). Na jaře a na podzim je to v podstatě podobné - pokud je celý den "azuro" tak se zásobník během dne nahřeje i březnu nebo v říjnu. Letošní zimu od listopadu do února vůbec nesvítilo sluníčko, bylo stále zamračeno a to se pak v podstatě nenabíjí ani baterie, natož aby byly přebytky na ohřev TUV.

  • @7T7om

    @7T7om

    5 жыл бұрын

    @@ElectroDad Stačí vám pro vaši potřebu tento typ bojleru na celý den?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @7T7om rozhodně ano, pokud teplá voda klesne v hodní části zásobníku pod nějakých 38 C, tak ji během pár minut dohřeje plynový kondenzační kotel.

  • @janahlucna1642
    @janahlucna16422 жыл бұрын

    Dekuji za pekne video..mel bych par dotazu. Prekvapuje me mala baterie 15Kwh,pokud chcete v noci nabijet bev s baterii 50-70 Kwh tak to asi moc nenabijete ne? Mam fve 2Kwp a premyslim zda by bylo mozne v budoucnu rozumne dobijet bev kdyz pres den casto nejsem doma,ale kupovat baterii 50Kwh neni mozne.. druhy dotaz Mate fve 5Kwp,prodavate prebytky do site-musi byt akreditace od ERU? Neni podminkou vykupu 10Kwp? Dekuji za informace....

  • @casio007
    @casio0075 жыл бұрын

    To je darda, já se to chystám udělat svépomocí, bez dotací. Gridfree měnič + 4 panely mono 300Wp a vlastní řízení topné spirály pomocí arduina. Celé mě to vyjde do 25 000.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Radek Tkačík to je moc dobře, pokud si dokážete fotovoltaiku sám navrhnout, instalovat a udržovat. Já si naši malinkou 12 V foltaiku před lety nad sklípkem taky zvládnul instalovat sám, za pár korun. Na větší instalaci 5,6 kWp, 3 fázový hybridní třídač, analytiku přes mobilní aplikaci, ukládání přebytků do baterií a teplé vody, a vše to udělat aby to bylo bezpečné a funkční, na to si netroufám.

  • @TheDownloader86
    @TheDownloader864 жыл бұрын

    Nemáte v plánu pořídit tepelné čerpadlo namísto vytápění plynem? Nedávalo by to vzhledem k emisím CO2 větší smysl?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @TheDownloader86 Dobrý dotaz. Uvažoval jsem o tom. Zatím ale o výměně sloužícího malého kondenzačního kotle neuvažuji, protože je při současném energetickém mixu ČR ekologičtější než tepelné čerpadlo pro topení v zimě viz Obr. 7 tohoto odborného článku vytapeni.tzb-info.cz/provoz-a-udrzba-vytapeni/17112-emise-co2-a-jejich-dopad-na-hodnoceni-zdroju-v-budovach

  • @TheDownloader86

    @TheDownloader86

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Vzhledem k tomu že má celá evropa jednotnou el. síť, nelze ten energetický mix tak snadno určit. Ale OK chápu proč topíte plynem :)

  • @martinoplistil6922
    @martinoplistil69224 жыл бұрын

    Zdravím, máte zhruba spočítáno kolik vám to vydělá po dobu co jste na dovolené a váš dům téměř nic nepotřebuje? :)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Martin Oplistil v následném videu Fotovoltaika + elektromobil jsem zmiňoval že od jara máme navýšen výkon FVE na 10 kWp. V červenci, když jsme byli 10 dnů na dovolené FVE dodávala do sítě kolem 30 kWh denně. Pokud by cena silové elektřiny na burze, cena za kterou ji od nás dodavatel elektřiny vykupuje, byla kolem 0,03 EUR / kWh = 0,77 kč / kWh, tak by denní výnos byl 23,1 Kč a za 10 dnů potom 231 kč.

  • @martinoplistil6922

    @martinoplistil6922

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad aha, postupně koukám poslední 14dni na všechna možná videa ale tohle mi zatím uniklo. Jinak parádní informace ve všech videích :) 231kc za 10 dní Teda není nic extra :( vzhledem k tomu za kolik ji pak prodávají 😁

  • @bubak72

    @bubak72

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad To je doslova srandovni cena proti 12Kc/kWh co dostavaji solarni baroni.

  • @martinkalous6135
    @martinkalous61354 жыл бұрын

    Dobrý den, jsem váš fanda ,že to děláte s nadšením a rád já se taky zajímám o fotovoltaiku ,ale bohužel už jsem před 2. rokem koupil kondenzační plynový kotel do rodinného domu, prý se plyn bude zdražovat, kůli nordsteram II (dosud jsme měli nejvíc poplatů jako tranzitní země my od příštího roku by hlavní finance mělo mít Německo Ukrajina neplatí tak ji obejdou), tak se zajímám o kombinaci fotovoltaiky a tepelné čerpadlo s podlahovým vytápěním (prý se dá i v zimě ze studny zadarmo chladit) ,zajímalo by mě proč jste místo TČ zvolil kotel na plyn děkuji za odpověď.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Martin Kalous dobrý dotaz. Topení jsme do domu, který jsme stavěli svépomocí, instalovali v roce 2003 a jelikož jsme na hranici pozemku měli plyn, tak byl tehdy malý kondenzační plynový kotel a čistě podlahové topení jednoznačná volba. S instalací fotovoltaiky našemu kotli hodně odlehčily od dubna do října přebytky z fotovoltaiky nahřívající zásobní na teplou užitkovou vodu. Dokud bude kondenzační kotel sloužit, tak o jeho výměně za tepelné čerpadlo neuvažuji. Hlavním důvodem je ten ekologický - v zimě, kdy je malá pravděpodobnost, že by elektřina pro pohon tep. čerpadla šla ze slunce, je pak poháněno z elektřiny ze sítě. Náš český energetický mix pak znamená, že topení tepelným čerpadlem produkuje o cca 30% více CO2 než kondenzační totel (a lidé kteří mají přímotopy a elektrokotle mají ještě 3x větší, extrémní faktické emise CO2). Zdroj: vytapeni.tzb-info.cz/provoz-a-udrzba-vytapeni/17112-emise-co2-a-jejich-dopad-na-hodnoceni-zdroju-v-budovach

  • @stepanbinek

    @stepanbinek

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad i odebíraná elektřina může být z ekologických zdrojů: elektrinanazeleno.cz

  • @jozefhromjak554
    @jozefhromjak5545 жыл бұрын

    Mám dotaz, jak dlouho jste čekal na spuštění elektrány? Doba kdy jste sepsal smlouvu až po první spuštění. Děkují za odpověď.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Jozef Hromják od podpisu smlouvy s EONem došlo k zapojení elektrárny z jejich strany cca za 4 týdny.

  • @jozefhromjak554

    @jozefhromjak554

    5 жыл бұрын

    @@ElectroDad děkují za odpověď. Já jsem smlouvu podepsal v 5. dubna 2018 a 4.5.2019 elektrárna zprovozněná. Takže všem co mají v plánu realizovat elektrárnu, věnovat se výběrem vhodného dodavatele. CZECH ENERGY TEAM NEBRAT!!!!!!!!!!! Trvalo jim to rok a jeden měsíc.

  • @zdenek6957
    @zdenek69574 жыл бұрын

    Zdravim všechny, mam menší otazku dnes mi zapojovali fve mám 4.5kw s godwee a pylontech 12kw dotaz nevíte kolik by měli vyrobit panely pokud je pod mrakem ? Na online my ukazuje výroba 0.06kw a to i ted když už skoro nesvítí mam orientaci mírnějihovýchod 10panelů a 5panelů jihozapadně až zapdadně. děkuji za radu.. elektrikář mi po připojení říkal, že to takto vyrábí normálně pokud je pod mrakem, ale zdá se mi to nějak málo 60watů z 10 resp 5 panelů. I když na 5-10minut slunce vykouklo výkon se nezmněnil .. Byl tu zároveň dnes i revizák a ten vše kontroloval (tedy hlavně zda je zapojení dle projektu), a vše bez problémů. Jaké máte zkušenosti...

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Zdenek máme na střeše nyní 32 monokrystalických panelů a pokud je v zimě hodně pod mrakem, tak vyrábí cca 200 W - podívejte se na aktuální spotřebu na odkaz v textu pod videem.

  • @zdenek6957

    @zdenek6957

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Děkuji už jsem zjistil neměli zapojeny přívod z panelů do střídače, dnes to už dělá kolem 200-280W jsme o maličko jižněji (okr. Hodonín) díky Vašim videim jsem do toho šel.. mam akumulaci do 5x2.4 baterie Pylontech.. bojler zatím připojený nemam uvidim jak to bude v létě.. Díky moc a přeju hodně kilometrů ve Vaší nové T3.. Otázka mimo doma budete dobíjet přes wallbox to by byl námět na video rychlost dobíjení doma. :)?

  • @mkt499

    @mkt499

    3 жыл бұрын

    Tak svetlo ti to utiahne:)

  • @filipstanek3751
    @filipstanek37513 жыл бұрын

    Vzhledem k tomu že na člověka stále "útočí" nějaká video o FVE tak jsem začal přemýšlet o stavbě vlastní, realizaci přes firmu jsem odpískal hned když tak slyším co za to firmy chtějí. Tak jsem si začal kalkulovat komponenty sám pro stavbu svépomocí, vzhledem k tomu že nemám moc místa jižním směrem tak instalovaný výkon by mohl být 3,3 KWp v případě polykrystalický panelů nebo 4,4 KWp v případě monokrystalických panelů v obojím případě by vyšli +- 30 000 kč. Další položkou na seznamu je konstrukce pod panely pro mírně nakloněnou střechu, tu bych si svařil sám z ocelových profilů, vzhledem k tomu že konstrukce od výrobce jsou dosti předražené, odhadovaná cena plus mínus autobus 5 000 kč (pro všechny panely). Další podstatnou položkou by byl ostrovní měnič, pro 5 KW, je mi jasné že na výkon samotné FVE by stačil menší ale ten by zbytečně omezoval výkon odebíraný z akumulátoru, tento měnič i s vestavěným MPPT regulátorem by stál 20 000 kč plus elektro instalační material +- 5 000 kč. Do tohoto momentu jsem si říkal že ta cena za vše je celkem ok. Velký problém nastal ve chvíli kdy jsem začal hledat akumulátor, olověné by neměli smysl kvůli jejich maximálnímu vybití a malé životnosti, proto jsem uvažoval o life-po článcích a tady nastal ten problém, pro akumulátor o kapacitě 10kwh by články vyšli na 133 000 kč což je enormní částka a navíc life-po články nejsou věčné jsou +-10 let a poté další investice což návratnost odsouvá do nekonečna. V podstatě díky enormní ceně a malé životnosti jsem celý projekt elektrárny odpískal. Nicméně mi malou naději do budoucna dělá vývoj průtokových akumulátorů jejichž životnost by měla být mnohonásobně větší, i jejich zvětšení kapacity je jednoduché. Takovéto akumulátory vyvíjí firma Red Flow, nyní by měl probíhat testovací provoz a během tohoto roku by se měli dostat do prodeje, otázkou je jaká bude jejich cena či jestli nebude mít smysl počkat pár let než cena klesne. V tuhle dobu si myslím že FVE je pro lidi s vysokými platy kterým nevadí investovat stovky tisíc i do nenávratna.

  • @aurelo1
    @aurelo15 жыл бұрын

    Dokazalo by to utiahnut domacnost bez vonkajsieho zdroja keby sa pridali baterie a nenabijali by ste auto?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Aurel Hatala to je skvělý dotaz. Myslím, že v našich podmínkách je mimořádně vhodné zůstat připojen na síť. Jak kvůli krátkým zataženým zimním dnům, kdy se 3 měsíce baterie do plna skoro nikdy nenabije, tak i kvůli jistotě, že máte elektřinu 100% vždy když ji potřebujete.

  • @milanbahna7633
    @milanbahna76335 жыл бұрын

    vyborne video !!! vdaka za priblizenie celeho procesu montaze a aj vysvetlenie fungovania. Takze spravne chapem, ze plnu kapacitu vasho leafu to v lete dokaze vyrobit za 4-5h? Nasledne sa auto z tej baterie moze v noci nabijat. Ved to je uzasne. Toto je presne ten rozdiel voci spalovacim autam. Benzin si na streche nevyrobime, elektrinu ano, takze je to naozaj cista forma dopravy. Na taketo zariadenie sa chystam urcite aj ja, ale vzhladom na vysoku cenu to este musi nejaky cas pockat.

  • @tomasaugustin6065

    @tomasaugustin6065

    5 жыл бұрын

    U nas to super vymysleli baterie nedotuju a dotaciu znizili ak som to dobre pozrel tak to kleslo na cca 1500e

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Milan Bahna, ta možnost si vyrobit ze sluníčka vlastní "palivo" je fakt úžasná, je to ekologické, ekonomické a dělá vás to svobodným. Celodenní výkon elektrárny je během slunečných dnů až 30 kWh, tj. FVE 5,6 kWp pak vyrobí za den elektřinu na cca 200 km jízdy elektromobilem.

  • @milanbahna7633

    @milanbahna7633

    5 жыл бұрын

    @@tomasaugustin6065 u nas ma ZSE akurat prenajom vitrualnej baterie za 2e/mesacne a ta dotacia je naozaj mala. Myslim, ze pri ich doporucenej kombinacii a dohodenej firme to je niekde okolo 2000-3000€, takze by to aj tak vyslo na 15.000€ +

  • @tomasaugustin6065

    @tomasaugustin6065

    5 жыл бұрын

    @@milanbahna7633 zdravym tak ja som to rozbehol posielam vam popis toho co budem mat nainstalovane , v skratke , 3f 10kw hybridny menic a 30 panelov zatial + 2ks bateria solax 6,3kw

  • @RoCeS_

    @RoCeS_

    5 жыл бұрын

    @@ElectroDad Tak tohle je trošku dezinformace, pravdivé je sice tvrzení že fotovoltaika vyrobí elektřinu na cca 200 km za hezký den, ovšem baterie v autě musí být nabita doplna a to je 30 kWh a jestli jsem dobře sledoval video tak baterie je zatím celkem 14,4 kWh z čehož je pásmo využitelnosti 12,24 kWh (85% kapacity baterie, nenabíjíme a nevybíjíme baterii úplně kvůli životnosti). Korektní odpověď by byla že pokud auto stojí u domu přes den lze ho nabít na 200+ km ovšem přes týden tak na 80km z fotovoltaiky zbytek ze sítě. V zimních měsících je tato bilance ještě horší, neb fotovoltaika málo vyrábí a dojezd elektroauta klesne o 25%. Nebylo by lepší nahodit tvrdá data? Nebo z nich vyplývá, že celá myšlenka tak nějak předběhla realitu. Kolik z požadavků zmíněných na začátku videa je splněno? Nejenom v měsíce kdy svítí sluníčko...

  • @jozkojosef1254
    @jozkojosef12544 жыл бұрын

    Dobre video, jen mne zajima takova vec. Kdyz uz si poridim vlastni elektrarnu, proc bych mel byt jeste pripojen do verejne elektricke site. Legislativa? Ta mne nezajima. Ma to nejaky technicky duvod? Budu si osazovat dum panely, nechci dotace a nechci ani prodavat elektrinu.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    V našich zeměpisných šířkách slunce od listopadu do ledna svítí minimálně. Podívejte se na odkaz pod videem kolik naše 10kWp elektrárna teď v listopadu vyrábí. Bez připojení k síti bychom jako pětičlenná domácnost nemohli v zimě existovat.

  • @jozkojosef1254

    @jozkojosef1254

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Dekuju za odpoved. Neco jsem okolo toho nacetl a existuji i rozdily mezi panely (monokrystal versus polykrystal). Celkove mam k dispozici 260 m² strech, takze i kapacita dostatecna, navic je vsechno o bateriich, vy mate nejake moc male, se mi zda. Ja bych volil mnohem vetsi kapacitu, pocitam to na tri dny plneho provozu domacnosti bez dobiti. Investice do nejakych 50 tisic eur je v pohode, plus minus par tisic. Hlavne mi jde o trvale odpojeni od verejne site, stejne jako jsem poresil vodu hloubkovym vrtem na zahrade. Mym cilem je do peti-sesti let ziskat uplnou nezavislost na statu, vcetne potravin a paliv.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Jozko Josef tak jak to popisujete by asi ostrovní režim možný byl a hold byste v těch pár hodně zatažených zimních dnech odložili praní / sušeni / žehlení. Jen prosím u velké FVE zvažte otázku obrovských přebytků elekřiny v létě - i kvůli nim dává smysl zůstat připojen na síť.

  • @jozkojosef1254

    @jozkojosef1254

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Dekuju vam za odpoved. Po novym roku na tom zacnu delat na smeny, abych to do jara mel vypocitany a naprojektovany a v lete hotovy. Bude se nam menit vlada, prijdou novy zakony a lepsi je mit to hotovy ted nez nam zakazou odpojeni od site. Pekne vanoce vam preju

  • @petex3909

    @petex3909

    4 жыл бұрын

    @@jozkojosef1254 kdyz si spocitas kolik te stoji jen cena elektriny za dodavku tak nejspis usetris protoze vykup 1kwh za 77 haliru je dost smesnej, taky o tom uvazuju , ale mam pred barakem velkou lipu ktera stini tak trochu cekam na lepsi amorfni panely ..jinak v nemecku vykupujou pry za 10 centu...smutny...

  • @petrfrolik
    @petrfrolik5 жыл бұрын

    Dobrý den, předně díky za video, hned jsem Vám dal like i odběr. Pro náš dům (který ale ještě nestojí 😂) určitě FVE budu chtít a tak teď nasávám informace. Hodně se mluví o ukládání ve formě teplé vody a zde je můj dotaz. K čemu to je? Jestli píšete, že v létě máte pomalu před polednem nabito, tak to těch 300 litrů stihnete denně ohřát tak 3x (přeháním a vím, že v momentě když je nahřáto, tak se začne prodávat elektřina)....zkrátka moje otázka, k čemu tolik teplé vody? Jenom koupání? Chápal bych to více v zimě, na topení...ale myslím, že mi zde něco uniká 🤔🙂 asi nedokážu odhadnout spotřebu teplé vody rodiny 🤷‍♂️

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @petr frolík děkuji za chytrý dotaz. Jen málo dní v roce je úplné azuro od rána do večera, a jenom v tyto dny se ze slunce pokryje: a) spotřeba domu + b) nabití baterie do plna + c) nahřátí 300 litů TUV + d) prodej přebytků do sítě. 95% dní v roce k tomu nedochází. Jinak souhlas, ani 5ti člená rodina, pokud se chová ekologicky, tak nepotřebuje 300 litrů horké vody denně. Nicméně když vodu sluníčko nahřeje jeden den, tak vydrží teplá den následující, kdy už je třeba pod mrakem.

  • @petrfrolik

    @petrfrolik

    5 жыл бұрын

    ​@@ElectroDad Díky za odpověď, u Vás je to dobré v tom, že máte baterie a teprve poté se ohřívá voda(přijde mi to doopravdy skvěle navržené a dává to smysl) , ale někteří dodavatelé FVE (např. www.s-power.cz/kombinace-fotovoltaiky-a-tepelneho-cerpadla-s-power-kombix-plus/) nabízejí podobná komba, kde nejsou baterie (určitě by se daly přikoupit)....a říkám si, že když budu přes den pryč- elektřinu spotřebovávám minimálně=nahřívá se mi 500l teplé vody, přijdu navečer domů...slunce nesvítí, spotřebovávám energii ze sítě, ale mám zásobník 500l vody o teplotě (plácnu) 60 stupňů...a v tomhle já nevidím ten smysl... Přišlo by mi daleko logičtější hnát to do bateríí, kde tu energii můžu spotřebovat mnoha různými způsoby,případně zachovat do dalších dnů, než si každý den nechat natápět bazének vody....z baterií udělám teplou vodu, ale z teplé vody toho moc nevykouzlím. Ale možná mi něco strašlivě uniká :-D

  • @karelk1157

    @karelk1157

    4 жыл бұрын

    @@petrfrolik Ohřívání teplé vody přímo z FVE je velmi levné (převod energie ze slunce na teplou vodu a skladování energie). Nabíjení baterie a skladování energie a pak převod na 230V je drahé. Pokud jste ve fázi navrhování domu, zvažte připojení pouze 1f. 25A, pokud není dum veliký. Elektrikáři vás budou odrazovat, ale já takto dům provozuji bez problémů.

  • @filipes2535

    @filipes2535

    4 жыл бұрын

    Platí základní pravidlo: pokud se rozhodnu investovat do systému který má "šetřit" je nutné aby se vám investice vrátila během záruky jinak se jedná o rizikovou investici s neznámou navratností. U FV systémů rád odchází měnič, většinou je neopravitelný. Pokud vám dá malá firma dlouhou záruku, nic to neznamená, když je to začne dusit, zavřou krám a začnou pod jiným jménem jinde. Mám s tím zkušenosti, strávil jsem jako servisní technik s tím 5 let pod SMA Solar Technology a ztratil jsem veškeré iluze

  • @lukasvalkovic2205
    @lukasvalkovic22053 жыл бұрын

    skoda, ze pokial viem, tak u nas v Bratislave jednak dotacie nedostanete a prebytky do siete idu bezodplatne

  • @klaun62
    @klaun622 жыл бұрын

    Můžu se prosím zeptat co děláte za práci? Předem děkuji za odpověď. :)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    2 жыл бұрын

    je to lehce dohledatelné přes LinkedIn, Tomáši - řídím a postupně buduji malý privátní fond rizikového kapitálu investující do začínajících firem (startupů) - s elektromobily a fotovoltaikou to nijak nesouvisí

  • @vladimirsacha5230
    @vladimirsacha52305 жыл бұрын

    Já bysem si dal fotovoltaiku ne na 100% pokrytí, ale akorát na TV, PC... Mám v plánu udělat FZ (fotovoltaicka zasuvka) v každé místnosti. A to proto abysem ušetřil penize a ne pro ekologiu, to bysem zakázal. To samo jak topení, je to na dřevo sporák taky. Plyn se mě nelíbí a elektrika je draha. Doma máme krbovo vlozku s vymenikem 14kw a elektrokotel 16kW, takže vasa fotovoltaička by nám stačila na hodinu a neco a reálně kotel jede asi 4 hodiny denně

  • @josefsevc3125

    @josefsevc3125

    4 жыл бұрын

    ? Naoko

  • @ElectroDad
    @ElectroDad4 жыл бұрын

    Český rozhlas si půjčil můj hlas z úvodu tohoto videa v 10 minutě svého podcastu (hlas tzv. střechaře z lidu): podcasts.apple.com/cz/podcast/vinohradsk%C3%A1-12/id1458203948?l=cs&i=1000459041437

  • @beny68eos
    @beny68eos5 жыл бұрын

    Kontrola z NZU přišla až po obdržení akceptačního dopisu nebo ještě před? Já jestli je nemám taky čekat ...

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Tomáš Kostečka přišli před vystavením akceptačního dopisu. Prý jim systém vybírá náhodně každou desátou žádost o dotaci Nová zelená úsporám.

  • @jurajsrnka4834
    @jurajsrnka48344 жыл бұрын

    ahoj, aktualne sme tiez v procese vyberu technologii na nas domcek. stavame svojpomocou, bude to pasiv o celkovej obytnej ploche 106m2 + samostatna technicka miestnost. na strechu som zatial instaloval 16ks 280w poly panelov vsetky otocene priamo na juh v 15stupnovom sklone - tieto budu nahrievat cez 2 spiraly jeden 500L NTRR zasobnik (logitex)... kurenie v dome som pouzil teplovodne podlahove ... po nejakom case v pripade dostatku prebytkov system planujem prerobit a zrejme dokupim baterie a victron multi solar 48v/5000VA ... drzim palce a nech vam slnko svieti na vase panely :)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Juraj Srnka děkuji pěkně za nasdílení vlastních zkušeností a plánů.

  • @jawadandy

    @jawadandy

    4 жыл бұрын

    Vyrabat elektrinu zo slnecnej energie je ekonomicky nezaujimave (nerentabilne/zbytocne/hlupe)

  • @sky3netko
    @sky3netko4 жыл бұрын

    nemáš tie panely otočené zle? nemali by byť na výšku?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Igi kali ne, takto pod 15st úhlem je trendem panely dnes instalovat - máte větší výnos energie z m2 střechy jak si panely navzájem tolik nestíní

  • @stanislavdrasner2076
    @stanislavdrasner20762 жыл бұрын

    Tak když jsem se dočetl cenu po dotaci 300-400 tis, je jasné, že je návratnost mimo smysluplnou realitu.

  • @michalfaraday8135

    @michalfaraday8135

    2 жыл бұрын

    Proč myslíte? Když to vyrobí 5MWh za rok + ohřev vody, tak by měl ušetřit min. 30tis./rok. Plus ty baterky na 24 hodin jsou pro většinu lidí zbytečně moc a s menším počtem to klidně mohlo být o 100tisíc levnější.

  • @anitakoplova3814
    @anitakoplova38144 жыл бұрын

    Fotovoltajku máme 5,4kwp s uložením do baterií 9,6kw. Rodinný dům se základními spotřebiči to zvládá v pohodě. Zatím spokojenost hlavně pozor na firmu BCE!!!!! Před podpisem smlouvy o díle si nechte do smlouvy napsat termín dokončení. V dubnu jsme podepsali smlouvu, k předání díla došlo až v listopadu. Komunikace s firmou a termíny katastrofa.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Anita Dvořáková tento komentář působí podezdřele. Je od anonymní ženy. Data říkají, že ženy tato videa nesledují a fotovoltaiku neinstalují. Plus se vyjadřuje ke konkrétní firmě.

  • @jindriskamachatova5114

    @jindriskamachatova5114

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Drobná poznámka: jsem žena, video jsem s nadšením sledovala.

  • @anitakoplova3814

    @anitakoplova3814

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Dobrý den. Máte pravdu videa tohoto tipu nesleduji ale můj muž ano a někdy se mi stane že jsem u toho. FVT máme, byla jsem u mnoha prací kolem instalace kalibrace i papírování. Nevím proč bych nemohla komentovat video anebo mluvit o konkrétní firmě, myslela jsem, že právě proto tyto komentáře existují.

  • @sacrumify

    @sacrumify

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Cenzůůůůra ... :))

  • @aurelo1
    @aurelo15 жыл бұрын

    Mate vypocitanu navratnost?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    Dobrý dotaz @Aurel Hatala. V době instalace v červenci 2018 vycházela návratnost investice do naší FVE cca 16 let. S letošním zdražením elektřiny se návratnost o to cca 10% navýšení cen úměrně zlepšuje. Musím dodat, že pro mě osobně je primární pohled ekologický, prostě to je správná věc a mám z toho moc fajn pocit - tj. přináší mi to i emoční radost. A že to má i ekonomickou návratnost je bonus. Plus mě baví koukat na ty denní grafy. :)

  • @djzobak7353

    @djzobak7353

    4 жыл бұрын

    @@frantisekbohac7320 něco na tom bude

  • @petrhariprasadhajic9570

    @petrhariprasadhajic9570

    4 жыл бұрын

    @Malcolm Davis, pokud ta baterie vydrží asi 10 let, což by při garanci 2700 c by mohlo celkem dobře vyjít, protože baterie nebude pravděpodobně cyklovat denně, tak za deset let se klidně můžete spolehnout na na to, že baterka bude stát zlomek toho co dnes. Analogii máte v jakémkoli eklektrickém spotřebiči a dokonce i těch samotných panelech na střeše. V období českého boomu klesla cena FV panelů během několika let asi o 60% (2008-2010) a stále mírně klesá. Berte to tak, že návratnost je samozřejmě jen určitý odhad, který je daný poměrem ceny za elektřinu kupovanou ku ceně za ekektřinu vyráběnou. Obě hodnoty jsou zatížené určitou nejistotou (cena je na trhu volatilní, u vlastní FVE nevíte, co dáte za údržbu). Takže bych to bral jen jakési pomyslné kritérium. Pokud mi vyjde, že Pořizovací cena se mi vrátí 10 let před koncem životnosti bez údržby a náklady na údržbu (do údržby bych zahrnul i výměnu baterií) za řekněme 1/3 životnosti nepřesáhnou 10% (tj. cca 1% ročně), tak bych to bral jako dobrou investici.

  • @realmacgrey6421

    @realmacgrey6421

    4 жыл бұрын

    @@frantisekbohac7320 Proč myslíte?

  • @VideotoursofPrague1

    @VideotoursofPrague1

    4 жыл бұрын

    @@petrhariprasadhajic9570 pardon za můj názor, ale za 10 let bych spíš tipoval, že pánovi shoří celý barák od těch starejch baterek, naopak, měl se udělat 3x větší výkon a žádný baterie, to se pak rovná elek.. zadarmo a ještě pár korun vydělá na elekt...noční ,kterou tím zaplatí, samozřejmě uložení energie do teplé vody super a do tepení jako pomoc k plynu taky, ale baterie v dnešní době nemají smysl (ty se opravdu cenově nikdy podle mně nezaplatí), můj názor

  • @smakleremsochamartin4202
    @smakleremsochamartin42023 жыл бұрын

    Dobrý den je možné mít FV na jednom domě a vyrobenou elektřinu spotřebovávat v jiném domě?

  • @hrkaci

    @hrkaci

    3 жыл бұрын

    Pokud chcete čerpat dotacu, a jsou oba domy psané na stejného žadatele v katastru tak ano. Pokud dotaci nechcete tak také ano. Oboje za předpokladu, že vdálenost od FVE a měniče nebude přes 60m

  • @smakleremsochamartin4202

    @smakleremsochamartin4202

    3 жыл бұрын

    @@hrkaci děkuji domy jsou od sebe 60 km. Jeden má velkou střechu s dobrou orientaci ale vyrobenou elektřinu bych potřeboval čerpat na jiném kde fve ale nejde. Předpokládám že to tedy nejde. Děkuji

  • @hrkaci

    @hrkaci

    3 жыл бұрын

    @@smakleremsochamartin4202 I tu existuje řešení ...

  • @smakleremsochamartin4202

    @smakleremsochamartin4202

    3 жыл бұрын

    @@hrkaci tak to je dobrá zpráva. A o jaké řešení jde? Jaký dodavatel toto umí? Děkuji

  • @welcz

    @welcz

    3 жыл бұрын

    @@smakleremsochamartin4202 scifipřenosem leda :-) Minimálně určitě zaplatíte distribuční cenu+poplatek obchodníka+DPH...

  • @ozzy8911
    @ozzy89113 жыл бұрын

    Vedeli by ste zverejnit cenu batérie? Dakujem

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    3 жыл бұрын

    Pylontech H48050 - ceny najdete na internetu

  • @ozzy8911

    @ozzy8911

    3 жыл бұрын

    @@ElectroDad dakujem

  • @petrkubik3428
    @petrkubik34282 жыл бұрын

    Jen dotaz: máte zjištěné kolik čisté vody se spotřebuje na výrobu jednoho FV panelu? Jaký je celkový dopad na ekologii výroba baterie a nebo dopad na přírodu kompletní výroby a likvidace automobilu a jeho baterií??? Jen takové zamyšlení. V našem RD domě máme již více než 15 let termické panely, takže nahřívání 400 litrů bojleru je vždy zajištěno od března do října zdarma, protože jsou již ušetřením plynu zaplaceny a zakoupeno bez dotace. Čekáme na instalaci 14 FV panelů na střechu během začátku roku 2022. Takže se těšíme.

  • @banny123456
    @banny1234564 жыл бұрын

    Mate to moc pekne a klamal by som keby som povedal ze vam ticho nezavidi moja dusa elektrotechnika, no bohuzial stale nema podobny system pozitivny ekonomicky ci ekologicky dopad, ci uz na rodinu alebo planetu.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Robiovic děkuji za komentář. Nesouhlasím s Vaším závěrem. Ekonomická návratnost byla v roce 2018 při instalaci 16 let a se zdražováním elektřiny se zlepšuje. Ekologická návratnost cellého systému FVE včetně panelů, střídače, kabelů a pomocného materiálu je do 3,5 roku, takže jsme již přesně v polovině. Naše FVE k dnešnímu dni uspořila ekvivalent 8 419 kg CO2. Pokud bychom se podívali samostatně na baterii, tak při výrobě a přepravě komplet battery packu o kapacitě 14,4 kWh vytvořila CO2 emise 110 kg x 14,4 = 1584 kg CO2. Tj. cca po 4 letech má celá sestava naší FVE ekologickou návratnost. Panely mají životnost přes 35 let, baterie efektivně tak cca 12 let, střídač odhadem kolem 20ti let. Emočně, se nám FVE už dávno splatila - je důležité dělat v životě co nejvíce praktických kroků k eliminaci dopadu našeho vlastního chování na životní prostředí. Tohle je jedna z mnoha věcí které jako rodina děláme.

  • @LukasDzunko

    @LukasDzunko

    4 жыл бұрын

    Kolko dava vyrobca zaruku na spominane komponenty ? Garantuje aj parametre ? (e.g. panel bude stale dodavat deklarovany vykon, bateria bude mat deklarovanu kapacitu) ... ja si neviem pomoct, ale ked vidim vyrobok s nalepkou "zivotnost 15 rokov" a zarukou ledva jeden rok, tak mi to pride dost divne ... (btw. len nedavno som s predajcom riesil Philips ziarovky, ktore maju vydrzat 50000 hodin svietenia a pri obcasnom pouzivani nedozili ani dva roky)

  • @jfgsjs
    @jfgsjs3 жыл бұрын

    Fotovoltaika ok ... ale elektro auto ( takovej pekáč ) :D Zlatá Octávia ..

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    3 жыл бұрын

    přesedlal jsem na Tesla Model 3... oproti kterému je oktávka vozidlo z minulého století ;)

  • @ferosofranek8817
    @ferosofranek88174 жыл бұрын

    Mám nápad - vzhľadom na výkupné ceny elektriny, nebolo by lepšie z prebytkov elektriny v lete ťažiť kryptomeny (ethereum)? Na začiatok by stačili zo dva Radeony RX580 vyladené na optimálny výkon a malé PC (konštantný odber cca 260W). Z 1kW by to pri súčasnej mizernej výkupnej cene spravilo cca 0,08EUR/2Kč. Ak by to človek nahodloval a predal vo vhodnejšom okamihu, tak aj násobne viac...

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Fero Šofránek ano, to by asi mělo jít.

  • @RomanMatyus

    @RomanMatyus

    4 жыл бұрын

    @FeroŠofránek Podobnou úvahou som prišiel k nápadu, v zime dokurovať dom ťažením etherea.

  • @ferosofranek8817

    @ferosofranek8817

    4 жыл бұрын

    @@RomanMatyus takže nie som sám komu to napadlo:) Neskôr som sa nad tým zamyslel hlbšie a neoplatí sa to - sú efektívnejšie spôsoby ako vyrobiť teplo pomocou elektriny (tepelné čerpadlo), takže aby to malo aspoň trocha zmysel, musel by zisk z ťažby pokryť komplet účet za elektrinu - teda mal by som teplo zadarmo. A to pri súčasnej efektivite ťažby a cene elektriny nehrozí :(

  • @RomanMatyus

    @RomanMatyus

    4 жыл бұрын

    @Fero Šofránek Pri mojej grafickej mi to vychádza cca 1:1 cena za elektrinu a zisk z etherea. Takže toto kúri (malým výkonom) zadarmo a TČ dohrieva zvyšné tepelné straty ;)

  • @vladkoky278
    @vladkoky2784 жыл бұрын

    Mam 5kw a radsej som ich dal kolmo na juh pretoze krupy rozmlatili pri tak polozenych paneloch ako mas ty vsetky panely susedovi.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Vlad Koky nelze vyloučit. Zároveň mi tak silné krupobití přijde statisticky jako velmi nepravděpodobné.

  • @Kanal103

    @Kanal103

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad Pozor na to, poslednou dobou býva to počasie čím ďalej tým viac divoké. Môj skromný názor. :)

  • @jirkajr9584

    @jirkajr9584

    4 жыл бұрын

    co drátěná síť o vhodných parametrech? (tloušťka drátu, velikost oka, vzdálenost od panelu, ...)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Jirka Jr drátěná síť by určitě snižovala výkon FVE. Podle mne jsou fakt velké kroupy statisticky velice nepravděpodobné.

  • @jirkajr9584

    @jirkajr9584

    4 жыл бұрын

    ​@@ElectroDad ta statistika určitě nebude platná plošně pro celou ČR ....tam, kde pořizovatel panelů ví o případech řádění krup , těžko ho statistikou uklidníte .... ale napadají mě i jiné způsoby ochrany panelů .... natáčení panelů či rolety na dálkové ovládání .... a nebo aspoň silnější sklo na panelech .... pokud ty kroupy tomu zmíněnému známému nepropálily střešní okno, tak stejně silné sklo na panelech by mělo stačit

  • @lalasonycierny1945
    @lalasonycierny19454 жыл бұрын

    Návratnosť je tiež cez.115 rokov.? Nehovoriac o batériách .ktoré vydržia koľko 10? 15? Rokov... Tema.rozobrata tu v relácii ČT kzread.info/dash/bejne/qGp72diIZ6TZd84.html

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Lalasony Cierny náš střídač zvládá dodávat elekřinu po jednotlivých fázích podle jejich aktuálního zatížení, takže dokud má na vstupu stejnosměrný proud z panelů či z baterie, tak z distribuční sítě elektřinu neodebírá.

  • @mkt499

    @mkt499

    3 жыл бұрын

    @@ElectroDad na Svk Zse ponuka moznost virtualnej baterie za poplatok 2€, cize, je to ekonomickejsie riesenie, ako predimenzovanie fotovoltaiky, ak mate 3,5 MWh rocnu potrebu tak opimalne je navrhnut vykonovo rovnake riesenie, a tu sa pohybuje navratnost cca 9rokov..

  • @beny68eos
    @beny68eos5 жыл бұрын

    Chválím ale video, jednoduše popsáno. Lidičky se aspoň zamyslí. Je je třeba jednat rychle, příští rok má být dotace okleštěna.

  • @bariPlayer79

    @bariPlayer79

    4 жыл бұрын

    vůbec není třeba spěchat k vůli dotacím, a to třeba z toho důvodu, že i kdyby se dotace časem opravdu přiškrcovali, tak postupujícím časem půjde cena jednotlivých komponentů dolů, a navíc budou mít větší efektivitu... Takže i kdyby se na tyto projekty dávali v budoucnu menší dotace tak ve výsledku člověka nevyjdou dráž, a navíc budou ještě lepší... :-)

  • @bubak72

    @bubak72

    4 жыл бұрын

    Presne jak pise bariPlayer79, hon za dotacemi je nesmysl, pokrivuje to trh a prospiva to nejvice lobbystickym skupinam

  • @Lordosvk
    @Lordosvk2 жыл бұрын

    Ako to v nimas s odstupom casu?

  • @MrOWproduction
    @MrOWproduction4 жыл бұрын

    Solární systém bych také rád, ale nechápu úplně váš důvod pořízení, tvrdíte že se snažíte být "zelení" což se mě osobně také líbí, ale v tomto případě bych rád systém cca 5kW především z důvodu pojistky, proti výpadkům. Solární systémy jsou totiž více neekologické než tepelné elektrárny resp. elektrárny spalující fosilní paliva, navíc, když ČR velkou část (bohužel ne větší) vyrobí štěpením jádra. Což na "ekologický efekt" má nejlepší poměr, na Watt vyrobené elektřiny se vyprodukuje nejméně odpadu, navíc odpad který se vyprodukuje je opravdu detailně střežen, navíc do budoucna se počítá s jeho opětovným použití v elektrárnách nových generací. Jak to tedy máte vy ? BTW: nemluvě o "ekologickém" autě na lithium jontové akumolátory, nebylo by lepší pořídit na CNG ? Pokud jde tedy o ekologii.

  • @michalklacko4644

    @michalklacko4644

    4 жыл бұрын

    fotovoltaiku by som dal za najviac ekologickú nie tam nič čo by škodilo hliníkoví rám je znovu použitelný, ochranné sklo znova sa dá použiť, vzácne kovy znova použitelné, kremík je všade na svete. teraz to porovnám z jadrovou elektrárňou je čistá pokiaľ sa nič nestane, tuším tam ide plutónium toho materialu tiež ubúda vo svete, náklady na výstavbu sú veľmi vysoké a keď sa budú rušiť tieto elektrárne časom tak likvidácia je 3 viac zdlhavá a finačne naročná tak že si vživote na seba nezarobí vid. Nemecko a Francúzko a material po rozobrati je stále rádioaktívny a nikto nevie čo stým a ako ho uskladnit velký problém pre spodné vody nechcite aby to uniklo to spodných vôd a mate katasrofu na svete tak ako nemci dali do jaskyne rozobratý rádioaktívny material a teraz majú z toho hlavu bôl keď sa im to zosúva a kopu ďalších vecí. ale stále ich potrebujeme to je jasné!!! ale svet technológii ide dopredu takže sa to porieši a za pár rokov to nebudeme ani riešiť :)

  • @MrOWproduction

    @MrOWproduction

    4 жыл бұрын

    @@michalklacko4644 Psal jsem vám asi 20 minut rozsáhlou odpověď, včetně odkazů na odborné články , kde jsem se snažil vám vše vysvětlit do detailu, ale spadl prohlížeč, ale nebudu to psát znova :(. Ve zkratce, soláry při výrobě generují velké množství toxických látek a na 1m2 v porovnání s jadernou elektrárnou vyprodukuje pouhé 3 % v případě že opravdu hodně, ale hodně svítí sluníčko, což není ani 1/3 roku, jelikož neumíme skladovat elektřinu, nemá smysl. V českých a slovenských elektrárnách by se stále mělo využívat uranu 235 ruského typu.

  • @michalklacko4644

    @michalklacko4644

    4 жыл бұрын

    @@MrOWproduction Veľmi rád by som si to prečítal a zaujímalo by ma to ďakujem že ste mali snahu to napísať a škoda že vám to padlo, ale bolo by dobré to tu napísať aby ľudia mali všetky informácie ďakujem.

  • @michalklacko4644

    @michalklacko4644

    4 жыл бұрын

    @@MrOWproduction Fotovoltaiku doma používam, odber zo siete nemám, dom je sebestačný na 35 paneloch a to používame tepelne čerpadlo na kúrenie, varíme, pečieme, ohrievame vodu,pračka, sušička, myčka rýchlo varná kanvica, a kľudne môžem dobýjať aj elektromobil , bežná spotreba za deň je od 16 do 30 kw podla toho či ide aj bazén v lete, energiu ukladám do bateriek, jedine 2 mesiace v roku si musím ustriehnuť a to je december a január.

  • @filipes2535

    @filipes2535

    4 жыл бұрын

    @@michalklacko4644 na výrobě panelů v Číně, není nic ekologického, je to naprostá environmentální katastrofa. Dokud se vyráběly panely v Evropě tak se jednalo o celkem čistý proces s výjimkou el. energie kterou do procesu musíte dodat. Nezapominejte, že zpracování křemíku je nejen energeticky náročné ale vyžaduje to nezanedbatelne množství chemikálií (kyseliny, louh) a DI vodu. V čínských podmínkách je to katastrofa. Pokud se jedná o panely amorfní, tak ty jsou na jiné bázi než křemík (používá se třeba Arzen) a jsou zpravidla nerecyklovatelné. Tudíž velmi velmi neekologické.

  • @pavelsykora6495
    @pavelsykora64954 жыл бұрын

    Naopak koncem listopadu se baterie začaly nabíjet ze sítě na 80 %. A nikdo nedokázal říci proč . Aby neklesala jejich životnost - ztrátou kapacity ?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Pavel Sýkora nemohu posoudit, v případě naší instalace k samovolnému zimnímu nabíjení baterie ze sítě nedochází. Zároveň asi dává smysl baterii v zimě aspoň jednou za měsíc nabít, pokud by se celý měsíc vůbec nenabila (což se od listopadu do ledna stane poměrně lehce).

  • @pavelsykora6495

    @pavelsykora6495

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad nabíjet nebo nenabíjet ?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Pavel Sýkora omlouvám se ze nejednoznačnou odpověď. Pokud se v zimě kvůli úplnému zatažení vůbec baterie v domě nenabije ze slunce třeba celý měsíc, tak je vhodné ji jednorázově nabít elektřinou se zítě. Čekám kdy to letos v zimě udělám, ale zatím každý týden aspoň jeden den slunce svítí a baterie se nabije třeba k 70%.

  • @jozefhromjak554
    @jozefhromjak5545 жыл бұрын

    Co tak natočit reportáž jak se to nemá dělat. Jako varování pro ostatní co mají zájem o fotovoltaiku, ať nenaletí jako já.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Jozef Hromják přemýšlel jsem nad tím a rád bych se držel osvětě pozitivních příkladů. Negativní obsah sice přitahuje obecně více pozornosti, ale přenechám tuto roli mass médiím, která si v tom libují.

  • @jozefhromjak554

    @jozefhromjak554

    5 жыл бұрын

    @@ElectroDad Máte pravdu, snad nebudou škodit jinde. A nedoplatí na to jiný spotřebitel, nikomu to nepřejí.

  • @mestobarcelona

    @mestobarcelona

    4 жыл бұрын

    Jozef Hromják Vsak svou zkusenost nasdilejte sem - mohlo by to pomoct ostatnim.

  • @mixal31

    @mixal31

    3 жыл бұрын

    V čom ste naleteli? Nemám zatiaľ skúsenosti a naozaj ma to zaujíma. Chcem o rok robiť PV. Diki

  • @pavelsykora6495
    @pavelsykora64954 жыл бұрын

    To je nesmysl. právě před rokem 2013 jste mohl mít velmi zajímavou výkupní cenu z fotovoltaiky , tudíž i perfektní ekonomiku. Známý má Asi 10 kWp na střeše, ohřívá s tím pouze 2 x 300 l bojler, ale inkasuje tučný zelený bonus. Tedy mu to platí sousedé. www.tzb-info.cz/10952-vyse-vykupnich-cen-a-zelenych-bonusu-pro-rok-2013

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Pavel Sýkora pro mne bylo nesmyslné pořizovat v roce 2012 fotovoltaiku bez bateriového úložiště, pokud máme spotřebu domácnosti zejména v ranních a podvečerních hodinách - pro naši rodinu je primární pohled ekologický. "Perfetní ekonomikou" myslíte nechat si nesmyslně předražené výkupní ceny elektřiny - "tučný zelený bonus" - platit od všech spotřebitelů elektřiny v Česku? To pro nás nebyla volba.

  • @jawadandy

    @jawadandy

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad nezmysel je nevyuzivat slnecnu energiu na ohrev vody a tvarit sa aky je clovek zeleny

  • @stanislavdrasner2076
    @stanislavdrasner20762 жыл бұрын

    Spotřebu elektřiny nemáte kdovíjak velkou. Kolik platíte za plyn/rok a spotřebu a stočné vody? My máme pouze přívod elektřiny, topení dřevem, vlastní studnu a elektřinu cca 6,5 MWhod…

  • @jeremyjinglebell2762
    @jeremyjinglebell27624 жыл бұрын

    Vtipné je, že přestože celé to má být o penězích (protože peníze zohledňují mimojiné i ekologičnost) tak od začátku tam padají jen argumenty typu "líbilo, chtěl, musel, solár, nemohl dočkat". Pak když došlo na cenu pořizovací tak padlo rozmezí statisíc korun. No ale kua přece lidi si nebudou pořizovatr fotovoltaiku aby si zkomplikovali život, nebo aby se na ní chodili dívat jak je to krásné. Přece se to dělá kvůli úspoře, návratnosti. O penězích to celé má být. Jo samozřejmě pak je důležitá i ta technická část, parametry atd to z toho zamoszřejmě vyloučit nejde. Já i chápu že to někoho baví. Vtipná hláška do roku 2022 bude druhý elektromobil, jako Emil Nádeníček. Ať to stojí co to stojí i kdyby to mělo následkem dotací horší dopad na přírodu a i kdybychom se měli sprchovat studenou vodou. Z technického hlediska je to hezký video i mě to baví. Z hlediska těch úvah smyslu pořízení a takového toho fanatického zaslepení, zamlčení ceny... to ale trochu křičí to video :-)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Jeremy Jinglebell nepovažoval jsem za korektní sdělovat cenu, pokud jsem k tomu neměl od dodavatele svolení.

  • @jeremyjinglebell2762

    @jeremyjinglebell2762

    4 жыл бұрын

    no to já pochopil jen to celé, když člověk čte mezi řádky, vlastně říká... jestli jste nadšenci, jděte do toho ale s ekologií ani úsporou to nemá co dělat

  • @jozefhromjak554
    @jozefhromjak5545 жыл бұрын

    Fotovoltaika je luxusní záležitost všem doporučují, navíc když je podpora od státu. Jenom bych volil vhodného dodavatele. Já jsem zvolil špatně a proto bych rád upozornil na CZECH ENERGY TEAM nebrat.!!!!!!!!!! Smlouva uzavřena 5.4.2018 elektrárna uvedena do provozu 4.5.2019 a to ještě po mnoha urgencích. Navíc poškozena krytina, takže starosti navíc. Recenze které jsem jim napsal okamžitě smazali, a navíc mně blokují.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    Sunlux mi právě dokončuje rozšíření FVE na necelých 10 kWp. Trochu je technicky potrápilo uchycení svislých panelů na naši střešní atiku. Fotovoltaika je relativně jednoduchý i relativně složitý systém zároveň. Neumím si představit že bychom se dobrali skvělého výsledku a dodavatel nestavěl řešení na míru konkrétnímu domu. Byť to Sunluxu někdy déle trvá, jak mají dost práce, tak mi velice vyhovuje jak komunikují, věci do detailu a do budoucna promýšlí, a věci dotahují do zdárného konce. Prosím píšu to opět zcela ze své vůle, aniž by mi z toho cokoli plynulo. Jako všechna má videa, čistě nezištný koníček.

  • @KROKODYLCZ

    @KROKODYLCZ

    5 жыл бұрын

    Oúprt se potvrdilo, že za dobré hovoří provedené práce a reference, za ty druhé musí třeba zaplacený Kohák...

  • @tandrysek
    @tandrysek5 жыл бұрын

    15:45 uvádíte stávající sériové zapojení baterií a 11:39 "letos budeme další dvě baterie přidávat" Žiju s vědomím toho, že baterie v sadě mají mít přiblžně stejné opotřebení. Nebojíte se, že po přidání nových baterii, které opotřebené nejsou vůbec, bude docházet k různým nežádoucím vlivům. Nabíjet se nejprve budou ty dvě nově přidané (nižší vnitřní odpor , tj. přetěžování, a jiné záležitosti? Což mimojiné souvisí i s elektromobilitou, protože ve chvíli kdy u mého BMW by kapacita baterie neplánovaně poklesla pod 70% a chtěl bych uplatit záruku.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    5 жыл бұрын

    @Tomáš Andrýsek děkuji pěkně za zvýdavý, chytrý dotaz. Zmíněnou obavu z míchání starších a novějších baterií jsem měl a ptal se na to v době instalace. Výrobce udává životnost baterií jako 7 000 nabíjecích cyklů a doporučuje rozšíření packu o nové baterie do 12 měsíců od instalace. My budeme baterie přidávat tento týden, po 8 měsících a odhadem 120 nabíjecích cyklech, tj. méně než 2% cyklů. Mělo by to tedy být v pořádku - navíc bych hádal, že tím jak jsou všechny baterie ethernet protokolem napojeny na battery management (horní prvek v racku), tak tento inteligentně řídí rozložení nabíjení a vybíjení mezi jednotlivé baterie.

  • @vladkoky278

    @vladkoky278

    4 жыл бұрын

    Ked sa daju balanceri medzi baterie je to v poriadku

  • @qmo975
    @qmo9754 жыл бұрын

    Kolik procent spotřeby pokryjete s FVE /rok ,přebytky vynechte a jima vynucené spotřebiče?Dá se nouzově připojit Váš elektromobil jako baterie?Kolik Vás stojí dodávka do sítě a kolik tam toho nateče,kolik je kolem toho administrativy? Bylo tady několik dotazů,proč se Pylontech dobíjí i když má 100%SOC a ze sítě na 80% SOC. Baterie má v sobě pravidelný režim,kdy po několika cyklech provádí automatické srovnávání jednotlivých(15s) článků a je to na horní hranici napětí.Pak má baterie komunikaci se střídačem a v něm je možné nastavit cokoli,včetně stavu kdy střídač nabíjí za určitých podmínek Pylontech ze sítě.Toto je potřeba řešit se zhotovitelem co to nastavoval,nebo nechal z nevědomosti tak.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Marek Gajda děkuji pěkně za sofistikované dotazy. Vyžadovaly by delší studium dat a nejsem doma abych to mohl reálně udělat, plus potřebuji aby mi přišlo roční zúčtování od dodavatele / odběratele elektřiny. Na jaro chystám další video se shrnutím podrobných postřehů a relevantních dat o naší fotovoltaice, kde na Vaše otázky odpovím. Jinak Nisssan je jeden z mála výrobců elektromobilů, který umožňuje aby elektromobil ( jeho baterie fungoval jako zdroj energie, ale tuto možnost nevyužívám - bylo by to další zesložitění domácího systému s minimálním praktickým užitkem.

  • @jozefhromjak554
    @jozefhromjak5545 жыл бұрын

    Potřeboval bych poradit. Na diagnostice mají baterie 100% a pořád se nabijí, navíc spotřeba celý den přesně kopíruje výrobu. Moc tomu nerozumím.Můžu vám poslat přístupové údaje jestli budete mít čas se na to podívat, anebo doporučit někoho kdo se v tom orientuje? Na můj dotaz proč se baterie nabíjí i když mají 100% jsem od technika firmy která instalaci prováděla dostal tuhle odpověď,,Nabíjení lithiovych baterii se skládá z několika fázi a sytém musí dorovnat nabití všech článku a to na tisícinu voltů" Trvá to dva dny a navíc baterie se v noci vybíjí tak na 97% což se zdá být neefektivní, ale asi jsem sám kdo to takhle vidí. Všichni které jsem v té firmě oslovil mě ujistili že je to v pořádku.

  • @vladkoky278

    @vladkoky278

    4 жыл бұрын

    Je to v poriadku zalezi na tom ako je nastaveny regulator ten cyklicky dorovnava baterie,mam 5 KW solar uz par rokov odskusane .

  • @michalprochazka3080
    @michalprochazka30804 жыл бұрын

    Když vidím ty káble na střeše atd...nic moc...

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Michal Prochazka "hodnotný" anonymní komentář...nic moc...

  • @hrkaci

    @hrkaci

    3 жыл бұрын

    Pravda, celá instalace kabeláže na mě působí prasečím dojmem.. Tohle bych si zákazníkovi nikdy nedovolil.. A to už mám přes 200 instalací za sebou

  • @mkt499
    @mkt4993 жыл бұрын

    V celku draha hracka

  • @Baterkar
    @Baterkar4 жыл бұрын

    Cena za tenhle výkon po dotaci mezi 300 až 400 tisíc Kč. Já jsem si instaloval doma fotovoltaiku podobného výkonu ( 5 Kwhp) bez dotací, bez připojení do sítě a tedy bez vyřizování jakýchkoliv povolení, měnič sinus 48V/230V 4 000 W, regulátory dva kusy a to jeden 60 A a druhý 40 A, akumulátory jsem sehnal nikoliv nové, ale starší za babku ( teoreticky mají 74 Kwh, prakticky asi tak polovinu) -jejich životnost mně nevadí, když kleknou, vyměním je zdarma kus za kus za jiné- v tomhle mám jedinou výhodu oproti běžným zákazníkům. Celkem mě to vše vyšlo na cca 80 000 Kč, tedy zlomek vaší "výhodné" ceny. No, cena vlastně byla výhodná. Pro dodavatele elektrárny.

  • @Baterkar

    @Baterkar

    4 жыл бұрын

    Nechápu, proč se tam část věty přeškrtla, nic jsem neškrtal, udělalo se to samo.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Baterkar pro člověka znalého, kvalifikovaného včetně potřebných zkoušek - bavíme se o životu nebezpečné elektřině - může být instalace vlastními silami cestou. Celý dům jsme postavili s otcem a tchánem svépomocí, ale život ohrožující elekřinu, plyn, apod. nám dělali odborníci, kteří pak dodali revizní zprávy. Těžko lze 99,5 procentům populace bez elektrotechnické kvalifikace doporučit cokoli jiného. Navíc srovnáváte ne zcela srovnatelnou konfiguraci, buďme fér, a Váš čas rovněž něco stojí.

  • @RomanMatyus

    @RomanMatyus

    4 жыл бұрын

    @Baterkar Aké akumulátory ste použili?

  • @Baterkar

    @Baterkar

    4 жыл бұрын

    @@RomanMatyus jsou to akumulátory startovací z nákladních aut, kdy auta už nestartují, ale na solár to stačí. Jen nesmí mít vadný článek, ale musí být pouze normálně opotřebené. Mám jich 28 kusů 12 V 220 Ah. Jelikož je vykupujeme, tak jsem za ně zaplatil tu výkupní cenu a když klekne, tak si jej pak můžu zdarma vyměnit za funkční. Stačí odevzdat starý, o stejné váze. Tímto jsem zvýhodněn oproti jiným solárníkům.

  • @dehylov
    @dehylov3 жыл бұрын

    Monokrystalické panely jsou dnes už zastaralé, protože se jedná o panely první generace, a když je zataženo, nevyrábějí téměř nic.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    3 жыл бұрын

    jsou to právě monokristalické panely které začaly výrazně dominovat v instalacích, polykristalické jsou na ústupu

  • @pavelsykora6495
    @pavelsykora64954 жыл бұрын

    300 - 400 000 Kč děleno roční výroba 5 000 kWh x 1,8 Kč / kWh je kolik let návratnost ? Chtěl bych taky fotovoltaiku, manželka mne s tím vždy, po tomhle výpočtu, vyhodí. Obdivuji borce, co tohle umí prodat.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Pavel Sýkora Váš komentář je zavádějící. Elektřinu jsme v době pořízení FVE nakupovali za 4,5 Kč / kWh, ekonomická návratnost cca 16 let. Letos po zdražení 4,7 kč / kWh, tj. návratnost se zlepšuje. Vzhledem ke stoupající ceně elekřiny na burze, zdražování emisních povolenek, atp. se jeví jako pravděpodobné, že cena elektřiny dále poroste a ekomická návratnost se tak bude zvyšovat.

  • @pavelsykora6495

    @pavelsykora6495

    4 жыл бұрын

    @@ElectroDad fotovoltaiku bych chtěl, jako každý, aktuálně mám 1,8 Kč / kWh včetně DPH, MZE, OZE ,.....22 hodin denně.

  • @realmacgrey6421

    @realmacgrey6421

    4 жыл бұрын

    @@pavelsykora6495 To mě zajímá, protože to je, podle mě, mimo realitu. Pokud započítáte platby za regulované platby jističe, daň z elektřiny a DPH, tak to je prostě více a i kdybyste tak měl nízkou cenu díky ceně dodávky, tak vám ta cena nevydrží více, než cca 2 roky a pak vás potká drastické zdražení. Nebo si snad myslíte, že po odstávce uhelných elektráren a poklesu nabídky elektřiny na energetické burze bude cena stále stejně nízká jako loni nebo dnes? Pokud ano, proč dodavatelé tak zdražovali a zdražují?

  • @pavelsykora6495

    @pavelsykora6495

    4 жыл бұрын

    @@realmacgrey6421 Co by mne mělo potkat ? Švára mne trumfnul, dali mu cenu 1,60 Kč / kWh. Včetně DPH, MZE, OZE?:...minulý týden! Ale poraďte mi, nevyznám se v tom tolik. Před 14 dny mi volal známý z Prahy. I posílal mejl s přesnými daty. Před 2 měsíci si nechal namontovat Fotovoltaiku. Známý v Praze má zateplený dům, přízemní, nová okna. Radiátory. Do radiátorů topí elektrokotel. Celou domácnost na elektřinu. Roční spotřeba 17 000 kWh . Platba 3 950,- Kč / měsíc. Celoročně tedy 47 400,- Kč. Proto vyslyšel volání jednoho velkého dodavatele fotovoltaiky a nechal si od něj namontovat fotovoltaiku. Nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu 5,04 kWp (14 panelů AEG 360 Wp + optimizéry SolarEdge P370) a baterie Pylontech US300 - 7,2 kWh. S překvapením zjistil, že fotovoltaika žádné zimní topení neřeší. Už v listopadu 2019 mi volal, že fotovoltaika už 2 měsíce nic nedělá, občas 300 W, výkon, pokud celý den svítilo slunce, dosáhnul i 1 600 W. Naopak koncem listopadu se baterie začaly nabíjet ze sítě na 80 %. A nikdo nedokázal říci proč . Aby neklesala jejich životnost - ztrátou kapacity ? A jako taková "pikoška", hned po namontování fotovoltaické elektrárny, která měla snížit náklady na elektřinu, mu ČEZ zvýšil měsíční zálohy na 5 250,- Kč. Roční náklady tedy 63 000,- Kč. Investice byla 260 000,- Kč + dotace, na kterou zatím čeká. Až poté investor kontaktoval energetického auditora. Proč se to nabíjí ze sítě ? .

  • @realmacgrey6421

    @realmacgrey6421

    4 жыл бұрын

    @@pavelsykora6495 Tak to gratuluji a prosím o ceník a dodavatele.

  • @stanostanko2750
    @stanostanko27503 жыл бұрын

    Pokiaľ mate k dispozícii el. prípojku je to blbosť nikdy sa to nevráti to je iba hračka pre bohatých.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    3 жыл бұрын

    víte, fotovoltaika je jedna z řady smysluplných věcí, které se v životě snažím dělat

  • @stanostanko2750

    @stanostanko2750

    3 жыл бұрын

    @@ElectroDad Ok pozeral som Vaše videa sú zmysluplné a poučné, držím palce.

  • @michalrevaj4793
    @michalrevaj47932 жыл бұрын

    Tá PUR pena na tom zásobníku nemá hľadať ,, zblkne ako fakľa,,

  • @MrRadgo
    @MrRadgo4 жыл бұрын

    Bateria je nasobne neekologickejsia ako ine energie tak o ekologii tu nemoze byt rec.

  • @ondrejbudhabudz9698

    @ondrejbudhabudz9698

    3 жыл бұрын

    o tom by som sa hadal....

  • @milansvrcek5483
    @milansvrcek54834 жыл бұрын

    8000 cyklů při 80% DoD ty Pylontechy fakt nedají.... Dají sotva 4000. Pokud jim zkrátíte DoD na 40%, tak možná.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Milan Svrček může být, nemohu exaktně posoudit.

  • @matejsojka6683

    @matejsojka6683

    4 жыл бұрын

    máte nějaké reálné zkušenosti? pylontech jsou LiFePO4 baterie - každá má 15 článků. Je to za ty penize slibná baterie. Já teda neznám nikoho kdo by je měl déle jak rok, ale 10 let je při normálním používání asi 3000 cyklů...

  • @michalandrys1873
    @michalandrys18734 жыл бұрын

    Na střechu bych to nikdy nedal.Kdyz bude skrýt a požár tak to hasiči nebudou hasit.Z důvodu že to porat vyrábí a nejde to hasit

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    4 жыл бұрын

    @Michal Andrys nepravdivý, zavádějící komentář. Hasičský záchranný sbor má metodiku, techniku a je proškolen jak fotovoltaické systémy hasit.

  • @jefwowes1607
    @jefwowes16074 жыл бұрын

    :D Bože !!! Topíte na plyn a řešíte ptákoviny :D Návratnost 50 let :D Když se budete koupat ve studené, návratnost ihned :D

Келесі