Jak diamenty mogą pomóc w diagnostyce medycznej i elektronice - TEAM-NET QUNNA

Nanodiamenty, medycyna i fizyka kwantowa. Co mają wspólnego? Czy wykorzystanie diamentów może zrewolucjonizować diagnostykę medyczną i elektronikę? O projekcie QUNNA opowiada zespół z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
Projekt QUNNA to jeden z projektów programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w którym biorą udział Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska oraz Instytut Biotechnologii i Medycyny Molekularnej. Jego głównym celem jest poprawa diagnostyki chorób neurodegeneracyjnych i nowotworów, co może przyczynić się do ratowania życia wielu pacjentów.
Czym zajmujemy się na UJ w ramach tego projektu? Wykorzystujemy zjawiska fizyki kwantowej i technologie nanodiamentowe, aby stworzyć innowacyjne sensory, które rewolucjonizują badania medyczne, elektronikę i wiele innych dziedzin. Nasz zespół skupia się na tworzeniu materiałów i układów o niesamowitych właściwościach optycznych i magnetycznych.
Dołączcie do naszej przygody w świecie nauki i technologii - zajrzyjcie na qunna.pl oraz zf.if.uj.edu.pl.
Projekt pt. „Nanosensoryka i obrazowanie z wykorzystaniem efektów kwantowych: synergia szkła i diamentu dla zastosowań w biodiagnostyce nowej generacji” ("Nanosensorics and imaging utilizing quantum effects - the synergy of glass and diamond for applications in the new generation of biodiagnostics, akronim QUNNA"), był realizowany w latach 2019-2023 w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Пікірлер