Bliżej Nauki: Pochodzenie wody na Ziemi - nowe badania - dr hab. Tomasz Kawalec

Od tysiącleci ludzkość zadaje sobie fundamentalne pytania dotyczące powstania naszej Ziemi. Jednym z naukowych problemów do rozwiązania jest pochodzenie wody na naszej planecie. Starożytni Grecy łączyli jesienne deszcze ze łzami mitologicznych Hiad (z ang. Hyades) - nimf zamienionych w gwiazdy.
Nowy projekt o nazwie HYADES (ang. HYdrogen And DEuterium Survey) koncepcyjnie i wielopłaszczyznowo łączy zagadnienia właśnie Kosmosu oraz wody, zmierzając do definitywnego wyjaśnienia, co było źródłem wody na pierwotnie suchej Ziemi, jakie mogą istnieć rezerwuary wody w Układzie Słonecznym oraz co nam mogą w tym kontekście powiedzieć obiekty międzygwiazdowe.
Dr hab. Tomasz Kawalec podczas wykładu otwierającego XVII edycję cyklu „Bliżej Nauki” wyjaśnił, dlaczego musimy uciec z Ziemi w sztucznym satelicie, aby tę Ziemię badać, jak wygląda od kuchni przygotowanie badań i samej misji kosmicznej.
„Bliżej Nauki" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. blizejnauki.fais.uj.edu.pl/

Пікірлер

    Келесі