HOVORY O DUŠI: „Každý vztah je ovlivňován nevědomou fantazií partnerů,“ říká psychoanalytik Titl

OBSAH:
Sigmund Freud a Oidipovský komplex
2:25 - 31:18
Nevědomí a obranné mechanismy
31:35 - 54:44
Psychoanalytická párová terapie
54:45 - 1:46:10
Hostem podcastu je psychoanalytik Slavoj Titl, který vystudoval obor klinická psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Vyzkoušel různé psychoterapeutické tréninky, než našel svou cestu. Absolvoval psychoanalytický výcvik v České psychoanalytické společnosti. Pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze, dále v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a také v Poradně pro manželství a rodinu. Inicioval založení Institutu psychoanalytické párové a rodinné terapie. Od roku 1990 působí v soukromé praxi jako klinický psycholog, psychoanalytik a párový terapeut. Vedl redakci časopisu REVUE pro psychoanalytickou psychoterapii a psychoanalýzu. Zúčastňuje se odborných konferencí u nás i v zahraničí a publikuje v řadě odborných časopisů. Nedávno vydal v Nakladatelství Portál svou druhou knihu Nevědomé fantazie ve vztazích s podtitulem Psychoanalytický pohled na partnerství.
V podcastu se nejprve věnujeme Oidipovskému komplexu, sexualitě dětí předškolního věku, nevědomí a mechanismům, které nás před obsahy nevědomí brání. Hlavní část podcastu pojednává o psychoanalyticky orientované párové psychoterapii. Nejpodstatnější z rozhovoru charakterizuje asi nejlépe citát z Titlovy nové knihy: „Byl bych rád, kdyby kniha umožnila porozumět nevědomé dynamice ve vztazích a důležitosti dětství při vytváření fantazií, neustrnout u jednoduchých poradenských návodů či zjednodušeného chápání lidského chování z hlediska evoluční psychologie, teorie učení, nebo dokonce nesklouznout do nepatřičného vysvětlování psychologických dějů biochemickými nebo neuropsychologickými výklady.“
Odkazy:
Institut psychoanalytické párové a rodinné psychoterapie (IPPART)
www.ippart.cz
Slavoj Titl na stránkách PSYCHOLOGIE.CZ
psychologie.cz/autor/slavoj-t...
Publikace:
Nevědomé fantazie ve vztazích, Titl S., Portál, 2023
obchod.portal.cz/psychologie/...
Psychoanalytická párová terapie, Titl S., Portál, 2014
obchod.portal.cz/psychologie/...
Partneři podcastu:
VIATRIS
NAKLADATELSTVÍ PORTÁL (nakladatelstvi.portal.cz/nakl...)
INSTITUT ORIGANUM (www.institutoriganum.cz)
KSM PORT (www.umeleckaagentura.sk)
#zivotzazdi @ZIVOTZAZDI

Пікірлер: 78

  • @user-kv8qe2rl7o
    @user-kv8qe2rl7o2 ай бұрын

    Fakt klobouk dolu pred hostem. Skvely odbornik! Nenechal se strhnout moderatorovym podryvanim. Udrzel linku a klid.

  • @verabelohlavkova9324
    @verabelohlavkova93247 ай бұрын

    Emoce při poslechu vylejzaly 😀 .... diky za diskusi, mohla jsem si uvědomit čeho všeho se ještě držím.

  • @martinkosek207
    @martinkosek2077 ай бұрын

    Pane moderátore, velmi si vážím Vaší práce. Současně mi přijde škoda, že host měl relativně málo prostoru. Šlo by příště nechat více mluvit hosty?

  • 7 ай бұрын

    Děkujeme za zpětnou vazbu. Nicméně se jednalo o emočně silné téma (v první třetině rozhovoru), přičemž host měl podle nás prostoru opravdu dostatek.

  • @martinkosek207

    @martinkosek207

    7 ай бұрын

    @ Děkuji za odpověď a přeji vše dobré.

  • @romanhanajik3185

    @romanhanajik3185

    5 ай бұрын

    Som v 44 minute, čiže po "obroch" v pôrodnici, ktorí začínajú práve moderátorovým "Mne by zajímalo..." a pripomienkou "skokom do reči" o obroch v 41:35. Dostali by sme sa k tejto zaujímavej (aspoň pre mňa) témy bez poznámky moderátora? Niektore témy môžu prísť hosťovi psychoterapeutovi banálne, alebo je zvyknutý ich prechádzať s pacientami nepomenovávaním, nepopisovaním. Rozhovor trval 106 minút a možno je tu najdlhší. ... Aj je, pretože tu nachádzam okrem tohoto od najdlhších, po najkratšie: 1h40m, 1h37m, 1h34m, 1h35m, 3x 1h32m, .... (1h11m až

  • @janebonda8828

    @janebonda8828

    3 ай бұрын

    Hm.. moderator sa citi zorientovanejsi ako odbornik s praxou.

  • @zdenka7404

    @zdenka7404

    Ай бұрын

    ​@ Emočně silné to bylo především pro moderátora, který by tu psychoanalýzu potřeboval jako sůl...😂

  • @emilybartekova7524
    @emilybartekova75247 ай бұрын

    Děkuji za Vaši práci, dnes jsem si udělala velký dárek a velké poučení z tohoto videa. Mockrát děkuji ❤

  • @barbora5749
    @barbora57496 ай бұрын

    Ó. Děkuji velmi za krásný rozhovor❤❤❤a pomoc při sebeušlechtění❤❤❤

  • @LucieGrigierova
    @LucieGrigierova7 ай бұрын

    Nádherná a plně svobodná na obou stranách. Moc děkuji vám oběma za krásný zážitek a mnohé zajímavé informace❤ Lucie

  • 7 ай бұрын

    Děkujeme!

  • @lucialencesova8167
    @lucialencesova81677 ай бұрын

    👏👏👏 ďakujem za rozhovor. Jeden z najlepších..

  • 7 ай бұрын

    Děkujeme!

  • 2 ай бұрын

    Skvělý, kvalitní a srozumitelný rozhovor. Well done! 👏👏👏👍

  • @user-yu6km5lm9n
    @user-yu6km5lm9n6 ай бұрын

    Dobrý den, s panem doktorem jsem poprvé Vás viděla v opozici a začala jsem přemýšlet, proč nemá pravdu. Vypadalo to, jako že jste i rozčilený. Velice si vážím vaší práce, jste fakt dobrý a máte i úžasný hlas, ale asi pana doktora jste fakt měl nechat domluvit. Moc jsem z toho nebyla moudrá.

  • 6 ай бұрын

    V opozici byl kolega třetinu rozhovoru, možná méně. A mělo to svůj dobrý důvod, který je opakovaně uveden v komentářích. Pan doktor měl dost prostoru, ale mrzí nás, že Vám rozhovor nepřinesl to, co jste očekávala. Zároveň si vážíme zpětné vazby, za níž Vám děkujeme.

  • @tomtomes1808

    @tomtomes1808

    6 ай бұрын

    Ano, to je pravda. Ale koncem rozhovoru to bylo naopak - i s potleskem na konci 😁

  • @blanka1940
    @blanka19407 ай бұрын

    Nakonec velmi dobré! Zachtělo se mi přečíst knížku, o které je zde řeč, děkuji Vám.

  • @renatastejskalova3295
    @renatastejskalova32956 ай бұрын

    Velice pěkný rozhovor.Děkuji 👍

  • @premekkubak8310
    @premekkubak83104 ай бұрын

    Moc pěkné video. Havel byl zajímavý člověk.

  • @emilybartekova7524
    @emilybartekova75247 ай бұрын

    ❤ Děkuji za Vaše videa.

  • 7 ай бұрын

    💚

  • @amadeusbm
    @amadeusbm7 ай бұрын

    Zaujimave, ale p. moderator prilis tlacil na pilu, hoci dostal velmi jasne vysvetlenie.

  • @zuzanahraskova8574
    @zuzanahraskova85746 ай бұрын

    Ďakujeme!💐

  • @dozzor120
    @dozzor1207 ай бұрын

    Skvělý rozhovor. Líbí se mi, jak na začátku moderátor oponuje a snaží se o jasnou odpověď na to, jak můžeme s určitostí vědět něco o dotyčných fantaziích (dětí). Myslím, že psychoanalýza má své nezastupitelné místo a právoplatně stojí na počátcích celého snažení o pochopení mnoho vrstevnatosti krajiny naší psýchy. Je hodně o neurčitosti a interpretacích, ale zároveň nekompromisně a cíleně míří na určité obsahy, které se před námi snaží(me) skrýt. Oproti psychoterapiím zaměřených na člověka působí možná hrubě, ale je až s podivem v kolika bodech se nakonec různé směry potkávají, jakmile se sestupuje hlouběji do ranných fází. A vůbec třeba řeč o aktualizaci našich fantazií, které zvědomováním po střípkách integrujeme je podobná procesu, který probíhá v rogeriánského přijímání, kdy dochází k sebeaktualizaci směrem ke kongruenci. Podobně třeba v PBPS, kdy se ve struktuře přes obrazy ideálních rodičů dotýkáme zranění z nedosycených potřeb a nahrazujeme je novou (současnou) zkušeností. Od spodu to vyrostlo a ze shora se to zase navrací ke kořenům. Tím se ten oblouk uzavírá. A to je dobře, protože máme různé náhledy a nástroje, jak vyřešit naše složité vnitřní rovnice i s ohledem na to, že je v nich plno neznámých proměnných.

  • 7 ай бұрын

    Děkujeme za to, že jste viděl a slyšel podstatné. Počátek je o emocích, které jsou následně použity pro vysvětlení obran. A díky za Váš komentář k psychoanalýze.

  • @dozzor120

    @dozzor120

    7 ай бұрын

    @ Určitě, proto také pouhé zvědomění nestačí a musí se pracovat s emočním nábojem. Díky Vám za kvalitní obsah, který přinášíte.

  • 7 ай бұрын

    Děkujeme!

  • @vladohambalek1057

    @vladohambalek1057

    7 ай бұрын

    Vdaka za rozhovor

  • @danahiclovad.hiclova9005
    @danahiclovad.hiclova90056 ай бұрын

    Dokud člověk skutečně nenahlédne do vrozených dispozic (dnes již lze vrozené dispozice - vrozené vzorce chování přečíst), nemůže úplně porozumět, co se v člověku děje a pokud nenahlédne i na své rodiče, nikdy nebude obraz úplný. Toto ještě psychiatrii a psychologii dnešní doby chybí. Pak je možné díky tomuto porozumění vidět více, právě to, na co již narážel a dotýkal se Jung i Freud. Je to i téma jiné orientace - i to je vidět v nastavení člověka. To, co máme uložené v buněčné paměti, je zatím pro většinu lidí tajné, nedostupné... dokud neotevřeme oči a neuvidíme to a nepřečteme si to sami o sobě.

  • @alicevesela2626
    @alicevesela26265 ай бұрын

    Děkuji.

  • @luciehornakova
    @luciehornakova5 ай бұрын

    skvělý rozhovor 🙂

  • @jitkacenkova5314
    @jitkacenkova53143 ай бұрын

    Moc hezky rozhovor. Citila jsem nesouhlas moderatora a rozumela mu, take si absolutne nejsem vedoma, ze bych na rodice zarlia ......, ze bych se jakkoliv podivovala nad sexualitou a resila ji drive, nez mi bylo -nact, proste jsem byla dite a mela jiny svet a dospelacke veci mi byly naprosto jedno. Proto myslim, ze byla opozice moderatora vyborna a prinosna. Klidny zpusob vysvetlovani hosta a nenechani se zneklidnit mi dovolilo zvazit, jestli jsem skutecne pouze nezapomnela na zarlivost v ranem detstvi..... V kontextu s nabytym vedenim, ze to, co nas na tematu popuzuje, mluvi o necem v nas, mi byl rozhovor hodne prinosny presne tak, jak se odvijel. Dekuji obema.

  • @sohol100
    @sohol1003 ай бұрын

    Výborné.

  • @ToomiVideos
    @ToomiVideos7 ай бұрын

    Vaše rozhovory sleduji pravidelně a také musím říct, že mě překvapuje, jak byl v tomto díle moderátor místy "nepříjemný".

  • @stopuzkosti27

    @stopuzkosti27

    7 ай бұрын

    Mám z moderátora přesně opačný dojem. Soíš mě překvapuje, že doktor Titl ani nevysvětlil podstatu Oidipova komplexu a jeho významu pro práci v psychoanalytické práci. Ale část o párové terapii je výborná.

  • @ondrejhronicek701
    @ondrejhronicek7017 ай бұрын

    Že jsem měl o panu Janíčkovi vždy vysoké mínění, tak v tomhle rozhovoru ukázal svou sílu opravdu naplno. Bravo. Velmi náročný host, který psychoanalýzou očividně žije. A bylo složité ho nějak inteligentně držet v mezích, aby měl rozhovor informační hodnotu. Host dostával od pana Janíčka spoustu možností, jak psychoanalýzu "obhájit" a nedělat z toho v hlavě poučeného laika pavědu. Host tuto příležitost nevyužil. Já proti psychoanalýze nic moc nemám, ačkoliv bych do ní sám nikdy nevstoupil. Kdybych ale měl soudit podle odpovědí hosta, tak si klepu na čelo. Souhlasím s názorem níže, byli už lepší hosté.

  • @barbarafifkova1428
    @barbarafifkova14282 ай бұрын

    Moc se mi to povídání líbilo ...

  • @alzbetajackova7992
    @alzbetajackova79926 ай бұрын

    Výborný rozhovor. Moc se mi líbí dynamika rozhovoru, kdy moderátor klade možná pro někoho až nepříjemné otázky a dožaduje se faktů, jeho přístup však rozhodně nevnímám jako útočný a neuctivý. Bez jeho opozice bychom se toho tolik nedozvěděli. Mimochodem téma "úzká roklina" (26. min) mě úplně dostalo :)

  • @maval4537
    @maval45376 ай бұрын

    "Je spousta lidí který vytvoří vztah aby neměli vztah, dokonce aby neprožili lásku..."(1:03:24) - Podle toho, co již desítky léta pozoruji, je to zjevně drtivá většina!😂

  • @LucieGrigierova
    @LucieGrigierova7 ай бұрын

    Nádherná komunikace😊

  • 2 ай бұрын

    This guy is genius.

  • @kristynatinterova2378
    @kristynatinterova23785 ай бұрын

    Se spoustou věcí tam nesouhlasím a asi to bude znít trochu ageisticky, ale připadá mi, že je to klasický přístup terapeuta "staré školy". Jednak nesnáším klišé, že muž doufá, že se žena nezmění a ona se změní, žena doufá, že muže změní a nezmění. Mladá generace se většinou snaží vyvarovat genderových stereotypů, zároveň se měníme všichni, všichni stárneme a pokud si někdo někoho bere s tím, že ten druhý zůstane věčně mladý a krásný a jeho osobnostních nedostatků si začne všínat, nebo mu začnou vadit, až časem, pak asi sám věří pohádkám a chce v nich žít. Že je člověk zodpovědný za svůj život je sice pravda, ale může se stát, že vás někdo tak poškodí, že váš život už nikdy nebude mít původní kvalitu, třeba vám to i úplně změní osobnost a z toho se dostat, i když člověk má vůli, může být nad něčí síly. A pokud se týká toho, když někdo interpretuje druhé lidi, protože mu třeba vadí, jak se k němu někdo chová a chce, aby si to uvědomil, může to být jistě otravné, ale třeba to pomůže tomu druhému uvědomit si, proč to dělá a v nejlepším případě s tím přestat.

  • @pavlamachackova5755
    @pavlamachackova5755Ай бұрын

    Tak takové nenávisti a vzteku vůči otci jsem si u dětí nikdy nevšimla....neříkám, že se to nemůže stát, ale neřekla bych, že je to archetypální záležitost

  • @MagdalenaBartoskova837
    @MagdalenaBartoskova8377 ай бұрын

    Chápu vaše doplňující otázky, bez nich by mi první téma přišlo nesrozumitelné a v první chvíli vnímám velkou opozici mě vůči panu analytikovi.

  • @katusa3428
    @katusa34286 ай бұрын

    Riadne sa smejem na tejto pasáži 🤣😂 59:36

  • @adelaaaa259
    @adelaaaa2597 ай бұрын

    Skvělý host, souhlasím s jeho názory. Nechápu proč je moderátor tak očividně v opozici

  • 7 ай бұрын

    A sledoval jste skutečně celý rozhovor? :)

  • @rock_star_boy8967

    @rock_star_boy8967

    7 ай бұрын

    @ hysterický diskurz :)

  • 7 ай бұрын

    @@rock_star_boy8967 :)

  • @dozzor120

    @dozzor120

    7 ай бұрын

    Já si myslím, že v tom rozhovoru je krásně vidět právě to, jak záleží na těch našich vnitřních obrazech. Během poslechu jsem také zažíval kolísavou sympatii k moderátorovi, když chtěl slyšet jednoznačnou odpověď. Myslím však, že to bylo na místě. Vědět odkud se bere neochvějné přesvědčení o něčem, o čem těžko získáváme s jistotou nějaké empirické důkazy. Podobně to bylo, ale i v případě hosta. Například ve chvílích, kdy se vyjadřoval sice lidsky, ale zároveň to působilo trochu neurvale. Nakonec je tam, ale ta společná řeč a rozhodně mě to navnadilo na publikovanou knihu.

  • @user-vn6ob5us5g
    @user-vn6ob5us5g6 ай бұрын

    Dobrý den, prosím Vás, chci se zeptat, jestli je kniha vtipů a analýzy už vydaná, kterou pan Titl v rozhovoru spomínal. Děkuji

  • 6 ай бұрын

    Dobrý den, o Vámi vzpomínané knize bohužel nevíme, ale doporučujeme se zeptat přímo pana doktora: www.najdipomoc.cz/detail/psycholog/phdr-slavoj-titl/

  • @lenkamichlikova7437
    @lenkamichlikova74376 ай бұрын

    👍

  • @lindalastovickova9628
    @lindalastovickova96283 ай бұрын

    Tříleté dítě chce spát se svým rodičem? Myslím, že freudovská škola by se měla trochu posunout v rétorice. Možná nahradit výraz "vyspat se" slovem "vlastnit"/"mít pro sebe"?

  • @elenazabranska1571
    @elenazabranska15717 ай бұрын

    Ste vyborrni. Prosim ako na hypochndriu.Velmi budem vdacna za pomoc. Zufalost tlaci k nechutí žiť.

  • 7 ай бұрын

    Hypochondrie bývá většinou dobře řešitelná psychoterapeuticky. Pokud Vám ale výrazně zasahuje do běžného života, rozhodně doporučujeme nejprve vyhledat psychiatra a konzultovat obtíže s ním.

  • @elenazabranska1571

    @elenazabranska1571

    7 ай бұрын

    @ ďakujem. Prosím nemáte k tejto téme podkast, alebo odporúčanie na literatúru, odborníka. Mohla by som sa liečiť ako SK v Čechách?

  • @elenazabranska1571

    @elenazabranska1571

    7 ай бұрын

    Ďakujem, pan moderátor, ste viac ako dobrý psychoterapeut. Bojím sa že to už nevydržím.

  • 7 ай бұрын

    @@elenazabranska1571 Náš kolega moderátor má zkušenost se silnými úzkostmi a depresí, takže terapeutem opravdu není, ale víme, jak to myslíte a děkujeme. Napište nám na info@arsanima.cz. Zkusíme Vám doporučit vhodnou pomoc.

  • @zuzanazajacova3574
    @zuzanazajacova35743 ай бұрын

    moderátor je tiež terapeut? parádne úvahy, otázky, rozmýšľanie a hlavne ľudskosť. k terapeutovi s ktorým vedie rozhovor by som nechcela mať terapeutický vzťah - lebo nieje možné ho vytvoriť z človekom ktorý síce na prvý pohľad rozumne, ale v podstate veľmi zjavne zhadzuje prežívanie ľuďi. a keď má niečo vysvetliť hlbšie, povie že je to - zložitá otázka.

  • 3 ай бұрын

    Moderátor má jen letitou zkušenost s terapií jako klient.

  • @jitkavelechovska664
    @jitkavelechovska6647 ай бұрын

    Neznám a možná mě opravte, rodiče kteří zavřou 3lete dítě do jiného pokoje a jdou hlasite souložit. To snad ne.

  • 7 ай бұрын

    Tak to snad ani nebylo myšleno. Dítě se může v noci probudit a rodiče při sexu překvapit. Děje se to a není na tom nic zvláštního. Stejně jako to, že takový zážitek v dítěti může vyvolat překvapení, úlek, strach nebo obavy. Ale to také není nic divného nepřirozeného, podobně jako žárlivost. Poukazovali jsme jen na některé sporné aspekty Odipovského komplexu, nic víc.

  • @hudlifuk
    @hudlifuk4 ай бұрын

    chtel jsem ho poslouchat, ale moderator radeji mudroval

  • @mirkavesela3514
    @mirkavesela35146 ай бұрын

    Přijde mi to "ulítlý" ze strany hosta...

  • @vaclavkaucky1281
    @vaclavkaucky12817 ай бұрын

    No, nevím. Asi byli lepší hosté, ale děkuji

  • @Ivuneska33
    @Ivuneska336 ай бұрын

    Bohužel pan vychází hlavně z toho že rodiče nepustí děti do ložnice ale co když děti spí s rodiči s toto období odtrhávání rodičů od sebe, vůbec nemaji? Psychoanalýza namístě své využití ale vychází z myšlenek a teorii které jsou již překonané

Келесі