Golonka w słoiku - konserwa z galaretą - Golonka peklowana

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Golonka w słoiku, czyli peklowana słoikowa konserwa z apetyczną galaretką, idealna na kanapki.
.
Prepis na 1,2-1,4kg golonki.
.
.
.
Fragment muzyczny: c-bool magic symphony (Wspierajmy polskie C-boole!!!! ;))

Пікірлер: 44

  • @radiotv2011
    @radiotv20115 жыл бұрын

    aż ślinka cieknie na pewno spróbuje,dzięki za przepis subik poleciał:)

  • @mglaaa
    @mglaaa7 жыл бұрын

    Świetny przepis. Spróbuję zrobić. Pozdrawiam serdecznie

  • @Gineveh

    @Gineveh

    7 жыл бұрын

    Dziękuję i naprawdę polecam. Golonka może leżęć w słoiku wiele miesięcy bez zmiany smaku. Pachnie i smakuje super, więc naprawdę polecam!

  • @pankopytko8524
    @pankopytko85245 жыл бұрын

    całkiem fajnie pokazane bez zbednego zachwalania .

  • @paczeno
    @paczeno7 жыл бұрын

    Wstępne obgotowywanie wydaje mi się zbędne. Podczas pasteryzowania mięso i tak się ugotuje a część smaku ucieka do wody która nie zmieści się w słoikach.

  • @Gineveh

    @Gineveh

    7 жыл бұрын

    Bez wstępnego obgotowywania golonka wychodziła mi za twarda (nie próbowałem 4krotnej pasteryzacji, ale ma wrażenie, że by nie pogło). Pozostały wywar też nie marnuje się, bo przeważnie robię na nim żurek. Pozdrawiam!

  • @mariaklimisz9817

    @mariaklimisz9817

    5 жыл бұрын

    Wacław Wróblewski

  • @mirkar3097

    @mirkar3097

    4 жыл бұрын

    @@Gineveh podgotuje jak Pan,bo też sądziłam, że wstępne gotowanie jest zbędne! Ale co praktyka to praktyka! Dziękuję! Już stoi w lodówce na 10 dni i nabiera smaku

  • @ryba631
    @ryba6317 жыл бұрын

    Ja bym jeszcze wrzucił tego gnata z golonki do gotowania ,dało by naturalną żelatynę.Zamiast pasteryzować na mokro bym zapiekał w piekarniku ale przepis ok napewno pycha pozdrawiam

  • @mirkar3097

    @mirkar3097

    4 жыл бұрын

    Ja zapieke w piekarniku!

  • @amock1214
    @amock12146 жыл бұрын

    Czy trzeba ja peklowac peklosola czy można zwykłą sola?

  • @Wieslaw_wiking

    @Wieslaw_wiking

    4 жыл бұрын

    Poczytaj o azotynie sodu E250

  • @zbigniewr.8361
    @zbigniewr.83615 жыл бұрын

    Peklosól to chemia! Stosować zwykłą sól kamienna i bez tego moczenia w wodzie.

  • @Wieslaw_wiking

    @Wieslaw_wiking

    4 жыл бұрын

    po podgrzaniu azotyn sodu E250 czyli ta sólpeklowa zmienia się w super toksyczne gówno, jako ciekawostka dobry nawóz na zboża.

  • @MrThakma

    @MrThakma

    Жыл бұрын

    ​@@Wieslaw_wiking Barani łbie! Dokształcania trochę, a potem wypowiadaj się publicznie.

  • @mirkar3097
    @mirkar30974 жыл бұрын

    A czosnku nie trzeba dodawać ?

  • @Gineveh

    @Gineveh

    4 жыл бұрын

    Można, ale nie jest obowiązkowy. Zdarzało mi sie dodawać, szczególnie gdy używałem soli kuchennej zamiast peklosoli.

  • @mirkar3097

    @mirkar3097

    4 жыл бұрын

    @@Gineveh ja właśnie ze zwykłą solą robię! Dziękuję!

  • @939adriana
    @939adriana5 жыл бұрын

    Twarde mięcho golonkowe.

  • @Wieslaw_wiking

    @Wieslaw_wiking

    4 жыл бұрын

    Twarde mięcho z jeszcze twardszym azotynem sodu E250 zdrówka życzę

  • @MrThakma

    @MrThakma

    Жыл бұрын

    ​@@Wieslaw_wiking Powtarzam się: barani łbie - wiedzą nie boli. I nie siej zamętu.

  • @Wieslaw_wiking
    @Wieslaw_wiking4 жыл бұрын

    Jesteś świadomy co to za cudo sól peklowa? Używasz tego świadomie i będziesz to jadł? To jest azotyn sodu E250 silnie toksyczna substancja.

  • @Gineveh

    @Gineveh

    4 жыл бұрын

    podaję za stroną: piatnica.net/index.php?dispatch=products.view&product_id=2322 "Peklosól jest środkiem nadającym wędzonkom, kiełbasom trwałość oraz kolor. Sól peklująca jest bezpieczną dla zdrowia mieszanką soli i azotynu sodu, zwana inaczej solą azotynową. SKŁAD PEKLOSOLI Chlorek sodu - NaCl, czyli sól kuchenna Azotyn sodu - NaNo2, azotan III zwany nitrytem w ilości 0,5 - 0,6% na kg masy mieszanki. ZASTOSOWANIE PEKLOSOLI Do solenia i peklowania nadaje się mięso wszystkich rodzajów zwierząt rzeźnych, najczęściej jednakże pekluje się mięso wieprzowe, na które peklowanie wpływa uszlachetniająco, nadając mu specyficzną barwę, smak i zapach. Mięso wołowe do peklowania jest mniej przydatne, gdyż pod wpływem tego procesu traci znacznie większą część wartości odżywczych, niż inne rodzaje mięsa. DAWKOWANIE PEKLOSOLI Przy peklowaniu na sucho stosuje się od 17 do 23 gramów na kilogram mięsa. Przy peklowaniu na mokro stosuje się od 34 do 40 gramów na kilogram mięsa. Peklowanie na mokro wymaga rozpuszczenia peklosoli w 0,4l wody na kg mięsa. Ilości peklosoli są podane w dwóch wariantach - mniej słone mniejsza wartość i analogicznie bardziej słone - większa wartość." I nie azotyn tylko azotan. Proszę nie siać paniki i nie powielać bzdurnych stereotypów. Peklosól, to tak naprawdę 99,5% soli kuchennej + azotan, który w dodatku rozcieńczony podczas peklowania można liczyć w promilach w kilogramie mięsa. Poza tym, wolę mieć mięso, które ładnie wygląda, ładnie pachnie, a co najważniejsze będzie miało dłuższy termin przydatności do spożycia. Mam 1000x wiekszą szansę, że zaszkodzi mi jad kiełbasiany niż peklosól. pozdrawiam!

  • @Wieslaw_wiking

    @Wieslaw_wiking

    4 жыл бұрын

    @@Gineveh Czyli nie wiesz co to za trucizna.Osobiście robię wędzonki na swoje potrzeby używam zwykłej soli i taka wędzoneczka może leżeć w lodówce i pół roku, nie zzielenieje nie ześmiardnie jedynie zeschnie się na wiór. Tu trzeba zadać pytanie czemu i komu zależy żeby truć ludzi jakimś E?

  • @Gineveh

    @Gineveh

    4 жыл бұрын

    @@Wieslaw_wiking Robiłem testy ze zwykłą solą - dopiero moczenie w wysokoprocentowych solankach zapewniało długą możliwość przechowywania, wędliny były jednak za słone jak na mój gust. Można zrobić soloną, suszoną wołowinę, która przetrwa lata, tylko co z tego, kiedy smakuje jak stary but? Nie mam zamiaru podać się panice i przejść z moim życiem do epoki kamienia łupanego, wolę raczej podejść do tematu z dystansem, zdając sobie sprawę, że w dzisiejszym świecie nie mam szans na uniknięcie szkodliwych substancji, a akurat peklosól w tym stężeniu jest moim najmniejszym problemem.

  • @Wieslaw_wiking

    @Wieslaw_wiking

    4 жыл бұрын

    @@Gineveh Ale chyba nie musisz polecać innym ludziom stosowania trucizny? Fakt E250 w małych ilościach nie zaszkodzi nam , ale dziś mamy kumulację normy dopuszczalnej zwartości tego konserwantu są przekroczone nawet o 500%.

  • @Gineveh

    @Gineveh

    4 жыл бұрын

    @@Wieslaw_wiking Nie mam zamiaru dać się zwariować. Gdybym podchodził do tego w ten sposób, lekko przymrużając oko, mój przepis wyglądałby tak: "Weź mięsa najchudszego z polędwicy jagnięcej, które na halach po wschodniej stronie Kaukazu było hodowane, najlepiej takie, które samo się zabiło (bo obrońcy zwierząt by się zeźlili), które na kroplach rosy tylko było hodowane. Do mięsa dodaj powietrza znad źródeł Amazonki, wody ze źródeł w Andach peruwiańskich, umieść to w garze glinianym i piecz w gaju oliwnym na gałązkach jałowca dni siedem poszcząc i modląc się o wynik" Niestety w dzisiejszych czasach jemy to co jemy, w taki sposób w jaki możemy. Ja nie zachwalam peklosoli, ani nie odradzam. Przepis to zawsze jedynie sugestia, każdy może go wykorzystać lub nie, hipokryzją z mojej strony byłoby jednak, gdybym polecał coś, czego sam nie jem. Od zawsze wszystko co spożywamy w mniejszym lub większym stopniu nam szkodzi, a chodzi właśnie o dawkę. Paracelsus już mówił, "Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Dawka jest trucizną" bo nawet ta zwykła sól kuchenna używana przez nas (a polecana np. przez Pana) jest dla nas trucizną jeśli jest w nadmiarze.

  • @JJJQQQ890
    @JJJQQQ8907 жыл бұрын

    Peklosoli nie wolno gotować.

  • @Gineveh

    @Gineveh

    7 жыл бұрын

    Nie gotuję peklosoli. Pasteryzuję mięso podgrzewając wszystko do max 80 stopni. Myślę, że i tak lepiej niż jakakolwiek sklepowa golonka (bo najczęściej są pieczone, a wszystkie zawierają peklosól)

  • @koradytkowska8925

    @koradytkowska8925

    6 жыл бұрын

    Krriss 89 mkll

  • @michapolak787

    @michapolak787

    6 жыл бұрын

    Gotować można, nie przekroczysz 100st C. Jednak grillować, piec i smażyć (powyżej 130st.C) już nie!

  • @lukaszw1514
    @lukaszw15144 жыл бұрын

    jeszcze wlos byl fuj

  • @Gineveh

    @Gineveh

    4 жыл бұрын

    Jaki włos???

  • @wiktorzacharewicz1820
    @wiktorzacharewicz1820 Жыл бұрын

    Jesteś młodym , nie mającym wiedzy z zakresu jakichkolwiek kulinariów..Wprowadzasz ludzi w błąd, którzy biorą twoje rady i ŻAŁUJĄ !!!, że wydali kasę na produkty. Chcesz się pochwalić swoimi zdolnościami kulinarnymi? PUDŁO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WIĘLU jest zawiedzionych smakiem i końcowym efektem twojego produktu. Przestań wprowadzać ludzi w błąd, nie mający podstawowej wiedzy o kulinariach

  • @Gineveh

    @Gineveh

    Жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz. Dziękuję również za nazwaniem młodym kogoś, kto spędził kulinarnie ponad pół wieku. Jestem również pewien, że nie zadał Pan sobie trudu spróbowania mojego przepisu, a szkoda. Proszę również nie4 zganiać "końcowego smaku i efektu" na mnie - jeśli ma pan minimalne doświadczenie kulinarne, to wie pan, że ostateczny efekt zależy od tysiąca czynników, z których najważniejszy jest smak. Niektórym go brak, współczuję.

  • @jutubek1963
    @jutubek19634 жыл бұрын

    obrać z kości ? ha ha ha TRYBOWANIE czas zapoznać się z podstawowymi terminami masarskimi czy też ''kuchennymi''

  • @Gineveh

    @Gineveh

    4 жыл бұрын

    Gdybym używał terminologii stosowanej w gastronomii widzowie zaglądaliby co minutę do słownika. To nie są filmy skierowane do profesjonalnych kucharzy. O trybowaniu mogę porozmawiać sobie z moimi kolegami po fachu. Szpanowanie znajamością tak w gastronomii trywialnych określeń jak "trybowanie" nie jest w moim guście. Ps. Po kimś w pana wieku spodziewałbym się bardziej ambitnego komentarza.

Келесі