Gemini belovaglása - 9. hét

Үй жануарлары мен аңдар

Gemini, 5 éves arab félvér (shagia és arab telivér), herélt.
Miért fontos egy belovaglónak az elméleti tudás?!
Hát a helyzet az, hogy bármennyire is vannak akik azt gondolják, hogy a belovagláshoz csupán tökösnek kell lenni, nem tudok vele egyetérteni. Ugyan nem kell tisztában lenni a kiképzési skálával, de értelmeznie kell a legfontosabb fogalmakat, amelyek sajnálatos módon, nagyon szorosan összefüggenek, tehát egy fiatal lónál önmagukban szinte értelmezhetetlenek. Ezek, az előremenés, az egyenesség, és az elengedettség.
Ebből most kiemelném az egyenességet, amelyet fiatal ló esetében nem tudunk, és nem szabad szó szerint értelmezni, mert a fiatal ló nem megy egyenesen, még nem tud egyenesen menni, ezért nem is szabad ezt elvárni tőle. Én ezt inkább úgy fogalmaznám meg, hogy keretbe kell foglalni a lovat, és ez esetben ez egy elég tág keret lesz. Amennyiben a fiatal lovat ebben a keretben tudjuk tartani, akkor kijelenthetjük, hogy a ló "egyenes". Ez persze nem fedi a valóságot, viszont az első lépés ahhoz hogy később valóban egyenes legyen. Minden, ami ennek a keretnek a határait meghatározza, meglehetős szabadságot kell biztosítson a lónak. A keret első és hátsó eleme a csizma és a szár, az oldalsó keretet pedig szintén a csizma és a szár határozza meg, csak éppen funkcióját tekintve másképpen, azonban mégis az összes segítségnek egyszerre kell hatnia. Itt először azzal kell tisztában lenni, hogy a segítséget azért hívják segítségnek, mert közvetve, segít a lónak megérteni a lovas szándékát abban az esetben ha a ló már érti, hogy tanítani akarok neki valamit. Ez is fontos, hogy a ló értse, nem csak céltalanul zötykölődök a hátán vagy éppen botladozok mellette, hanem tanítani akarom. A fiatal lovat még nem tudjuk két száron fordítani, ezért nagyon fontos hogy forduláskor, a belső szár " vezesse" a lovat. Erre azért van szükség mert a frissen belovagolt ló - bár a hajtás során már tökéletesen fordítható - még nem ismeri a két szárral fordítás folyamatát, és ha megpróbáljuk szűk keretben fordítani, akkor egyszerűen tovább megy egyenesen a vállán, ennek okán a belső kézzel vezetni kezdem a lovat hasonló módon mintha a földről vezetném. Ez úgy néz ki, hogy a belső kezemet befelé elveszem a nyakától amennyire a karom hosszúsága engedi, és ez pont olyan hatást vált ki a lónál, mint amikor a földről, vagy éppen futószáron a kör ívére vezetik. A keret szélességét az határozza meg, mennyire szükséges eltartani a nyakától a szárat ahhoz, hogy forduljon. Tapasztalataim szerint ez az oldalsó keret - ha tudatosan alkalmazom - néhány lovaglás után már szinte a felére csökken, az egyenességet pedig úgy tudjuk meghatározni, még ha "kígyózik" is a csikó, amennyiben ezt a kereten belül teszi, elértük a célunkat, és a fiatal csikó egyenesen megy, a képzettségi fokának megfelelően. Amit mindig szem előtt kell tartani, hogy ennél többet ne kívánjunk tőle, és csak nagyon lassan kezdjük szűkíteni a keretünket.
Amikor a videón azt látod, hogy egyszer az egyik, aztán a másik oldalra "teregetem" ki a kezeimet, nos így tartom keretben a fiatal lovat!
Nagy hiba az, amikor a csikó még nem fordul rendesen, és könnyítésképpen előre tolod a külső kezedet, mert éppen akkor nyitod ki a kaput a vállának, és a nyitott kapun a ló mindig kimegy, bármilyen értelemben van az a kapu nyitva...!
Még annyit hozzáfűznék, hogy ha az ember nincs tisztában ezekkel az összefüggésekkel, akkor könnyen tud csinálni egy ellenkező, elrohanós, a "fején járó", száz kilót fogó lovat, amit aztán már nehezebb helyrehozni, mert mielőtt az új házat elkezdeném felépíteni, először a régit le kell takarítani a telekről....!
A teljesség igénye nélkül....!

Пікірлер

    Келесі