filozofia nauki 14

EMPIRYZM LOGICZNY 04. Carnap i inni: teorie naukowe nie są weryfikowalne, ale są doświadczalnie potwierdzalne (konfirmowalne). Jednak nie udało się zbudować logiki indukcyjnego potwierdzania teorii naukowych przez wyniki doświadczeń. Co wobec tego? Teorie naukowe są wytworami wyobraźni twórczej (intuicji itp.), nie podległej rekonstrukcji logicznej. Kontekst odkrycia a kontekst uzasadniania. Procedury uzasadniania teorii naukowych są rekonstruowalne logicznie. Ale jeśli potwierdzimy doświadczalnie n zdań obserwacyjnych wynikających z teorii T, to nie możemy na tej podstawie przypisać prawdziwości T prawdopodobieństwa większego niż 0. W tej sytuacji Karl Popper zauważa, że choć logika nie pozwala teorii potwierdzić, to pozwala ją sfalsyfikować, bo jeśli choćby jedno zdanie obserwacyjne wynikające z teorii okaże się, w świetle wyników doświadczeń, fałszywe, to dowodzi to, że teoria jest fałszywa (bo fałszywe wnioski mogą wynikać tylko z fałszywych przesłanek). Proponuje w związku z tym (Logika odkrycia naukowego, 1935) kryterium demarkacji, mające służyć odróżnianiu teorii naukowych od teorii metafizycznych czy pseudonaukowych: teoria jest naukowa, jeśli jest doświadczalnie falsyfikowalna.

Пікірлер: 11

  • @Potimus_Ripme
    @Potimus_Ripme8 күн бұрын

    Panie Profesorze, dziękujemy :) Mógłbym Pana słuchać bez końca. Jest Pan pięknym umysłem.

  • @ksasiadek27
    @ksasiadek274 күн бұрын

    Pięknie

  • @Potimus_Ripme
    @Potimus_Ripme8 күн бұрын

    A ja właśnie odkryłem że Pan Profesor dodał już wszystkie odcinki cyklu filozofii nauki! Razem jest ich 20, tylko że nie są jeszcze "upublicznione". Tym niemniej- można cieszyć się oglądaniem z wyprzedzeniem ;) Uczta dla umysłu!🎉 Chyba jeszcze żadnego przedstawiciela świata akademickiego nie darzyłem taką sympatią, jak profesora Sadego :)

  • @y32123
    @y321237 күн бұрын

    Dzień dobry! Dość przypadkowo natknąłem się na Pański ( Pana Profesora ) kanał i zdecydowanie się cieszę. Z wielkim zaciekawieniem słucha się Pana wykładów. ^^ Pozdrawiam i życzę miłego dnia! ( Student Psychologii )

  • @radoslawpoland
    @radoslawpoland7 күн бұрын

    W pewnym momencie słychać bawiące się dzieci

  • @jaroslawokragy6830
    @jaroslawokragy68308 күн бұрын

    prosze wyjaśnić wolną wolę i czas

  • @Potimus_Ripme

    @Potimus_Ripme

    8 күн бұрын

    Wolna wola? na jakiej płaszczyźnie? Metafizycznej, filozoficznej, etycznej, prawnej, neurologicznej czy teologicznej?

  • @theEskit

    @theEskit

    7 күн бұрын

    O wolnej woli była mowa jakieś dwa wykłady temu

  • @jaroslawokragy6830

    @jaroslawokragy6830

    7 күн бұрын

    @@theEskit nie zauważyłem, widocznie to były poglądy innego filozofa, a mi chodzi o poglądy Naszego Profesora, ba nawet oddzielny wykład, uważam ze niema nic bardziej ciekawego i ważniejszego A czy Ty masz WOLNĄ WOLĘ?

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    5 күн бұрын

    ​@@jaroslawokragy6830Wolna wola to koncept mityczny, stworzony na potrzeby religii. Fałszywe załozenie, które rozwijane, prowadzi do fałszywych wniosków.