filozofia nauki 18

Kuhn: historia danej dyscypliny naukowej zaczyna się od okresu przedparadygmatycznego, gdy powstaje grupa uczonych, z których każdy przedstawia - zwykle w postaci książki - własny pogląd. Czasem większość młodych uczonych wybiera jeden z tych poglądów jako podstawę własnych badań, jako paradygmat - dokonanie poznawcze, na którym się będą wzorować. Gdy wspólnota naukowa przyjmie obowiązujący wszystkich paradygmat, zaczyna się okres nauki normalnej - która rozwiązuje łamigłówki dostarczane przez paradygmat, zgodnie z właściwymi dla niego metodami badawczymi i kryteriami poprawności rozwiązań. Naukowcy normalni nie piszą książek, wyniki swoich badań przedstawiają w postaci artykułów zrozumiałych tylko dla innych członków tej samej wspólnoty. Oprócz tego niektórzy piszą podręczniki, służących kształceniu nowych adeptów dyscypliny. Naukowcy normalni nie czytają prac dawnych naukowców: kształcą się na pdręcznikach, a potem czytają tylko najnowsze artykuły. Ale czasem w trakcie badań normalnych natrafiają na anomalie. Anomalie czasem się ignoruje, czasem odkłada na później, a czasem próbuje usunć za pomocą hipotez ad hoc.

Пікірлер: 10

  • @TheMaciejo
    @TheMaciejo5 күн бұрын

    Dziękuję za wykład. Drobna uwaga, Panie Profesorze, proszę nie mówić że Pan nie ma czasu, proszę rozwijać myśl, płynąć, dygresować, to jest absolutnie wspaniała opowieść!!!

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski5 күн бұрын

    Panie profesorze, pana wykłady są objawieniem polskiego youtuba, jeśli tak mogę powiedzieć. To dobrze, że Pan i inni naukowcy zaczynają dzielić się swoją wiedzą na tej platformie.

  • @beegee9639
    @beegee96395 күн бұрын

    ♥️🇵🇱🇵🇱🇵🇱♥️

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski54735 күн бұрын

    ,❤🤚🌹

  • @jaroslawokragy6830
    @jaroslawokragy68305 күн бұрын

    zna się pan na filozofii, fizyce, chemii, biologii gdyby pan został prezydentem, czy byłoby nam lepiej? czy uważa pan że panujacy nam liberalizm (INDYWIDUALIZM, WOLNOŚĆ, WŁASNOŚĆ) to koniec historii, jeśli nie to co? czy można z fizyki napisać naszą przyszłość? a może z filozofii?

  • @thomasanders1314
    @thomasanders13145 күн бұрын

    Pomimo tego, że proces naukowy jest procesem dynamicznym, poruszamy się w pewnym zbiorniku wiedzy, gdzie rdzeń nauki pozostaje constans, nawet patrząc na starożytnych, pewne kwestie pozostały niezmiennicze. Choćby podstawy geometrii czy algebry.

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    5 күн бұрын

    Tak. Pewne elementarne koncepcje i elementy są uznane za właściwe i pozostają w mocy (przy pewnych założeniach). Pozdrawiam.

  • @waldemarskw1583
    @waldemarskw15835 күн бұрын

    Tu Pana fani myślą , określają Pana jako objawienie, ale nauka juz od dawna jest w rekach politykow szkoda ,że nie widzą ze tak bylo od zawsze, jej rezultaty służą grupie trzymajacej wladze, jezeli jest potrzeba zmiana jej paradygmatow to daje się zezwolenie na uruchomienie ich tylko w jej interesie, stad wieki mozna trwac w przekonaniu ze ziemia jest płaska, albo wszystko zalezy od Farona, boga Amona, jak trzymajacy wladze utraca ja na wskutek innej grupy nastepuje nowa wiedza i nowa prawda altualnie obowiazujaca a naukowcy jej przeciwni sa traktowani jako przeciwnicy tejze. Tylko smutne jest to,że ze dotyczy takze nauk przyrodniczych. Nowa obowiazujaca nauka jak zwykle powstaje w centrach kompleksu militarnego, a po zezwoleniu opuszcza ona jej mury na przestrzen społeczną uniwerstetow , szkolnictwa ..I tak dociera do prekariatu ktory tylko w nią moze wierzyć, .Ot takie objawienie.

  • @ppkbtb

    @ppkbtb

    5 күн бұрын

    Przez tysiąclecia była w rękach kapłanów. Wtedy to było życie!