Filozof, który założył sektę i umarł przez bób [Pitagoras]

chodzą ploty że pitagoras wcale nie był taki mądry, biografia zawsze trochę koloryzuje
Źródła:
[1] J. Meletis, "Favism.A brief history from the "abstain from beans" of Pythagoras to the present", 2012
[2] Diogenes Laertios, Żywoty i poglądy słynnych filozofów
[3] M. J. Beer, "The role of dietary restriction in the construction of identity in the Graeco-Roman world.", 2007
[4] A. Gellius, Attic Nights - penelope.uchicago.edu/Thayer/...
[5] Wiersz przełożyli z greckiego i opracowali Maria Marcinkowska-Rosół i Rafał Rosół
Wsparcie filozofii: patronite.pl/filozofiatakbardzo
Tagi sragi
biografia, jak, śmierć, grecki filozof, filozofia, pitagoras, starożytna grecja, matematyk, starożytny egipt, historia, anegdota, bób, sekta pitagorejska, kult, pitagorejczycy, samos

Пікірлер: 22

  • @tomaszburzynski1811
    @tomaszburzynski18112 жыл бұрын

    Nigdy nie sądziłem ze trafie na taki entertainment content na kanale filozoficznym xdd i cieszę się z tego zaskoczenia. Pozdrawiam, fajna działalność :D

  • @puszduszek
    @puszduszek2 жыл бұрын

    Jakie świetne dekoracje i praca światłem 👌

  • @MichaIDasiak

    @MichaIDasiak

    2 жыл бұрын

    dziękuję, czekałem aż ktoś doceni!!

  • @stachuuchats7801

    @stachuuchats7801

    Жыл бұрын

    +1

  • @MentalnyAlchemik
    @MentalnyAlchemik2 жыл бұрын

    Fajny materiał, pozdrawiam.

  • @rainbowgnome7190
    @rainbowgnome71902 жыл бұрын

    On naprawdę nie lubił Bobu

  • @SmartKidofTrains
    @SmartKidofTrains2 жыл бұрын

    Tak zglitchowałby się, rozjebałaby się rzeczywistość, hura uciekamy z symulacji.

  • @cassiopeia8028
    @cassiopeia80282 жыл бұрын

    czaderskie, lubie

  • @piotrek3650
    @piotrek36502 жыл бұрын

    Dla statystyk

  • @renaciura
    @renaciura2 жыл бұрын

    Tak bylo.

  • @Catwithfish111
    @Catwithfish1115 ай бұрын

    tak

  • @krinnter7994
    @krinnter79942 жыл бұрын

    8:10 jak enderman

  • @mateuszmczerniawski
    @mateuszmczerniawski9 ай бұрын

    Mam cytat z Pitagorasa, który to znajduje się w filmie pt. James Geary, na Wikipedii to największe zbiorowisko podobno aforymów: tak pisał ten człowiek. Jednak nie wiem skąd on wziął ten cytat a też nie chce mi się wierzyć, że Pitagoras był gejem. Możesz coś temu zaradzić? Napisałeś, że Wittgenstein był gejem a ja mam książkę gdzie on widnieje jako zadeklarowany katolik. Słabo, bo na drugim koncie mam Pitagorasa i ten cytat znalazłem przez youtube: a wszędzie w Google jest napisane, że Pitagoeas to gej. Możesz wyprostować ten wątek? "A blow from your friend is better than a kiss from your enemy." Mówiłeś o dzienniku Wittgensteina w innym filmie a tu teraz wyskoczyła ta informacja. Polecam też mój film pt. "Dlaczego Platon nie był gejem?". Proszę o odpowiedź, skoro masz doktorat.

  • @Justme-vz4px
    @Justme-vz4px2 жыл бұрын

    Poprzedni tytuł i napis na miniaturce były lepsze, co nie zmienia tego, że video jest bardzo ciekawe

  • @MichaIDasiak

    @MichaIDasiak

    2 жыл бұрын

    jeszcze będę z nimi kombinował, bo ostatnio cały świat się uparł, żeby mi brakło na to czasu i siły

  • @piotrpiatek8096
    @piotrpiatek8096 Жыл бұрын

    Są dwie opcje: -albo Pitagoras sobie chciał zrobić żarty ze wszystkich ludzi poza sektą, ew byl to jakis tajny kod. -albo ludzie opisujacy jego zywot chcieli sobie zrobic zarty z nas i wychodzili z zalozenia iz ludzie za 2.5 k lat beda myslec iz serio sie bal bobu i ciagneli ten zart.

  • @stachuuchats7801

    @stachuuchats7801

    Жыл бұрын

    Xddd

  • @MichaIDasiak

    @MichaIDasiak

    Жыл бұрын

    -albo miał bardzo nietypową fobię i musiał ją jakoś filozoficznie zracjonalizować

  • @stachuuchats7801
    @stachuuchats7801 Жыл бұрын

    Bump

  • @czernm20
    @czernm2010 ай бұрын

    § Pitagoras jako pierwszy wprowadził termin filozofia i nauczał w jaskini - hemokyklion? § Razem z Platonem, wspomina o nim Proklos który przedstawia nam jego poglądy. § Tetraktys jest wzmiankowany już u Schopenhauera, który widział w nim podwaliny dla własnej filozofii. Schopenhauer też omawia poglądy Kopernika, przytaczając Pitagorejczyków których musiał znać. § Solipsyzm nie jest stwierdzeniem, że istnieje tylko jeden podmiot a innym stwierdzeniem, które wprowadza nam Parmenides. Wszystko jest tym samym, a więc solis ipse. Solipsyzm to określenie które wcześniej funkcjonowało jako idealizm Berkeleyowski. § Fiśte wprowadza nihilizm. § Filozofia jajka jest przytoczona w "The Blue Projekt Interview" ale to nie jest solipsyzm a metempsychoza. § Pitagoras był monoteistą z tego co rozumiem, nie wiem jak to widział Proklos. § Apokalipsa Świętego Jana wspomina właściwie o Apollu i Zeusie, o kulcie Greckim który wypierał kult chrześcijański. Szatan z Apokalipsy to Apollo, uważane przez Platona za demoniczne. § Wierzenia greckie ścierają się z chrześcijańskimi. Dowiadujemy się, że słowo helel to inaczej Wenus. Słowa takie jak "lucyfer" są akceptowane przez Watykan i mogą służyć nawet jako imiona Chrystusa. Podobnie w Starym Testamencie imię Baal jest imieniem JHWH, a także imię Szatan w przypadku incydentu z Baalamem jest wprowadzone jako te które karci Baalama, w imię Boga. Nie jest powiedziane, że wiemy jak dokładnie wyglądał podział na dobro i zło kiedyś. Goethe o czym wiadomo, pisał że Góry są poza dobrem i złem. Góry w Biblii są miejscem gdzie odbywa się narracja w której spotyka się Boga samego. Nietzsche pisał tekst "poza dobrem i złem" w nawiązaniu do Goethego i Ewangelii. To Bóg ustala zasady. Nietzsche zrezygnował z bycia teologiem protestanckim a sam budował tezy w oparciu o autorytet świętego Pawła z punktu widzenia protestantyzmu. § Illuminati to tak naprawdę ludzie odrzucający poznanie rozumowe Boga, czyli ateiści i protestanci. Jest to ruch oświeceniowy. § Pitagoras jest przedstawiany na obrazach masonerii z tym, że masoneria to w dużej mierze Żydzi. Pitagoras był monoteistą. § Kabała to filozofia żydowska. § Platon wspomina o jaskini, wspomina o jaskini także Pitagoras. § Proszę pamiętać, że Pitagoras kochał zwierzęta i stworzył specjalny kubek. Dla Proklosa sam on, przedstawiał sprawiedliwość (gr. Dikaosyne) jako liczbę 4. Jest to boska liczba, Pitagorejczycy przysięgali na tetraktys, czyli czwórnię.