Farmakoterapia ADHD u dorosłych - Piotr Krawczyk, Zofia Szynal

ADHD (od ang. attention deficit hyperactivity disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest zaburzeniem rozwijającym się we wczesnym dzieciństwie, ale na dzieciństwie się nie kończy. Osoby nim dotknięte mają bardzo utrudnione funkcjonowanie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym - mogą wykazywać się brakiem wytrwałości w realizacji zadań, mieć tendencję do nagłego przechodzenia od jednej aktywności do drugiej, nie radzić sobie z nadaktywnością. Mogą również zmagać się z ciągłym wewnętrznym niepokojem i bywać nadmiernie aktywnymi w interakcjach społecznych, co może utrudniać im funkcjonowanie w relacjach.
Czym konkretnie charakteryzuje się ADHD u dorosłych i jak można wspierać funkcjonowanie osób z tym zaburzeniem? Które metody okazały się najskuteczniejsze? Jakie efekty przynosi farmakoterapia, a jakie psychoterapia w tym przypadku? O tych i wielu innych aspektach ADHD opowie psychiatra Piotr Krawczyk w rozmowie z psycholożką, psychoterapeutką, seksuolożką Zofią Szynal.
Piotr Krawczyk - lekarz psychiatra. Ukończył Warszawski Uniwersytet Medyczny i kontynuował swoją naukę, specjalizując się w psychiatrii w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Aktualnie pracuje w Centrum Terapii Dialog, gdzie pełni funkcję kierownika Poradni Zaburzeń Snu. Jego głównym obszarem zainteresowań w pracy klinicznej są zaburzenia snu, zwłaszcza w kontekście zaburzeń nastroju oraz ADHD. Poza praktyką kliniczną, fascynuje się filozofią psychiatrii, nozologii i klasyfikacjami psychiatrycznymi.
Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#ADHD #farmakoterapia #dorosły

Пікірлер: 60

  • @SwiadomoscSiebieLepszyJa
    @SwiadomoscSiebieLepszyJa9 ай бұрын

    Dobrze, że świadomość o ADHD wśród społeczeństwa, a przede wszystkim wśród specjalistów wzrasta. Jestem mężczyzną 35 letnim zmagajajacym się z uzależnieniami od 17 roku życia. Przeszedłem kilka terapi leczenia uzależnień i tylko raz na niej usłyszałem o adhd i to od młodej lekarki. Po wielu latach leczenia uzależnień, stanów depresyjnych, lękowych, największy postęp uzyskałem kiedy poszedłem do specjalistów od diagnozowania i leczenia adhd. Od kiedy stosuję leki psychostymulujące, moje objawy adhd, a nawet potrzeba brania innych substancii psychoaktywnych minęło.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    9 ай бұрын

    Dziękujemy, że podzieliłeś się z nami swoimi doświadczeniami. Odpowiednia diagnoza jest kluczem do udanego leczenia. Pozdrawiamy :)

  • @killazman93

    @killazman93

    6 ай бұрын

    mam to samo tylko 30 lat...

  • @piga2317
    @piga2317 Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję, mam nadzieję moc pana doktora jeszcze u Was posłuchać. Mam małą uwagę - co do stwierdzenia 'osoby cierpiące na dane zaburzenie'. W kontekście neuroroznorodnosci wydaje mi się, że cierpienia nie powoduje samo zaburzenie, ale brak wiedzy, zrozumienia, akceptacji i przystosowania społeczeństwa do funkcjonowania w nim właśnie różnych ludzi, nie tylko rozwijających się typowo.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy Ci za włączenie się w rozmowę! Twoje komentarze są dla nas inspirujące.

  • @westakus1092
    @westakus1092 Жыл бұрын

    Dziękuję Panie Doktorze

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy za Twój pozytywny komentarz!

  • @iwokoz2354
    @iwokoz235411 ай бұрын

    Mój znajomy został ostatnio zdiagnozowany. Był trochę w szoku, że ma ADHD. Ale wiele rzeczy stało się jasnych. Nie ma nadruchliwości fizycznej, dlatego był zdziwiony. Czeka na zmianę leczenia, bo wcześniej leczono nerwicę…🤷‍♀️

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    10 ай бұрын

    Postawienie diagnozy to często żmudny i długi proces, ale warto! Trzymamy za niego kciuki!

  • @ewabogacz-michalska4989
    @ewabogacz-michalska4989 Жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Cieszymy się, że webinar Ci się spodobał!

  • @iwonarychel6310
    @iwonarychel63109 ай бұрын

    Panie doktorze ja to mówie,ze w międzyczasie zrobię to,kolejne,tak jakby w międzyczasie istniał międzyczas.Nawrt nie wiem jak to zdefiniować.Dziękuję

  • @hannarozacka3546
    @hannarozacka3546 Жыл бұрын

    Dodam tylko, że w Polsce także mamy już coaching ADHD :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Cenna informacja! Dziękujemy w imieniu naszej społeczności

  • @RD-ny3yw

    @RD-ny3yw

    8 ай бұрын

    a może tak po polskiemu, coaching - sraching

  • @krzynium
    @krzynium9 ай бұрын

    bardzo ciekawa rozmowa

  • @PaulinaFox
    @PaulinaFox Жыл бұрын

    Zmarnowany czas specjalisty. O farmakoterapii nie dowiedziałam się w zasadzie nic. Wykład wprowadzający jedynie do tematyki ADHD, jakich macie już kilka. Liczyłam na nowinki w leczeniu stymulantami w ciąży, innym dawkowaniu dla kobiet, czy wpływie zmieniającego się w trakcie cyklu poziomu progesteronu na działanie metylofenidatu. Lekarze Dialogu odwiedzają światowe konferencje wiele razy w roku, więc zapewne wiedza by opowiedzieć o najnowszych kierunkach dla farmakoterapii w ADHD była.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Przykro nam, że wykład Cię nie usatysfakcjonował. Zachęcamy do obejrzenia kolejnych! :)

  • @Ma-oh6xo

    @Ma-oh6xo

    11 ай бұрын

    To jest jednak KZread, nie portal specjalistyczny o tematyce naukowej.

  • @PaulinaFox

    @PaulinaFox

    11 ай бұрын

    @@Ma-oh6xo KZread, na którym dostępne są prelekcje z kongresów naukowych, więc nie widzę problemu

  • @marakuja7776

    @marakuja7776

    10 ай бұрын

    ​@@PaulinaFoxto kiepska z ciebie specjalistka skoro marnujesz swój czas na youtube a dyplom pewnie zdobyłaś na tik toku 😂😂😂

  • @JA-SKI

    @JA-SKI

    9 ай бұрын

    i po co te kąśliwe uwagi? Ja również wszedłem tu aby posłuchać o farmakologii ADHD na co wskazuje temat… niestety to była strata czasu.

  • @natis8221
    @natis82215 ай бұрын

    Z resztą się zgadzam

  • @annabalon6984
    @annabalon6984 Жыл бұрын

    Panie Piotrze😁😁

  • @MirellaiMarcin
    @MirellaiMarcin Жыл бұрын

    Czy mozecie Panstwo powiedzieć jak nazywają się gry wspierajace leczenie, o których Panstwo mówicie?

  • @klaudia3890
    @klaudia3890 Жыл бұрын

    Przykro się słucha jak prowadząca mówi "cierpią na ADHD". Jestem w spektrum adhd i nie czuję się cierpiąca z tego powodu. Warto zaktualizować słownik na bardziej inkluzywny!

  • @agap8777

    @agap8777

    Жыл бұрын

    Dokładnie! Dla mnie diagnoza Adhd na początku stanowiła w pewnym sensie przykrość i niedowierzanie ale z czasem pojawiło się poczucie nowego życia . Wreszcie przeprosiłam się z samą sobą

  • @agap8777

    @agap8777

    Жыл бұрын

    Adhd u kobiet objawia się inaczej . My jestesmy gejzerem hormonów . Moje adhd w dzieciństwie objawiało się pozornym spokojem i normalnością oraz buntem przed ubieraniem się oraz krzykiem na rodziców . Objawy sie nasiliły po włączeniu terapii hormonalnej i wprowadzeniu w menopauzę w rozmach leczenia endometriozy . A napięcie czuje całe życie . Szczękościsk bruksizm , żłopanie guarany wcześniej kawy która ustpaiala … i gadatliwość . Ciagle sprzątanie , gubienie m rzeczy i siebie w lesie, mieście w sklepie , słaba pamięć , impulsywność , senność , zawalenie roboty .. mogę tak pisać . Jest tego naprawdę dużo …

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy za podzielenie się z nami swoimi przemyśleniami!

  • @123rodak

    @123rodak

    Жыл бұрын

    a ja cierpie :) jak większość bez leków lub pomocy ...

  • @agap8777

    @agap8777

    Жыл бұрын

    @@123rodak ale ogólnie jeśli się tym zajmiesz można naprawdę wykorzystać swoją specyficzność . Tylko dużo w tym wysiłku ale naprawdę się da . Ja daje sobie radę choc wystartowałam totalnie potrzaskane po diagnozie. Teraz układam sobie te klocki . Ale bez pomocy i pęków w moim wypadku nie wyszło by

  • @natis8221
    @natis82215 ай бұрын

    Leki na depresję przy nerwicy mogą pomóc jasne ale powinno leczyć się przyczyny a nie skutek jak nie zaczną leczyć przyczyny to co z tego że będą leczyć nerwicę czy depresję zamiast źródło i będzie się działo zamiast wyeliminować powód może jak pomogłam z ADHD to osoba nie będzie już miała depresji.. najczęściej leki na depresję nic nie dają przy ADHD chyba że są jakieś wyjątki

  • @lemurbb
    @lemurbb Жыл бұрын

    Hmm, ktoś poleci dobrego diagnioste? Od lat borykam się z deficytem uwaznosci,koncentracji.tylko coś co zapewnia mi tony dopaminy potrafi mnie utrzymać w ryzach, wolał bym uniknąć farmakologii , gdzie się przebadać? Wolał bym unikać autodiagnozy 🤔

  • @beabeja5108

    @beabeja5108

    11 ай бұрын

    Polecam Alme w Warszawie

  • @HannahHannahHannah

    @HannahHannahHannah

    11 ай бұрын

    mi kolezanka z takimi samymi odbawami polecila dr Agnieszka Tajchman, przyjmuje online, bede miala wizyte za pare dni to moge opisac wrazenia.

  • @marakuja7776

    @marakuja7776

    10 ай бұрын

    ​@@thomasriddle2391gościu przestań ludziom wmawiać jakieś tabletki skoro nie jesteś lekarzem

  • @thomasriddle2391

    @thomasriddle2391

    10 ай бұрын

    @@marakuja7776 ok. kasuję post

  • @astraaqua
    @astraaqua12 күн бұрын

    Bardzo dobra rozmowa tylko szkoda , że nie na temat. Tytuł rozmowy - farmakoterapia. Tymczasem większość rozmowy jest na inny temat. Pan doktor ciągle nie odpowiada na pytanie.

  • @cezexcezex9888
    @cezexcezex98886 ай бұрын

    Tylko adderall fakt do Niemiec trzeba ale dwa razy do roku nożna pojechać dojazd super 6h

  • @meoao8829

    @meoao8829

    6 ай бұрын

    Ale trzeba mieć receptę od niemieckiego psychiatry, ile kosztuje prywatna wizyta i jak znajdujesz specjalistę?

  • @natis8221
    @natis82215 ай бұрын

    Głupoty gadacie że objawy są niezauważalne albo maskowane przez dziecko bo czasami może tak się dzieje ale często po prostu środowisko zwłaszcza kiedyś jeszcze 20 lat temu po prostu była o tym mała wiedza i to gdzieś nauczyciele odsyłanie do psychologa ale zrzucanie winę że dziecko jest jakieś głupie albo opóźnione w rozwoju albo że od stresu w domu rodzinnym od problemów. Rodzice niektórzy też są tacy że nie interesują się i mówią że niegrzeczne lub głupie. I takie dziecko często jest traktowane jako inne gorzej jest hartowane gorzej jako odmienne inni to widzą i ono też tylko nie każdy zastanowi się czemu takie jest... Sama tak miałam że dopóki uczyłam się według systemu w szkole narzuconego to ledwie szłam na miernych jak zaczęłam się uczyć sama według własnych zasad po szkole podstawowej to nagle byłam w czołówce najlepszych uczniów najlepszych uczniów mi nic nie narzucono Jak mam się uczyć jedynie czego

  • @Anna-fg8ue
    @Anna-fg8ue Жыл бұрын

    Szanowna pani moim zdaniem niepotrzebnie zbyt czesto Pani przerywa i zaburza sensowna odpowiedz Pana ..A wtracenia sa jakos dziwacznie popisowe i ROZPRASZAJACE ..i fachowca i mnie sluchacza ..

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy za uwagi.

  • @anetagradowska582
    @anetagradowska582 Жыл бұрын

    Pani prowadząca nadużywa "jakos" i to jest okrutnie irytujące. Nie pomaga w odbiorze. Rozmowa i Pan Doktor - wspaniali :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy za uwagę

  • @mouvement784
    @mouvement78411 ай бұрын

    Powiedzmy sobie wprost - część ludzi "rozpoznaje" u siebie ADHD, bo chcieliby dostać receptę na pochodne amfetaminy (metylofenidat).

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    10 ай бұрын

    Przez tę część ludzi nie możemy stać się obojętni w stosunku do osób, które zmagają się z ADHD.

  • @SwiadomoscSiebieLepszyJa

    @SwiadomoscSiebieLepszyJa

    9 ай бұрын

    Jak ktoś chce się naćpać to idzie na ulicę, a nie do lekarza. Sam wiele lat brałem różne nielegalne stymulanty, zanim dostałem diagnozę. Porównując do nich metylofenidat, widzę, że nie powoduje euforii i działa o wiele słabiej i krócej. Od kiedy go stosuję, nie mam potrzeby uciekać się w "samoleczenie" innymi substancjami.

  • @n0rmalna

    @n0rmalna

    8 ай бұрын

    ​@@SwiadomoscSiebieLepszyJaczy pomaga ci sie skupic np. Jestes lepszym kierowca czy ogolnie powoduje ze jestes lepszy we wszystkich zadaniach ?

  • @kosmoswielki1199

    @kosmoswielki1199

    4 ай бұрын

    to jest margines… policz sobie prywatna diagnoza od 800 do 1800zl, trwa 3-4-5 tygodni, kilka spotkań, test diagnostyczny Diva5, który jest bardzo długi, testy na koncentrację, EEG, często psychiatra wysyła kobiety na badanie tarczycy, zanim wypisze leki. Na NFZ sprawa ciągnie się w nieskończoność chyba że szybko usłyszysz że „wszyscy teraz mają adhd i ja też czasem zapomnę kluczy”, albo będziesz czekać miesiącami na wizytę, albo będziesz się prosić o receptę. Wszystko po to żeby sobie trochę podkręcić skupienie? Czas, kasa, nerwy, opowiadanie o swoich prywatnych fuck-upach specjalistom, którzy nierzadko kwestionują i dewaluują opowieści pacjentów, zostawiając ich z „to teraz modne”

  • @LumpenProletariat2002
    @LumpenProletariat20028 ай бұрын

    👍 szkoda że tylko kobiety są w tym promowane

  • @MirellaiMarcin
    @MirellaiMarcin Жыл бұрын

    Odnośnie badania poziomu neuroprzekaźników. Jest drogie, bada się samemu ślinę przez cały dzień. Badania są wysyłane do Hiszpanii i dość długo się czeka na wyniki. Natomiast u mnie wyszedł poziom adrenaliny i noradrenaliny na poziomie prawie zero. Lekarz uśmiechnął się na ich widok i je zignorował. Po ok. roku już u innego lekarza podsunąłem koncepcję ADHD, ale nie wspominałem o badaniach. Diagnoza ADHD była pozytywna. Problemy z dopaminą z kolei spowodowały RLS, na który cierpię od wczesnego dzieciństwa. Jedna i druga choroba miała jedną przyczynę, którą musiałem wyłapać sam. Piszę o tym, bo być może komuś pomogę. Niestety te same objawy RLS i ADHD ma trójka moich dzieci w różnym wieku. sklep.alablaboratoria.pl/badanie/9020/panel_neuroprzekaznikow_podstawowy

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękuję Ci za wyrażenie swojego zdania. To ważne, aby mieć różnorodne perspektywy w dyskusji.