Borderline - objawy i leczenie

Borderline - Co to właściwie jest? Jakie są objawy? Czy to się leczy?
Podczas webinaru lekarz psychiatra dr Wenesa Gajos oraz psycholog, psychoterapeuta Justyna Pojawa - Sidorowicz z Poradni Zaburzeń Osobowości w Centrum Terapii Dialog opowiadały o wszystkim, co jest związane z borderline.

Пікірлер: 56

  • @Bartez.Lorych
    @Bartez.Lorych Жыл бұрын

    Wszystkim chorym i ich bliskim życzę dużo siły do walki o lepsze jutro bo to co oni przechodzą to jest piekło.

  • @HannahHannahHannah

    @HannahHannahHannah

    Жыл бұрын

    dziekuje. Mi pomogla diagnoza i to autodiagnoza. Potem potwierdzona przez lekarza ale moi lekarze o tym ani slowa. Latami! :(

  • @laurafilon2388
    @laurafilon2388 Жыл бұрын

    Co do istnienia grup wsparcia, to są już takie treningi rodzinne wspierające.

  • @elzbietakozlowska6687
    @elzbietakozlowska66872 жыл бұрын

    Przez to , że nie diagnozuje się nastolatka wcześniej , przechodzi on piekło w życiu...

  • @Kurczak00

    @Kurczak00

    2 жыл бұрын

    Nie można zdiagnozować zaburzenia osobowości u nastolatka. Takie rzeczy można stwierdzić dopiero, gdy dana osoba ma ok. 25 lat, czyli kiedy osobowość jest ukształtowana. Stanowczo przestrzegam przed naklejaniem "łatki" nastolatkowi. Żaden nastolatek nie jest w 100% emocjonalnie stabilny. Tak, 19-latek też.

  • @aleksyjasinski3061

    @aleksyjasinski3061

    Жыл бұрын

    @@Kurczak00 emocjonalnie stabilny a próby samobójcze , samookaleczenia, wewnętrzna pustka, zaburzenia odżywiania, przypadkowy seks, nadużywanie alkoholu, manipulacja , skrajna zmiana nastroju w ciągu 5 minut, niezdolność do posiadania swojego zdania itd plus wiedza o rodzicach i mamy diagnozę małolata w 1 dzień a osobowość zgadza się, że się kształtuje do wieku dwudziestu kilku lat...

  • @joannaswirko42

    @joannaswirko42

    Жыл бұрын

    Akurat właśnie odchodzi się już od tego żeby tak późno diagnozować.Osobowość kształtuje sié dużo wcześniej i już u młodych nastolatków widać rys osobowości.Wiele osób unuknęłoby wiele trudu w życiu,gdyby wcześniej ktoś je diagnozował

  • @msmariolaannaaniela7962
    @msmariolaannaaniela79627 ай бұрын

    Ja mam Borderline zgiagnozowane od 5 miesiący , mam 30lat już 3 próby samobójcze , i czasem z moją głową ja naprawdę nie daje rady , co najbardziej przytłacza ? Bardzo silne emocje , miłość jak i złość .....niekontrolowany gniew (sekunda wystarczy i jest tornado wewnętrzne ) Bezradność w sytuacjach przytłaczających , brak totalnego zrozumienia , jest to przerażające i bardzo bolesne doświadczenie, co do filmu bardzo mało powiedziane , teoretycznie nie praktycznie , bo jest tego znacznie więcej jeśli chodzi o symptomy i funkcjonowanie ...co będzie dalej ...zobaczy się .. jestem na stymulatorze emocjonalnym lamitrin, ale ...to nie dziala ....przynajmniej ja tak sądzę i czuje . Z dniem dzisiejszym nie wiem co będzie dalej , boje się tylko 1 rzeczy , że któregoś dnia ja naprawdę nie wytrzymam tego wszystkiego i mogę to życie sobie odebrać bo i tak w nim sensu nie widzę ,choć z drugiej strony jestem wdzięczna że jej mam , ale już mam serdecznie dość całej otoczki... Wszystkim osoba Które Posiadają Bordera , bardzo współczuję jak i partnerom obok. Grund by dobrać odpowiednie osoby które bardziej nas nie niszczą, bo to potężnie że zmocniana siła wszystko nasila i przytłacza....

  • @NWOResistance

    @NWOResistance

    6 ай бұрын

    Wiara duchowa i środki psychoaktywne pozwoliły mi przetrwać jak narazie 38 lat z borderline, PTSD i jasnowidzeniem przyszlosci…prawdziwe przekleństwo. Terapia napewno by nie zaszkodziła…jak jest na to pieniadz i odwaga. Damy rade 🙏

  • @kachulec
    @kachulec Жыл бұрын

    Ciężko się tego słucha. Panie tylko z podręczników znają zaburzenie, w dodatku ze słabych podręczników. Temat spłycony i nierzetelnie opracowany. Przykre to dla osób z tym typem osobowości, takich jak ja, z bd i adhd.

  • @AngelikaHighIn7

    @AngelikaHighIn7

    Жыл бұрын

    Powodzenia kochana❤ zdrowka

  • @aleksandramartyniak4567
    @aleksandramartyniak4567 Жыл бұрын

    Dziekuje ,zwłaszcza, za wyjaśnienie jaki sens i długość ma terapia wogole.

  • @Rdzewka
    @Rdzewka2 жыл бұрын

    Naprawdę ciekawy artykuł dziękuję i pozdrawiam ;)

  • @CentrumTerapiiDialog

    @CentrumTerapiiDialog

    2 жыл бұрын

    Też pozdrawiamy:)

  • @beatapestrowicz1719

    @beatapestrowicz1719

    Жыл бұрын

    Jestem w takiej relacji, czy osoba z takim zaburzeniem osobowości może być agresywna?

  • @szoanaful
    @szoanaful3 ай бұрын

    Do pani psycholog- łatwo jest mówi żeby być tolerancyjną bo border zmyśla w obronie własnej. Jeśli się nie było osobą,z którą border się porównuje i próbuje wypaść lepiej niż ty. Jest w stanie przekręcić każda twoja zaletę w demonizować żeby tylko zaspokoić swoją potrzebę nie oddania tobie wyjątkowości, fajności czy lepszości od niej. W jej ocenie zresztą, bo sama siebie oceniła gorzej. I walczy chyba z własnymi poglądami na swój temat i sama spełnia swoje wizje siebie gorszej. To jest koszmar.

  • @radekgoska4421
    @radekgoska44212 жыл бұрын

    Zwiazek wystepowaniem preciwcial tarczycy i BLD np "Bipolar disorder and antithyroid antibodies: review and case series"

  • @gosiamagosia2064
    @gosiamagosia20642 жыл бұрын

    No ja bym się nie zgodziła ze bordery funkcjonują normalnie na niektórych płaszczyznach.. Raczej na każdej mają problemy ta impulsywność. Jak się ma chwiejność to niegdy nie wiadomo kiedy ona wyskoczy.. Moze nas napasc w pracy w domu czy w sklepie jak bordera dana sytuacja nakręci i nie umie ta osoba zapanować

  • @Panterkaqueen85

    @Panterkaqueen85

    2 жыл бұрын

    Ja tak miałam ostatnio miałam kolizje jakąś kobieta wjechała w samochód od tyłu powodując kolizje nikomu nie stało się nic tylko samochodom. Wpadłam w szał wyszłam z auta zaczęłam jej ubliżać mało jej nie pobiłam wszytsko przez to że chciqlqm jechać bardzo do mojego chłopaka a przez kolizje się 2dzyysko opóźniło. Wpadłam w szał . Na drugi dzień wszytsko do mnie doszło. Masakra ta impulsywność mnie przeraża

  • @CentrumTerapiiDialog

    @CentrumTerapiiDialog

    2 жыл бұрын

    @@Panterkaqueen85 przykro nam:( Na szczęście przy borderze bardzo pomocna jest terapia.

  • @rudarudzik9483

    @rudarudzik9483

    2 жыл бұрын

    Nie prawda, przesadza Pani- to nie są osoby nieobliczalne, mają wgląd do swojej psychiki i borderline można leczyć

  • @HannahHannahHannah

    @HannahHannahHannah

    Жыл бұрын

    @@Panterkaqueen85 ja mialam tak, ze syknełam na kobiete, ktora na parkingu dotknela mego auta. Nie zauwazylam, ze to taka baba z patologii. Jeszcze syknelam, ze to dlatego, ze jest gruba. Wywiązała się ...bójka. Niemal przyjechala policja, jeszcze przyszla na to matka tej patologii i sie zaczelysmy szarpac. Bylo mi strasznie wstyd. Jedna z nich zrzucila mi okulary i sie pogiely. To mi dalo wreszcie znac, ze cos ze mną nie tak i nie jest to zwykła nerwica jak od dekad wmawiali mi psychiatrzy, u których szukalam pomocy. Uczestniczylam w warsztatach regulacji emocji, dały mi bardzo duzo. Paradoksalnie ta sysualcja mnie uratowała bo wreszcie zrozumialam swoje napady zlosci. I wiem, ze mam gadac do swego "mądrego ja" i pytac go, jak by sie zachowalo w danej sytuacji. Pomaga. Uściski. Jak dobrze wiedziec, ze ktos nas rozumie.

  • @twojkoszmar4231
    @twojkoszmar423110 ай бұрын

    O samym borderline aż huczy w internecie, ale nie ma badań i wykładów np jak wygląda macierzynstwo i bycie matka z takimi zaburzeniami, jakie wiezi badz ich brak maja z dziecmi. Mam bpd I ciężko mi wgl podjąć decyzję czy chce być matka a co dopiero hormony ciążowe itd. Powiem ze nienawidze tego G***a!!

  • @dariagawrys1217
    @dariagawrys12175 ай бұрын

  • @AngelikaHighIn7
    @AngelikaHighIn7 Жыл бұрын

    Podsumowujac to trzeba wywolac te sytuacje ktore sprawiaja bol i przezywac je na nowo nauczyc sie akceptowac swoje emocje i rozldowac te napiecie zeby sie nie zapalic. I powtarzac to w kolko. Trzeba przepracowac swoje emocje to pozniej gdy w zyciu realnym ktos zacznie atakowac dana osobe, zamiast wybuchac bedzie umiala zareagowac opanowana. ( skomentuj moj komentarz ->)

  • @HannahHannahHannah

    @HannahHannahHannah

    Жыл бұрын

    nie do konca przeżywać na nowo, bo to tylko nakręca i rozpala. Wlasnie wyciszac, rozmawiac ze swym "mądrym ja", oddychac, tłumaczyc sobie, ze ta emocja nie do konca do nas nalezy albo te emocje nazywac. Mi to pomaga.

  • @monikam7138

    @monikam7138

    4 ай бұрын

    @@HannahHannahHannah jesli masz warunki, żeby wyciszać to super. Jeśli jednak musisz funkcjonować w srodowisku , które co rusz cie triggeruje, to niestety, trzeba przeżywać na nowo te emocje, aż ich siła bedzie coraz mniejsza, aż się, może, kiedyś wypalą.

  • @laurafilon2388
    @laurafilon2388 Жыл бұрын

    A to nie jest trochę tak, że mózg kształtuje się na skutek doświadczeń życiowych i te negatywne zmiany w mózgu są właśnie nazane czynnikami biologicznymi, ale one już powstały na skutek negatywnych uwarunkowań czy w życiu płodowym, czy też w pierwszy okresie życia.

  • @HannahHannahHannah

    @HannahHannahHannah

    Жыл бұрын

    tez mi sie tak wydaje. Masa matek nie chce dieci badz obawia sie o przyszlosc i to wplywa na dzieci.

  • @monikam7138

    @monikam7138

    4 ай бұрын

    @@HannahHannahHannah tak, a społeczny przekaz -masz być matką. I romantyzowanie macierzyństwa -jakie to piękne, jakie wzniosłe...brr. bzdura i uprzedmiotowianie człowieka - matki i dziecka. Bo system musi istnieć, więc kolejne jednostki muszą się pojawiać.Nigdy nie chciałam dzieci, ale muszę przyznać, że dopiero kiedy urodziłam, zdałam sobie sprawę, że jest coś baaardzo nie tak - ze mną, z moją rodziną, rodem itd.

  • @sosumindu6394
    @sosumindu639410 ай бұрын

    dzieki za te eee yyy czy jakos takos

  • @mirosawflorynski4460
    @mirosawflorynski4460 Жыл бұрын

    No właśnie ja potrzebuje pomocy, właśnie rozwaliło się nasze małżeństwo. Po pół roku. Żona jest chora, doprowadziła do autodestrukcji naszego małżeństwa

  • @rafalzakrzewski6491
    @rafalzakrzewski64918 ай бұрын

    Bardzo fajny przykład prowadzącej. Pani Gajos na początku mówiła szybko aż nie chciało mi się słuchać(jakby początek wykuty na pamięć przed programem) natomiast później gdy były już pytania na myślenie zwolniła. Pani Pojawa jedyny minus to "eee", "yyy" ale tego można się oduczyć nagrywając siebie a później odsluchujac

  • @agatastaszewska3470
    @agatastaszewska34702 жыл бұрын

    Przepraszam,że się czepiam,ale aż mnie uszy bolą. Pani prowadząca co chwilę powtarza "borderNlajn". To jest "borderlajn".bez n.

  • @zbyszek511

    @zbyszek511

    Жыл бұрын

    Idź się leczyć

  • @Panterkaqueen85
    @Panterkaqueen852 жыл бұрын

    Ja bym mogła pójść na terapię ale nie stać mnie na to a nie wiem gdzie można za darmo się dostać

  • @paulettekacprzak2634

    @paulettekacprzak2634

    2 жыл бұрын

    Może Pani iść na terapię refundowaną przez narodowy fundusz zdrowia (niestety kolejki są dość długie). Żeby skorzystać z terapii w ramach NFZ potrzebuje Pani skierowania od lekarza psychiatry, on wskaże Pani lokalne placówki do których może się Pani udać.

  • @HannahHannahHannah

    @HannahHannahHannah

    Жыл бұрын

    @@paulettekacprzak2634 byłam na takiej terapii - to jest farsa!! Siedzi się w kółku z innymi poraniomnnymi ludzmi i godzinami opowiada o swych przeżyciach. To nic nie daje tylko dołuje. A zajęcia plastyczne prowadzi sekretarka. Nie daj bóg by rysować ołówkiem - bo te rysunki sa szare czyli ci smutno. Autentyk. Szczecin.

  • @archaiiarchaii9413

    @archaiiarchaii9413

    8 ай бұрын

    Non Licet pomóc kryzysowa 12 spotkań for free.

  • @crazyeditz275
    @crazyeditz2752 жыл бұрын

    Gdzie mogę znaleźć terapie dla bordera? Może ktoś podać linki? Z góry dziękuję ❤️

  • @behemot199

    @behemot199

    2 жыл бұрын

    Pan Jarosław Gibas ma film u siebie o borderline i w nim też omawia jego terapię, która może nawet całkowicie pozbyć się tego dziadostwa.

  • @crazyeditz275

    @crazyeditz275

    2 жыл бұрын

    @@behemot199. bardzo dziękuję 💗 zaraz przejrze

  • @CentrumTerapiiDialog

    @CentrumTerapiiDialog

    2 жыл бұрын

    Zapraszamy na: www.psychiatrzy.warszawa.pl Skutecznie pomagamy w trudnej walce z zaburzeniami osobowości, w tym z borderline.

  • @DidiTsunami42

    @DidiTsunami42

    2 жыл бұрын

    Znajdź terapię dla siebie lepiej bo cię border wykończy

  • @joannakamka1408
    @joannakamka140811 ай бұрын

    Czy schizofrenia może występować w połączeniu z boderline

  • @twojkoszmar4231

    @twojkoszmar4231

    10 ай бұрын

    Pidbijam pytanie. Nieprofesjonalnie stwierdzę że może. Bo borderline to zaburzenie na granicy nerwicy i psychozy. I niektórzy zaburzeni te psychozy mają silne. Doświadczenia depersonalizacji chociażby, wyjście z ciala i obserwowanie siebie. W borderline sie zdaza chociaż mi nigdy.

  • @ranuncolo_bouquet

    @ranuncolo_bouquet

    Ай бұрын

    W borderline mogą pojawiać się psychozy.

  • @EnigmaEdyta3737
    @EnigmaEdyta37372 жыл бұрын

    Mam pytanie odnośnie mojego wyjazdu do szpitala psychiatrycznego dostanę tam okres I pytanie moje czy jeśli nie umyje rąk przed założeniem podpaski to znajdę w ciążę realne to jest?Bo tam toalety wspólne będą i się boję gdybym zapomniała umyć rąk

  • @Miinka12

    @Miinka12

    2 жыл бұрын

    Spokojnie, nie zajdziesz. Do zajścia w ciąże jest potrzebny stosunek, ale mimo wszystko ręce powinno się myć ze względu na higienę:)

  • @mirosawflorynski4460
    @mirosawflorynski4460 Жыл бұрын

    Specjalistki a kontaktu do siebie nie zostawiły żadnego by zasięgnąć porady

  • @oliwiat.9444
    @oliwiat.94442 жыл бұрын

    PIERDOLETY. BORDERLINE TO NIE CHOROBA. TO WYMYSL OBECNYCH CZASOW. LUDZIE STAJA SIE CORAZ MNIEJ WRAZLIWI, A NAS , LUDZI CZUJACYCH, NAZYWA SIE CHIRYMI NA BIORDERLINE?

  • @DidiTsunami42

    @DidiTsunami42

    2 жыл бұрын

    Typowa odpowiedź osoby z Borderline...

  • @joanna2823

    @joanna2823

    Жыл бұрын

    @@DidiTsunami42 Dlaczego typowa? Dziś mówi się już o Ludziach Wysoko Wrażliwych. I nie jest to Borderline. W Border słyszę, że mówi się o impulsywności a nie wrażliwości.

  • @DidiTsunami42

    @DidiTsunami42

    Жыл бұрын

    @@joanna2823 I tu się myślisz,bo to jest naprzemienne zachowanie 🙂

  • @rookiwwierh6859

    @rookiwwierh6859

    8 ай бұрын

    Mam nadzieję że dopadnie to kogoś z Twoich bliskich. Dopiero wtedy poczujesz co to za pierdolety... Chory sam sobie nie jest problemem, za to bliskim już owszem.

  • @malgos354

    @malgos354

    13 күн бұрын

    ​@@rookiwwierh6859dokładnie. A zaburzenia zawsze były, tylko nie stwierdzono tego przez psychiatrę. A ci którzy tkwili kilkadziesiąt lat w chorym związku z taką osobą to co to jest? Zaburzenie