EP224 jan čep

Čau! Dneska se podíváme na Jana Čepa v prvním díle minisérie o Janu Čepovi.
--------------------------------------------
Chcete naši tvorbu podpořit? Za €4 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Herohero:
herohero.co/napotitku
Moc děkujeme všem našim podporovatelům!
--------------------------------------------
Merch můžete kupovat na: napotitku.cz/merch
Všechny odkazy najdete na: linktr.ee/napotitku
Stránky Na potítku: napotitku.cz
--------------------------------------------
David Jirsa & Daniel Zezula

Пікірлер: 46

  • @tomasmika5987
    @tomasmika59878 ай бұрын

    Čepa miluju. Jeho prózy užívám kvůli jejich senzitivnosti jako jakési "probiotikum" pro smysly, kdykoli si připadám prací a povinnostmi totálně otupělý, většinou stačí pár řádek, pár odstavců a zase vidím, slyším, cítím... Jeho eseje mají zase tu moc ukázat mi, kde vlastně s tím svým životem jsem, i proč jsem, ukázat mi nějaký základní duchovní souřadnice, hodně blbě vznešeně řečeno. Samozřejmě se taky pokouším ho na gymplu učit. Jenže mám tu zkušenost, že se okouzlení jeho dílem předává hodně těžko, těžko se vykládá, aniž bych neskončil u zoufale nedostatečných frází. Výjimečnost takového Demla, Durycha a dalších jde vystihnout daleko snadněji. S Čepem si asi musí udělat každý zkušenost vlastní, navíc mu dopřát i notnou dávku trpělivosti. Díky za další skvělý video!

  • @pavelpokorny5594
    @pavelpokorny559410 ай бұрын

    Skvělé video, Čepa jsme brali, pocházím z Vysočiny a se vzdálenou prapraneteří Jana Zahradníčka jsem chodil na gymnázium. Pane doktore díky moc za spirituální (katolické) autory. Skvělé držím palce. Doporučuji Hranici stínů...pěkné dny ..

  • @xaverbzunda4504
    @xaverbzunda450410 ай бұрын

    Já Čepa zmiňuju, ale jen letmo, páč není čas. Podělím se o svůj čtenářský zážitek (nečekaně právě Dvojí domov) a a fičíme dál. V požadavcích k DT není, na četbě ho nemáme a hodinová dotace češtiny je na průmyslovce dost omezená. Já sám jsem se k Čepovi dostal na výšce v rámci béčkového předmětu "Nové čtení literární klasiky" s Petrem Hruškou a zrovna Čep mi asi jako jediný z toho předmětu ulpěl dlouhodobě. V áčkové literatuře jsem ho měl právě jen jako tu položku v seznamu, pokud si dobře pamatuju, v semináři ani na přednášce se mu nikdo nevěnoval.

  • @Weraptor
    @Weraptor10 ай бұрын

    Čepa jsme, myslím, vůbec nebrali. Ale po tomhle videu si na něj čas rád udělám!

  • @lenkavobornikova6692
    @lenkavobornikova669210 ай бұрын

    Děkuji krásně za vaši tvorbu! Tahle videa mi během studia moc pomáhají udržet si vášeň pro literaturu. Už teď vím, že až jednou budu učit, rozhodně Čepa nevynechám - je to jeden z českých autorů, na kterého jsem velmi pyšná. Jsem zvědavá na to, jak obstojí u mých studentů, ale zkusím tomu jít naproti, jak jen to půjde.

  • @finrodfelagund5473
    @finrodfelagund547310 ай бұрын

    Dvoji domov za mna. A dakujem za velmi zrozumitelny vyklad Cepa.

  • @romanvelkoborsky6900
    @romanvelkoborsky69007 ай бұрын

    Jan Čep určitě není čtení pro každého, já mu ale před pár lety úplně propadnul!! Jeho dílo jsem si pořídil celé a stále dokola se k jeho knihám vracím...zkrátka láska na celý život.

  • @milusehanakova3735
    @milusehanakova373510 ай бұрын

    Famózní jako vždycky! Děkuji za Vaše skvělá videa.

  • @ditahradilova6094
    @ditahradilova609410 ай бұрын

    Čepa si z gymplu nepamatuju, ale měli jsme od češtinářky detailně připravené zápisy, v nichž jsem ho po letech našla. Takže jsme ho asi nějak “brali”. Pořádně jsem se o něm dozvěděla až v semináři na výšce, a po seminárce na Sestru úzkost jsem se do něj zamilovala!❤️ Takže díky za tenhle díl a připomenutí, že bych si měla zas něco přečíst. P. S. Až budu učit, určitě ho chci se studenty probírat.

  • @acron03
    @acron039 ай бұрын

    Díky za pregnantní a trefná čepovská videjka. Díky nim jsem po dlouhém čase v knihovně sáhl po Čepovi z Fučíkovy edice: skvostné, víceméně bez obdoby v rámci české literatury. O to víc se budu těšit na četbu poválečných výborů esejů a kritik, nedávno vydaných zásluhou jistého brněnského CDK /z jehož názvu před kulturou jaksi vypadlo křesťanské, ale budiž.../. Jinak - takový Rotrekl, Vokolek, Merth, Kameník, Linhartová, Ladislav Klíma, Jiří Gruša by si časem taky zasloužili pár slov.😉

  • @tomaskosar2306
    @tomaskosar230610 ай бұрын

    Perfektní video.

  • @radekstefan267
    @radekstefan26710 ай бұрын

    Pražský inteleguán, krásné.... 😆

  • @roirenaud2695
    @roirenaud269510 ай бұрын

    Čepa jsme na gymplu (maturita 1998) brali jen jako položku v seznamu "katolických autorů" (podrobněji jsme probírali Durycha a Demla, trochu Zahradníčka, Florian a Reynek zmíněni jako jakési lidské kuriozity, zajímaví exoti). Přestože jsem pak prošel obdobím nadšení pro vše florianovské a reynkovské, ba i pro Bloye, Čepa stále ještě odkládám a odkládám...

  • @jih5370
    @jih537010 ай бұрын

    Na střední jsme ho určitě nebrali, ačkoliv jinak byl v 90.letech samizdatové literatuře věnován poměrně velký prostor. Na vejšce jsme se o něm učili, ale větší důraz byl kladený na dílo Zahradníčka a Demla. Kromě důvodů, které jsi uváděl ve videu, se na něj na SŠ zapomíná možná i proto, že na to prostě není čas. Pokud nechtějí literaturu vykládat jako telefonní seznam autor-dílo, zákonitě raději sáhnou z daného období po zvučnějších jménech. Můj syn má v prváku na střední (lyceum) 2 hodiny čj týdně, literaturu budou mít až od druháku. Při takové dotaci by byl asi luxus věnovat čas právě Čepovi. Jinak super video, těším se na pokračování 🍀

  • @vojtechrejtar1789
    @vojtechrejtar178910 ай бұрын

    To pozadí je cool! Jinak na gymplu jsme se o něm vůbec neučili.

  • @ondradvori

    @ondradvori

    10 ай бұрын

    Já nechci tedy být příliš kritizující. Ale přiznám se, že jsem měl radši naturální pozadí typu tvůj pokoj, knihovnička, psací stůl atd. Bylo to takové příjemnější a domáčtější a upřímnější povídání nad literaturou. Tohle mi připadá jako takový nevyužitý a nedokonalý bluescreen. Ale zřejmě to má nějaký důvod a víte, co děláte.

  • @zdenakychlerova6736
    @zdenakychlerova673610 ай бұрын

    Mezi spirituální básníky bych zařadila dva spjaté s Brnem, Zdeňka Rotrekla a Josefa Suchého. Se Zahradníčkem (mučedníkem) mají společné také věznění z politických důvodů.

  • @jirkadolezal8127
    @jirkadolezal812710 ай бұрын

    👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @jendoslavek
    @jendoslavek10 ай бұрын

    Obrovská určená hlavička! Chtěl bych si někdy přestat myslet že na to mám čas všechno to podstatné navnímat a uložit bez újmy nezávislé potřeby! Určitě velký výkon!

  • @murglas1
    @murglas110 ай бұрын

    Hranice stínu? Tvář pod pavučinou? Dvojí domov? Sestra úzkost? … Je z čeho vybírat 😉

  • @zdenekjahen4385
    @zdenekjahen438510 ай бұрын

    Skvělé video! Mohl byste prosím udělat video na Robinsona Crusoe? Děkuji :d

  • @RenataHanusova
    @RenataHanusova9 ай бұрын

    O Čepovi jsem se dozvěděla od tebe. Velmi mě zaujalo to co si řekl o české kolektivní kulturní paměti. Přemýšlím, nejhorší a největší věci které se komunistům podařily, zůstali námi přehlédnuty a zapomenuty. To co si řekl ve videu, bolí mé srdce víc než příběhy těch slavných a úspěšných disidentů a zakázaných autorů. My si je pamatujeme, ale na Čepa jsme zapomněli. Byli jsme paralyzováni.

  • @zdenakychlerova6736
    @zdenakychlerova673610 ай бұрын

    Mě uchvátila esej "Lidé a přátelé ".

  • @Lukas-cm2b
    @Lukas-cm2b10 ай бұрын

    technicky vzato kdyz si posunes datum narozeni o 1 den zpet tak nejsi o rok starsi :D ten otec mel docela zvlastni uvazovani. ledaze by se stari pocitalo jen na roky, ale tak realne se snad pocita na dny ne? rok a pul, rok a ctvrt atd

  • @shirokko7415
    @shirokko741510 ай бұрын

    Za mě bych si dal klidně i Polní trávu :)

  • @teraforman
    @teraforman10 ай бұрын

    Čapa jsme taky nebrali ( roční 92)

  • @Lukyfak
    @Lukyfak10 ай бұрын

    no my jsme ho i na vejšce nějak skoro opomenuli zmínit

  • @DanielKubista
    @DanielKubista10 ай бұрын

    kdy to bude na spotify?

  • @knedl1k_

    @knedl1k_

    10 ай бұрын

    uz je.

  • @Lukas-cm2b
    @Lukas-cm2b10 ай бұрын

    bys moh vymyslet nejaky novy krestansky pokemony a zkloubit 2 konicky :D

  • @lidaulis3015
    @lidaulis301510 ай бұрын

    Čepa jsme neprobírali, ani si nepamatuji, že bychom se o něm ani zmínili

  • @simansky59
    @simansky5910 ай бұрын

    Zeměžluč prosím

  • @AndrewDeer1
    @AndrewDeer110 ай бұрын

    poněkud podobný rest ulpívá na Otokaru Březinovi, myslím, žes to před těmi pěti lety označil za ostudu, že ho tu ještě nemáš

  • @Lukas-cm2b
    @Lukas-cm2b10 ай бұрын

    procrastinating crew incoming :D

  • @Lukas-cm2b
    @Lukas-cm2b10 ай бұрын

    to bylo v tom dokumentu davida vondracka, jak se bavi dva bezdaci u kontaku a vidi jak nekdo dava kufry do auta. a jeden rika, aaa nekdo jede na dovolenou, a ten druhej, ja mam dovolenou celej rok woe :D.

  • @aut0maniak
    @aut0maniak10 ай бұрын

    08:22 interleguán? Juks Soňa Peková is here 😂😂😂😂 a v jaké učebnici je konspirační teorie reptiliánů?❤😂 Vim že je to SUS ale jako člověk co sleduje Patrika Kořenáře je ten přeřek pro mě opravdu nešťastný 😮😂 I tak je David Jirsa takový Brian May české bohemistiky

  • @Lukas-cm2b
    @Lukas-cm2b10 ай бұрын

    ja si teda nepamatuju ze bych si uvedomil fenomen konecnosti

  • @jakubmikula42
    @jakubmikula4210 ай бұрын

    Čepa bych bez Potítka býval minul, ale po nedávném měsíčním hlubším ponoru do českých spirituálně orientovaných autorů můžu prostě jenom suše konstatovat, že Deml mi připadá tragický (rozuměj zábavný a důležitý) kvůli svému vyšinutí z božské vazby (omlouvám se trapný vtip), Zahradníček kvůli (možná díky) zmíněnému mučednickému životu a dílu a Čep snad proto, že nikdy pořádně tragický, ve smyslu patetický, nebyl. A přesto skončil v zapomnění většiny SŠ, ba i mnoha univerzit (jak jsem se dnes s lítostí dozvěděl). Taky se přidávám do diskuze o pojmenování "katoličtí autoři", kde se přikláním k označení "spirituálně orientovaní" (ostatně jsem to už jednou použil), ale připadá mi, že kdybychom Nezvala a Seiferta z dvacátých let označili za básníky komunistické a marxistické, bylo by to samo o sobě mnohem popisnější a více vypovídající než slovo "avantgardní", protože, jak si sám zmínil v několika videích, např. Deml byl určitě avantgardnější než Nezval (ačkoli ho tak skoro nikdo nečastuje) a zároveň nejsou komunismus a Marx jen společným rysem pro Děvetsil a autory proletářské poezie, ale naopak jsou tyhle dvě věci často hlavní myšlenkou a spojujícím motivem díla daného autora, ať už díla celého nebo jeho velké části (viz úryvek z proletáře Wolkera: "Dělník je smrtelný, práce je živá, Antonín umírá, žárovka zpívá.") A mám-li hlasovat o příštím dílu, pochopitelně bych rád viděl Dvojí domov, ale moje preference směřují spíš k románu Hranice stínu. Děkuju za video, těším se na pokračování

  • @oswaldmargoni
    @oswaldmargoni10 ай бұрын

    19:32 Kto to boli uralisti? To boli nejakí maďarskí turanisti?

  • @jih5370

    @jih5370

    10 ай бұрын

    Oprava: ruralismus

  • @oswaldmargoni

    @oswaldmargoni

    10 ай бұрын

    ​@@jih5370ďakujem

  • @renataregakova2710
    @renataregakova271010 ай бұрын

    Na univerzitě samozřejmě Čep proběhl, ale na základní škole se učí jen těžko. Zvláště, když je dotace literatury žalostná.

  • @expe808
    @expe80810 ай бұрын

    Ja nectu takze me to nezajima, ahoj