EP140 jak číst poezii v kontextu - Jan Skácel - Smuténka

Čau! Dneska si budeme povídat o básnické sbírce Jana Skácela Smuténka. Nejde ale o klasický rozbor, budeme mluvit o tom, jak číst poezii v kontextu celé básnické sbírky a jak hledat dílčí motivy a spojovat je.
Moc děkujeme všem našim patronům za podporu!
Stránky Na potítku: www.napotitku.cz
Moderuje: David Jirsa
Kamera a střih: Daniel Zezula
Music: www.bensound.com
Chcete naši tvorbu podpořit? Už od $2 měsíčně můžete mít přístup k bonusovému obsahu na našem Patreonu:
www.patreon.com/napotitku

Пікірлер: 40

  • @petrkozisek1
    @petrkozisek13 жыл бұрын

    Zdravím. Myslím, že druhý kanál není potřeba, takto je vše hezky pospolu. Je přece jasně poznat, co je učitelská klasika a co jsou vlastní úvahy. Videa jsou výborná a určitě mohou být i delší... Díky za každý díl.

  • @irenakomzakova6201
    @irenakomzakova62013 ай бұрын

    ŽÁDNÉ DÍKY NENÍ DOST ZA VAŠI PRÁCI ZDE A OBROVSKOU POMOC STUDENTŮM....!!!!!❤ PŘESTO VELICE + 1 000 x DÍKY!!!!!❤ ❤❤ Já Vás zbožňuji, obdivuji, VŘELE a neustále doporučuji (což už není třeba, doporučení přišlo, konečně, i ze strany učitele - tj. radost také..), sleduji, vyhledavam, podpořím ráda a prostě Váš věrný fanoušek se zrodil DÍKY VÁM...😊

  • @stepanvokoun438
    @stepanvokoun4383 жыл бұрын

    Make poetry great again!!

  • @dreamygirlofheaven
    @dreamygirlofheaven3 жыл бұрын

    Skácel! ❤️❤️❤️ Díky. Víc takových prosím. Lidi, kteří jí rozumí, by měli mluvit o poezii nejlíp pořád.

  • @katerinatravnickova9384
    @katerinatravnickova93842 жыл бұрын

    Vy jste borec. Díky. Člověk tak nějak díky Vám uvěří, ze jaro přijde...

  • @televievloznicitelevizevlo8223
    @televievloznicitelevizevlo82233 жыл бұрын

    Prosím více poezie Na potítku a co takhle Zahradníčka nebo Noc s Hamletem? :)

  • @jirinahola8049
    @jirinahola80493 жыл бұрын

    Mladý muži, jste skvělý

  • @mariesafarova5372
    @mariesafarova53723 жыл бұрын

    Jana Skácela absolutně miluji. Máme od něj doma snad všechny sbírky (táta je taky nadšenec, vlastně to na mě přenesl). Jeho poezie není složitá a je nádherně čistá. Doufám, že se poezie bude vracet

  • @adelak.8054
    @adelak.80543 жыл бұрын

    Smuténka je také moje oblíbená Skácelova sbírka a mnohých motivů jsem si nikdy nevšimla.

  • @HanaRodna
    @HanaRodna3 жыл бұрын

    Tohle je dobré. :) Osobně mě poezie začala trochu štvát, protože mám vždycky pocit, že to absolutně nechápu. Je to asi právě ze školy, kdy jsme měli vždycky přijít na ten správný význam, což bylo samozřejmě nemožné, protože tam byla jen jedna krátká básnička a my jsme byli děti. :D Tenhle tvůj přístup se mi líbí víc, hlavně protože se člověk nemusí cítit blbě, když něco mine anebo když si tam přidá něco, co tam ostatní nevidí. :)

  • @hporez
    @hporez3 жыл бұрын

    Díky za dobrou práci, kterou sleduji delší dobu. Ohledně dělení kanálů jsem konzervativně pro setrvání stávajícího, z hlediska literatury lobuji za poezii, ale obecně i za “starší kánon”. Patrně to nebude mít tolik rychlých liků, ale...

  • @arnostkult7559
    @arnostkult75593 жыл бұрын

    Opět vynikající video!

  • @michaelbauchner8648
    @michaelbauchner86483 жыл бұрын

    Super video!

  • @marianakaraskova2661
    @marianakaraskova26613 жыл бұрын

    Skvělé video

  • @Rulets1010
    @Rulets10103 жыл бұрын

    Díky za toto video, něco takového mi chybělo

  • @lubomirtichy8163
    @lubomirtichy81633 жыл бұрын

    Skvělý! Tyhle videa mě jako čtenáře poezii velmi těší. Osobně bych nezatracoval ani tu současnou poezii, v poslední době vychází dost různorodé sbírky. Minimálně Host, Fra, Protimluv, Dauphin (a mnozí další) vydávají skvělou poezii. A srozumitelná mi přijde mnohdy i více než klasika, páč se tam promítají dnešní témata (přirozeně).

  • @davidjirsa8582

    @davidjirsa8582

    3 жыл бұрын

    Jj, taky nezatracuju, Radek Malý, Radek Fridrich, Kateřina Rudčenková, Petr Hruška... všichni se čtou dobře. Ale přesto je skoro nikdo nečte.

  • @lubomirtichy8163

    @lubomirtichy8163

    3 жыл бұрын

    @@davidjirsa8582 To ano, nicméně ta situace není zas tak prachbídná, jako bývala. Dnes už ve skoro každém větším městě vystoupí jednou za čas nějaký básník na autorském čtení/křtu. Jo, ty náklady jsou stále směšně malé, ale já tam vidím rok co rok nějaký posun.

  • 3 жыл бұрын

    Myslím, že je lepší to vše nechat na jednom kanálu. To rozdělení povahy videí můžeš podpořit informací v popisku, grafikou náhledovky, nebo přidáním nějaké kategorie do názvu. A díky za tvoje videa. Je to kolikrát super osvěžení toho, co už jsem dávno zapomněl nebo nikdy nevěděl :)

  • 3 жыл бұрын

    Prima, mimochodem koukal jsem teď na tady mučíme opice a vyrábíme drogy a je to super.

  • 3 жыл бұрын

    @ Dík :) Jsem rád, že tě to zaujalo. Zhruba tak třetinu obsahu mýho kanálu tvoří literární tvorba, tak budu rád, když do Sklepa ještě zavítáš a třeba si poslechneš i nějakej ucelenější text :)

  • @Yulaw_0451
    @Yulaw_04513 жыл бұрын

    Myslím si, že za menším zájmem o poezii částečně muže také rozšíření hudby. Která je mnohdy na pochybné úrovni, ale jde najít dost písní s velmi kvalitními texty (napadá mě System of a down např.), vznikají i konceptuální alba, kde písničky dohromady vytvářejí příběh (Green day s albem American idiot nebo z českých mě napadá Progress 2 a jejich Dialog s vesmírem). btw. při bližším pohledu je zajíc jako kdyby ho navrhli tvůrci WH40k. Docela agresivní bestie, co žere svá mláďata. :-D

  • @maruskaurbanova
    @maruskaurbanova27 күн бұрын

    Ahoj! Chci se zeptat, zabýváš se, nebo baví tě třeba i poesie autorů, jako je například Jura Krchovský, Jáchym Topol, Petr Hruška nebo třeba Ivan Wernisch? Jinak chci říct, že trvá videa s filosofickým a literárně složitějším obsahem jsou úžasné, na KZread vlastně moc nechodím a jediný kanál který opravdu vyhledávám je ten tvůj a obzvláště si pak vážím esejistických videí. Moc díky za to co děláš, díky tobě jsem se toho naučila mnoho!

  • @zdenakychlerova7674
    @zdenakychlerova76742 жыл бұрын

    Kdysi jsem si zapsala: "Těmto dvěma mužům věřím anděly." Šlo o Jana Skácela a Jiřího Pavlicu. Myslím, že prvotním zájmem čtenáře poezie není tak docela pochopit, co tím chtěl básník říci, stejně, jako se u abstraktního obrazu neptáme, co to je. Pro mne je poezie objev a zjevení. Jako když vezmu za kliku dveří, pomalu otvírám a vidím tentýž svět jaksi úplně jinak, než jsem mu rozuměla doposud, tedy zjevení. A tak například ve Skácelově Smuténce nebo Stracholamu objevuju člověka. Člověka jako nepatrnou součást přírody. Lidi se vším, co nás charakterizuje...strach, krutost, hrubost, bezcitnost, ale taky empatie, touha, něha, potřeba chránit a pečovat, vážit si a ctít. Ze Smuténky je pro mne o tom jasná výpověď z básní umístěných přímo za sebou: Vábení a Kdo nás napomene. Vím, že je tohle všechno pohled čistě subjektivní. A děkuji za ten váš. Zdena

  • @kamilamagdalena8675
    @kamilamagdalena86753 жыл бұрын

    Ahoj, děkuji za další skvělé video. Nechtěl by jsi rozebrat Terezku Planetovou/ Noc s Hamletem?

  • @rikaakira9635
    @rikaakira9635 Жыл бұрын

    14:50 oči pět tisíc sáhů hluboké řeknou víc než hluboké oči :P

  • @fidricfidra9404
    @fidricfidra94043 жыл бұрын

    Bylo by fajn, dát do popisku odkazy na patreon a sociální sítě, aby se to líp hledalo.

  • @vojtechpospisil7027
    @vojtechpospisil70273 жыл бұрын

    Chtěl bych se jenom zeptat, jestli i tělocvikáři čtou Skácela... Děkuji.

  • 3 жыл бұрын

    Pouze pokud se jich sejdou dva tisíce.

  • @MichalTrachta
    @MichalTrachta2 жыл бұрын

    No tak takto se bavit o básních, to jo. Dostal jsem kopanec do prdele. Díky

  • @Peepinda
    @Peepinda3 жыл бұрын

    Když čteš poezii, preferuješ určité překladatele?

  • 3 жыл бұрын

    Hm, obecně si myslím, že je lepší, když překladatel vyloženě slouží a nepokouší se do převodů projektovat nic vlastního, takže třeba nejsem úplně fanoušek Nezvalových překladů. Mám rád třeba Ivana Slavíka, Radka Malého nebo Ludvíka Kunderu... ale to je otázka na několikahodinovou diskuzi ;)

  • @aloisbrzobohaty3019
    @aloisbrzobohaty30193 жыл бұрын

    Myslím, že zakládat si další kanál by bylo zbytečné. Ono není tak těžké poznat co z toho je tvůj vlastní názor a co jsou fakta. A to i v případě, že u toho divák hraje hry, nebo třeba žehlí prádlo, což říkám jako osoba, která se u podcastů musí nutně věnovat i nějaké další činnosti 😌

  • @jana5362
    @jana5362 Жыл бұрын

    Zkuste prosim zapracovat na prednesu/cteni/artikulaci.Skacel si to zaslouzi.A Smutenka take...Pak to bude top.

  • @01trener
    @01trener Жыл бұрын

    J. Skácel se narodil ve Vnorovech...

  • @jirireznicek8642
    @jirireznicek8642 Жыл бұрын

    Jen drobná oprava. Jan Skácel se narodil ve Vnorovech, což je kousek od Strážnice.

  • @JohankaPol
    @JohankaPol3 жыл бұрын

    (Školské interpretace básní jsou strašidelnost tak přehrůzná, že by proti tomu měl vznikat organizovaný odpor. Myslím si.) Miluji Skácela. (Zažila jsem komunisty.) Jako by organizovaní chuligáni zabili na nebi Boha a marně se čeká na Jeho laskavé slovo - když z nebe po této vraždě už padá jen sníh... A ticho, jehož se autor bojí, jako sníh, pokrývá věčnost - jež v lidech přestala. Přestala, brďo, když bylo lidem zakázáno na ni věřit. Báseň projednává také ztrátu účinné lítosti, kde nám zůstává jen ta marné - aspoň té jsme schopni. O tom je Pořád. Možná. Ale autor i přes zákaz tak lidově, neoficiálně a s malým b se přirozeně obrací na boha. Interpretace básně je má vlastní a - od toho zákazu věčnosti uplynula již celá desetiletí, a ty, zde na vlně školské interpretace, pořád mluvíš jenom o počasí. Nejímá tě z toho úzkost? Odvaha k tomu - mluví o člověku, který zapřel svou víru. Zajíc (skutečný) a labuť (pomyslná) spolu nesouvisí, myslím. Toto píšu - protože kontext Skácela je zde víra! Příliš čistý sníh - ti bere nesmrtelnost duše. Možná. Ta "prostá věc" houslistova - je láska, myslím. V teistickém smyslu.

  • @davidjirsa8582

    @davidjirsa8582

    3 жыл бұрын

    Počasí je pro takovýhle básnický small talk naopak ideální... Jinak hodně lidí čte Skácela skrze spirituální motivy, ale já to tam nikdy nedokázal vidět jako dominantní prvek, spíš jen částečku celé té struktury (souhlasím s tou lidovostí, viz b. Smlouva). Když už bych chtěl mluvit o spirituální poezii, vezmu Čepa nebo Zahradníčka, tam se mnohem lépe ukazují ty snadnější motivy; mariánská symbolika, dvojí domov atp. A taky nefalšovaná pokora, docela nedostatkové zboží.

  • @JohankaPol

    @JohankaPol

    3 жыл бұрын

    @@davidjirsa8582 No jo, já jak jsem ta věřícá, tak to na mne odtamtud velmi naléhavě volá. Ale je to utajené - pan Skácel, pokud vím, nikdy o víře otevřeně nepsal. Takže spirituální poezie - to asi opravdu nějak není...

  • @bohdanakolarikova6419

    @bohdanakolarikova6419

    Жыл бұрын

    Někdy se anděl na nás hněvá anděla máme každý svého a naděje má z buku křídla a srdce z dřeva lipového.