Ендокринна патологія: мультидисциплінарний підхід - синдром апное сну в ендокринології

Ғылым және технология

Ендокринна патологія: мультидисциплінарний підхід - синдром апное сну в ендокринології
Віолетта Юзвенко, 26 травня 2023 року
Доброго вечора вже! Шановні колеги, так, дійсно тема моєї доповіді - «Синдром апное сну в ендокринології». І я хочу свою доповідь розпочати з клінічного випадку пацієнта.
Такий пацієнт може звернутися як до ендокринолога, так і до кардіолога, уролога або іншого спеціаліста.
Клінічний випадок - пацієнт з апное звернувся до ендокринолога
На консультацію звернувся пацієнт І., 46-ти років зі скаргами на збільшення маси тіла, погіршення пам’яті, депресивний стан, сонливість протягом дня та зниження лібідо.
З анамнезу стало відомо, що наш пацієнт працює в IT-компанії та має сидячий спосіб життя. З анамнезу також відомо, що вже встановлений діагноз - артеріальна гіпертензія ІІ-го ступеню, гіперліпідемія, багато вузловий зоб (БВЗ).
З сімейного анамнезу - мати хворіла на цукровий діабет ІІ-го типу та артеріальну гіпертензію.
Антропометричні дані пацієнта на момент звернення: індекс маси тіла 51,8 (зріст 173 см, вага 155 кг), що означає виражене ожиріння, об’єм таліі 131 см, артеріальний тиск 150/92 мм.рт.ст. І також наш пацієнт вже прийшов з готовими результатами лабораторних аналізів: індекс HOMA 14.6, HbA1c 5.9%, Глюкоза натще 6.0 ммоль/л, ТТГ 1ю53 мкОд/мл, Тригліцериди 1,78 ммоль/л, Загальний холестерин 4,6 ммоль/л, Вітамін Д 23.9 нг/мл.
Наш пацієнт, він хоче покращити якість життя, він хоче зменшити сонливість протягом дня та зменшити масу тіла.
Отже, що ж з цим пацієнтом? Метаболічний синдром не є окремим діагнозом, але, коли ми про нього говоримо, ми розуміємо, що це симптомокомплекс, який характеризується зниженням чутливості периферичних тканин до інсуліну, збільшенням маси вісцерального жиру, порушенням ліпідного та вуглеводного профілю, артеріальною гіпертензією.
За статистикою метаболічний синдром частіше зустрічається у осіб середнього та похилого віку та загальний відсоток захворюваності в світі - це 20-40%. У жінок метаболічний синдром зустрічається в 2,5 рази частіше і ми всі знаємо, що при метаболічному синдромі ризик цукрового діабету ІІ-го типу дуже високий та ризик смерті від серцево-судинних подій в 2 рази вищий.
Основні негативні прояви метаболічного синдрому: в наслідок інсулінорезистентності та компенсаторної гіперінсулінемії розвиваються суттєві патологічні стани і одні зних, це розлади дихання під час сну.
Складові метаболічного синдрому
Складові метаболічного синдрому всім добре відомі, але я коротко їх нагадаю. Згідно з гайдлайнами всіх асоціацій, повинна бути відповідність щонайменше трьом з 5-ти наведених характеристик, а саме:
• Збільшена окружність талії, в європейській популяції більше 80 см у жінок та більше 94 см у чоловіків
• Рівень тригліцеридів більше 1,7 ммоль/л або лікування гіпертригліцеридемії
• Концентрація ХС ЛПВЩ менше 1,0 ммоль/л у чоловіків і менше 1,3 ммоль/л у жінок або лікування вказаного ліпідного порушення
• Систолічний артеріальний тиск більше 130 мм.рт.ст. або діастолічний більше 85 мм.рт.ст., або лікування раніше діагностованої артеріальної гіпертензії
• Концентрація глюкози у плазмі натще більше 5,6 ммоль/л або фармакологічне лікування цукрового діабету 2-го типу
Одна зі складових метаболічного синдрому - це ожиріння або надлишок маси тіла.
Ожиріння - це хронічне захворювання із взаємодіючим генетичним, екологічним та поведінковими детермінантами, яке характеризується надлишковим накопиченням жиру, що призводить до серйозних ускладнень.
Є розрахунки, які вказують, що в 2025 році на ожиріння буде страждати 40% чоловіків та 50% жінок.
Зі зростанням індексу маси тіла зростають інші патології, такі як представлені на графіку, це цукровий діабет ІІ-го типу і також це можуть бути коронарні захворювання і гіпертензія.
За статистикою на ожиріння страждає 23% населення Європи, 58,7% мають зайву вагу. Україна займає 14 місце серед європейських країн за кількістю людей з ожирінням - 24,1%. Більше 1,9 млрд людей на планеті мають надлишкову вагу, з них 650 млн мають ожиріння. Всі ці цифри мають схильність зростати з кожним роком. Однозначно можна сказати, що очікувана тривалість життя у людей з ожирінням значно менша ніж у людей без ожиріння.
#юзвенко #ендокринологія #синдромапное #конференція #ендокриннапатологія #пацієнтзапное #ендокринолог #збільшеннямаситіла #цукровийдіабет #ожиріння #метаболічнийсиндром #гіперліпідемія #гіпотеріоз #акромегалія #somnocheck #метфармін #низькийтестостерон #сексуальнадисфункція #деприваціясну #предіабет #стеатогепатоз #гіпоксемія #гепатозпечінки #інсульт #інфаркт #вітамінд #полісомнографія #якіснийсон #порушеннядихання #центрендокринноїхірургії
⭐ Лабораторія сну доктора Погорецького:
➤ Наш сайт - www.sleeplab.com.ua
➤ Facebook - / sleeplab.ukraine
➤ Instagram - / son_i_dyhanie
➤ Telegram - t.me/sleeplab_ua
➤ Viber - invite.viber.com/?g2=AQBwfpXy...

Пікірлер

    Келесі