►Drewniana podłoga i fundament punktowy? Dom szkieletowy i OSB? Dom za 100 tys #18

Budowa domu szkieletowego krok po kroku. Dom szkieletowy - Fundament punktowy i drewniana podłoga? Podłoga na legarach i OSB w domu szkieletowym + BONUS! Odcinek co PIĄTEK o 18:00!
Strona: www.tanidomszkieletowy.pl Subskrybuj: bit.ly/2OrJZ6f Playlista: bit.ly/2Gy6phL
#TaniDomSzkieletowy #drzeky #domszkieletowy #domza100tys #domsamemu
Hej! Witam Cię na kanale Tani Dom Szkieletowy!
Zapraszam Cię na stronę firmową, gdzie znajdziesz wiele ciekawych ofert i informacji:
www.tanidomszkieletowy.pl
Sprawdź też koniecznie naszą ofertę domków na zgłoszenie:
Astra (pow. 31,1m2) - www.tanidomszkieletowy.pl/dom...
Astra Plus (pow. 56,3m2) - www.tanidomszkieletowy.pl/dom...
Stella (pow. 31,2m2) - www.tanidomszkieletowy.pl/dom...
Stella Plus (pow. 57,2m2) - www.tanidomszkieletowy.pl/dom...
Delta (pow. 14,9m2) - www.tanidomszkieletowy.pl/dom...
Sigma (pow. 7m2) - www.tanidomszkieletowy.pl/dom...
Odwiedź też naszego Instagrama:
/ tanidomszkieletowy
Dołącz do grupy na Facebook'u i bądź na bieżąco z najnowszymi postami:
/ 395403498529821
Polub firmową stronę na Facebook'u, żeby śledzić aktualną ofertę i promocje:
/ tanidomszkieletowy
Regularnie, co piątek o 18:00 jest wypuszczany nowy odcinek!!!
Już w kolejnym: Fundament tradycyjny - ławy, ściany, krok po kroku
Ciekawy blog z wieloma informacjami na temat budowy domu, który polecam:
www.wybudujmydom.pl/
Dbam jak umiem o jakość treści i przystępność informacji, które w nich zawieram. Dzielę się tutaj zdobywaną latami wiedzą, umiejętnościami i przemyśleniami.
Każdy odcinek bazuje na doświadczeniu zdobytym przy tworzeniu poprzedniego, więc systematycznie jest stawiany krok do przodu :)
Oglądając regularnie filmy, śledząc portale społecznościowe oraz odwiedzając stronę internetową będziesz na bieżąco z aktualną ofertą i promocjami. Ponadto zdobędziesz wiedzę o najważniejszych elementach przygotowania do budowy, zobaczysz jak zaprojektować własny dom a potem jak go zbudować!
Staram się przedstawić istotne zagadnienia przez pryzmat mojego podejścia i poglądu na życie, więc będzie trochę kalkulacji i obliczeń ale też humoru i chłodnej analizy problemów, które przcież wszyscy napotykamy na swojej drodze :)
Subskrybuj, bo nagrywam bardzo ciekawą serię filmów, dodawanych regularnie i każdy z nich będzie dla Ciebie przydatny!
Nie wierzysz? Sprawdź :)
Do zobaczenia i usłyszenia!
Firmowa strona internetowa: www.tanidomszkieletowy.pl
Subskrybuj: bit.ly/2OrJZ6f
Playlista: bit.ly/2Gy6phL
Intro: bit.ly/2S3e4tB

Пікірлер: 173

  • @drzeky
    @drzeky4 жыл бұрын

    A Ty pamiętałeś, żeby *subskrybować? **bit.ly/2OrJZ6f* *Sprawdź aktualną ofertę domów: **www.tanidomszkieletowy.pl* Dzisiaj pokazałem Wam przykładową podłogę na legarach na gruncie, przy okazji macie namiastkę tutoriala programu SketchUp :) W następnych odcinkach przybliżymy sobie temat fundamentu tradycyjnego czyli ław, stóp i ścian fundamentowych oraz podłogi na gruncie, czyli najbardziej klasycznego fundamentu. Dajcie znać, czy chcielibyście, żebym nagrał poradnik z obsługi tego programu pod kątem projektowania domu, w szczególności konstrukcji szkieletowych!

  • @michal_pasieka_komorow

    @michal_pasieka_komorow

    4 жыл бұрын

    Dobry pomysł! Jestem za! Czekam z niecierpliwością

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz :) Przyda się nauka obsługi programu od zera, żebyście potrafili projektować tak jak ja to pokazuję w przerywnikach w tym filmie? Czy po prostu w przyszłych filmach pokazywać więcej nagrań jak coś robię w programie?

  • @michal_pasieka_komorow

    @michal_pasieka_komorow

    4 жыл бұрын

    Więcej projektowania z tematyką szkieletów A nauka przy okazji ;)

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Ok, wezmę to pod uwagę :)

  • @folkmusicshop1081
    @folkmusicshop10814 жыл бұрын

    Na podlasiu są domy dwu-trzy piętrowe z bala, podwalina ułożona na 2 warstwach cegieł ledwo sklejonych starą zaprawą wapienną, na to idzie podwalina 10x12 czasem 12x12cm na to idą tzw. płazy czyli coś jak bale tylko węższe , i mają góra 10cm grubości a wysokości 20-parę do 30cm. Na wpustach między dwoma kolejnymi warstwami są belki stropowe 12x12 albo 12x10 nawet widziałem 10x10 i kolejne piętro, najwyższy budynek tak zbudowany mam na swojej dzielnicy (bojary w białymstoku) ma 2 piętra + strych czyli parter , pierwsze , drugie i strych.Wszystko pokryte starą grubą dachówką ceramiczną tzw. holenderką, domy te są prawie wszystkie zabytkami (mają tabliczki nawet) są skrzętnie konserwowane pokostem , impregnatami, niektóre mają już po ok 80 lat i dalej stoją.Nadmienię ze mowa tu o takich drewnianych kamienicach gdzie na każdym poziomie są ze 3 mieszkania po 50-60m2 każde.Zaś ty polecasz na mały parterowy domek o powierzchni kilkadziesiąt metrów belki nawet 16x16cm. Jak dla mnie dzisiejsze budownictwo jest mega przewymiarowane myślę że to po to żeby ludzie wyskakiwali z kasy i tartaki miały zarobek.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Odpowiedziałem Ci na temat sensowności tych przekrojów pod innym Twoim komentarzem pod tym filmem. Dodam tylko, że proponuję taki przekrój jedynie na najniższe kantówki. Reszta już ze standardowych przekrojów 45x145mm.

  • @conradcullen8029
    @conradcullen80293 жыл бұрын

    Płyty Osb czy inne mazane lepikami od spodu to słaby pomysł- próbowałem przy budowie swojego szkieletowca 35m2. Przed rozpoczęciem budowy niestety nie mogłem znaleźć nigdzie informacji jak prawidłowo taką podłogę wykonać- wszędzie był sposób opisany jak w tym filmie. Wykonałem w tej technologii również i swoją podłogę. Niestety jest to błędna technologia. Podczas zimy otworzyłem podłogę i co się okazało - między spodem wełny a osb miałem wodę. Podłogę przebudowałem i wykonałem tak: od spodu: -drobna stalowa siatka na gryzonie -wiatro izolacja klejona taśmami dedykowanymi celem zapobiegania przewiewaniu wełny -wełna 15cm między legary -wełna 10cm ułożona krzyżowo między kolejne legary -folia alufox klejona taśmami -płyty Mfp pióro-wpust Nie mam żadnego ogrzewania podłogowego. Podczas mrozów -15 dzieciaki biegały boso wewnątrz. Dobrze jest na grunt pod domkiem ułożyć grubą folię celem ograniczenia oddawania wilgoci przez grunt , ja użyłem folii kubełkowej i spisuje się świetnie. Podłoga wisząca na gruntem jest to jedne z najlepszych rozwiązań do szkieletowców. Szwecja w domach drewnianych czy w UK w domach Wiktorjańskich murowanych są podłogi wiszące drewniane. Taka podłoga nie ciągnie tak zimna i wilgoci jak tradycyjne podłogi betonowe. Pozdro.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    To ciekawe skąd tak duża ilość wody w tamtym miejscu. Może nie dał Pan folii opóźniającej parę wodną na podłogę? Albo też płyty osb były zbyt blisko gruntu? Proszę pamiętać, że ciepłe powietrze, uciekające przez wentylację, z racji istnienia grawitacji ulatuje w górę, nie w dół.

  • @conradcullen8029

    @conradcullen8029

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Też byłem zaskoczony wodą (nie były to duże ilości ale wełna na styku z płytą była ewidentnie mokra)w tamtym miejscu, oczywiście opóźniacz pary wodnej był na miejscu, płyty Osb 70cm od gruntu. Wyrzucenie ich ze spodu podłogi załatwiło temat, jest sucho i ciepło.

  • @dolar7949

    @dolar7949

    2 ай бұрын

    Mam do pana pytanie

  • @mayl84
    @mayl844 ай бұрын

    witam, czy te belki główne podporowe 150x150 dobrze czyms pomalować? np dysperbitem? bo te płyty osb ktore na nich beda lezec dobrze jest pomalowac od strony gruntu wlasnie dysperbitem zeby nie wilgotniały i tak samo zastanawiam sie czy nie pomalowac od razu tych głównych belek 150x150. Jak Pan uważa?

  • @drzeky

    @drzeky

    4 ай бұрын

    Witaj Można zabezpieczyć od spodu i z boków ale nie z każdej strony aby drewno miało możliwość regulacji wilgotności.

  • @kazimierzdziewulski8220
    @kazimierzdziewulski82202 жыл бұрын

    Super poradnik

  • @drzeky

    @drzeky

    2 жыл бұрын

    Dziękuję, cieszę się, że pomogłem ;)

  • @facetzgarami4966
    @facetzgarami49663 жыл бұрын

    Cześć! zdradź proszę jaki to program do projektowania ? pozdrawiam i z góry dziękuję

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witaj. W tym odcinku korzystałem ze SketchUp

  • @darek6533
    @darek65333 жыл бұрын

    Świetne te Twoje filmy! Mam pytanie ponieważ. Juz zgłupiałem.. Od którego punktu liczyć wysokości domu? Mam lekki spadek . Od najwyższego punku terenu w miejscu stawiania fundamentu , od wysokości słupów , ramy czy tez gotowego stelaża podłogi ? Pozdrawiam

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witam i dziękuję za docenienie :) Wysokość budynku liczy się od poziomu gruntu przy najniższym wejściu do budynku. W najczęstszym przypadku jest to po prostu wymiar od ziemi przy wejściu do domu, do samego szczytu dachu, z wliczeniem jego poszycia (blachodachówka, gont, dachówka itp) w miejscu gąsiorów.

  • @darek6533

    @darek6533

    3 жыл бұрын

    Tani Dom Szkieletowy - drzeky ツ 🙂czyli słupy jak najniżej w wyższym miejscu gruntu aby oszczędzić na wysokości budynku przy których mam ograniczenia. Dziekuje za szybka odpowiedz i oglądam kolejne Twoje odcinki.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Słupy przy wejściu jak najniżej ale też bez przesady. Powinny mieć z 15cm ponad gruntem, żeby chronić drewno.

  • @82tebeb
    @82tebeb3 жыл бұрын

    Witam jakiej gróbości są słupy fundamentowe. Czy Wylewane były bezpośrednio w wywiercony otwór, czy wykorzystywane były rury PCV kanalizacyjne, czy coś podobnego.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witam. Średnica 25-30cm, lane w grunt po zrobieniu odwiertu, nad gruntem można dać tuby szalunkowe z kartonu np.

  • @82tebeb

    @82tebeb

    3 жыл бұрын

    Super dziękuję za odpowiedź

  • @m3rci4
    @m3rci4 Жыл бұрын

    Jaki program używasz do wyliczeń drzewa ile potrzeba itp oraz do projektowania takiego jak tutaj widziałem ze pisałeś ze jest filmik ale nie mogę znaleść

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    Program do projektowania to sketchup, jeśli chodzi o wyliczanie drewna to jest to dosyć karkołomne, więc polecam poszukać własnych rozwiązań

  • @jacek4773
    @jacek47734 жыл бұрын

    Cześć Jacek, dzięki za wstawki. W tej chwili oczekuję na odzew ze starostwa na zgłoszenie budowy domku letniskowego w systemie szkieletowym z fundamentem punktowym na działce rolnej. Projekt zrobiłem sobie sam właśnie w Sketchup'ie, wszystko wirtualnie gotowe a tu niespodzianka - inny Jacek już po robocie i z poradami przychodzi. Z tym że u mnie plan szalony, może realny bo w 10 tyś. chcę się zmieścić ze stanem surowym i sam będę budował. Czekam na więcej!

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Witam imiennika :) 10 tys na sso powinno przy takiej malej konstrukcji wystarczyć, pytanie czy udało Ci się zoptymalizować konstrukcję szkieletu aby zminimalizować zużycie drewna i ilość odpadów? Gorzej z SSZ, bo na cenę okien i drzwi wpływu nie masz, chyba, że też chcesz sam je robić :) Ciesze się, że dołączają do tego kanału kolejni zaradni ludzie, którzy mimo wątpliwości próbują i się nie poddają!

  • @jacek4773

    @jacek4773

    4 жыл бұрын

    @@drzeky Okna nawet jak znajdę używane to nie będę narzekał ;] Starałem się przy projektowaniu używać tego samego wymiaru belek gdzie się da i wyszło mi ok. 4m3 tarcicy bez zapasu bezpieczeństwa licząc po prostu ilość belek z projektu. Wolę na pierwszą konstrukcję nie odchudzać szkieletu żeby zobaczyć jak to wyjdzie z solidnością konstrukcji. Legary co 55cm, w ścianie średnio 50cm, krokwie ok 80cm rozstaw. Największą zaletą projektowania w Sketchupie jest to że można ustawić wszystko i robić poprawki których na budowie już się nie zrobi a było tego dużo w moim projekcie.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Projekt szkieletu przed budową to konieczność. Nie wyobrażam sobie robienia tego z podejściem "a jakoś to będzie". Pisząc o optymalizacji szkieletu miałem na myśli nie jego odchudzanie ale takie dobieranie wymiarów, żeby np odpady z robienia jednego elementu były elementami innego. Dosyć dziwne masz te rozstawy swoją drogą... przy 55cm, 50cm i 80cm zarówno płyty gk jak i konstrukcyjne będą miały zawsze odpady. Nie bez powodu najczęściej spotykane są 40, 60, czy 62,5cm. Tak samo krokwie powinny wypadać tam gdzie są słupki ściany, z możliwym przesunięciem o kilka cm, żeby nie stały na oczepach w miejscach bez podparcia.

  • @jacek4773

    @jacek4773

    4 жыл бұрын

    @@drzeky Tak też kombinowałem z odpadami żeby je użyć i są faktycznie do odzysku. Rozstaw to mam chaotyczny ze względu na skomplikowane upakowanie otworów i ścian wewnętrznych ale "docinałem" sobie tak OSB i przekładałem belki żeby nie było odpadu ;] Podparcie krokwi akurat sprawdziłem w paru miejscach są na oczepach to jeszcze je przesunę - dzięki za uwagę. Przez środek domku jest jeszcze ściana działowa na której podpiera się dach także liczę że nie będzie tragedii. Dach zresztą płaski i lekki z papy i gontu.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Akurat projektuje się tak, żeby słupki wypadały w tej samej odległości, niezależnie od otworów. Ale faktycznie takie projektowanie nie jest najprostsze. Po prostu nie dość, że sobie narobisz odpadów, to jeszcze się umordujesz przycinając każdą płytę na inny wymiar :) Na działówce nie radzę niczego opierać, bo nie od tego jest. Zwłaszcza jak to będzie stelaż z profili i płyt gk, które muszą mieć luzy u góry i na dole, bo będą pęknięcia. Jak działówka jest na szkielecie drewnianym to trzeba tam zaprojektować nadproża nośne, bo też mogą wyjść nieprzyjemności, gdy strop siądzie i drzwi przestaną się otwierać, bo otwór drzwiowy zmieni wymiary. Pamiętaj, że dach płaski owszem, jest lżejszy ale jego ciężar nie jest jedynym branym pod uwagę. Przy obciążeniu śniegiem, przez mały kąt dachu, staje się zdecydowanie cięższy od dwuspadowego. A wystarczy raz przekroczyć możliwości konstrukcji i problemy gotowe. W żadnym razie jednak nie neguję Twoich pomysłów, po prostu może spójrz na swój projekt pod tym kątem i może uda Ci się coś ulepszyć.

  • @dorotakasa5791
    @dorotakasa57915 ай бұрын

    @drzeky Witam 😊 Ja wiem, że to stary materiał, ale spróbuję :) Domek holenderski już zadaszony, ocieplony dach i elewacja (robił fachura), wymienione okna. Teraz chcę sama zająć się podłogą. Istniejąca konstrukcja (idąc od dołu): stalowa rama, drewniane legary (chyba ok 10cm wysokości), folia, płyta wiórowa. Jest dostęp od spodu (wcisnę się 😂). Na początek wyczyszczę i zakonserwuję stalową ramę (CZYM?) i legary (jakiś środek bitumiczny?). I teraz pytanie: jakie ocieplenie? Myślałam o płytach typu Kingspan + jakaś pianka(jaka?) przy rurach 🤔 Czy dawać oprócz tego jakąś folię? Pomóżcie babie, proszę 🤯

  • @drzeky

    @drzeky

    4 ай бұрын

    Hej ;) Muszę dbać o kobiety na tym kanale, bo stanowicie może 5% oglądających :P Stalowy szkielet nie jest zabezpieczony antykorozyjnie? Czy jest możliwość demontażu płyt wiórowych (na pewno wiórowe a nie osb?) żeby dostać się od góry? Jak tak, to najlepiej od spodu dać siatkę stalową, na nią wełnę 10cm. Ciężko mi wnioskować po tych informacjach, bo nie wszystko napisałaś. Najprościej będzie jak zadzwonisz, to lepiej doradzę 799870860

  • @dorotakasa5791

    @dorotakasa5791

    4 ай бұрын

    @@drzeky Super, dzięki, odezwę się o jakiejś przyzwoitej porze ;) P.S. Rama kiedyś cieszyła się jakimś tam zabezpieczeniem (ocynk to nie był 🙄, malowana), ale ząb czasu zaczyna być na niej widoczny (ślady korozji) P.S.2 Na pewno nie OSB 🙃... Z OSB zrobiona podłoga nowo powstałego poddasza, a pod nogami jakiś stary paździoch - różnią się 😁

  • @drzeky

    @drzeky

    4 ай бұрын

    To niezły ten ocynk był jak przerdzewiało wszystko ;) Cóż, więcej nie pomogę bez głębszej znajomości problemu, jak coś to pytaj.

  • @marcinbanasiak5946
    @marcinbanasiak59463 жыл бұрын

    Cześć, tak się zastanawiam nad twoim pomysłem podłogi. Późniejszych odcinkach mówisz o tym żeby dom szkieletowy był otwarty dyfuzyjnie. Przy tym schemacie mamy osb izolacje i znowu osb. Mówią żeby unikać takiego rozwiązania przy ścianach lepiej osb dać z 1 strony od wewnątrz do usztywnienia konstrukcji o ile wymaga tego projekt aaa od zewnątrz coś bardziej otwartego dyfuzyjnie żeby Wełna się w środku nie kisiła.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witaj, dziękuję za zainteresowanie moimi filmami! Owszem, w wielu odcinkach tłumaczę zagadnienie ściany otwartej dyfuzyjnie wraz z podstawowymi zjawiskami fizycznymi, które mają na to wpływ. Bardzo często podkreślam też, żeby nie demonizować tak samego problemu pary wodnej, bo ledwie kilka % z tej, która jest w domu, zostaje oddana na zewnątrz przez ściany. Zdecydowana większość ulatuje wentylacją i to do tego powinniśmy się szczególnie przyłożyć. Ponadto, odpowiadając na Twoje pytanie, para wodna w wyniku dyfuzji (tych szczątkowych kilka %) ucieka głównie przez strop, dach i ściany. Najmniej przez podłogę. W ścianach faktycznie odradzałbym osb z 2 stron ale głównie przez brak sensowności w takim rozwiązaniu - są to niepotrzebne koszta. Dodam też, że przy fundamencie punktowym spód podłogi jest bardzo dobrze wentylowany, więc wszelaka wilgoć jest dobrze usuwana i nie ma problemy z "kiszeniem się" wełny. Mam nadzieję, że pomogłem :)

  • @utiwawa
    @utiwawa3 жыл бұрын

    Przy belkach 45x145 jak wpakować tam 15cm styropianu ? Te 0.5 centymetra docisnie osb?

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witam! Na wstępie powiem, że ja zwolennikiem styropianu nie jestem. W tym wypadku chociażby przez fakt niemożliwości dopasowania go szczelnie do konstrukcji drewnianej. Ale odnosząc się do pytania: tak, to pół cm styropianu zostanie ściśnięte przez płyty, podczas dokręcania ich wkrętami. Pozdrawiam

  • @Sebaskas
    @Sebaskas3 жыл бұрын

    Dziękuję . Pomocny film.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Cieszę się :) Zapraszam na więcej!

  • @wojtas04
    @wojtas044 жыл бұрын

    Witam bardzo przydatny film czegoś takiego potrzebowałem. Przymierzam się do budowy altany 16m2 4x4 z jedno spadowym dachem wysokość ok 2,20m właśnie na takich słupach. Jaką grubość powinny mieć takie słupy, jaki rozstaw czy co dwa metry wystarczy? na taki mały domek też dać kantówki 15x15cm czy mogę dać mniejsze. Ps. czekam na film o ściankach i tak przydał by się poradnik z obsługi programu

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Witam i dziękuję za komentarz. Myślę, że rozstawy oscylujące przy 1,5 na tak mały domek są ok, grubość a raczej średnica około 20cm. Wymiar kantówki jest dosyć istotny ale myślę, ze 14x14 powinno wystarczyć, zwłaszcza, że budynek jest niski. Pozdrawiam i zachęcam do oglądania na bieżąco!

  • @folkmusicshop1081

    @folkmusicshop1081

    4 жыл бұрын

    Na co ci w ogóle jakikolwiek fundament lany z betonu na takie małe coś ?? Zdejmij warstwę darni i ziemi chociaż z 15-20cm, poukładaj płyty chodnikowe po jednej na każdym rogu i po jednej na środek każdej ściany, popodkopuj o pare cm te które sa za wysoko tak by wszystkie z nich były w jednym poziomie lekko podobijaj młotkiem przez kawał drewna sprawdź na koniec już idealnie pod łatę z poziomicą czy wszystkie są równo.Na każą płytkę chodnikową daj kawałek papy - najlepiej na gorąco lub przyklej na zimno na jakiś lepik.Do tego przykręć podwalinę np. na jakieś większe kołki rozporowe wystarczą 1-2szt na każdą płytę chodnikową i już na tym buduj. Zamiast płytek chodnikowych mogą być tzw. trylinki jak dobrze poszukasz to ci ktoś nawet da kilka za przysłowiowe piwo. Dopiero przy budynkach co mają te przynajmniej 25m2 się opłaca robić jakikolwiek typowy fundament nawet punktowy.

  • @folkmusicshop1081

    @folkmusicshop1081

    4 жыл бұрын

    Nie chciałbym się czepiać, ale mam wrażenie że chyba trochę teoretyzujesz z tymi rozmiarami belek, takie przekroje belek to "ciutkę" przyduże.Proponujesz kantówkę na podwalinę altanki kilkunastometrowej takiego przekroju że dwupiętrowy pensjonat by na tym postawił. W ogle teraz jest taka tendencja przewymiarowywania wszystkiego co się da, jakbyś zobaczył więźbę dachową na starych ponad 100 letnich budynkach gdzie było na tym jeszcze pełne deskowanie + papa + dachówka karpiówka ceramiczna która waży b. dużo to byś się zdziwił , bo dziś to nawet by nikt wiaty na takiej wieźbie nie zrobił ,a to wszystko stoi po 100 lat z takim obciążęniem i nic się nie dzieje. Ps. Jestem Cieślą - stolarzem budowlanym, stolarzem sztukatorem, pracowałem przy odbudowach historycznych budowli, starych mebli etc... w drewnie siedzę od dziecka w rodzinie też wszyscy w tej branży łącznie z teściem - też się cieśla trafił :) więc wiem co mówię.Szkoda wycinać drzew żeby stawiać aż tak przewymiarowane budynki.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Witaj, dziękuję za obszerny komentarz. Postaram się odnieść możliwie jak najbardziej merytorycznie. Przekroje elementów najniższych warstw takiego domku powinny być takie z kilku względów: To nie jest element podparty w całości, lecz punktowo. Musi on więc mieć odpowiednią wytrzymałość nie tylko na ściskanie (jak w podwalinie domu szkieletowego) ale również na zginanie. A to wymaga tych centymetrów. Nikt też nie będzie specjalnie przeliczał takiego fundamentu, dlatego zazwyczaj dobiera się grubsze przekroje. Po drugie inaczej niż w konstrukcji na fundamencie tradycyjnym te elementy są cały czas narażone na czynniki atmosferyczne. Więc dobiera się je przewymiarowane (przyznaję Ci tu rację) aby nie martwić się tym zagadnieniem. Po trzecie dla wielu ludzi takie domki to przestają być już szopy czy altanki ale często zaczynają byc inwestycjami, dla niektórych i wydatkiem życia. Nic więc dziwnego, że idzie się w stronę możliwie najbardziej trwałej konstrukcji. Inna sprawa, że to wcale nie muszą być grube kantówki lecz poskręcane ze sobą deski o mniejszych przekrojach. Właśnie w oparciu o ten pomysł kończę projektować kilka domków do 35m^2. Jak skończę i zrobię jakieś wizualizacje, to na pewno pojawią się tu na kanale :) A co do samego posadowienia na płytach... przecież nie chodzi tu jedynie o zapadanie się fundamentu ale również o wysadzanie go do góry przez zamarzającą wodę. Właśnie z tego powodu fundament musi sięgać poniżej przemarzania gruntu.

  • @krzysiekklejszmit6967
    @krzysiekklejszmit69673 жыл бұрын

    Takie pytanko. Czy dawałbyś taką choćby minimalną dylatację na przy płytach OSB? Czy można w tej akurat podłodze podarować ją sobie, bo nie będzie rozprężeń pod wpływem ciepła? Jak wiadomo od dołu zimna temperatura. Dzięki z góry za odpowiedź.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witaj. Dylatacja zawsze między płytami. 3-4mm, zwłaszcza na podłodze, bo będzie nieziemsko to strzelać i skrzypieć w miejscach gdzie nie będzie podparta.

  • @krzysiekklejszmit6967

    @krzysiekklejszmit6967

    3 жыл бұрын

    @@drzeky wiem, że to stary wątek, ale co w tą dylatację, by nie było dziur?(głównie chodzi o dolną warstwę płyt). Silikon czy klej montażowy? I pytanie z innej beczki. Czy firma TBS buduje domy jednorodzinne? Można zadzwonić, poprosić o wycenę budowy konkretnego projektu przez firmę? Wiem, że kanał zachęca do budowy systemem gosp., ale ja sam nie zbuduję i potrzebuję fachowców.

  • @krzysiekklejszmit6967

    @krzysiekklejszmit6967

    3 жыл бұрын

    Aha, działka jest obok Olkusza, więc w promieniu 100km od siedziby.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    No Panie Krzysztofie przyznam, że to chyba rekord na tym kanale. Wątek odkopany po kilku miesiącach :) Odnośnie pytania o dylatację - niczym nie uszczelnia się dylatacji pomiędzy osb, nie ma to sensu. Większość wypada i tak w miejscach gdzie są słupki, resztę zakryje wiatroizolacja.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Co do pytania o działalność firmy Tani Dom Szkieletowy, to jak najbardziej jest możliwość realizacji domu jednorodzinnego. Proszę wysłać zapytanie na kontakt@tanidomszkieletowy.pl albo przedzwonić 799870860. Pozdrawiam

  • @waldemarbudzinski8240
    @waldemarbudzinski82404 жыл бұрын

    Witam. Czy da się coś wymyśleć aby przy końcowym etapie projektu te fundamenty punktowe nie były widoczne?

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Dobry wieczór! Problem z tym fundamentem jest taki, że stanowi on również funkcję wentylacyjną drewnianej podłogi. Można usypać wał z ziemi ale przewiew należy zachować. Jeśli konstrukcja podłogi i ścian wystaje poza obrys słupów, to można z elewacją zejść poniżej ścian i w niej umieścić kratki wentylacyjne.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    z tą blachą to brzmi mi trochę jak budki dla bezdomnych sklecone z tego co jest pod ręką :P Ale żywopłot brzmi ciekawie, pytanie czy one potrafią być gęste, gdy mają tych 15cm?

  • @mayl84
    @mayl843 жыл бұрын

    hej, filmik ok ale brakuje mi tutaj informacji o wiatroizolacji. Czy daje się ją np na pierwszą od spodu warstwę osb? czy kiedy? nie lepiej by bylo gdyby była od gruntu pierwsza warstwa osb, wiatroizolacja, wełna ( jaką walne dać ? skalną czy mineralną? ) oraz osb a na osb folia paroizolacyjna oraz podłoga czy to panele czy np deska lakierowana??

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Jak już dawać wiatroizolację to żeby również chroniła osb. Ale te płyty spokojnie dadzą sobie radę, zabezpieczone np masą bitumiczną, byle nie były zbyt blisko gruntu (co najmniej kilkanaście cm ponad nim)

  • @mayl84

    @mayl84

    3 жыл бұрын

    @@drzeky ok czyli na stopy betonowe albo bloczki pierwsze belki a potem wiatroizolacja, na nią pomalowana OSB i potem juz rama na wełnę. Czy ta rama ma mieć odstępy pomiedzy belkami 60cm? jaki odstęp sie robi, zeby OSB sie ładnie na krawędziach spinała??

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Ciężko w komentarzach wykładać wiedzę z zakresu budownictwa szkieletowego. OSB ma wymiar 1,25 x 2,5 metra i do tego wypada się dopasować, inaczej będą odpady. Jednak raczej gęściej niż rzadziej ponieważ podłoga może się uginać. Albo się osb maluje albo daje wiatroizolacje, nie trzeba obu zabiegów naraz.

  • @mayl84

    @mayl84

    2 жыл бұрын

    Czyli reasumując od spodu. Płyta osb pomalowana ta masa czarna , później może iść siatka na gryzonie, później od razu wełna bez foli paroizolacyjnej? Na wełnę na pewno już folią paroizolacyjna, później kolejna płyta osb już gruba np 22 żeby podłoga się nie uginala i na to już np podkład pod filie grzewcze, folie grzewcze, folią paroizolacyjna i panele winylowe?? Zastanawia mnie to czy przed wełna nie powinno się dać foli paroizolacyjnej 0,2mm ale z drugiej strony w razie czego wełna będzie zamknięta między 2 warstwami foli to już w ogólew razie przecieku nic nie odparuje tylko będzie gnic. Co o tym sądzisz? Bo gdzieś już na yt widziałem taka akcje ze wełna była z obu stron zamknięta filią.....

  • @drzeky

    @drzeky

    2 жыл бұрын

    Ale sie Pan obudził po roku ;) Przez podłogę nie idzie tyle wilgoci co przez ściany i dach. OSB na dole wystarcza zamiast siatki. Można na osb dać wiatroizolację, potem wełna, folia, osb i tyle (potem parkiet czy co tam ma być). Jedynie w łazience proponuję folię w płynie na płytę.

  • @przemekuliski3693
    @przemekuliski3693 Жыл бұрын

    jak przy takiej podłodze budynku wykonać łazienkę? a dokładniej to instalacje puszczać trzeba pod nią? i co w sytuacji kiedy się chce wykonać odpływ liniowy. zamiast gornej warstwy osb mozna wykonac wylewke miksokretem na calosci?

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    Przy grubych legarach można poprowadzic to w warstwie podłogi, ewentualnie pod nią ale trzeba to dobrze zaizolować aby nie było przemarzania. Co do wylewki, to można ale obciążenie nie może być zbyt duże a podkład dałbym z 2 płyt osb 12mm na mijankę.

  • @przemekuliski3693

    @przemekuliski3693

    Жыл бұрын

    @@drzeky czyli więcej komplikacji w tym przypadku, co przy 70-90m2 już niweluje przewagę słupów na rzecz fundamentu tradycyjnego

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    przewaga słupów to koszty i ogromna łatwość wykonania. Wraz ze wzrostem metrażu te różnice rosną a nie maleją

  • @konradkowarski7919
    @konradkowarski79195 ай бұрын

    Uważam, że jest to najbardziej niedoecniany kanał na KZread. Masz zdecydowanie za mało subskrybentów w stosunku do fenomenalnej roboty jaką wykonujesz. Gratuluję, uczę się od Ciebie i podziwiam. Spróbuję odtworzyć to co robisz w rzeczywistości, choć będzie to bardzo trudne z moimi lewymi kończynami. Ludzie! Subskrybujcie, bo zasługuje na to! Pozdrawiam

  • @drzeky

    @drzeky

    4 ай бұрын

    Dziekuję ;)

  • @antoniantonowski7953
    @antoniantonowski79533 жыл бұрын

    Czy można dac między kantowkami nosnymi ocieplenie, na to osb i gotowa podłoga? od spodu zabezpieczenie przed wilgocią i gryzoniami

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Jak uda się Panu sensownie zaprojektować taką podłogę to czemu nie. Wypadałoby jednak mieć obwodowe podparcie ścian a nie tylko tam, gdzie wypadają kantówki.

  • @antoniantonowski7953

    @antoniantonowski7953

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Tak właśnie myślałem fundament zrobić jako ramę po obwodzie- podparcie dla ścian i oczywiście środek w kratownice. Rozumiem, że całym problemem jest założenie od spodu siatki i osb trzymającej. ocieplenie.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Problemem jest takie skonstruowanie podłogi aby umożliwić wystarczające podparcie dla osb oraz dać szansę ścianom na solidne zamocowanie.

  • @lesawjakubowski9202

    @lesawjakubowski9202

    11 ай бұрын

    @@drzeky No właśnie. W tym rozwiązaniu i jemu podobnymi można solidnie i dosyć prosto zamocować ściany do ramy podłogi. Pytanie jak solidnie zamocować ramę podłogi do belek (kantówek) nośnych? Zewnętrzne belki ramy są położone na sztorc na kantówki podporowe. Jak je solidnie połączyć? Pozdrawiam i dziękuję za filmiki - można z nich dużą wiedzę pozyskać!

  • @ukaszStarzyk
    @ukaszStarzyk2 жыл бұрын

    A jak rozwiązać izolacje podłogi już w istniejącym domku letniskowym gdzie podłoga to tylko 20mm deska a pod nią pustka do ziemi. Przygotowuje się do przerobienia domku letniskowego na całoroczny

  • @drzeky

    @drzeky

    2 жыл бұрын

    Dobry wieczór. Ta 2cm deska przecież musi stać na jakiejś kratownicy. Proszę w niej umieścić izolację z wełny.

  • @MichalK_Photo
    @MichalK_Photo4 жыл бұрын

    Proszę w kolejnych filmach o wyrównanie głośności dźwięku, bo muzyka jest za głośno w porównaniu do mowy :).

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Witam i dziękuję za komentarz :) W kolejnych odcinkach staram się, żeby było coraz lepiej z dźwiękiem ale też innymi aspektami. Zapraszam do bycia na bieżąco :)

  • @peterschiffer3582
    @peterschiffer35824 жыл бұрын

    @9:32 To wyglada tak jak bys kladl deski juz na OSB plyty? Czy to jest naprawde poprawnie ?

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Tak, bezpośrednio. To najprostsze rozwiązanie. OSB oczywiście zaizolowane solidnie dysperbitem wcześniej. Wspomniałem też o stosowaniu siatek przeciwko gryzoniom.

  • @peterschiffer3582

    @peterschiffer3582

    4 жыл бұрын

    @@drzeky Na poczatku wspomne, ze nie jestem "budowlancem". Mam na mysli, ze wlasciwie nie mam pojecia. To tylko moje sugestie. Wspomnialem, nie z powodu izolacji ale nosnosci. Ciezar calego budynku bedzie na tych plytach OSB rozkladal. Z tego co wiem, plyty OSB maja inne funkcje i sa raczej do tego zastosowania nie przygotowane. Ale jest tyle produkow, ze moge sie mylic i sa OSB plyty ktore sie beda nadawac. Sprawdz na kanale Moc Drewna jezeli chcesz zobaczyc inne rozwiazanie.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Ale ja znam inne rozwiązania, tutaj pokazałem najprostsze. I nie widzę problemu z osb tutaj, bo przecież leży ono na kantówkach, nad nim jest kratownica i kolejna warstwa osb. Działa ono tutaj głównie na ściskanie płyty, więc wytrzymałość na pewno będzie wystarczająca.

  • @ukasz2036
    @ukasz2036 Жыл бұрын

    Czy na takim fundamencie można stawiać dom cało roczny letniskowy do 70m2 czy to tylko fundament do domków letniskowych itp.?

  • @drzeky

    @drzeky

    11 ай бұрын

    Metraż nie ma tu żadnego znaczenia, jedynie konstrukcja ścian i wymagana nośność fundamentu. Bez problemu można zaprojektować i wykonać budynek 70m2 na palach, co zresztą robimy w naszej firmie.

  • @pawesosinski3304
    @pawesosinski33043 жыл бұрын

    A co z ochroną podłogi przed gryzoniami? jakaś siatka? Podwaliny to najważniejsze elementy w budynku. Ich przekrój i rozstaw winien policzyć konstruktor...

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Ochroną są same płyty osb, których gryzoń nie przegryzie. Można też dodać siatkę stalową (już nie pamiętam czy napomknąłem na to w tym odcinku). Jeśli chodzi o przekroje i rozstawy to te elementy są na tyle przewymiarowane a rozwiązania sprawdzone, że nie uważam aby w tak prostych konstrukcjach potrzebna była ingerencja konstruktora.

  • @danziger6433
    @danziger6433 Жыл бұрын

    Od dłuższego czasu oglądam Twój kanał i mam pytanie. Jakie jest Twoje zdanie gdyby zastosować do izolacji podłogi piany PUR zamkniętokomórkowej? Przymierzam się do budowy takiego domu na fundamencie punktowym i dlatego zbieram wszystkie informacje aby nie popełnić błędów. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    Myślę, że to zbyt duży koszt, niemniej powinna zdać egzamin. I tak większość pary wodnej ucieka wentylacją.

  • @danziger6433

    @danziger6433

    Жыл бұрын

    @@drzeky Dziękuję za odpowiedz. W moim przypadku ten koszt nie gra roli. Chodzi mi tylko o szczelność podłogi i dokładne odizolowanie się od podłoża gryzoni i o czas wykonania. Jeden dzień i po robocie. To będzie dom parterowy o powierzchni ok. 85 m. Pod dach również chce zastosować PUR. Nie chce się bawić z wełną. Welna pójdzie tylko na ściany, do wewnątrz i na zewnątrz a na to siatka, klej i natryskowy tynk. Większość robót typu : płyty OSB, ściany z regipsu , wszelkie instalacje, wystawienie okien, drzwi, będę wykonywał sam poza pianowaniem, do tego wynajmę firmę.Pozdrawiam 🤗

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    Jeśli ta piana i tak idzie między krokwie to przemyślałbym danie jej w podłogę. Ekipa będzie i tak, może policzy to preferencyjnie i zrobi "na raz".

  • @danziger6433

    @danziger6433

    Жыл бұрын

    @@drzeky Dziękuję za odpowiedz😊Również tak pomyślałem i być może jakiś rabat dostanę. Dopiero za dwa lata będę startował z tym projektem. Pozdrawiam🤗

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    Powodzenia ;)

  • @Kosiunia84
    @Kosiunia844 жыл бұрын

    Witam 🍻

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Hej! Działasz coś u siebie? :)

  • @robercias
    @robercias3 жыл бұрын

    Witam, robię podłogę wg Pana systemu, nie wiem tylko kiedy i jakie zastosować folie? W podłodze będę miał 20cm styropianu. Pozdrawiam

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witam! Styropian jako izolacja nie wymaga folii. Należy zabezpieczyć osb od spodu dysperbitem przed ewentualną wilgocią z gruntu. Natomiast od góry w miejscach narażonych na wilgoć (łazienki głównie) trzeba pokryć płyty folią w płynie lub podobnymi rozwiązaniami. W pozostałych miejscach na osb można kłaść niemal dowolne wykończenie. Pozdrawiam!

  • @robercias

    @robercias

    3 жыл бұрын

    Mojego komentarza?

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    @@robercias Nie ;) Jakiś troll zaczął wypisywać swoje mądrości pod Pana komentarzem ale chyba youtube uznał to za spam.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    @@robercias Już zrobiłem z tym porządek i swoją odpowiedź też usunąłem, bo bez kontekstu w postaci wypocin tamtego osobnika nie ma ona sensu.

  • @saw-tynk7002

    @saw-tynk7002

    3 жыл бұрын

    @@drzeky rozumiem, że para wodna - o której mowa w filmikach o przekroju ściany, nie jest wypierana przez podłogę, a tylko przez ściany i dach?

  • @goabektvpocztowy9872
    @goabektvpocztowy98724 жыл бұрын

    U mnie stawiali domek i tak oto postawili, konstrukcie równo z ziemią wylali stopy! Konstrukcja ma styk z gruntem okopelem to i dałem folja czarną by drzewo nie miało styku z gruntem ale i tak to nie jest to co miało być ok 10 cm nad gruntem a tak to tera jest w jednym miejscu końcu nawet poniżej gruntu tak jak mówię odkopane, boję się że toć nie postoi, jakieś porady jak zabesieczyc domek?

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Witaj! Tak jak już zacząłeś robić, podkop ziemię pod legarami na tych 10 cm, legary po wyschnięciu i zgrubnym przeczyszczeniu zabezpiecz kilkoma warstwami dysperbitu. Mam nadzieję, ze chociaż między słupami a kantówkami dali jakąś izolację...

  • @goabektvpocztowy9872

    @goabektvpocztowy9872

    4 жыл бұрын

    @@drzeky no właśnie nie te kantowki, tylko zaimpregnowali jeszcze raz, ale tak to one są przykrecone na gwint wypuszczony z tych stup, i tylko ta folia czarna dana od całym budynkiem na ziemi i na tą folie płyty chodnikowe i na legary podłoga, a wokul budynku będę robił drenaż przez to całe obkopywanie budynku

  • @krzysiekklejszmit6967

    @krzysiekklejszmit6967

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Hej! Ile conajmniej powinny być kantówki te 16x16 nad gruntem? Pytam, bo u siebie mam duży spadek na działce i przez różnicę poziomów z tyłu domku będę miał jakieś 50cm aż. Nie chcę mieć jeszcze więcej i z przodu wychodzi mi jakieś 15cm nad gruntem. Czy myślisz, że będzie ok te 15cm? Dzięki!

  • @krzysiekklejszmit6967

    @krzysiekklejszmit6967

    3 жыл бұрын

    Dodam, że kantówki są zaimpregnowane tak jak mówisz i jaki logika nakazuje.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    15 cm spokojnie wystarczy, tylko przeciągnij je od spodu dysperbitem ze 2 razy. Tylko od spodu.

  • @madeinpoland6984
    @madeinpoland69843 жыл бұрын

    Czy podwalina nie powinna być również na bokach dookoła?

  • @madeinpoland6984

    @madeinpoland6984

    3 жыл бұрын

    Chodzi mi o podparcie ścian zewnętrznych.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    W wersji podłogi, którą tu pokazałem na kantówkach leżących na betonie jest jeszcze konstrukcja podłogi i dopiero ściany, podparte na całej powierzchni. Zaprojektowałem jakiś czas temu dosyć innowacyjną konstrukcję podłogi, która pozwala pominąć konieczność dawania grubych kantówek i daje dostęp do przestrzeni z izolacją nawet po postawieniu ścian. Więc rozwiazań jest kilka ale na pewno ściany nie mogą stać na samych kantówkach.

  • @madeinpoland6984

    @madeinpoland6984

    3 жыл бұрын

    @@drzeky W jaki sposób połączyć kantówkę poziomą dolną i pionową ścienną, jeżeli stawialibyśmy ściany po desce- a nie całą ścianę?

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    kantówka pozioma dolna to jak mniemam nie ta, która lezy na słupach, lecz podwalina, czyli spód ściany? 4 wkręty ciesielskie, po 2 na stronę, wkręcane pod kątem.

  • @madeinpoland6984

    @madeinpoland6984

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Tak myślałem, czyli pod kątem z obydwu stron. Jak będę coś stawiał, to będę raczej tak robił, bo w dwie osoby ciężko podnieść ścianę. Co myślisz o klejeniu podwalin z kilku desek np klejem poliuretanowym? Czy ewentualnie w nadprożach ma to sens? Masz projekt garażu w swojej ofercie?

  • @DomBezKredytu843
    @DomBezKredytu843 Жыл бұрын

    Super filmiki Sub i łapka leci

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    Dziękuję ;) Powodzenia z budową!

  • @peterschiffer3582
    @peterschiffer35824 жыл бұрын

    Witaj! Wiec ogladam film za filmem :D Fajny kanal. Ale, jak przedstawiasz rozwiazania techniczne to prosze wyczerpujaco. N.p. @6:06 Ja bym chcial wiedziec jakie inne rozwiazania jeszcze sa. Dzieki!

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Witaj :) Cieszę się, że mój kanał Cię zaciekawił! Staram się dawać tyle informacji technicznych ile mogę i uważam za niezbędne przy omawianym temacie. Jak kiedyś będę bardziej szczegółowo zgłębiał temat podłogi na fundamencie punktowym to zapewne pojawia się takie informacje :)

  • @peterschiffer3582

    @peterschiffer3582

    4 жыл бұрын

    @@drzeky Super. Dziel sie prosze swoimi informacjami a ja bede z checia ogladal i lajkowal :D Interesuje mnie przedewszystkim podloga i dach. Ale najbardziej podloga. Na ten temat nie moglem znalesc za wiele informacji. Szukam rozwiazan tani zwlaszcza gdy sie samemu buduje. Ale tez dobrych. Co do scian raczej jestem zdecydowny, do innej technologii drewnianej.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Inna czyli? Balik? :)

  • @KrzysztofKiedos
    @KrzysztofKiedos4 жыл бұрын

    Następnym razem proszę użyć na koniec składania filmu normalize. :) Ściszanie i poogłaszanie co pół minuty wstawek trochę irytujące:)

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Póki co jestem zmuszony nagrywać mikrofonem studyjnym i osobno nim nagrywam dźwięk, potem przepuszczam przez kompresor i bramkę szumów a osobno obraz. Czekam aż mi dojdzie mikrofon krawatowy, to i Wam i mi będzie prościej :) Ale dziękuję za uwagę :)

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Będe na to bardziej zwracał uwagę :)

  • @webman2027
    @webman20273 жыл бұрын

    Pierwsza warstwa OSB jest wg. mnie niepotrzebna, podobnie jak belki łączące murłaty, wystarczy dobrze przymocować konstrukcję podłogi do murłat.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Witam! Pierwsza warstwa osb chroni izolację od spodu i daje jej podparcie. To jest bardzo przydatne zwłaszcza gdy do podłogi damy wełne zamiast styropianu.

  • @webman2027

    @webman2027

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Można użyć stalową siatkę na gryzonie opartą na linkach, osb nie chroni niestety przed drobnymi zwierzętami.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Według mnie 12mm płyta osb3 jak najbardziej chroni przed małą zwierzyną. Musi byc tylko sumiennie poskręcana, bez dziur.

  • @webman2027

    @webman2027

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Dla myszek to jak zaproszenie do ciepłego mieszkania z wełny albo styropianu :)

  • @michalalowski5390
    @michalalowski53903 жыл бұрын

    Przecież ten schemat podłogi to najkrótsza droga do tego żeby to wszystko zgniło w krótkim czasie. Gdzie szczelina wentylacyjna? Gdzie odprowadzenie wilgoci? Nie dość, że zamiast dolnej warstwy płyt OSB powinny być deski, to jeszcze dodatkowo zaleca Pan żeby nałożyć na te OSB masę dyspersyjną 😭. Katastrofa .

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    A wystarczyło sprawdzić czy ciepłe i wilgotne powietrze wędruje zgodnie z zasadami fizyki czy przeciwnie do nich. Oczywiście rozumiem, że łatwiej było Panu wystosować taki komentarz ale na przyszłość jednak wiedza i doświadczenie pozwalają zrozumieć wiele zagadnień. Pozdrawiam

  • @MrVampirrrLestat
    @MrVampirrrLestat4 жыл бұрын

    Fundament punktowy pod dom 80m2 ?

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Dzień dobry! Ta technologia nie ma ograniczeń powierzchniowych, więc fakt budowy domu 80m^2 nie uniemożliwia zastosowania takiego rozwiązania. Problemem będzie bardziej złożona konstrukcja podłogi, chociaż jej elementy składowe będą takie same jak przy małym domku.

  • @MrVampirrrLestat

    @MrVampirrrLestat

    4 жыл бұрын

    @@drzeky witam. A może miałby Pan w przyszłości możliwość zaprojektowania takiego domu. Myślę że byłoby wielu chętnych bo to nisza na necie.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Pytanie czy byłby popyt? Z moich wyliczeń wyszło, że dom postawiony na fundamencie tradycyjnym nie jest wiele droższy od tego na punktowym. A i ekipę łatwiej znaleźć, i architekta i inżyniera budownictwa, który będzie w projekcie robił obliczenia fundamentu.

  • @endrjuw.1495
    @endrjuw.14954 жыл бұрын

    Trochę złożona wydaje się konstrukcja takiej podłogi... lepiej zwykła posadzka na gruncie i po kłopocie.

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    W praktyce nie jest tak trudna ale przyszłościowo i mieszkaniowo patrząc to faktycznie ta na gruncie jest lepsza.

  • @adamparysik107
    @adamparysik1074 жыл бұрын

    Świetny ten program! Ale wygląda na trudny xD

  • @drzeky

    @drzeky

    4 жыл бұрын

    Da się ogarnąć :) będę robił poradnik z tego programu, więc wszystko wytłumaczę!

  • @organistawstolarni

    @organistawstolarni

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Dom 123m2 w nim wybudowałem, potem pluginy i udało się wszystko policzyć i wyeksportować do programu optymalizującego cięcie. Odpadu miałem na 20m3 5%, nauka programu trwała kilka tygodni metodą prób i błędów

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Programy 3D to podstawa. Te do optymalizacji cięcia to już nie mus ale potrafią nieźle ściąć koszty.

  • @organistawstolarni

    @organistawstolarni

    3 жыл бұрын

    @@drzeky U mnie to było około 2 tysie do przodu.

  • @82tebeb

    @82tebeb

    3 жыл бұрын

    Jaki program używasz do projektowania

  • @adorinadorin
    @adorinadorin3 жыл бұрын

    Przez muzyke w ilustrcjach nie da sie sluchac. Za duzo basu, za glosno., za duzy kontrast do opowuadania. Prosba o zmiane .

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Dzień dobry :) Już mi to uświadomili widzowie :) Proszę też zwrócić uwagę na fakt, że to dopiero 18 odcinek a jest ich już dużo więcej. W tych nowszych poprawiłem kwestię dźwięku. Pozdrawiam!

  • @adorinadorin

    @adorinadorin

    3 жыл бұрын

    @@drzeky dzieki. Tak, inne tez przejrze-slucham.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Zapraszam :)

  • @piotr4750
    @piotr4750 Жыл бұрын

    Zdecydowanie za głośna muzyka w prezentacji.. nie da się słuchać. Materiał ogólnie ciekawy bardzo 🙂

  • @drzeky

    @drzeky

    Жыл бұрын

    To jeden z początkowych filmów na kanale, nie zmienię go ale każdy nowszy staram się poprawiać ;) Zapraszam na świeże odcinki!

  • @pcx4766
    @pcx47663 жыл бұрын

    Błagam tylko nie płyta osb!Formaldehyt i inne trucizny nawet nie wiem czy sa bardziej szkodliwe jak dach z eternitu.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Połowa odcinków na tym kanale to właśnie walka z takimi pierdołami i mitami. Wystarczy odrobina chęci i poszukiwań, żeby sprawdzić kwestie formaldehydu i jego bardzo małej ilości w nowych płytach. Taka sama sprawa jak z oporem dyfuzyjnym tej płyty i mitami, że zamyka dyfuzyjnie ścianę. Wzory i kalkulatory są dostępne za darmo, karty techniczne produktów również. Polecam całą serię "ściana otwarta dyfuzyjnie" w której omawiam te zagadnienia i się z nimi rozprawiam.

  • @pcx4766

    @pcx4766

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Tak jak papierosy light też prawie nie szkodzą , prawie robi dużą różnicę

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Jak już wspomniałem - zawartość formaldehydu w nowych płytach jest tak znikoma, że nawet nie obowiązują dawne wzory określające ilość m^2 płyty na m^3 pomieszczenia. Swoje porównania proszę zachować dla siebie, bo w ten sposób to człowiek nawet oddychać by nie mógł z powodu zanieczyszczeń w powietrzu. Alergii już dostaję na takie gadanie niepodparte w najmniejszym stopniu wiedzą, jedynie jest to powtarzanie czegoś, co się przeczytało / usłyszało. Aha i koniecznie proszę wyrzucić wszelakie meble z płyt wiórowych, też zawierają kleje!

  • @pcx4766

    @pcx4766

    3 жыл бұрын

    @@drzeky Ta mała ilosć znikowa właśnie wystarczy żeby dostać astmy lub jeszcze coś gorszego.

  • @drzeky

    @drzeky

    3 жыл бұрын

    Po to są właśnie wprowadzone określone normy, limity, kontrole, standardy, żeby nikt niczego "nie dostał". Zapomniałem dodać, proszę też nie jeść mięsa ze sklepów... właściwie to większości rzeczy proszę nie jeść. Słyszałem, że są w nich złe rzeczy i można od nich dostać raka lub jeszcze coś gorszego!

  • @thomasmalning
    @thomasmalning10 ай бұрын

    Styropian usztywni konstrukcję 🤣🤣🤣 amatorka

  • @drzeky

    @drzeky

    10 ай бұрын

    Hm?