Dr. Rosivall László: Vese, az intelligens szervünk

A Szenior Akadémia 2021-es őszi online szemeszterének hatodik előadásán dr. Rosivall László Széchenyi díjas professzor emeritus, a Transzlációs Medicina Intézet egyetemi tanára a vese működésébe engedett betekintést az érdeklődők számára. Ismertette a vese legfontosabb funkciót, működési elvét, kitért a krónikus vesebetegségre, valamint bemutatta a legújabb kutatási eredményeket is.
Dr. Rosivall László 1973-ban szerzett orvosi diplomát summa cum laude a Budapesti Orvostudományi Egyetemen. Az orvostudományok doktora, Széchenyi- és Khwarizmi-díjas emeritus professzor a Semmelweis Egyetem Nemzetközi Nephrologiai Kutató és Képző Központjának vezetője, a Magyar Nephrologiai Társaság elnöke, az Egyetem korábbi rektora, a Kórélettani Intézetének volt igazgatója, az Elméleti és Transzlációs Orvostudományok Doktori Iskola korábbi vezetője, az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia rendes tagja, a Lengyel Nephrologiai Társaság tiszteletbeli tagja, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem díszdoktora, a Teheráni Orvostudományi Egyetem professzora. A II. Világháború utáni első jótékonysági alapítvány, a Magyar Vese-Alapítvány (1987) létrehozója, a Budapesti Nephrologiai Iskola alapítója. A Nemzetközi Nephrologiai Társaság volt vezetőségi tagja, Pioneer díjasa, a Vesealapítványok Nemzetközi Szövetségének alapító vezetőségi tagja, az Afrikai Élettani Társaság alapító tagja. Az Orvosi Jelnyelvi és Cigány Orvosképzési Program elindítója, a Semmelweis Egyetem Baráti Körének elnöke. A bergeni, az alabamai, a Dél-kaliforniai, a Harvard, a montpellier-i, a heidelbergi, a Tulane Egyetemek korábbi vendégkutatója, vendégprofesszora. Publikációi: 209 tudományos közlemény, 89 könyvfejezet és jegyzet, 5 könyv, 1 kismonográfia, 2 szabadalom, idézettsége több mint 7000, Hirsch-indexe 40. Nephrologiai PhD programjában eddig 71 PhD és 2 kandidátus végzett, ebből 28-nak témavezetője volt.
Előadásának elején rövid történeti áttekintést követően bemutatta a vese legfontosabb funkcióit és működését. Később felhívta a figyelmet arra is, hogy a krónikus vesebetegek száma folyamatosan növekszik, egyenes arányban az elhízás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás betegség terjedésével. Jelenleg mintegy 1,5 millió ember él hazánkban csökkent veseműködéssel, ami fokozza a kardiovaszkuláris halálozást is. Az idült vesebetegség alattomos, sokáig panaszokat nem okozó népbetegség, azonban laboratóriumi vizsgálattal felismerhető, megelőzhető és kezelhető. Zárásként beszélt beszélt a hálózati orvostudományról, mint új fogalomról, illetve kitért az általa 1987-ben létrehozott és máig működő Magyar Vese Alapítványra is.
Az előadás részletes ismertetője a Szenior Akadémia - fókuszban a vese című cikkben elérhető: semmelweis.hu/hirek/2021/11/2...
Szenior Akadémia korábbi előadásai: • Szenior Akadémia
Feliratkozás a csatornára: / semmelweisegyetemvideo
Semmelweis Egyetem online:
semmelweis.hu
/ semmelweisegyetem
/ semmelweis_egyetem

Пікірлер

    Келесі