Debata

Debata „Prawo ludzi/prawa zwierząt” otwiera cykl dyskusji wokół praw zwierząt, ich etycznego traktowania, istniejących i postulowanych regulacji prawnych, a także konieczności korekty naszych przyzwyczajeń i wyborów dietetycznych w XXI wieku. Cykl ten zatytułowaliśmy „Zezwierzęcej”, ponieważ przewrotnie wzywamy do zezwierzęcania się, abyśmy mogli spojrzeć na prawa zwierząt, ich sytuację oraz postulat zmiany diety na roślinną „ze zwierzęcej perspektywy”.
Rozmawiają: Dorota Sumińska, Karolina Kuszlewicz, Dariusz Gzyra. Moderuje: Ludwika Włodek.
Wrocław 11.10.2020
Organizatorzy: Fundacja Olgi Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
Mecenasem cyklu jest inż. architekt Kazimierz Śródka.
Partner: Piekarnia | Centrum Sztuk Performatywnych
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Fundacja Olgi Tokarczuk
Chcemy stworzyć przestrzeń do międzynarodowej rozmowy o nadchodzących latach; miejsce umożliwiające łączenie tych dziedzin i energii życia, które na pozór wydają się być od siebie niezależne i odległe. Będziemy wspierać takie inicjatywy kulturalne, artystyczne, naukowe i obywatelskie, które pokazują odmienne punkty widzenia, szukają nowych formuł dla życia społecznego, tworzą pionierskie rozwiązania.
To, co szczególnie ważne dla Fundatorki, wiąże się otwartością myślenia i działania, dlatego nasza polityka kulturalna jest nieodłącznie związana z zasadami demokracji, wolności słowa, swobodnej wymiany myśli i solidarności społecznej. Kultura nie może podlegać naciskom politycznym i cenzurze.
Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet. Działania Fundacji będą zawsze brały to pod uwagę, szeroko wspierając aktywność kobiet i dbając o parytety.
Nie można patrzeć na człowieka w oderwaniu od środowiska i jego wzajemnych relacji z innymi żywymi istotami. Dlatego tak bardzo na sercu leżą nam prawa zwierząt, ale także kulturowa ich obecność w życiu ludzi.
Wierzymy w swobodną wymianę myśli i inspiracji. Wierzymy w siłę literatury. Wymyślamy nowy świat.
Znajdź nas w social mediach:
/ fundacjaolgitokarczuk
/ tokarczuk_olga
/ tokarczuk_olga

Пікірлер: 26

  • @konradmasternak9525
    @konradmasternak95252 жыл бұрын

    Legislacja w sprawie zwierząt futerkowych musi być przemyślana bo dotyczy żywych istot... powiedziała Pani prawnik... ja się pytam o definicję żywej istoty w takim razie, bo na logikę to musimy się w ten sposób myśląc zastanowić poważnie nad wyrębem lasów lub zbiorem jakichkolwiek plonów

  • @emilis4379
    @emilis43793 жыл бұрын

    Naszym obowiazkiem jest chronic i dbać o zwierzęta,żyjemy z nimi i nie mamy prawa ich wykorzystywać ..

  • @stefanbanach3562

    @stefanbanach3562

    3 жыл бұрын

    czyli człowiek jako gatunek wszystkożerny, stworzony przez naturę nie ma prawa zjadać innych organizmów jak lew czy hiena?

  • @ewatomaszewska4715
    @ewatomaszewska47153 жыл бұрын

    Jesli nei są rzeczami to są .....??? no proszę państwa - ZWIERZETAMI

  • @manofconstantsorrow

    @manofconstantsorrow

    3 жыл бұрын

    Nie ma takiej kategorii bytów prawnych. Są tylko osoby i rzeczy. Dlatego w ślad za dereifikacją z 1997 r. powinno było pójść upodmiotowienie.

  • @ewatomaszewska4715

    @ewatomaszewska4715

    3 жыл бұрын

    @@manofconstantsorrow jak to nie ma. a przepisy ustawy o transporcie zwierząt to dotyczy czego??? zwierząt?? trzeba podać definicje zwierząt? TO BZDURY

  • @manofconstantsorrow

    @manofconstantsorrow

    3 жыл бұрын

    @@ewatomaszewska4715 Nie rozumie Pani. To że słowo zwierzę(ta) występuje w języku prawnym nie zmienia faktu, że nie ma takiej kategorii w prawie. Na tym właśnie polega dramat zwierząt, że są bytami prawnymi sui generis. Polecam lekturę jakiegoś wprowadzenia do prawoznawstwa, ponieważ nie ma Pani pojęcia o fundamentalnych kwestiach w prawie.

  • @ewatomaszewska4715

    @ewatomaszewska4715

    3 жыл бұрын

    @@manofconstantsorrow w wymiarze praktycznym zatem co by to oznaczało gdyby tą kategoria zaczęły być? proszę mi wyjaśnić

  • @manofconstantsorrow

    @manofconstantsorrow

    3 жыл бұрын

    @@ewatomaszewska4715 Przestałyby być traktowane jak rzeczy. Obecny zapis w ustawie o ochronie zwierząt („zwierzę nie jest rzeczą"), powtarzany przez miłośników zwierząt jak mantra, jest bublem prawnym. Środowiska, które doprowadziły do jego uchwalenia w 1997 r., prawdopodobnie zdawały sobie z tego sprawę, ale wszyscy byli zadowoleni (wszyscy oprócz zwierząt). Aktywiści prozwierzęcy byli zadowoleni, że mogą odtrąbić sukces i prosić o kolejne datki, a konserwatyści, że nic tak naprawdę się nie zmienia. Oczywiście celem realnej poprawy losu zwierząt nie trzeba tworzyć dla nich trzeciej obok osób i rzeczy kategorii bytów prawnych. Można upodmiotowić je poprzez dołączenie do kategorii osób.

  • @sunrisemanaslu3442
    @sunrisemanaslu34423 жыл бұрын

    Prawa zwierząt zawarte są w prawach ustrojów społecznych. Czyli z nich wynikają. Wątpię abyście zdawali sobie z tego sprawę. Wątpię, abyście choćby zdawali sobie sprawę jakie ustroje społeczne istnieją i czym się charakteryzują...

  • @iwonauczak164

    @iwonauczak164

    3 жыл бұрын

    to proszę nas oświecić...

  • @sunrisemanaslu3442

    @sunrisemanaslu3442

    3 жыл бұрын

    @@iwonauczak164 o ustrojach społecznych- www.academia.edu/38981400/ON_THE_ORIGIN_OF_SOCIAL_SYSTEMS Prawa zwierząt są adekwatne do praw ludzi- 1 w samorządnym zwierzęta mają osobowość i prawa takie jak cała przyroda. Wolno zabijać tylko w celu zaspokojenia głodu np. Słowianie lub PŁN Amerykańscy Indianie 2 w feudalnym zwierze to rzecz przynależna władcy ludzi i zwierząt, z zasadami próbującymi utrzymać populacje skoro stanowi własność feudała. 3 w kapitalistycznym zwierzę to rzecz, interes i zasób do pozyskiwania, do ostatniej sztuki. Ochrona ma wyłącznie motywację zyskowną. 4 w demokratycznym / ustrój wolności/ zwierzę - naturalnego gatunku/ nie hodowlane/ posiada prawa obywatelskie tak jak ludzie. Są to naturalne prawa planety stojące ponad prawem stanowionym. W tym ustroju nie istnieje mozliwość zmiany prawa stanowionego niezgodnie z zasadą społecznej sprawiedliwości. / jedyna zasada ustrojowa/. Ani ustrojowa możliwość traktowania zwierząt / kogokolwiek/ niezgodnie z Ideą obywatelską. Którą budują zródła demokracji, więc jest samoistna. Obecnie ustrój demokratyczny nie występuje nigdzie na Ziemi, poza w pewnym stopniu Szwajcarią.

  • @stefanbanach3562

    @stefanbanach3562

    3 жыл бұрын

    Cały cykl życia na ziemi to nieustanna walka gatunków o pokarm. Lew zjada antylopę, rekin tuńczyka, a człowiek jako gatunek wszystkożerny nie ma pazurów i kłów ale natura rozwinęła mu rozum który wykorzystuje do zdobywania pokarmu. na tej zasadzie co małpa która wkłada łodygę trawy w mrowisko i wyciąga mrówki. Zwierzę nie jest podmiotem prawa tylko szczególnego rodzaju przedmiotem prawa własności. Zwrot "prawa zwierząt" jest błędem logiczno-prawnym.

  • @sunrisemanaslu3442

    @sunrisemanaslu3442

    3 жыл бұрын

    @@stefanbanach3562 nie masz racji, Kim jest zwierze podmiotem czy przedmiotem określa system społeczny, Mozesz się z nimi / systemami/ zapoznać np tu- www.academia.edu/38981400/ON_THE_ORIGIN_OF_SOCIAL_SYSTEMS Twoja ocena jest także oceną systemu tego który takie oceny wydaje, Ty także jesteś jednym z systemów, bo masz go w genach.. O czym w powyższej publikacji.

  • @mmc5005
    @mmc50053 жыл бұрын

    Prawa czlowieka wiaza sie z ty ze czlowiek jest podmiotem prawdy i moze dokonywac swiadomych wyborow. To ze ludzie maja prawa wynika z tego ze rozumieja obowiazek przestrzegania prawa. Nie mozna tego samego oczekiwac od zwierzat , ktore to kieruja sie instynktem a nie rozumem, nie wspomne juz o etyce. W zwiazku z tym nie moga miec praw takich jak ludzie.

  • @mmc5005

    @mmc5005

    3 жыл бұрын

    @salinger-pl Oczywiscie ze znecanie sie nad zwierzetami to brak empatii i mozna to przypisc osobowosci psychopatycznej. Jednak niestety tzw ekologizm idzie dalej a w niektorycz krajach jak UK otwarcie sie mowi o zwierzecej naturze czlowieka i tzw speciesismie czyli traktowanie niektorych istot gorzej od ludzi. Tutaj nie ma mojej zgody, gdyz czlowiek porzez swoja swiadomosc ma zdolnosc do wieloplaszczyznowego cierpienia. Dlatego np porownanie ludzi do zwierzat i mowienie i ich holokauscie jest przynajmniej nie na miejscu. Wystarczy wejsc na niektore fora weganskich aktywistow by sie przekonac jak bardzo nienawidza oni ludzi, niektorzy wprost mowia o mezotropizmie. Mieszkam w UK i bylam swiadkiem wielu sytuacj, np w supermarketach gdzie aktywisci protestowali na stoisku z miesem lub blokowali wejscie do restauracji.To staje sie grozne i nie ma na to mojej zgody.

  • @tomaszluty3289
    @tomaszluty3289 Жыл бұрын

    Radykalnie wcinam golonkę. Z kapustą. I słucham tego pierdolenia. Ale jaja.

Келесі