Czy potrzebny Ci bufor ?

Ғылым және технология

►sklep► cennik24.pl/
►Jakub Sołtys Noel► www.noel.pl/
Co tak naprawde daje bufor ciepła ?
w jakich przypadkach się sprawdzi i da korzyści przy ogrzewaniu C.O. i C.W.U. ?

Пікірлер: 50

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma24622 ай бұрын

    A jak za walec z blachy to sporo forsy za każdą wężownicę

  • @marekkasperkowiak9354
    @marekkasperkowiak93542 ай бұрын

    Bardzo ciekawy materiał. Chętnie obejrzę instalacje z takim magazynem. Pozdrawiam serdecznie 👍🙂

  • @ZbigniewStopa-tk4xu

    @ZbigniewStopa-tk4xu

    2 ай бұрын

    Ja mam bufor w starym domu 700 L z przepływowym ogrzewaniem wody przez wężownice od 2014 roku i teraz w nowym domu zamontowałem 1000 L bufor i tylko 1000 ponieważ ogranicza mnie miejsce w kotłowni. Gdybym mógł zamontowałbym 5000 L i bardzo dużo solarów HEAD/PIPE rurowe próżniowe a do tego pies CO na pellet.

  • @MrPeterpeter33

    @MrPeterpeter33

    2 ай бұрын

    Cześć , podaj adres e-mail wyślę Ci zdjęcia i film . Mam u siebie bufor 1200 L tego producenta . Działa z kominkiem i kotłem gazowym . Bez bufora kominek z płaszczem wodnym byłby porażką , a tak całość pracuje bardzo dobrze .

  • @TomaszZylkaPV
    @TomaszZylkaPV2 ай бұрын

    Mądrego i warto po słuchać 🙂🙂 Pozdrawiam serdecznie.

  • @Dooku8
    @Dooku82 ай бұрын

    Gość trochę demagogie szerzy, bufor dobry jak masz paliwo stałe, bo sprawność energetyczna niska i ciepło leci w eter, ale że CWU mu na trzy dni niby starcza, nie wiem co to za zasobnik by musiał być do którego by nie dochodziła zimna woda, mój też trzyma ciepło nawet i 4 dni, ale jak go nie używam

  • @Mariusz-bk5gd
    @Mariusz-bk5gd2 ай бұрын

    Pan e-noel ma gadane jak każdy przedstawiciel handlowy, szkoda że większość jego stwierdzeń mija się z rzeczywistością, przykłady: 1. Panele fotowoltaiczne mają sprawność jakieś 22-23%, a nie jak twierdzi 41% czy 82%; 2. Ja w swoim kotle węglowym nie miałem układów do ochrony powrotu, więc przez cały sezon utrzymywałem temp. wody CO 62*C, a w pomieszczeniach głowice termostatyczne utrzymywały stałą temperaturę, więc można bez bufora; 3. PC na grzanie CWU potrzebuje ok. 20min. 1-3 razy dziennie, w tym czasie w moim buforze 200l., temperatura na CO spada o 1-2*C, więc nie trzeba min.700l. buforów; 4. Zastosowanie bufora do PC może zniwelować przewymiarowanie PC, ale nigdy nie spowoduje, że PC o zbyt małej mocy będzie działać poprawnie; 5. PC na bufor grzeje bezpośrednio a nie przez wężownicę, ta jest w zasobniku CWU. Można jeszcze znaleźć parę nieścisłości w stwierdzeniach, z jednym się zgadzam że Hawelex robi bardzo dobre kolektory słoneczne, bo mam je od 20 lat i działają bezproblemowo. Ponadto jakieś 2 lata temu oglądałem filmik w którym ten Pan twierdził, że zastosowanie jego bufora do ogrzewania wraz z stosowaniem taryfy dwustrefowej spowoduje że koszty ogrzewania budę przynajmniej takie jak ogrzewanie PC, widzę że zmienił zdanie, ale ciekawe co teraz mówią jego klienci którzy mu uwierzyli.

  • @tehehe5929

    @tehehe5929

    2 ай бұрын

    Trzeba uczciwie powiedziec ze ceny energii zmienily sie w ciagu 2 lat.

  • @MrPeterpeter33
    @MrPeterpeter332 ай бұрын

    Mało mówiliście o kotłach gazowych z buforem . U mnie działa układ : gaz / kominek z płaszczem / bufor . Instalator twierdził ,że lepiej będzie jeśli gaz będzie grzał bezpośrednio a kominek zasilał bufor . Podczas mrozów owszem kocioł gazowy dobrze pracował jednak gdy na zewnątrz było +10 stopni kocioł zaczął taktować gdyż zapotrzebowanie na ciepło występowało tylko w jednym pomieszczeniu . Dom jest bardzo dobrze ocieplony , więc "grzejniki " są małej mocy ( w zupełności wystarczającej ) . Kocioł gazowy pracuje w zakresie 24 do 4 KW . I te 4 KW to było za dużo - kocioł 10 sekund pracował 40 sekund pauzy . Gdy zmieniłem na grzanie przez bufor kocioł grzeje przez 30 minut i pauza trwa od 3 do 30 godzin zależy jaka temperatura jest na zewnątrz . Polecam te bufory . Najlepiej wnieść do budynku zanim wstawicie drzwi . U mnie trzeba było rozbierać futrynę ( na szczęście tymczasową ) gdyż zbiornik z izolacją ma 110 cm średnicy . Mają też wersję SLIM ale wtedy tracimy na pojemności .

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit2 ай бұрын

    z toku rozumowania tego czlowieka wynika ze woda CWU dogrzewa sie 100 razy dziennie i jest to problemem, no chyba u niego, woda CWU dogrzewa sie 1-2 razy na dzien i to w zime, nie stanowi to zadnego problemu dla CO, jakie 1-2C ma mi spasc z podlogowki, no to juz zakrawa na wprowadzania opinii publicznej w blad i dzialania na rzecz gorszego rozporzadzania majatkiem poprzez wiare w te bzdury, dalej nie ogladalem bo tez mam swoj limit bufor ma dwa zadania, jesli chcemy byc sprytni i do swojej eko pompy dolozyc piec na paliwo stale to bufor zmagazynuje energie, drugi przypadek mamy stary dom kaloryfery i musimy grzac wiecej tez bufor potrzebny chocby do zladu koniec, nie ma sensu pchac sie w bufory w nowoczesnym budownictwie dobrze zbudowanym, dzisiajsza nawet tania chinska pompa ogrzeje 200m podlogowki za okolo 2000 kwh rocznie i w tym jest tez juz CWU

  • @mateuszrutkowski294

    @mateuszrutkowski294

    2 ай бұрын

    W punkt Panie!

  • @Maszyny-do-recyklingu

    @Maszyny-do-recyklingu

    2 ай бұрын

    Nic dodać nic ująć.

  • @Maszyny-do-recyklingu
    @Maszyny-do-recyklingu2 ай бұрын

    Generalnie co trzecie zdanie mija się z prawdą. Bufor to świetne urządzenie jeżeli ktoś potrafi zrozumieć jego zalety i zasadę działania. Najlepiej na KZread omówił to Thorsten Chlupp jeżeli masz chwilę czasu oglądnij przynajmniej 3 jego filmy, nie ma w nich marketingu tylko konkrety - polecam.

  • @krzymus6407
    @krzymus64072 ай бұрын

    Jaka jest wymagana temperatura w buforze/zasobniku z tą higieniczną miedzianą wężownicą do WU aby uzyskać 40 stopni przy przepływie minimum 10 litrów na minutę?

  • @MrPeterpeter33

    @MrPeterpeter33

    2 ай бұрын

    U mnie wystarcza gdy górny termometr wskazuje 47 st. środkowy 42 a dolny 32 - na zaworze mieszającym jest ustawione 40 st. i taką temperaturę na woda użytkowa . Pompka obiegowa pracuje 30 sekund na 15 minut przerwy .

  • @marekprzedstawiciel8740

    @marekprzedstawiciel8740

    2 ай бұрын

    @@MrPeterpeter33 jaki masz zbiornik na CWU (ile L) bo u mnie zbiornik 185 l temp zadana 35-55 stopni i dzięki pompie zużywam około 2-2,5 kWh/dziennie (4 os.) głównie wanna (pewnie ponad 100 l)

  • @MrPeterpeter33

    @MrPeterpeter33

    2 ай бұрын

    @@marekprzedstawiciel8740 Nie mam osobnego zbiornika lecz bufor NOEL 1200 L z wężownicą gdzie woda ogrzewa się na bieżąco . Nie potrafię zatem oddzielić kosztów CO od CWU ... Gdyby spojrzeć na zużycie gazu od 08.04 do 08.05 to jest równe 50 m sześciennych - w tym czasie nie rozpalałem już w kominku ale na gazie również gotujemy . Mieszkamy tylko we dwoje . Wodomierz wskazuje 5000 l zużycia co miesiąc . Ile z tego jest grzane +/- połowa .

  • @maciejm5782
    @maciejm57822 ай бұрын

    W zeszłym roku rozmawiałem z różnymi przedstawicielami od PC, posiadam w budynku 900l bufor, bez wężownic(grzane było grzałkami), każdy z przedstawicieli mi odradza bufor(za duży, bez sensu, nadmierny zlad wody) w dodatku nikt nie proponuję monobloku tylko split. Również nie chcą podłączać PC wraz z piecem, uważają ze zaburzy cała instalacje oraz zabrudzi. Od tamtej pory zdecydować się nie mogę co ostatecznie wybrać... A chciałbym mieć dwa źródła ciepla, przy czym grzać CWU również z PC. "Specjaliści" wyliczyli, że wystarczy pompa 9kw ale.. Przy takim buforze to na pewno potrzebna będzie wieksza, i rzekomo problem może mieć sprężarka z przetloczeniem takiej ilości wody. Na nic nie zdają się moje tłumaczenia, że to kwestia właściwie pierwszego "osiągnięcia" temperatury zadanej bo potem będzie pompa miała latwiej - taka moja teoria, z którą nie chcą się zgodzić.

  • @oneferrdek3346

    @oneferrdek3346

    2 ай бұрын

    Bierz bufor i odrazu mówię celuj powyżej 2000 litrów na mniejsze nawet nie patrz

  • @oneferrdek3346

    @oneferrdek3346

    2 ай бұрын

    Nie musi być większa pompa bo bufor ładujesz raz potem łagodzi jedynie piki. pompy lubią właśnie duże zlady wody im większy im lepszy a można go dobijać grzałkami bezpośrednio z paneli i pompa wogole nie musi pracować

  • @MrZiemwit

    @MrZiemwit

    2 ай бұрын

    zaloz sobie pompe ciepla jakas zwykla 9kw ktora obeli 99% domow, do tego piec zgazowujacy drewno, pompe stosuj w okresach przejsciowych a piec jak spadnie temperatura i pompa zacznie brac wiecej jak 15kwh na dobre na grzanie prosto, tanio, sprawnie, i na zlosc łunii ;) zakladam ze drewno nadal bedzie tanie i dostepne jak dzisiaj, nie od parady pol polski kradnie drewno z lasow na wsiach :) tylko ze smierdziuchy pala mokrym i w starych piecach

  • @MichalLubliniec

    @MichalLubliniec

    2 ай бұрын

    @@MrZiemwitkocioł na zgazowanie zestawiony ze słowem tanio to Ci nie wyszło. Mój kosztował 7800 a nie jest to żaden atmos tylko „tani” polski MPM DS 14…

  • @Dooku8

    @Dooku8

    2 ай бұрын

    @@MrZiemwit drewno to leży, jak byłem bezrobotny kiedyś to pozbierałem kilka metrów drewna z nudów w lesie który mam do spółki z rodzinką i nie bardzo się kalkuluje go użytkować, wycinać itd. Zebrałem suche, przewrócone. Lepiej kiedyś idę lasem, a tam widzę malucha, podchodzę, a jakiś dziadek ładuje na bagażnik w maluchu kloce drewna, też ich nie ścinał tylko przewrócone leżało, jeszcze mu pomogłem taki większy wrzucić :D

  • @AWW78
    @AWW782 ай бұрын

    Nie masz racji, że bufor nie powoduje większych strat energii. To kłamstwo prosto w oczy. Jasno sobie powiedzmy, że bufor jest konieczny do pomp powietrznych zawsze i wskazany prawie zawsze dla pomp ciepła gruntowych, ale tutaj nie ma defrostu i straty ciepła są dużo mniejsze. Każdy magazyn generuje straty energii to podstawy fizyki. Nie ma perpetuam mobile.

  • @siecieh

    @siecieh

    2 ай бұрын

    w porównaniu do braku bufora? samo kumulowanie energii może zaoszczędzić pieniądze większe niż straty ciepła, które w buforze występują

  • @MrPeterpeter33

    @MrPeterpeter33

    2 ай бұрын

    Straty energii cieplnej z bufora mogą zaistnieć jeśli bufor stoi na zewnątrz , nawet najlepiej izolowany zawsze coś utraci . Drugi przypadek gdy bufor znajduje się wewnątrz to poza okresem grzewczym występują minimalne straty z powodu C.W.U - tu też warto dodać izolacji termicznej aby bufor nie ogrzewał wnętrza domu gdy i tak jest ciepło .

  • @marekprzedstawiciel8740

    @marekprzedstawiciel8740

    2 ай бұрын

    @@siecieh jak masz dom ocieplony jak masz dobrze wykonaną podłogówkę (wodną) to to jest NAJLPESZY BUFOR (beton 8cm zatopione rurki)!!!!! ja nie mam żadnego bufora (w pompie gruntowej mam zbiornik 185l do CWU) i tyle buforem jest podłoga na długie godziny (praktycznie zero strat)

  • @dziadekprill
    @dziadekprill2 ай бұрын

    Gościu.. Dziurę i turbodziure to będziesz miał w kieszeni.. A jak ci Tusik dowali, to będziesz miał dwie Turbo-dziury..! A jak Zima dowali jak za dawnych lat to będziesz z tyłkiem siedział na tym buforku robiąc za termoforek .. !

  • @krzysjakobson5383
    @krzysjakobson53832 ай бұрын

    Po co grzać tyle wody aby potem ogrzać nią powietrze:)

  • @Michalbb1984
    @Michalbb19842 ай бұрын

  • @jarosawszafranski2412
    @jarosawszafranski24122 ай бұрын

    Nadal nie mam pojęcia jak solary na glikolu tam są podłączone bo gość nie chciał ewidentnie się wypowiedzieć

  • @user-wz3xq2or2v

    @user-wz3xq2or2v

    2 ай бұрын

    przez dolną wężownicę w zbiorniku

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw2 ай бұрын

    W tym wywiadzie jest jakieś 90% kłamstwa. Macie problem, bo ludzie budują bardzo dobrze ocieplone, niewielkie domy z podłogówką, która sama w sobie jest buforem (o wiele większym niż ten baniak). Sprzedaż spada to i zaczyna się nawijanie makaronu na uszy, czyli zwykłe oszukiwanie inwestorów. Ja nie wiem w jakim baraku trzeba żyć, żeby temperatura w nim spadła o dwa stopnie podczas defrostu. Kanał trzyma poziom od lat - co któryś odcinek kłamstwo prosto w oczy. Gratki !

  • @Maszyny-do-recyklingu

    @Maszyny-do-recyklingu

    2 ай бұрын

    👍

  • @MrPeterpeter33

    @MrPeterpeter33

    2 ай бұрын

    Jedna zasadnicza różnica pomiędzy magazynowaniem energi w podłodze a w zbiorniku z wodą. Nagrzejesz beton lub anhydryt w podłodze i nie możesz sterować tą energią a z bufora poprzez sterowniki pobierana jest gdy termostat poda sygnał - wtedy możesz utrzymać zadaną temperaturę +/- 0,2°C.

  • @MrRatpaw

    @MrRatpaw

    2 ай бұрын

    @@MrPeterpeter33 Zastanów się co piszesz. Dodatkowy bufor wodny (bo podłogówka jest buforem) ma zapewnić precyzyjną temperaturę? 😀

  • @MrPeterpeter33

    @MrPeterpeter33

    2 ай бұрын

    @@MrRatpaw Przeczytaj wszystkie wiadomości. To, że podłoga magazynuje energię, to nie mój tekst.

  • @MrRatpaw

    @MrRatpaw

    2 ай бұрын

    @@MrPeterpeter33 No ale ja właśnie o tym piszę, że wszystkie nowe domy mają podłogówkę i że ona jest buforem, a Ty , że bufor na wodę zapewnia precyzję sterowania. Podłogówka jest normą i dlatego bufory wodne coraz gorzej się sprzedają.

  • @rafaowczarczyk2767
    @rafaowczarczyk27672 ай бұрын

    Sluchanie handlowca... To troszke bezsensu. Czuje ze trace czas.

  • @bernackiandrzejab
    @bernackiandrzejab2 ай бұрын

    Jak to ładnie brzmi w teorii a jakieś badania w praktyce

  • @oneferrdek3346

    @oneferrdek3346

    2 ай бұрын

    Bufor ciepła to bateria ciepła . 2m3 wody od 20-95 stopni magazynuje 175kwh energii w postaci ciepła . Berlin ma bufor 54.000 M3 i podgrzewa do 98 stopni

  • @przemogoli8811
    @przemogoli88112 ай бұрын

    Wszystko teoria.

  • @user-wz3xq2or2v

    @user-wz3xq2or2v

    2 ай бұрын

    połączona z praktyką

  • @przemogoli8811

    @przemogoli8811

    2 ай бұрын

    Żeby ogrzać taką ilość wody potrzeba energii a następnie trzeba utrzymać tą temperaturę. Część ciepła idzie w powietrze ,straty bo nie ma takiej izolacji.

  • @siecieh
    @siecieh2 ай бұрын

    aj lajk. na ile warto przewymiarować bufor? niektórzy mówią "jak największy wejdzie"

  • @ZbigniewStopa-tk4xu
    @ZbigniewStopa-tk4xu2 ай бұрын

    Moim zdaniem bufor zaczyna się od 1000 Litrów i więcej .Wtedy to zaczyna to mieć sens .

Келесі