Co robi woda we Wszechświecie? Łukasz Lamża

Doniesienia astronomów o wykryciu wody na odległych ciałach Układu Słonecznego wzbudzają wielkie emocje. Woda stanowi jednak jeden z najpowszechniej występujących w Kosmosie związków chemicznych. Na planetach i satelitach zbudowanych głównie z (zestalonej) wody występuje wodny wulkanizm, pojawiają się wodne erupcje i pióropusze wody. Ślady wody wykrywa się na powierzchniach gwiazd, w najodleglejszych galaktykach i wokół eksplodujących supernowych. Niektórzy naukowcy twierdzą wręcz, że niewielkie ilości wody powstały już w pierwszych chwilach Wielkiego Wybuchu!
W obliczu takiego -- nomen omen -- potopu faktów warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, skąd się bierze i co właściwie woda „robi" w Kosmosie? Czy rzeczywiście „woda to życie"? Okazuje się, że miejsce wody w kosmicznym porządku rzeczy może wydać się zaskakujące dla mieszkańców „błękitnej planety".
Wykład „Co robi woda we Wszechświecie?" dra Łukasza Lamży odbył się w ramach III serii wykładów otwartych "Granice Nauki" zatytułowanej "Stawiamy pytania" zorganizowanej przez portal GraniceNauki.pl oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych a także XIII Festiwalu Nauki w Krakowie przeprowadzonego pod hasłem „Oblicza wody".
Komentarz organizatorów:
Mówi się o tak zwanych Wielkich Pytaniach, które ludzie być może zadają sobie, od kiedy zdobyli język i samoświadomość: Dlaczego istnieje coś, a nie nic? Jak to wszystko powstało? Czy śmierć jest kresem istnienia? Czy realizujemy gotowy scenariusz naszego życia -- czy nasza przyszłość jest gdzieś zapisana, czy raczej jesteśmy w pełni wolni? I wiele innych, podobnych.
2500 lat temu Grecy odważyli się rzucić przyrodzie wyzwanie -- zapragnęli opanować świat swoim umysłem. Uznali, że za wszystkimi zjawiskami w przyrodzie kryje się coś znacznie głębszego niż kaprysy przekupnych bogów Olimpu, że świat daje się badać racjonalnie. Od tego momentu ludzkość stawia sobie kolejne pytania: jakie zjawiska są przyczynami innych zjawisk? Czym różnimy się od innych zwierząt? Czy świat, który postrzegamy, istnieje obiektywnie, niezależnie od nas i naszych zmysłów? Jak wygląda kosmos i jaką rolę w całej przyrodzie odgrywa człowiek? W jaki sposób zdobywamy wiedzę o świecie? Czy prawa matematyki są niezależne od człowieka i czy obowiązują przed ich udowodnieniem?
Wraz z powstaniem i rozwojem nauki otrzymaliśmy część odpowiedzi na niektóre z tych pytań, ale liczba pytań wcale nie zmalała -- nowe, specjalistyczne nauki umożliwiły postawienie nowych, wielu bardzo szczegółowych pytań: jak powstała moralność? Skąd wzięły się religie? Czy język narzuca nam rozumienie świata? Jak wyglądał Wszechświat przed erą Plancka? W jaki sposób mózg tworzy dla nas świat? Co się z tym światem stanie, jeżeli mózg zostanie uszkodzony? Czy istnieje wiele Wszechświatów? Czy model standardowy cząstek elementarnych wymienia faktyczne elementy struktury świat? Co pozwoliło ludziom stworzyć kulturę i zbudować cywilizację? Od kiedy w ogóle ludzie zdają sobie Wielkie Pytania?
W trzeciej edycji wykładów „Granice nauki" zastanowimy się nad niektórymi z tego rodzaju pytań. Czasami będziemy wychodzić od pytań szczegółowych, możliwych do postawienia dzięki najnowszym naukom. Czasami będziemy wracać do pytań, które nurtowały już Greków, a współczesne nauki dostarczają na nie coraz bardziej zadziwiających odpowiedzi. Nie zabraknie pytań o relacje nauki z innymi aspektami ludzkiej kultury i innymi wymiarami życia człowieka. A w tle wszystkich rozważań zawsze pobrzmiewać będą Wielkie Pytania. Dlatego każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia i zainteresowań, powinien znaleźć coś dla siebie.
Więcej informacji:
www.copernicuscenter.edu.pl/
www.granicenauki.pl/
Jeśli chcesz wiedzieć, co robi Łukasz Lamża, zapraszamy na jego Facebooka:
/ co.robi.lukasz.lamza

Пікірлер: 76

  • @marianszarf6267
    @marianszarf62673 жыл бұрын

    Bez wody ciężko, ale jak się doda cukier i drożdże, wychodzi Słoneczko...

  • @xawerytemporary2385
    @xawerytemporary23856 жыл бұрын

    Świetny, dynamicznie przeprowadzony wykład, bez zbędnych "yyyyy" i "eeeee". Nie mam wątpliwości, że wszystkie krytyczne komentarze jakimi został opatrzony pochodzą od ludzi z kompleksami, "mędrców" i multidyscyplinarnych ekspertów.

  • @kuzniastylulbn7509

    @kuzniastylulbn7509

    3 жыл бұрын

    Nie wiem czy znasz jego serię "Czytamy Naturę" - dobre przygotowanie to chyba specjalność tego człowieka. Polecam jeśli ktoś nie zna.

  • @marekrudnicki9756

    @marekrudnicki9756

    2 жыл бұрын

    Nie tylko z butami, także z czlowiekiem. Buty wynalazł człowiek.

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker4 жыл бұрын

    Wspaniała wiedza, serdeczne dzięki!!

  • @janneread3043
    @janneread30432 жыл бұрын

    Jak zawsze bardzo ciekawie. Dobrze ze takie filmy sa na YT :)

  • @Wojtenio
    @Wojtenio3 жыл бұрын

    Ciekawy wykład, szkoda że obraz z tyłu przedstawiający kosmiczne obiekty nie jest w całym kadrze i powiększony.

  • @stanislawkazimir6465

    @stanislawkazimir6465

    Жыл бұрын

    xadnych obrazkow

  • @ultimathule1000
    @ultimathule1000 Жыл бұрын

    Co robi woda? Woda płynie !

  • @ExtraChuje
    @ExtraChuje4 жыл бұрын

    Jestem ciekaw tych opowiadań wspomnianych na początku wykładu :)

  • @uakszwilq7513
    @uakszwilq75132 жыл бұрын

    Świetnie tłumaczysz. Dzięki.

  • @diabelinfo
    @diabelinfo4 жыл бұрын

    Pytanie: Czy w ciele osoby z otyłością olbrzymią, powiedzmy o wadze 180 kg zachodzi więcej zjawisk niż w ciele anorektyczki o wadze powiedzmy 35 kg?

  • @zibilas2436

    @zibilas2436

    2 жыл бұрын

    Cyklon B

  • @KrzyhcoMao
    @KrzyhcoMao4 жыл бұрын

    Wykład świetny, ale osoba odpowiedzialna za jego nagranie naprawdę nie powinna nigdy więcej tego robić bez jakiegoś solidnego przeszkolenia... :(

  • @sebastiansurmiak3334
    @sebastiansurmiak33344 жыл бұрын

    No i fajnie:) ile w tym prawdy nie wiem ale film daje do myślenia

  • @PiotrKoncewicz
    @PiotrKoncewicz3 жыл бұрын

    Łukasz Lamża ma niezwykły dar mówienia o skomplikowanych rzeczach w zrozumiały sposób.

  • @kuzniastylulbn7509

    @kuzniastylulbn7509

    3 жыл бұрын

    Zgadzam się, nieczęsta niestety dziś uniejętność jakże cenna w popularyzacji nauki...szkoda że nie ma takich ludzi więcej niż obecnie.

  • @ninakaszewska3526
    @ninakaszewska35265 жыл бұрын

    Od dawna nie slyszalam tak logicznych i do glebi wiercacych wieloplaszczyzmowych analiz.Pozdrawiam i popieram zyczac dalszego inwigilowania:-*

  • @Pulsi79

    @Pulsi79

    4 жыл бұрын

    TO niech wytłumaczy skąd tyle wody sie wzięło na ziemi>>?? no teoria ze meteoryty ją przyniosły to jak człowiek powstał w ramach ewolucji ewolucja postanowiła stworzyć człowieka

  • @Itzz.Jule.Roblox.

    @Itzz.Jule.Roblox.

    4 жыл бұрын

    @@Pulsi79 Są studia. Pięcioletnie zresztą. Tam dostaniesz odpowiedź:) Jak nie masz tyle czasu to streszczę ci je (te studia) w jednym zdaniu: Dziadek na chmurce zrobił pstryk i się stało. Masz jeszcze jakieś pytania?

  • @SuperTruten

    @SuperTruten

    4 жыл бұрын

    @@Pulsi79 Opowiedz ty.Zapewne wielu rzeczy prowadzący nie powiedział a mógłbyś uzupełnić jego braki swoją wiedzą.Nie krępuj się.

  • @wodzimierzkowalik5803
    @wodzimierzkowalik580310 жыл бұрын

    Termin "funkcja" jest wieloznaczny. Ani w matematyce (gdzie oznacza "przyporządkowanie") ani w logice ("relacja") wcale nie oznacza tego, co oznacza potocznie, a mianowicie "narzędzie jakiegoś ludzkiego działania". Zarzut stawiany panu Lamży jest zatem nieporozumieniem. Można mówić, że woda ma funkcje i nie musi to być żaden antropomorfizm.

  • @adambogusawski9269
    @adambogusawski92693 жыл бұрын

    Dla zasięgu

  • @TheManglerPolishDeathMetal
    @TheManglerPolishDeathMetal5 жыл бұрын

    Fajna lektura!

  • @marekgrabarek1439
    @marekgrabarek14394 жыл бұрын

    Dobre👍👍👍👍

  • @mopemczesany748
    @mopemczesany7484 жыл бұрын

    Pozwolę sobie odpowiedzieć na tytułowe pytanie filmu jeszcze przed obejrzeniem filmu : " paruje kochany...paruje " 🤣🤣🤣

  • @karolmaopolski4120

    @karolmaopolski4120

    3 жыл бұрын

    Mopem Czesany, odpowiem w trakcie słuchania: albo czuje się zmrożona na lód, kiedy czyta o sobie.. ewentualnie wycieka po kropelce onieśmielona lub spływa wartkim potokiem ze wstydu, kiedy słucha wszystkich oskarżeń wobec ponowoczesnej płynności

  • @unknown_universe
    @unknown_universe3 жыл бұрын

    Rewelacyjny wykład, dziękuję. Aż nabrałem ochoty, żeby zagrać w Elite Dangerous: Odyssey.

  • @ultimathule1000
    @ultimathule1000 Жыл бұрын

    "geologia" na Uranie ??? Chyba "urologia" powinno się mówić ?

  • @tv.silesia-info
    @tv.silesia-info3 жыл бұрын

    Mija 7 lat od publikacji tego materiału ... oglądam go teraz 23.05.2021 o 19.30 .. mam pytanie hipoteczne ...czy jest możliwe aby istniała planeta gdzieś we wszechświecie ... gdzie w odpowiednich warunkach przy odpowiedniej masie i odpowiedniej odległości od słońca... istniała w stanie równowagi np. o temperaturze powyżej zera ....aby cała ,, planeta " składała się z ciekłej wody ... tak jak kropla potrafi być okrągła w próżni w temperaturze + 1 'C

  • @MrSojek
    @MrSojek5 жыл бұрын

    Jakie to opowiadania?

  • @aleksandermiskowiec6591
    @aleksandermiskowiec65914 жыл бұрын

    woda sluzy do mycia i picia?

  • @arturp1345
    @arturp13452 жыл бұрын

    Luki aktualnie wygląda 10lat młodziej niż tutaj

  • @MrLyniek
    @MrLyniek4 жыл бұрын

    ...

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K443 жыл бұрын

    1:30 Czy człowiek jest w stanie zrozumieć sam siebie jak działa? Czy łyżeczka jest w stanie sama siebie zbadać jak działa?

  • @MrLyniek
    @MrLyniek4 жыл бұрын

    Zamykam oczy

  • @MrLyniek
    @MrLyniek4 жыл бұрын

    Ja tam chemikiem nie jestem ale jak cały świat powstał z połączenia 2u pierwiastków

  • @SuperTruten

    @SuperTruten

    4 жыл бұрын

    To Magia Naukowa.

  • @MrLyniek
    @MrLyniek4 жыл бұрын

    a to może Adaś i Ewa

  • @bishbish9111
    @bishbish91113 жыл бұрын

    A więc taka stylówa była.

  • @olowrohek9540
    @olowrohek9540 Жыл бұрын

    Rewelacja

  • @MrLyniek
    @MrLyniek4 жыл бұрын

    Super, Dziś mamy drukarki 3D jutro będziemy drukować RNA

  • @henrykdomagala6198
    @henrykdomagala61988 жыл бұрын

    Co robi WODA we Wszechświecie>>>>> daje Nam ŻYCIE

  • @puuzon

    @puuzon

    6 жыл бұрын

    TELEPIE STOLIKIEM POD SZKLANKĄ

  • @sator666666

    @sator666666

    6 жыл бұрын

    I odbiera nam życie, np. w postaci fal Tsunami.

  • @szymontolec

    @szymontolec

    6 жыл бұрын

    Pan posłucha Panie Henryku do końca.

  • @robuzytkownik7505

    @robuzytkownik7505

    4 жыл бұрын

    @Mruuuczek Fajnie napisałeś. Może teoria deizmu jest odpowiedzią

  • @SuperTruten

    @SuperTruten

    4 жыл бұрын

    @Mruuuczek Jednak wszystkie organizmy żywe bez wody ni chu chu.O którą wiedzę wrodzoną Tobie chodzi?

  • @Viking_Bies-Czady7777
    @Viking_Bies-Czady7777 Жыл бұрын

    Woda to substancja Boska

  • @zibilas2436
    @zibilas24362 жыл бұрын

    zbyt dużo wody..zwykle w stanie stałym...odpowiedzi mało...podpowiedzi trochę...

  • @adriancieciura2901
    @adriancieciura29014 жыл бұрын

    NUDY

  • @marekfru
    @marekfru5 жыл бұрын

    To jest analiza fizyki ..To jest proste .Powiec gościu co to jest materia ożywiona i z kont się wzięła .My żywe istoty to produkt uboczny popiół z popielnika wszeświata.

  • @luckiuable

    @luckiuable

    4 жыл бұрын

    Bardzo proszę o kupienie slownika. Pozdrawiam i życzę zdania egzaminów zawodowych.

  • @SuperTruten

    @SuperTruten

    4 жыл бұрын

    Popraw gościu słowa ,, powiec,, i ,,z kont ,, do k...w nędzy.A co to jest za zwrot ,,gościu,, ? Z hiphopowego podwórka.

  • @marianszarf6267
    @marianszarf62673 жыл бұрын

    Panie intelektualisto - wystrzela, to szeryf bandytów. WYSTRZELIWUJE...

  • @prjk7339
    @prjk7339 Жыл бұрын

    co robi woda we wszechświecie? woda robi loda hio, hio, hio

  • @adamadamski9734
    @adamadamski97343 жыл бұрын

    Fachowiec tehoretyk jakich wielu...

  • @elzbietazawisza3638
    @elzbietazawisza36383 жыл бұрын

    moze ciekawe,lecz nie ma PAN daru przekazywania wiedzy! .RACZEJ nudziarstwo.powtarza sie Pan kilka wątków naraz haos

  • @tomaszdzierzawa6142

    @tomaszdzierzawa6142

    3 жыл бұрын

    Ten gosciu ma niesamowity dar przekazywania wiedzy.

  • @Klasyczny_Introwertyk

    @Klasyczny_Introwertyk

    9 ай бұрын

    Jeśli nie podoba Ci się rzeczywistość to idź gdzie indziej!

  • @ecoslovo1280
    @ecoslovo12807 жыл бұрын

    co ROBI woda - ciekawe, ale papugowac powtarzac wersje o poczatku swiata - jako wybuch czegos tam, mogl by se lektor darowac oglupiac spoleczenstwo

  • @karo6349

    @karo6349

    7 жыл бұрын

    jak nie chcesz slyszec tego co nauka ma do powiedzenia ustami filozofa przyrody to nie sluchaj, wylacz nagranie. Jesli teoria wielkiego wybuchu tak cie irytuje, to ustaw ucho na inne tony, wtedy np. kosciol jest dobrym miejscem dla ciebie, nie musisz myslec, mozesz poddac sie temu co mowi ksiadz i osiągnąć swoja namiastke wiedzy i szczescia. Filozofia, nauka nie jest dla kazdego. W ktorym punkcie lektor oglupia spoleczenstwo? bo za krytyka powinna isc argumentacja, a nie personalne zlosliwosci

  • @luckiuable

    @luckiuable

    4 жыл бұрын

    Świat stworzyl jedno oki potwor spaghetti. Jego synem jest Bóg a wnuczkiem jezus. Eco slovo nie daj sie. Musimy mocno wierzyc.

  • @abnegacek
    @abnegacek2 жыл бұрын

    Ten cymbał twierdzi że jesteśmy papułasami i tłumaczy nam "co robi woda"... ;) Ha hA! hA! Bardzo głupia bajka dla bardzo głupich dzieci... ;) "ten układ dzięki grawitacji zacznie się skupiać"... A Prawa niestanowione, dzięki którym te zjawiska się dzieją, skąd się wzięły?... Ta bajka nadal nie tłumaczy istnienia inteligentnej przyczyny istnienia.

  • @bubapsp

    @bubapsp

    2 жыл бұрын

    Nie zrozumiałeś wykładu

  • @edwardrobertsojka9250
    @edwardrobertsojka92506 жыл бұрын

    Hmm, .... nie wiem właściwie, jak nazwać ten filmik. Po pierwsze, informacje, przekazywane chaotycznie! Po drugie, zdjęcia i krótki film, tez właściwie, pokazywane "sobie a muzom"! Miast slajdów widać wyłącznie prelegenta z dość wyraźnym ADHD! Radził bym prelegentowi, pierw zobaczyć dobrze zrobiony film "Woda wielka tajemnica" a dopiero potem spróbować wejść w polemikę, czym jest woda!

Келесі