BCI, EEG -wszystko, co chcieliście wiedzieć o interfejsach mózg-komputer - prof. dr hab. Piotr Durka

Brain-Computer Interface (BCI) to system, który pozwala sterować komputerem bez użycia mięśni. BrainTech tworzy BCI oparte na elektroencefalogramie (EEG) - elektrycznym śladzie myśli rejestrowanym z powierzchni głowy. BCI interpretuje świadome intencje użytkownika z zarejestrowanych śladów i przekształca je na komendy sterujące komputerem. Jak działa interfejs mózg-komputer, czym jest elektroniczny ślad myśli i jakie są fakty i mity dotyczące odczytywania myśli i przenoszenia mózgu do cyberprzestrzeni opowiada prof. Piotr Durka, naukowiec specjalizujący się w fizyce biomedycznej, założyciel firmy BrainTech i twórca systemu PISAK.
prof. dr hab. Piotr Durka - Studiował i pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przyczynił się do zorganizowania pierwszego w Polsce pokazu działania interfejsu mózg-komputer (2008 r.) oraz utworzenia pierwszych na świecie pełnych studiów neuroinformatyki (2009 r.). Studenci zawdzięczają mu otwarty dostęp do materiałów dydaktycznych na platformie brain.fuw.edu.pl/edu. Założyciel firmy BrainTech i twórca systemu PISAK. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Bardziej ufa inteligencji naturalnej niż sztucznej.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji “Dni Mózgu 2023”, organizowanej przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#BCI #badaniemózgu #neuroinformatyka

Пікірлер: 4

  • @joannar5977
    @joannar597710 ай бұрын

    dziękuję serdecznie za wykład; szkoda, że nie można zobaczyć prezentacji

  • @ratunkuuu
    @ratunkuuu10 ай бұрын

    Czy można poprosic o slajdy?

  • @pincset
    @pincset10 ай бұрын

    Świetny prelegent, szkoda że slajdów nie widać

  • @lukreecelupe8849
    @lukreecelupe884910 ай бұрын

    Od zawsze chciałam mieć „maszynę”, która zapisywala by moje myśli bezpośrednio płynące z mózgu w tak szybkim tępie w jakim się ukazują.